“Bugünün Çırakları Yarının Patronları”
İnegöl Marangozlar ve Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan, her yıl olduğu gibi bu yıl da yaz tatilinde öğrencilerin sanayide çıraklık yaparak meslek öğrendiklerini ve bu durumun öğrencilerin kişisel gelişimleri açısından çok önemli olduğunu söyledi.
Tarih: 10.7.2018 10:57:03

İnegöl Marangozlar ve Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan, okulların kapanmasının ardından boşa çıkan öğrencilerin yaz tatillerini esnaf ya da sanayicilerin yanında çırak olarak geçirmeleri tavsiyesinde bulundu.

 

ALTIN BİLEZİK SAHİBİ OLUYORLAR

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan İnegöl Marangozlar ve Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan, “İnegöl bir sanayi ve esnaf şehridir. Her yaz ülke genelinde olduğu gibi İnegöl´de de okullar tatil olunca çocuklarımız esnafların ve mobilyacıların yanında çırak olarak meslek öğrenirler. Hem harçlıklarını çıkarıyorlar hem altın bilezik sayabileceğimiz mesleği öğreniyorlar hem de hayatın zorluklarını, çalışmadan olmayacağını, iş sahibi olmak gerektiğini öğreniyorlar. Onlar için okul kadar önemli bir dönem. Burada meslek sahibi olmak, para kazanmanın verdiği heyecanı tatmak ayrı bir özellik katıyor. Uzun yıllardır İnegöl sanayinde olan bir durumdur. Bu yaz da aynısı devam ediyor. Öğrencilerimiz kendi yakınlarının işleri varsa yakınlarının yanına, yoksa çarşı esnaflarının yanına ya da sanayide meslek öğrenmek için bir başlangıç yapıyorlar. 2-3 aylık da olsa hem sektöre hem de kendilerine destek oluyorlar. Şuan İnegöl´de mobilyacılık yapan birçok sanayici geçmişte bu çocuklarımız gibi birilerinin yanında çırak olarak mesleğe giriş yapmışlardı. Bu çocuklarımız ileride belki de yönetici, patron ya da çalışan olacaklar. İlkokuldan sonra ortaokulda başlayan sanayi ve işle tanışma durumu lise çağı ve üniversiteye gidinceye kadar sürebiliyor. Üniversiteye giden kardeşlerimiz bile yazın memleketlerine döndüklerinde 2-3 aylık zamanı kendilerine en uygun işte değerlendiriyorlar. Birçok kardeşimiz kendi okudukları meslek dalını pek yapmıyorlar. İnegöl mobilya sektörü de cazip bir sektör, firmalarımız günden güne kurumsallaşıyorlar. Burada ya yönetici ya da iş sahibi olarak sektöre giriyorlar. Mesleğimizi tanımaları açısından çok faydalı oluyor. Mobilya sektörü uzun yıllardır bu konuyu yaşayıp deneyim başarılı olmuş bir sektördür. Bugünün çırakları yarının yönetici ve patronları olacaktır. Mesleğimizi insan beyninin kavrayabileceği zamanlarda tanımaları, uzun yıllar unutmamalarına sebep oluyor. 25 yaşından sonra bu işe girmek başkadır, 15 yaşına kadar bu işe girmek başkadır. Tam algıların en yüksek olduğu zamanlarda işimde destek oluyorlar ve mesleği öğrenip başlangıç yapıyorlar. İki taraf için de olumlu bir durum. Yazın boş kalacak olan kardeşlerimizin kötü alışkanlıklardan uzak durmaları için sektörümüzde ya da esnaflarımızın yanında çıraklık yapmalarını tavsiye ediyoruz” dedi.

 

Haber ve Fotoğraf: Osman GÜRBAŞ
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
“Unutmayacağız, Unutturmayacağız”
“Unutmayacağız, Unutturmayacağız”
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yavuz Uğurdağ, “15 Temmuz, her türlü tehdit, kalkışma ve darbeye karşı koyabilecek güçte olduğumuzu dünyaya kanıtladığımız bir gündür” dedi.
MÜSİAD´da “Yapılandırma” Seminer
MÜSİAD´da “Yapılandırma” Seminer
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İnegöl Şubesi ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İnegöl Müdürlüğü işbirliğinde 7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanunla ilgili bilgilendirme semineri düzenlendi.
“15 Temmuz Demokrasi Dersidir”
“15 Temmuz Demokrasi Dersidir”
MÜSİAD İnegöl Şube Başkanı Halil Malkaç, 15 Temmuz Darbe Girişimi´nin yıldönümü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı.
Mobilyacılardan Manchester Fuarına Ziyaret
Mobilyacılardan Manchester Fuarına Ziyaret
İnegöllü mobilyacılar, İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO), İnegöl Mobilya Fuarı (MODEF) ve İnegöl Mobilya Sanayicileri Derneği (İMOS) işbirliğiyle düzenlenen gezi kapsamında İngiltere´de 15-18 Temmuz 2018 tarihlerinde düzenlenecek olan Manchester Furniture Show 2018´e çıkarma yapacaklar.
İnegöl AVM 7 Yaşında
İnegöl AVM 7 Yaşında
Atölye çalışmaları, canlı müzik dinletileri, sürpriz hediyeleri ve bando gösterisi ile Temmuz ayının enerjisini daha da yükselten İnegöl AVM, Parfüm uzmanı Bihter Ergül´ü ağırlamaya hazırlanıyor.
Tarihe tanıklık ediyoruz
Tarihe tanıklık ediyoruz
MÜSİAD İnegöl Şube Başkanı Halil Malkaç, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi´ne geçiş ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni kabineye ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.
Kuyumcularda Kani Kont Dönemi
Kuyumcularda Kani Kont Dönemi
İnegöl Kuyumcular Derneği´nde tek liste ile gerçekleşen kongre sonrasıbaşkanlığa Kani Kont seçildi.
İnegöllü İşadamlarına Davet
İnegöllü İşadamlarına Davet
Belediye Başkanı Alper Taban´ı makamında ziyaret eden Karadağ Petnisa Belediye Başkanı Sami Ragoviç ve Meclis Başkanı Mehmet Adroviç, İnegöllü işadamlarını geniş ve kaliteli ormanları olan şehirlerinde mobilya alanında yatırım yapmaya davet etti.
Yeniden Diriliş Olacak
Yeniden Diriliş Olacak
Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) ve İstanbul Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi´nin Türkiye Cumhuriyeti´nin yeniden dirilişi noktasında çok önemli bir gelişme olduğunu dile getirdi.
Ayhan TAİF Yönetiminde
Ayhan TAİF Yönetiminde
İnegöl Marangozlar ve Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan, Türkiye Ağaç İşleri Esnaf ve Sanatkârlar Federasyonu yönetiminde yer aldı.
İTSO´dan Yapılandırma Semineri
İTSO´dan Yapılandırma Semineri
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) üyeleri, 7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Kanunu hakkında bilgilendirilecek.
TİM´de Öztiryaki Kararı
TİM´de Öztiryaki Kararı
Türkiye ihracatının bugüne gelmesinde önemli rol üstlenen Türkiye İhracatçılar Meclisi´nde (TİM), yeni başkan 30 Haziran´da belli olacak. İhracatçılar meclisinde yer alan İstanbul Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği ekibi bu seçimde Tahsin Öztiryaki´yi destekleme kararı aldı.
Temur Han Güven Tazelendi
Temur Han Güven Tazelendi
Mobiliyum AVM 2018 Genel Kurul Toplantısı´nda mevcut Yönetim Kurulu Başkanı Talha Temur Han, güven tazeledi.
Limak´tan yeni proje
Limak´tan yeni proje
Limak Enerji, “Sizinle Aydınlanıyoruz” projesiyle çıtayı daha da yükseltmeyi ve müşteri memnuniyetini artırmayı hedefliyor.
Suiistimallere Davetiye Çıkarıyor
Suiistimallere Davetiye Çıkarıyor
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı´nın yaptığı düzenleme ile yapı ruhsatlarındaki mühendis ve mimarların imzalarının kaldırılması hakkında açıklama yapan İnşaat Mühendisleri Odası İnegöl Temsilcisi Oğuzhan Uslu, alınan karar sonucu kontrol mekanizmasının ortadan kalktığını ifade etti.
İnegöl´de CEO Zirvesi
İnegöl´de CEO Zirvesi
İnegöl Müteahhitler Derneği (İMDER) tarafından CEO zirvesi düzenlendi. Önemli firmaların CEO´larının katıldığı zirvede, Türkiye´nin ekonomi gündemi konuşuldu.
Canla Başla Çalışma Vakti
Canla Başla Çalışma Vakti
MÜSİAD İnegöl Şubesi Başkanı Halil Malkaç, 24 Haziran durağının sağ salim atlatıldığını belirterek; “Şimdi vakit, şimdi meselemiz Türkiye´dir diyerek, canla başla çalışma vaktidir” dedi.
Tüm hızlımızla üretmeliyiz
Tüm hızlımızla üretmeliyiz
İnegöl Genç İşadamları Derneği (İGİAD) Başkanı ve TÜGİK Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Özdemir, 24 Haziran´ın ardından yeni dönemde mazeretlere sığınmadan olanca hızıyla çalışıp üretmek zorunda olduklarını belirtti.
İTSO´da “Yapılandırma” Semineri
İTSO´da “Yapılandırma” Semineri
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) üyeleri ve sanayicilere yönelik olarak Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanunile ilgili bilgilendirme semineri düzenlendi.
İnegöl AVM Yenileniyor
İnegöl AVM Yenileniyor
Fiba Grubu iştiraki Fiba Commercial Properties´in Türkiye´deki son yatırımı İnegöl AVM´de yenileme süreci başladı. Proje kapsamında, İnegöl AVM´de ailelerin keyifli vakit geçireceği yeni alanların oluşturulmasının yanı sıra, bütünsel bir mimari kimlik kazandırılması amaçlanıyor.
Sektör Liderleri İnegöl´de Ağırlanacak
Sektör Liderleri İnegöl´de Ağırlanacak
İnegöl Müteahhitler Derneği, Capital Dergisi işbirliği ile alanlarında Türkiye´nin lider kuruluşlarıyla İnegöl CEO Zirvesi´ni düzenliyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Röportaj Tüm Roportajlar