Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ANMA TÖRENİNDE DUYGU DOLU ANLAR
18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Zaferinin 104. yılı dolayısıyla, Garnizon Şehitliğinde anma programı düzenlendi.
Tarih: 19.3.2019 12:26:17

Garnizon Şehitliğinde gerçekleştirilen tören Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelenklerinin sunulması ile başladı. Törende en çok dikkat çeken ise Gazilerin duygu dolu anlar yaşayarak, göz yaşlarına hakim olamamasıydı.

--------------------------------------------

İlçe protokolü ile şehit yakınlarının yoğun katılım gösterdiği program, saygı duruşunun ardından okunan İstiklal Marşıyla devam etti.

Şehitlik Bana Yeter

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Jandarma Astsubay Üstçavuş Esin Bozkurt, “Milletimizin gücü, bağımsızlığı, onuru ve gururu şehit kelimesinde gizlidir. Öyle ki insan hayatı boyunca çalışarak birçok unvan ve makam elde edebilir belki ama hayatı karşılığında elde ettiği ve inancı sayesinde kazandığı tek makam şehitliktir. Çanakkale Savaşı da tarihimiz boyunca şehitlik duygusunun en çok özdeşleştiği savaştır. Bundan 103 yıl önce vatan topraklarına göz diken düşmanlara karşı analar evlatlarını; ‘Ey oğul ben seni bugün için doğurdum, Damarındaki kanı helal sütle yoğurdum, Haydi oğul haydi git! Ya Gazi ol! Ya Şehit!´ diyerek cepheye gönderdikleri savaştır Çanakkale Savaşı... Çanakkale´ye gönüllü olarak giden dönemin en eğitimli, en donanımlı kahraman komutanlarından biri olan Üsteğmen Zahit yazdığı mektubunda eşine; ‘Ruhuma mevlit okutmak vicdanınıza kalmıştır. Kendim için başka bir şey istemem, şehitlik bana yeter´ diyerek erinden rütbelisine tüm askerlerin nasıl bir inançla savaştıklarını açıkça bizlere göstermektedir. Dünya tarihinin önemli bir dönüm noktasını teşkil eden, uluslararası güç dengelerini tamamen değiştiren. Türk Milletini tarihin akışı üzerinde belirleyici bir rol oynamasını sağlayarak, İstiklal Savaşımızın adeta önsözünün yazıldığı. Türk Komutanların ve Mehmetçiğinin efsanevi direnişi ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün askeri dehasıyla bir milletin kaderinin kanıyla satır satır yazıldığı bir destandır Çanakkale Savaşı... Bu milletin şehitleri, Anadolu´yu vatan yaparak Malazgirt´te tarih yazan Alparslan´ın ordusundaki binlerce Türk evladır, Fatih´in ordusunda sancağı uğruna İstanbul Surlarında canını veren Ulu batlı Hasan´dır. 256 kiloluk top mermisiyle Seyit Onbaşı, 57. Alayla Yahya Çavuştur. İzmir´de Yunana ilk kurşunu atan Hasan Tahsin´dir. 15 Temmuz´da vatan ve demokrasi için canını veren Ömer Halis Demir´dir. Bugün burada adını saymakla bitiremeyeceğimiz kadar çok, şuan da simaları gözümüzün önüne gelen, dualarımızda isimleri dudaklarımızdan dökülen, rütbelerin en büyüğüne, mertebelerin en yücesine erişen şehitlerimiz ve siz kıymetli aileleri... Sizler, en kıymetli varlığınız olan evlatlarınızı hayatlarının baharında, bu vatan uğrunda feda ettiniz. Bugün bile şehit oğlunun cenazesinde ‘On oğlum olsa onunu da askere gönderirim, yeter ki vatan sağ olsun´ diyen analarımız. ‘Oğlumun yarım kalan askerliğini ben tamamlamak istiyorum´ diyen babalarımız, Büyüyünce ne olacaksın diye sorduklarında ‘bende babam gibi asker olup, şehit olacağım´ diyen çocuklarımız olduğu sürece; sizlere söz veriyoruz ki; Çanakkale sonsuza dek geçilmeyecek, Gök kubbede ay yıldızlı al bayrak hiç inmeyecek” dedi.

Konuşmanın ardından şiir okundu. Şehitlikteki tören, Kur´an-ı Kerim okunmasının ardından İlçe Müftüsü Kazım Güzel´in yaptığı dua sonrası program sona erdi. Garnizon Şehitliğinde gerçekleştirilen Şehitleri Anma Programının ardından, Erdem Beyazıt İmam Hatip Ortaokulu´nun hazırladığı Çanakkale Zaferi´nin 104. yıldönümü kutlama programına geçildi.

Haber ve Fotoğraf:Osman GÜRBAŞ
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ANMA TÖRENİNDE DUYGU DOLU ANLAR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Bayraktar´ın arkasındayız
Bayraktar´ın arkasındayız
Bayraktar´ın arkasındayız
Turizm Haftası Kutlandı
Turizm Haftası Kutlandı
Her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası, tüm yurtta olduğu gibi İnegöl´de de Milli Eğitim Müdürlüğü uhdesinde gerçekleştirilen programla kutlandı.
Buğday geleceğin mahsulü olacak
Buğday geleceğin mahsulü olacak
İnegöl Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, “Türkiye´nin yılda en az 25 milyon ton buğday üretmesi gerekiyor. Ancak bunu girdiği maliyetlerinden dolayı yapamıyoruz.”dedi.
Sendika üyeleri taleplerini iletti
Sendika üyeleri taleplerini iletti
Eğitim Bir-Sen İnegöl temsilciliği tarafından sendika üyelerinin de katıldığı bir toplantı düzenlendi. Üyeler toplu sözleşme öncesi taleplerini iletti.
Ulaşım yatırımları hız kesmiyor
Ulaşım yatırımları hız kesmiyor
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından, daha kolay ulaşılabilir bir şehir hedefiyle gerçekleştirilen çalışmalar, 17 ilçede de tüm hızıyla devam ediyor.
Almanya´dan Bursa´ya dostluk köprüsü
Almanya´dan Bursa´ya dostluk köprüsü
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Almanya´dan gelen iş insanları ve yerel yöneticilerle bir araya gelerek, hem Türkiye ve Almanya, hem de Darmstadt ve Bursa arasındaki ticari ve sosyal ilişkilerin daha da gelişeceğini söyledi.
Aç ayı köye indi
Aç ayı köye indi
Hayriye Mahallesi´nin ormanlık alanlarında yaşayan ayı, aç kalınca Orman İşletme Müdürlüğü´ne ait depoya girdi.
İnegöl´de Deprem Testi
İnegöl´de Deprem Testi
İlçe halkı, simülasyon tırında hazırlanan platformda, 7 şiddetindeki depremi yaşadı.
Arı ölümlerinin sebebi korsan ilaçlar
Arı ölümlerinin sebebi korsan ilaçlar
İnegöl´de gerçekleşen arı ölümlerinin korsan ilaçlardan kaynaklandığı iddia edildi.
Yetimler İçin Fidan Dikildi
Yetimler İçin Fidan Dikildi
Müsiad İnegöl şubesi ile İnegöl İHH İnsani Yardım Derneği tarafından ´Her yetimin dikili bir ağacı olsun´ sloganıyla 410 adet fidan dikerek, yetim hatıra ormanı oluşturuldu.
Leylek ve pelikanların dansı büyüledi
Leylek ve pelikanların dansı büyüledi
Göç yolcuğuna çıkan pelikan ve leyleklerin, İnegöl Boğazköy barajı yakınlarında sergilediği gösteriler izleyenleri büyüledi.
Tarladan balık topladılar
Tarladan balık topladılar
Boğazköy Barajının kapaklarının açılmasıyla tarlalara taşan suların çekilmesi sonucu balıklar kıyıda kaldı. Yoldan geçen vatandaşlar ise araçlarını durdurarak kıyıda kalan balıkları topladı.
Kazım Güzel, Uşak İl Müftüsü oldu
Kazım Güzel, Uşak İl Müftüsü oldu
Resmi Gazete´de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile 4 ile yeni müftü atandı. İnegöl İlçe Müftüsü Kazım Güzel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara göre Uşak İl Müftülüğüne atandı.
Yeni Mahalleye Sosyal Donatı Alanı
Yeni Mahalleye Sosyal Donatı Alanı
İnegöl Belediyesi, Yeni Mahallede yaklaşık 11 dönüm alan üzerinde projelendirilen semt sahası projesinin yapım çalışmalarına başladı.
Ateş Karıncaları´ndan Anlamlı Ziyaret
Ateş Karıncaları´ndan Anlamlı Ziyaret
Türk Polis Teşkilatı´nın 174. kuruluş yıldönümü nedeni ile Ateş Karıncaları Gençlik Hareketi Derneği tarafından İnegöl´de görev yapan polis memurlarına moral ziyareti gerçekleştirildi.
TKDK´a bilgilendirme toplantısı düzenledi
TKDK´a bilgilendirme toplantısı düzenledi
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörlüğü, İnegöl´de TKDK´dan destek almak isteyen mevcutta hizmet veren veya yeni kurulan tarımsal işletmelerin desteklerden nasıl faydalanacaklarını anlatan bir toplantı düzenledi.
Kamulaştırma çalışmaları sürüyor
Kamulaştırma çalışmaları sürüyor
İnegöl Belediyesi ihtiyaç duyulan bölgelerde başlattığı kamulaştırma ve yıkım çalışmalarına Sinanbey Mahallesi ve Kemalpaşa Mahallesinde devam etti.
Veysel Karabatak Vekâleten Müdürlüğe Atandı
Veysel Karabatak Vekâleten Müdürlüğe Atandı
İnegöl Vergi Dairesi Müdürü Yalçın Ertaş´ın 31 Mart seçimleri için memleketi olan Konya´nın Ilgın ilçesine Belediye Başkan Adaylığını açıklamasının ardından boşalan göreve Vergi Dairesi Müdür Yardımcısı Veysel Karabatak getirildi.
Belediye personeli eğitimden geçti
Belediye personeli eğitimden geçti
İnegöl Belediyesi personeline İlk yardım farkındalık ve temel afet bilinci eğitimi verildi.
Türk Polis Teşkilatı 174 Yaşında
Türk Polis Teşkilatı 174 Yaşında
Türk Polis Teşkilatı, tüm yurtta olduğu gibi İnegöl´de de kuruluşunun 174´üncü yılını bugün düzenlenen törenlerle kutladı.
İDOHA´dan katliama tepki
İDOHA´dan katliama tepki
İnegöl Doğal Hayatı ve Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Nilay Parlar Ateş, Ankara Batıkent´te yaşanan hayvan katliamına sert tepki gösterdi.