Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Boyaya büyük zam
İnegöllü boya firması sahibi Murat Balakuş, boya ve yan ürünlerinde geçtiğimiz yıldan bu yıla kadar yüzde 110´a varan zamlarla karşılaşıldığını dile getirdi.
Tarih: 30.10.2018 13:02:40

Boya piyasasıyla ilgili bilgiler veren Boya firması sahibi Murat Balakuş, “Boya hammaddesi Türkiye´de üretilen bir ürün değil. Bunun hammaddesi yurtdışından geldiği için otomatikman en çok fiyatı artan ürünler bunlar oldu. Tiner ve boya hammaddesi dolar ve avro ile alındığı için geçen seneden bugüne yüzde 110´un üzerinde bir zam geldi. Geçen sene perakendede 140 liraya sattığımız ürün bugün 280 liraya kadar çıktı. Net fiyatlarda yüzde 110 artma oldu. Bu sadece boya olarak değil yan ürünlerinde de zamlar yaşandı. Alçısından kirecine, rulosundan fırçasına kadar bariz bir şekilde belli etti. Buna nazaran bir de izolasyon malzemeleri de arttı. Türkiye´de mevcut olan dış cephe izolasyonlarında da 14-15´e aldığımız metrekare fiyatları bugün 24-25 liraya kadar arttı. Son kat boyasında da yüzde 110´lara varan zamlar oldu. Bunun yanında nakit sıkışıklığı zaten ortada… Hem malzeme toptan ve perakende satışında hem de uygulama noktasında büyük bir fiyat artışı yaşanıyor. Geçen sene 80-90 lira olan usta yevmiyesi 200-250´lerde gezmeye başladı. Dış cephede iskele üzerinde çalışan ustalar için bu daha yüksek oranlara geldi. Geçen seneki ciromuzla bu seneki ciromuz arasında yüzde 50´lere varan bir düşüklük var. Büyük boya firmaları kendi ayaklarına kurşun sıktılar. 12 senedir çıkan silikonlu boya ürünlerini bir sene boyayan 5 sene silip boyamadan oturabiliyor. Bu da perakende sektörüne sirayet etti. Dar ve orta gelirli ev müşterilerimiz silikonlu boyayı bir sefer alıyorlar, 5 sene silerek kullanıyorlar. Sobaların kalkması ve doğalgaza geçilmesi de bizim sektörü geri götüren etkenlerden biri oldu.”

 

“ÜRETEN TOPLUM OLMAMIZ GEREKİYOR”

“Eskiden Kasım-Aralık aylarında bölgeler, toptancılar, tedarikçiler dolaşıp bağlantılarını yaparlardı. Çek, nakit ve senet bağlantılarını alır, yeni sezon için evraklar toplanmaya başlar, Şubat-Mart gibi ürünler raflara koyardı fakat bugün gezen bir tedarikçi göremiyoruz. Bu sene ne kadar bağlantı hedefliyorsunuz diye soran yok. Çünkü onlar da biliyorlar ki hammadde zamlanacak, fiyatlar değişecek. Bugün benimle bağlantı yapsak 3-4 aylık sürede fiyat dengesizliği yaşanacak. Bu yüzden firmalar nakit olarak çalışıyorlar. Aslında nakit olarak alışveriş yapmak da işlerine gelmiyor ama bayilerine yok dememek için satış yapmaya çalışıyorlar. Bugün ‘Gel 100 bin liralık mal alacağım´ desen bile memnuniyetsiz şekilde geliyorlar. Eskiden insanlar bağlantılarını bir an evvel yapıp, müşteri portföyünü oluşturup sezon içerisinde bir daha parça mal satmamaya bakıyorlardı. Ama şimdi öyle değil, nakit olarak bile satış yapmaktan çekiniyorlar. Merdiven altı dediğimiz kısım hiçbir şekilde dayanamıyorlar, büyük ve orta kesimdeki kısım da zor dayanıyor. Ben uygulama yapıyorum, o işte bile daha evvelden yaptığım bağlantının malını isterken bin bir nazla alıyorum. Parasını ödemişim, adam bağlantı yapmak zorunda kalmış ama dolar farkı çıkınca bana kafa kafaya mal vermek zorunda kalıyor, kârsız mal satıyor. Bunun önüne geçemeyiz. Türkiye hammadde üretmiyor. Türkiye hammadde üretmediği sürece fiyatlarla ilgili bir karar veremeyiz. Almanya´dan ve Amerika´dan alıyoruz. Büyük firmalar hammadde ortaklığı yapmalarına rağmen şuan hammadde alışında sıkıntı yaşıyorlar. Ülke olarak bunu üretemediğimiz sürece her dalgalanmada, her dolar artışında zam olarak geri dönmeye devam edecek. Tüketen toplum olduğumuz için, üreten toplum olamadığımız için bunları yaşamak zorundayız” ifadelerini kullandı.

 

Haber ve Fotoğraf: Osman GÜRBAŞ
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Boyaya büyük
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
DARALMAYI İHRACATLA AŞTIK
DARALMAYI İHRACATLA AŞTIK
2018 yılı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan İnegöl Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan, ekonomik dalgalanmalar nedeniyle iç piyasada daralma olduğunu, ancak ihracat yönelerek hedeflenen başarının yakalandığını belirtti.
Nakliye sorununa çözüm
Nakliye sorununa çözüm
İnegöl´de kurulan Murat Transporter taşımacılık şirketi, İnegöl´den Avrupa´ya ürün göndermekte zorluk çeken mobilyacıların nakliye sorununu çözüyor.
Poşet satışları zincir marketlere yaradı
Poşet satışları zincir marketlere yaradı
İnegöl Bakkallar Odası Başkanı Hakan İnkaya, doğayı korumak için başlatılan ücretli poşet uygulamasının AVM ve zincir marketlerin kazanç kapısı olduğunu savundu.
Tuba Avm 3. Şubesini Açtı
Tuba Avm 3. Şubesini Açtı
Tuba Alış Veriş Merkezlerinin 3. Şubesi, geçtiğimiz Cuma günü Mesudiye mahallesi Birlik Sokak Numara 1 adresinde düzenlenen törenle hizmete açıldı. Açılışa İnegöl Belediye Başkan yardımcısı Eşref Yiğit ve İlçe Halkı katıldı.
Okan Güler Güven Tazeledi
Okan Güler Güven Tazeledi
5. olağan genel kurul toplantısını gerçekleştiren İnegöl Mobilya Sanayicileri Derneği´nde Başkan Okan Güler güven tazeledi.
Özdemir: “KDV İndiriminin Kalıcı Olmasını İstiyoruz”
Özdemir: “KDV İndiriminin Kalıcı Olmasını İstiyoruz”
Enflasyonla Topyekun Mücadele kapsamında başlatılan ÖTV ve KDV indirimlerinin yeni yılda 3 ay süreyle uzatılması özellikle mobilya sektörünü sevindirdi.
YÜZDE 8 HERKESE KAZANDIRIR
YÜZDE 8 HERKESE KAZANDIRIR
Mobil Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç, KDV indiriminin 3 ay daha uzatılması kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Mobiliyum 3. istişare toplantısını gerçekleştirdi
Mobiliyum 3. istişare toplantısını gerçekleştirdi
Türkiye´nin en büyük kapalı alana sahip Mobilya AVM´si ünvanını sahip Mobiliyum AVM´nin 3. istişare toplantısı gerçekleştirildi.
Ekonomiye odaklanmalıyız
Ekonomiye odaklanmalıyız
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası´nı ziyaret ederek İnegöllü sanayici ve işadamlarıyla istişarelerde bulundu.
   Asgari ücret artışına tam destek
Asgari ücret artışına tam destek
MOSFED Başkanı Ahmet Güleç Mobilya sektörü olarak asgari ücret artışını olumlu bulduklarının belirtti.
Üniversiteliler kapı dünyası´nda
Üniversiteliler kapı dünyası´nda
Uludağ Üniversitesi İnegöl İşletme Fakültesiİnegöl İşletme Topluluğu(İNİT) öğrencileri, kapı ve dekorasyon üretimi konusunda sektörün öncü firmalarından Kapı Dünyası´na teknik gezi düzenledi. Gezi sırasında Kapı Dünyası Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Özdemir tarafından öğrencilere bilgiler verildi.
Krizler bir imtihandır
Krizler bir imtihandır
MÜSİAD İnegöl Şubesi tarafından dost meclisi toplantıları kapsamında ´MÜSİAD Misyonu, dünyadaki yeri ve 2019 ekonomik beklentiler´ konulu konferansta konuşan Uluslararası İş Forumu (İBF) Genel Başkanı Erol Yarar, "Rızkımızı Allah veriyor. Her kriz bir imtihandır. Allah sizleri bizleri imtihan ediyor" dedi.
MÜSİAD´dan Avarlar İçin Çözüm Projesi
MÜSİAD´dan Avarlar İçin Çözüm Projesi
MÜSİAD İnegöl Şubesi Yönetim Kurulu ve MÜSİAD İnegöl Şubesi İnşaat Sektör Kurulu Üyeleri, Ertuğrulgazi Mobilyacılar Caddesi Derneği´niziyaret etti. Ziyarette Avarlar Kavşağı´nda yaşanan sorunlar ele alındı.
   Mobilyacılar seminerlere ilgisiz
Mobilyacılar seminerlere ilgisiz
İnegöllü mobilyacılara yönelik, Mobilyacılar Odası tarafından geçtiğimiz günlerde KOSGEB 2019 yılı desteklemeleri ile ilgili eğitim semineri düzenlendi. Düzenlenen seminere mobilyacıların ilgi göstermediği görüldü.
İGiAD AİLESİ YEMEKTE BULUŞTU
İGiAD AİLESİ YEMEKTE BULUŞTU
Organize ettiği etkinlikler ile adından sıkça söz ettiren İnegöl Genç İş Adamları Derneği (İGİAD) üyeleri ve aileleri yılın son etkinliğinde bir araya geldi.
LİMAK Enerji´ye ödül
LİMAK Enerji´ye ödül
Sektörünün öncü şirketlerinden Limak Enerji´nin, faturalarda kullanılan kağıtları doğaya yeniden kazandırmak amacıyla başlattığı “Yeşil Dönüşüm Ormanları” Projesi, 10. Kurumsal Sosyal Sorumluluk Zirvesi´nde ödüle layık görüldü.
Mobiliyum´da kutlama
Mobiliyum´da kutlama
12 Aralık Mağazacılar günü nedeniyle Mobiliyum AVM´de mağaza pazarlamacıları tarafından bir program düzenlendi.
Yeni başkan Erdin Topal
Yeni başkan Erdin Topal
Ertuğrulgazi Mobilyacılar Caddesi Derneği 2. Olağan genel kurulunu gerçekleşti. Devrin düğün salonunda tek liste ile gerçekleşen kongrede Erdin Topal başkanlığa getirildi.
Yeni Başkan Fatih Arıcı
Yeni Başkan Fatih Arıcı
Genç MÜSİAD İnegöl Şubesi 13. Olağan genel kurul toplantısı gerçekleştirildi. Mevcut Başkan Mustafa Coşkun´un yerine Başkanlığa Fatih Arıcı seçildi.
İnşaat sektöründe daralma var
İnşaat sektöründe daralma var
İnegöl Müteahhitler Derneği Başkanı Yusuf Şehitoğlu, “Türkiye genelinde inşaat sektörümüzde yüzde 70 civarında bir daralma var. Ancak İnegöl´de sektörümüz Türkiye ortalamasına göre biraz daha iyi”.
KDV indirimi kalıcı hale getirilmeli
KDV indirimi kalıcı hale getirilmeli
İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, KDV indirimi ile iç piyasanın yüzde 30 büyüdüğünü belirtti.