Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Belediye, 260 bin kişiye ulaştı
İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü´nün 2018 yılı içerisinde 146 programda toplam 260 bin 800 kişiye ulaştığını söyledi.
Tarih: 11.2.2019 11:44:51

 Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünün 2018 yılı içerisinde özenle ve titizlikle yürüttüğü çalışmalar hakkında açıklama yapan Belediye Başkanı Alper Taban, “Kültür sanatın merkezi haline gelen Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü aracılığı ile 7´den 77´ye vatandaşlarımızı kültür sanat ile buluşturmaya devam ediyoruz. Kültür ve sanat aracılığıyla aklımız, ruhumuz zarafet kazanıyor. Kaliteli, nitelikli ve farkındalık ortaya koyan kültür sanat etkinlikleri ile ilçe halkımıza yakışan bir belediyecilik örneği sergilemenin mutluluğunu yaşıyoruz” şeklinde konuştu.Kültür ve sanatı şehrin her yerine yayarak zamanın dolu dolu yaşanmasını sağlayan ve İnegöl halkının sosyal hayatını renklendiren çalışmalara imza atan Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü 2018 yılı içerisinde konserlerden tiyatro oyunlarına, söyleşilerden seminerlere, sergilerden imza günlerine kadar pek çok alanda farkındalık ortaya koyan etkinlikler ile İnegöl halkını buluşturmayı başardı.

146 Program İle Toplam 260 Bin 800 Kişiye Ulaşıldı

Belediye Başkanı Alper Taban,konuşmasının devamında ise; ‘´Tevazu, samimiyet ve  gayretle  gönülden bağlı olduğumuz İnegöl´e ve bu aziz şehirde yaşayan ilçe halkına yakışır programlarla şehrin ortak bir paydasını oluşturmayı, kent halkının kaynaşmasını ve toplumsal moralin yükseltilmesini sağlamak üzere çalıştıklarını belirten Başkan Taban, “4 birimde (Gençlik Merkezi, Kent Müzesi ile Mobilya Ağaç Sanayi Müzesi, Bilgi Kültür Evleri ve İnesmek) toplamda 49 personel ile İnegöl halkının hizmetindeyiz. Gençlik Merkezi koordinatörlüğünde konserler, tiyatrolar, seminer ve konferanslar, sergiler, şenlikler, ramazan etkinlikleri, kültür-sanat festivali, kültür-sanat kursları, halk oyunları, sosyal sorumluluk projeleri, müzelerimizde sergiler, seminer ve konferanslar, müze ziyaretleri, öğrenci etkinlikleri, atölye çalışmaları, İnesmek aracılığıyla ise sanat ve meslek edindirme kursları, sergiler, kursiyer etkinlikleri, sosyal sorumluluk projeleri ve son olarak Bilgi Kültür Evlerinde ücretsiz ve güvenli internet hizmeti, çocuk etkinlikleri, zeka ve strateji oyunları (satranç ve mangala) ve kütüphane hizmeti ile 2018 yılı içerisinde 146 programda toplam 260 bin 800 kişiye ulaşıldı” dedi.

“Kültür ve sanat bizim olmazsa olmazlarımızdan”

Taban,açıklamasında; ‘´Kültür sanatı hayatımızın merkezine yerleştirmek için önemli çalışmalara imza atıldığının altını çizen Taban, “Bu yolda farklı alanlarda icra ettiğimiz 16 konser ile 48 bin 840 kişiye ulaşıldı. Bunun yanında 2 özel çalışma ve etkinlik (kitap tanıtımı ve imza günü) ile 75 bin izleyiciye ulaşıldı. Kültür ve sanat hayatımızın her yerinde. Kültür ve sanat bizim olmazsa olmazlarımızdan.”

Geleceğimiz Olan Çocuklara Yönelik 35 Etkinlik

‘´Geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımıza yönelik olarak çeşitli etkinlikleri hayata geçirdiklerini belirten Taban, “2018 yılı içerisinde Karagöz Gölge Oyunu, Çocuk Tiyatrosu, Çocuk Oyun Parkı, Çocuk Korosu, Çocuk Kitapları Haftası, Çocuk Sanat Atölyesi, Planetaryum ve Animasyon Film Gösterimleri ile 35 çocuk etkinliğimizde 40 bin 850 çocuğumuza ulaştık.”

 

Bakmaca Dede Ve Kurtuluş Şenlikleri

‘´Kültür sanat ile ilçe halkının hayatına anlam kazandırmak ve renklendirmek için çeşitli etkinliklere imza atıyoruz diyen Taban, “Bu kapsamda, Kurşunlu´da her yıl düzenlediğimiz birlik ve beraberliğin en güzel örneğini sergilediğimiz Bakmaca Şenliğimiz ve şehrimizin düşman işgalinden kurtuluşunu kutlamak ve ilçe halkına esaretten kurtuluşa giden yolu en iyi şekilde yansıtmak için çeşitli etkinliklerle ortaya koyduğumuz Kurtuluş Şenliklerimiz bizim olmazsa olmazlarımız arasındadır.  Ayrıca 2018 yılı içerisinde farklı konulara sahip 15 stand-up, seminer ve konferans ile ilçe halkının dimağlarını aydınlatıp aklımıza zarafet kazandırırken, 21 farklı yetişkin tiyatro oyunuyla sanatın insana hitap eden o güzel yanlarını göstermeye çalıştık” açıklamasında bulundu.

                                      

“İnegöl´de ramazan dolu dolu geçti”

Yardımlaşma, paylaşma, kaynaşma ve gerçekten kardeş olma ayı olan Ramazanın manevi ikliminden vatandaşlarımızın en iyi şekilde istifade etmeleri için çalıştıklarını ifade eden Taban, “2018 yılı Ramazan ayında 9 Camide Dünya 1´incilerinden Kuran-ı Kerim Tilavetleri ve Teravih Namazı programları ilçe halkımızı mest etti.

Şehrimizin farklı camilerinde Kur´an-ı Kerim´i güzel okuma dünya şampiyonlarını ilçe halkımızla buluşturmanın mutluluğunu yaşadık. Bu yıl Ramazan İnegöl´de başka bir güzeldi. Ramazanın manevi hazzını doyasıya yaşayan vatandaşlarımız camileri doldururken, teravih namazı çıkışlarında cami bahçelerinde vatandaşlarımıza Osmanlı Şerbeti ikramında da bulunduk. Ayrıca İnegöl Belediye Tiyatrosu, ramazan etkinlikleri kapsamında Ayyar Hamza yetişkin tiyatro oyunuyla ilçe halkının karşısına çıktı. Gerçekleştirdiğimiz programlarla İnegöl´de ramazan dolu dolu geçti” diye konuştu.

 

Uluslararası Kültür Sanat Festivali

Kültür mozaiği olan şehrimizde kentlilik bilincinin pekiştirildiği ve farklı coğrafyalardan gelen kültür elçilerinin misafir edildiği Uluslararası Kültür Sanat Festivali ile kültürlerin buluşmasına ve kaynaşmasına vesile olduklarını belirten Taban, “Kültürlerin buluştuğu ve kaynaştığı, gönüllerimizin birleştiği, kardeşliğin, birlik ve beraberliğin şehrimizin dört bir tarafına yayıldığı Uluslararası kültür sanat festivali bu yılda tüm şehir tek vücut olmayı başardı. Bu yıl yurt dışından gelen özel ekiplerin gösterileri, sokak etkinlikleri ve halk konseri ile kültür derneklerimizin kendi kültürlerine ait tanıtımlar yaptıkları ve birbirinden renkli görüntülere sahne olan çadır etkinlikleri ile kentimizin değerlerini öne çıkartan İnegöl gecesi festivalimize ayrı bir hava kattı. Ayrıca 31. Uluslararası Kültür Sanat Festivali kapsamında bu yıl 6´ncısı düzenlenen “Altın Mobilya Halk Dansları Yarışması” büyük bir heyecan ve coşkuyla gerçekleştirildi. Tüm ekiplerin birbirinden güzel şovlarını sunduğu yarışmada, jüri değerlendirmesi sonucu Kazakistan 1´inci oldu. Kuzey Osetya´nın 2´nci olduğu yarışmada 3´üncülüğü ise geçtiğimiz yıl mansiyon ödülüne layık görülen Kosova aldı.”

 

Kültür Sanat Kurslarımız

7´den 77´ye her yaş grubuna hitap eden kültür sanat kursları ile ilçe halkının zamanlarını dolu dolu geçirmelerini sağlıyoruz diyen Taban; “Bu anlayışla 2018 yılında 19 farklı branşta enstrüman kurslarımız (Bağlama, gitar, keman, ney ve piyano), korolarımız (TSM, THM, Tasavvuf erkek ve kadın, THM Gençlik ve Çocuk) ve diğer kurslarımız (Halk Dansları, tiyatro, drama ve çocuk resim) olmak üzere toplamda 646 kişiye hizmet verdik. Ayrıca Sani Konukoğlu Konferans Salonunda 125, Mobilya Müzesi Konferans Salonunda 65 ve Beşinci Mevsim Kültür Sanat Merkezinde 118 program gerçekleştirildi” ifadelerini kullandı.

 

“Belediye halk dansları topluluğu inegöl´ümüzü en iyi şekilde temsil ediyor”

2011 yılından beri çalışmalarına devam eden Belediye Halk Dansları Topluluğunun İnegöl´ümüzü en güzel şekilde temsil ettiğini belirten Taban; “7 den 77´ye her yaştan dansçılarla çalışma yapan topluluğumuzda öncelikle İnegöl yöresi oyunları öğretilmekte, bunun yanında yurdumuzun değişik bölgelerinden de oyunlar sergilenmektedir. İçinde birçok önemli değeri barındıran İnegöl´de Türkiye´nin hemen hemen her bölgesinden gelen vatandaşlarımız kardeşlik ve barış içerisinde yaşamaktadır. Bu nedenle oyunlarımızı icra ederken İnegöl´de yaşayan bu kültürel mozaiği dikkate almaktayız. Halk Dansları Topluluğumuz master 90 dansçı, A takımı 20, gençler 110, yıldızlar 50 ve minikler 70 dansçı olmak üzere toplamda 340 dansçı ile ülkemizin 10 yöresine ait (İnegöl, Bursa, Bolu, Artvin, Trabzon, Van, Gaziantep, Kırklareli Burdur ve izmir) oyunları sergilemektir” dedi.

 

Geçmişin bizlere daha anlatacağı çok şey var düsturuyla hareket eden müzelerimiz”

Geçmişin izlerini en iyi şekilde yansıtan ve ziyaretçilerini geçmişte kısa bir yolculuğa çıkartan Kent Müzesi ve Mobilya Ağaç Sanayi Müzesi´nin İnegöl halkından aldığı güçle geleceğe daha güvenle baktığını belirten Taban, “2018 yılında müzelerimiz 56 421 bin ziyaretçi ağırladı. 10 Ocak 2009- 31 Aralık 2018 tarihleri arasında toplamda 719 bin 900 ziyaretçi sayısına ulaşmıştır. ‘Geçmişin bizlere daha anlatacağı çok şey var´ düsturuyla hareket eden müzelerimiz özellikle çocuklarımızın ve gençlerimizin yaşadıkları yeri daha iyi bir şekilde özümsemeleri için var gücüyle çalışmaya devam ediyor. Bu kapsamda 2018 yılında 51 okul 72 sınıf 1.868 öğrenci müzelerimizi ziyaret etti. Yaşayan Müze anlayışıyla hareket eden İnegöl Kent Müzesi ve Mobilya Ağaç Sanayi Müzesi, kendini her an yenileyen yapısıyla birçok şehre örnek olmaya da devam ediyor. 2018 yılı içerisinde kendi il ve ilçelerine benzer bir müze oluşturmak adına Ankara Türk Dünyası Topluluğu ile Gemlik Kent Konseyi müzelerimizi ziyaret etti. Ayrıca sergi ve etkinliklerin yuvası haline gelen müzemiz; kentimizin kültür ve sanat merkezi olmuştur. 2018 yılında 16 sergi müzemizde açılırken, toplamda da 105 sergimiz halkımızın izlenimine açılmıştır. Müzelerimiz yurt içi ve yurt dışından gelen ziyaretçilere ev sahipliği yaparken, İnegöl´ün turizm değerlerinin de öne çıkmasına olanak sağlamaktadır” ifadelerini kullandı.

 

“İnesmek yoluna emin adımlarla devam ediyor”

Toplumumuza nitelikli iş gücünün kazandırılmasının yanı sıra geleneksel el sanatlarının yaşatılması noktasında en önemli sosyal sorumluluk projelerinden birisi durumunda olan İnesmek´in dokunduğu hayatların zenginleştiğini ve güzelleştiğini belirten Taban; “2011 yılında 14 branşla yola çıkan İnegöl Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları, bugün 62 branş ile eğitim öğretimini sürdürüyor. İlçe halkının yoğun ilgi gösterdiği İnesmek´te 7 yıllık süreçte 18 bin 644 vatandaşımıza çeşitli branşlarda eğitim verdik. İNESMEK, her bireyin kendi yeteneklerini ortaya koyma, beceri sağlayabildiği alanları açığa çıkardığı bir merkez. Adeta bir okul özelliğine sahip İNESMEK kurslarında el sanatlarından bilişim teknolojisine, yabancı dil eğitimlerinden kişisel gelişime, meslek eğitimlerinden sanat ve tasarım kurslarına kadar pek çok alanda eğitim verilmekte. Bilindiği üzere İnesmek Kurslarımızı Beşinci Mevsim Kültür Merkezimize taşıdık. İyileşen fiziki şartlar ile birlikte kurslarımızda eğitim alan kursiyerlerimizin daha da güzel işler ortaya koyduklarını görmek bizleri ziyadesiyle mutlu etmektedir.2018-2019 eğitim-öğretim döneminde bünyesinde bulunan 36 usta öğretici ile 62 farklı branşta, 126 grupla 2730 kursiyere hizmet veren İNESMEK yoluna emin adımlar ile devam ediyor” vurgusu yaptı.

 

Bilgi Kültür Evleri

Bilgi Kültür Evleri ile bugünün yarını: yarının umudu olan çocuklarımızın sadece internet kullanımdan ziyade zamanlarını daha kaliteli ve nitelikli bir şekilde geçirmelerine çalıştıklarını ifade eden Taban, “Bu anlayışla çıktığımız yolda 13 Bilgi Kültür Evinde 17 Mart 2008´den bugüne kadar toplam 998.536 kişi istifade ederken, 2018 yılı içerisinde ise 113.392 ziyaretçi bilgi kültür evlerimizden faydalandı” şeklinde konuştu.

 

Taban son olarak, “Kültür sanatın merkezi haline gelen Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü aracılığı ile 7´den 77´ye vatandaşları kültür sanat ile buluşturuyoruz. Kültür sanat aracılığıyla aklımız ve ruhumuz zarafet kazanıyor. Bu zenginliği korumak, sanat aracılığıyla ifade edilmesine zemin hazırlamak için elimizden gelen özveri ve gayreti göstermeye devam edeceğiz” dedi.

Haber ve Fotoğraf :Osman GÜRBAŞ

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Belediye kişiye ulaştı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
“100 yıldır aynı oyun oynanıyor”
“100 yıldır aynı oyun oynanıyor”
İnegöl Belediyesi´nin düzenlediği “Yeni Dünya Düzeninde Kadim Güç Türkiye” konulu söyleşide konuşan Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil; “Bu milleti ezmek, yok etmek, inancını sarsmak kolay değil. 100 senedir oynanan bu oyunlar başka milletin üzerinde oynansa inanın tozu toprağı kalmaz” dedi.
ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU
ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU
İnegöl Belediyesi´nin 4 ayrı kategoride düzenlediği Edebiyat Yarışması sona erdi. Kategorilerinde dereceye giren 17 öğrenci, ödüllerini düzenlenen törenle aldı.
Kitap Günleri Kapılarını Açtı
Kitap Günleri Kapılarını Açtı
İnegöl Belediyesi tarafından bilginin tek değişmez unsuru olan kitap ile buluşma adına bu yıl 3´üncüsü düzenlenen ‘İnegöl Kitap Günleri´ törenle kapılarını açtı.
Korodan tasavvuf konseri
Korodan tasavvuf konseri
İnegöl Belediyesi tarafından Bursa İl Müftülüğü ve İnegöl ilçe Müftülüğü ile birlikte düzenlenen 14 Şubat “Sevgililer Sevgilisi” Peygamber Efendimizi anma programı büyük bir beğeni ile izlenildi.
“Bavul” İnegöllüleri Kırdı Geçirdi
“Bavul” İnegöllüleri Kırdı Geçirdi
Senaryosunu Sam Bobrick´in yazdığı, usta yönetmen Levent Tülek´in uyarlayıp yönettiği “Bavul” isimli yetişkin tiyatro oyunu, BMKSM´nde İnegöllülerle buluştu. Çaresiz ve huysuz bir adamın bavulunun havaalanında yalnız ve meraklı bir kadının bavulu ile karışması, ardından tuhaf ve komik olayların birbirini kovalamaya başlamasıyla devam eden oyun, İnegöllüleri adeta gülmekten kırdı geçirdi.
Kitap günleri başlıyor
Kitap günleri başlıyor
İnegöl Belediyesi´nin bu yıl 3´üncüsünü düzenleyeceği İnegöl Kitap Günleri için geri sayım başladı. 115 yayın evi ve yaklaşık 100 yazar ile 1 milyon kitabın İnegöllülerle buluşacağı 3. Kitap Günleri, 15 Şubat Cuma günü kapılarını açacak. 24 Şubat´a kadar açık kalacak fuarda hedef 75 bin ziyaretçi.
Kısa film yarışması başlıyor
Kısa film yarışması başlıyor
İnegöl Belediyesi´nin Kent Konseyi ile birlikte geçen yıl ilkini düzenlediği Kısa Film Yarışması, bu yıl Bursa´nın tüm ilçelerini de kapsayacak şekilde yapılacak. “Önyargı” konulu yarışmada başvurular 22 Mart´a kadar alınıp, 29 Mart tarihinde de final programı gerçekleştirilecek.
İnegöl´de sıra gecesi
İnegöl´de sıra gecesi
İnegöl Belediyesi, Türk Halk Müziği Korosu, sıra gecesi konseptiyle düzenlenen konserle ilçe halkının karşısına çıktı. Eğlencenin tavan yaptığı gecede çiğ köfte ikramları yapılırken, seslendirilen türkülerle Anadolu´nun dört bir yanı hatırlatıldı.
“Karagözün Altınları´´ İnegöl´e Geliyor
“Karagözün Altınları´´ İnegöl´e Geliyor
Geleneksel Türk tiyatrosunun örneklerinden olan karagöz gölge oyununun “Karagözün Altınları ”adlı oyunu İnegöllü çocuklar ile buluşuyor.
Müzede Minyatür Resim Sergisi
Müzede Minyatür Resim Sergisi
Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik/Heykel Bölümü mezunu olan ve 25 yıl önce bir süre İnegöl´de yaşayan minyatür resim sanatçısı Seval Keleş´in 26 eserden oluşan “Seval Keleş ve Minyatür” isimli sergisi Kent Müzesi sergi salonunda izlenime sunuldu.
İNEGÖL BELEDİYESİ MİNİKLERİ SANATLA BULUŞTURDU
İNEGÖL BELEDİYESİ MİNİKLERİ SANATLA BULUŞTURDU
İnegöl Belediyesi, kültür sanat etkinlikleri kapsamında düzenlediği çocuk tiyatrolarıyla Ocak ayında küçük sanatseverleri 4 farklı tiyatro gösterisiyle buluşturdu.
Animasyon film günleri başladı
Animasyon film günleri başladı
İnegöl Belediyesi, 15 tatil sürecinde çocukların keyifli zaman geçirebilmeleri adına 3 gün süren Animasyon Film Günleri düzenledi.
İnegöl Belediyesi´nden Fotoğraf Yarışması
İnegöl Belediyesi´nden Fotoğraf Yarışması
İnegöl Belediyesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesi İFSAD işbirliği ile “Emekçi Kadınlar” konulu fotoğraf yarışması düzenliyor. Yarışmada dereceye giren ve sergileme alan fotoğraflar, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde Kent Müzesinde açılacak sergiyle görücüye çıkacak.
 Erdinç Çelikkol´a Ahde Vefa
Erdinç Çelikkol´a Ahde Vefa
Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kent Konseyi ve Erdinç Çelikkol´a Ahde Vefa TSM Korosu Derneği işbirliğiyle Türk Musikisinin duayen isimlerinden Erdinç Çelikkol anısına konser düzenlendi.
POSOFLULARDAN ELFENE GECESİ
POSOFLULARDAN ELFENE GECESİ
İnegöl Posoflular Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından geleneksel hale getirilen ‘´Elfene gecesi´´ İnegöl Posoflular Kültür ve Yardımlaşma Derneği binasında yapıldı.
Roman orkestrası çaldı, Başkan Aktaş söyledi
Roman orkestrası çaldı, Başkan Aktaş söyledi
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Çalgıcı Mektebi Roman Orkestrası eşliğinde düzenlenen Muhtarlar Korosu´nun konserinde, istek üzerine sahneye çıkıp, ‘Telgrafın Telleri´ adlı eseri seslendirdi.
İNESMEK´TE 691 KURSİYER SERTİFİKASINI ALDI
İNESMEK´TE 691 KURSİYER SERTİFİKASINI ALDI
İnegöl Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kurslarında (İNESMEK) ara dönem sertifika töreninde 64 ayrı branşta eğitim gören 691 kursiyer sertifikasını aldı.
İNEGÖL SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANDI
İNEGÖL SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANDI
İnegöl Belediyesi, Sarıkamış Harekâtının 104. Yılı nedeniyle “İnegöl Şehitlerini Anıyor” ismiyle Sarıkamış Şehitlerini anma programı düzenledi.
Barış Manço´yu unutmadılar
Barış Manço´yu unutmadılar
Halil İnalcık Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri 1 Şubat 1999 tarihinde vefat eden Barış Manço´yu anma programı düzenledi.
İNEGÖLLÜLERE “KONTRAFAGOT” KONSERİ
İNEGÖLLÜLERE “KONTRAFAGOT” KONSERİ
Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, sıra dışı müzik enstrümanı “Kontrafagot” ile İnegöllü sanatseverlerin karşısına çıktı.
İnegöllü tiyatrocular salona sığmadı
İnegöllü tiyatrocular salona sığmadı
Gemlik Belediyesi ve Gemlik İnegöllüler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği işbirliği ile birlikte Uğultu Tiyatro Topluluğu´nun organize ettiği “Eniştenin Suçu Ne?” isimli tiyatro oyunu Gemlik´te büyük ilgi gördü.