Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
BURSA´DAKİ MÜZELER REKOR KIRDI
Bursa Büyükşehir Belediyesi´nin bünyesinde faaliyetlerini sürdüren müzeler, geçtiğimiz yıl rekor ziyaretçi sayısına ulaştı. Bursa´nın müzeleri, yerli yabancı 1 milyona yakın müze meraklısı tarafından ziyaret edildi.
Tarih: 9.1.2019 13:02:13

Büyükşehir Belediyesi´nin tarihi ve kültürel mirasa yönelik projeleriyle adeta bir açık hava müzesine dönüşen Bursa, sanat, kültür ve tarih meraklılarının ilgisini çekiyor. 2018 yılında yerli ve yabancı 946 binden fazla ziyaretçi çeken Bursa Müzeleri,  kentin kültür turizmine de önemli katkı sunuyor. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Daire Başkanlığı, Müzeler Şube Müdürlüğü´ne bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren müzeler, kent belleğinin gelecek nesillere aktarılmasında ve Bursa´nın tanıtımında önemli bir rol oynuyor.

Rekor Karagöz Müzesi´nde

Karagöz ve Hacivat gölge oyunu figürlerinin bulunduğu, çocuklara yönelik gölge oyunlarının sergilendiği Karagöz Müzesi,  geçtiğimiz yıl 129 bin ziyaretçi sayısı ile en fazla ilgi gören müze oldu. Özellikle çocukların gözdesi olan Karagöz Müzesi, yurt dışından Bursa´ya gelen turistlerin de ilgi odağı…15. kuruluş yıldönümünü kutlayan ‘Sokak Oyunları Şenliği´,  ‘Arabesk Yıllar´,  ‘Milli Mücadele´nin İki Kahramanı´ gibi birçok etkinlik ve sergiye ev sahipliği yapan Bursa Kent Müzesi ise 2018 yılında 94 bin ziyaretçi sayısına ulaştı.

Bursa Müzeleri ile yaşıyor

‘Kudüs ve Mescidi Aksa Fotoğraf Sergisi´,  ‘Dua Taneleri Tespih Sergisi´ ile çok sayıda etkinliğin gerçekleştirildiği Bursa Vakıf Kültürü Müzesi, özellikle Ramazan ayında ziyaretçilerin akınına uğradı. Müzeyi bir yıl içinde 82 binin üzerinde müze meraklısı ziyaret etti.  2018 yılının Aralık ayında Uluslararası Göç ve Kadın Sempozyumu ile birçok ulusal ve uluslararası sergiye ev sahipliği yapan Bursa Göç Tarihi Müzesi ise 82 bin ziyaretçi sayısına ulaştı.  Uluslararası ‘İpek İğne Oyası Festivali´nin düzenlediği Tekstil ve Sanayi Müzesi 81 bin, çok sayıda atölye çalışması ve etkinliğin yapıldığı Merinos Enerji Müzesi´ni ise 29 bin kişi ziyaret etti. Hünkâr Köşkü ise yerli yabancı 41 bin kişi tarafından ziyaret edildi. Müzede izlenime sunulan ‘Hünkâr Köşkü´nün Biriktirdiği Anılar´ sergisi de büyük ilgi gördü. 2017 yılında açılan Bursa Bıçak Müzesi ilk yılında 31 bin ziyaretçi sayına ulaşırken,  günümüzden 8500 yıl önceki döneme ait canlandırmaların bulunduğu Aktopraklık Höyük Bursa Arkeopark ve Açık Hava Müzesi de 11 bin tarih meraklısı tarafından ziyaret edildi.

Geçmişe ışık tutuyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl Şubat ayında açılan Bursa´da Yaşam Kültürü Müzesi 11 bin, 14 Mart 2018 Tıp Bayramı´nda açılışı yapılan Bursa´da Sağlık Tarihi Müzesi ise kuruluşunun ilk yılında 15 bin ziyaretçi sayına ulaştı. El yazması asırlık bir Kur´an-ı Kerim ve Osmanlı dönemine ait köy hayatına ilişkin materyallerin bulunduğu Cumalıkızık kültür evinin yanı sıra Aksu, Gelemiç, Belenören, Karıncalı köy müzeleri de 2018 yılında en çok ziyaretçi çeken yerler arasındaydı.

70 bin kişi atölye çalışmalarına katıldı

Bursa´yı tüm değerleri ile geleceğe taşıyan Bursa Büyükşehir Belediyesi koordinesinde faaliyetlerini sürdüren müzelerde gerçekleştirilen atölye çalışmaları da yoğun ilgi gördü. 2018 yılında gerçekleştirilen 970 atölye çalışmasına 69 bin 330 kişi katılım sağlarken,  toplam 19 müze 44 ulusal ve uluslararası sergiye ev sahipliği yapıldı.

Türbelere ziyaretçi akını

Bursa´daki külliyeler, ören yerleri ve türbeler de 2018 yılında en çok ziyaretçi çeken merkezlerdi. Osmangazi, Orhangazi, 1. Murat, Yıldırım Beyazıt ve Yeşil Türbeleri ile Muradiye Külliyesi 2018 yılında yaklaşık 1,5 milyon ziyaretçiyi ağırladı. Türbe ve külliyeler Bursa´nın inanç turizmindeki ağırlığını gözler önüne sererken, ören yerleri ile müzelerin koordinasyonunu sağlayan Bursa Büyükşehir Belediyesi Müzeler Şube Müdürlüğü 2,5 milyona yakın ziyaretçiye hizmet verdi.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: BURSA DAKİ MÜZELER REKOR KIRDI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Hayırseverlerden yardım bekliyor
Hayırseverlerden yardım bekliyor
İnegöl´e bağlı Ortaköy Mahallesinden 26 Ocak´ta meydana gelen yangında evleri tamamen yanan Kabakçı ailesi yardım bekliyor.
İHH, Emanetleri Yemen´e Ulaştırdı
İHH, Emanetleri Yemen´e Ulaştırdı
9-16 Şubat 2019 İnegöl İHH öncülüğünde başlatılan Yemen için yardım kampanyasında toplanılan yardımlar, İnegöl İHH ekibi tarafından Yemen´e giderek teslim edildi.
Yaban hayvanları aç kalmayacak
Yaban hayvanları aç kalmayacak
İnegöl´de çevre gönüllüsü Bekir Hamlakay ve arkadaşları yaban hayvanları için kışın doğaya ekmek ve kemik bırakıyor.
Hava kirliliği tehdit ediyor
Hava kirliliği tehdit ediyor
Kimya Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Rengin Demiröz, dün yapılan ölçümlerde Osmangazi Yıldırım ve İnegöl´deki hava kalitesinin insan sağlığını tehdit eder düzeyde olduğunu söyledi.
Bitkisel hayattan sınava
Bitkisel hayattan sınava
Sakarya´nın Pamukova ilçesinde geçirdiği kazada ağır yaralanan ve aylarca bitkisel hayatta kalan 18 yaşındaki Beyzanur Altun, azmi ve dualarla tekrar hayata döndü. Altun, hedefindeki mimarlık mesleği için açık lise sınavlarına evinde girdi.
Ödül ve Sertifikalarını Aldılar
Ödül ve Sertifikalarını Aldılar
İnegöl Belediyesi´nin AHİD işbirliğiyle düzenlediği Evlilik Okulu kapsamında 8 haftalık eğitimler sona erdi. Eğitimlerin ardından yapılan sınavda dereceye giren çiftler için Cuma akşamı ödül töreni düzenlendi. Kursa katılanlar da sertifikalarını bu törende aldı.
Rukiye Türeyen´e destek
Rukiye Türeyen´e destek
AK Parti İnegöl Gençlik Kolları üyeleri, yüzde 98 engelli olan ve tek parmağıyla kitap yazan Rukiye Türeyen´e destek olmak amacıyla "Kanadı Kırık Melek´in Kanadına Takılanlar" adlı kitabından satın aldı.
O´nun Örnekliğine Ve Önderliğine Muhtacız
O´nun Örnekliğine Ve Önderliğine Muhtacız
İnegöl Belediyesinin Mevlid-i Nebi programı kapsamında İnegöl´e gelen Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, konferansına İnegöllüler yoğun ilgi gösterdi.
Ahıskalılardan sessiz yürüyüş
Ahıskalılardan sessiz yürüyüş
Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) ve İnegöl Ahıska Türkleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği işbirliğinde, Ahıska sürgününün 74. Yıldönümü münasebetiyle yürüyüş düzenlendi.
Çocuklardan dikkat çeken yürüyüş
Çocuklardan dikkat çeken yürüyüş
Teknoloji bağımlılığı yüzünden kendilerine vakit ayırılmayan çocuklar İnegöl´de yürüyüş gerçekleştirdi.
Turgutalp´in türbesine ziyaret
Turgutalp´in türbesine ziyaret
İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, Osman Gazi´nin silah arkadaşlarından İnegöl´ü fetheden komutan Turgutalp´in türbesini ziyaret etti.
İnegöl AVM´de Okula Dönüş Zamanı
İnegöl AVM´de Okula Dönüş Zamanı
Alışverişi sosyal yaşamın kalbine taşıyan İnegöl AVM, Eylül ayında düzenleyeceği etkinlik ve kampanyalarla okula dönüşü kutluyor.
Cansuyu´ndan 3 Kıtaya Yardım
Cansuyu´ndan 3 Kıtaya Yardım
Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği gönüllüleri, dünyanın dört bir yanına ümmetle bayramlaşmak için yola çıkıyor.
Enerjide yüzde 5 indirim imkanı
Enerjide yüzde 5 indirim imkanı
Limak Enerji, Türkiye´nin ilk online cüzdanı olan fastPay mobil uygulamasıyla elektrik faturalarını öderken müşterilerine yüzde 5 indirim kazandırıyor.
“Acı ve Adalet Arayışının Sembolü”
“Acı ve Adalet Arayışının Sembolü”
İnegöl Çerkez Adige Kültür Derneği Başkanı Şevket Coşkun, Srebrenitsa katliamının insanlık tarihinin en büyük soykırımlarından biri olduğunu ifade ederek katliamın 23. yılında yaşamını yitirenleri rahmetle andı.
Emin Acar Kabri Başında Anıldı
Emin Acar Kabri Başında Anıldı
Eğitim ve irşad faaliyetleri ile bilinen, Milli Selamet Partisi eski Milletvekili, Ankara´nın manevi önderlerinden Dr. Emin Acar, vefatının ikinci yılında doğum yeri olan İnegöl´e bağlı Deydinler mahallesindeki kabri başında anıldı.
   Vawelya Cafe&Bistro Hizmete Açıldı
Vawelya Cafe&Bistro Hizmete Açıldı
İnegöl´ün yeni yaşam merkezlerinden olan Vawelya Cafe & Bistro, düzenlenen açılış töreniyle hizmete açıldı
“Kudüs Müslümanların Ortak Davasıdır”
“Kudüs Müslümanların Ortak Davasıdır”
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) İnegöl Şubesi Başkanı Birol Atay, ABD´nin Kudüs´ü İsrail´in başkenti olarak görmesinin kabul edilemez olduğunu belirterek; “Kudüs Müslüman âleminin ortak davasıdır” dedi.
BUSMEK´ten Ebru Sergisi
BUSMEK´ten Ebru Sergisi
BUSMEK´in ‘Ebru´ branşı eğitmen ve kursiyerlerinin el emeği göz nuru eserleri, sanatseverlerden tam not aldı.
Bursa Belgeliği Görücüye Çıktı
Bursa Belgeliği Görücüye Çıktı
Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kültür A.Ş, 36.Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı´na damgasını vurdu. Fuarda “Bursa Kitapçısı” markası en çok ilgi gören stantların başında yer aldı.
İnegöl Güneşe Doyacak
İnegöl Güneşe Doyacak
Sonbaharın etkisi altında olan İnegöl´de bu hafta sıcaklıklar, 21 dereceye kadar yükselecek.