Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Emin Acar Kabri Başında Anıldı
Eğitim ve irşad faaliyetleri ile bilinen, Milli Selamet Partisi eski Milletvekili, Ankara´nın manevi önderlerinden Dr. Emin Acar, vefatının ikinci yılında doğum yeri olan İnegöl´e bağlı Deydinler mahallesindeki kabri başında anıldı.
Tarih: 3.4.2018 11:51:19

Ankara´nın manevi dinamiklerinden Milli Selamet Partisi 1973 Bursa Milletvekili Dr. Emin Acar Hocaefendi, iki yıl önce hakka yürüdü. 1974 ile 1979 yılları arasında Milli Selamet Partisinden Milletvekili olarak hizmet veren Ankara´nın manevi önderlerinden Dr. Emin Acar, ölümünün ikinci yılında mezarı başında anıldı. Doğum yeri olan İnegöl´e bağlı Deydinler mahallesindeki kabrine gelen yüzlerce öğrencisi dua etti. İnegöl Belediyesi, Deydinler mahallesi muhtarlığı ve öğrencileri tarafından organize edilen Mevlid-i şerifte, merhum için okunan hatmi şerifler ve surelerin duası yapıldı.

Programa Bursa Valisi İzzettin Küçük, AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Ali Pulcu, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, Cumhuriyet Başsavcısı Zekeriya Alper İnanç, İlçe Emniyet Müdürü İlhami Araali, AK Parti Bursa İl Başkanı Ayhan Salman, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Ersan ile kalabalık vatandaşlar katıldı.

HAYATINI İNSANLIĞA, İLME, ÖĞRENMEYE VE ÖĞRETMEYE ADADI

Duanın ardından konuşan Emin Acar´ın oğlu Dr. Rahmi Acar, merhum babasının mevlidine katılanlara teşekkür ederek, “Dr. Emin Acar Efendi hayatını insanlığa, ilme, öğrenmeye ve öğretmeye adamış, 90 yılını bu uğurda geçirmiş çok büyük bir insan. Bunu burada katılanların hepsinin yürekten bilip inandıklarını ve buna istinaden buraya geldiklerini çok iyi biliyorum” dedi.

HAYATTA NE EKERSENİZ ONU BİÇİYORSUNUZ

İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban ise “Bugün Dr. Emin Hocamızın vefatının 2. Yılında onu anmak adına bir araya geldik. Dün de Kent Müzemizin konferans salonunda hem Kasım Efendi hem de Dr. Emin Hocamızla ilgili bir anma programı yapıldı. Orada da kendisiyle ilgili çok güzel bilgiler edindik. Ben kendisini tanıma şerefine nail olamadım ama gıyabında çok güzel şeyler duydum. Onu özellikle Ankara´da ziyaret edenler mutlaka çorbasından içer, şerbetinden içer, süt dağıtılır, orada ilminden istifade eder ve hayır dualarını alırlar. Bu yönüyle hayırlı hizmetleri olduğunu duyduk. Tabi ki şehrimizde doğup büyümüş böyle bir hocamızın olmasından da ayrı bir memnuniyet duyduğumuzu ifade etmek istiyorum. Demek ki hayatta ne ekerseniz onu biçiyorsunuz. Bu kalabalıktan onu anlıyoruz. Uzaktan yakından gelen başta Sayın Valimiz olmak üzere, Büyükşehir Belediye Başkanıma, Milletvekillerimize ve tüm misafirlerimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

EMİN HOCA FARKLI BİR İNSANDI

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da kısa bir konuşma yaptı. Geçen yıl İnegöl Belediye Başkanı olarak burada misafirleri ağırlamaya, bu işe destek vermeye çalıştıklarını hatırlatan Aktaş, “Şimdi de Allah nasip etti Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Alper kardeşimizin ev sahipliğinde bu organizasyonu icra ediyoruz. Nasipkar olmayı cenabı Allah nasip etsin. Dr. Emin Acar hocamızın çorbasından birkaç kez içmiş, sohbetini dinlemiş biriyim. Geçen yıl da ifade etmiştim, 90´lı yaşlara gelip de zihni, beyni bu kadar açık olur insanın. 90´lı yaşlara gelip de nano teknolojiyi konuşan, hala sporun nasıl yapılması gerektiğini ifade eden, hala şehirle ve ülkeyle alakalı kafa yoran başka birini görmedim. Emin Hoca farklı bir insandı, özel bir insandı. Cenabı Allah Dr. Emin Acar Efendi gibi insanların sayısını arttırsın. Burada bulunmak benim için de bir onurdur, şereftir. Rabbim hayrınızı kabul etsin” dedi.

OKUYUN, OKUYUN, OKUYUN…

“Çok güzel bir insanın merasimi için toplandık” diyerek konuşmasına başlayan AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Ali Pulcu, “Bu merasimi tertip edenlere teşekkür ediyorum. Bu merasime iştirak ettiğiniz için sizlere de teşekkür ediyorum. Babamla Emin hocam çok yakın dostlar. Ben 18 yaşına kadar Emin Beyin psikiyatrist doktor olduğunu biliyordum. 18 yaşına gelince onun farklı bir insan olduğunu, özel bir eğitim aldığını fark ettim. Bir daha da dizinin dibinden ayrılmadık. Dr. Emin Bey benim gibi binlerce talebe yetiştirmiştir. Kendini yetiştirmiş insan, seyyar kubbeli camidir derdi. Gençlere öğüdü, tüm insanlara öğüdü 3 taneydi. Okuyun, okuyun, okuyun… Şuan binlerce talebe okullarda üzüm yemeye, süt içmeye devam ediyor” diye konuştu.

O DA HİKMET EHLİYMİŞ

Bursa Valisi İzzettin Küçük ise, “Değerli hocamızı rahmetle yad ediyorum. Onu görmedim ama hikayelerini, hatıralarını dinledim. Büyük şahsiyetler vefat ettiğinde, gökten bir yıldız kayar. Vakti hayatında o yıldız nasıl insanlara yol gösterirse, o da öyle yol gösterir. Ama vefatından sonra yerde de bir meşale gibi parlar. Vefat eden böyle değerli şahsiyetleri anmak da o meşaleye yakıt taşımaktır. Çünkü yaşamında hal ve davranışıyla nasıl yol ve yön göstermişse vefatından sonra da eserleri ve hatıratıyla, nasihatleriyle yol ve yön gösterir. Hatırlamak bir manasıyla hatırlatmaktır. Ben Emin hocamızın hatıralarını dinlerken, üzerinde hep büyük şahsiyetlerde olan bir vasıf olduğunu fark ettim. Hep söyledikleri ve yaptıkları aynı. Bazen sözüyle, bazen susuşuyla, bazen nazarıyla insanlara hep aydınlık vermiştir. Böyle şahsiyetlerin bir bölgede mezarının dahi olması lütuftur. Onu hatırlamak, onun ne dediğini, nasıl yaşadığını hatırlamaktır. Bir sürü görev yapmış. Ama hiçbir makam ona değer katmamış, o makamlara değer katmış. Hep duruşu aynı. Makamlara değer katmıştır. Bir yere bir şey olayım diye gelmemiş, bir şey yapayım diye gelmiş. Bu ancak gönülden çıkan sözlerle olur. Sadece akıldan çıkan sözlerle olmaz. Hikmet, aklın, ilmin suretini amelle kavramasıdır. O da hikmet ehliymiş. Bugün de çok tatlı bir havada andık kendisini. Mekanı cennet olsun” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Dr. Emin Acar´ın mezarının çevresinde vatandaşlara, pilav, kavurma ve irmik helvası ile ayran ikram edildi.

DR. EMİN ACAR HOCAEFENDİ KİMDİR?

Ankara´daki manevi önderlerden Dr. Acar, 1926 yılında Bursa´nın İnegöl ilçesinde doğdu. 1952´de İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olan Acar, 1974 ve 77´de Milli Selamet Partisi´nden milletvekili seçildi. MSP eski milletvekili ve İslam Alimi olan Emin Acar, aynı zamanda İnegöl´ün yetiştirdiği çok değerli bir hayırseverdi. Yıllardır Hacı Bayram Veli Hazretlerine komşuluk yapan Emin Acar, Hacı Bayram Veli´nin yolunda ilim ve irfan hizmetlerine devam ediyordu.

 

Haber ve Fotoğraf: Kurum Bülteni
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Emin Acar Kabri Başında Anıldı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yaban hayvanları aç kalmayacak
Yaban hayvanları aç kalmayacak
İnegöl´de çevre gönüllüsü Bekir Hamlakay ve arkadaşları yaban hayvanları için kışın doğaya ekmek ve kemik bırakıyor.
BURSA´DAKİ MÜZELER REKOR KIRDI
BURSA´DAKİ MÜZELER REKOR KIRDI
Bursa Büyükşehir Belediyesi´nin bünyesinde faaliyetlerini sürdüren müzeler, geçtiğimiz yıl rekor ziyaretçi sayısına ulaştı. Bursa´nın müzeleri, yerli yabancı 1 milyona yakın müze meraklısı tarafından ziyaret edildi.
Hava kirliliği tehdit ediyor
Hava kirliliği tehdit ediyor
Kimya Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Rengin Demiröz, dün yapılan ölçümlerde Osmangazi Yıldırım ve İnegöl´deki hava kalitesinin insan sağlığını tehdit eder düzeyde olduğunu söyledi.
Bitkisel hayattan sınava
Bitkisel hayattan sınava
Sakarya´nın Pamukova ilçesinde geçirdiği kazada ağır yaralanan ve aylarca bitkisel hayatta kalan 18 yaşındaki Beyzanur Altun, azmi ve dualarla tekrar hayata döndü. Altun, hedefindeki mimarlık mesleği için açık lise sınavlarına evinde girdi.
Ödül ve Sertifikalarını Aldılar
Ödül ve Sertifikalarını Aldılar
İnegöl Belediyesi´nin AHİD işbirliğiyle düzenlediği Evlilik Okulu kapsamında 8 haftalık eğitimler sona erdi. Eğitimlerin ardından yapılan sınavda dereceye giren çiftler için Cuma akşamı ödül töreni düzenlendi. Kursa katılanlar da sertifikalarını bu törende aldı.
Rukiye Türeyen´e destek
Rukiye Türeyen´e destek
AK Parti İnegöl Gençlik Kolları üyeleri, yüzde 98 engelli olan ve tek parmağıyla kitap yazan Rukiye Türeyen´e destek olmak amacıyla "Kanadı Kırık Melek´in Kanadına Takılanlar" adlı kitabından satın aldı.
O´nun Örnekliğine Ve Önderliğine Muhtacız
O´nun Örnekliğine Ve Önderliğine Muhtacız
İnegöl Belediyesinin Mevlid-i Nebi programı kapsamında İnegöl´e gelen Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, konferansına İnegöllüler yoğun ilgi gösterdi.
Ahıskalılardan sessiz yürüyüş
Ahıskalılardan sessiz yürüyüş
Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) ve İnegöl Ahıska Türkleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği işbirliğinde, Ahıska sürgününün 74. Yıldönümü münasebetiyle yürüyüş düzenlendi.
Çocuklardan dikkat çeken yürüyüş
Çocuklardan dikkat çeken yürüyüş
Teknoloji bağımlılığı yüzünden kendilerine vakit ayırılmayan çocuklar İnegöl´de yürüyüş gerçekleştirdi.
Turgutalp´in türbesine ziyaret
Turgutalp´in türbesine ziyaret
İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, Osman Gazi´nin silah arkadaşlarından İnegöl´ü fetheden komutan Turgutalp´in türbesini ziyaret etti.
İnegöl AVM´de Okula Dönüş Zamanı
İnegöl AVM´de Okula Dönüş Zamanı
Alışverişi sosyal yaşamın kalbine taşıyan İnegöl AVM, Eylül ayında düzenleyeceği etkinlik ve kampanyalarla okula dönüşü kutluyor.
Cansuyu´ndan 3 Kıtaya Yardım
Cansuyu´ndan 3 Kıtaya Yardım
Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği gönüllüleri, dünyanın dört bir yanına ümmetle bayramlaşmak için yola çıkıyor.
Enerjide yüzde 5 indirim imkanı
Enerjide yüzde 5 indirim imkanı
Limak Enerji, Türkiye´nin ilk online cüzdanı olan fastPay mobil uygulamasıyla elektrik faturalarını öderken müşterilerine yüzde 5 indirim kazandırıyor.
“Acı ve Adalet Arayışının Sembolü”
“Acı ve Adalet Arayışının Sembolü”
İnegöl Çerkez Adige Kültür Derneği Başkanı Şevket Coşkun, Srebrenitsa katliamının insanlık tarihinin en büyük soykırımlarından biri olduğunu ifade ederek katliamın 23. yılında yaşamını yitirenleri rahmetle andı.
   Vawelya Cafe&Bistro Hizmete Açıldı
Vawelya Cafe&Bistro Hizmete Açıldı
İnegöl´ün yeni yaşam merkezlerinden olan Vawelya Cafe & Bistro, düzenlenen açılış töreniyle hizmete açıldı
“Kudüs Müslümanların Ortak Davasıdır”
“Kudüs Müslümanların Ortak Davasıdır”
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) İnegöl Şubesi Başkanı Birol Atay, ABD´nin Kudüs´ü İsrail´in başkenti olarak görmesinin kabul edilemez olduğunu belirterek; “Kudüs Müslüman âleminin ortak davasıdır” dedi.
BUSMEK´ten Ebru Sergisi
BUSMEK´ten Ebru Sergisi
BUSMEK´in ‘Ebru´ branşı eğitmen ve kursiyerlerinin el emeği göz nuru eserleri, sanatseverlerden tam not aldı.
Bursa Belgeliği Görücüye Çıktı
Bursa Belgeliği Görücüye Çıktı
Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kültür A.Ş, 36.Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı´na damgasını vurdu. Fuarda “Bursa Kitapçısı” markası en çok ilgi gören stantların başında yer aldı.
İnegöl Güneşe Doyacak
İnegöl Güneşe Doyacak
Sonbaharın etkisi altında olan İnegöl´de bu hafta sıcaklıklar, 21 dereceye kadar yükselecek.
ANNE KEDİYE UMUT OLDULAR
ANNE KEDİYE UMUT OLDULAR
İnegöl´de meydana gelen bir kazada iki arka bacağı kopan hamile kedi, İnegöl Belediyesi Sahipsiz Hayvan Bakım ve Tedavi Merkezi´nde hem yeni protez bacaklarına kavuştu hemde yavrusunu dünyaya getirdi.
07 TEMMUZ YOĞUNLUĞU
07 TEMMUZ YOĞUNLUĞU
İnegöl Nikâh Dairesi 07.07.2017 tarihi dolayısıyla en yoğun günlerinden birini yaşıyor. İnegöl Belediyesi, Yaşamlarının en anlamlı “evet”i için 07.07.2017 tarihi seçen 23 çiftçi evlendirmenin mutluluğunu yaşıyor.