Boyaya büyük zam
İnegöllü boya firması sahibi Murat Balakuş, boya ve yan ürünlerinde geçtiğimiz yıldan bu yıla kadar yüzde 110´a varan zamlarla karşılaşıldığını dile getirdi.
Tarih: 30.10.2018 13:02:40

Boya piyasasıyla ilgili bilgiler veren Boya firması sahibi Murat Balakuş, “Boya hammaddesi Türkiye´de üretilen bir ürün değil. Bunun hammaddesi yurtdışından geldiği için otomatikman en çok fiyatı artan ürünler bunlar oldu. Tiner ve boya hammaddesi dolar ve avro ile alındığı için geçen seneden bugüne yüzde 110´un üzerinde bir zam geldi. Geçen sene perakendede 140 liraya sattığımız ürün bugün 280 liraya kadar çıktı. Net fiyatlarda yüzde 110 artma oldu. Bu sadece boya olarak değil yan ürünlerinde de zamlar yaşandı. Alçısından kirecine, rulosundan fırçasına kadar bariz bir şekilde belli etti. Buna nazaran bir de izolasyon malzemeleri de arttı. Türkiye´de mevcut olan dış cephe izolasyonlarında da 14-15´e aldığımız metrekare fiyatları bugün 24-25 liraya kadar arttı. Son kat boyasında da yüzde 110´lara varan zamlar oldu. Bunun yanında nakit sıkışıklığı zaten ortada… Hem malzeme toptan ve perakende satışında hem de uygulama noktasında büyük bir fiyat artışı yaşanıyor. Geçen sene 80-90 lira olan usta yevmiyesi 200-250´lerde gezmeye başladı. Dış cephede iskele üzerinde çalışan ustalar için bu daha yüksek oranlara geldi. Geçen seneki ciromuzla bu seneki ciromuz arasında yüzde 50´lere varan bir düşüklük var. Büyük boya firmaları kendi ayaklarına kurşun sıktılar. 12 senedir çıkan silikonlu boya ürünlerini bir sene boyayan 5 sene silip boyamadan oturabiliyor. Bu da perakende sektörüne sirayet etti. Dar ve orta gelirli ev müşterilerimiz silikonlu boyayı bir sefer alıyorlar, 5 sene silerek kullanıyorlar. Sobaların kalkması ve doğalgaza geçilmesi de bizim sektörü geri götüren etkenlerden biri oldu.”

 

“ÜRETEN TOPLUM OLMAMIZ GEREKİYOR”

“Eskiden Kasım-Aralık aylarında bölgeler, toptancılar, tedarikçiler dolaşıp bağlantılarını yaparlardı. Çek, nakit ve senet bağlantılarını alır, yeni sezon için evraklar toplanmaya başlar, Şubat-Mart gibi ürünler raflara koyardı fakat bugün gezen bir tedarikçi göremiyoruz. Bu sene ne kadar bağlantı hedefliyorsunuz diye soran yok. Çünkü onlar da biliyorlar ki hammadde zamlanacak, fiyatlar değişecek. Bugün benimle bağlantı yapsak 3-4 aylık sürede fiyat dengesizliği yaşanacak. Bu yüzden firmalar nakit olarak çalışıyorlar. Aslında nakit olarak alışveriş yapmak da işlerine gelmiyor ama bayilerine yok dememek için satış yapmaya çalışıyorlar. Bugün ‘Gel 100 bin liralık mal alacağım´ desen bile memnuniyetsiz şekilde geliyorlar. Eskiden insanlar bağlantılarını bir an evvel yapıp, müşteri portföyünü oluşturup sezon içerisinde bir daha parça mal satmamaya bakıyorlardı. Ama şimdi öyle değil, nakit olarak bile satış yapmaktan çekiniyorlar. Merdiven altı dediğimiz kısım hiçbir şekilde dayanamıyorlar, büyük ve orta kesimdeki kısım da zor dayanıyor. Ben uygulama yapıyorum, o işte bile daha evvelden yaptığım bağlantının malını isterken bin bir nazla alıyorum. Parasını ödemişim, adam bağlantı yapmak zorunda kalmış ama dolar farkı çıkınca bana kafa kafaya mal vermek zorunda kalıyor, kârsız mal satıyor. Bunun önüne geçemeyiz. Türkiye hammadde üretmiyor. Türkiye hammadde üretmediği sürece fiyatlarla ilgili bir karar veremeyiz. Almanya´dan ve Amerika´dan alıyoruz. Büyük firmalar hammadde ortaklığı yapmalarına rağmen şuan hammadde alışında sıkıntı yaşıyorlar. Ülke olarak bunu üretemediğimiz sürece her dalgalanmada, her dolar artışında zam olarak geri dönmeye devam edecek. Tüketen toplum olduğumuz için, üreten toplum olamadığımız için bunları yaşamak zorundayız” ifadelerini kullandı.

 

Haber ve Fotoğraf: Osman GÜRBAŞ
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Boyaya büyük
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Mobilya´ya İnegöl Damgası
Mobilya´ya İnegöl Damgası
İTSO Başkanı Yavuz Uğurdağ, ülke üretiminin yüzde 40´ını İnegöl´ün gerçekleştirdiğini söyledi.
İstihdam Merkezi Hizmete Girdi
İstihdam Merkezi Hizmete Girdi
İnegöl Belediyesi´nin iş arayan vatandaşlarla işverenleri buluşturacak İstihdam Merkezi Ofisi hizmete girdi. Belediye Başkanı Alper Taban, iş arayan vatandaşlara yardımcı olmak istediklerini ve bu sebeple bu merkezi hayata geçirdiklerini söyledi.
İnşaatta düşüş yaşanıyor
İnşaatta düşüş yaşanıyor
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mahmut Demirtaş, inşaat sektöründe satışların geçen yıla oranlar yüzde 20-30 oranına düşüş yaşadığını belirtti.
Kadın Girişimcilerden Kaymakam Görücü´ye Ziyaret
Kadın Girişimcilerden Kaymakam Görücü´ye Ziyaret
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO), Kadın Girişimciler Kurulu Üyeleri, İnegöl´de kısa süre önce göreve başlayan Kaymakam Şükrü Görücü´yü ziyaret etti.
Arapların Göz Bebeği Oldu
Arapların Göz Bebeği Oldu
Eurolux firma sahibi Şemi Savaşçı tarafından üretilen Apollon modeli, giyinme odasını yatak odası ile birleştirdi. Türkiye´de ilk olarak üretilen bu ürün, özellikle fuara gelen Arap müşterilerin gözbebeği oldu.
40. MODEF EXPO Açıldı
40. MODEF EXPO Açıldı
40. Uluslararası İnegöl Mobilya ve Dekorasyon Fuarı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank´ın katılımı ile açıldı.
Yenice OSB´de Yönetim Değişti
Yenice OSB´de Yönetim Değişti
İnegöl Yenice Organize Sanayi Bölgesi´nde (Yenice OSB) Hasan Altunbaş´ın görevden ayrılması üzerine Yönetim Kurulu kendi arasında yeni görev dağılımı yaptı.
İZGÖREN´DEN ALTIN ÖĞÜTLER
İZGÖREN´DEN ALTIN ÖĞÜTLER
İnegöl Genç İşadamları Derneği´nin (İGİAD) düzenlediği “Tecrübe Alıyoruz” söyleşisinin konuğu olan Kişisel Gelişim Uzmanı Yazar Ahmet Şerif İzgören, “Değerlerle Yönetmek; Başarı, Hayat ve Liderlik” konularında katılımcılara altın değerinde öğütler verdi.
Timur Han´dan olay sözler
Timur Han´dan olay sözler
Mobiliyum AVM Yönetim Kurulu Başkanı Talha Timur Han, 06-11 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek olan Furniture İstanbul Mobilya Fuarı reklamlarının Mobiliyum AVM´de yapılmasına ilişkin MODEF Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Uğurdağ´ın yaptığı açıklamalara sert tepki gösterdi.
Kadın girişimci ve kuyumculara satış eğitimi
Kadın girişimci ve kuyumculara satış eğitimi
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası´nda (İTSO) odanın Kadın Girişiciler Kurulu üyeleri ve odanın üyesi kuyumculara Etkin Satış Teknikleri Eğitimi düzenledi. Önceki gün Oda hizmet binasında atölye çalışması şeklinde yapılan eğitimde, eğitmen Gökhan Yenipazar tarafından katılımcılara satış süreci ve teknikleri uygulamalı bir şekilde anlatıldı.
   Mobilya markaları ABD´de buluştu
Mobilya markaları ABD´de buluştu
İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği, dünyanın en önemli fuarlarından biri olan Highpoint 2018 Sonbahar Mobilya Fuar´ında Türk mobilyasını tüm dünyaya tanıttı. 13-17 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen fuarda yabancı ziyaretçilerin Türk mobilyasına ilgisi büyük oldu.
İnegöl mobilyasına övgü
İnegöl mobilyasına övgü
Kocaeli Sanayi Odası´nın (KSO) Mobilya Meslek Komitesi üyeleri İnegöl´e gelerek ilçedeki mobilya sektörü hakkında, İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası´ndan (İTSO) bilgi aldılar. İTSO Başkan Vekili Kenan Kender ile görüşen KSO heyeti İnegöl´ün mobilya sektöründeki başarıları gıpta ile takip ettiklerini söylediler.
İTSO´da bir ilk
İTSO´da bir ilk
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Yönetim Kurulu, Odanın 19 ayrı Meslek Komitesine kayıtlı üyeleri ile İTSO Merkez Binası´nda istişarelerde bulunmak üzere bir dizi toplantı düzenliyor.
İTSO Üyelerine Seminer
İTSO Üyelerine Seminer
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası´nda (İTSO) düzenlenen toplantıda inşaat sektöründe faaliyet gösteren oda üyeleri İmar Barışı konusunda bilgilendirildi.
MOSFED´den İndirim Kararına Destek
MOSFED´den İndirim Kararına Destek
Hazine ve Maliye Bakanlığının açıkladığı Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı kapsamında açıklanan yüzde 10 indirim uygulamasına birçok sektör ve marka katılırken, Türkiye mobilya sektörünün çatı kuruluşu Mobilya Dernekleri Federasyonuna (MOSFED) bağlı derneklerin üye firmaları aktif destek veriyor.
MOBİPAK´tan Uğurdağ´a Ziyaret
MOBİPAK´tan Uğurdağ´a Ziyaret
Mobiliyum AVM´de faaliyet gösteren perakende satış temsilcilerinin bir araya gelerek oluşturdukları Mobiliyum Perakendeciler Komitesi temsilcileri, önceki günlerde İnegöl Ticaret ve sanayi Odası Başkanı Yavuz Uğurdağ´ı makamında ziyaret ettiler.
Erdoğan´ı sansürlediler
Erdoğan´ı sansürlediler
MÜSİAD İnegöl Şubesi tarafından düzenlenen programla İnegöl´e gelen Gazeteci, Yazar, Analist Fatih Tezcan, darbe girişiminin yapıldığı 15 Temmuz gecesi Anadolu Ajansı ve TRT´nin Cumhurbaşkanı Erdoğan´ı sansürlediğini ileri sürdü.
Bakan Varank´a Davet
Bakan Varank´a Davet
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) heyeti, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank´ı ziyaret etti. İTSO Başkanı Yavuz Uğurdağ, Bakan Varank´ı 23-28 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan İnegöl Expo Fuarı´nın açılışına davet etti.
Fuar yerine festival
Fuar yerine festival
Mobiliyum AVM Yönetim Kurulu Başkanı Talha Temur Han, Ertuğrulgazi Mobilyacılar Derneği, İMOS, MODEF ve İTSO ile beraber hem yurtiçi, hem yurtdışında festivaller düzenlemekistediklerini açıkladı.
İhtiyaç sahibi öğrencilere yardım
İhtiyaç sahibi öğrencilere yardım
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO), 2018-2019 eğitim öğretim yılında da eğitim desteklerini sürdürüyor. İTSO, gelenek haline getirdiği eğitim destekleri kapsamında İnegöl´deki ilk ve ortaokullarda eğitim gören ihtiyaç sahibi 800 öğrenciye verilmek üzere hazırlanan yardım kolilerini okul idarecilerine teslim etti.
“Hedef; Üretim, Millileşme ve İstihdam Olmalı”
“Hedef; Üretim, Millileşme ve İstihdam Olmalı”
MÜSİAD İnegöl Şube Başkanı Halil Malkaç, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak´ın açıkladığı yeni ekonomi programına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi