Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
40. MODEF EXPO Açıldı
40. Uluslararası İnegöl Mobilya ve Dekorasyon Fuarı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank´ın katılımı ile açıldı.
Tarih: 24.10.2018 12:20:55

Türkiye´de mobilyanın başkenti unvanını elinde bulunduran İnegöl, 40. Uluslararası Mobilya ve Dekorasyon Fuarını beğeniye sundu. Özellikle yurtdışı alım heyetlerinin hedefi halinde olan MODEF EXPO´da en yeni model ve tasarımlar, özveriyle sergilenmeye başlandı.

 

İNEGÖL´Ü DAHA İLERİ TAŞIYACAĞIZ

İnegöl´ün dünyaya açılan kapısı olan MODEF EXPO fuarının açılışına katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, tasarıma devlet olarak destek verdiklerini söyledi. Bakan Varank, “Bursa´da 102 AR-GE, 18 tasarım merkezi mevcut. Bursa´da mobilya üzerine boy gösteren 2 tasarım merkezi mevcut. İnegöl´de ise Bakanlık desteği bulunan bir tasarım merkezi bulunmuyor. Buradaki eksiği kapatmamız gerekiyor. Ekiplerimizi buraya yollayacağız. Yatırım teşvikleri konusunda sizlerle toplantı yapıp nerede nasıl katkı sağlayabiliriz, İnegöl´ü nasıl daha ileri götürebiliriz noktasında çalışma yapacağız” dedi.

 

 

Dün saat 14.00´da düzenlenen açılışta konuşan İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (İTSO) Yavuz Uğurdağ, “Sayın Bakanımız davetimiz üzerine yoğun programına rağmen İnegöl´ümüze gelerek fuarımızın açılışında bizlerle birlikte oldu. Kendilerine teşekkür ediyoruz. İnegöl bir sanayi şehridir. Son yıllarda da ciddi atılımlar gerçekleştirerek rakamlarını en üste çıkarmış durumda. Başta mobilya sektörü olmak üzere tekstil, tarım ve diğer sektörlerle birlikte 1,2 milyon dolar ekonomik potansiyele sahiptir. 610 milyon dolar ihracat fazlası veriyoruz. İlçemiz ekonomik büyüklük açısından Türkiye´nin 22. Ekonomik büyüklüğüne sahip. Ticaret fazlası açısından da Türkiye´nin 7. büyük ekonomisi. İlçe statüsünde de Türkiye 1´incisidir. Bu verilerin ortaya çıkmasına katkı koyan herkese teşekkür ediyorum, Allah bereketlerini artırsın” dedi.

 

ÜLKE EKONOMİSİNE DESTEK VERDİK, VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Uğurdağ, “Fuarımız 27 bin 100 metrekaredir. 180 firma fuara katılım gösteriyor. Bu firmaların tümü İnegöl firmalarıdır. 40´ıncısını düzenliyoruz. Türkiye mobilya sektörü açısından çok önemli bir fuar… Türkiye mobilya sektörünün MOSFED ile birlikte CNR´da yaptığı fuarın da yüzde 45´ini İnegöl firmalarımız karşılıyor. Sorumluluğumuz çok yüksek… Burada 2 bin dolayında irili ufaklı mobilyacımız var. 780 ihracat yapan firma sayısına sahibiz… Burada yapılan tüm organizasyonlar İnegöl özelinde Türkiye mobilya sektörüne hizmet etmekte, Türkiye mobilya sektörünü dünyaya açmaktadır. Asya, Avrupa, Afrika ve Amerika´da birçok organizasyonlar gerçekleştiriyoruz. Türkiye´ye yeni mobilya ithalatçıları getirmeye çalışıyoruz. Bugün itibariyle 110 ülkeden fuarımıza ziyaretçi bekliyoruz. 85 ülkeyle çalıştık, 50 ülkenin organizasyonunu biz organize ettik. Ziyaretçilerimiz yola çıktılar. Ekonomik çalkantı döneminde hep devletimizin, milletimizin yanındayız. Üretim yapmaya, ihracat yapmaya, ülke ekonomisine destek vermeye devam ettik, devam edeceğiz. İnegöl ekonomisi önce Bursa´ya sonra Türkiye´ye katkı sağlayacaktır. Arkadaşlarımız yatırım, üretim yapmaya devam ediyorlar. Sorunlar var ancak biz sinmeyeceğiz, üretim yapmaya devam edeceğiz. Fuarımıza katılan 180 firmamıza, katılım sağlayamayan binlerce firmamıza ayrıca teşekkür ediyorum. Her zaman fuarımıza ciddi şekilde hazırlanıyorlar. İnegöl´ü temsil etmeye çalışıyorlar. Yatırım yapan tüm firmalarımıza teşekkür ediyorum. Burada bir fuardan fazlasını yapıyoruz. Gelen ziyaretçiler tüm İnegöl´ü geziyorlar. Bu bir şehir fuarcılığıdır. Topyekûn bir şehir organizasyonudur... Fuarımız İnegöl´ümüze, Bursa´mıza ve Türkiye´mize hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

 

BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ

Güney Kore İthalatçılar Birliği Başkanı Kim Sun Mook ise “Uzakta olmasına rağmen her zaman yakında hissettiğimiz kardeş ülkemiz Türkiye´deyim. Türkiye´de olmaktan kıvanç duyuyorum. Biz Güney Koreliler olarak Kore Savaşı´nda en uzaklardan ilk önce yardımımıza koşan Türk askerlerinin topraklarımıza kanı akmıştır ve o akan kan sayesinde biz bugün Kore´de refah içerisinde yaşamaktayız. Güney Korelilerin size kardeş demesi öylesine bir ifade değildir, çok daha derin bir ifadesi vardır. Gerçekten öz kardeşimiz gibi görüyoruz. Burada bulunan tüm Türk ve Korelilere, MODEF´e bizleri davet eden Yavuz Uğurdağ Beye çok teşekkür ediyorum. Son birkaç yılda birlikte birkaç faaliyette bulunduk. Bu faaliyetler sayesinde birbirimizle derin ilişkiler gerçekleştirdik. Bugün aramızda bulunan Koreliler, Kore´nin en önemli mobilya üreticileridir. İki ülke arasındaki ticaretin daha da artması için elimizden geleni yapacağız. Kore´de bir atasözü der ki ‘Gözünün yanında olmayan kalben de uzakta olur´. Bu yüzden iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da artması adına daha sık görüşerek, daha fazla ticari faaliyetlerde bulunmalıyız. Bize bu fuar gibi imkânlar lazım. Gelecekte de bize bu tür olanakların sağlanacağından şüphemiz yoktur. Birlikte başaracağız. Türkiye´yi seviyorum” diye konuştu.

 

DAHA ÇOK KATMA DEĞERLİ ÜRÜN ÜRETMELİYİZ

Türkiye İhracatçılar Birliği Başkanı İsmail Gülle, “Bugün mobilyanın başkentinde Türkiye´nin mobilya modasına yön veren MODEF EXPO Fuarında sizlerle bir arada bulunmaktan memnuniyet duyuyorum. Sayın Bakanım, bölgeye verdiğiniz heyecanı görmekten mutluyuz, sizlere teşekkür ediyoruz. Ülkemizde mobilya endüstrisi olarak farklı coğrafi bölgelere dağılmış olsak da istihdam ve işletmenin en yoğun olduğu bölgelerden biri de Bursa´dır. Mobilya endüstrisinde birçok marka iç ve dış pazarda ülkemizi gururla temsil ediyor. İnegöl de bir ilçe olmasına rağmen önemli bir işlev görüyor. Bu güzide ilçemizin ihracat rakamları da son derece etkileyici… 691 firma 5 kıtaya ürün gönderiyor. Eylül ayında ihracatımız yüzde 22,6 artışla 14,5 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu rakam 13 ayda gerçekleştirdiğimiz en yüksek rakamdır. Türkiye´nin gelişmesi için koyulan hedeflerde bu rakamlar yeterli değil, daha çok çalışmalı, daha çok katma değerli ürün üretmeliyiz. Mobilya ihracat fazlası verdiğimiz bir üretim kalemimizdir. Kanada ve Japonya´ya kadar ithalat yapıyoruz. Bu noktada Kore ile kurulan ilişkiyi kutluyorum. Yenilik ve tasarım konusunda sektörümüz daha da geliştirilmelidir. İhracatımızı daha da artırmalıyız. Türkiye sürekli olarak büyümeyi ihracat ile sağlayacaktır. Bu yüzden ihracatçı sayımızı ve ihracatımızı artırmalıyız. Bu noktada İnegöl´e de önemli görevler düşüyor. Nasıl ki İnegöl Osmanlı´nın kuruluşunun en sağlam taşlarından biriyse bugün de küresel rekabette önemli bir bölgemizdir. Dün olduğu gibi bugün de önemli katkılarını görüyoruz. MODEF EXPO Fuarımızın hayırlar getirmesini temenni ediyorum” diye konuştu.

 

ÜLKEMİZ IŞIL IŞIL PARLIYOR

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “İnegöl´de mobilyanın çok ciddi bir tarihçesi var. Geçmişte kurum ve kuruluşlarımızın ciddi destekleri olmuş. Mobilyanın İnegöl´de bir hikâyesi var. 22-23 fuarı da bizzat başkan olarak geçirmek nasip oldu. Bugün de işadamlarımızın, dernek ve odalarımızın destekleriyle fuar yapılıyor. İnegöl, Sayın Cumhurbaşkanımızın; ‘Gezelim, değişik ülkelerle irtibat halinde olalım´ sözünü uygulayan bölgelerden bir tanesidir. Belki problemler konuşuyor ama ülkemizde ışıl ışıl parlıyor. Yeni model ve yeni tasarımlarla mobilya fuarımız ülke ekonomisine ve sektöre ciddi katkı verecektir. Emeği olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

AKIL VE ALIN TERİYLE OLUŞAN BİR BAŞARI HİKÂYESİ

Bursa Valisi İzzettin Küçük, “Ülkemizin en önemli, en kapsamlı fuarlarından bir tanesiyiz. Burada gördüğümüz büyük bir başarı hikâyesidir. Yıllarla bu aşamaya gelinmiştir. Bir pazar kapanınca onun yerine başka bir pazar araştırılıyor, usanmadan değişik kıta ve ülkelere seyahatler düzenleniyor. Akıl ve alın teriyle oluşan bir başarı hikâyesi… Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

HEDEFE BİRLİKTE YÜRÜYECEĞİZ

AK Parti Bursa Milletvekili Efkan Ala, “Bursa, kendi başına 100´e yakın ülkeden daha fazla ticaret hacmi olan bir ilimizdir. İnegöl ise ülkemizdeki birçok ilden daha fazla ticaret hacmi olan bir ilçemizdir. İnegöl´de kişi başına düşen girişimci sayısı, Türkiye´de ilçeler arasında 1. sıraya oturur. Atacağınız her aritmetik adımın burada geometrik bir karşılığı var. Türkiye ne zaman bir karar aldıysa, düzenleme yaptıysa Bursa´da ve İnegöl´de onun aynı anda pozitif karşılığını gördüm ve yaşadım. O bakımdan Türkiye´nin hedeflerine ulaşması için aradığımız her türlü potansiyel girişimcilik ruhu ve imkân İnegöl ve Bursa´da var. Bu konuda birlikte çalışacağımızı biliyorum. Hedefe birlikte yürüyeceğiz” diye konuştu.

 

İNEGÖL MOBİLYASI TASARIMINA DESTEK VERİLECEK

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “40. Uluslararası İnegöl Mobilya ve Dekorasyon Fuarı açılışında sizlerle birlikte olmaktan dolayı mutluyum. Mobilya sektörü yükselen üretim kapasitesi, oluşturduğu katma değer ve istihdam açısından en önemli sektörlerimizden biridir. 16 yıldır istikrarla devam eden AK Parti iktidarımızın sağladığı imkânlarla mobilya sektörü hızla yükseldi. Geçtiğimiz sene 184 ülkeye 2,3 milyon dolarlık mobilya ihraç ettik. Türkiye, cesur girişimci ve ustalarıyla dünyada trend belirleyen konuma geldi. Türkiye´de mobilya sektörü bir başarı hikâyesi yazdı. Bu hikâyenin lokomotif şehirlerinden biri de İnegöl´dür. İnegöl sahip olduğu potansiyelleriyle Türkiye´ye büyük katkı sağlıyor. 600 milyon dolarlık dış ticaret fazlasıyla öncü bir ihracat şehri haline geldi. Dünyaya birçok ülkeye ihracat yaparak sadece ekonomiye katkı sağlamıyorsunuz aynı zamanda sektöre de yön veriyorsunuz. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Dünyayı tanıyan, gelişmeleri takip eden ufku geniş insanlarımız sayesinde Türkiye refahını çok daha üst seviyelere taşıyacaktır. Bakanlık olarak bu konuda her zaman yanınızdayız. 1876´da kurulan İTSO, Türkiye´nin ilk Ticaret Odalarından bir tanesidir. İnegöl OSB de Türkiye´nin ilk OSB´lerindendir. İnegöllü firmalarımıza KOSGEB aracılığı ile destekler veriyoruz. 8 yılda 5 bin 700 mobilya işletmemize 135 milyon lira destekte bulunduk. Bursa´da 934 işletmemize 20 milyon lira destek sağladık. Bu miktarın 16 milyonun 726 İnegöllü firmamız kullanmıştır. BEBKA İnegöl´ümüze 50 milyon lira destekte bulunmuştur. Başkanımız ile konuştuk, yeni bir fuar alanı istediler, onu da görüşüp nasıl katkı sağlayacağımızı düşüneceğiz. Yüksek katma değerli üretimde en önemli şey yenilikçiliktir. AR-GE mobilya için vazgeçilmezdir. Bazı ülkeler hammaddeyi bizden alıp sanatçı dokunuşuyla tüm dünyaya satabilecekleri bir hale sokuyorlar. 1 liralık hammaddeden 100 liralık katma değer üretiyorlar. Tasarım markalaşma ve büyümenin vazgeçilmezidir. Mobilya sektörümüz yüzünü tasarıma çevirmelidir. Bizler de sizin en büyük destekçiniziz. Tasarım merkezlerini AR-GE merkezi gibi destekliyoruz. Bursa´da 102 AR-GE, 18 tasarım merkezi mevcut. Bursa´da mobilya üzerine boy gösteren 2 tasarım merkezi mevcut. İnegöl´de ise Bakanlık desteği bulunan bir tasarım merkezi bulunmuyor. Buradaki eksiği kapatmamız gerekiyor. Ekiplerimizi buraya yollayacağız. Yatırım teşvikleri konusunda sizlerle toplantı yapıp nerede nasıl katkı sağlayabiliriz, İnegöl´ü nasıl daha ileri götürebiliriz noktasında çalışma yapacağız. Bakanlığımızı kapısı AR-GE ve tasarım yapmak isteyen herkese sonuna kadar açıktır. Yatırım, yük ya da külfet değildir, sürdürülebilir büyümenin, artan cironun, ihracat ve kazancın en önemli aracıdır. Sanayimizin tüm sektörleri son dönemdeki finansal saldırılara rağmen ayakta kaldı ve büyümeye devam ediyor. Bu yolda üreticilerimizi rahatlatacak destek paketlerimiz var. Sanayici ve üreticinin maliyetlerini aşağı çekecek, sizleri daha fazla üretime teşvik edecek, ithalata karşı yerli üretimi destekleyecek programları gündemimizde tutmaya devam edeceğiz. İnegöl Mobilya Fuarı gibi fuarlar sektördeki dinamizmi perçinleyerek yeni ufuklar ve hedefler belirlememize önemli katkı sağlıyor. Bu anlamda fuarımız sektörümüze hayırlar getirsin. Emeği ve katkısı olan tüm paydaşlara teşekkür ediyorum.

 

İnegöl Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank´a İnegöl Mobilyası kitabını hediye ederken İTSO Başkanı Yavuz Uğurdağ ise Bakan Varank´a sandalye hediye etti.

 

Ödül takdiminin ardından Bakan Varank, stantları gezerek mobilyalara hayırlı işler diledi.

 

Haber ve Fotoğraf: Osman GÜRBAŞ
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: MODEF EXPO Açıldı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
DARALMAYI İHRACATLA AŞTIK
DARALMAYI İHRACATLA AŞTIK
2018 yılı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan İnegöl Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan, ekonomik dalgalanmalar nedeniyle iç piyasada daralma olduğunu, ancak ihracat yönelerek hedeflenen başarının yakalandığını belirtti.
Nakliye sorununa çözüm
Nakliye sorununa çözüm
İnegöl´de kurulan Murat Transporter taşımacılık şirketi, İnegöl´den Avrupa´ya ürün göndermekte zorluk çeken mobilyacıların nakliye sorununu çözüyor.
Poşet satışları zincir marketlere yaradı
Poşet satışları zincir marketlere yaradı
İnegöl Bakkallar Odası Başkanı Hakan İnkaya, doğayı korumak için başlatılan ücretli poşet uygulamasının AVM ve zincir marketlerin kazanç kapısı olduğunu savundu.
Tuba Avm 3. Şubesini Açtı
Tuba Avm 3. Şubesini Açtı
Tuba Alış Veriş Merkezlerinin 3. Şubesi, geçtiğimiz Cuma günü Mesudiye mahallesi Birlik Sokak Numara 1 adresinde düzenlenen törenle hizmete açıldı. Açılışa İnegöl Belediye Başkan yardımcısı Eşref Yiğit ve İlçe Halkı katıldı.
Okan Güler Güven Tazeledi
Okan Güler Güven Tazeledi
5. olağan genel kurul toplantısını gerçekleştiren İnegöl Mobilya Sanayicileri Derneği´nde Başkan Okan Güler güven tazeledi.
Özdemir: “KDV İndiriminin Kalıcı Olmasını İstiyoruz”
Özdemir: “KDV İndiriminin Kalıcı Olmasını İstiyoruz”
Enflasyonla Topyekun Mücadele kapsamında başlatılan ÖTV ve KDV indirimlerinin yeni yılda 3 ay süreyle uzatılması özellikle mobilya sektörünü sevindirdi.
YÜZDE 8 HERKESE KAZANDIRIR
YÜZDE 8 HERKESE KAZANDIRIR
Mobil Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç, KDV indiriminin 3 ay daha uzatılması kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Mobiliyum 3. istişare toplantısını gerçekleştirdi
Mobiliyum 3. istişare toplantısını gerçekleştirdi
Türkiye´nin en büyük kapalı alana sahip Mobilya AVM´si ünvanını sahip Mobiliyum AVM´nin 3. istişare toplantısı gerçekleştirildi.
Ekonomiye odaklanmalıyız
Ekonomiye odaklanmalıyız
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası´nı ziyaret ederek İnegöllü sanayici ve işadamlarıyla istişarelerde bulundu.
   Asgari ücret artışına tam destek
Asgari ücret artışına tam destek
MOSFED Başkanı Ahmet Güleç Mobilya sektörü olarak asgari ücret artışını olumlu bulduklarının belirtti.
Üniversiteliler kapı dünyası´nda
Üniversiteliler kapı dünyası´nda
Uludağ Üniversitesi İnegöl İşletme Fakültesiİnegöl İşletme Topluluğu(İNİT) öğrencileri, kapı ve dekorasyon üretimi konusunda sektörün öncü firmalarından Kapı Dünyası´na teknik gezi düzenledi. Gezi sırasında Kapı Dünyası Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Özdemir tarafından öğrencilere bilgiler verildi.
Krizler bir imtihandır
Krizler bir imtihandır
MÜSİAD İnegöl Şubesi tarafından dost meclisi toplantıları kapsamında ´MÜSİAD Misyonu, dünyadaki yeri ve 2019 ekonomik beklentiler´ konulu konferansta konuşan Uluslararası İş Forumu (İBF) Genel Başkanı Erol Yarar, "Rızkımızı Allah veriyor. Her kriz bir imtihandır. Allah sizleri bizleri imtihan ediyor" dedi.
MÜSİAD´dan Avarlar İçin Çözüm Projesi
MÜSİAD´dan Avarlar İçin Çözüm Projesi
MÜSİAD İnegöl Şubesi Yönetim Kurulu ve MÜSİAD İnegöl Şubesi İnşaat Sektör Kurulu Üyeleri, Ertuğrulgazi Mobilyacılar Caddesi Derneği´niziyaret etti. Ziyarette Avarlar Kavşağı´nda yaşanan sorunlar ele alındı.
   Mobilyacılar seminerlere ilgisiz
Mobilyacılar seminerlere ilgisiz
İnegöllü mobilyacılara yönelik, Mobilyacılar Odası tarafından geçtiğimiz günlerde KOSGEB 2019 yılı desteklemeleri ile ilgili eğitim semineri düzenlendi. Düzenlenen seminere mobilyacıların ilgi göstermediği görüldü.
İGiAD AİLESİ YEMEKTE BULUŞTU
İGiAD AİLESİ YEMEKTE BULUŞTU
Organize ettiği etkinlikler ile adından sıkça söz ettiren İnegöl Genç İş Adamları Derneği (İGİAD) üyeleri ve aileleri yılın son etkinliğinde bir araya geldi.
LİMAK Enerji´ye ödül
LİMAK Enerji´ye ödül
Sektörünün öncü şirketlerinden Limak Enerji´nin, faturalarda kullanılan kağıtları doğaya yeniden kazandırmak amacıyla başlattığı “Yeşil Dönüşüm Ormanları” Projesi, 10. Kurumsal Sosyal Sorumluluk Zirvesi´nde ödüle layık görüldü.
Mobiliyum´da kutlama
Mobiliyum´da kutlama
12 Aralık Mağazacılar günü nedeniyle Mobiliyum AVM´de mağaza pazarlamacıları tarafından bir program düzenlendi.
Yeni başkan Erdin Topal
Yeni başkan Erdin Topal
Ertuğrulgazi Mobilyacılar Caddesi Derneği 2. Olağan genel kurulunu gerçekleşti. Devrin düğün salonunda tek liste ile gerçekleşen kongrede Erdin Topal başkanlığa getirildi.
Yeni Başkan Fatih Arıcı
Yeni Başkan Fatih Arıcı
Genç MÜSİAD İnegöl Şubesi 13. Olağan genel kurul toplantısı gerçekleştirildi. Mevcut Başkan Mustafa Coşkun´un yerine Başkanlığa Fatih Arıcı seçildi.
İnşaat sektöründe daralma var
İnşaat sektöründe daralma var
İnegöl Müteahhitler Derneği Başkanı Yusuf Şehitoğlu, “Türkiye genelinde inşaat sektörümüzde yüzde 70 civarında bir daralma var. Ancak İnegöl´de sektörümüz Türkiye ortalamasına göre biraz daha iyi”.
KDV indirimi kalıcı hale getirilmeli
KDV indirimi kalıcı hale getirilmeli
İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, KDV indirimi ile iç piyasanın yüzde 30 büyüdüğünü belirtti.