Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
‘Fiyat Artışına´ sıkı denetim
İnegöl Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, ilçe genelinde kurulan semt pazarlarında satışa sunulan sebze ve meyvelerin alış ve satış fiyatlarını aralıksız kontrol ediyor.
Tarih: 22.2.2019 13:59:00

Bursa Ticaret İl Müdürlüğü ile yürütülen koordineli çalışmayla sebze ve meyvedeki fiyat artışlarının önüne geçmek adına sıkı denetimlerine aralıksız devam ediyor.

Denetimler Aralıksız Devam Ediyor

Son zamanlarda yapay krizi bahane ederek sürerek piyasanın dengesini bozacak şekilde fiyatlar üzerinde fahiş oynamalar yapmak suretiyle bir taraftan halkın alım gücü zayıflatan, bir taraftan da ticari hayatın teamüllerini hiçe sayarak fırsatçılık yapan veya yapmak isteyen kişilere karşı Ticaret Bakanlığı nezdinde Bursa Ticaret İl Müdürlüğü koordinesinde belediye ve defterdarlık görevlilerin gerçekleştirdiği denetimler aralıksız devam ediyor.

“Ticaret bakanlığımızın istediği çalışmayı yerine getiriyoruz”

Bu kapsamda İnegöl Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri de ilçe genelinde kurulan semt pazarlarında satışa sunulan sebze ve meyvelerin alış-satış fiyatları konusunda gerçekleştirdiği denetimleri sıklaştırdı. Sebze ve meyve alış-satış fiyatlarının kontrol edilmesi hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Alper Taban, “Özellikle son zamanlarda yaşanan piyasa koşullarını öne sürerek halkın temel gıda ihtiyaçlarını karşılayan birçok ürüne fahiş fiyatlar uygulandığı, bazı ürünlerin depolarda tutulduğu ve böylelikle suni fiyat artışlarına neden olunduğu yönünde yapılan değerlendirmeler neticesinde, Ticaret Bakanlığımızın sebze ve meyvelerin alış ve satışı ile ilgili piyasa denetimi ve gözetimi konulu talimatları gereğince belediye ve defterdarlıklara Pazar yerlerinde, hallerde ve manavlarda satışa sunulan ürünlerin alış-satış fiyatlarının tespit edilmesi yönünde bir çalışma yapılması istenmiştir.”

“Sebze Ve Meyvelerin Alış-Satış Fiyatlarını Ticaret İl Müdürlüğüne Gönderiyoruz”

Bu doğrultuda tüm açık ve kapalı semt pazarlarında, toptancı sebze meyve hallerinde ve manavlarda satılan ürünlerin alış-satış fiyatları tespit edilerek Ticaret Bakanlığı birimlerine sunulduğunu belirten Başkan Taban, “Belediyemiz Zabıta Müdürlüğü marifetiyle özellikle ilçe genelinde kurulan semt pazarlarında satışa sunulan sebze ve meyvelerin alış-satış fiyatlarının tespitleri yapılarak Bursa Ticaret İl Müdürlüğüne gönderilmektedir.”

 

“Esnaf ve tacirlerimizin gerekli hassasiyeti göstereceklerine inancımız tam”

Bu açıdan meyve ve sebze ticareti ile uğraşan tüm esnafların ciddi bir yaptırımla karşılaşmamalarını arzuladıklarını ifade eden Taban, “Esnaf kardeşlerimizin bu konuda gerekli hassasiyeti göstermeleri piyasa koşullarını speküle edecek girişimlerden kaçınmaları ve ilçemizde ekonomik verilerin gerçekliği ile örtüşmeyecek fiyat uygulamalarında bulunmamaları kendi yarar ve menfaatleri açısından da büyük önem taşımaktadır. Unutulmamalıdır ki piyasa koşullarının sağlıklı bir şekilde işlemesini sağlamak kamu görevlileri kadar esnaf ve tacirlerimizin de bir vatandaşlık görevidir. Bu konuda hem esnaflarımızın hem de tacirlerimizin gerekli hassasiyeti göstereceklerine inancımız tamdır” şeklinde konuştu.

Haber ve Fotoğraf :Osman GÜRBAŞ
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Fiyat Artışına sıkı denetim
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Çimento zammına tepkiler büyüyor
Çimento zammına tepkiler büyüyor
Çimentoya yapılması planlanan yüzde 40 zammın geri çekilmesini değerlendiren İnegöl Müteahhitler Derneği Başkanı Yusuf Şehitoğlu, “Çimento´nun yüzde 40 zamlanacağına dair haberler sektörde tepkiye neden olmuştur” dedi.
KDV İNDİRİMLERİ ALIM GÜCÜNÜ YÜKSELTİYOR
KDV İNDİRİMLERİ ALIM GÜCÜNÜ YÜKSELTİYOR
Ertuğrulgazi Caddesi Mobilyacılar Derneği Başkanı Erdin Topal, KDV indiriminin vatandaşların alım gücünü yükselttiğini ifade ederek, "Müşteri geldiğinde yüzde 10´luk indirim haricinde KDV deki yüzde 8´lik indirimi de kullandığımızda, ürünlerimiz cazip hale geliyor. Dolayısıyla bu müşterinin alım gücünü daha yükseğe çekiyor" dedi.
Özcan´dan KDV talebi
Özcan´dan KDV talebi
KDV indiriminin bitmesine son bir hafta kala açıklamalarda bulunan İnegöl Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan, "Bu KDV indiriminin mümkünse Mart sonuna kadar uzatılmasını talep ediyoruz" dedi.
KDV İNDİRİMİ SATIŞLARI ARTTIRDI
KDV İNDİRİMİ SATIŞLARI ARTTIRDI
Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güleç, mobilyada KDV oranının yüzde 8´e düşürülmesinin üzerinden yaklaşık 1,5 ay geçtiğini anımsatarak satışların yüzde 30 arttığını belirtti
Çiftçinin umudu lahana
Çiftçinin umudu lahana
Çeltikçi Mahallesi´nde soğuk havada lahana hasadı başladı. Kilosu 40 ila 50 kuruştan satılan lahanada bu sene rekolte düşük.
2. OSB Hızla Büyüyor
2. OSB Hızla Büyüyor
İnegöl´de 2009 yılında kurulan Mobilya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi´nde fabrika sayısı yılsonunda 90´a ulaşacak.
Dolar dışı bir dünya kuruluyor
Dolar dışı bir dünya kuruluyor
Cumhurbaşkanlığı Akademik İstişare Kurulu üyesi Prof. Dr Kerem Alkin, “Şimdi yeni bir dünya geliyor. Amerika, yeni dünyanın kontrolünü sağlayamayacak. Dolar dışı bir dünya için hazırlık var. ” dedi.
Hedef İhracat 1 Milyar Dolar
Hedef İhracat 1 Milyar Dolar
Türkiye ekonomisi için önemli bir pazar olan Amerika Birleşik Devleti(ABD) ile ilişkilerin normalleşme sürecini değerlendiren İstanbul Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, ABD pazarının mobilya sektörü için önem arz ettiğini söyledi.
MODEF EKPO İkiye Katladı
MODEF EKPO İkiye Katladı
23-28 Ekim tarihleri arasında düzenlenen MODEF EXPO fuarını ziyaret eden yabancı ziyaretçilerin sayısı 2 bin 113 kişi olurken, bu rakam geçen yılki yabancı ziyaretçilerin iki katına yaklaştı.
Mobilya sektörü rekor kırdı
Mobilya sektörü rekor kırdı
Mobilya sektörünün buluştuğu önemli adreslerden biri olan Furniture İstanbul Fuarı´nın açılışında konuşan İstanbul Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, sektörün 2 milyar dolar dış ticaret açığı verdiğini söyledi.
   “Sesimize kulak verilmeli”
“Sesimize kulak verilmeli”
İnegöl Bakkallar Odası Başkanı Hakan İnkaya, TBMM´de görüşülmeye başlanan Kanun Teklifi´nde yer alan ´Kara paket´ ve ´Kapalı Dolap´ uygulamalarına ilişkin maddelerin tekliften çıkarılması çağrısında bulundu.
Dolar düştü, fiyatlar düşmüyor
Dolar düştü, fiyatlar düşmüyor
İnegöl Marangozlar ve Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan, dolardaki büyük gerilemeye rağmen hammadde ve mobilya yan ürünlerine getirilen zamlı fiyatlarda herhangi bir düşüş olmadığını belirterek indirim talebinde bulundu.
“Amerika ne derse desin”
“Amerika ne derse desin”
MOSFED Yönetim Kurulu Başkanı ve İstanbul Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güleç, “Millet-devlet bütünleşmesi olduktan sonra Amerika ne derse desin, bizim için çok önemli değil.”dedi.
Çiftçi Beklediğini Bulamadı
Çiftçi Beklediğini Bulamadı
İnegöl´de şeker pancarı üretimi gerçekleştiren çiftçiler, bu sezon pancarda yaşanan hastalık yüzünden istediğini alamadı.
Mobilyacılarda KDV Umudu
Mobilyacılarda KDV Umudu
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Yavuz Uğurdağ, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından önceki gün açıklanan vergi indirimlerinin iç piyasaya olumlu etki yapacağını özellikle mobilyadaki KDV indiriminin iç piyasadaki satışları arttırabileceğini söyledi.
   Enflasyonla mücadeleye destek
Enflasyonla mücadeleye destek
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası´nın (İTSO) Ekim ayı olağan meclis toplantısında, Yönetim Kurulu´nun teklifi ile 1 Kasım 2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, yıl sonuna kadar Oda tarafından düzenlenecek belge ve hizmet bedellerinde yüzde 10 indirim uygulanması teklifi kabul edildi.
MODEF EXPO Rekora Koşuyor
MODEF EXPO Rekora Koşuyor
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve MODEF Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Uğurdağ, 40. Uluslararası İnegöl Mobilya ve Dekorasyon Fuarı´nda henüz 3. günün geride kalmasına rağmen yoğun ilgi görüldüğünü belirtti.
Emeklilik yaşı düşürülmeli
Emeklilik yaşı düşürülmeli
İnegöl Terziler Odası Başkanı Selim Malçok, emeklilikte yaşa takılanlar için emeklilik yaş sınırının 1 yıl düşürülmesi önerisinde bulundu.
İşveren çözüm bekliyor
İşveren çözüm bekliyor
Çalışma izni bulunmayan Ahıskalı vatandaşları çalıştıran firmalara kesilen yüksek miktardaki cezalar, işverenleri zor durumda bırakıyor. Bu konunun çözüme kavuşmasını isteyen İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Yavuz Uğurdağ, çalışma izni alma noktasında firmaların sıkıntılar yaşandığını söyledi.
İkinci el oto hareketlendi
İkinci el oto hareketlendi
Dövizin düşüşe geçmesiyle beraber, ikinci el oto pazarında da hareketlilik arttı. Oto galericileri, yaşanan hareketliliğin, satışlara yansıdığını belirterek memnuniyetini ifade etti.
Üzerimize düşeni yapmaya hazırız
Üzerimize düşeni yapmaya hazırız
MÜSİAD İnegöl Şube Başkanı Malkaç, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak´ın öncülüğünde gerçekleştirilen “Enflasyonla Topyekûn Mücadele” programında üzerlerine düşen vazifeyi yapmaya hazır olduklarını ifade etti.