Doğal afetlerle mücadele için komisyon kuruldu
İnegöl Belediyesi, şehirde deprem başta olmak üzere doğal afetlerle daha etkin mücadele için Uludağ Üniversitesi ve Bursa Teknik Üniversitesi´nin de destekleriyle akademik isimlerin de yer aldığı Doğal Afet ve Riski İle Mücadele Eylem Planı Komisyonu´nu kurdu. Komisyon bugün yapılan toplantıyla kamuoyuna tanıtıldı.
Tarih: 15.11.2019 13:43:06

Deprem başta olmak üzere doğal afetlerle mücadele anlamında daha nitelikli bir mücadele için çalışmalarını sürdüren İnegöl Belediyesi, bu alanda akademik desteğin de olacağı yeni bir komisyonu hayata geçirdi. Başkanlığını İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban´ın yaptığı İnegöl Belediyesi Doğal Afet ve Riski İle Mücadele Eylem Planı Komisyonu, bugün Royal Otelde düzenlenen toplantıyla kamuoyuna tanıtıldı.

 

KOMİSYON ÜYELERİ

Bursa Uludağ Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adem Doğangün, Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Livaoğlu, Bursa Teknik Üniversitesi Deprem Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Beyhan Bayhan, BTÜ Deprem Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Eyüphan Avcı, Deprem Mühendisi Dr. Emine Betül Demircioğlu Tümsa, AFAD Bursa İl Müdürü Yalçın Mumcu, İnegöl Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Zengin, Türk Kızılayı İnegöl İlçe Başkanı Varol Yılmaz, İNDAK Başkanı Ömer Gürkan, İHH Arama Kurtarma Başkanı Yavuz Bayram´dan oluşan komisyonun tanıtımına, tüm üyeler eksiksiz katıldı.

 

“KONUNUN MUHATAPLARINI BİR ARAYA GETİRDİK”

Burada bir açıklama yapan Belediye Başkanı Alper Taban, şehrimiz adına önemli bir adımı atmak adına burada toplandıklarını ifade etti. doğal afetlerle ilgili bilincin daha fazla arttırılması gerektiğine dikkat çeken Taban, “Biliyorsunuz doğal afetler hususunda her bölgede olduğu gibi biz de şehrimizde daha neler yapabilirizi konuşmak adına bir komisyon oluşturalım ve bu komisyon marifetiyle de şehrimizde bununla ilgili daha kapsamlı bir eylem planı oluşturalım istiyoruz. Tabi ki devletimizin, hükümetimizin gerekli organları başta AFAD olmak üzere bu çalışmaları zaten gerçekleştiriyorlar. Bunlarla ilgili stratejik planlarını hayata geçiriyorlar. Ancak bu bilinci daha fazla arttırmak zorundayız. Beraberinde yerel yönetimler olarak bizlerin de buna ciddi manada katkı sunabileceğimizi düşünüyorum. Bizlerden ziyade aslında konunun muhataplarını bir araya getirerek bu işlerle ilgili çok daha büyük faydalar ortaya koyabileceğimizi düşünüyorum. Bunun için de bugün komisyon üyelerimizle beraber sizlerin karşısındayız. Bir eylem planı oluşturmak istiyoruz” diye konuştu.

 

BİRKAÇ ADIM DAHA İLERİ GİDEBİLİRİZ

Doğal afetlerle ilgili birkaç adım daha ileriye gidebilmenin mümkün olduğunu dile getiren Başkan Taban, şöyle devam etti: “Doğal afetler diyoruz, doğal afetler deyince de deprem, sel, heyelan, fırtına gibi konular aklımıza geliyor. Bizler de bu konuda ülkemizde yaşadığımız ve tecrübe ettiğimiz özellikle deprem konusunda, kısmen dönem dönem şehrimizde taşkınların yaşandığını biliyoruz. Dolayısıyla bunlarla alakalı hem Uludağ Üniversitemizden hem Bursa Teknik Üniversitemizden, AFAD´ımızdan, Kent Konseyimiz yine burada, Kızılay, İNDAK, İNİYAK burada, İHH ekibimiz burada. Bu hazırlık ekiplerimiz zaten bunları sürekli tatbik etmek üzere kendi eğitimlerini, süreçleri tamamlıyorlar. Bizim de yerel yönetimler olarak yapmak istediklerimiz var. Onlara oluşturacağımız eğitim alanlarıyla, depremle ilgili toplayacağımız verilerle, bulunduğumuz yerden birkaç adım ileriye geçmemiz mümkün. Bir de tabi vatandaşlarımızı bu konuda daha bilinçli, daha hazırlıklı hale getirebilirsek bunlar yaşandığında minimum hasarlarla atlatabileceğimizi düşünüyorum.”

 

AFET BAŞIMIZA GELMEDEN HAZIR OLALIM

“Bizler 2020-2024 stratejik planımızda ve seçim beyanlarımız içerisinde de bunlardan bahsetmiştik. Ben bunu gerçekten tüm projelerimden daha fazla önemsiyorum. Çok başarılı işler ortaya koyabiliriz ama afet yaşandığı anda ne olduğunu anlıyorsunuz. Biz de diyoruz ki başa gelmeden bunu anlayalım ve buna hazır olalım.”

 

İNEGÖL´DE DEPREM OLUŞTURABİLECEK 5 TANE FAY HATTI VAR

“İnegöl´de 5 tane deprem oluşturabilecek fay hattı var. Ülkemiz de biliyorsunuz deprem kuşağı üzerinde. Bu noktada yaşadığımız ülke genelinde çok acı tecrübeler var. Beraberinde şehirlerin özellikle riskli alanlarının dönüştürülmesiyle ilgili de yerel yönetimlerin ciddi sorumlulukları var. Bu alanların hızlıca belirlenerek kentsel dönüşüm ile o bölgelerin sağlıklı, yaşanabilir daha güzel alanlara dönüştürülebilmesi adına yürüttüğümüz çalışmalar da var. İnegöl´de yaptığımız bir deprem tatbikatı vardı. Yine deprem simülasyon tırımızı getirerek öğrencilerimizi oraya götürüp bu bilinci arttırmak adına çalışmalar yaptık. Yine İNDAK marifetiyle seminerler verdik. Ancak bugün bunların yeterli olmadığını düşündüğümüz için bu toplantıyı yapıyoruz. Bunları bir eylem ve uygulama planına dönüştürerek bu şehir güvenli, huzurlu bir şehir olsun istiyoruz. Afet başa gelmeden bu konuda her bireyin hazır olduğu, ne yapılacağı, hangi bölgede toplanılacağı, nerede konaklayacağı, ne yapacağı, deprem çantasından tutun da tüm yapması gerekenler kadar tüm çalışmaları burada hayata geçirmek istiyoruz. Afetler hiç yaşanmasın ancak olması durumunda da hazır olalım istiyoruz.”

 

Açıklama sonrası Başkan Taban komisyon üyelerini basına tanıttı. Ardından toplantı basına kapalı şekilde komisyon üyelerinin istişareleriyle devam etti.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MOBİLYACILAR ODASINDAN İTALYA SEYAHATİ
MOBİLYACILAR ODASINDAN İTALYA SEYAHATİ
Mobilyacılar Odası ve Griffin Turizm işbirliğinde organize edilecek 2020 İSaloni Milano Fuar organizasyonu kayıtları başladı.
Mobilya Sektörü 2 Milyar Dolarlık İş Hacmi İçin Buluşuyor
Mobilya Sektörü 2 Milyar Dolarlık İş Hacmi İçin Buluşuyor
Türkiye mobilya sektörünün tüm paydaşlarını aynı platformda bir araya getiren İMOB, Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) ve Ticaret Bakanlığı işbirliği ile 16. kez kapılarını açmaya hazırlanıyor. 2 milyar dolarlık bir iş hacmi oluşturması beklenen organizasyon kapsamında konuşan MOSFED Başkanı Ahmet Güleç, başta Amerika ve Çin olmak üzere Avrupa, Asya, Afrika ve Orta Doğu´nun hedef ülkelerinden 50 bine yakın yabancı ziyaretçi beklediklerini aktardı.
İYİ PARTİ´DEN DOĞU TÜRKİSTAN AÇIKLAMASI
İYİ PARTİ´DEN DOĞU TÜRKİSTAN AÇIKLAMASI
İyi Parti İnegöl İlçe Başkanı Fikret Fidan, Doğu Türkistan´da devam eden Çin zulmü nedeni ile toplu katliamlara ve işkencelere maruz kalan Doğu Türkistanlı Müslümanların çektiği eziyetlere dikkat çekerek, “Doğu Türkistan´da soydaşlarımızın yaşadığı mezalim karşısında sözler kifayetsiz, tepkiler yetersiz kalır” dedi.
39 MİLYON TL İŞSİZLİK MAAŞI ÖDENDİ
39 MİLYON TL İŞSİZLİK MAAŞI ÖDENDİ
İŞKUR İnegöl Müdürlüğü 2019 yılında toplam 6 bin kişiyi, kamu ve özel sektörde çeşitli işlere yerleştirdi. Ayrıca çalışmayan vatandaşlara 39 Milyon TL işsizlik maaşı ödendi.
Müslüman Türkler Unutulmadı
Müslüman Türkler Unutulmadı
İnegöl Kafkaspor Kulübü, Kafkas Folklör Derneği ve Kafkas Sosyal Yardımlaşma Derneği tarafından Fatih Cami´nde Doğutürkistan´da işkence ile öldürülen Müslüman Türkler için Kuran-ı Kerim hatmi okudu.
Mahalleli İstan Etti
Mahalleli İstan Etti
Kış aylarında inegöl mobilya sanayi ve ağaç işlerinde bilinçsiz bir şekilde atıkların sobaya atılarak yakılması havamızı kirletiyor. Sobadan çıkan duman sokağı kaplarken göz gözü görmez oldu. Mahallede yaşayanlar ise bu durumdan oldukça rahatsız olduklarını belirterek, yetkilileri göreve çağırdılar.
Ekmekçi Ailesinin Acı Günü
Ekmekçi Ailesinin Acı Günü
İnegöl Belediyesinde yıllardır Başkan şoförlüğü yapan Adnan Ekmekçi´nin babası Mustafa Ekmekçi (70) geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.
“Yukarı bir ivme var”
“Yukarı bir ivme var”
İnşaat sektörüyle iligli gelişmeleri değerlendiren İnegöl Müteahhitler Derneği Başkanı Yusuf Şehitoğlu, “Piyasalarda önceki aylara göre yukarı bir ivme görüyoruz” dedi.
Ayak uyduramayan batar
Ayak uyduramayan batar
Bağımsız Denetçi-Mali Müşavir Sebahattin Temiz, sektörlerin dönüşümü ve firmaların sürekliliği açısından dijital dönüşüm ve bütçe planlamasına dikkat çekti.
ENGELLİLER KAMU SPOTU SİNEMADA İZLEYİCİYLE BULUŞUYOR
ENGELLİLER KAMU SPOTU SİNEMADA İZLEYİCİYLE BULUŞUYOR
Kent Konseyi´nin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü için hazırladığı ve Belediye Başkanı Alper Taban´ın da yer aldığı kamu spotu şeklinde hazırlanan klip, Pink Sinema Salonlarında film öncesi ve film aralarında izleyiciyle buluşuyor.
Engellileri coşturan organizasyon
Engellileri coşturan organizasyon
Uluslar Arası Mesleki Eğitim Derneği (UMED) Sosyal sorumluluk projeleri kapsamında, Özel Mimar Sinan Engelli Bakım Merkezi iş birliğinde engelliler haftası münasebetiyle bir dizi etkinlik düzenlendi.
Kurum içi eğitimler sürüyor
Kurum içi eğitimler sürüyor
İnegöl Belediyesi, hizmet içi eğitim seminerleri ile personelin kişisel gelişimini ve motivasyonunu artırmaya devam ediyor. Bu kapsamda iletişim ve resmi yazılarda uyulacak kurallar konulu iki ayrı eğitim düzenlendi.
Başkan Taban´ın izmarit tepkisi
Başkan Taban´ın izmarit tepkisi
Belediye Başkanı Alper Taban “İzmaritleri çöp olarak görmemiz için acaba daha ne kadar büyük olması gerekiyor? Atıyoruz, kirletiyoruz ama farkında değiliz” dedi.
İNEGÖL DEPREME HAZIR DEĞİL
İNEGÖL DEPREME HAZIR DEĞİL
Geçtiğimiz günlerde Balıkesir merkezli yaşanan depremin İnegöl´de de hissedilmesi, ‘İnegöl Depreme Hazır mı´ sorusunu bir kez daha akıllara getirdi.
Cinkarataş, son yolculuğuna uğurlandı
Cinkarataş, son yolculuğuna uğurlandı
Önceki gün hayatını kaybeden İnegöl basın sektörünün kurucularından Dursun Cinkarataş, son yolculuğuna uğurlandı.
Yetki belgesinde süre uzatıldı
Yetki belgesinde süre uzatıldı
İnegöl Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Melih Uçaravcı, taşınmaz ticaretiyle iştigal edenlerin bu faaliyetlerine devam edebilmeleri için gereken yetki belgesi alma süresinde uzatmaya gidildiğini belirtti.
BÜTÇE ONAYLANDI
BÜTÇE ONAYLANDI
Bursa Büyükşehir Belediyesi´nin 2020 mali yılı gelir bütçesi 2 milyar 800 milyon TL, gider bütçesi de 2 milyar 600 milyon TL olarak kabul edildi.
Hizmetlere sahip çıkılmıyor
Hizmetlere sahip çıkılmıyor
İnegöl Belediyesi´nin Kurşunlu Mahallesinde yapımını kısa bir süre önce tamamladığı ve Şehit Hüseyin Gencer´in adının verildiği çocuk oyun alanı, açılışı yapılamadan kendini bilmez kişilerce tahrip edilerek kullanılamaz hale getirildi.
PROJE ONAYLANDI
PROJE ONAYLANDI
İnegöl Belediyesi´nin tarıma ilişkin projeleri hakkında açıklama yapan Başkan Taban, üreten Çiftçiler Kooperatifi bünyesinde TKDK desteği ile kurulacak soğuk hava deposunun projesinin onaylandığını ifade etti.
 Gaziler madalyalarına kavuştu
Gaziler madalyalarına kavuştu
İnegöl´de Kıbrıs Barış Harekatı´na katılan 27 gazi için madalya ve berat tevcih töreni yapıldı. Gaziler ve aileleri, 45 yıl sonra madalyalarına kavuşmanın gurur ve mutluluğunu yaşadı.
İnegölspor´dan başsavcıya ziyaret
İnegölspor´dan başsavcıya ziyaret
İnegölspor Kulüp Başkanı Münür Kanar ile yönetim kurulu üyeleri, İnegöl Cumhuriyet Başsavcısı Zekeriya Alper İnanç´ı makamlarında ziyaret etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ