#inegöl

Inegöl'de feci kaza

maskeli katil zanlısı kamerada

Çok sayıda silah ve uyuşturucu ele geçirildi

Zabıtaya yumruklu saldırı

Sıfır araçlar otobana saçıldı

Virajı alamayan vinç devrildi

Şehit polisin evinde acı

Villaya yıldırım düştü

Yabani atlar drone ile görüntülendi

Ulaşımdaki konfor köprülere de yansıdı

İnegöl’de çöp görüntüleri ortadan kalkacak

Şehit polisi 10 binler uğurladı

Bursa Valiliği'nden Uyarı

Milyonları ilgilendiren karar

BUÜ, kampüs dışı elektronik kaynak kullanımında rekor kırdı

Haberyorum Gazetesi'ne teşekkür

UZAKTAN EĞİTİMLE HAFIZ OLDULAR

İnegöl Dörtçelik MTAL, İnegöl Nene Hatun MTAL maske üretiyor

BUSMEK’le, YKS ve LGS’ye uzaktan hazırlık

Eğitimcilerin sorunu çözüldü

Uludağ Üniversitesi’nden öğrencilere müjde

  • Salı 21 ° / 12 ° Fırtına
  • Çarşamba 21 ° / 12 ° Fırtına
  • Perşembe 23 ° / 12 ° Fırtına

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Trabzonspor 26 15 3 8 31 53
2.Başakşehir FK 26 15 3 8 25 53
3.Galatasaray 26 14 4 8 24 50
4.Sivasspor 26 14 5 7 18 49
5.Beşiktaş 26 13 8 5 8 44
6.Alanyaspor 26 12 7 7 19 43
7.Fenerbahçe 26 11 8 7 12 40
8.Göztepe 26 10 9 7 1 37
9.Gaziantep FK 26 8 10 8 -5 32
10.Denizlispor 26 8 11 7 -8 31
11.Antalyaspor 26 7 10 9 -14 30
12.Gençlerbirliği 26 7 12 7 -11 28
13.Kasımpaşa 26 7 14 5 -12 26
14.Konyaspor 26 5 10 11 -12 26
15.Yeni Malatyaspor 26 6 13 7 -2 25
16.Çaykur Rizespor 26 7 15 4 -18 25
17.MKE Ankaragücü 26 5 13 8 -22 23
18.Kayserispor 26 5 14 7 -34 22


Eroğlu’ndan deprem çağrısı

İnegöl Saadet Partisi İlçe Başkanı Hasan Eroğlu, İnegöl’de yaşanacak olası deprem için yetkililerin önlem almasını istedi.

Konu ile alakalı basın açıklaması yapan İnegöl Saadet Partisi İlçe Başkanı Hasan Eroğlu; “Öncelikle bu üzücü hadisede hayatlarını kaybeden Elazığlı ve Malatyalı kardeşlerimize Yüce Allahtan rahmet ve yaralı olarak kurtulan kardeşlerimize de acil şifalar diliyoruz.Birlik ve beraberliğimizin had safhada olması gereken bu tip elim hadiselerdeayrıştırıcı dil kullanılmamasında ve beyanatların dasiyaset üstü bir içerikle verilmesinde büyük fayda görüyoruz. Ve önceden sayın Belediye Başkanımız Alper Taban Beyefendiye takdim ettiğimiz detaylı bir şekilde hazırlanan "Afetlere Hazırlık" dosyamızdaki hususları tekrar ediyoruz.” Dedi

"Doğal Afet Merkezi" olmalı

Eroğlu, Belediye bünyesinde bir Doğal Afet Merkezinin olması gerektiğini belirterek, “Yaklaşık üçyüz bin nüfusla birlikte yaşadığımız İnegöl şehrimizde maruz kalabileceğimiz deprem, sel, büyük patlamalar ve yangınlar gibi afetlere karşı çok yönlü bir şekilde hazırlanılması ve bir çok teknik disiplin açısından konunun ele alınması gerektiğini düşünüyoruz.Afet yönetimi ve afet öncesi alınması gereken tedbirlerle alakalı olarak, birçok resmi kayıt ve envanterlere sahip olan, bütçesi ve personel vasfıyla daha organize bir yapıya sahip bir kurumun bu işi yürütmesi çok önemlidir. Bu amaçla İnegöl belediyemiz doğrudan veya yönlendirici yerel güç olarak ön plana çıkmasını önemsiyoruz.Belediyemizin bünyesinde bir "Doğal Afet Merkezi" olmalı, burada afet durumlarında kullanılmak üzere gerekli teknik araçlar, çadır, telsiz, battaniye, ve teçhizatlar depolanmalıdır. Depremle alakalı bilincin artması yönünde dersler ve tatbikatlar hayata geçirilerek yaygınlaştırılmalıdır.” Şeklinde konuştu.

"Mahalle Afet Gönüllüleri Projesi" hayata geçirilmelidir.

Saadet Partisi İlçe başkanı Hasan Eroğlu sözlerine şu başlıklar alında devam etti:  “Bu gaye doğrultusunda teknik kişiler ve konunun muhataplarıyla bir "Çalıştay" düzenlemeli ve konular detaylıca ele alınarak mevcut durumun tespiti yanında teknik çalışmalar, hukuki altyapı, mali kaynak, eğitim, risk ve afet yönetimi çerçevesinde temel esaslar belirlenmelidir. Öncelikli olarak bir "Acil Eylem Planı" yapılmalıdır.Başkanlarının doğal üye olan mahalle muhtarlarından seçileceği "Mahalle Afet Gönüllüleri Projesi" hayata geçirilmelidir. Bu projenin amacı, mahalle bazında belli sayıda kişinin hem eğitilerek hem de teçhizatlandırılarak arama-kurtarma çalışmalarında müdahil ve yardımcı olmalarını sağlamak olacaktır.”

Süratli ve Etkin Kentsel Dönüşüm

Depreme dayanıksız yapı stoğuyla ilgili çözüm üretebilmek için yerel dinamiklerle, teknik odalarla istişare ortamı hazırlanmalı ve daha da geç kalmadan kentsel dönüşümü hızlandırmak için belediye bünyesinde işin ehli teknik bir birim kurularak bu birim üzerinden yol alınmalıdır.Kentsel dönüşümde sağlıksız yapılardan kurtulmuş olacağımız gibi, aslında altyapısından otoparkına, yeşil alanından kanalizasyonuna kadar her türlü probleminin çözümü için de fırsat yakalanmış olacaktır. Dolayısıyla adım adım bu gaye üzerinde hareket edilmeli ve Yeni İnegöl projesi üzerinden de çözüm yolları aranmalıdır.”

Teşvik Edici Adımları Atmalıdır

“İnegöl konumu itibariyle istatistiki olarak ortalama 30 yılda bir 6,5 büyüklüğünde bir depreme maruz kaldığından İnegöl’deki eski yönetmelik şartlarında yapılan (4 ve üzeri katlı) 4 bin civarında yapının ivediliklebeton dayanıklılık testinden geçmesi, dayanım ve hasar tipi yönüyle yorumlanması gerekmektedir.Şehircilik esasları, sosyo-kültürel yapı, altyapı maliyetleri gibi sebeplerden dolayı inşaat izni verilen binaların kat sayılarında artış istenmese de, bu artış sağlanmadan bir dönüşüm de mali kaygılardan ötürü mümkün görünmemektedir. Mevcut Batıkent projesinde olduğu gibi.İnegöl Belediyesi bu sorunlara uzun vadeli olarak temel iki mesnet üzerinden çözüm üretmelidir. Bir taraftan şehir merkezindeki cazibe noktalarını mümkün olduğunca Yeni İnegöl alanlarına dağıtarak o bölgedeki yapılaşmayı teşvik etmeli, diğer taraftan Eski İnegöl'deki nispeten riskli görülen yapıları dönüştürebilmek için teşvik edici adımları atmalıdır.”

Mavi Masa Meclisi kurulmalı

Büyük afetlerle mücadele ile ilgili ortak akıl teşekkülü için, yine çözüm önerisi olarak sunduğumuz ve ismini Mavi Masa İstişare ve Koordinasyon olarak belirlediğimiz proje bir an önce hayata geçirilmelidir. Bu kapsamda Mavi Masa Meclisi kurarak, hizmet kurumlarının, sanayi kuruluşlarının, teknik odaların temsilcileri ile şehrimizi ilgilendiren tüm altyapı çalışmalarında riskli durumlar veya muhtemel tehlikeler oluşmadan önce gerekli tedbirlerin alınarak çalışmaların yürütülmesi amaçlanmalıdır.Belediyemiz meslek odaları, sivil toplum kuruluşları ve Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği içerisinde kurslar düzenleyerek, tatbikatlar yaptırarak ayrıca vatandaşlar için çıkaracağı dergi, broşür v.b. araçlarla afetler konusunda bilgilendirme ve eğitim faaliyetlerini zenginleştirmelidir.”

Eroğlu son olarak; “Taziye ve geçmiş olsun dileklerimizi tekrar eder, daha da büyük afetlere hazırlıksız yakalanmaktan Cenabı Allah'a sığınırız. İnegöl kamuoyuna saygılarımızla.” İfadelerini kullandı.

Haber Merkezi