Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Dolar dışı bir dünya kuruluyor
Cumhurbaşkanlığı Akademik İstişare Kurulu üyesi Prof. Dr Kerem Alkin, “Şimdi yeni bir dünya geliyor. Amerika, yeni dünyanın kontrolünü sağlayamayacak. Dolar dışı bir dünya için hazırlık var. ” dedi.
Tarih: 9.11.2018 10:18:04

Cumhurbaşkanlığı Akademik İstişare Kurulu üyesi Prof. Dr Kerem Alkin, MÜSİAD İnegöl Şubesi tarafından düzenlenen “Küresel Ekonomi-Politik Gelişmeler ve 2019 Beklentileri” adlı konferansta önemli bilgilendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Akademik İstişare Kurulu üyesi Prof. Dr Kerem Alkin´in konuşmacı olduğu konferansa MÜSİAD İnegöl Şube Başkanı Halil Malkaç ve üyeler katıldı.

DÜNYA SATRANÇ TAHTASINA ÇEVRİLDİ

MÜSİAD İnegöl Şube Başkanı Halil Malkaç, “Ülkemizin çok ciddi bir sınavdan geçtiği böyle bir dönemde ülke ve dünya siyasetinde yaşanan gelişmeleri ve bu siyasetin ekonomimize etkilerini konuşmak için buraya toplandık. Bizleri kırmayarak programımıza misafir olan İnegöl dostu hocamız Prof. Dr. Kerem Alkin´e sonsuz teşekkürlerimizi sunuyorum. Bilindiği üzere 2018 yılı ülke ekonomimiz açısından oldukça sancılı bir hal aldı. ABD merkezli piyonların düğmeye basmasıyla dolarda yaşanan hareketlilik nedeniyle hemen hemen her sektörde ciddi fiyat artışları yaşanmış, enflasyon yükselmiş ve ticarette karamsarlık havası hâkim olmuştur. Dünyanın satranç tahtasına çevrildiği ve oyun kurucuların kendi kafalarına göre hamle yaptığı bir dönemde, oyunu kuralına göre oynamak isteyenler maalesef diskalifiye edilmeye çalışılmış, buna itiraz edenlere ise her türlü tezgâh kurulmaya çalışılmıştır. 2002 yılından bu yana ülkemizde ilk defa ekonomik anlamda kriz konuşulmaya başlanmış ve krizin derinleşmesi için bir takım şer odakları elinden geleni ardına koymamıştır. Ekonomide yaşanan daralma ve karamsarlık havası tüm ülkeye yayılmış ve kısmen de başarılı olunmuştur. Ancak oluşturulan bu havanın bizlere sunduğu önemli derslerde vardır.  Son 15 yılın en büyük enflasyon oranlarının yakalandığı bu dönemde güçlü devletimizin, ülkemizi olası krizlerden koruyacak bir donanıma büründürmesinin zamanı gelmiştir. Bunun için güçlü bir sanayi yapısına ihtiyacımız bulunmaktadır. Yerli yazılım atağının hızlandırıldığı, sadakatin değil, liyakatin ön planda tutulduğu, ithal değil yerli tarımın yapıldığı, yerel değil evrensel eğitimin yapıldığı bir ülkeye ihtiyacımız var. Bizim ülke olarak özeleştiri yapmaya ihtiyacımız var. Belki de bu açıdan bakıldığında kara bulutların yavaş yavaş dağıldığı bugünlerde şapkayı önümüze koymalı ve gördüğümüz eksiklikleri düzeltme ve büyük Türkiye hayaline katkı sağlamamız gerekiyor. Gerek hükümetimizgerekse devlet kurumlarımız kadar elbette biz iş dünyasına düşen önemli görevlerde var. Savurgan yapımız ve kurumsallıktan uzak işletme mantığımız bunların en başında gelmektedir” dedi.

MÜSİAD BİR FİKİR MUTFAĞIDIR

Malkaç,“Bizler de işletme mantığımızı değiştirmeli ve işletme alt yapılarımızı sağlamlaştırmalıyız. Her şeyin en iyisini ben bilirim mantığından uzaklaşmalı ve istişare kültürünü arttırmalıyız. Ortaklık kültürlerimizi geliştirmeli ve dünyayı daha iyi tanıyan bir pozisyon almalıyız. Bizler böyle zamanlarda insana ve teknolojiye daha fazla yatırım yapmalı, ancak devletimizi yönetenlerden de önümüze çıkan engelleri bertaraf etmek için destek istemeye devam etmeliyiz. Değerli hocamız bugün bizlere çok önemli bilgiler aktaracak. Bizler programın interaktif şeklinde sürmesini önemsiyoruz. Bu tür programlar İnegöl sanayicisinin beklentilerini, yaşadığı sorunların tespit edilmesi noktasında oldukça faydalı oluyor. Değerli panelistlerimiz bu toplantılarda elde edilen bulguları bizler adına devletimizin ilgili makamlarına iletip çözüm bulabiliyorlar. MÜSİAD bir fikir mutfağıdır. Sizler ne kadar katkı sağlarsanız, fikir havuzumuzda o kadar genişler. Ben her katıldığım başkanlar toplantısında İnegöllü sanayicilerimizin beklentilerini aktarıyorum. Bu nedenle çok verimli bir program geçirmemiz dileğimle sizlere iyi akşamlar diliyorum” diye konuştu.

İstanbul Medipol Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyeliği ve Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölüm Başkanı, Cumhurbaşkanlığı Akademik İstişare Kurulu üyesi Prof. Dr Kerem Alkin, ülkenin piyasasının iyi olmasının ülkedeki ticaretin de iyi olduğunu söyledi.

YENİ BİR DÜNYA GELİYOR

Trump´ın ticaret savaşını hatırlatan Alkin, dünya ekonomisine dikkat çekti. Trump´ın manyak oyununu oynadığının altını çizen Alkin, “Bu herif deli mi? Düşüncesini düşünen oluyor. Trump resmen oynuyor. Adam çaktırmadan ABD için avantajları ele geçirmek için çalışıyor. Deliyi oynuyor ama aslında Amerika için bir tüccarlık görevini üstleniyor. Aynı hikâyeyi şuan Çin´e oynuyor. Arjantin de önemli bir zirve olacak. ABD, uzunca bir zamandan bu yana dünya ekonomisinde hâkimiyet için çok gerekli gördüğü bir işi artık yönetemeyeceğini fark etti. Dolar imparatorluğu gerçeği var. Dolar her yerde geçiyor. 20 sene sonra belki doların devri bitebilir. Amerika bir süre sonra doları silah olarak kullanmaktan vazgeçecek. Doları tehdit olarak kullandığı için millet, farklı para birimlerine yönelmeye başlayacaktır. Amerika atarlanmaya başlayınca, işin tadı değişti. Şimdi yeni bir dünya geliyor. Amerika yeni dünyanın kontrolünü sağlayamayacak. Dolar dışı bir dünya için hazırlık var.  Ticaret savaşının uzun süresi yok. Yakında sona erecek. 2019´un Mart sonundan itibaren Amerika´nın ticaret savaşı hikâyesini bitirmek zorunda kalacağını düşünüyorum. Devam ederse ciddi manada enflasyon yaşamaya başlayacaktır. Dolar yükselirse, Amerikan ekonomisine ağır bir durum olarak gelir. Ticari savaşı çok iyi yönetiyoruz. Onlar bize para teklif ediyorlar, biz ise para almıyoruz. Suudiler günlük petrol üretimini yükseltip, fiyatını artıracak. Türkiye bu konuda sakin davranarak, elde edebileceği bütün imkânları elde etmeye çalışacak. Türk varlıklarına ilgi artışı var. Bu durum kur a yansıyor. TL´nin çok da değerlenmesi sıkıntı oluşturur. Bu kur çok fazla düşerse, ekonomik tefekkürü yapmamaya karar vereceğiz. Reel sektörde vadelerin bu kadar uzaması gerekir miydi? Bir yıl vadeli çek ne demek. Bizim oturup acayip bir tefekkür yapmamız gerekiyor. Bundan ders çıkarmamız gerekiyor. Türkiye reel sektörde vadenin maksimum 60 günden fazla olmayacak şekilde yeni bir dünya kurmak zorunda. Eğer Türkiye de daha sağlıklı bir reel sektör istiyorsak, bu tür küresel dalgalanmalara göğüs germek için bunu yapmamız gerekiyor. Bunu yapmazsak daha farklı küresel dalgalanmaların olacağı bir durum geliyor. Bunun her yere etkisi olacak. 1 yıl vadeli reel sektör finansmanıyla çok dayak yeriz. Bunu göğüslemek için vadeyi 60 güne indirmenin yolunu bulmamız gerekiyor. Türkiye için de çok büyük fırsatların olacağı bir dünya geliyor. Yeni bir yol haritası çizmemiz gerekiyor. Taksitli kredi kartı bir tek bizde var” diye konuştu.

 

Haber ve Fotoğraf: Osman GÜRBAŞ
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Dolar dışı dünya kuruluyor
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
 ‘Fiyat Artışına´ sıkı denetim
‘Fiyat Artışına´ sıkı denetim
İnegöl Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, ilçe genelinde kurulan semt pazarlarında satışa sunulan sebze ve meyvelerin alış ve satış fiyatlarını aralıksız kontrol ediyor.
Çimento zammına tepkiler büyüyor
Çimento zammına tepkiler büyüyor
Çimentoya yapılması planlanan yüzde 40 zammın geri çekilmesini değerlendiren İnegöl Müteahhitler Derneği Başkanı Yusuf Şehitoğlu, “Çimento´nun yüzde 40 zamlanacağına dair haberler sektörde tepkiye neden olmuştur” dedi.
KDV İNDİRİMLERİ ALIM GÜCÜNÜ YÜKSELTİYOR
KDV İNDİRİMLERİ ALIM GÜCÜNÜ YÜKSELTİYOR
Ertuğrulgazi Caddesi Mobilyacılar Derneği Başkanı Erdin Topal, KDV indiriminin vatandaşların alım gücünü yükselttiğini ifade ederek, "Müşteri geldiğinde yüzde 10´luk indirim haricinde KDV deki yüzde 8´lik indirimi de kullandığımızda, ürünlerimiz cazip hale geliyor. Dolayısıyla bu müşterinin alım gücünü daha yükseğe çekiyor" dedi.
Özcan´dan KDV talebi
Özcan´dan KDV talebi
KDV indiriminin bitmesine son bir hafta kala açıklamalarda bulunan İnegöl Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan, "Bu KDV indiriminin mümkünse Mart sonuna kadar uzatılmasını talep ediyoruz" dedi.
KDV İNDİRİMİ SATIŞLARI ARTTIRDI
KDV İNDİRİMİ SATIŞLARI ARTTIRDI
Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güleç, mobilyada KDV oranının yüzde 8´e düşürülmesinin üzerinden yaklaşık 1,5 ay geçtiğini anımsatarak satışların yüzde 30 arttığını belirtti
Çiftçinin umudu lahana
Çiftçinin umudu lahana
Çeltikçi Mahallesi´nde soğuk havada lahana hasadı başladı. Kilosu 40 ila 50 kuruştan satılan lahanada bu sene rekolte düşük.
2. OSB Hızla Büyüyor
2. OSB Hızla Büyüyor
İnegöl´de 2009 yılında kurulan Mobilya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi´nde fabrika sayısı yılsonunda 90´a ulaşacak.
Hedef İhracat 1 Milyar Dolar
Hedef İhracat 1 Milyar Dolar
Türkiye ekonomisi için önemli bir pazar olan Amerika Birleşik Devleti(ABD) ile ilişkilerin normalleşme sürecini değerlendiren İstanbul Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, ABD pazarının mobilya sektörü için önem arz ettiğini söyledi.
MODEF EKPO İkiye Katladı
MODEF EKPO İkiye Katladı
23-28 Ekim tarihleri arasında düzenlenen MODEF EXPO fuarını ziyaret eden yabancı ziyaretçilerin sayısı 2 bin 113 kişi olurken, bu rakam geçen yılki yabancı ziyaretçilerin iki katına yaklaştı.
Mobilya sektörü rekor kırdı
Mobilya sektörü rekor kırdı
Mobilya sektörünün buluştuğu önemli adreslerden biri olan Furniture İstanbul Fuarı´nın açılışında konuşan İstanbul Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, sektörün 2 milyar dolar dış ticaret açığı verdiğini söyledi.
   “Sesimize kulak verilmeli”
“Sesimize kulak verilmeli”
İnegöl Bakkallar Odası Başkanı Hakan İnkaya, TBMM´de görüşülmeye başlanan Kanun Teklifi´nde yer alan ´Kara paket´ ve ´Kapalı Dolap´ uygulamalarına ilişkin maddelerin tekliften çıkarılması çağrısında bulundu.
Dolar düştü, fiyatlar düşmüyor
Dolar düştü, fiyatlar düşmüyor
İnegöl Marangozlar ve Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan, dolardaki büyük gerilemeye rağmen hammadde ve mobilya yan ürünlerine getirilen zamlı fiyatlarda herhangi bir düşüş olmadığını belirterek indirim talebinde bulundu.
“Amerika ne derse desin”
“Amerika ne derse desin”
MOSFED Yönetim Kurulu Başkanı ve İstanbul Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güleç, “Millet-devlet bütünleşmesi olduktan sonra Amerika ne derse desin, bizim için çok önemli değil.”dedi.
Çiftçi Beklediğini Bulamadı
Çiftçi Beklediğini Bulamadı
İnegöl´de şeker pancarı üretimi gerçekleştiren çiftçiler, bu sezon pancarda yaşanan hastalık yüzünden istediğini alamadı.
Mobilyacılarda KDV Umudu
Mobilyacılarda KDV Umudu
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Yavuz Uğurdağ, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından önceki gün açıklanan vergi indirimlerinin iç piyasaya olumlu etki yapacağını özellikle mobilyadaki KDV indiriminin iç piyasadaki satışları arttırabileceğini söyledi.
   Enflasyonla mücadeleye destek
Enflasyonla mücadeleye destek
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası´nın (İTSO) Ekim ayı olağan meclis toplantısında, Yönetim Kurulu´nun teklifi ile 1 Kasım 2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, yıl sonuna kadar Oda tarafından düzenlenecek belge ve hizmet bedellerinde yüzde 10 indirim uygulanması teklifi kabul edildi.
MODEF EXPO Rekora Koşuyor
MODEF EXPO Rekora Koşuyor
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve MODEF Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Uğurdağ, 40. Uluslararası İnegöl Mobilya ve Dekorasyon Fuarı´nda henüz 3. günün geride kalmasına rağmen yoğun ilgi görüldüğünü belirtti.
Emeklilik yaşı düşürülmeli
Emeklilik yaşı düşürülmeli
İnegöl Terziler Odası Başkanı Selim Malçok, emeklilikte yaşa takılanlar için emeklilik yaş sınırının 1 yıl düşürülmesi önerisinde bulundu.
İşveren çözüm bekliyor
İşveren çözüm bekliyor
Çalışma izni bulunmayan Ahıskalı vatandaşları çalıştıran firmalara kesilen yüksek miktardaki cezalar, işverenleri zor durumda bırakıyor. Bu konunun çözüme kavuşmasını isteyen İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Yavuz Uğurdağ, çalışma izni alma noktasında firmaların sıkıntılar yaşandığını söyledi.
İkinci el oto hareketlendi
İkinci el oto hareketlendi
Dövizin düşüşe geçmesiyle beraber, ikinci el oto pazarında da hareketlilik arttı. Oto galericileri, yaşanan hareketliliğin, satışlara yansıdığını belirterek memnuniyetini ifade etti.
Üzerimize düşeni yapmaya hazırız
Üzerimize düşeni yapmaya hazırız
MÜSİAD İnegöl Şube Başkanı Malkaç, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak´ın öncülüğünde gerçekleştirilen “Enflasyonla Topyekûn Mücadele” programında üzerlerine düşen vazifeyi yapmaya hazır olduklarını ifade etti.