AJANS-YORUM-MATBAA HİZMETLERİ-(0224-7110828)
Kültür ve Tarih Gezileri Sona Erdi
İnegöl Belediyesi´nin bu yıl “Kurtuluştan Fethe İstanbul Kültür ve Tarih Gezisi” sloganıyla düzenlediği kültür gezileri sona erdi. Nisan ayında başlayan gezilerden, hafta içi her gün iki otobüs ile toplamda 5836 kişi İstanbul gezisine katılarak tarihi yerinde görme fırsatı buldu.
Tarih: 4.9.2019 19:04:34

İnegöl Belediyesi´nin 9 yıldır düzenlediği kültür ve tarih gezileri bu yıl da yoğun katılımla gerçekleşti. Her yıl farklı şehirlere düzenlenen geziler, bu yıl “Kurtuluştan Fethe İstanbul Kültür ve Tarih Gezisi” sloganıyla İstanbul´a düzenlenmişti. Mart ayında kayıtları alınan geziler için toplamda 8930 kişi başvuruda bulunmuştu. 5 ay süren geziler sonucunda, bazı vatandaşlar mazeretleri nedeniyle geziye katılamadı. Toplamda 5836 kişi, İnegöl Belediyesi´nin ücretsiz gezileriyle İstanbul´u görme fırsatı buldu.

VATANDAŞLARIMIZ İSTANBUL´U DAHA YAKINDAN TANIDI

Gezilerin sona ermesinin ardından bir açıklama yapan Belediye Başkanı Alper Taban, İnegöl Belediyesi olarak geleneksel hale getirdikleri kültür gezilerinin bu yıl 9´uncusunu düzenlediklerini söyledi. Her yıl tarihimizde iz bırakmış, insanlık adına önemli eserlerin yer aldığı şehirlerimize geziler düzenleyerek özellikle kendi imkânlarıyla buralara gidemeyen vatandaşlar başta olmak üzere binlerce vatandaşı bu projeden faydalandırdıklarını kaydeden Taban, “Geçtiğimiz yıllarda; çeşitli yaş gruplarındaki vatandaşlarımıza yönelik; Bursa, Çanakkale, Konya, Ankara ve İnegöl´ün Değerlerine Yolculuk adı altında tarihi ve kültür gezileri düzenlemenin mutluluğunu yaşamıştık. Bu yıl da düzenlediğimiz kültür gezimizi; tarihimizi ve kültürel zenginliklerimizi yerinde görmek, yaşamak ve yaşatmak adına; dünyanın seyrini değiştiren, tarihimizin şanlı zaferlerinin yaşandığı, bir azmin ve kararlılığın, bir sevdanın ve gönül vermişliğin; tarih kitaplarına, romanlara ve hikayelere konu olmuş kadim şehir İstanbul´a düzenledik. İnanıyoruz ki; İstanbul kültür gezisi sırasında birçok vatandaşımız; binlerce yıllık çok uluslu, dilli ve dinli kültürel birikimiyle dünyada eşi benzeri olmayan bir kent olan İstanbul´u ve bu şehrin fatihi, 1000 yıllık Bizans İmparatorluğu´nu sonlandıran, bir çağı kapatıp bir çağı açan; azim, kararlılık, cesaret ve metanet duygularının sembol ismi Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmed´i daha yakından tanıdı” dedi.

REKOR KATILIM

Başkan Taban, İnegöl Belediyesi olarak vatandaşlarımıza ülkemizin tarihi ve kültürel yerlerini daha iyi tanıtarak, tarihi doku ve kültür bilincini oluşturmak amacıyla başlattıkları Kültür Gezilerini bu yıl rekor bir katılımla tamamladıklarını da ifade ederek şöyle devam etti: “20 Mart´ta almaya başladığımız kayıtlar, son kayıt tarihi olan 30 Mart´a kadar neredeyse 9 bine ulaştı ve bu güne kadar aldığımız en yüksek kayıt sayısına ulaştı. Kuruluştan Fethe İstanbul Kültür Tarih Gezisi için toplamda 8930 vatandaşımız kayıt yaptırdı. Kayıt yaptıran vatandaşlarımızdan bazıları geziye gidecekleri tarihte farklı sebeplerden dolayı mazeret göstererek katılım sağlayamadı. Toplamda 5836 vatandaşımızı İstanbul´a götürmüş oldu. 2927 vatandaşımız da mazeretleri sebebiyle geziye katılım sağlayamadı. Ayrıca ikametinden dolayı 161 kişinin kayıtları iptal edildi.”

138 OTOBÜS İLE 69 TUR YAPILDI

“İlk turumuz 08 Nisan´da başladı. Geziler hafta içi 5 gün yapıldı. Her gün 2 otobüs ile vatandaşlarımız İstanbul´a gönderildi. İstanbul Kültür Gezimize toplam 138 otobüs gönderildi ve toplam 69 tur düzenlendi. Son turumuzun ise 30 Ağustos Zafer Bayramına denk gelmesi Fetihlerle ve Zaferlerle dolu şanlı tarihimize yaptığımız bu yolculuğu daha da anlamlı kıldı. Gezilerimizde ulaşım ve rehberlik hizmetleri yanında kahvaltı ikramı belediyemiz tarafından karşılandı. Kuruluştan Fethe İstanbul Kültür gezilerimiz sorunsuz ve hayırlı bir şekilde bitirdik. Bu gezilerin huzur ve sükûnet içerisinde geçmesine hassasiyetleriyle vesile olan katılımcılarımıza, ekip arkadaşlarımıza, İstanbul´u en iyi şekilde tanıtan rehberlerimize teşekkür ediyorum. İnşallah önümüzdeki yıllarda daha farklı yerlere hizmet kalitemizi arttırarak yeni geziler düzenlemeye devam edeceğiz.” İfadelerini kullandı.

Haber Merkezi
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Kültür Tarih Gezileri Sona Erdi
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ÜNLÜ BESTEKAR, ŞARKILARIN HİKAYELERİNİ İNEGÖL´DE ANLATTI
ÜNLÜ BESTEKAR, ŞARKILARIN HİKAYELERİNİ İNEGÖL´DE ANLATTI
İnegöl Belediyesi THM korosu, “Ustaya Saygı” konseptiyle düzenlenen konserde Bestekar Turhan Taşan´ın eserlerinden oluşan repertuvarlarla sanatseverlerin karşısına çıktı.
Kültür Sanat Sezonu Açıldı
Kültür Sanat Sezonu Açıldı
İnegöl Belediyesi, kış mevsimine girilmesiyle birlikte kültür sanat sezonunu açtı. Sezonun ilk gösteriminde “Bence Hiç Komik Değil” yetişkin tiyatro oyunu izleyiciyle buluştu. Kahkaha dolu geceye ilçe halkının ilgisi de yoğun oldu.
MÜZEDE HÜSN-Ü HAT SERGİSİ
MÜZEDE HÜSN-Ü HAT SERGİSİ
Mustafa Antika´nın Hüsn-ü Hat Sanatı sergisi, İnegöl Kent Müzesinde görücüye çıktı. Hat sanatının en güzel örneklerinin yer aldığı 36 eser, katılımcılardan büyük beğeni aldı.
Başkan Taban, Balkan Ekiplerini Ağırladı
Başkan Taban, Balkan Ekiplerini Ağırladı
Belediye Başkanı Alper Taban, Rumeli Derneğinin düzenlediği 1. Uluslar Arası Petla Şöleni için 6 ülkeden İnegöl´e gelen heyetleri meclis salonunda kabul etti.
97´nci yıla özel konser
97´nci yıla özel konser
İnegöl Belediyesi, İnegöl´ün düşman işgalinden kurtuluşunun 97´nci yılında kurtuluş etkinlikleri kapsamında kahramanlık türkülerinden oluşan bir konser düzenledi. Konser öncesi Büyükşehir Belediye Bandosu, şehrin merkezinde geçiş töreni yaptı.
İlk Kez Piknikte Buluştular
İlk Kez Piknikte Buluştular
İnegöl Posof Çakırkoç (MERE) Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği, geleneksel hale getirmek istedikleri eğlence seyranının ilkini Deydinler Mahallesi piknik alanında gerçekleştirdi.
Müzede resim sergisi
Müzede resim sergisi
15 yıl önce hobi olarak başladığı yağlı boya tablo sanatında kat ettiği gelişim ile dikkat çekerek farklı sergilerde eserlerine yer bulan Yüksel Kılıçoğlu´nun 38 çalışmasının yer aldığı kişisel sergisi, İnegöl Kent Müzesi Serdar Rubacı Sergi Salonunda görücüye çıktı.
Hayriye´de yayla şenliği
Hayriye´de yayla şenliği
Geleneksel olarak düzenlenen ve bu u yıl 8. gerçekleştirilen Hayriye Mahallesi Yayla Şenliği Çvemlevake yaylasında yapıldı.
Bosnaya Uğurlandılar
Bosnaya Uğurlandılar
Bosna-Hersek Derneği Folklor Ekibi kafilesi, Sarajevo (Saraybosna)´daki "NOMİNATİV Çocuk ve Gençlik Örgütü´nün 8-16 yaş grubu çocuklara yönelik 10.uncusu gerçekleştirilen Uluslararası Folklor Festivali´nde ülkemizi temsil etmek üzere Bosna´ya hareket etti.
Uğultu Yeni Yerine Taşıntı
Uğultu Yeni Yerine Taşıntı
2010 yılından beri faaliyet gösteren Uğultu Sanat Derneğinin yeni lokali, Kemalpaşa Mahallesi 1. Çilek sokak numara 10 adresinde düzenlenen törenle açıldı.
O Ünlü İnegöl´de
O Ünlü İnegöl´de
Televizyonların sevilen ve tanınan simalarından olan Çaycı Hüseyin lakaplı Alparslan Özmol, Gezmek için İnegöl´e geldi.
Erzurumlulardan Geleneksel Gece
Erzurumlulardan Geleneksel Gece
İnegöl Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen, ´Erzurumlular Gecesi´ bu yılda coşkulu bir şekilde gerçekleştirilecek. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ali Toprak, "Tüm İnegöl halkını geleneksel gecemize davet ediyoruz" dedi.
İnegöl´de Grup Seksendört Rüzgarı
İnegöl´de Grup Seksendört Rüzgarı
32. Uluslararası Kültür Sanat Festivali kapsamında düzenlenen halk konserinde, Grup Seksendört İnegöllülerle buluştu. Binlerce gencin alanları doldurduğu konserde, gece boyunca alanı dolduran gençler Grup Seksendört´ün şarkılarıyla coştu.
Festivale muhteşem final
Festivale muhteşem final
İnegöl Belediyesi´nin düzenlediği 32. Uluslararası Kültür Sanat Festivali, Cumartesi akşamı gerçekleştirilen Emre Aydın konseriyle son buldu.
Festivalle Kültürler Kaynaşıyor
Festivalle Kültürler Kaynaşıyor
Belediye Başkanı Alper Taban, 32. Uluslararası Kültür Sanat Festivali kapsamında İnegöl´e gelen misafir ekiplerin yöneticileri, yerel kültür derneklerinin temsilcileri, kültür komisyonu üyeleri ve yurt dışından gelen delegasyonlarla akşam yemeğinde bir araya geldi.
“Tüm Misafirlerimiz Başımızın Tacıdır”
“Tüm Misafirlerimiz Başımızın Tacıdır”
Belediye Başkanı Alper Taban, 32. Uluslararası Kültür Sanat Festivalin kapsamında yurt dışından gelen folklor ekiplerini meclis salonunda ağırladı. Burada konuşan Taban; “Buraya gelen tüm misafirler başımızın tacıdır. Onları burada en güzel şekilde ağırlamak ve beraberinde en güzel şekilde ülkelerine geri dönmelerini sağlamak en büyük arzumuzdur” dedi.
Kent Müzesinde Bir İlk Gerçekleştirildi
Kent Müzesinde Bir İlk Gerçekleştirildi
Festival için İnegöl´e gelen kardeş şehir Mitroviça´nın Kültür Müdürü Tafil Petsi, Kent Müzesi´nde bir ilk gerçekleştirerek Kent müzesinde ilk yabancı Kişisel Resim Sergisi açtı.
Kültür Şöleni Coşkuyla Sürüyor
Kültür Şöleni Coşkuyla Sürüyor
İnegöl Belediyesi tarafından bu yıl 32´ncisi düzenlenen Uluslararası Kültür Sanat Festivali yerel derneklerin halk dansları ekiplerinin gösterileriyle devam etti. Kültür şölenine dönüşen festivalde, yağış nedeniyle Çarşamba akşamı yapılan gösteriler kapalı spor salonunda gerçekleştirildi.
Rahvan Atları ‘15 Temmuz´ İçin Yarıştı
Rahvan Atları ‘15 Temmuz´ İçin Yarıştı
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü´ etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen ‘Rahvan At Yarışları´nda heyecanlı anlar yaşandı.
5000 YILLIK GELENEK YAŞATILIYOR
5000 YILLIK GELENEK YAŞATILIYOR
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 4´üncüsü yapılacak olan Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği, 19-20-21 Temmuz tarihlerinde Keles Kocayayla´da yapılacak. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, düzenlediği basın toplantısında Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği´ni kamuoyuna duyurdu.
FESTİVAL BAŞLADI
FESTİVAL BAŞLADI
İnegöl Belediyesi tarafından bu yıl 32´ncisi düzenlenen Uluslararası Kültür Sanat Festivali, Cumartesi günü yapılan kortej yürüyüşüyle başladı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ