Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
ÇİFTÇİ EĞİTİM SEMİNERLERİ SÜRÜYOR
İnegöl Belediyesi´nin çiftçi eğitim seminerleri, Hocaköy Mahallesinde ‘Meyve ağaçlarında budama ve bitki zararlıları ile mücadele´ konulu eğitim ile devam etti.
Tarih: 10.1.2019 12:19:48

Nitelikli tarım hedefiyle kırsal mahallelerde bu alanda çalışmalarını sürdüren İnegöl Belediyesi, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da kış sezonunu çiftçileri eğiterek geçirmeye devam ediyor. İlçe Tarım Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde gerçekleştirilen ve Aralık ayında startı verilen Çiftçi Eğitim Seminerleri, Hocaköy Mahallesi ile devam etti.

 

Kış aylarını değerlendirmek, çiftçiye devlet gücünün yanlarında olduğunu göstermek, üretilen ürünün verim ve kalitesinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla gerçekleştirilen Çiftçi Eğitim Seminerleri kapsamında dün akşam Hocaköy Mahallesinde ‘Meyve ağaçlarında budama ve bitki zararlıları ile mücadele´ kursu düzenlendi. Kursa mahalle sakinlerinin ilgisi yoğun oldu. Eğitime Belediye Başkanı Alper Taban´da katılarak burada vatandaşlarla bir araya geldi.

 

ÖNCELİĞİMİZ EN GÜZEL HİZMETİ GÖTÜRMEK

Ziraat mühendislerinin verdiği eğitim öncesi bir selamlama konuşması yapan Başkan Taban, 14 aydır İnegöl Belediye Başkanı olarak görev yaptığını ifade etti. Taban, “Bu zaman içerisinde de açıkçası alt yapıdan üst yapıya, gerek köylerimiz gerekse de geçmişteki beldelerimizle ilgili, İnegöl´deki merkez mahallelerimizle beraber toplam 116 mahallemizde alt yapı ve üst yapı, diğer faaliyetlerimizle alakalı çalışmaları yürütmeye gayret ediyoruz. Ben Belediye Başkan Yardımcısı olarak görev yaparken yaşanan değişiklik neticesinde Belediye Başkanı olarak görev almış olduk. Tabi önceliğimiz mutlaka hizmet üretmek, vatandaşlarımıza en güzel hizmeti götürmek. Bunun öncesinde ekibimle ve teşkilatımızla beraber sizlere mahcup olmamak adına da gerçekten arka planda ciddi bir mücadele veriyoruz. Ancak büyük bir İnegöl var. 1065 kilometrekarelik yüzölçümüne sahibiz. Köyünden beldesine, mahallelerine bütün sorun ve problemlerinin bir şekilde İnegöl Belediyesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve merkezi hükümetimizin destekleriyle üzerinden gelmeye çalışıyoruz” dedi.

 

BİLGİLERİ TAZELEMEDE FAYDA VAR

Her alanda kendini yenilemenin, bilgileri tazelemenin önemli olduğuna dikkat çekerek konuşmasını sürdüren Taban; “Oluşturduğumuz kırsal kalkınma Müdürlüğü sayesinde muhtarlarımızla direk hem müdürlüğümüz hem de Başkan Yardımcılarımız aracılığıyla mahallemizin sorun ve problemlerini hızlı şekilde anlatmalarını sağladık. Ardından da yapılması gereken işler nelerse bunları da plan ve programa katmaya çalıştık. Kış dönemlerinde de mahallelerimizde özellikle tarımla ilgili bilgilendirmeler yapıyoruz. Hocaköy Mahallemizde de meyvecilikle ilgili bilgilendirme, tazelenme, yenilenme, kendimizi geliştirme adına eğitimlerimiz sürüyor. Geçen yıl da farklı mahallelerimizde benzer eğitimleri vermeye çalıştık. Muhakkak suretle buradaki herkes en iyi çiftçi, en iyi meyvecidir. Ancak bilgileri tazelemede fayda olduğunu düşünüyoruz. Bazen en doğru olduğunu bildiğimiz konularda uygulamada daha iyi verim alınan yöntemler olduğunu görüyoruz. Özellikle meyvecilik hususunda bu konuda ehil olmak bizlere hem daha kaliteli ürün hem de beraberinde bu üründen daha iyi gelir sağlayacaktır” diye konuştu.

 

SAMİMİYETLE ÇALIŞIYORUZ

Taban, iyi niyetle çalışmaya devam ettiklerini de kaydederek şöyle devam etti: “Mutlaka eksiklerimiz de vardır. Ancak şunu da unutmayın; iyi niyetle, samimiyetle özveriyle, gayretle bizlere ulaşan bilgiler üzerinden ne yapabiliriz, nasıl çözeriz konusunda çalışıyoruz. Burada bizlerden çok daha tecrübeli ağabeylerimiz olduğunu görüyoruz, biliyoruz. Ancak dünyada artık öyle gelişmeler yaşanıyor ki toprağın olmadığı yerde ürün yetiştirebiliyorlar. Güneş, su olmadan farklı farklı ortamlarda ürün yetiştiriyorlar. Dolayısıyla bu gelişmeleri neden takip etmeyelim, bilmeyelim. Doğruyu öğrenmek adına da bu tür faaliyetlerin önemli olduğunu düşünüyorum.”

 

Konuşma sonrası ziraat mühendislerinin ‘Meyve ağaçlarında budama ve bitki zararlıları ile mücadele´ konusundaki sunumları ve anlatımlarıyla eğitim devam etti.

 

Haber ve Fotoğraf: Osman GÜRBAŞ
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Memecan Okyanuslu Öğrencilerle Söyleşide
Memecan Okyanuslu Öğrencilerle Söyleşide
Ünlü karikatürist Salih Memecan, Okyanus Kolejinin düzenlediği yazar etkinlikleri kapsamında öğrencilerle bir araya geldi.
Okyanus Koleji´nde Kutlama
Okyanus Koleji´nde Kutlama
14 Mart Tıp Bayramı vesilesiyle Okyanus Koleji İdarecileri İnegöl de hizmet veren Sağlık kuruluşlarını ziyaret etti.
Okyanusta Pİ Günü
Okyanusta Pİ Günü
Özel İnegöl okyanus koleji ünlü matematik sabiti Pİ Sayısını (3,14) zihinlere kazımaya ve öğrencilere eğlenerek öğretmeyi hedefleyen 14 Mart Dünya Pi Gününü bu yıl da çeşitli etkinliklerle kutlamayı ihmal etmedi.
“Kalpten Kalbe Yoldur Okumak”
“Kalpten Kalbe Yoldur Okumak”
Vehbi Koç İlkokulu, “Kalpten Kalbe Yoldur Okumak” ve “Öğretmenim Çocuk Olmuş” Projeleriyle farklı etkinliklere imza attı.
Öğrencilerden okuma yarışı
Öğrencilerden okuma yarışı
İnegöl İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün düzenlediği ve geleneksel hale gelen kitap okuma yarışmasında 57 Ortaokuldan 165 öğrenci, 32 Liseden 92 öğrenci katıldı.
Yaşlılar Haftasını Kutladılar
Yaşlılar Haftasını Kutladılar
Vehbi Koç İlköğretim Okulu 3/K öğrencileri, Yaşlılar Haftası´nı kutladı. Yaşlılara Saygıya dikkat çekmek için 3/K Sınıf Öğretmeni Selma Küçük, öğrencilerinin büyükbaba ve büyükannelerini okula davet etti. Büyükbaba ve büyük annelerine torunları tarafından hediyeler takdim edildi.
Artık diploma yeterli değil
Artık diploma yeterli değil
Kariyer günleri programı çerçevesinde İnegöl Meslek Yüksek Okulu ÖĞRENCİLERİ İLE BULUŞAN Belediye Başkanı Alper Taban, “Kendinize hedef koyun. Bu işte en iyisi ben olacağım deyin. Yaptığınız iş her neyse en iyisini yapın, en iyisini yapmak için çalışın” dedi.
Üniversite Ve Meslek Tanıtım Günleri Başladı
Üniversite Ve Meslek Tanıtım Günleri Başladı
İnegöl´deki 11 ve 12´nci sınıflarda eğitim gören öğrencilere yönelik düzenlenen Üniversite ve Meslek Tanıtım Fuarı törenle açıldı.
İshakpaşa´da okuma kampanyası
İshakpaşa´da okuma kampanyası
İshakpaşa İlkokulu Okulu müdürlüğü tarafından desteklenen ve 3 ile 4. sınıflar tarafından organize edilen, “İshakpaşa okuyor” kapsamında gerçekleştirilen program cuma günü okulun çok amaçlı salonun gerçekleştirildi.
Finallerde İnegöl´ü Temsil Edecek
Finallerde İnegöl´ü Temsil Edecek
12 Mart İstiklâl Marşı´nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü münasebetiyle düzenlenen “İstiklâl Marşı´nı güzel okuma” yarışmasında Necip Fazıl Kısakürek Anadolu İmam Hatip Lisesi 10-B sınıfı öğrencisi Merve Alkan, İnegöl orta öğretim okulları arası yapılan yarışmada birinci olarak, ilçemizi Bursa´da yapılacak olan finallerde temsil edecek.
Okyanus Koleji Masa Tenisi Bursa Şampiyonu
Okyanus Koleji Masa Tenisi Bursa Şampiyonu
Okyanus Koleji Masa Tenisi Yıldız Kızlar Takımı Bursa şampiyonu olarak Bursa ilimizi Türkiye finallerinde temsil etmeye hak kazandı. Okyanus Koleji Erkek Yıldızlar Masa Tenisi takımı da Bursa 4´üncsü olarak ilçemizi gururlandırdılar.
Okyanus Koleji Görkemli Gösteri İle Andı
Okyanus Koleji Görkemli Gösteri İle Andı
12 Mart 2019 Pazartesi akşamı Okyanus Koleji konferans salonunda 12 Mart İstiklal Marşı´nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u anma programı gerçekleştirildi. Program açılışında İnegöl Mehter Takımının görkemli gösterisi seyircilerin gönlünü fethetti.
Okyanus Koleji  Öğrencileri Münazara Yapıyor
Okyanus Koleji Öğrencileri Münazara Yapıyor
İnegöl ve Nilüfer Okyanus Ortaokul 7. Sınıf öğrencileri “Kitaplar mı Film mi? Hangisi daha iyi ve eğiticidir?” konusu üzerine tartıştılar.
Gençlerden anlamlı yardım
Gençlerden anlamlı yardım
İnegöl Turgutalp Anadolu Lisesi 10-D sınıf´ının 35 öğrencisi harçlıklarından biriktirdiği paralar ile ihtiyaç sahiplerine vermek amacıyla iki adet tekerlekli sandalye aldılar.
BİLGİ YARIŞMASINDA 1. OLDULAR
BİLGİ YARIŞMASINDA 1. OLDULAR
Her yıl İnegöl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan İnegöl´deki tüm ortaokulların katıldığı Genel Kültür ve Bilgi Yarışması ön elemesi 6 Mart 2019 tarihinde Yunus Emre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde yapıldı.
MİNİK ÖĞRENCİLER İSHAKPAŞA CAMİSİNİ ZİYARET ETTİ
MİNİK ÖĞRENCİLER İSHAKPAŞA CAMİSİNİ ZİYARET ETTİ
İnegöl Belediyesi´nin sosyal belediyecilik adına hayat geçirdiği en güzel örnek projelerden biri olan İnegöl Belediyesi Beşinci Mevsim Kreşinde çocukların kişilikli, karakterli, inançlı, dini ve ahlaki değerleri yüksek bir birey olarak yetiştirmeleri için verilen değerler eğitimi dersi kapsamında İshakpaşa Camisi ziyaret edildi.
İnegöllü Öğrenci Türkiye 3´üncüsü Oldu
İnegöllü Öğrenci Türkiye 3´üncüsü Oldu
Belediye Başkanı Alper Taban, 6 ay önce başladığı kick boks sporunda katıldığı ilk resmi müsabakasında Türkiye 3´üncüsü olma başarısı gösteren Ortaköy Süleyman Ezim Ortaokulu öğrencisi Sıla Yavaş´ı makamında kabul ederek hediye takdim etti.
Kosova´lı öğrenci şampiyon oldu
Kosova´lı öğrenci şampiyon oldu
Kosova Eğitim Kurumları 8.sınıf öğrencisi Esin Vataner 3 Mart 2019 tarihinde Kestel´de düzenlenen Okullar Arası Karate Şampiyonasında Marmara Bölge Şampiyonu oldu.
Minik Öğrenciler Yeşilay Haftasını Kutladı
Minik Öğrenciler Yeşilay Haftasını Kutladı
Vehbi Koç İlköğretim Okulu öğrencileri Yeşilay Haftasını kutladı.
 KOSOVA KOLEJİ ULUDAĞ´DA
KOSOVA KOLEJİ ULUDAĞ´DA
Özel Devrim Kosova Fen Lisesi 9.Sınf öğrencilerİ Uludağ´a gittiler.Uludağ´da kayak öğretmenlerinden kayak eğitimi alan öğrenciler 1 saatlik acemiliğin ardından Telesiyej ile doruklara çıkıp kayarak aşağı indiler.
Özel Öğrencilerden Sergi
Özel Öğrencilerden Sergi
İnegöl Halk Eğitim Merkezi tarafından Girişimcilik haftası münasebetiyle 23 yaş üstü engelli öğrenciler tarafından el sanatları sergisi düzenlendi. ‘Engelsiz Girişimci´ temalı sergide öğrencilerin yaptıkları ürünler davetlilere satışa sunuldu.