Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
“Amerika ne derse desin”
MOSFED Yönetim Kurulu Başkanı ve İstanbul Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güleç, “Millet-devlet bütünleşmesi olduktan sonra Amerika ne derse desin, bizim için çok önemli değil.”dedi.
Tarih: 5.11.2018 11:34:48

 

 

 

 

MOSFED Yönetim Kurulu Başkanı ve İstanbul Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güleç, KDV indirimi ve ABD´nin İran´a uyguladığı ambargodan Türkiye ve İnegöl´ün yaşayabileceği etkilerle ilgili açıklamalarda bulundu.

MOBİLYA SEKTÖRÜ DİNAMO VAZİFESİ GÖRÜYOR

Başkan Ahmet Güleç, “2010 ve 2017´de hükümetimizin verdiği KDV indirimleri sektörümüzü ciddi anlamda rahatlatmıştı ve hareketlendirmişti. Bu sefer de satışların hızlanacağını düşünüyoruz. Mobilya sektörü, KDV indiriminin en çabuk hareketlendirdiği sektörlerin başında geliyor. Piyasaya denge veriyor. Bazı girdilerimiz 8 ile girip 18 ile çıkıyor. Bir de biz vadeli mal satıyoruz, vadeli mal satarken de KDV´sini peşin yaptırıyoruz, uzun dönemde bunun sorunlarını yaşıyoruz. Yaşanan bu durum mobilyacının büyümesine bir engel oluyor. KDV indirimi, tüketicinin, üreticinin ve devletin mutlu olduğu bir karar oldu. Mobilyacılarımız yılsonu hedeflerini yakalamak için, vatandaşlarımız da mobilya almak için bir fırsat yakaladılar. Daha önce enflasyonla mücadelede mobilyacılarımız yüzde 10 indirime gittiler, şimdi KDV indirimiyle 10 puan daha inmesi demek, mobilyanın çok ucuzlaması anlamına gelecek. Bu da sektörü ciddi anlamda rahatlatacak. Hükümetimiz nerede bir ihtiyaç varsa oradaki ihtiyacı çok çabuk gözlemiyor ve hareket ediyor. Cumhurbaşkanı Hükümet Sisteminde işadamları olarak bizlerin de kendimize çeki düzen vermemiz gerek, daha çok çalışmalıyız, inovasyona, tasarıma ve kaliteye daha çok önem verip dünya pastasından daha fazla pay almamız lazım. 20 tane imalat sektörünü yakından ilgilendiren bir sektörüz ve hepsini hareketlendiriyoruz. Bu anlamda dinamo vazifesi görüyor. Cumhurbaşkanımıza ve Sayın Bakanımıza çok teşekkür ediyoruz” dedi.

“MİLLET-DEVLET BÜTÜNLEŞMESİ OLDUKTAN SONRA AMERİKA NE DERSE DESİN”

ABD´nin İran´a uyguladığı ambargoya değinen Güleç, “Dünyada ticaret savaşları başladı, biz Türkiye olarak daha fazla imkân sağlamamız lazım. Cumhurbaşkanımızın 15 yıldır getirdiği ‘Dünya 5´ten Büyüktür´ ve tüm işadamlarını aynı uçağa alarak dünyayı dolaştırması, onlara vizyon kazandırması noktasında Türkiye Cumhuriyetinin bugüne kadar gelmiş geçmiş en önemli devlet adamı niteliğini kazanmıştır. Tarihte işadamının bu kadar önünü açan bir Cumhurbaşkanı daha görmedik. Dünyadaki ticaret savaşları Türkiye´nin lehine gelişmeli. Komşumuzda bir ambargo var, Türkiye´nin bunun dışında olması lazım. Bizim hem komşuluk ilişkilerimiz var hem de daha önce doğalgaz ve petrolle ilgili bir stratejimiz, bakış açımız var. Dolayısıyla bunun dışında olmamız gerekiyor. Amerika´nın aksini gerçekleştirmeye hakkı yok. Maalesef dünya pazarından pay almamızı, dünya ticaret pastasında daha katma değerli ürün satmamızın önü kendi içimizden geliyor. Millet-devlet bütünleşmesi olduktan sonra Amerika ne derse desin, bizim için çok önemli değil. Kendi işimizi yapıp yolumuza bakmamız lazım” ifadelerini kullandı.

 

Haber ve Fotoğraf: Osman GÜRBAŞ

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Amerika derse desin
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
 ‘Fiyat Artışına´ sıkı denetim
‘Fiyat Artışına´ sıkı denetim
İnegöl Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, ilçe genelinde kurulan semt pazarlarında satışa sunulan sebze ve meyvelerin alış ve satış fiyatlarını aralıksız kontrol ediyor.
Çimento zammına tepkiler büyüyor
Çimento zammına tepkiler büyüyor
Çimentoya yapılması planlanan yüzde 40 zammın geri çekilmesini değerlendiren İnegöl Müteahhitler Derneği Başkanı Yusuf Şehitoğlu, “Çimento´nun yüzde 40 zamlanacağına dair haberler sektörde tepkiye neden olmuştur” dedi.
KDV İNDİRİMLERİ ALIM GÜCÜNÜ YÜKSELTİYOR
KDV İNDİRİMLERİ ALIM GÜCÜNÜ YÜKSELTİYOR
Ertuğrulgazi Caddesi Mobilyacılar Derneği Başkanı Erdin Topal, KDV indiriminin vatandaşların alım gücünü yükselttiğini ifade ederek, "Müşteri geldiğinde yüzde 10´luk indirim haricinde KDV deki yüzde 8´lik indirimi de kullandığımızda, ürünlerimiz cazip hale geliyor. Dolayısıyla bu müşterinin alım gücünü daha yükseğe çekiyor" dedi.
Özcan´dan KDV talebi
Özcan´dan KDV talebi
KDV indiriminin bitmesine son bir hafta kala açıklamalarda bulunan İnegöl Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan, "Bu KDV indiriminin mümkünse Mart sonuna kadar uzatılmasını talep ediyoruz" dedi.
KDV İNDİRİMİ SATIŞLARI ARTTIRDI
KDV İNDİRİMİ SATIŞLARI ARTTIRDI
Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güleç, mobilyada KDV oranının yüzde 8´e düşürülmesinin üzerinden yaklaşık 1,5 ay geçtiğini anımsatarak satışların yüzde 30 arttığını belirtti
Çiftçinin umudu lahana
Çiftçinin umudu lahana
Çeltikçi Mahallesi´nde soğuk havada lahana hasadı başladı. Kilosu 40 ila 50 kuruştan satılan lahanada bu sene rekolte düşük.
2. OSB Hızla Büyüyor
2. OSB Hızla Büyüyor
İnegöl´de 2009 yılında kurulan Mobilya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi´nde fabrika sayısı yılsonunda 90´a ulaşacak.
Dolar dışı bir dünya kuruluyor
Dolar dışı bir dünya kuruluyor
Cumhurbaşkanlığı Akademik İstişare Kurulu üyesi Prof. Dr Kerem Alkin, “Şimdi yeni bir dünya geliyor. Amerika, yeni dünyanın kontrolünü sağlayamayacak. Dolar dışı bir dünya için hazırlık var. ” dedi.
Hedef İhracat 1 Milyar Dolar
Hedef İhracat 1 Milyar Dolar
Türkiye ekonomisi için önemli bir pazar olan Amerika Birleşik Devleti(ABD) ile ilişkilerin normalleşme sürecini değerlendiren İstanbul Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, ABD pazarının mobilya sektörü için önem arz ettiğini söyledi.
MODEF EKPO İkiye Katladı
MODEF EKPO İkiye Katladı
23-28 Ekim tarihleri arasında düzenlenen MODEF EXPO fuarını ziyaret eden yabancı ziyaretçilerin sayısı 2 bin 113 kişi olurken, bu rakam geçen yılki yabancı ziyaretçilerin iki katına yaklaştı.
Mobilya sektörü rekor kırdı
Mobilya sektörü rekor kırdı
Mobilya sektörünün buluştuğu önemli adreslerden biri olan Furniture İstanbul Fuarı´nın açılışında konuşan İstanbul Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, sektörün 2 milyar dolar dış ticaret açığı verdiğini söyledi.
   “Sesimize kulak verilmeli”
“Sesimize kulak verilmeli”
İnegöl Bakkallar Odası Başkanı Hakan İnkaya, TBMM´de görüşülmeye başlanan Kanun Teklifi´nde yer alan ´Kara paket´ ve ´Kapalı Dolap´ uygulamalarına ilişkin maddelerin tekliften çıkarılması çağrısında bulundu.
Dolar düştü, fiyatlar düşmüyor
Dolar düştü, fiyatlar düşmüyor
İnegöl Marangozlar ve Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan, dolardaki büyük gerilemeye rağmen hammadde ve mobilya yan ürünlerine getirilen zamlı fiyatlarda herhangi bir düşüş olmadığını belirterek indirim talebinde bulundu.
Çiftçi Beklediğini Bulamadı
Çiftçi Beklediğini Bulamadı
İnegöl´de şeker pancarı üretimi gerçekleştiren çiftçiler, bu sezon pancarda yaşanan hastalık yüzünden istediğini alamadı.
Mobilyacılarda KDV Umudu
Mobilyacılarda KDV Umudu
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Yavuz Uğurdağ, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından önceki gün açıklanan vergi indirimlerinin iç piyasaya olumlu etki yapacağını özellikle mobilyadaki KDV indiriminin iç piyasadaki satışları arttırabileceğini söyledi.
   Enflasyonla mücadeleye destek
Enflasyonla mücadeleye destek
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası´nın (İTSO) Ekim ayı olağan meclis toplantısında, Yönetim Kurulu´nun teklifi ile 1 Kasım 2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, yıl sonuna kadar Oda tarafından düzenlenecek belge ve hizmet bedellerinde yüzde 10 indirim uygulanması teklifi kabul edildi.
MODEF EXPO Rekora Koşuyor
MODEF EXPO Rekora Koşuyor
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve MODEF Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Uğurdağ, 40. Uluslararası İnegöl Mobilya ve Dekorasyon Fuarı´nda henüz 3. günün geride kalmasına rağmen yoğun ilgi görüldüğünü belirtti.
Emeklilik yaşı düşürülmeli
Emeklilik yaşı düşürülmeli
İnegöl Terziler Odası Başkanı Selim Malçok, emeklilikte yaşa takılanlar için emeklilik yaş sınırının 1 yıl düşürülmesi önerisinde bulundu.
İşveren çözüm bekliyor
İşveren çözüm bekliyor
Çalışma izni bulunmayan Ahıskalı vatandaşları çalıştıran firmalara kesilen yüksek miktardaki cezalar, işverenleri zor durumda bırakıyor. Bu konunun çözüme kavuşmasını isteyen İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Yavuz Uğurdağ, çalışma izni alma noktasında firmaların sıkıntılar yaşandığını söyledi.
İkinci el oto hareketlendi
İkinci el oto hareketlendi
Dövizin düşüşe geçmesiyle beraber, ikinci el oto pazarında da hareketlilik arttı. Oto galericileri, yaşanan hareketliliğin, satışlara yansıdığını belirterek memnuniyetini ifade etti.
Üzerimize düşeni yapmaya hazırız
Üzerimize düşeni yapmaya hazırız
MÜSİAD İnegöl Şube Başkanı Malkaç, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak´ın öncülüğünde gerçekleştirilen “Enflasyonla Topyekûn Mücadele” programında üzerlerine düşen vazifeyi yapmaya hazır olduklarını ifade etti.