Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
ÇİFTÇİ EĞİTİM SEMİNERLERİ SÜRÜYOR
İnegöl Belediyesi´nin çiftçi eğitim seminerleri, Hocaköy Mahallesinde ‘Meyve ağaçlarında budama ve bitki zararlıları ile mücadele´ konulu eğitim ile devam etti.
Tarih: 10.1.2019 12:19:48

Nitelikli tarım hedefiyle kırsal mahallelerde bu alanda çalışmalarını sürdüren İnegöl Belediyesi, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da kış sezonunu çiftçileri eğiterek geçirmeye devam ediyor. İlçe Tarım Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde gerçekleştirilen ve Aralık ayında startı verilen Çiftçi Eğitim Seminerleri, Hocaköy Mahallesi ile devam etti.

 

Kış aylarını değerlendirmek, çiftçiye devlet gücünün yanlarında olduğunu göstermek, üretilen ürünün verim ve kalitesinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla gerçekleştirilen Çiftçi Eğitim Seminerleri kapsamında dün akşam Hocaköy Mahallesinde ‘Meyve ağaçlarında budama ve bitki zararlıları ile mücadele´ kursu düzenlendi. Kursa mahalle sakinlerinin ilgisi yoğun oldu. Eğitime Belediye Başkanı Alper Taban´da katılarak burada vatandaşlarla bir araya geldi.

 

ÖNCELİĞİMİZ EN GÜZEL HİZMETİ GÖTÜRMEK

Ziraat mühendislerinin verdiği eğitim öncesi bir selamlama konuşması yapan Başkan Taban, 14 aydır İnegöl Belediye Başkanı olarak görev yaptığını ifade etti. Taban, “Bu zaman içerisinde de açıkçası alt yapıdan üst yapıya, gerek köylerimiz gerekse de geçmişteki beldelerimizle ilgili, İnegöl´deki merkez mahallelerimizle beraber toplam 116 mahallemizde alt yapı ve üst yapı, diğer faaliyetlerimizle alakalı çalışmaları yürütmeye gayret ediyoruz. Ben Belediye Başkan Yardımcısı olarak görev yaparken yaşanan değişiklik neticesinde Belediye Başkanı olarak görev almış olduk. Tabi önceliğimiz mutlaka hizmet üretmek, vatandaşlarımıza en güzel hizmeti götürmek. Bunun öncesinde ekibimle ve teşkilatımızla beraber sizlere mahcup olmamak adına da gerçekten arka planda ciddi bir mücadele veriyoruz. Ancak büyük bir İnegöl var. 1065 kilometrekarelik yüzölçümüne sahibiz. Köyünden beldesine, mahallelerine bütün sorun ve problemlerinin bir şekilde İnegöl Belediyesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve merkezi hükümetimizin destekleriyle üzerinden gelmeye çalışıyoruz” dedi.

 

BİLGİLERİ TAZELEMEDE FAYDA VAR

Her alanda kendini yenilemenin, bilgileri tazelemenin önemli olduğuna dikkat çekerek konuşmasını sürdüren Taban; “Oluşturduğumuz kırsal kalkınma Müdürlüğü sayesinde muhtarlarımızla direk hem müdürlüğümüz hem de Başkan Yardımcılarımız aracılığıyla mahallemizin sorun ve problemlerini hızlı şekilde anlatmalarını sağladık. Ardından da yapılması gereken işler nelerse bunları da plan ve programa katmaya çalıştık. Kış dönemlerinde de mahallelerimizde özellikle tarımla ilgili bilgilendirmeler yapıyoruz. Hocaköy Mahallemizde de meyvecilikle ilgili bilgilendirme, tazelenme, yenilenme, kendimizi geliştirme adına eğitimlerimiz sürüyor. Geçen yıl da farklı mahallelerimizde benzer eğitimleri vermeye çalıştık. Muhakkak suretle buradaki herkes en iyi çiftçi, en iyi meyvecidir. Ancak bilgileri tazelemede fayda olduğunu düşünüyoruz. Bazen en doğru olduğunu bildiğimiz konularda uygulamada daha iyi verim alınan yöntemler olduğunu görüyoruz. Özellikle meyvecilik hususunda bu konuda ehil olmak bizlere hem daha kaliteli ürün hem de beraberinde bu üründen daha iyi gelir sağlayacaktır” diye konuştu.

 

SAMİMİYETLE ÇALIŞIYORUZ

Taban, iyi niyetle çalışmaya devam ettiklerini de kaydederek şöyle devam etti: “Mutlaka eksiklerimiz de vardır. Ancak şunu da unutmayın; iyi niyetle, samimiyetle özveriyle, gayretle bizlere ulaşan bilgiler üzerinden ne yapabiliriz, nasıl çözeriz konusunda çalışıyoruz. Burada bizlerden çok daha tecrübeli ağabeylerimiz olduğunu görüyoruz, biliyoruz. Ancak dünyada artık öyle gelişmeler yaşanıyor ki toprağın olmadığı yerde ürün yetiştirebiliyorlar. Güneş, su olmadan farklı farklı ortamlarda ürün yetiştiriyorlar. Dolayısıyla bu gelişmeleri neden takip etmeyelim, bilmeyelim. Doğruyu öğrenmek adına da bu tür faaliyetlerin önemli olduğunu düşünüyorum.”

 

Konuşma sonrası ziraat mühendislerinin ‘Meyve ağaçlarında budama ve bitki zararlıları ile mücadele´ konusundaki sunumları ve anlatımlarıyla eğitim devam etti.

 

Haber ve Fotoğraf: Osman GÜRBAŞ
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İşe ilk adım projesi başladı
İşe ilk adım projesi başladı
Ülkemizde okuldan işe geçiş sisteminin güçlendirilmesi; genç işsizlik oranının düşürülmesi amacıyla ön lisans ve lisans mezunu 18-29 yaş aralığındaki genç iş arayanların istihdamına yönelik “İşe İlk Adım Projesi” başladı.
YARIYIL TATİLİ BAŞLADI
YARIYIL TATİLİ BAŞLADI
2018-2019 eğitim öğretim yılının ilk dönemi sona erdi. İnegöl´de 60 bin öğrenci karne heyecanı yaşarken, İnegöl Fenerbahçeliler Derneği Hamamlı İlkokulunda öğrencilerin karne heyecanına protokol üyeleri de ortak oldu.
Miniklerin karne heyecanı
Miniklerin karne heyecanı
İnegöl´de 60 bin öğrenci karnelerini alırken, en büyük heyecanı ise ilkokul birinci sınıf öğrencileri yaşadı.
Yabani hayvanlara yiyecek bıraktılar
Yabani hayvanlara yiyecek bıraktılar
Vehbi Koç İlkokulu öğrencileri, “Bir avuç dostluk” adını verdikleri sosyal sorumluluk projesi kapsamında İnegöl Belediyesi işbirliği ile soğuk kış günlerinde yaşam mücadelesi veren yabani hayvanlara destek olmak amacıyla doğaya yiyecek bıraktı.
Sezai Karakoç Okulundan Türkiye Derecesi
Sezai Karakoç Okulundan Türkiye Derecesi
İnegöl Sezai Karakoç Ortaokulu, Okul Sporları Kros Türkiye Şampiyonasında yıldız erkek ve kız takımı Türkiye derecesi yaptı.
İTSO´dan Fırıncılara Hijyen Eğitimi
İTSO´dan Fırıncılara Hijyen Eğitimi
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO), Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü işbirliğinde İnegöl´de faaliyet gösteren fırın personellerine “Ekmek Hijyen Eğitimi” düzenledi. Eğitim sonucunda yapılan sınavda başarı sağlayan katılımcılar Ekmek Hijyen Belgesi almaya hak kazandı.
SURİYELİ ÖĞRENCİLER MESLEKİ EĞİTİMLE BULUŞUYOR
SURİYELİ ÖĞRENCİLER MESLEKİ EĞİTİMLE BULUŞUYOR
MEB ve Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GİZ) arasında imzalanan "Türkiye´deki Suriyeli Sığınmacılar ve Ev Sahibi Topluluklar için Mesleki ve Teknik Eğitim ve İş Piyasası Hizmetleri Projesi" kapsamında Suriyeli kız öğrencileri mesleki eğitime kazandırmak amacıyla Osmangazi İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´nde tanıtım toplantısı düzenlendi.
30 BİN ÖĞRENCİYE KUMBARA DAĞITILDI
30 BİN ÖĞRENCİYE KUMBARA DAĞITILDI
İnegöl Belediyesi, Şubat ayında gerçekleştirilecek İnegöl Kitap Günleri etkinliği öncesi ilçemizde bulunan tüm ilkokul öğrencilerine yaklaşık 30 bin kumbara dağıttı. Fuar öncesi kitap almak için para biriktirmeleri öğütlenerek dağıtılan kumbaralarla öğrenciler hem kitap okumaya, hem de birikim yapmaya teşvik ediliyor.
Fen lisesi öğrencisi ödüle doymuyor
Fen lisesi öğrencisi ödüle doymuyor
Bireysel olarak katıldığı bir çok satranç yarışmasında derece alan Hayrulnisa Şahin, 19/26 Ocak 2019 tarihleri arasında Antalya´nın Serik İlçesinde düzenlenecek olan Türkiye Yıldızlar Şampiyonasında yarışacak.
ÇAVUŞOĞU TOPHANE MTAL´DE
ÇAVUŞOĞU TOPHANE MTAL´DE
Bursa Milletvekili, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu ve İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´ni ziyaret ederek öğrenci ve öğretmenlerle bir araya geldi.
BURSA´DA 5 OKUL SERTİFİKA ALDI
BURSA´DA 5 OKUL SERTİFİKA ALDI
Milli Eğitim Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı arasında “İş Sağlığı ve Güvenliğinin Eğitime Entegrasyonu” protokolü imzalandı.
Kosova Koleji öğrencilerinden anlamlı ziyaret
Kosova Koleji öğrencilerinden anlamlı ziyaret
Özel Kosova Koleji öğrencileri, öğretmenleri Megrican Çalış ile birlikte 10 Ocak çalışan gazeteciler günü nedeniyle gazetemizi ziyaret etti.
Girişimci kadınlar yarışmaya hazırlanıyor
Girişimci kadınlar yarışmaya hazırlanıyor
İnegöl Halk Eğitim Merkezi, Vadofon Türkiye Bilişim Vakfı ve Hayat Boyu Öğrenme işbirliği ile yürütülen ´Girişimcilikte Önce Kadın´ proje yarışması için kadınlara bilişim çalışmaları yapıldı.
BURSA EĞİTİMİNDE YOL HARİTASI BELİRLENDİ
BURSA EĞİTİMİNDE YOL HARİTASI BELİRLENDİ
Bursa 2023 Eğitim Vizyonu Çalıştayı tüm paydaşların katılımıyla İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger Başkanlığında Merkez Anadolu İmam Hatip Lisesi´nde gerçekleştirildi.
Eğitim Bir Sen´den tanışma kahvaltısı
Eğitim Bir Sen´den tanışma kahvaltısı
Eğitim Bir-Sen İnegöl Kadın Kolları tarafından kahvaltılı tanışma programı düzenlendi.
 “TEKNOLOJİK BAĞIMLILIK, SOSYAL YALNIZLIKTIR”
“TEKNOLOJİK BAĞIMLILIK, SOSYAL YALNIZLIKTIR”
Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, Türkiye Bağımlılıklarla Mücadele Eğitim Programı (TBM) kapsamında rehber öğretmenlerden oluşan TBM formatörleri ile bilgi paylaşım toplantısında bir araya geldi.
OKYANUS KOLEJİNDEN BURSLULUK SINAVI
OKYANUS KOLEJİNDEN BURSLULUK SINAVI
Özel İnegöl Okyanus Koleji 2019-2020 Eğitim – Öğretim yılı için 5-6 Ocak tarihlerinde düzenlediği bursluluk sınavında 2 bin 500 öğrenci ter döktü.
Gürcüce Dil Kursu ilk mezunlarını verdi
Gürcüce Dil Kursu ilk mezunlarını verdi
Türkiye genelinde Halk Eğitim Merkezi tarafından ilk kez Bursa´nın İnegöl ilçesinde başlatılan Gürcüce Dil Kursu, ilk mezunlarını verdi.
Alkışlanacak proje
Alkışlanacak proje
Akşemsettin İlkokulu öğretmen ve öğrencileri Yenice Engelsiz Yaşam ve Rehabilitasyon Merkezi´ndeki özel öğrencilere kendi ördükleri atkıları hediye etti
   Yemenli çocuklar için kampanya
Yemenli çocuklar için kampanya
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası İlkokulunda 4/C sınıfının “Kumbaram Para Dolsun, Yemenli Çocuklara Umut Olsun” sloganlı okul çapında Yemen´li çocuklara yardım kampanyası başlatıldı.
KIRCALI MTAL ÖDÜLLENDİRDİ
KIRCALI MTAL ÖDÜLLENDİRDİ
Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü´nün Türkiye´deki meslek liselerinde okuma kültürünü artırma amacıyla düzenlediği "Kitap Okuma Yarışması Etkinliği"nde Bursa ikinci ve üçüncülüğü kazanan İnegöl Salih İbrahim Kırcalı MTA Lisesi öğrencileri Ezgi Akay ve Selim Yıldız Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğünde yapılan törende ödüllendirildi.