Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
EDEBİYAT YARIŞMASI BAŞLIYOR
İnegöl Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenecek Edebiyat Yarışması başlıyor.
Tarih: 2.1.2019 11:40:11

Edebiyat Yarışması ile İnegöl´de öğrenimi devam eden öğrencilerin erken yaşlarda edebiyat ile tanışmaları, edebiyata teşvik edilmeleri, edebiyat dünyasında var olacak olan genç yazarların keşfedilmesi ve kendini edebiyat ile ifade eden bir neslin oluşturulması hedefleniyor.

 

ŞİİR, HİKAYE VE DENEME YARIŞMASI

İnegöllü öğrencilerin kişisel farkındalıklarını arttırmayı, kuvvetli bir yazın diline sahip olmalarını ve aynı zamanda yazma yetisi ile konuşma ve düşünme kabiliyetlerine fayda ve yarar sağlamayı amaçlayan Edebiyat Yarışması ilkokul 3. ve 4. sınıflar için şiir, ortaokul öğrencileri için hikaye ve lise öğrencileri için ise hikaye ve deneme yarışmalarından oluşacak. Her kategori için birincilik ödülünün 1000 TL, ikincilik ödülünün 750 TL ve üçüncülük ödülünün 500 TL olacağı edebiyat yarışmasına katılmak isteyen öğrenciler eserlerini 08 Şubat Cuma gününe kadar tutanak karşılığında İnegöl Belediyesi kültür sanat ve gençlik merkezine teslim edebilecekler.Dereceye giren ve müsabakaya katılan edebi metinler ise İnegöl Belediyesi tarafından çıkarılacak olan “Bir Gençlik” isimli dergide yayınlanacak.

 

“GELECEĞİMİZ OLAN ÇOCUKLARIMIZI VE GENÇLERİMİZİ ÇOK ÖNEMSİYORUZ”

İnegöl´de kültür hayatına yeni bir soluk getirmeyi amaçlayan Edebiyat Yarışması hakkında açıklama yapan Belediye Başkanı Alper Taban, “Geleceğimiz olan çocuklarımızı ve gençlerimizi çok önemsiyoruz. İnegöl´ün sahip olduğu öğrenci potansiyelini dönem dönem gerçekleştirdiğimiz etkinlik ve faaliyetler ile en iyi şekilde değerlendirmeye çalışıyoruz. Onların en iyi şekilde donanımlı bir birey olarak yetişmeleri noktasında elimizden gelen her türlü gayreti göstermeye çalışıyoruz. Şimdide İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile birlikte güzel bir yarışmaya imza atmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Şiir, Hikaye ve deneme alanında gerçekleştireceğimiz edebiyat yarışması ile genç neslimizin kendini en iyi şekilde ifade edebilmesini, öz güven kazanmasını ve edebiyat dünyasına İnegöl´den yeni isimler kazandırma adına bu yarışmayı düzenliyoruz” şeklinde konuştu.

 

SON BAŞVURU TARİHİ 08 ŞUBAT CUMA

Edebiyat yarışmasının ilk-orta ve lise düzeyinde okuyan öğrencilere açık olduğunu belirten Başkan Taban, “İlkokul 3. ve 4. sınıflar için en az 200 kelimeden oluşan şiir, ortaokul öğrencileri için en az 500 kelimeden oluşan hikaye, lise öğrencileri için en az 500 kelimeden oluşan hikaye ve deneme yarışmaları olacak.  Her kategori için birincilik ödülü 1000 TL, ikincilik ödülü 750 TL ve üçüncülük ödülü ise 500 TL´dir. Edebiyat yarışmasına katılmak isteyen öğrenciler eserlerini 08 Şubat Cuma gününe kadar yazılan edebi metinler katılım formu ile birlikte elden tutanak karşılığında İnegöl Belediyesi kültür sanat ve gençlik merkezine teslim edebilecekler. Yapılacak olan Edebiyat yarışması ile İnegöl´de öğrenimi devam eden öğrencilerin erken yaşlarda edebiyat ile tanışmalarını sağlayarak ve sevgili öğrencilerimizi edebiyata teşvik etmeyi amaçlamaktayız” dedi.

 

YARIŞMA KRİTERLERİ

Edebiyat yarışmasına ait kriterlere de değinen Taban, “Şiir, Hikaye ve deneme yazın türlerinde ahlaki değerler, küfür, siyasi, cinsel içerikli yazılara dikkat etmek kaydıyla konu seçimi serbest olacaktır. Yazılar Microsoft Word programında, Times New Roman yazı sitilinde, 12 puntoda, her iki yana yaslı olacak şekilde, 1,5 satır aralığında yazılacaktır. Her öğrenci en fazla bir eser ile yarışmaya katılabilir. Sadece Lise düzeyinde 2 ayrı türden de katılım sağlanabilir. Her bir katılımcı isim, soy isim, okul, sınıf ve iletişim bilgilerini katılım formunda ilgili yere mutlaka yazmalıdır. Belirtilen kriterler dışında yazılan edebi metinler değerlendirmeye alınmayacaktır. Müsabakaya katılan öğrencilerin velisinden ya da vasisinden izin alınmalıdır. Müsabakaya gönderilen edebi metinler daha önce herhangi bir yerde yayınlanmamış ve hali hazırda devam eden yarışmalara gönderilmemiş ya da değerlendirme aşamasında olmayan özgün çalışmalar olmalıdır. Edebi metinden doğan tüm yasal sorumluluk ve yükümlülükler yazarın kendisine aittir.”

 

YARIŞMANIN FİNALİ KİTAP FUARINDA YAPILACAK

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün oluşturduğu komisyonlar tarafından dereceye girecek öğrencilerin belirleneceği yarışmanın finalinin ise şubat ayında gerçekleştirilecek kitap fuarında yapılacağını ifade eden Taban, “Edebiyat dünyasında var olacak olan genç yazarları keşfetmeyi, kendini edebiyat ile ifade eden bir nesil oluşturmayı, kişisel farkındalıklarını arttırmayı, kuvvetli bir yazın diline sahip olmalarını ve aynı zamanda yazma yetisi ile konuşma ve düşünme kabiliyetlerine fayda ve yarar sağlamayı hedeflemekteyiz” diye konuştu.

 

“BİR GENÇLİK” İSİMLİ DERGİDE YAYINLANACAK

İnegöl´de edebiyat hayatına yeni bir soluk getirecek dergiyi de çıkarmanın mutluluğunu yaşadıklarını vurgulayan Taban, “Edebiyat yarışması sonrası çıkarılacak “Bir Gençlik” isimli edebiyat dergisinin ilk sayısında yarışmada dereceye giren ve müsabakaya katılan edebi metinler yayınlanacak. Ayrıca daha sonradan iki ayda bir çıkacak olan dergide yayınlanması için tüm edebi metinleri de edebiyat sevdalısı tüm İnegöl halkından beklediğimizi de bu vesile ile buradan duyurmak istiyorum. Son olarak İnegöl´de okuyan öğrencilerimize yönelik gerçekleştirdiğimiz Edebiyat yarışmasına tüm edebiyat tutkunlarını başvurmaya davet ediyor, tüm öğrencilerimizi en içten kalbi duygularımla selamlıyorum” dedi.

 

Haber ve Fotoğraf: Osman GÜRBAŞ

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: EDEBİYAT YARIŞMASI BAŞLIYOR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İNESMEK´TE 691 KURSİYER SERTİFİKASINI ALDI
İNESMEK´TE 691 KURSİYER SERTİFİKASINI ALDI
İnegöl Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kurslarında (İNESMEK) ara dönem sertifika töreninde 64 ayrı branşta eğitim gören 691 kursiyer sertifikasını aldı.
İNEGÖL SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANDI
İNEGÖL SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANDI
İnegöl Belediyesi, Sarıkamış Harekâtının 104. Yılı nedeniyle “İnegöl Şehitlerini Anıyor” ismiyle Sarıkamış Şehitlerini anma programı düzenledi.
Barış Manço´yu unutmadılar
Barış Manço´yu unutmadılar
Halil İnalcık Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri 1 Şubat 1999 tarihinde vefat eden Barış Manço´yu anma programı düzenledi.
İNEGÖLLÜLERE “KONTRAFAGOT” KONSERİ
İNEGÖLLÜLERE “KONTRAFAGOT” KONSERİ
Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, sıra dışı müzik enstrümanı “Kontrafagot” ile İnegöllü sanatseverlerin karşısına çıktı.
İnegöllü tiyatrocular salona sığmadı
İnegöllü tiyatrocular salona sığmadı
Gemlik Belediyesi ve Gemlik İnegöllüler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği işbirliği ile birlikte Uğultu Tiyatro Topluluğu´nun organize ettiği “Eniştenin Suçu Ne?” isimli tiyatro oyunu Gemlik´te büyük ilgi gördü.
TEHLİKE YATAK ODALARINDA
TEHLİKE YATAK ODALARINDA
İnegöl Belediyesi´nin İshakpaşa İlkokulu işbirliği ile düzenlediği “Dijital Dünyada İnsan Olmak” konulu seminerde, teknoloji bağımlılığı ve özellikle ergenlik dönemindeki gençlerin dijital dünyadaki tuzaklardan nasıl korunacakları anlatıldı.
İnegöl´de Manavlar federasyonu kurulacak
İnegöl´de Manavlar federasyonu kurulacak
İnegöl Manav Yörük Muhacir Türkmen Boyları Federasyonunun kurulması için İnegöl´ün bazı köylerinden vatandaşlar İnegöl´de buluşarak istişare yemeğinde bir araya geldi.
“YEDİ MESELE” PROGRAMLARI DEVAM EDİYOR
“YEDİ MESELE” PROGRAMLARI DEVAM EDİYOR
Yedi Hilal Derneği geçtiğimiz ay içerisinde startını verdiği Yedi Mesele programlarının ikincisini dernek merkezinde gerçekleştirdi.
Ali Toprak Güven Tazeledi
Ali Toprak Güven Tazeledi
İnegöl Erzurumlular Kültüre ve Dayanışma Derneği olağan kongresi geçtiğimiz gün dernek binasında gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen Kongreye yoğun katılım olurken, tek liste ile gidilen seçimlerde başkanlığa tekrar Ali Toprak seçildi.
İnegöllülere özel konser
İnegöllülere özel konser
İnegöl Belediyesi´nin düzenlediği konserde ilçe halkıyla buluşan Türk Halk Müziği sanatçısı Ünal Zorer, İnegöllülere müzik ziyafeti sundu. Belediye THM Gençlik Korosunun da sahne aldığı gecede hem gençler hem de Ünal Zorer, seslendirdikleri eserlerle kulakların pasını sildi.
Mahalleli Birlik Platformu Kurdu
Mahalleli Birlik Platformu Kurdu
Orhaniye Mahallesi sakinleri tarafından kurulan ‘Orhaniye Mahallesi Birlik Platformu´ yemekte bir araya geldiler.
Mevlana 745. Vuslat yıl dönümünde anıldı
Mevlana 745. Vuslat yıl dönümünde anıldı
Mevlana Celaleddin Rumi, 745´inci vuslat yıl dönümünde düzenlenen programla anıldı. Prof. Dr. Mehmet Emin Ay´ın ifadeleriyle Hz. Mevlana´nın anlatıldığı ve İnegöl Belediyesi Tasavvuf Korosunun konseriyle gönüllerin okşandığı gece, unutulmaz anlara sahne oldu.
Bu Serginin Gelirler Yemenlilerin Olacak
Bu Serginin Gelirler Yemenlilerin Olacak
İnegöl Belediyesi, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü kapsamında İFSAD işbirliği ile “İnegöl´den Yemen´e” konulu fotoğraf sergisi düzenledi. İnsan hakları gününde Yemen´e dikkat çeken bu etkinlikte satışı yapılacak fotoğrafların geliri ise Kızılay aracılığıyla Yemen´e gönderilecek.
TABAN, ENGELLİLER GÜNÜNÜN KAHRAMANLARINI AĞIRLADI
TABAN, ENGELLİLER GÜNÜNÜN KAHRAMANLARINI AĞIRLADI
Belediye Başkanı Alper Taban, İnegöl´de Dünya Engelliler Günü nedeniyle yaptıkları sosyal deney medyada ve sosyal medya büyük yankı uyandıran İnegöl Ertuğrulgazi Kültür ve Yaşatma Derneği Gençlik Komitesini konuk etti.
Kürşat Ve Thm Korosu Kulakların Pasını Sildi
Kürşat Ve Thm Korosu Kulakların Pasını Sildi
İnegöl Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu, dün akşam düzenlediği konserle İnegöllüleri Anadolu´nun farklı yörelerine ait türkülerle diyar diyar gezdirdi. THM´nin güçlü sesi Kürşat´ın da sahne aldığı konserde, adeta kulakların pası silindi.
HALK MÜZİĞİ SES YARIŞMASI BAŞLIYOR
HALK MÜZİĞİ SES YARIŞMASI BAŞLIYOR
İnegöl Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenecek İnegöl´ün Sesi Liseler arası Halk Müziği Ses Yarışması başlıyor.
HEDEFİMİZ İNEGÖL´Ü EN GÜZEL YERE GETİRMEK
HEDEFİMİZ İNEGÖL´Ü EN GÜZEL YERE GETİRMEK
İnegöl Kütahyalılar ve Domaniçliler Derneği´nin gerçekleştirdiği ziyarette konuşan Belediye Başkanı Alper Taban, şehirdeki tüm STK´ların baş tacı olduğunu ifade ederek; “Bu şehri hep birlikte el birliği ile en güzel yere getirmek hedefimizdir.” dedi.
Ertuğrulgazi Derneği Yönetiminden  Başkan  Alper Taban´a Ziyaret
Ertuğrulgazi Derneği Yönetiminden Başkan Alper Taban´a Ziyaret
Kısa bir süre önce olağan genel kurulunu gerçekleştirerek yeni yönetimini belirleyen İnegöl Ertuğrulgazi Derneği, protokol ziyaretleri kapsamında Belediye Başkanı Alper Taban´ı ziyaret etti.
“Yemediğin bir şeyi cildinize sürmeyin”
“Yemediğin bir şeyi cildinize sürmeyin”
İnegöl Belediyesi´nin AHİD işbirliğiyle düzenlediği Evlilik Okulu kapsamında İnegöllülerle buluşan Dr. Ahmet Saçu, “Helal ve Doğal Beslenmenin Ailede Yeri ve Önemi” konulu seminer verdi.
Sefa Doğanay İnegöllüleri Kahkahaya Boğdu
Sefa Doğanay İnegöllüleri Kahkahaya Boğdu
İnegöl Belediyesi´nin düzenlediği kültür sanat etkinlikleri kapsamında ilçe halkıyla buluşan ünlü komedyen Sefa Doğanay, taklitleri ve esprileri ile kahkaha tufanı estirdi.
“Ziyafet Sofrası” Tam Not Aldı
“Ziyafet Sofrası” Tam Not Aldı
İnegöl Belediyesi Kasım ayı kültür sanat etkinlikleri kapsamında Tiyatro Külliyenin sahnelediği ‘Ziyafet Sofrası´ isimli tiyatro oyununu İnegöllü tiyatro severler ile buluşturdu.