Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Evlilik okulu eğitimleri sürüyor
İnegöl Belediyesi´nin AHİD işbirliğiyle düzenlediği Evlilik Okulu kapsamında ‘Çocuk Eğitimi´ konusunda “Terbiyeli Çocuğum” ismiyle düzenlenen konferansta konuşan Uzman Psikolog Abdülaziz Yılmaz, “Bugün çocuk yetiştirmek var olmak ya da teslim olmak arasında yapacağımız tercihtir” dedi.
Tarih: 29.10.2018 11:22:33

İnegöl Belediyesi´nin Aile Hayatını İyileştirme Derneği (AHİD) işbirliğinde toplumun yapı taşı olan aile müessesesinin önemini ortaya koymak adına başlatılan Evlilik Okulu eğitimleri sürüyor. Eğitimler kapsamında Cuma akşamı Uzman Psikolog Abdülaziz Yılmaz İnegöllülerle buluştu. “Terbiyeli Çocuğum” konulu seminer, Sani Konukoğlu Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

 

Vatandaşların yoğun katılım gösterdiği konferansta, ailenin çocuk üzerindeki etkisi, güçlü aile yapısının önemi, iyi yetişmiş çocukların gelecek adına nasıl umut vaat ettiği konusunda bilgiler verildi. Hikayeler ve örneklemelerle süslenen seminerde Uzman Psikolog Abdülaziz Yılmaz; çocukla ilgili ne yapıyoruz, bugüne kadar ne yaptık, nasıl davranmalıyız konularında bilgi aktarımında bulundu. Yılmaz; “Niye çocuk eğitimi üzerinde durmalıyız? Bizim çocuğumuz iyi olursa, başarılı olursa, efendi olursa dünyada her şey değişir mi? Bu kötü gidişata dur demiş mi oluruz? Ben tek başıma ne yapabilirim diye düşünenlerin aslında kendi hanesine, kendi çocuğuna sahip çıktığı zaman millet ve ümmet olarak bütün bu yaşadığımız sıkıntılara yönelik bir birey olarak çok büyük bir mücadelenin içerisine girildiğini göreceğiz” dedi.

 

OSMANLI´NIN EN BÜYÜK GÜÇLERİNDEN BİRİ AİLEYDİ

Osmanlı´da aile ve çocuk eğitimi konusunda salondakilere bilgiler veren Yılmaz, şöyle devam etti: “Uzunca bir süre araştırdım ve Osmanlı´da aile eğitimi, çocuk eğitimi, nesil yetiştirmeye dair çok fazla bir kaynağımızın olmadığını gördüm. İncecik bir kitaba ulaştım Osmanlı´da Çocuk Eğitimi diye. Kitabın yarısından çoğu da yabancı yazarların Osmanlı´daki çocuk eğitimi araştırmalarından oluşuyor. Bir bakıma bizi dışarıdan gözlemleyenlerin yazılarından oluşuyor. Kitabın ilk sayfasında ilk sözlerden biri Osmanlı ailesi ve çocuk yetiştirme usulleriyle alakalı. Bütün dünyada aile yapılarını incelemiş bir yazarın sözleri bunlar. Şöyle diyor; bütün dünyadaki aile yapılarına baktım, ne zaman ki Osmanlı´ya, Anadolu´ya gelince fark ettim ki bizim karşımızdaki Osmanlı´nın Anadolu´nun en büyük gücü ailelerdir. Bu aileler onlarda var olduğu sürece ve bu nesilleri bizim karşımızda bu şekilde yetiştirmeye devam ettiği sürece biz onları asla cephede yenemeyeceğiz. Ama ne zaman ki onların aile yapılarını bizimkine benzetirsek, aile olmaktan bir haber aynı evde yaşayan bir grup haline gelirse işte o zaman bizim onlarla cephede uğraşmak gibi mecburiyetimiz kalmayacak ve kendiliğinden bize teslim olacaklar. Çok acı bir tespit. Bugün bizi biz yapan, bizi ayakta tutan, bizi bir kıl çadırdan 3 kıtaya ulaştıran; evet yeniçeriler vardı, evet önemli Padişahlar vardı, evet hadisi şerifle şereflenen Sultan Fatih´ler vardı ama onların arkasında onları yetiştiren bir aile, sağlam bir toplum vardı. En büyük güçlerden biri aileydi.”

 

VAR OLMAK YA DA TESLİM OLMAK

“Çocuk eğitimi dediğiniz şey sadece bir çocuğumuz olsun da bize hizmet etsin, yüzümüzü kara çıkarmasın mantığıyla hareket edilecek bir kavram değil. Bugün çocuk yetiştirmek var olmak ya da teslim olmak arasında yapacağımız tercihtir.”

 

EN BÜYÜK ETKEN HUZURSUZ AİLE VE KÖTÜ ÇEVRE

“Bugünkü nesil imkanlar içinde mutsuz, bir sürü desteğin içerisinde başarısız ve bugünkü nesil maalesef bir sürü mutlu olması gerekecek sebebin içerisinde bağımlılıkta mutluluğu arayan bir nesil olarak karşımıza çıkıyor. Bu durum iki sebebin sonucu olarak ortaya çıkıyor. Birincisi huzursuz aileler. Aileler huzursuz olunca çocuğa her türlü imkan sağlansa da mutsuz ve başarısız oluyor. İkincisi de psikolojide akran etkisi dediğimiz kötü arkadaşların etkisi. İyi bir sosyal çevresinin olmaması nedeniyle bu çocuklar kötü örnekler karşısında birbirine benziyor. Önce huzurlu bir aile, sonra iyi bir arkadaş çevresi lazım. Bu iki değeri sağlamazsak biz oradan verimli bir nesil çıkaramayacağız.”

 

Konferans sonunda Belediye Başkan Yardımcısı Eşref Yiğit sahneye davet edildi. Kısa bir selamlama konuşması yapan Yiğit, “Hocamıza vermiş olduğu bu kıymetli bilgiler için teşekkür ediyorum. Programın hazırlanmasında emeği geçen Aile Hayatı İyileştirme Derneği´nin Başkan ve yönetimine de teşekkür ediyorum. Faydalı bir program oldu. inşallah biz de bu akşam hocamızın anlattıklarından kendimize dersler çıkardık. Sizlere de katıldığınız için teşekkür ediyorum” dedi. Konuşma sonrası Eşref Yiğit, Uzman Psikolog Yılmaz´a üzerinde İnegöl´ün değerlerinin yer aldığı çini hediye etti.

 

Haber ve Fotoğraf: Kurum Bülteni
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Evlilik okulu eğitimleri sürüyor
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İşe ilk adım projesi başladı
İşe ilk adım projesi başladı
Ülkemizde okuldan işe geçiş sisteminin güçlendirilmesi; genç işsizlik oranının düşürülmesi amacıyla ön lisans ve lisans mezunu 18-29 yaş aralığındaki genç iş arayanların istihdamına yönelik “İşe İlk Adım Projesi” başladı.
YARIYIL TATİLİ BAŞLADI
YARIYIL TATİLİ BAŞLADI
2018-2019 eğitim öğretim yılının ilk dönemi sona erdi. İnegöl´de 60 bin öğrenci karne heyecanı yaşarken, İnegöl Fenerbahçeliler Derneği Hamamlı İlkokulunda öğrencilerin karne heyecanına protokol üyeleri de ortak oldu.
Miniklerin karne heyecanı
Miniklerin karne heyecanı
İnegöl´de 60 bin öğrenci karnelerini alırken, en büyük heyecanı ise ilkokul birinci sınıf öğrencileri yaşadı.
Yabani hayvanlara yiyecek bıraktılar
Yabani hayvanlara yiyecek bıraktılar
Vehbi Koç İlkokulu öğrencileri, “Bir avuç dostluk” adını verdikleri sosyal sorumluluk projesi kapsamında İnegöl Belediyesi işbirliği ile soğuk kış günlerinde yaşam mücadelesi veren yabani hayvanlara destek olmak amacıyla doğaya yiyecek bıraktı.
Sezai Karakoç Okulundan Türkiye Derecesi
Sezai Karakoç Okulundan Türkiye Derecesi
İnegöl Sezai Karakoç Ortaokulu, Okul Sporları Kros Türkiye Şampiyonasında yıldız erkek ve kız takımı Türkiye derecesi yaptı.
İTSO´dan Fırıncılara Hijyen Eğitimi
İTSO´dan Fırıncılara Hijyen Eğitimi
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO), Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü işbirliğinde İnegöl´de faaliyet gösteren fırın personellerine “Ekmek Hijyen Eğitimi” düzenledi. Eğitim sonucunda yapılan sınavda başarı sağlayan katılımcılar Ekmek Hijyen Belgesi almaya hak kazandı.
SURİYELİ ÖĞRENCİLER MESLEKİ EĞİTİMLE BULUŞUYOR
SURİYELİ ÖĞRENCİLER MESLEKİ EĞİTİMLE BULUŞUYOR
MEB ve Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GİZ) arasında imzalanan "Türkiye´deki Suriyeli Sığınmacılar ve Ev Sahibi Topluluklar için Mesleki ve Teknik Eğitim ve İş Piyasası Hizmetleri Projesi" kapsamında Suriyeli kız öğrencileri mesleki eğitime kazandırmak amacıyla Osmangazi İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´nde tanıtım toplantısı düzenlendi.
30 BİN ÖĞRENCİYE KUMBARA DAĞITILDI
30 BİN ÖĞRENCİYE KUMBARA DAĞITILDI
İnegöl Belediyesi, Şubat ayında gerçekleştirilecek İnegöl Kitap Günleri etkinliği öncesi ilçemizde bulunan tüm ilkokul öğrencilerine yaklaşık 30 bin kumbara dağıttı. Fuar öncesi kitap almak için para biriktirmeleri öğütlenerek dağıtılan kumbaralarla öğrenciler hem kitap okumaya, hem de birikim yapmaya teşvik ediliyor.
Fen lisesi öğrencisi ödüle doymuyor
Fen lisesi öğrencisi ödüle doymuyor
Bireysel olarak katıldığı bir çok satranç yarışmasında derece alan Hayrulnisa Şahin, 19/26 Ocak 2019 tarihleri arasında Antalya´nın Serik İlçesinde düzenlenecek olan Türkiye Yıldızlar Şampiyonasında yarışacak.
ÇAVUŞOĞU TOPHANE MTAL´DE
ÇAVUŞOĞU TOPHANE MTAL´DE
Bursa Milletvekili, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu ve İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´ni ziyaret ederek öğrenci ve öğretmenlerle bir araya geldi.
BURSA´DA 5 OKUL SERTİFİKA ALDI
BURSA´DA 5 OKUL SERTİFİKA ALDI
Milli Eğitim Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı arasında “İş Sağlığı ve Güvenliğinin Eğitime Entegrasyonu” protokolü imzalandı.
Kosova Koleji öğrencilerinden anlamlı ziyaret
Kosova Koleji öğrencilerinden anlamlı ziyaret
Özel Kosova Koleji öğrencileri, öğretmenleri Megrican Çalış ile birlikte 10 Ocak çalışan gazeteciler günü nedeniyle gazetemizi ziyaret etti.
Girişimci kadınlar yarışmaya hazırlanıyor
Girişimci kadınlar yarışmaya hazırlanıyor
İnegöl Halk Eğitim Merkezi, Vadofon Türkiye Bilişim Vakfı ve Hayat Boyu Öğrenme işbirliği ile yürütülen ´Girişimcilikte Önce Kadın´ proje yarışması için kadınlara bilişim çalışmaları yapıldı.
ÇİFTÇİ EĞİTİM SEMİNERLERİ SÜRÜYOR
ÇİFTÇİ EĞİTİM SEMİNERLERİ SÜRÜYOR
İnegöl Belediyesi´nin çiftçi eğitim seminerleri, Hocaköy Mahallesinde ‘Meyve ağaçlarında budama ve bitki zararlıları ile mücadele´ konulu eğitim ile devam etti.
BURSA EĞİTİMİNDE YOL HARİTASI BELİRLENDİ
BURSA EĞİTİMİNDE YOL HARİTASI BELİRLENDİ
Bursa 2023 Eğitim Vizyonu Çalıştayı tüm paydaşların katılımıyla İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger Başkanlığında Merkez Anadolu İmam Hatip Lisesi´nde gerçekleştirildi.
Eğitim Bir Sen´den tanışma kahvaltısı
Eğitim Bir Sen´den tanışma kahvaltısı
Eğitim Bir-Sen İnegöl Kadın Kolları tarafından kahvaltılı tanışma programı düzenlendi.
 “TEKNOLOJİK BAĞIMLILIK, SOSYAL YALNIZLIKTIR”
“TEKNOLOJİK BAĞIMLILIK, SOSYAL YALNIZLIKTIR”
Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, Türkiye Bağımlılıklarla Mücadele Eğitim Programı (TBM) kapsamında rehber öğretmenlerden oluşan TBM formatörleri ile bilgi paylaşım toplantısında bir araya geldi.
OKYANUS KOLEJİNDEN BURSLULUK SINAVI
OKYANUS KOLEJİNDEN BURSLULUK SINAVI
Özel İnegöl Okyanus Koleji 2019-2020 Eğitim – Öğretim yılı için 5-6 Ocak tarihlerinde düzenlediği bursluluk sınavında 2 bin 500 öğrenci ter döktü.
Gürcüce Dil Kursu ilk mezunlarını verdi
Gürcüce Dil Kursu ilk mezunlarını verdi
Türkiye genelinde Halk Eğitim Merkezi tarafından ilk kez Bursa´nın İnegöl ilçesinde başlatılan Gürcüce Dil Kursu, ilk mezunlarını verdi.
Alkışlanacak proje
Alkışlanacak proje
Akşemsettin İlkokulu öğretmen ve öğrencileri Yenice Engelsiz Yaşam ve Rehabilitasyon Merkezi´ndeki özel öğrencilere kendi ördükleri atkıları hediye etti
   Yemenli çocuklar için kampanya
Yemenli çocuklar için kampanya
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası İlkokulunda 4/C sınıfının “Kumbaram Para Dolsun, Yemenli Çocuklara Umut Olsun” sloganlı okul çapında Yemen´li çocuklara yardım kampanyası başlatıldı.