Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
EDEBİYAT YARIŞMASI BAŞLIYOR
İnegöl Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenecek Edebiyat Yarışması başlıyor.
Tarih: 2.1.2019 11:40:11

Edebiyat Yarışması ile İnegöl´de öğrenimi devam eden öğrencilerin erken yaşlarda edebiyat ile tanışmaları, edebiyata teşvik edilmeleri, edebiyat dünyasında var olacak olan genç yazarların keşfedilmesi ve kendini edebiyat ile ifade eden bir neslin oluşturulması hedefleniyor.

 

ŞİİR, HİKAYE VE DENEME YARIŞMASI

İnegöllü öğrencilerin kişisel farkındalıklarını arttırmayı, kuvvetli bir yazın diline sahip olmalarını ve aynı zamanda yazma yetisi ile konuşma ve düşünme kabiliyetlerine fayda ve yarar sağlamayı amaçlayan Edebiyat Yarışması ilkokul 3. ve 4. sınıflar için şiir, ortaokul öğrencileri için hikaye ve lise öğrencileri için ise hikaye ve deneme yarışmalarından oluşacak. Her kategori için birincilik ödülünün 1000 TL, ikincilik ödülünün 750 TL ve üçüncülük ödülünün 500 TL olacağı edebiyat yarışmasına katılmak isteyen öğrenciler eserlerini 08 Şubat Cuma gününe kadar tutanak karşılığında İnegöl Belediyesi kültür sanat ve gençlik merkezine teslim edebilecekler.Dereceye giren ve müsabakaya katılan edebi metinler ise İnegöl Belediyesi tarafından çıkarılacak olan “Bir Gençlik” isimli dergide yayınlanacak.

 

“GELECEĞİMİZ OLAN ÇOCUKLARIMIZI VE GENÇLERİMİZİ ÇOK ÖNEMSİYORUZ”

İnegöl´de kültür hayatına yeni bir soluk getirmeyi amaçlayan Edebiyat Yarışması hakkında açıklama yapan Belediye Başkanı Alper Taban, “Geleceğimiz olan çocuklarımızı ve gençlerimizi çok önemsiyoruz. İnegöl´ün sahip olduğu öğrenci potansiyelini dönem dönem gerçekleştirdiğimiz etkinlik ve faaliyetler ile en iyi şekilde değerlendirmeye çalışıyoruz. Onların en iyi şekilde donanımlı bir birey olarak yetişmeleri noktasında elimizden gelen her türlü gayreti göstermeye çalışıyoruz. Şimdide İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile birlikte güzel bir yarışmaya imza atmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Şiir, Hikaye ve deneme alanında gerçekleştireceğimiz edebiyat yarışması ile genç neslimizin kendini en iyi şekilde ifade edebilmesini, öz güven kazanmasını ve edebiyat dünyasına İnegöl´den yeni isimler kazandırma adına bu yarışmayı düzenliyoruz” şeklinde konuştu.

 

SON BAŞVURU TARİHİ 08 ŞUBAT CUMA

Edebiyat yarışmasının ilk-orta ve lise düzeyinde okuyan öğrencilere açık olduğunu belirten Başkan Taban, “İlkokul 3. ve 4. sınıflar için en az 200 kelimeden oluşan şiir, ortaokul öğrencileri için en az 500 kelimeden oluşan hikaye, lise öğrencileri için en az 500 kelimeden oluşan hikaye ve deneme yarışmaları olacak.  Her kategori için birincilik ödülü 1000 TL, ikincilik ödülü 750 TL ve üçüncülük ödülü ise 500 TL´dir. Edebiyat yarışmasına katılmak isteyen öğrenciler eserlerini 08 Şubat Cuma gününe kadar yazılan edebi metinler katılım formu ile birlikte elden tutanak karşılığında İnegöl Belediyesi kültür sanat ve gençlik merkezine teslim edebilecekler. Yapılacak olan Edebiyat yarışması ile İnegöl´de öğrenimi devam eden öğrencilerin erken yaşlarda edebiyat ile tanışmalarını sağlayarak ve sevgili öğrencilerimizi edebiyata teşvik etmeyi amaçlamaktayız” dedi.

 

YARIŞMA KRİTERLERİ

Edebiyat yarışmasına ait kriterlere de değinen Taban, “Şiir, Hikaye ve deneme yazın türlerinde ahlaki değerler, küfür, siyasi, cinsel içerikli yazılara dikkat etmek kaydıyla konu seçimi serbest olacaktır. Yazılar Microsoft Word programında, Times New Roman yazı sitilinde, 12 puntoda, her iki yana yaslı olacak şekilde, 1,5 satır aralığında yazılacaktır. Her öğrenci en fazla bir eser ile yarışmaya katılabilir. Sadece Lise düzeyinde 2 ayrı türden de katılım sağlanabilir. Her bir katılımcı isim, soy isim, okul, sınıf ve iletişim bilgilerini katılım formunda ilgili yere mutlaka yazmalıdır. Belirtilen kriterler dışında yazılan edebi metinler değerlendirmeye alınmayacaktır. Müsabakaya katılan öğrencilerin velisinden ya da vasisinden izin alınmalıdır. Müsabakaya gönderilen edebi metinler daha önce herhangi bir yerde yayınlanmamış ve hali hazırda devam eden yarışmalara gönderilmemiş ya da değerlendirme aşamasında olmayan özgün çalışmalar olmalıdır. Edebi metinden doğan tüm yasal sorumluluk ve yükümlülükler yazarın kendisine aittir.”

 

YARIŞMANIN FİNALİ KİTAP FUARINDA YAPILACAK

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün oluşturduğu komisyonlar tarafından dereceye girecek öğrencilerin belirleneceği yarışmanın finalinin ise şubat ayında gerçekleştirilecek kitap fuarında yapılacağını ifade eden Taban, “Edebiyat dünyasında var olacak olan genç yazarları keşfetmeyi, kendini edebiyat ile ifade eden bir nesil oluşturmayı, kişisel farkındalıklarını arttırmayı, kuvvetli bir yazın diline sahip olmalarını ve aynı zamanda yazma yetisi ile konuşma ve düşünme kabiliyetlerine fayda ve yarar sağlamayı hedeflemekteyiz” diye konuştu.

 

“BİR GENÇLİK” İSİMLİ DERGİDE YAYINLANACAK

İnegöl´de edebiyat hayatına yeni bir soluk getirecek dergiyi de çıkarmanın mutluluğunu yaşadıklarını vurgulayan Taban, “Edebiyat yarışması sonrası çıkarılacak “Bir Gençlik” isimli edebiyat dergisinin ilk sayısında yarışmada dereceye giren ve müsabakaya katılan edebi metinler yayınlanacak. Ayrıca daha sonradan iki ayda bir çıkacak olan dergide yayınlanması için tüm edebi metinleri de edebiyat sevdalısı tüm İnegöl halkından beklediğimizi de bu vesile ile buradan duyurmak istiyorum. Son olarak İnegöl´de okuyan öğrencilerimize yönelik gerçekleştirdiğimiz Edebiyat yarışmasına tüm edebiyat tutkunlarını başvurmaya davet ediyor, tüm öğrencilerimizi en içten kalbi duygularımla selamlıyorum” dedi.

 

Haber ve Fotoğraf: Osman GÜRBAŞ

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: EDEBİYAT YARIŞMASI BAŞLIYOR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Erkekler Tasavvuf Korosundan 3 Aylara Özel Konser
Erkekler Tasavvuf Korosundan 3 Aylara Özel Konser
İnegöl Belediyesi Erkekler Tasavvuf Korosu, 3 ayların başlangıcına özel bir konserle sanatseverlerin karşısına çıktı. Bestekar Amir Ateş´in eserlerinden oluşan konserde, Kuran-ı Kerim tilaveti ve dualar da yapıldı.
“KORKMA” İnegöllü İzleyiciyle Buluştu
“KORKMA” İnegöllü İzleyiciyle Buluştu
Sinema, dizi ve tiyatro oyuncusu Ahmet Yenilmez´in “İstiklal Şairi” Mehmet Akif Ersoy´un hayatından kesitleri ve Çanakkale Destanı´nı anlattığı tek kişilik oyunu “Korkma” İnegöl´de izleyiciyle buluştu.
Tiyatro Sır Çanakkale Zaferini Sahneledi
Tiyatro Sır Çanakkale Zaferini Sahneledi
Tiyatro Sır tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar gününü ve 18 Mart Çanakkale Zaferi konulu tiyatro oyunu izleyiciler tarafından büyük beğeni topladı.
98. Yıldönümü İnegöl´de Kutlandı
98. Yıldönümü İnegöl´de Kutlandı
Artvin´in düşman işgalinden kurtuluşunun 98´inci yıldönümü düzenlenen etkinlikle kutlandı.
Kadınlar gününe özel konser
Kadınlar gününe özel konser
İnegöl Belediyesi TSM ve THM korolarının bayan üyeleri, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için sahne aldı. “Şarkılar Seni Söyler” isimli konsere ilgi yoğun oldu.
Uludağ´da kış gelişim eğitimleri verildi
Uludağ´da kış gelişim eğitimleri verildi
İnegöl Belediyespor dağcılık branşı, kış gelişim eğitimleri kapsamında Uludağ´da 2 gün süren bir eğitim programı gerçekleştirdi.
Osmanlı´nın ilk şehidi 735. Yılında anıldı
Osmanlı´nın ilk şehidi 735. Yılında anıldı
Osmangazi´nin yeğeni, Savcı Beyin oğlu Baykoca, 735´inci ölüm yıldönümünde İnegöl´de adının verildiği Baykoca Mahallesinde düzenlenen törenle anıldı.
Her daim kadınlarımızın yanındayız
Her daim kadınlarımızın yanındayız
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO), 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısı ile kadın girişimcilere ve girişimci adaylarına yönelik olarak “Sosyal Girişimcilik ve Fark Yaratan Kadınlar” konulu seminer gerçekleştirdi.
Ödüller sahiplerini buldu
Ödüller sahiplerini buldu
İnegöl Belediyesi´nin Ocak ayında duyurusunu yaptığı “Emekçi Kadınlar” konulu fotoğraf yarışmasının sonuçları açıklandı.
Kitap fuarına rekor ziyaretçi
Kitap fuarına rekor ziyaretçi
Belediye Başkanı Alper Taban, İnegöl Belediyesi´nin bu yıl 3´üncüsünü düzenlediği İnegöl Kitap Günleri etkinliğini 110 bin kişinin ziyaret ettiğini açıkladı.
Uzaklaşmış kültürleri yakınlaştıracağız
Uzaklaşmış kültürleri yakınlaştıracağız
‘biz birlikte İnegöl´üz´ sloganıyla çıkılan yolda İnegöl Ertuğrulgazi Kültür, Yaşatma Derneği ve İnegöl Kafkas Folklor, Kültür Dernekleri ilk buluşmayı Çeltikçi Mahallesinde gerçekleştirdi.
“Özgür Kanatlar” Sergisi İzlenime Açıldı
“Özgür Kanatlar” Sergisi İzlenime Açıldı
Genç ressam Aslıhan Tiryaki´nin büyük emekler ile hazırlamış olduğu “Özgür Kanatlar” isimli sergi, İnegöl Kent Müzesi sergi salonunda İnegöllülerin izlenimine açıldı.
İnegöl´ün Sesi, Nazlıcan Atan Oldu
İnegöl´ün Sesi, Nazlıcan Atan Oldu
İnegöl Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen İnegöl´ün Sesi Liseler arası Halk Müziği Ses Yarışmasının final gecesi muhteşem bir performans ile gerçekleştirildi.
24 Yazar İnegöllülerle Buluştu
24 Yazar İnegöllülerle Buluştu
İnegöl Belediyesi´nin düzenlediği 3. Kitap Günleri etkinliği Pazar günü sona erdi. 10 gün süren kitap günlerinde, 12´si yerel yazar olmak üzere toplam 24 yazar İnegöllülerle buluştu.
İnsanca çalışan nesiller yetiştirmeliyiz
İnsanca çalışan nesiller yetiştirmeliyiz
İnegöl Belediyesi´nin 3. Kitap Günleri Kapsamında konuk ettiği Aile Danışmanı ve yazar Hatice Kübra Tongar, BMKSM´nde İnegöllü annelerle buluştu.
Kahraman Tazeoğlu, Okurlarıyla Buluştu
Kahraman Tazeoğlu, Okurlarıyla Buluştu
İnegöl 3. Kitap Günleri kapsamında İnegöl´e gelen yazar ve şair Kahraman Tazeoğlu, gündüz kitap fuarında akşam da BMKSM´nde düzenlenen şiir dinletisinde İnegöllü hayranlarıyla buluştu.
“100 yıldır aynı oyun oynanıyor”
“100 yıldır aynı oyun oynanıyor”
İnegöl Belediyesi´nin düzenlediği “Yeni Dünya Düzeninde Kadim Güç Türkiye” konulu söyleşide konuşan Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil; “Bu milleti ezmek, yok etmek, inancını sarsmak kolay değil. 100 senedir oynanan bu oyunlar başka milletin üzerinde oynansa inanın tozu toprağı kalmaz” dedi.
ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU
ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU
İnegöl Belediyesi´nin 4 ayrı kategoride düzenlediği Edebiyat Yarışması sona erdi. Kategorilerinde dereceye giren 17 öğrenci, ödüllerini düzenlenen törenle aldı.
Kitap Günleri Kapılarını Açtı
Kitap Günleri Kapılarını Açtı
İnegöl Belediyesi tarafından bilginin tek değişmez unsuru olan kitap ile buluşma adına bu yıl 3´üncüsü düzenlenen ‘İnegöl Kitap Günleri´ törenle kapılarını açtı.
Korodan tasavvuf konseri
Korodan tasavvuf konseri
İnegöl Belediyesi tarafından Bursa İl Müftülüğü ve İnegöl ilçe Müftülüğü ile birlikte düzenlenen 14 Şubat “Sevgililer Sevgilisi” Peygamber Efendimizi anma programı büyük bir beğeni ile izlenildi.
“Bavul” İnegöllüleri Kırdı Geçirdi
“Bavul” İnegöllüleri Kırdı Geçirdi
Senaryosunu Sam Bobrick´in yazdığı, usta yönetmen Levent Tülek´in uyarlayıp yönettiği “Bavul” isimli yetişkin tiyatro oyunu, BMKSM´nde İnegöllülerle buluştu. Çaresiz ve huysuz bir adamın bavulunun havaalanında yalnız ve meraklı bir kadının bavulu ile karışması, ardından tuhaf ve komik olayların birbirini kovalamaya başlamasıyla devam eden oyun, İnegöllüleri adeta gülmekten kırdı geçirdi.