Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Özdemir: “KDV İndiriminin Kalıcı Olmasını İstiyoruz”
Enflasyonla Topyekun Mücadele kapsamında başlatılan ÖTV ve KDV indirimlerinin yeni yılda 3 ay süreyle uzatılması özellikle mobilya sektörünü sevindirdi.
Tarih: 4.1.2019 11:50:14

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Enflasyonla Topyekun Mücadeleye, ekonomide dengelenmeye ve istihdama destek amacıyla başlattığımız ve yılsonu itibariyle sona eren ÖTV ve KDV indirimlerini yeni yılda 3 ay süreyle devam ettiriyoruz. İndirimlerimiz milletimize ve sektörlerimize hayırlı, uğurlu olsun" diyerek indirimin devam edeceğinin müjdesini verdi. Bu karar İnegöl´ün lokomotif sektörü mobilyada olumlu karşılandı.

Otomotiv ve beyaz eşyada ÖTV, mobilya ve konutta KDV indirimlerinin 3 ay daha devam edeceği kararını değerlendiren İnegöl Genç İş Adamları Derneği (İGİAD) Başkanı Hakan Özdemir, “Geçen yıl ekonomideki olumsuz gelişmeler nedeniyle özellikle mobilya sektörde sıkıntılar yaşandı. Sektörün can çekiştiği dönemde KDV oranının 10 puan düşürülmesi sektörü motive edici bir hamle oldu. Bu indirimin 3 ay daha uzatılmasının etkilerini göreceğiz” dedi.

Başkan Özdemir, “Sektörün eski dinamizmini yakalamak adına KDV indiriminin devam etmesi sektör tarafından bekleniyordu. Mobilya sektöründe KDV´nin yüzde 8´e indirilmesi, sektörü içinde bulunduğu daralmadan bir nebzede olsa çıkartacaktır. KDV indirimi sadece üretici için değil, tüketici için de büyük avantaj sunuyor. İş dünyası olarak indirimlerin süreli değil, kalıcı olmasını istiyoruz” dedi.

Mobilyanın özellikle İnegöl´de insanlara iş ve aş sağlamak için lokomotif bir sektör olduğunu ifade eden Özdemir, "KDV indiriminin sektöre canlılık kazandırdığı rakamlardan da anlaşılıyor. İndirimin net bir şekilde karar verilip kalıcı olmasından yanayız. Devlet büyüklerimiz bu konuda gereğini yapacaktır. KDV indirimi uygulamasıyla satışlarını artıran mobilyacılarımız, ülkemizin ekonomisine, büyümesine destek vermekte ve vermeye devam edecektir” dedi.

Başkan Hakan Özdemir, ahşap ve plastik mobilyalar, koltuklar ve büro mobilyalarını kapsayan indirimin hammadde alımında da uygulanması gerektiğine dikkat çekerek, “Mobilyacı esnafımız yüzde 18 ile hammadde girişi yapıyor ama satarken yüzde 8 ile çıkış yapıyor. Mobilyada KDV indirimi yapılırken sektör temsilcilerinden de görüş alınsın. KVD indirimi; hammadde yani sunta, MDF, sünger, boya malzemesi, mobilya aksesuarlarında KDV yüzde 18 iken, mobilyanın son kullanıcıya yüzde 8 KDV ile satılmasını öngörüyor. Yüzde 8´e tabi tutulan mobilya ile aynı malzemeden üretilen kapı, parke ve benzeri ürünlerde yüzde 18 KDV uygulanmaya devam ediliyor. Bu uygulamada ne gibi kriterlerin göz önüne alındığını merak ediyoruz. İşletmelerimiz bir ürünü ortaya çıkarmak için aldıkları tüm hammaddeye yüzde 18 KDV ödüyor. Bu da adaletsizliğe yol açıyor. Bir adım atılırken bu hususlarında göz önünde bulundurulmasının daha doğru hamle olacağına inanıyoruz” diye konuştu.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İTSO´dan arabuluculuk semineri
İTSO´dan arabuluculuk semineri
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO), 2018 yılında meslek vasfı kazanan arabuluculuğun iş hayatı tarafından daha iyi tanınabilmesi ve uygulanırlığının artırılabilmesi amacıyla “Ticaret ve İş Hukukunda Uyuşmazlıklarında Dava Şartı Arabuluculuk” semineri düzenledi.
“Vergi İndirimleri Sektörleri Hareketlendirir”
“Vergi İndirimleri Sektörleri Hareketlendirir”
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Yavuz Uğurdağ, Cumhurbaşkanı kararıyla uzatılan KDV ve ÖTV indirimlerinin sektörlere hareket getireceğini söyledi.
İTSO´da istihdam zirvesi
İTSO´da istihdam zirvesi
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan “İstihdam Seferberliği 2019” kapsamında gerçekleştirdiği toplantıda İnegöl iş dünyasını bir araya getirdi.
İnegölspor U-17´de Şampiyonluk Yemeği
İnegölspor U-17´de Şampiyonluk Yemeği
Bölgesel Gelişim U-17 Liginde mücadele eden İnegölspor, bitime 2 hafta kala en yakın rakibinin 7 puan önünde, 54 puanla şampiyonluğu garantiledi. Öğrenci velileri tarafından Eşref İnegöl Köftecisinde teknik heyet ve futbolculara şampiyonluk onuruna yemek düzenledi.
İnegöl´ü ayağa kaldıracak projeler
İnegöl´ü ayağa kaldıracak projeler
MÜSİAD İnegöl Şube Başkanı Mehmet Döngeloğlu ve yönetim kurulu üyeleri, basın mensupları ile sabah kahvaltısında bir araya geldi. Toplantıda konuşan Başkan Döngel, yaklaşan yerel seçimler öncesi, MÜSİAD´ın hazırladığı İnegöl´ü ayağa kaldıracak proje önerilerini açıkladı.
İnegöl 9. sırada yer aldı
İnegöl 9. sırada yer aldı
İnegöl, 636 milyon dolar dış ticaret fazlası ile Türkiye´nin iller sıralamasında 9. sırada yer aldı.
Mobilyacılar İzmir Fuarını Gezdi
Mobilyacılar İzmir Fuarını Gezdi
İnegöl Mobilyacılar Odası Genel Sekreteri Kamuran Balkan, oda olarak İzmir Fuarı´na gezi düzenlediklerini ve 45 kişilik heyet ile fuarı gezdiklerini ifade etti.
MÜSİAD´dan İTSO´ya Ziyaret
MÜSİAD´dan İTSO´ya Ziyaret
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Yavuz Uğurdağ, nezaket ziyaretleri kapsamında MÜSİAD İnegöl Şubesi Başkanı Mehmet Döngel ve Yönetim Kurulu Üyelerini ağırladı.
İSTİHDAM SEFERBERLİĞİNE DAVET
İSTİHDAM SEFERBERLİĞİNE DAVET
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yavuz Uğurdağ, tüm işverenleri, tarihi destekleri de içerisinde barındıran istihdam seferberliğine katılmaya davet etti.
AKM Malzemecilik Hizmete Açıldı
AKM Malzemecilik Hizmete Açıldı
Malzemecilik alanında tecrübeli isimlerle yolan çıkan AKM Malzemecilik, Ertuğrulgazi Caddesi´nde hizmete açıldı.
Mikro krediler dağıtıldı
Mikro krediler dağıtıldı
İnegöl´de 6 yıldır hizmet veren ve bugüne kadar 3 bin bayana kredi imkanı sağlayan Mikro kredi ofisi, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde de 10 girişimci bayanın kredi dağıtımlarını gerçekleştirdi.
Milano fuarı gezisine yoğun ilgi
Milano fuarı gezisine yoğun ilgi
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası, ilkini 2014 yılında gerçekleştirdiği “I Saloni Milano 2019” Mobilya Fuarı gezisinin 4´üncüsünü hayata geçiriyor.
MÜSİAD üyeleri kan bağışında bulundu
MÜSİAD üyeleri kan bağışında bulundu
İnegöl MÜSİAD ve Genç MÜSİAD üyeleri, Kızılay´a kan bağışında bulundu.
Genç MÜSİAD´lılardan Huzurevine Ziyaret
Genç MÜSİAD´lılardan Huzurevine Ziyaret
MÜSİAD İnegöl Şubesi Genlik Kurulu, Regaip Kandili nedeniyle İnegöl Belediyesi Fatma Göztepe Huzurevini ziyaret etti.
Şehrin ortak paydası için çalışıyoruz
Şehrin ortak paydası için çalışıyoruz
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Yavuz Uğurdağ, kısa süre önce gerçekleştirilen kongre sonucu güven tazeleyen Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik ve Yönetim Kurulu Üyelerini makamında ağırladı.
İngilizce Dil Kursu Protokolü İmzalandı
İngilizce Dil Kursu Protokolü İmzalandı
İnegöl Mobilyacılar Odası´ndan Oda Üyelerine İngilizce Kurs Protokolü, İnegöl Mobilyacılar Odası ile ENGLISHINN Dil Kursu arasında İngilizce Dil Kursu Protokolü İmzalandı.
İTSO´dan WIN EURASIA Fuarına Gezi
İTSO´dan WIN EURASIA Fuarına Gezi
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO), 14-17 Mart 2019 tarihleri arasında TÜYAP Fuar Merkezi´nde düzenlenecek olan WIN EURASIA Fuarına ücretsiz iş gezisi düzenliyor.
Örnek mükelleflere teşekkür ziyareti
Örnek mükelleflere teşekkür ziyareti
İnegöl Belediyesi, vergi ödemelerini 25 yıldır zamanında, düzenli ve itina ile gerçekleştiren biri 75 diğeri 66 yaşındaki iki örnek mükellefini plaketle ödüllendirdi.
İTSO´dan kadınlara özel seminer
İTSO´dan kadınlara özel seminer
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO), 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle Kadın Girişimcilere yönelik olarak ‘Sosyal Girişimcilik ve Fark Yaratan Kadınlar´ konulu bir seminer düzenliyor.
Ünlü Tasarımcılar İnegöl´de Buluştu
Ünlü Tasarımcılar İnegöl´de Buluştu
İnegöl Mobilya Sanayicileri Derneği (İMOS) tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen ve 26 Şubat tarihinde başlayan “I´m Design” organizasyonu devam ederken, 2 Mart Cumartesi günü yerli ve yabancı ünlü tasarımcılar İnegöl´de bir araya geldi.
Mobilyanın sorunları istişare edildi
Mobilyanın sorunları istişare edildi
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO), bünyesinde faaliyet gösteren meslek gruplarına yönelik düzenlenen toplantıda, sektörün sorunları ve çözüm önerileri görüşüldü.