Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
İNEGÖL FARKINI GÖSTERDİ
Mısır´da zalim sisi yönetiminin masum insanları bir bir idam etmesine yönelik tepkiler çığ gibi büyürken, dün İnegöl´de sivil toplum kuruluşları tarafından protesto yürüyüşü düzenlendi. Yürüyüşe binlerce İnegöllü katıldı.
Tarih: 4.3.2019 10:17:11

ZALİMLER İÇİN YAŞASIN CEHENNEM

Yürüyüş sonunda STK´lar adına açıklamalarda bulunan İnegöl İHH Başkanı İlhan Tatlı, “Mısır yönetimince, herhangi suç eylemine bulaşmamış olan 9 masum genç, sırf İhvan-ı Müslimi´ne yani Müslüman kardeşlere olan mensubiyetinden dolayı makul şüpheli olarak görülüp, işkenceler sonucu imzalatılan evraklar baz alınarak 10 gün önce idam edildi. Mısırda idam kararı veren hâkimlerin hepsi hukuk bilgisinden mahrum 2013´te gerçekleştirilen askeri darbeden sonra, Sisi tarafından muhaliflerin bertaraf edilmesi için kurulmuş olan terör mahkemesinin kiralık cellâtlarıdır. Darbecilerin talimatlarıyla çalışan mahkemeler, birer idam makinelerine dönüşmüş durumdadır. 8 günde 19 kişi, idam edilmişti. Bunu kaçımız takip ettik bilmiyorum. Yine 16 Şubat´ta 3 kişi daha idam edildi. Ve en son 20 Şubat´ta 9 kişi idam edildi. İnsani ilkelere, etik değerlere, insan haklarına ve uluslararası hukuka rağmen idam edildiler. Demokrasi ve insan hakları savunuculuğu yapan Batı´lı devletlerse sessizliğini koruyor. Peki ya biz. Bizimde onlardan pek farkımız yok. Ama İnegöl´de ki Müslümanlar bu gün farkını gösterdi.”

----------------------------------

İnegöl´de bulunan STK´lar, Mısır´da idam edilen Müslümanlar için yürüyüş düzenledi. Belediye önünde başlayan yürüyüş, heykel önünde dualarla son buldu.

Yürüyüş sonunda STK´lar adına açıklamalarda bulunan İnegöl İHH Başkanı İlhan Tatlı, şu ifadeleri kullandı: "Ne için buraya geldik, niçin bu kadar yürüdük, niye buraya toplandık. Burada para mı dağıtıyorlar. Burada menfaatimiz mi var? Bu Pazar günü aile dost ve arkadaşlarımızla daha güzel bir vakit geçirmek varken, bu soğuk havada hanım, çoluk, çocukla ne işimiz var burada? Takdir edersiniz ki; üstadın dediği gibi; cennet ucuz değil, cehennem dahi lüzumsuz değildir. ´Zulmedenlere meyletmeyin. Yoksa size ateş dokunur. Sizin Allah´tan başka dostlarınız yoktur´ Hud Suresindeki Ayetin emri doğrultusunda buradayız. ´Size ne oluyor da zayıf düşürülmüş erkekler, kadınlar ve çocuklar uğrunda savaşmıyorsunuz?" Nisa Suresindeki Allah´ın çağrısına uymak için buradayız. ´Ey iman edenler! Allah için hakkı ayakta tutan, adaletle şahitlik eden kimseler olun´  Maide Suresindeki emir üzere buradayız. ´Haksızlık karşısında susan, dilsiz şeytandır´ diyen bir Peygamberin ümmeti olduğumuz için haksızlık karşısında susmayacağımız belirtmek için buradayız. ´Zulme ve zalime destek çıkmak helâk sebebidir´ Diyen peygamberin ümmetiyiz. Helak olmamak için buradayız. Zalimlere karşı mücadeleyi emreden, zalimlere karşı mücadele etmemeyi de suç sayan bir Peygambere inandığımız için buradayız. Bizler ´Zülmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem´ diyen İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy´un torunları olarak buradayız. Bizler, Firavunlar, Nemrutlar, Ebu Cehiller ve küresel emperyalist güçler, yeryüzünde saltanat kurmasın, mazlumlar ağlamasın diye buradayız. Kendi hakkımızı nasıl koruyorsak, diğer Müslüman kardeşimizin de hakkını hukukunu korumak için buradayız. Diğer coğrafyalardaki mazlum halklar diyecekler ki; ´Türkiye´nin Bursa ilinin İnegöl ilçesindeki vicdanlı, ihlâslı, bilinçli bir grup Müslüman, bizler için yürüyüşler yaptı, mitingler düzenledi, ellerini semaya kaldırıp bizler için dua ettiler´ diyerek cesaret bulmaları ve yalnız olmadıklarını anlamaları için buradayız. Sessiz kalarak Firavun´un torunu olan Sisi´den yana olmadığımızı, ses vererek Hz Musa´nın torunu olan Muhammed Mursi ve Müslüman kardeşlerin tarafı olduğumuzu belirtmek için buradayız. Başka bir ifade ile tarafımızı belli etmek için buradayız. Arkadaş biz tarafız. Hakkın tarafı, hakikatin tarafı, adaletin tarafıyız. Zulme rıza göstermek zulümdür. Bizler zulme rıza göstermediğimiz için buradayız"

Tüm mazlumlar için toplandık

"Özelde Mısır genelde tüm mazlum coğrafyalar için buradayız. İslam coğrafyasının neresine dokunursanız bin ah işitirsiniz. Bakın Yemen´in haline; Yemen´i hatırladınız mı?  Birkaç aydır hep gündemde 10 gün önce ordaydım. 8 gün kaldım. 401 yıl boyunca Osmanlı vilayeti olarak kalan, binlerce Osmanlının şehidi ve mezarının bulunduğu, yüzyılın insanlık krizinin yaşandığı, 21 milyon insanın gıdaya ulaşmada sıkıntı yaşadığı, her 10 dakikada bir,  bir çocuğun hayatını kaybettiği, insanların açlıktan ağaç yaprakları pişirerek yediği, binlerce insanın öldüğü,  milyonlarca insanın evini terk ettiği, sağlık sisteminin çöktüğü, birçok bölgede yolun, elektriğin, suyun, marketin, okulun ve caminin olmadığı, yokluk, yoksulluk, acı, ızdırap, keder ve ölümlerin bol bol olduğu Müslüman bir ülke"

Arakan

"Başka tarafa bakınca karşımıza bu seferde Arakan meselesi çıkıyor. Birkaç ay önce İnegöl´den bir ekip olarak oradaydık. Arakandaydık. Dünyanın en nazik, dünyanın en masum, dünyanın en utangaç, dünya´nın en edepli halkı Rohingyalı Müslümanlardır. Yani Arakanlılardır. Hani konuşmalarımızda askeriyenin, şehrin, mahallenin merkezi deriz ya,  her şeyin bir merkezi vardır. Yokluğun merkezini sorarsanız Arkan derim"

Suriye

"Yine yan komşumuz Suriye´nin durumu içler acısı. Mart 2011 yılında başlayan Suriye krizi 8 sene oldu. Uluslararası güçlerin müdahalesi ile küresel hesaplaşma arenasına dönüştü. Suriye´de şimdiye kadar 500 bin kişinin hayatını kaybetti. Bu savaşta 2 milyon kişi sakat kaldı. Milyonlarca kişi de evini terk etti. İnegöl´de yaklaşık 20 bin Türkiye´de ise 4 milyona yakın Suriyeli kardeşimizi şehrimizde ve ülkemizde misafir ediyoruz"

Filistin

"Başka bir tarafa baktığımızda karşımıza Filistin meselesi çıkıyor. 2 milyon nüfusu ile yüzölçümüne göre dünyanın en yoğun şehirlerinden biri olan Gazze, yıllardır ambargo ve abluka altında nefes almaya ve yaşamaya çalışıyor. Mısır ve işgalci İsrail rejiminin sınır kapılarını kapalı tutarak bölgeyi adeta bir açık hava hapishanesine çevirmeleri, Gazze´de hayatı durdurma noktasına getirdi. Gazze Şeridi´ne uygulanan kara, hava ve deniz ablukası 13. yılında artarak devam ediyor"

Doğu Türkistan

"Başka bir tarafa baktığımızda karşımıza Çin zulmü... Doğu Türkistan, (resmi adıyla Sincan Uygur Özerk Bölgesi) Çin tarafından 1949 dan  beri  işgal altında . Doğu Türkistan´da büyük bir trajedi var. Çin, Doğu Türkistan´ın Müslüman halklarına karşı asimilasyon ve büyük bir vahşet yapıyor. Çin, Bütün Uygurları suçlu olarak kabul ettiği, din ve geleneklerine bağlı Uygurları ise terörist (extrimist) olarak  kabul ediyor.  Çin´nin toplama kamplarında mahkûmları su tanklarına daldırma,  tutukluların yüzlerinde ve vücutlarında sigara söndürme, elektrik verme, acı verici farklı nesnelerle dövülme, soğukta bekletme, yoğun ve parlak ışıkla körleştirme, uzun süre gergin pozisyonda tutma, uykusuz, aç ve susuz bırakma, günlerce kaplan koltuğu denen hareketsiz koltuklarda oturtma, elleri kelepçeli ve ayakları prangalı olarak dolaştırılma gibi kötü muameleler yapılmaktadır. Bu kamplardaki Uygurlar kendi inançlarını değiştirmeye ve Komünist Parti ideolojisine boyun eğmeye zorlanmaktadırlar. Camiler ve mescitlerin birçoğu yıkılmış, bazıları eğlence mekânlarına dönüştürülmüştür"

Mısır

"Mısır´a baktığımızda orada farklı bir tablo var. Mısır´da Şubat 2011´de Hüsnü Mübarek´in devrilmesinin ardından düzenlenen seçimlerde Muhammed Mursi cumhurbaşkanı seçilmişti. Temmuz 2013´te ise ordu, Muhammed Mursi´ye karşı bir darbe yaptı ve yönetime el koydu. Darbenin ardından Müslüman Kardeşler ve destekçilerinin düzenlediği eylemlere güvenlik güçleri sert şekilde müdahale etti ve binlerce kişi yaşamını yitirdi.  Mursi´nin devrilmesinden bu yana Müslüman Kardeşler´i hedef alan operasyon ve soruşturmalar sonunda açılan davalarda yüzlerce kişi idam cezasına mahkûm edildi. Müslüman Kardeşler yasa dışı ilan edilirken, yüzbinlerce binlerce üyesi de hapsedildi. Arapça adı ´İhvanül Müslimin´ olan Müslüman kardeşlerin yaptığı tüm faaliyetler barışçıl ve masumaneydi. Mısır´ın en eski ve en büyük Müslüman topluluğudur. Mısır´da devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, yargılandığı davada, müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Suçsuz, günahsız, mazlum Müslümanlarla doldurdukları hapishaneleri yavaş yavaş idam ettirerek boşaltmaya çalışıyorlar. Mısır yönetimince, herhangi suç eylemine bulaşmamış olan 9 masum genç, sırf İhvan-ı Müslimi´ne yani Müslüman kardeşlere olan mensubiyetinden dolayı makul şüpheli olarak görülüp, işkenceler sonucu imzalatılan evraklar baz alınarak 10 gün önce idam edildi. Mısırda idam kararı veren hâkimlerin hepsi hukuk bilgisinden mahrum 2013´te gerçekleştirilen askeri darbeden sonra, Sisi tarafından muhaliflerin bertaraf edilmesi için kurulmuş olan terör mahkemesinin kiralık cellâtlarıdır. Darbecilerin talimatlarıyla çalışan mahkemeler, birer idam makinelerine dönüşmüş durumdadır. 8 günde 19 kişi, idam edilmişti. Bunu kaçımız takip ettik bilmiyorum. Yine 16 Şubat´ta 3 kişi daha idam edildi. Ve en son 20 Şubat´ta 9 kişi idam edildi. İnsani ilkelere, etik değerlere, insan haklarına ve uluslararası hukuka rağmen idam edildiler. Demokrasi ve insan hakları savunuculuğu yapan Batı´lı devletlerse sessizliğini koruyor. Peki ya biz. Bizimde onlardan pek farkımız yok. Ama İnegöl´de ki Müslümanlar bu gün farkını gösterdi." İfadelerini Kullandı.

Haber ve Fotoğraf:Osman GÜRBAŞ

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İNEGÖL FARKINI GÖSTERDİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Bayraktar´ın arkasındayız
Bayraktar´ın arkasındayız
Bayraktar´ın arkasındayız
Turizm Haftası Kutlandı
Turizm Haftası Kutlandı
Her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası, tüm yurtta olduğu gibi İnegöl´de de Milli Eğitim Müdürlüğü uhdesinde gerçekleştirilen programla kutlandı.
Buğday geleceğin mahsulü olacak
Buğday geleceğin mahsulü olacak
İnegöl Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, “Türkiye´nin yılda en az 25 milyon ton buğday üretmesi gerekiyor. Ancak bunu girdiği maliyetlerinden dolayı yapamıyoruz.”dedi.
Sendika üyeleri taleplerini iletti
Sendika üyeleri taleplerini iletti
Eğitim Bir-Sen İnegöl temsilciliği tarafından sendika üyelerinin de katıldığı bir toplantı düzenlendi. Üyeler toplu sözleşme öncesi taleplerini iletti.
Ulaşım yatırımları hız kesmiyor
Ulaşım yatırımları hız kesmiyor
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından, daha kolay ulaşılabilir bir şehir hedefiyle gerçekleştirilen çalışmalar, 17 ilçede de tüm hızıyla devam ediyor.
Almanya´dan Bursa´ya dostluk köprüsü
Almanya´dan Bursa´ya dostluk köprüsü
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Almanya´dan gelen iş insanları ve yerel yöneticilerle bir araya gelerek, hem Türkiye ve Almanya, hem de Darmstadt ve Bursa arasındaki ticari ve sosyal ilişkilerin daha da gelişeceğini söyledi.
Aç ayı köye indi
Aç ayı köye indi
Hayriye Mahallesi´nin ormanlık alanlarında yaşayan ayı, aç kalınca Orman İşletme Müdürlüğü´ne ait depoya girdi.
İnegöl´de Deprem Testi
İnegöl´de Deprem Testi
İlçe halkı, simülasyon tırında hazırlanan platformda, 7 şiddetindeki depremi yaşadı.
Arı ölümlerinin sebebi korsan ilaçlar
Arı ölümlerinin sebebi korsan ilaçlar
İnegöl´de gerçekleşen arı ölümlerinin korsan ilaçlardan kaynaklandığı iddia edildi.
Yetimler İçin Fidan Dikildi
Yetimler İçin Fidan Dikildi
Müsiad İnegöl şubesi ile İnegöl İHH İnsani Yardım Derneği tarafından ´Her yetimin dikili bir ağacı olsun´ sloganıyla 410 adet fidan dikerek, yetim hatıra ormanı oluşturuldu.
Leylek ve pelikanların dansı büyüledi
Leylek ve pelikanların dansı büyüledi
Göç yolcuğuna çıkan pelikan ve leyleklerin, İnegöl Boğazköy barajı yakınlarında sergilediği gösteriler izleyenleri büyüledi.
Tarladan balık topladılar
Tarladan balık topladılar
Boğazköy Barajının kapaklarının açılmasıyla tarlalara taşan suların çekilmesi sonucu balıklar kıyıda kaldı. Yoldan geçen vatandaşlar ise araçlarını durdurarak kıyıda kalan balıkları topladı.
Kazım Güzel, Uşak İl Müftüsü oldu
Kazım Güzel, Uşak İl Müftüsü oldu
Resmi Gazete´de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile 4 ile yeni müftü atandı. İnegöl İlçe Müftüsü Kazım Güzel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara göre Uşak İl Müftülüğüne atandı.
Yeni Mahalleye Sosyal Donatı Alanı
Yeni Mahalleye Sosyal Donatı Alanı
İnegöl Belediyesi, Yeni Mahallede yaklaşık 11 dönüm alan üzerinde projelendirilen semt sahası projesinin yapım çalışmalarına başladı.
Ateş Karıncaları´ndan Anlamlı Ziyaret
Ateş Karıncaları´ndan Anlamlı Ziyaret
Türk Polis Teşkilatı´nın 174. kuruluş yıldönümü nedeni ile Ateş Karıncaları Gençlik Hareketi Derneği tarafından İnegöl´de görev yapan polis memurlarına moral ziyareti gerçekleştirildi.
TKDK´a bilgilendirme toplantısı düzenledi
TKDK´a bilgilendirme toplantısı düzenledi
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörlüğü, İnegöl´de TKDK´dan destek almak isteyen mevcutta hizmet veren veya yeni kurulan tarımsal işletmelerin desteklerden nasıl faydalanacaklarını anlatan bir toplantı düzenledi.
Kamulaştırma çalışmaları sürüyor
Kamulaştırma çalışmaları sürüyor
İnegöl Belediyesi ihtiyaç duyulan bölgelerde başlattığı kamulaştırma ve yıkım çalışmalarına Sinanbey Mahallesi ve Kemalpaşa Mahallesinde devam etti.
Veysel Karabatak Vekâleten Müdürlüğe Atandı
Veysel Karabatak Vekâleten Müdürlüğe Atandı
İnegöl Vergi Dairesi Müdürü Yalçın Ertaş´ın 31 Mart seçimleri için memleketi olan Konya´nın Ilgın ilçesine Belediye Başkan Adaylığını açıklamasının ardından boşalan göreve Vergi Dairesi Müdür Yardımcısı Veysel Karabatak getirildi.
Belediye personeli eğitimden geçti
Belediye personeli eğitimden geçti
İnegöl Belediyesi personeline İlk yardım farkındalık ve temel afet bilinci eğitimi verildi.
Türk Polis Teşkilatı 174 Yaşında
Türk Polis Teşkilatı 174 Yaşında
Türk Polis Teşkilatı, tüm yurtta olduğu gibi İnegöl´de de kuruluşunun 174´üncü yılını bugün düzenlenen törenlerle kutladı.
İDOHA´dan katliama tepki
İDOHA´dan katliama tepki
İnegöl Doğal Hayatı ve Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Nilay Parlar Ateş, Ankara Batıkent´te yaşanan hayvan katliamına sert tepki gösterdi.