AJANS-YORUM-MATBAA HİZMETLERİ-(0224-7110828)
Eğitim masrafları cep yakıyor
2019-2020 eğitim yılı 9 Eylül´de başlıyor. Ancak, öğrencilerin ihtiyacı olan kıyafet, ayakkabı, çanta ve kırtasiye alışverişi için ödenecek rakamlar velileri kara kara düşündürüyor.
Tarih: 4.9.2019 19:10:16

Okulların açılmasına sayılı günler kala Haber Yorum Gazetesi olarak okula yeni başlayacak bir öğrencinin toplam maliyetinin ne kadar tuttuğunu siz okuyucularımız ve velilerimiz için araştırdık.

Yapılan araştırmalar sonucu İlk Öğretime yeni başlayacak öğrencilerin kıyafet ayakkabı, çanta ve kırtasiye alışverişi için ödenecek ücret ortalama 700 Türk Lirası Olurken, Liseye başlayacak bir öğrencinin maliyeti ise, 1000 TL´yi aştığı öğrenildi.

İnegöl´de 2019-2020 ders yılı için, 5-6 Eylül´de uyum eğitimi, 9 Eylül´de ise toplamda 61 bin öğrenci ders başı yapacak. Bu bağlamda İnegöl´de Adnan Menderes Bulvarı üzerinde öğrencilere kırtasiye hizmeti vermekte olan Armağan Kırtasiye yöneticilerinden velilerin ve öğrencilerin Okul öncesi alış veriş yaparken nelere dikkat etmeleri ve okul öncesi alış verişinin tutacak toplam maliyetinin ne kadar olacağı konusunda siz değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz için bilgi aldık.

Çanta Satışlarımız Başladı

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Armağan Kırtasiye yöneticilerinden İsmail Güngör, 2019/2020 Eğitim Öğretim Yılının tüm öğrencilere ve velilere hayırlı olmasını dileyerek yaptığı açıklamada; “Okullar başlaması ille birlikte listeler elimize ulaşacak. Ancak listeler gelmeden önce ilk olarak çanta satışlarımız başladı. Çanta alış verişlerinde velilerimizin ilk dikkat etmesi gereken, çantaların üzerinde bulunan sağlık sertifikalarının olması, eğer bir ürün sağlıklı değilse bu çocuğunuza zarar verecektir. Ayrıca bu ekonominize zarar verecektir. Çünkü sertifikasız ürünler çok çabuk deformasyon olacaktır. Büyük marketlerin dönemsel olarak sattıkları veya ucuzcuların sattıkları çantalar çabucak deformasyon olacaktır ve tekrar çanta almanıza sebep olacaktır. Ancak kırtasiyeden 70-80 Türk Lirasına aldığınız çanta ve üzeri çantalar kesinlikle onlardan daha kalitelidir. Ayrıca kırtasiyeden alınan çantalar 1 yıl garantili olduğu için hiçbir şekilde mağduriyet yaşamayacaklardır ve yenisi gelinceye kadar kırtasiyeden geçici olarak öğrencilere çanta temin edebileceklerdir.” Dedi

Sulu Boya, Parmak Boya Gibi Boyalar Talep Görüyor

Okula yeni başlayan Öğrencilerin önemli temel ihtiyaçlarına değinen Güngör yaptığı açıklamada; “Yeni başlayan çocuklarımızda özellikle, sulu boya, parmak boya gibi boyalar talep görüyor. Yapıştırıcı olarak katı yapıştırıcılar tercih ediliyor. Okul öncesi ve 1. Sınıfa başlayacak öğrencilerde özellikle talep edilen oyun hamurlarında en önemli olan ise; Kimyasal katkının olmaması, bu guruplarda da dört renkleri 15 Türk Lirasından, altı renkleri 25-30 Türk Lirası arasında kalitesine göre değişmektedir.”

Kalitesiz Suluklar Bakteri üretecektir

SULUK gurubunun okula yeni başlayan çocuklar için yine önemli guruplardan olduğunu belirten Güngör, SULUK alırken nelere dikkat edilmesi konusundaki açıklamasında; “Kalitesiz Suluklar kesinlikle bakteri üreterek koku yapacaktır. Eğer almış olduğunuz suluk kokuyorsa, bilin ki bakteri üretiyordur ve çocuğunuza zarar verecektir, bu yüzden suluk alırken kaliteli suluklar almayı tercih edin. Kaliteli sulukların ortalama piyasa değeri 45-50 Türk Lirasından başlayarak 100 Türk Lirasına kadar çıkmaktadır. Termos özelliği vardır, bunlarda sıcak ve soğuğu 12 saate kadar muhafaza eden suluklardır.”

Boyama kitapları, Abaküsler, Fasulye ve Çubuklar

“Boyama kitapları özellikle Okul öncesi ve 1. Sınıflarda çokça talep görüyor. Bunlarda kalınlıklarına göre, modellerine göre 2.5 Liradan başlayıp 6 Lira ile 7 Liraya kadar yükselmektedir. Tabi biraz daha kalın ve büyük boyama kitaplarında bu fiyat 12 Lira ile 15 Lira arasında değişmektedir. İlkokula yeni başlayan öğrencilerin ihtiyaçlarından olmazsa olmazı Abaküsler, Fasulyeler ve Çubuklar bunlarda ortalama 6 Lira ile 7 lira arasında değişmektedir. Kalitesine göre, modeline göre bunlarda 40- 50 Türk Lirasına kadar çıkmaktadır.” Dedi

Kıyafetler 150 ile 170 Türk Lirası arası değişmekte

Okula yeni başlayacak olan öğrencilerin kıyafetleri hakkında bilgiler veren Akçay Konfeksiyon sahibi Sait Akçay ise öğrencilerin ve velilerin okul kıyafeti alırken nelere dikkat etmeleri gerektiği hakkında açıklamalarda bulunarak, “2019-2020 Eğitim Öğretim yılı tüm öğrencilerimize hayırlı olsun. Biz fiyatlarımızı enflasyona inat geçen yılın fiyatlarına göre oluşturduk. Okula ilk kez başlayacak öğrencilerimizin takımlarının fiyatından bahsedecek olursak, Erkek öğrenci takımlarımız 150-160 Türk Lirası arası, Kız öğrenci takımlarımız 150 ile 170 Türk Lirası arası değişmektedir.” Dedi

Ben ucuz mal alacak kadar zengin değilim

Ayrıca Okula yeni başlayacak öğrencilerin ve velilerin Okul kıyafeti alırken nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda bilgi veren Akçay; “Şimdi bir yabancı Atasözü vardır. “Ben ucuz mal alacak kadar zengin değilim”  alacakları ürünün kaliteli olması gerekiyor. Okul kıyafeti Bayram kıyafeti değil ki bir gün giyinip, ertesi gün çıkarsın. Okul kıyafeti öyle değil Haftanın beş günü üzerine giymek zorunda ve her hafta sonu yıkanıyor. Dolayısı ile Okul kıyafetinin kaliteli olması gerekiyor ki, bozulmasın ve deforme olmasın.” İfadelerini kullandı

Haber Merkezi

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Eğitim masrafları yakıyor
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Söylentilere İsyan Etti
Söylentilere İsyan Etti
3 katlı evin balkonundan atlayarak intihar girişiminde bulunan 6 aylık evli kadının eşi konuştu. Eşine her hangi bir şiddet uygulamadığını ve aralarında kıskançlık olmadığını söyleyen Ali K., “Eşim ben yattığım sırada intihar girişiminde bulundu. İntihar sebebi ise, benimle alakalı değil kendi ailesiyle yaşadığı sorunlar nedeniyle intihar etmek istedi." dedi.
 Çiftçilere ÇKS Uyarısı
Çiftçilere ÇKS Uyarısı
Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, çiftçi kayıt sistemine kayıt yaptırmayan çiftçilerin çiftçiden sayılmadığını ve hayvancılıkla alakalı işlemlerde veya başka bir konuda yardım alamadığını söyledi.
Genç fotocu hayatını kaybetti
Genç fotocu hayatını kaybetti
İnegöl´de faaliyet gösteren Foto Alyans İşletmecisi Mehmet Ay yakalandığı amansız hastalığa yenik düştü.
İnegöl´de Hareketli Hafta
İnegöl´de Hareketli Hafta
İnegöl Belediyesi, Avrupa Hareketlilik Haftası için akreditasyonlarını yaptırarak hazırlıklarını tamamladı. Türkiye´den 51 belediyenin katıldığı hafta kapsamında İnegöl´de 16-22 Eylül tarihleri arasında bir hafta boyunca farklı etkinlikler düzenlenecek.
Genç Yaşta Hayatını Kaybetti
Genç Yaşta Hayatını Kaybetti
İnegöl´de faaliyet gösteren Foto Alyans İşletmecisi Mehmet Ay yakalandığı amansız hastalığa yenik düştü.
DEVLETİN KİTAPLARI YETERSİZ Mİ?
DEVLETİN KİTAPLARI YETERSİZ Mİ?
Devletin verdiği ders kitaplarını yetersiz bulan okul idareleri, öğrencilerini yardımcı kitap almaya zorluyor. Öğrenciler, okul idarelerinin verdiği kitapları ise sadece anlaşmalı kitapevlerinden bulabiliyor. Öğrenci velileri ise okulların bazı kitapevlerine rant sağladığını düşünerek yetkilileri göreve çağırıyor.
Kütüphane yeni döneme hazır
Kütüphane yeni döneme hazır
2019-2020 eğitim öğretim yılının başlaması ile birlikte 60 bin öğrenci İnegöl´de ders başı yaptı. Türkiye´nin sayılı büyük kütüphanelerinden olan İnegöl İshakpaşa Halk Kütüphanesi, öğrenciler için hazırlıklarını tamamladı.
12 Eylül yaşamaya devam ediyor
12 Eylül yaşamaya devam ediyor
12 Eylül Darbesi´nin 39. yıl dönümüyle alakalı Demokrat Parti İnegöl İlçe Başkanı Murat Balakuş yazılı basın açıklamasında, “Uygulayıcıları, sorumluları öldü; lakin uygulamaları ve sorunları ile 12 Eylül yaşamaya devam ediyor.” Dedi.
“Gönül Köprüsü Kuracağız”
“Gönül Köprüsü Kuracağız”
İnegöl Abdülhamid Han Kültür ve Eğitim Derneği Başkanı ve yöneticileri Selanik´teki Alaca İmaret Camii için Ankara´da önemli görüşmeler yaptı.
Alper Taban´ın Acı Günü
Alper Taban´ın Acı Günü
İnegöl belediye başkanı Alper Taban´ın Kaynanasının Annesi 81 yaşındaki Firdevs Ünlüsoy hayatını kaybetti.
Emniyetten ailelere uyarı
Emniyetten ailelere uyarı
İnegöl Emniyet Müdürlüğü,yeni eğitim öğretim döneminin başlamasıyla birlikte çocukların güvenliğinin sağlamak için ailelere tavsiye mesajı yayınladı.
 “Dünya Fizyoterapi Gününü” Kutladılar
“Dünya Fizyoterapi Gününü” Kutladılar
8 Eylül, Dünya Fizyoterapi Konfederasyonu´na üye olan tüm ülkelerde 1996 yılından bu yana “Dünya Fizyoterapi Günü” (World PhysicalTherapyDay) olarak kutlanıyor.
Toplu ulaşımda konfor artıyor
Toplu ulaşımda konfor artıyor
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Büyükşehir Belediyesi´nin raylı sistem hatlarında devam eden sinyalizasyon optimizasyonu çalışmalarıyla, ulaşımda konforun daha da artacağını söyledi.
Bursa´da Kurtuluş Coşkusu
Bursa´da Kurtuluş Coşkusu
Bursa´nın düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıldönümü, kentte büyük bir coşkuyla kutlandı. Bursa´nın düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıldönümü etkinlikleri kapsamında, Bursa Valisi Yakup Canbolat ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş´ın katılımıyla, Tophane´den Atatürk Anıtı´na dek uzanan bir kortej gerçekleştirildi.
Otopark ve Parke Taşı Uygulamaları Sürüyor
Otopark ve Parke Taşı Uygulamaları Sürüyor
İnegöl Belediyesi, Burhaniye Mahallesi Park Caddesi üzerinde kaldırımlarda yaptığı düzenlemelerle otopark alanları oluşturma adına çalışmalarını sürdürüyor.
En büyük danışmanımız milletimiz
En büyük danışmanımız milletimiz
İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, “Bu güne kadar bizim en büyük danışmanımız milletimiz oldu. Bugüne kadar vatandaşlarımızı can kulağıyla dinledik ve dinlemeye de devam ediyoruz.” dedi.
Akhisar´da yeni yollar açılıyor
Akhisar´da yeni yollar açılıyor
İnegöl Belediyesi, Akhisar Mahallesi´nin yeni yerleşim bölgelerinde inşaat çalışmalarının başladığı alanlarda yeni yollar açmak üzere hummalı bir çalışma sürdürüyor.
Roma Dönemine Ait Mezar Taşı Çıktı
Roma Dönemine Ait Mezar Taşı Çıktı
Hayırseverler tarafından yapılacak olan okulun temeli kazısında Roma dönemine ait mezar taşı bulundu.
1200 Öğrenciye kırtasiye yardımı
1200 Öğrenciye kırtasiye yardımı
Yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte İnegöl Belediyesi, Milli Eğitim Müdürlüğü´nün belirlediği ihtiyaç sahibi 1200 öğrenciye dağıtılmak üzere kırtasiye malzemelerini okul idarecilerine teslim etti.
Eğitim camiasının acı kaybı
Eğitim camiasının acı kaybı
Oturduğu apartmanın merdivenlerinde fenalaşan Hacer Salih İlköğretim okulu öğretmenlerinden 55 yaşındaki İsmet Ulaş, kaldırıldığı hastanede tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.
Esnaftan bitmeyen İnşaata tepki
Esnaftan bitmeyen İnşaata tepki
Atatürk Bulvarında uzun zamandır yapımı devam eden EVKUR firmasına ait inşaat, çevre esnafın tepkisine yol açtı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ