AJANS-YORUM-MATBAA HİZMETLERİ-(0224-7110828)
Asırlık Anılar Kent Müzesi´nde tazelendi
İnegöl Belediyesi, 1903 yılında eğitim öğretime başlayan Cumhuriyet İlkokulunu geçmişten günümüze yansıtan bir sergi düzenledi.
Tarih: 19.9.2019 18:43:23

İnegöl Belediyesi, Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle asırlık tarihi gün yüzüne çıkaran bir çalışmaya imza attı. İnegöl´ün en eski okullarından biri olan, günümüzde Cumhuriyet İlkokulu ismini taşıyan okulun, kuruluşu olan 1903 tarihinden bu yana mazisinin adeta yeniden canlandırıldığı bir sergi düzenlendi. İnegöl Kent Müzesi Serdar Rubacı Sergi Salonunda düzenlenen sergide, 1940´lı yıllardan itibaren bu okuldan mezun olmuş onlarca kişi yeniden bir araya geldi. 80´li yaşlardaki eski dostların buluştuğu sergi, renkli görüntülere sahne oldu.

Asırlık Arşivlerden Tespitler Yapıldı

Aylar öncesinden başlaya sergi hazırlıkları kapsamında, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Cumhuriyet İlkokulu idaresiyle birlikte hummalı bir hazırlık yapıldı. 1903 yılında eğitim öğretimin başladığı okul, zamanla; Şems´ül Mekatip, Hadika-i İrfan, Üçüncü Mektep, Saatli Mektep, İsmet Paşa ve Dündar İlkokulu gibi isimlerle anıldı. En son 1976 yılında yapılan isim değişikliği ile Cumhuriyet İlkokulu adını alan okulun tüm mezunları arşivlerden tek tek çıkarılarak hayatta olanlar tespit edildi. 1940´lı yıllardan itibaren hayatta olan 390 mezun ile irtibata geçildi. Okulun tarihini yansıtan 68 adet belge ve resim, özel tasarımlarla hazırlanarak serginin içeriği oluşturuldu. 390 eski mezun da sergiye davet edildi.

Siyah Önlüklerle Kara Tahta Önünde Eski Günlere Geri Döndüler

Serginin açılışı Çarşamba günü 14.30´da protokolün de yoğun katılımıyla gerçekleştirildi. Sergi salonu girişinde eski mezunların anılarını canlandırmak adına bir platform da oluşturuldu. Kara tahta önünde okul sırası ve ders zili ile eski siyah önlüklerin yeniden canlandırıldığı alanda, eski okul dostları hatıra fotoğrafı çektirdi. Bu alan, yaşı bugün 70 ve 80´lere ulaşmış kişileri okul çağlarına geri götürdü.

1903 Yılında Eğitim Öğretime Başladı

Serginin açılış konuşmasını okulun şu anki müdürü Ahmet Demir yaptı. Demir, “Okulumuz Cumhuriyet öncesinde kurulan, Osmanlı Devletinin son dönem eğitim kurumlarından olması hasebiyle adeta şanlı geçmişimiz ve bugünümüz arasında bir köprü vazifesi gören ulu bir çınar işlevi yürütmektedir. 1903 yılında ilk başmuallim Ekmekçi Ahmet Efendinin yakmış olduğu eğitim ateşi, güçlenerek yanmaya devam etmektedir. Okulumuz ilk olarak 1903 yılında Hamidiye Mektebi ismiyle hizmet vermeye başlamış olup, zamanla; Şems´ül Mekatip, Hadika-i İrfan, Üçüncü Mektep, İsmet Paşa ve Dündar İlkokulu adıyla eğitim öğretim faaliyetlerini yürütmüştür. Son olarak 1976 yılındaki isim değişikliği ile Cumhuriyet İlkokulu adını almıştır” dedi.

1949 Yılı Mezunu, Hatıralarını Anlattı

Sergi açılışında okulun tüm mezunları adına 1949 yılı mezunlarından Nizami Erim de bir konuşma yaptı. Anılarını ve hatıralarını paylaşan Erim, “Ben okulumuzun tarihi sürecine eşlik etmiş biri olarak anılarımı sizlerle paylaşacağım. Bir yazarımızın şu ifadesini hiç unutmam, demişti ki; Eylül bir ay değil, bir mevsimdir. Bol meyvesi, bol sebzesi ile Eylül bir mevsimdir. Saatli Mektep denince, İnegöl denince ne sadece bir okul, ne bir kasaba… İkisi bir ummandır. Tarih ummanı, sevgi ummanıdır. Bunu yaşayanlar bilir. Ben bunu yaşadım. Ne mutlu bana. İshakpaşa Camisinin koca imamı vardı, Ahmet Paşa. Arkasında namaz kıldım. Futbol Federasyon Başkanlığı yapmış Yıldırım Demirören´in büyük dedesidir. Okulumuz da bizim zamanımızda Saatli Mektepti. Şuanda o saat Yenişehir meydanında muhafaza ediliyor. Ben bugün burada olmaktan çok mutlu oldum. Eski dostlarımızı, arkadaşlarımızı gördük, anılarımızı tazeledik. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İlgi gösteren tüm arkadaşlarımıza da teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerinde bulundu.

 

Bu Şehrin İnsanları da Bereketli

Belediye Başkanı Alper Taban da İnegöl Kent Müzesinin önemli ve tarihi bir güne tanıklık ettiğini vurgulayarak şöyle konuştu: “Bugün müzemizde hem öğrencilerimiz hem de yıllar önce öğrencilik yapmış büyüklerimiz var. Bugün ve geçmişi bir araya getirmiş olduk. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Tabi kıymetlerimizin, değerlerimizin farkına varmamız lazım. Her şeyden fazla birlik ve beraberliğe de ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Burada çok değerli bir sergiyi gezeceğiz. Şehrimizin buraya gelmesinde buradaki pek çok insanın katkı ve destekleri var. Bana göre bu şehrin bereketli toprakları olduğu gibi, bereketli insanları da var. Bu şehirde doğmuş, büyümüş, gerek bu şehre hizmet etmiş, gerekse de burada yetişip, öğrenip ekmeğini kazanmak için başka şehirlere katkı koymuş insanlarımız var. Bununla ne kadar övünsek azdır.”

Şehit Mezun Rahmetle Anıldı

“Sergimizle ilgili 390 büyüğümüze ulaşarak davetimizi yaptık. Arkadaşlarımız 68 adet eseri hazırladılar. Burada bir şehit ailemiz de var. 1993 yılında Erzincan´da şehit düşen Şehit Muharrem Karakafa arkadaşımız da Cumhuriyet İlkokulundan mezun. Bir kez daha şehidimizi ve tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.”

“Sergi salonumuzun girişinde bir mezuniyet hatırası alanı da oluşturduk. Siyah okul önlükleriyle, okul ziliyle güzel bir alan oluşturuldu. Burada da hatırlarımızı fotoğraflara taşıma imkanımız olacak. Ben katılan herkese teşekkür ediyorum.”

Geçmişle Günümüz Arasında Köprü Olmuş Bir Okul

Açılış öncesi son konuşmayı İnegöl Kaymakam Vekili Yenişehir Kaymakamı Suat Seyitoğlu yaptı. Seyitoğlu, “Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesillerin yetişmesini isteyen ve bunun için mücadele eden başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün silah arkadaşlarını ve bütün kahraman şehitlerimizi rahmetle anıyorum. İnegöl; Türkiye tarihi açısından, Osmanlı tarihi açısından önemli bir konuma sahip. Çünkü köftesiyle, mobilyasıyla ve geçmişi kültürüyle önemli bir yere sahip. Dolayısıyla bu merkeze yapılan her hizmet kutsaldır. Bunun kıymetini bilmek ve bunu gelecek nesillere aktarmak zorundayız. Böyle bir dönemde Belediye Başkanımız da bu güzel organizasyonda bizleri bir araya getirdi. Cumhuriyet okulları her şehirde var. Şehrimizde de 1903 yılından bu yana gerçekten geçmiş ile günümüz arasında köprü olmuş bir okul. Bu ruhu yaşatmak, buna destek vermek çok önemli. Ben de burada olmaktan mutluluk duydum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından farklı dönemlerde Cumhuriyet İlkokulundan mezun olmuş davetlilere onur belgeleri takdim edildi. Şehit Muharrem Karakafa adına da anne ve babasına onur belgesi ile plaket takdimi yapıldı. Daha sonra kurdele kesimiyle serginin açılışı gerçekleştirilerek Cumhuriyet İlkokulunun asırlık tarih yolculuğuna hazırlanan görsellerle eşlik edildi. Davetliler sergiye yoğun ilgi gösterdi.

Kurum Bülteni
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Asırlık Anılar Kent Müzesi tazelendi
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Barış Pınarı Harekâtına Bir Destek Daha
Barış Pınarı Harekâtına Bir Destek Daha
Fırat´ın doğusunda düzenlenen Barış Pınarı Harekatı´na Eğitim-Bir-Sen İnegöl Şubesinden destek geldi. Türkiye´nin terör örgütleriyle olan mücadelesini uluslararası hukuktan kaynaklanan en tabii hakkı olduğuna işaret eden Eğitim-Bir-Sen İnegöl Şube Başkanı Sinan Aktaş, Türkiye´nin daha önce bölgede gerçekleştirdiği operasyonlarda olduğu gibi bu sefer de uluslararası hukuk çerçevesinde hareket ettiğinin altını çizdi.
İnegöl´de Takdire Şayan Farkındalık
İnegöl´de Takdire Şayan Farkındalık
Griffin Turizm Sahibi Burak Balkan, fuar süresince firmalara çiçek ve çelenk göndermek yerine Tema Vakfından yapmış olduğu fidan bağışlarını hediye ederek farkındalık oluşturdu.
Engellilerden Duygulandıran Klip
Engellilerden Duygulandıran Klip
İnegöl´de Barış Pınarı Herakatı´na katılan Mehmetçiklerimiz ve şehitler için engelliler tarafından çekilen klip sosyal medyada büyük beğeni toplandı.
Zekayi Akyürek toprağa verildi
Zekayi Akyürek toprağa verildi
Geçtiğimiz gün hayatını kaybeden İnegöl Emlak Müşavirleri Derneği´nin Kurucu Başkanı Zekayi Akyürek, son yolculuğuna uğurlandı.
 Yek vücut olmalıyız
Yek vücut olmalıyız
Sultan Abdülhamid Han Kültür ve Eğitim Derneği Başkanı Turgay Yazıcı, yaptığı yazılı açıklama ile Türk Silahlı Kuvvetlerimizin sürdürdüğü Barış Pınarı Harekatına destek verdi.
OKYANUS KOLEJİNDEN BİRİNCİLİK
OKYANUS KOLEJİNDEN BİRİNCİLİK
Amatör Sporlar Haftası Etkinlikleri Kapsamında İnegöl Ortaokullar Arası Masa Tenisi Turnuvasında İnegöl Okyanus Koleji Ev Sahipliği Yaptı.
Okyanus Kolejinden Dev Adım
Okyanus Kolejinden Dev Adım
Türk basketbolunun dev markası Anadolu Efes ve Türkiye´nin Eğitim markası Okyanus Kolejinden dev adım.
Kent Konseyinden  ‘BARIŞ PINARI HAREKATI´na Tam Destek
Kent Konseyinden ‘BARIŞ PINARI HAREKATI´na Tam Destek
İnegöl Kent Konseyi STK Meclisi yönetimi, başlatılan Barış Pınarı Harekâtına tam destek verdiklerini açıklayarak; “Ordumuzun daha önceki operasyonlarda olduğu gibi Barış Pınarı Harekâtında da başarılı olacağına yürekten inanıyoruz.” İfadeleri kullanıldı.
İnegölspor´da maaş ve primler tamam
İnegölspor´da maaş ve primler tamam
İnegölspor Kulüp Başkanı Münür Kanar ve yönetim kurulu üyeleri, personelin geçmişten kalan maaşları ile oyuncuların Şanlıurfaspor primlerini dağıttı.
ESKİ KAVŞAKLAR SIKINTI YAŞATIYOR
ESKİ KAVŞAKLAR SIKINTI YAŞATIYOR
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Belediye ve İnegöl AVM bölgesinde yapılan akıllı Kavşaklar, trafik akışını önemli ölçüde rahatlatırken, bazı caddelerde düzenlenmeyen kavşaklar ise sürücülere zor anlar yaşatıyor.
İGİAD´dan harekâta tam destek
İGİAD´dan harekâta tam destek
İnegöl Genç İş Adamları Derneği´nden (İGİAD), Türk Silahlı Kuvvetlerinin, ülkemizin Güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlattığı Barış Pınarı Harekatına tam destek geldi.
“Siyasi tartışmalar son bulmalı”
“Siyasi tartışmalar son bulmalı”
İnegöl Çerkes Adige Kültür Derneği Başkanı Şevket Coşkun, Barış Pınarı Harekatına destek verdiği açıklamasında, “Türk Silahlı Kuvvetleri, sefere çıkmışsa siyasi tartışmalar bu nokta itibariyle son bulur” dedi.
Eksikleri gidermeye çalışıyoruz
Eksikleri gidermeye çalışıyoruz
Akıncılar Mahallesinde devam eden parke taşı uygulama çalışmasını yerinde inceleyen İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, “116 mahallemizin tamamındaki eksikleri gidermek için genç ve dinamik ekibimizle çalışıyoruz” dedi.
Kurucu başkan hayatını kaybetti
Kurucu başkan hayatını kaybetti
İnegöl Emlak Müşavirleri Derneği kurucu başkanı Zekayi Akyürek hayatını kaybetti.
STK´LAR UYUYOR MU?
STK´LAR UYUYOR MU?
42´inci Modef EXPO mobilya fuarı 7 Ekim´de kapılarını açarken, İnegöl´ün çeşitli yerlerinde yer alan billboardlarda Kayseri mobilya fuarının reklamının yapılması sosyal medyada mobilyacıların tepkilerine neden olurken, MODEF Yönetimi Kurulu Başkanı Yavuz Uğurdağ ile Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan´ın sessizliği şaşırttı.
İnegöllü işadamı hayatını kaybetti
İnegöllü işadamı hayatını kaybetti
İnegöllü eski siyasetçilerden ve işadamı olan Turgut Şen hayatını kaybetti. Şen, öğle namazına müteakip İshakpaşa camiinde kılınan cenaze namazının ardından Mahmudiye Mezarlığı´nda toprağa verildi.
Açıklama Geldi
Açıklama Geldi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın 42 modef Expo Fuar ziyaretinin iptal edilmesi ile alakalı ilk açıklama Bursa AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman´dan geldi
Cumhurbaşkanının İnegöl Ziyareti İptal Edildi.
Cumhurbaşkanının İnegöl Ziyareti İptal Edildi.
Ekim Çarşamba günü Modef Expo fuarı ziyareti için İnegöl´e gelmesi beklenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın İnegöl ziyareti iptal edildi.
I RUN´DA ENERJİ LİMAK´TAN
I RUN´DA ENERJİ LİMAK´TAN
Limak Enerji, “Sağlıklı Yaşam İçin Koş” mototuyla bu yıl 6´ncısı düzenlenen Eker I Run koşusunda spor tutkunları ile buluştu. 7´den 70´e birçok yaş kategorisinde yarışan katılımcılardan oluşan etkinliğe enerjik bir imza atan şirket, koşunun pek çok farklı bölümünde yer alan enerji noktalarıyla da sporculara destek verdi.
320 Aileye Gıda Ve Temizlik Yardımı
320 Aileye Gıda Ve Temizlik Yardımı
İnegöl Belediyesi Umuteli Sosyal Yardım Merkezinden faydalanan aileler, artık gıda marketinde bulunan gıda ve temizlik ürünü alışverişini farklı marketlerden temin edecek.
Her Koşulda İşlerinin Başındalar
Her Koşulda İşlerinin Başındalar
Geçtiğimiz gün gece saatlerinde İnegöl Belediyesi Temizlik İşleri personelinin Pazartesi Pazarı alanında yağmur altında gerçekleştirdiği temizlik çalışmaları, vatandaşlar tarafından takdir topladı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ