Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOĞAL HAYATA DESTEK
İnegöl Belediyesi, Orman İşletme Müdürlüğü ve hayvan severlerin de destekleriyle soğuk kış günlerinde yaşam mücadelesi veren yabani hayvanlara destek olmak amacıyla ormanlık alanlara; kuru mama, marul, lahana, buğday gibi yiyecekler bırakıyor.
Tarih: 11.1.2019 12:20:19

İnegöl Belediyesi, soğuk kış günlerinde doğada yaşam mücadelesi veren yabani hayvanları unutmadı. Kar yağışının başlamasıyla birlikte belirli bölgelere rutin olarak yiyecekler bırakılırken, bugün Belediye Başkanı Alper Taban´da ekiplere katılarak ormanlık alanda kendilerine uzanacak yardım elini bekleyen yabani hayvanların yardımına koştu.

 

PAZARLARDAKİ ARTIKLAR TOPLANARAK DOĞAYA BIRAKILIYOR

Kış aylarının çok soğuk geçtiği, havaların geceleri eksi derecelerde seyrettiği bu günlerde doğada bulunan yaban hayvanlarının yiyecek bulmakta sıkıntı çekmemeleri adına, ilçemizde kurulan semt pazarlarından arta kalan sebze artıkları temizlik işi yapan ekipler tarafından ayrıştırılıyor. Bunlara ilave olarak gönüllü vatandaşlar da yiyecek temininde yardımcı oluyor. Yabani hayvanlar ve özellikle yol kenarlarında yaşayan köpekler için toplanan bu yiyecekler, belirli aralıklarla ormanlık alanlara bırakılıyor. Bırakılan yiyecekler arasında bol miktarda kuru mama, otçul hayvanlar için marul, lahana tarzı yeşillikler ve yine kanatlı hayvanlar için de buğday gibi tahıl ürünleri yer alıyor.

 

BAŞKAN TABAN´DA KATILDI

İnegöl Doğal Hayatı ve Hayvanları Koruma Derneği (İDOHA) ile İnegöl Kent Konseyi Hayvan Hakları Çalışma Grubunun da destek verdiği çalışma kapsamında, vatandaşların da bilinçlendirilmesi ve katkı sağlaması adına farkındalık oluşturmak için bugün yapılan yiyecek bırakma çalışmasına Belediye Başkanı Alper Taban´da katıldı. Başkan Yardımcısı Sabri Günaydın ile Orman İşletme Müdürü Nejdet Güdül ve hayvan severlerin de bulunduğu etkinlikte, Tahtaköprü Mahallesi üzerinde ormanlık alanlara yiyecekler bırakıldı.

 

DOĞADAKİ YABANİ HAYVANLARIN YAŞAM MÜCADELESİNE DESTEK

Burada bir açıklama yapan Başkan Taban, “Bugün Başkan Yardımcımız, Orman İşletme Müdürümüz, hayvan severlerimiz ile birlikte Tahtaköprü mahallemizin üzerinde Domaniç yolunda ormanlık alandayız. Doğadaki hayvanlara zorlu kış koşullarında onların da yaşam mücadelesine destek olabilmek, farkındalık oluşturabilmek adına buradayız. Gerçekten sahaya çıktığınızda bazı şeyleri daha iyi anlayabiliyorsunuz. Hava soğuk, kar epeyce birikmiş durumda ve Allah´ın yarattığı doğadaki diğer canlıların da yaşam mücadelesi devam ediyor” dedi.

 

HAYAT DÖNGÜSÜ İÇİNDE TÜM HAYVANLARA İHTİYACIMIZ VAR

Bu çalışmanın bir farkındalığa dönüşmesini arzu ettiklerini kaydeden Taban, “Bizlerin de Belediye olarak elimizden gelen, yapabildiğimiz gayretlerimiz var. Ancak tabi bunu bir farkındalığa dönüştürmemiz lazım. Evimizde yemediğimiz, atık durumuna geçen yiyecekleri doğadaki hayvanlarla paylaşabiliriz. Ben çok teşekkür ediyorum özellikle hayvan severlerimiz, bu konudaki şuurlu, bilinçli olan vatandaşlarımız bu konuya zaten destek çıkıyor. Ama bu yeterli değil. Büyük bir coğrafya var. Çok sayıda hayvan bu şartlar altında yiyecek bulmakta güçlük çekiyor. Biz de bu bölgede hayvanlara destek olabilmek adına yol kenarlarında belirlenmiş noktalara; kuru mama, marul, lahana, buğday gibi ürünleri hep birlikte doğaya bıraktık. Hayat döngüsü içerisinde bunların hepsine ihtiyacımız var. Hayatta her canlının kendine göre bir rolü, vazifesi var. Onların yaşam hakkına katkı sunabilmek adına bizler de yardımcı olmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

 

VATANDAŞLARIN DA DESTEĞİNİ BEKLİYORUZ

Belirlenmiş 5 ayrı noktaya yiyeceklerin rutin olarak bırakıldığını kaydeden Taban, “Belirlenmiş olan 5 farklı nokta var.  Bu noktalara aslında rutin olarak bu yiyecekler bırakılıyor. Ancak alan ve coğrafya çok büyük, canlı hayvan da çok fazla. Onlara her alanda elimizi uzatmamız lazım. Küçük bir bilgi de vermek istiyorum; sokak köpekleri yaklaşık 16 saat, sokak kedileri ise yaklaşık 7 saat yiyecek bulamadıklarında vücut ısıları düşmeye başlıyor ve donma tehlikesiyle, ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kalmış oluyorlar. Dolayısıyla bizler kapımızın önüne, balkon kenarlarına, pencere önlerine ve uygun alanlara su ve yemek bırakarak onlara destek olmaya çalışalım. Yine Çözüm Merkezimize vatandaşlarımız bu konuyla ilgili bildirimde bulunurlarsa, canlıların doğada zorluklarını gördüklerinde bizimle paylaşırlarsa biz de hızlıca müdahale edebiliriz” açıklamalarında bulundu.

 

Haber ve Fotoğraf: Osman GÜRBAŞ

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: DOĞAL HAYATA DESTEK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Bursa´da tanzim satışlar başladı DARISI İNEGÖL´E
Bursa´da tanzim satışlar başladı DARISI İNEGÖL´E
Son dönemde sebze meyve fiyatları üzerinde yaşanan spekülatif fiyat artışları karşısında vatandaşların mağdur olmaması amacıyla hükümet politikası olarak gündeme gelen tanzim satış uygulaması Bursa´da ilk etapta üç noktada başladı.
2019 Yılı için projelerini açıkladı
2019 Yılı için projelerini açıkladı
Gazelli Gürcü Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı İsmail Bayrak ve yönetimi düzenlemiş oldukları kahvaltılı basın toplantısında 2019 yılı için hazırladıkları projeleri açıkladılar.
Başkan Taban, Cami Cemaatiyle Buluştu
Başkan Taban, Cami Cemaatiyle Buluştu
İnegöl Belediyesi´nin her hafta Cuma sabahı farklı bir camide düzenlediği “Bereket Sofrası Halk Günleri” etkinliği, bu hafta Hacı Yusuf Şahin Camisinde kuruldu.
AFETLER KAPIMIZDA
AFETLER KAPIMIZDA
İnegöl Doğal Afetler Arama Kurtarma Ekibi İNDAK, 13 Şubat 2019 Çarşamba günü Nene Hatun Kız Meslek Lisesinde öğrencilere yönelik "Afetlere Hazır Olma" semineri düzenledi
“E-Devlet Uygulamasında Bursa´da İlk Sıradayız”
“E-Devlet Uygulamasında Bursa´da İlk Sıradayız”
Bilgi İşlem Müdürlüğünün 2018 yılı içerisinde gerçekleştirdiği çalışmalar hakkında İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban Bilgi verdi.
Belediyeden Refah Sokakta Temizlik Operasyonu
Belediyeden Refah Sokakta Temizlik Operasyonu
Belediyeden Refah Sokakta Temizlik Operasyonu
Çiftçilere Meyvecilik Eğitimi Verildi
Çiftçilere Meyvecilik Eğitimi Verildi
Belediyesi´nin kış sezonunu verimli geçirebilmek adına başlattığı çiftçi eğitim seminerleri kapsamında Kıran Mahallesinde ‘Meyve Hastalıkları ve Zararları´ konulu eğitim verildi. Eğitime bayan çiftçilerin ilgisi de yoğun oldu.
Ek gösterge yeniden umut oldu
Ek gösterge yeniden umut oldu
Eğitim Bir-Sen İlçe Başkanı Sinan Aktaş, sendikal mücadelede önemli kazanımlar elde etmek için mücadelelerinin devam ettiğini açıkladı.
 HAYDİ, SENDE ÖYKÜ İÇİN UMUT OL
HAYDİ, SENDE ÖYKÜ İÇİN UMUT OL
İnegöl Belediyesi, “Öykü Arin´e ve tüm lösemili çocuklara umut ol” sloganıyla kan bağış kampanyası düzenledi.
Dünya Hayvanlarla Anlamlı
Dünya Hayvanlarla Anlamlı
İnegöl Belediyesi, Bursa İl Hayvanları Koruma Kurulu´nun 2019 yılı ilk toplantısına ev sahipliği yaptı.
Çelik, sözünü tutu
Çelik, sözünü tutu
İnegöl Ziraat Odası´nın katkıları ile ilçemizdeki çiftçiler, İzmir Fuarı´nı ziyaret etti.
YENİCE KÖPRÜLÜ KAVŞAĞINA ALTERNATİF YOL AÇILIYOR
YENİCE KÖPRÜLÜ KAVŞAĞINA ALTERNATİF YOL AÇILIYOR
İnegöl Belediyesi, Yenice köprülü kavşağının Akhisar istikametinde Yeni İnegöl bölgesine ulaşımı sağlayan caddeye giriş için alternatif bir yol açmak için çalışmalara başladı. 600 metre uzunluğundaki yolda çalışmalar sürüyor.
“Beşikten mezara hizmet ediyoruz”
“Beşikten mezara hizmet ediyoruz”
Belediye Başkanı Alper Taban, gerekli özen ve itinayı göstererek sosyal belediyeciliğin gerektirdiği tüm imkânları vatandaşlara sunduklarını söyledi.
Yaralı Şahin´e Ziraat Odası Sahip Çıktı
Yaralı Şahin´e Ziraat Odası Sahip Çıktı
Hasanpaşa mevkiinde bir aracın çarpması sonucunda yaralanan şahine İnegöl Ziraat Odası yaralı şahine sahip çıktı.
İnegöl´de bir araya geldiler
İnegöl´de bir araya geldiler
1954 ila 1980´li yıllar arasında Kayseri´de Kayseri Hava İndirme Tugayında Komanda olarak vatani görevini yapan askerlerden oluşan Erciyes Mavi Kartalları Dayanışma Yardım ve Kültür Derneğinin üyeleri 45 yıl sonra İnegöl´de bir araya geldiler.
İsaören doğalgaza kavuştu
İsaören doğalgaza kavuştu
İNGAZ Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalarla İnegöl´ün bazı kırsal mahalleleri doğalgaza kavuşmuştu. Doğalgaza kavuşan son kırsal mahalle ise İsaören oldu.
İNDAK kış kampını tamamladı
İNDAK kış kampını tamamladı
İnegöl Doğal Afetler Arama Kurtarma Ekibi (İNDAK), 2 günlük kış kampını tamamladı. 16 kişilik ekip, zorlu şartlarda gerçekleştirdiği kampta, başarılı çalışmalarıyla adeta şov yaptı
Mehmetçikten annelere teşekkür
Mehmetçikten annelere teşekkür
İnegöllü annelerin el emeği göz nuru ile örüp, ülkemizin farklı bölgelerinde vatani görevlerini yapan Mehmetçiklere gönderdiği boyunluklar için, Mehmetçiklerden teşekkür mektubu geldi.
Başkan Taban, “hayallerim müthiş”
Başkan Taban, “hayallerim müthiş”
İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban önümüzdeki 5 yılda kaldırımıyla, tretuvarıyla, yeşil alanlarıyla, çocuk oyun alanlarıyla müthiş bir İnegöl´ü hayal ettim. İnşallah bunu da hayata geçirmek istiyoruz.”dedi.
Seyyarlara izin verilmeyecek
Seyyarlara izin verilmeyecek
Belediye Başkanı Alper Taban, Halk sağlığını tehlikeye düşüren açık ve seyyar olarak satış yapanlara kesinlikle izin verilmeyeceğini söyledi.
Şubat Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı
Şubat Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı
İnegöl Belediyesi´nin Şubat ayı olağan meclis toplantısında 16 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı.