Belediye asfalt ücretinden vazgeçti
İnegöl Belediye Meclisi, 2015, 2016 ve 2017 yıllarında yapılan 24 milyon TL´lik yol harcamalarında vatandaşa düşen 2 milyon 400 bin TL´lik payın alınmamasına karar verdi.
Tarih: 6.11.2018 11:39:27

İnegöl Belediyesi Kasım ayı Meclis Toplantısı, dün meclis salonunda gerçekleştirildi. Belediye Başkanı Alper Taban´ın başkanlığında yapılan toplantıda 17 gündem ve 1 takrir maddesi görüşülerek karara bağlandı.

Ekim ayı İnegöl Belediyesi faaliyetlerinin sinevizyon şeklinde izlenime sunulmasıyla başlayan program İmar ve Bayındırlık Komisyonundan gelen evrakların görüşülmesi ile devam etti.

ENGELSİZ İNEGÖL

Belediye Başkanı Alper Taban, “Şehrimizde engellilere yönelik olarak farkındalık oluşturacak çalışmalara imza atacağız. Yapısal değişiklikler değil bu konuda bilinci artırmak üzere zamanı da bu işe yayarak aynı temizlikte yaptığımız gibi burada da engelsiz bir İnegöl oluşturma adına çalışmalarımızı başlattık. Bugün saat 16.30´da da İstihdam Ofisi açılışını gerçekleştireceğiz. Belediye Başkanlığı görevini yaptığım süre ve öncesinde de çokça vatandaşımızın iş talebi oluyor. Bu konuda daha faydalı olabilmek adına, bunların sayısal raporlarını tutup analiz yapabilmek adına böyle bir ofisi açma gereği hissettik. Gelen kişilerin kayıtlarını oluşturduğumuz yazılımla tutalım istiyoruz. Bir taraftan da özel sektördeki insan kaynakları birimleriyle irtibat oluşturarak, İŞKUR müdürlüğümüzün sunduğu açık pozisyonları görerek ofise gelen kişilere yardımda bulunacağız. Yapacağımız analizlerle kurslar açık mesleki eğitimler vereceğiz” dedi.

OTOPARK SORUNU KAMULAŞTIRMAYLA ÇÖZÜLECEK

Başkan Taban, “Otopark ihtiyacımızın İnegöl´deki mevcut araç sayısına oranla artması lazım. Kamulaştırmayla otopark sorununu çözmeye çalışıyoruz ama bu kısa vadeli bir iş değil… Bunları da programa almaya çalışıyoruz ve İnegöl´ün otopark ihtiyacını gidermek için çalışıyoruz” diye konuştu.

Akhisar Mahallesi´nde bulunan 1900 metrekarelik alanın Atık Su çalışmaları kapsamında BUSKİ´ye devri meclis gündemine sunuldu. Görüşülen madde meclisin oybirliği ile kabul edildi.

ORHANİYE´YE MAHALLE KONAĞI VE OTOPARK

Orhaniye Mahallesi´nde bulunan 2 farklı alanın Mahalle Konağı ve Otopark yapılması için kamulaştırılması maddesi meclise sunuldu.

Maddenin görüşülmesi öncesi konuşan Başkan Alper Taban, “Mahalle konaklarımız hem bilgi kültür evi anlamında hem de çocuklarımıza yönelik faaliyetlerde kullanılması sağlanmaktadır. Bu alanda da böyle bir çalışma gerçekleştireceğiz” dedi. Görüşülen madde oybirliği ile kabul edildi.

KONAKLARI KİM İŞLETİYOR?

MHP´li Meclis Üyesi Hakan Ergül, “İnegöl´de baya bir mahalle konağını hayata geçirdik. Bunların işletmesi belediyece mi yapılıyor yoksa herhangi bir kuruma mı tahsis ediliyor. Bu konuda kaç tane konak ve restorasyon yapıldı ve kimlere tahsis edildiği noktasında rapor hazırlanmasını talep ediyoruz” dedi.

BİR KONAK DAHA

Cuma Mahallesi´nde bulunan 2 farklı alanın Mahalle Konağı ve Otopark yapılması için kamulaştırılması meclisin gündemine sunuldu. Görüşülen madde oy birliği ile kabul edildi.

Kemalpaşa Mahallesi´ndeki park yükünü hafifletmek için otopark gerçekleştirilmesi noktasında alanın kamulaştırılması meclisin gündemine sunuldu. Görüşülen madde oy birliği ile kabul edildi.

GENÇLERGÜCÜ´NE MÜJDE

Gençlergücü Spor Kulübü tesislerinin bulunduğu alanın kullanım haklarının 10 yıllığına uzatılması meclis gündemine sunuldu. Maddenin görüşülmesi öncesinde konuşan Başkan Taban, “Daha önce buna benzer bir çalışmayı Kurtuluşspor´a yapmıştık. Süre uzatım zamanları geldiğinde tekrar meclise getirmek durumundayız” dedi. Görüşülen madde oy birliği ile kabul edildi.

Burhaniye Mahallesi´nde yapılan yeni yolun isminin Merter Sokak olarak belirlenmesi ve Kemalpaşa Mahallesi´nde bulunan Osmanağa Çıkmaz´ının açılması sonucu isminin Osmanağa Sokak olarak değiştirilmesi meclis gündemine sunuldu. Görüşülen madde oy birliği ile kabul edildi.

KEMALPAŞA´YA YENİ SAĞLIK OCAĞI

Kemalpaşa Mahallesi Hocaköy Yolu Sokak üzerinde 920 metrekarelik alanın Sağlık Ocağı yapılmak üzere İl Sağlık Müdürlüğüne devri meclis gündemine sunuldu. Görüşülen madde oy birliği ile kabul edildi.

CADDE VE SOKAKLARA ŞEHİTLERİMİZİN İSİMLERİ VERİLECEK

Son dönemdeki şehitlerimizin aileleri tarafından bize ulaştırılan talepler var. Sokak ve cadde ismi gibi belirli alanlarda şehitlerimizin isimlerinin verilmesi noktasında bir talep var. Bunu meclisimizde değerlendireceğiz. Hazırlığı yapıldıktan sonra muhtemelen konuyu önümüzdeki ay meclisimize getireceğiz” dedi.

EVLİLİK OKULU ÖDÜLLERİ BELİRLENDİ

İnegöl Belediyesi ve Aile Hayatını İyileştirme Derneği işbirliğinde gerçekleştirilen Evlilik Okulu projesi kapsamında verilecek olan ödüller belirlendi. Programda eğitim görerek yapılacak sınavda ilk 3´e girenlere altın hediye edilmesi oy birliği ile kabul edildi. Sınavda 1. olan aileye tam altın, 2. olan aileye yarım altın ve 3. olan aileye çeyrek altın verileceği öğrenildi.

AİLELERİ SAĞLAM TEMELLERE OTURTMALIYIZ

Konu ile ilgili konuşan Başkan Taban, “Evlilik Okulu daha önce İnegöl Belediyesi olarak gerçekleştirdiğimiz bir programdı. Evliliğin sağlam temellere oturtulması konusu her birey için önemli bir konudur. Biz de bunu önemseyerek şehrimizde gerçekleşen yıllık ortalama 2 bin evliliğin daha sağlam temellere oturtulması adına böyle bir program gerçekleştirdik. En son yapılacak sınavda ilk 3´e giren vatandaşlarımıza ödüller vereceğiz” dedi.

YOL HARCAMALARI KATILIM PAYI ALINMAYACAK

Meclisin son maddesi olan Yol Harcamaları Katılım Payı, meclis üyelerinin görüşüne sunuldu. Madde ile ilgili konuşan Başkan Alper Taban, “Yol katılım paylarını vatandaşlarımızdan tahsis ediyorduk. Bu konuda gündem de oldu. O dönemler ben de Belediye Başkan Yardımcısıydım ve vatandaşlarımızla bu konuyu sıkça konuşuyorduk. 2012´ye kadar bunu alma zorunluluğumuz vardı, ancak 2012 sonrası meclisin inisiyatifine bırakılan bir konuydu. Biz de vatandaşımıza destek olmak adına bunun alınmaması noktasında bir çalışma hazırlamıştık. Bunu da meclisimize getirerek onaylamak istedik. 2015-2016 ve 2017 yıllarının yapılan yol harcamalarına katılımı konuşuyoruz. Bu yıllarda 24 milyon TL´lik yol harcaması yapmışız. Vatandaşa düşen payı ise 2 milyon 400 bin civarındadır. Biz bunu belediye olarak alsak kurumumuza gelir elde etmiş olacağız, ancak dolara yapılan şeyi vatandaşımıza uygun görmek istemiyoruz. Biz bu yılları almayacağız. Bundan sonraki yapılan harcamaları da meclisimize getirerek değerlendireceğiz” dedi. Meclise sunulan madde oy birliği ile kabul edildi.

İNEGÖL İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Başkan Alper Taban, “Göreve başlayalı 1 yıl olacak. Meclis üyesi arkadaşlarımızın desteği ile göreve başlamıştım. Alnımızın akı ile görevimizi son gününe kadar azim ve gayretle tamamlamaya çalışacağım. Koyduğunuz katkılardan dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Ortak paydada hepimiz İnegöl için çalışıyoruz. Şehrimizin örnek bir şehir olması adına, yaşayan insanların daha mutlu olması adına gayret ediyoruz. Hepinize teşekkür ederim” dedi.

 

Haber ve Fotoğraf: Osman GÜRBAŞ
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Belediye asfalt ücretinden vazgeçti
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Sedat Öpçiner Aday Adayılığını açıkladı
Sedat Öpçiner Aday Adayılığını açıkladı
AK Parti Belediye Meclis Üyesi Sedat Öpçiner, AK Parti´den İnegöl Belediye Başkan Aday Adayı olarak dosyasını partisine teslim etti.
Bayram, başvurusunu yaptı
Bayram, başvurusunu yaptı
AK Parti İnegöl Belediyesi Meclis üyesi Nedim Bayram, İnegöl Belediye Başkanı Aday Adaylığı için AK Parti İlçe yönetimine başvuruda bulundu
Hasan Aydın, yeniden aday adayı
Hasan Aydın, yeniden aday adayı
İmam Hatip Camiasının sevilen isimlerinden Hasan Aydın, AK Parti´den İnegöl Belediye Başkan Aday Adaylığı parti yönetimine teslim etti.
Asuman Akçay Sakallı başvurusunu yaptı
Asuman Akçay Sakallı başvurusunu yaptı
AK Parti İnegöl Belediye Meclis Üyesi Asuman Akçay Sakallı, İnegöl Belediye Başkan Aday Adaylığı dosyasını AK Parti İlçe Teşkilatına teslim etti.
Umut Ortakçı, AK Parti´den Aday Adayı Oldu
Umut Ortakçı, AK Parti´den Aday Adayı Oldu
İnegöllü işadamı Umut Ortakçı, AK Parti´den İnegöl Belediye Başkan aday adaylığını açıkladı.
İYİ Parti´de Görev Değişimi
İYİ Parti´de Görev Değişimi
İYİ Parti İnegöl İlçe Başkanlığında Müfit Besler, sağlık sebepleri dolayısı ile başkanlık görevini Eray Soral´a devretti.
“Atatürk´ü Anlamamız Gerekiyor”
“Atatürk´ü Anlamamız Gerekiyor”
Demokrat Parti İlçe Başkanı Murat Balakuş, “Atatürk´ün, öngörüsü ile tarihte eşi az rastlanan bir lider olduğunu ve bu günleri yas günleri olmaktan çıkarıp, Atatürk´ü anlaşılması için vesile bilinecek günler olarak değerlendirmek gerekmektedir” dedi.
“Tüm İnegöl´ü Kucaklayacağım”
“Tüm İnegöl´ü Kucaklayacağım”
İnegöl eğitim hayatının önemli isimleri arasında yer alan Devrim Kosova, AK Parti İnegöl Belediye Başkanı Aday Adaylığı için dosyasını parti yetkililerine teslim etti.
“Atatürk´ü Anlamaya Çalışıyoruz”
“Atatürk´ü Anlamaya Çalışıyoruz”
Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Necmi Demir ve yönetim kurulu üyeleri, Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün vefatının 80. yıldönümü münasebetiyle Atatürk Anıtı önünde anma programı gerçekleştirdiler.
 “Kreşi Belediye Mi Kiraya Verdi?”
“Kreşi Belediye Mi Kiraya Verdi?”
Cumhuriyet Halk Partisi İnegöl İlçe Sekreteri Yasemin Soydan, 1 yaşındaki Melisa Tuana bebeğin yaşamını yitirdiği kreşle ilgili gerekli takibin yapılacağını belirterek yetkililere sorular yöneltti.
İlk Başvuru Adem Demirel´den
İlk Başvuru Adem Demirel´den
AK Parti İnegöl Belediye Başkan Adaylığı için AK Parti eski İlçe Başkanı Adem Demirel ve Ayşe Kuş Taşkın ilçe teşkilatına giderek başvuruda bulundu.
Gürel, TBMM´de konuştu
Gürel, TBMM´de konuştu
TBMM Genel Kurulu´nda Down Sendromu, otizm ve diğer gelişim bozukluklarının tespiti ve çözümleriyle ilgili söz alan AK Parti Bursa Milletvekili Vildan Yılmaz Gürel, “Onlar bizim bebek kalan evlatlarımız, huzurumuz, şükrümüz” dedi.
MHP´nin adaylık şartları belli oldu
MHP´nin adaylık şartları belli oldu
Milliyetçi Hareket Partisi İnegöl İlçe Başkanı Aytekin Torun, Belediye Başkanlığı Aday Adaylığı ve Belediye Meclisi Aday Adaylığı şartlarının belli olduğunu ifade etti.
“Ecevit´i rahmetle anıyoruz”
“Ecevit´i rahmetle anıyoruz”
DSP İlçe Başkanı Halil Büyükışıklar, DSP´nin merhum lideri Bülent Ecevit´i ölümünün 12´inci yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.
İYİ Parti´de Eray Soral Dönemi
İYİ Parti´de Eray Soral Dönemi
İYİ Parti, Bursa´da yeni ilçe başkanlarının tanıtımı için toplantı düzenledi. Toplantıya İYİ Parti Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu, il yöneticileri, ilçe başkanları ve partililer katıldı. Toplantıda İYİ Parti İnegöl İlçe Başkanlığına Eray Soral getirildi.
Lösemi bulaşıcı değildir
Lösemi bulaşıcı değildir
2-8 Kasım Lösemi Haftası kapsamında açıklamalarda bulanan Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Necmi Demir; “Onları sadece bu hafta da değil, hastalıkları son buluncaya kadar yanlarında olduğumuzu hissettirmek devlet olarak asli görevimizdir” dedi.
Gürel´den 16. Yıl mesajı
Gürel´den 16. Yıl mesajı
AK Parti Bursa Milletvekili Vildan Yılmaz Gürel, AK Parti´nin iktidara gelişinin 16.yılında bir mesaj yayımladı.
Minik Yürekler Örnek Olacak
Minik Yürekler Örnek Olacak
İnegöl Belediyesi, insan eliyle gerçekleşen çevre kirliliğini önlemek adına İstaş Kentaş Ortaokulu öğrencileri işbirliğiyle bir farkındalık çalışması gerçekleştirdi. Öğrenciler okullarının bölgesinde sokağa inerek, çevredeki çöpleri topladı. Belediye Başkanı Alper Taban´ın da katıldığı temizlik etkinliğiyle okul etrafı pırıl pırıl oldu.
En hızlı çalışan kurumuz
En hızlı çalışan kurumuz
Belediye Başkanı Alper Taban, “İddia ediyorum şuanda bölgesinde en hızlı çalışan, telefonları en hızlı şekilde cevaplayan ve konuları sonuçlandırmaya çalışan kurum haline geldik” dedi.
Turan, aday adaylığını açıkladı
Turan, aday adaylığını açıkladı
İnegöl Galatasaraylılar Dernek Başkanı Mehmet Turan, yerel seçimlerde Büyük Birlik Partisi´nden belediye başkan aday adayı olduğunu açıkladı.
Kozluca Altgeçidi Onarılıyor
Kozluca Altgeçidi Onarılıyor
İnegöl Belediyesi, Kozluca yolu üzerinde bulunan okulların idareci ve öğretmenlerinden gelen talep üzerine bakımsız ve güvenlik anlamında eksiği bulunan Kozluca Alt Geçidini daha modern bir hale dönüştürmek için çalışmalara başladı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi