Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
YARIYIL TATİLİ BAŞLADI
2018-2019 eğitim öğretim yılının ilk dönemi sona erdi. İnegöl´de 60 bin öğrenci karne heyecanı yaşarken, İnegöl Fenerbahçeliler Derneği Hamamlı İlkokulunda öğrencilerin karne heyecanına protokol üyeleri de ortak oldu.
Tarih: 19.1.2019 12:23:16

2018-2019 eğitim öğretim yılının ilk dönemi bugün tamamlandı. Öğrenciler 4 aylık maratonun ardından ilk dönem karnelerini alarak 15 günlük tatile başladı. İlçemizde her okulda karne törenleri ve farklı etkinlikler düzenlenirken, Kaymakam Şükrü Görücü ile Belediye Başkanı Alper Taban da İnegöl Fenerbahçeliler Derneği Hamamlı İlkokulunda öğrencilerin karne heyecanına ortak oldu. Programa AK Partili bazı meclis üyeleri ile yöneticiler, Jandarma Komutanı Ferruh Maden, Milli Eğitim Şube Müdürleri Orhan Çelik, Haili İbrahim Zengin, Ayfer Er ile İnegöl Fenerbahçeliler Derneği Başkanı Cemal Arık da katıldı. Öğrenci ve velilerin de programa ilgisi yoğun oldu.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programda, ardından Okul Müdürü Mustafa Arı bir konuşma yaptı. Okulun tarihçesi hakkında bilgi veren Arı, “Okulumuz 1954 yılında ilköğretim okulu olarak açılmıştır. 2009 yılında İnegöl Fenerbahçeliler Derneği tarafından okulumuzun binası ilkokul olarak yapılmıştır. Daha sonra bazı eklentilerle ortaokul öğrencileri de eğitim öğretime başlamıştır. 107 öğrenci ve 14 öğretmenle eğitim öğretim çalışmalarımız devam etmektedir” dedi.

 

TATİLİ ATALARIMIZDAN KALMA OYUNLARLA GEÇİRİN

Okul Müdürü Arı´nın ardından Milli Eğitim Şube Müdürü Orhan Çelik kürsüye çıkarak bir konuşma yaptı. Öğrencilere tavsiyelerde bulunan Çelik, “Çocukluk yıllarımızda hepimizin sevinç günleri vardı. Onlardan biri de karne günüydü. Ve bugün çocuklarımızla birlikte, velilerimizle birlikte Hamamlı Mahallemizde bu coşkuyu yaşıyoruz. Bugün İnegöl ilçemizde yaklaşık 60 bin öğrencimiz karne alıyor ve 3 bin küsur personelimiz ile birlikte 15 günlük bir tatile giriyor. Çocuklar, benim sizlere tavsiyem bu tatili atalarımızdan kalma oyunlarla eğlenceli hale dönüştürün. Televizyon, telefon, bilgisayar gibi teknolojik cihazlardan ziyade, geçmişte tüm çocukların heyecanla oynadığı çelik çomak, saklambaç gibi oyunları arkadaşlarınızla birlikte oynayın. 15 günlük tatil süresince kartopu oynayın, eğlenin ve aynı zamanda dinlenerek yeni döneme hazır hale gelin” diye konuştu.

 

İLÇE HALKIMIZIN ÇOK CİDDİ TEVECCÜHÜNE MAZHAR OLUYORUZ

Belediye Başkanı Alpler Taban da Belediye Başkan Adaylığı sürecine ilişkin düşüncelerini ifade ederek başladığı konuşmasında şöyle konuştu: “Bugün karne dağıtım töreni için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Ben de şehrimizde AK Parti´nin aday adaylığı sürecinden adaylık sürecine geçişiyle beraber ayağımın tozuyla sizlerle buluşmuş oldum. Bunun da ayrıca mutluluğunu yaşıyorum. Gerçekten ilçe halkımızın çok ciddi teveccühüne mazhar oluyoruz. Arayan soranlar, telefon açanlar var teşekkür ediyorum.”

 

15 TATİL ÇOCUK SANAT ATÖLYESİ BAŞLIYOR

“Bugün kıymetli yavrularımız tatile girecekler ama öncesinde karnelerini alacaklar. İnşallah güzel ve başarılı bir dönem olmuştur. Yine güzel bir 15 gün onları bekliyor. Özellikle kar yağdığında öğrencilerimiz ve velilerimiz sürekli mesajlar atarak Başkanım okulları tatil etmiyor musunuz diye soruyor. Ben de kendilerine okulları benim tatil etmediğimi, bu kararı Kaymakam Beyin verdiğini ve öğrencilerimizin taleplerini benim kendisine ilettiğimi söylüyorum. Dolayısıyla şimdi güzel bir 15 gün var. Biz de kurum olarak 15 tatil için Çocuk Atölyemizi açtık. Buralardan istifade edebilirsiniz. El becerilerinizi geliştirmek, yeni arkadaşlar edinmek için 15 tatil süresince çocuk atölyemize katılabilirsiniz.”

 

“HEDEFİMİZ AHLAKLI, KALİTELİ, NİTELİKLİ, KENDİNİ BİLEN BİR NESİL YETİŞTİRMEK”

“Tabi hedefimiz ahlaklı, kaliteli, nitelikli, kendini bilen bir nesil yetiştirmek. Bunun için de eğitim sistemimiz, öğretmenlerimiz ve ailelerimiz bunun mücadelesini veriyorlar. Hepimiz bu yollardan geçtik. Yetişkinler olarak da öğrenci kardeşlerimize rol model olmamız gerektiğini ifade etmek istiyorum. Bence her biri parlatılmayı bekleyen birer cevher. Ben şimdiden öğrencilerimizi kutluyorum, iyi tatiller diliyorum.”

 

“BU KARNELER VELİLERİN DE KARNESİDİR”

Törende son konuşmayı Kaymakam Şükrü Görücü yaptı. Kaymakam Görücü; “Bugün okulumuzda sizlerin sevincine ortak olmak için buradayız. Bizim için, ülkemizin geleceği için eğer Türkiye Cumhuriyeti çağdaş uygarlığın üzerine çıkmak istiyorsa ki başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere hepimizin gayesi bu ülkeyi hak ettiği yere getirmek. Bunun için de en önemli konularımızın başında eğitim geliyor. Ne kadar zengin olursak olalım, ne kadar refah içerisinde olursak olalım eğer eğitim sorununu halledememişsek hiçbir şekilde kalkınamayız. Bugün ülkemizde 700 binin üzerinde öğretmenimiz, 17 milyon öğrencimiz var. İlçemize baktığımızda da 60 bin civarında öğrenci ve 3 bin civarında öğretmenimiz var. Öğrencilerimiz bugün tatile giriyorlar. Tabi ki tatil hem dinlenme hem de muhasebe yapma zamanıdır. Bu karneler aynı zamanda velilerin de karnesidir. Eğer başarı istiyorsak öğretmen, öğrenci, veli işbirliğini sağlamak durumundayız. Bu kurumu bir aile olarak kabul etmek durumundayız. Ailenin bireyleri mutlu ve huzurluysa başarı zaten kendiliğinden gelecektir” şeklinde konuştu.

 

ÖĞRENCİLERİN KARNE HEDİYESİ İNEGÖL BELEDİYESİ´NDEN

Konuşmaların ardından okulun yapımını üstlenen İnegöl Fenerbahçeliler Derneği Başkanı Cemal Arık´a, katkılarından dolayı Hamamlı Mahalle Muhtarı Recep Ötünmek´e ve Okul Müdür Yardımcısı Fatih Mavuş´a plaket takdimi gerçekleştirildi. Daha sonra sınıflara geçilerek öğrencilere karneleri takdim edildi. Karnelerle birlikte İnegöl Belediyesi´nin hazırladığı hediyeler de Hamamlı İlkokulu öğrencilerine takdim edildi.

 

Haber ve Fotoğraf: Osman GÜRBAŞ
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: YARIYIL TATİLİ BAŞLADI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Gözler YÖK´te
Gözler YÖK´te
İnegöl´e 3 yeni fakültenin kurulması için alınan karar Uludağ Üniversitesi senatosundan geçti. İnegöl´e 3 yeni fakülte kurulması için gözler YÖK´e çevrildi.
Öğrencilerden örnek çalışma
Öğrencilerden örnek çalışma
TOKİ Mehmet Akif Ersoy ilkokul öğrencileri tarafından ´aynı gökyüzünü paylaşıyoruz´ sloganıyla yaptıkları kuş yuvaları, aileleri ve öğretmenleri nezaretinde ağaçlara asıldı.
Süle´de eğitim semineri
Süle´de eğitim semineri
İnegöl Belediyesi´nin düzenlediği çiftçi eğitim seminerleri, Süle Mahallesi´nde düzenlenen toplantı ile devam etti.
DERS BAŞLADI
DERS BAŞLADI
2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Yarı yıl tatilinin bitmesi ile ders zili yeniden çaldı. İnegöl´de 60 bin öğrenci, dün itibari ile ders başı yaptı.
ÇOCUK SANAT ATÖLYESİ İLK MEZUNLARINI VERDİ
ÇOCUK SANAT ATÖLYESİ İLK MEZUNLARINI VERDİ
İnegöl Belediyesi´nin yarıyıl tatilinde öğrencilerin zamanlarını daha doğru değerlendirebilmesi için başlattığı 15 Tatil Çocuk Sanat Atölyesinin ilk dönemi sona erdi. Kukla yapımı, kilden obje yapımı ve boyama ile origami sanatının öğretildiği kursa katılan öğrenciler, sertifikalarını Belediye Başkanı Alper Taban´dan aldı.
HEM´den yeni kurs
HEM´den yeni kurs
İnegöl Halk Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen Motorlu Taşıtlar Direksiyon Eğitici Kursu, 28.01.2019 tarihinde başlayacak.
Limak karne sevincine ortak oldu
Limak karne sevincine ortak oldu
Hayata geçirdiği pek çok sosyal sorumluluk projesiyle hizmet verdiği bölgede katma değer üreten Limak Enerji, yarıyıl tatilinde de öğrencileri unutmadı.
ALANYURTTA OKUL SIKINTISI VAR
ALANYURTTA OKUL SIKINTISI VAR
Eğitim Bir-Sen İnegöl ilçe Başkanı Sinan Aktaş, Alanyurt bölgesinde ciddi anlamda okul sıkıntısı çekildiğini ve bir an önce bu sorunun çözülmesi gerektiğini söyledi.
Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Özgür Gümüş MEB´İ BOMBALADI
Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Özgür Gümüş MEB´İ BOMBALADI
Eğitim öğretim yılının 1. Dönemini değerlendiren Türk Eğitim Sen İnegöl Şubesi Başkanı Özgür Gümüş, “MEB artık hak ve ahlak anlayışının katledildiği inisiyatiflerle değil, eğitim çalışanlarını huzurlu kılacak liyakat ve adaletin esas alındığı icraatlarla anılmalıdır.”
BEŞİNCİ MEVSİMDE KARNE HEYECANI YAŞANDI
BEŞİNCİ MEVSİMDE KARNE HEYECANI YAŞANDI
İnegöl Belediyesi´nin sosyal belediyecilik adına hayata geçirdiği en güzel örnek projelerden biri olan İnegöl Belediyesi Beşinci Mevsim Kreşinde karne heyecanı yaşandı.
İşe ilk adım projesi başladı
İşe ilk adım projesi başladı
Ülkemizde okuldan işe geçiş sisteminin güçlendirilmesi; genç işsizlik oranının düşürülmesi amacıyla ön lisans ve lisans mezunu 18-29 yaş aralığındaki genç iş arayanların istihdamına yönelik “İşe İlk Adım Projesi” başladı.
Miniklerin karne heyecanı
Miniklerin karne heyecanı
İnegöl´de 60 bin öğrenci karnelerini alırken, en büyük heyecanı ise ilkokul birinci sınıf öğrencileri yaşadı.
Yabani hayvanlara yiyecek bıraktılar
Yabani hayvanlara yiyecek bıraktılar
Vehbi Koç İlkokulu öğrencileri, “Bir avuç dostluk” adını verdikleri sosyal sorumluluk projesi kapsamında İnegöl Belediyesi işbirliği ile soğuk kış günlerinde yaşam mücadelesi veren yabani hayvanlara destek olmak amacıyla doğaya yiyecek bıraktı.
Sezai Karakoç Okulundan Türkiye Derecesi
Sezai Karakoç Okulundan Türkiye Derecesi
İnegöl Sezai Karakoç Ortaokulu, Okul Sporları Kros Türkiye Şampiyonasında yıldız erkek ve kız takımı Türkiye derecesi yaptı.
İTSO´dan Fırıncılara Hijyen Eğitimi
İTSO´dan Fırıncılara Hijyen Eğitimi
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO), Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü işbirliğinde İnegöl´de faaliyet gösteren fırın personellerine “Ekmek Hijyen Eğitimi” düzenledi. Eğitim sonucunda yapılan sınavda başarı sağlayan katılımcılar Ekmek Hijyen Belgesi almaya hak kazandı.
SURİYELİ ÖĞRENCİLER MESLEKİ EĞİTİMLE BULUŞUYOR
SURİYELİ ÖĞRENCİLER MESLEKİ EĞİTİMLE BULUŞUYOR
MEB ve Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GİZ) arasında imzalanan "Türkiye´deki Suriyeli Sığınmacılar ve Ev Sahibi Topluluklar için Mesleki ve Teknik Eğitim ve İş Piyasası Hizmetleri Projesi" kapsamında Suriyeli kız öğrencileri mesleki eğitime kazandırmak amacıyla Osmangazi İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´nde tanıtım toplantısı düzenlendi.
30 BİN ÖĞRENCİYE KUMBARA DAĞITILDI
30 BİN ÖĞRENCİYE KUMBARA DAĞITILDI
İnegöl Belediyesi, Şubat ayında gerçekleştirilecek İnegöl Kitap Günleri etkinliği öncesi ilçemizde bulunan tüm ilkokul öğrencilerine yaklaşık 30 bin kumbara dağıttı. Fuar öncesi kitap almak için para biriktirmeleri öğütlenerek dağıtılan kumbaralarla öğrenciler hem kitap okumaya, hem de birikim yapmaya teşvik ediliyor.
Fen lisesi öğrencisi ödüle doymuyor
Fen lisesi öğrencisi ödüle doymuyor
Bireysel olarak katıldığı bir çok satranç yarışmasında derece alan Hayrulnisa Şahin, 19/26 Ocak 2019 tarihleri arasında Antalya´nın Serik İlçesinde düzenlenecek olan Türkiye Yıldızlar Şampiyonasında yarışacak.
ÇAVUŞOĞU TOPHANE MTAL´DE
ÇAVUŞOĞU TOPHANE MTAL´DE
Bursa Milletvekili, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu ve İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´ni ziyaret ederek öğrenci ve öğretmenlerle bir araya geldi.
BURSA´DA 5 OKUL SERTİFİKA ALDI
BURSA´DA 5 OKUL SERTİFİKA ALDI
Milli Eğitim Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı arasında “İş Sağlığı ve Güvenliğinin Eğitime Entegrasyonu” protokolü imzalandı.
Kosova Koleji öğrencilerinden anlamlı ziyaret
Kosova Koleji öğrencilerinden anlamlı ziyaret
Özel Kosova Koleji öğrencileri, öğretmenleri Megrican Çalış ile birlikte 10 Ocak çalışan gazeteciler günü nedeniyle gazetemizi ziyaret etti.