AJANS-YORUM-MATBAA HİZMETLERİ-(0224-7110828)
Eğitim masrafları cep yakıyor
2019-2020 eğitim yılı 9 Eylül´de başlıyor. Ancak, öğrencilerin ihtiyacı olan kıyafet, ayakkabı, çanta ve kırtasiye alışverişi için ödenecek rakamlar velileri kara kara düşündürüyor.
Tarih: 4.9.2019 19:10:16

Okulların açılmasına sayılı günler kala Haber Yorum Gazetesi olarak okula yeni başlayacak bir öğrencinin toplam maliyetinin ne kadar tuttuğunu siz okuyucularımız ve velilerimiz için araştırdık.

Yapılan araştırmalar sonucu İlk Öğretime yeni başlayacak öğrencilerin kıyafet ayakkabı, çanta ve kırtasiye alışverişi için ödenecek ücret ortalama 700 Türk Lirası Olurken, Liseye başlayacak bir öğrencinin maliyeti ise, 1000 TL´yi aştığı öğrenildi.

İnegöl´de 2019-2020 ders yılı için, 5-6 Eylül´de uyum eğitimi, 9 Eylül´de ise toplamda 61 bin öğrenci ders başı yapacak. Bu bağlamda İnegöl´de Adnan Menderes Bulvarı üzerinde öğrencilere kırtasiye hizmeti vermekte olan Armağan Kırtasiye yöneticilerinden velilerin ve öğrencilerin Okul öncesi alış veriş yaparken nelere dikkat etmeleri ve okul öncesi alış verişinin tutacak toplam maliyetinin ne kadar olacağı konusunda siz değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz için bilgi aldık.

Çanta Satışlarımız Başladı

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Armağan Kırtasiye yöneticilerinden İsmail Güngör, 2019/2020 Eğitim Öğretim Yılının tüm öğrencilere ve velilere hayırlı olmasını dileyerek yaptığı açıklamada; “Okullar başlaması ille birlikte listeler elimize ulaşacak. Ancak listeler gelmeden önce ilk olarak çanta satışlarımız başladı. Çanta alış verişlerinde velilerimizin ilk dikkat etmesi gereken, çantaların üzerinde bulunan sağlık sertifikalarının olması, eğer bir ürün sağlıklı değilse bu çocuğunuza zarar verecektir. Ayrıca bu ekonominize zarar verecektir. Çünkü sertifikasız ürünler çok çabuk deformasyon olacaktır. Büyük marketlerin dönemsel olarak sattıkları veya ucuzcuların sattıkları çantalar çabucak deformasyon olacaktır ve tekrar çanta almanıza sebep olacaktır. Ancak kırtasiyeden 70-80 Türk Lirasına aldığınız çanta ve üzeri çantalar kesinlikle onlardan daha kalitelidir. Ayrıca kırtasiyeden alınan çantalar 1 yıl garantili olduğu için hiçbir şekilde mağduriyet yaşamayacaklardır ve yenisi gelinceye kadar kırtasiyeden geçici olarak öğrencilere çanta temin edebileceklerdir.” Dedi

Sulu Boya, Parmak Boya Gibi Boyalar Talep Görüyor

Okula yeni başlayan Öğrencilerin önemli temel ihtiyaçlarına değinen Güngör yaptığı açıklamada; “Yeni başlayan çocuklarımızda özellikle, sulu boya, parmak boya gibi boyalar talep görüyor. Yapıştırıcı olarak katı yapıştırıcılar tercih ediliyor. Okul öncesi ve 1. Sınıfa başlayacak öğrencilerde özellikle talep edilen oyun hamurlarında en önemli olan ise; Kimyasal katkının olmaması, bu guruplarda da dört renkleri 15 Türk Lirasından, altı renkleri 25-30 Türk Lirası arasında kalitesine göre değişmektedir.”

Kalitesiz Suluklar Bakteri üretecektir

SULUK gurubunun okula yeni başlayan çocuklar için yine önemli guruplardan olduğunu belirten Güngör, SULUK alırken nelere dikkat edilmesi konusundaki açıklamasında; “Kalitesiz Suluklar kesinlikle bakteri üreterek koku yapacaktır. Eğer almış olduğunuz suluk kokuyorsa, bilin ki bakteri üretiyordur ve çocuğunuza zarar verecektir, bu yüzden suluk alırken kaliteli suluklar almayı tercih edin. Kaliteli sulukların ortalama piyasa değeri 45-50 Türk Lirasından başlayarak 100 Türk Lirasına kadar çıkmaktadır. Termos özelliği vardır, bunlarda sıcak ve soğuğu 12 saate kadar muhafaza eden suluklardır.”

Boyama kitapları, Abaküsler, Fasulye ve Çubuklar

“Boyama kitapları özellikle Okul öncesi ve 1. Sınıflarda çokça talep görüyor. Bunlarda kalınlıklarına göre, modellerine göre 2.5 Liradan başlayıp 6 Lira ile 7 Liraya kadar yükselmektedir. Tabi biraz daha kalın ve büyük boyama kitaplarında bu fiyat 12 Lira ile 15 Lira arasında değişmektedir. İlkokula yeni başlayan öğrencilerin ihtiyaçlarından olmazsa olmazı Abaküsler, Fasulyeler ve Çubuklar bunlarda ortalama 6 Lira ile 7 lira arasında değişmektedir. Kalitesine göre, modeline göre bunlarda 40- 50 Türk Lirasına kadar çıkmaktadır.” Dedi

Kıyafetler 150 ile 170 Türk Lirası arası değişmekte

Okula yeni başlayacak olan öğrencilerin kıyafetleri hakkında bilgiler veren Akçay Konfeksiyon sahibi Sait Akçay ise öğrencilerin ve velilerin okul kıyafeti alırken nelere dikkat etmeleri gerektiği hakkında açıklamalarda bulunarak, “2019-2020 Eğitim Öğretim yılı tüm öğrencilerimize hayırlı olsun. Biz fiyatlarımızı enflasyona inat geçen yılın fiyatlarına göre oluşturduk. Okula ilk kez başlayacak öğrencilerimizin takımlarının fiyatından bahsedecek olursak, Erkek öğrenci takımlarımız 150-160 Türk Lirası arası, Kız öğrenci takımlarımız 150 ile 170 Türk Lirası arası değişmektedir.” Dedi

Ben ucuz mal alacak kadar zengin değilim

Ayrıca Okula yeni başlayacak öğrencilerin ve velilerin Okul kıyafeti alırken nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda bilgi veren Akçay; “Şimdi bir yabancı Atasözü vardır. “Ben ucuz mal alacak kadar zengin değilim”  alacakları ürünün kaliteli olması gerekiyor. Okul kıyafeti Bayram kıyafeti değil ki bir gün giyinip, ertesi gün çıkarsın. Okul kıyafeti öyle değil Haftanın beş günü üzerine giymek zorunda ve her hafta sonu yıkanıyor. Dolayısı ile Okul kıyafetinin kaliteli olması gerekiyor ki, bozulmasın ve deforme olmasın.” İfadelerini kullandı

Haber Merkezi

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Eğitim masrafları yakıyor
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Bitlisliler kahvaltıda buluştu
Bitlisliler kahvaltıda buluştu
İnegöl Bitlisliler Kültür ve Yardımlaşma Derneği yönetimi ve üyeleri kahvaltıda buluştu.
Hamzabey´de Yeniden Hizmete Girecek
Hamzabey´de Yeniden Hizmete Girecek
Hamzabey mahallesi muhtarı Sadullah Arda´nın girişimleri ile atıl vaziyette olan sağlık evi hayırseverlerin destekleriyle yenilenerek kısa bir süre sonra mahalle halkının hizmetine açılacak. Sağlık Evine kadrolu hemşire ataması yapıldı.
Ispanak Zehirlenmelerine Tepki Gösterdiler
Ispanak Zehirlenmelerine Tepki Gösterdiler
Türkiye´nin çeşitli noktalarında ıspanağın içerisinde bulunan yabancı otların tüketilmesi ile çok sayıda vatandaşın zehirlenmesi üzerine çıkan haberlere tepki gösteren üreticiler ile ziraat odası başkanı Sezai Çelik, “Ben kendimi bildim bileli çiftçilikle uğraşıyorum ilk kez böyle bir olayla karşı karşıyayız ama bence bunların tek sebebi var para yapan ıspanağın fiyatlarını düşürmek.” diye konuştu.
Şampiyon İnegöl Vergi Dairesi
Şampiyon İnegöl Vergi Dairesi
Bursa Maliyeciler Derneği tarafından düzenlenen Bursa Vergi Dairesi Sonbahar Turnuvası´nda şampiyon İnegöl Vergi Dairesi oldu.
Vizyoner19 kapılarını açıyor
Vizyoner19 kapılarını açıyor
Türkiye´nin en büyük ve küresel ölçekte en yaygın sermaye platformu MÜSİAD tarafından iki yılda bir düzenlenen “VİZYONER Zirvesi” “Dijital Gelecek” temasıyla 27 Kasım 2019 tarihinde 3.kez kapılarını aralıyor.
Vergi dairesi müdürü uyardı
Vergi dairesi müdürü uyardı
Verdi Dairesi Müdiresi Beyhan Balta, “Birikmiş vergi borçlarınız varsa dairemize gelip ödeyebilecekleri şekilde taksitlendirme yapsınlar, biriken borçlar sebebi ile yasal işleme düşmesinler.”dedi.
İhracatçıya yeşil pasaport müjdesi
İhracatçıya yeşil pasaport müjdesi
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Yavuz Uğurdağ, Resmi Gazete´de yayımlanan “İhracatçıya Yeşil Pasaport limit indirimi” kararı ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Mobilyacılardan HEM Ziyareti
Mobilyacılardan HEM Ziyareti
İnegöl Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan AYHAN ve yönetim kurulu üyeleri İnegöl Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ömer GÖKTÜRK´ü makamında ziyaret etti.
Doğal afetlerle mücadele için komisyon kuruldu
Doğal afetlerle mücadele için komisyon kuruldu
İnegöl Belediyesi, şehirde deprem başta olmak üzere doğal afetlerle daha etkin mücadele için Uludağ Üniversitesi ve Bursa Teknik Üniversitesi´nin de destekleriyle akademik isimlerin de yer aldığı Doğal Afet ve Riski İle Mücadele Eylem Planı Komisyonu´nu kurdu. Komisyon bugün yapılan toplantıyla kamuoyuna tanıtıldı.
Kuşaklar arası dayanışma güçleniyor
Kuşaklar arası dayanışma güçleniyor
İnegöl Belediyesi, Halil İnalcık Sosyal Bilimler Lisesi, Yenice Rehabilitasyon Merkezi ve İnegöl Müftülüğü işbirliğinde hayata geçirilen “Birlikte Daha Mutluyuz” projesi kapsamda, Huzurevi sakinleri, lise öğrencileri ve engelli öğrenciler Müftülük ev sahipliğinde öğlen namazı ve ardından düzenlenen yemekte bir araya geldi.
İnegöl´de ilki başardı
İnegöl´de ilki başardı
İnegöl´e bağlı kırsal Gündüzlü Mahallesinde yaşayan Ali Turhan namı diğer Dijital Ali İnegöl´e bağlı 100 Mahallenin tamamını karadan ve havadan fotoğraf, video çekerek İnegöl´de bir ilki başardı.
Siyer-i Nebi´de Süre Uzatıldı
Siyer-i Nebi´de Süre Uzatıldı
Anadolu Gençlik Derneği´nin (AGD) düzenlediği Siyer-i Nebi Yarışması´nda, başvuru süresinin 2 Aralık´a kadar uzatıldığı açıklandı.
ÖĞRENCİLERİN İÇİNİ ISITAN JEST
ÖĞRENCİLERİN İÇİNİ ISITAN JEST
İnegöl Belediyesi, vize haftasına girilen UÜ İnegöl Yerleşkesinde üniversite öğrencilerinin sınav yoğunluğunda kahvaltı hazırlamakla vakit kaybetmemeleri ve günün en önemli öğünü olan kahvaltılarını ihmal etmemeleri adına 2 hafta boyunca kampüs alanında çorba ikramı yapacak.
Vergi dilimi sabitlenmeli
Vergi dilimi sabitlenmeli
Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen ilçe başkanı Sinan Aktaş, “Devletin, gelir vergisinde hem matrah oyunu, hem de ücretlilerin maaşlarından daha fazla gelir vergisi tahsil etme huyu artık değişmelidir” dedi.
Genç Kızılay İlk Faaliyetini Gerçekleştirdi
Genç Kızılay İlk Faaliyetini Gerçekleştirdi
Kızılay İnegöl Şubesi bünyesinde faaliyet gösteren Genç Kızılay 29 Ekim haftası kapsamında Bursa Uludağ Üniversitesi İnegöl Meslek Yüksekokulu´nda “İstiklal Harbinde Hilal-i Ahmer” temalı fotoğraf sergisi düzenledi.
İDH´de diyabete dikkat çekildi
İDH´de diyabete dikkat çekildi
14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle İnegöl Devlet Hastanesi´nde düzenlenen programda, tiyatro eşliğinde diyabete dikkat çekildi.
Uygunsuz yapılara af yok
Uygunsuz yapılara af yok
İnegöl Belediyesi, kural dışı imar uygulamalarına karşı denetimlerini sürdürüyor. İmar planına aykırı yapılar tek tek kaldırılıyor.
Dursun Ali Erzincanlı ile şiir dolu gece
Dursun Ali Erzincanlı ile şiir dolu gece
İnegöl Belediyesi, Mevlidi Nebi Haftası etkinlikleri kapsamında Dursun Ali Erzincanlı´yı İnegöllülerle buluşturdu. Şiir dolu gecede, Erzincanlı anlatımlarıyla da gönülleri okşadı.
Köylünün pişmanlığı!
Köylünün pişmanlığı!
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı´nca, ülke genelinde gerçekleşen tapu kadastro tarlaları birleştirme ve düzleme işlemleri ile Devlet Su İşleri´nin çalışmaları köylüleri isyan ettirdi.
10 ayda 2,6 milyar dolar ihracat
10 ayda 2,6 milyar dolar ihracat
Türk mobilya sektörü, 179 ülkeye 2019´un ilk 10 ayında yaklaşık 2,6 milyar dolarlık ihracat yaptı. İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, gerçekleşen mobilya ihracatının yaklaşık yüzde 64´ünün Marmara Bölgesi´nden karşılandığını söyledi.
Uzun Süre Ambulansın Gelmesini Bekledi
Uzun Süre Ambulansın Gelmesini Bekledi
Bursa-Ankara karayolu üzerinde meydana gelen kazada PTT´de görevli motosiklet sürücüsü yaralandı. Yaralıya ilk müdahaleyi ise nöbetten çıkan ve evine kendi aracıyla giden bir 112 çalışanı yaparken, 112 ambulansının olay yerine geç gelmesi tepkilere neden oldu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ