AJANS-YORUM-MATBAA HİZMETLERİ-(0224-7110828)
Bosnaya Uğurlandılar
Bosna-Hersek Derneği Folklor Ekibi kafilesi, Sarajevo (Saraybosna)´daki "NOMİNATİV Çocuk ve Gençlik Örgütü´nün 8-16 yaş grubu çocuklara yönelik 10.uncusu gerçekleştirilen Uluslararası Folklor Festivali´nde ülkemizi temsil etmek üzere Bosna´ya hareket etti.
Tarih: 25.7.2019 13:00:33

Dernek önünden 23 Temmuz Salı gecesi saat 23.00 itibariyle Belediye Başkanı Alper TABAN, Başkan Yardımcısı Rıdvan KOCAAĞA ve camia mensuplarınca Bosna´ya uğurlanan Bosna-Hersek Derneği Folklor Ekibi, 25 Temmuz Perşembe sabahı Bosna´da olacak.

KARDEŞLİĞİMİZ EN BELİRLEYİCİ ETKEN

Konuya ilişkin açıklama yapan Belediye Başkanı Alper Taban; “Sanatın birleştirici ve bütünleştirici gücünün farkındayız. Destek vermiş olmaktan da ayrıca mutluluk duyduk. Hepimize ayrı vazifeler düşüyor olsa da, ortak çabamız birlikte yaşadığımız insanların her zamanlarında yanlarında olmaktır. Başarıyı birlikte paylaşmak, zorlukları birlikte aşmak, farkındalık oluşturmak, yaşadığımız şehrin her köşesinde, her kesimden vatandaşın insani değerini korumak ve ihtiyacını gözetmek amacı taşıyoruz. Farklılıklarımız bizi biz yapan, kardeşliğimizi pekiştiren unsurlardır. Bu anlamda değerli folklor ekibimize ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.” Beyanında bulundu.

DERNEK BAŞKANI BİLGİ VERDİ

Dernek Başkanı Selahattin KOZAN ise; Folklor Ekibinin 3 gün sürecek festivalde 2´si Saraybosna-Ilidza (Ilıca)´da; 1´i de Saraybosna-Hadzići (Haciçi)´de olmak üzere 3 performans sergileyeceklerini; sergilenecek halk oyunlarının ise, Bursa bölgemiz oyunlarından derlenmiş bir sunum olacağını belirtti.

Bosna dışında, dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan Boşnak Diasporasının davet edildiği bu festivalde, Türkiye´de yaşayanlar olarak ülkemizi temsilen sadece İnegöl Boşnakları folklor ekibinin tercih edilmesinin çok büyük bir kıvanç kaynağı olduğunu belirtti. Ülkemizi temsil etmekten camia olarak büyük bir mutluluk duyduklarını belirten KOZAN, yeni kurulan folklor ekibinin hazırlık sürecinin çok kısa bir zaman önce başladığına; bu kısa süre içinde ciddi mesafeler alındığına da ayrıca dikkat çekti.

Ekibin kurulmasında ve bugünlere gelmesinde maddi ve manevi destekler veren başta AKKAP Orman Ürünleri, DONAT ve BOSNALI Konfeksiyon olmak üzere tüm camia mensuplarına teşekkürü bir borç bildiklerini belirtti.

TÜRKİYE VE İNEGÖL´Ü TEMSİL EDECEKLER

İlk performanslarını 22.Pita Festivali´nde; ikincisini de ilçemiz Uluslararası Kültür Festivali´nde başarı ile sergileyen folklor ekibi büyük bir beğeni topladı. Bosna´daki 5 gösteride daha başarı sergileyecek olan ekip, tüm dünya Boşnak Diasporasına TÜRKİYE ve İNEGÖL adını temsil edecekler.

Dernek başkanı Kozan”Böyle bir yurtdışı festivaline katılmamız için bizleri teşvik eden ve her türlü desteği vermekten kaçınmayan Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanımız Alinur AKTAŞ ile her türlü imkanı bizler için seferber eden İnegöl Belediye Başkanımız Alper TABAN´a da teşekkürü borç biliyoruz” beyanın bulundu.  Kafile 31 Temmuz´da Türkiye´ye dönecek.

Haber ve Fotoğraf:Kurum Bülteni

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Bosnaya Uğurlandılar
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ÜNLÜ BESTEKAR, ŞARKILARIN HİKAYELERİNİ İNEGÖL´DE ANLATTI
ÜNLÜ BESTEKAR, ŞARKILARIN HİKAYELERİNİ İNEGÖL´DE ANLATTI
İnegöl Belediyesi THM korosu, “Ustaya Saygı” konseptiyle düzenlenen konserde Bestekar Turhan Taşan´ın eserlerinden oluşan repertuvarlarla sanatseverlerin karşısına çıktı.
Kültür Sanat Sezonu Açıldı
Kültür Sanat Sezonu Açıldı
İnegöl Belediyesi, kış mevsimine girilmesiyle birlikte kültür sanat sezonunu açtı. Sezonun ilk gösteriminde “Bence Hiç Komik Değil” yetişkin tiyatro oyunu izleyiciyle buluştu. Kahkaha dolu geceye ilçe halkının ilgisi de yoğun oldu.
MÜZEDE HÜSN-Ü HAT SERGİSİ
MÜZEDE HÜSN-Ü HAT SERGİSİ
Mustafa Antika´nın Hüsn-ü Hat Sanatı sergisi, İnegöl Kent Müzesinde görücüye çıktı. Hat sanatının en güzel örneklerinin yer aldığı 36 eser, katılımcılardan büyük beğeni aldı.
Başkan Taban, Balkan Ekiplerini Ağırladı
Başkan Taban, Balkan Ekiplerini Ağırladı
Belediye Başkanı Alper Taban, Rumeli Derneğinin düzenlediği 1. Uluslar Arası Petla Şöleni için 6 ülkeden İnegöl´e gelen heyetleri meclis salonunda kabul etti.
97´nci yıla özel konser
97´nci yıla özel konser
İnegöl Belediyesi, İnegöl´ün düşman işgalinden kurtuluşunun 97´nci yılında kurtuluş etkinlikleri kapsamında kahramanlık türkülerinden oluşan bir konser düzenledi. Konser öncesi Büyükşehir Belediye Bandosu, şehrin merkezinde geçiş töreni yaptı.
 Kültür ve Tarih Gezileri Sona Erdi
Kültür ve Tarih Gezileri Sona Erdi
İnegöl Belediyesi´nin bu yıl “Kurtuluştan Fethe İstanbul Kültür ve Tarih Gezisi” sloganıyla düzenlediği kültür gezileri sona erdi. Nisan ayında başlayan gezilerden, hafta içi her gün iki otobüs ile toplamda 5836 kişi İstanbul gezisine katılarak tarihi yerinde görme fırsatı buldu.
İlk Kez Piknikte Buluştular
İlk Kez Piknikte Buluştular
İnegöl Posof Çakırkoç (MERE) Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği, geleneksel hale getirmek istedikleri eğlence seyranının ilkini Deydinler Mahallesi piknik alanında gerçekleştirdi.
Müzede resim sergisi
Müzede resim sergisi
15 yıl önce hobi olarak başladığı yağlı boya tablo sanatında kat ettiği gelişim ile dikkat çekerek farklı sergilerde eserlerine yer bulan Yüksel Kılıçoğlu´nun 38 çalışmasının yer aldığı kişisel sergisi, İnegöl Kent Müzesi Serdar Rubacı Sergi Salonunda görücüye çıktı.
Hayriye´de yayla şenliği
Hayriye´de yayla şenliği
Geleneksel olarak düzenlenen ve bu u yıl 8. gerçekleştirilen Hayriye Mahallesi Yayla Şenliği Çvemlevake yaylasında yapıldı.
Uğultu Yeni Yerine Taşıntı
Uğultu Yeni Yerine Taşıntı
2010 yılından beri faaliyet gösteren Uğultu Sanat Derneğinin yeni lokali, Kemalpaşa Mahallesi 1. Çilek sokak numara 10 adresinde düzenlenen törenle açıldı.
O Ünlü İnegöl´de
O Ünlü İnegöl´de
Televizyonların sevilen ve tanınan simalarından olan Çaycı Hüseyin lakaplı Alparslan Özmol, Gezmek için İnegöl´e geldi.
Erzurumlulardan Geleneksel Gece
Erzurumlulardan Geleneksel Gece
İnegöl Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen, ´Erzurumlular Gecesi´ bu yılda coşkulu bir şekilde gerçekleştirilecek. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ali Toprak, "Tüm İnegöl halkını geleneksel gecemize davet ediyoruz" dedi.
İnegöl´de Grup Seksendört Rüzgarı
İnegöl´de Grup Seksendört Rüzgarı
32. Uluslararası Kültür Sanat Festivali kapsamında düzenlenen halk konserinde, Grup Seksendört İnegöllülerle buluştu. Binlerce gencin alanları doldurduğu konserde, gece boyunca alanı dolduran gençler Grup Seksendört´ün şarkılarıyla coştu.
Festivale muhteşem final
Festivale muhteşem final
İnegöl Belediyesi´nin düzenlediği 32. Uluslararası Kültür Sanat Festivali, Cumartesi akşamı gerçekleştirilen Emre Aydın konseriyle son buldu.
Festivalle Kültürler Kaynaşıyor
Festivalle Kültürler Kaynaşıyor
Belediye Başkanı Alper Taban, 32. Uluslararası Kültür Sanat Festivali kapsamında İnegöl´e gelen misafir ekiplerin yöneticileri, yerel kültür derneklerinin temsilcileri, kültür komisyonu üyeleri ve yurt dışından gelen delegasyonlarla akşam yemeğinde bir araya geldi.
“Tüm Misafirlerimiz Başımızın Tacıdır”
“Tüm Misafirlerimiz Başımızın Tacıdır”
Belediye Başkanı Alper Taban, 32. Uluslararası Kültür Sanat Festivalin kapsamında yurt dışından gelen folklor ekiplerini meclis salonunda ağırladı. Burada konuşan Taban; “Buraya gelen tüm misafirler başımızın tacıdır. Onları burada en güzel şekilde ağırlamak ve beraberinde en güzel şekilde ülkelerine geri dönmelerini sağlamak en büyük arzumuzdur” dedi.
Kent Müzesinde Bir İlk Gerçekleştirildi
Kent Müzesinde Bir İlk Gerçekleştirildi
Festival için İnegöl´e gelen kardeş şehir Mitroviça´nın Kültür Müdürü Tafil Petsi, Kent Müzesi´nde bir ilk gerçekleştirerek Kent müzesinde ilk yabancı Kişisel Resim Sergisi açtı.
Kültür Şöleni Coşkuyla Sürüyor
Kültür Şöleni Coşkuyla Sürüyor
İnegöl Belediyesi tarafından bu yıl 32´ncisi düzenlenen Uluslararası Kültür Sanat Festivali yerel derneklerin halk dansları ekiplerinin gösterileriyle devam etti. Kültür şölenine dönüşen festivalde, yağış nedeniyle Çarşamba akşamı yapılan gösteriler kapalı spor salonunda gerçekleştirildi.
Rahvan Atları ‘15 Temmuz´ İçin Yarıştı
Rahvan Atları ‘15 Temmuz´ İçin Yarıştı
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü´ etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen ‘Rahvan At Yarışları´nda heyecanlı anlar yaşandı.
5000 YILLIK GELENEK YAŞATILIYOR
5000 YILLIK GELENEK YAŞATILIYOR
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 4´üncüsü yapılacak olan Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği, 19-20-21 Temmuz tarihlerinde Keles Kocayayla´da yapılacak. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, düzenlediği basın toplantısında Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği´ni kamuoyuna duyurdu.
FESTİVAL BAŞLADI
FESTİVAL BAŞLADI
İnegöl Belediyesi tarafından bu yıl 32´ncisi düzenlenen Uluslararası Kültür Sanat Festivali, Cumartesi günü yapılan kortej yürüyüşüyle başladı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ