Evlilik okulu eğitimleri sürüyor
İnegöl Belediyesi´nin AHİD işbirliğiyle düzenlediği Evlilik Okulu kapsamında ‘Çocuk Eğitimi´ konusunda “Terbiyeli Çocuğum” ismiyle düzenlenen konferansta konuşan Uzman Psikolog Abdülaziz Yılmaz, “Bugün çocuk yetiştirmek var olmak ya da teslim olmak arasında yapacağımız tercihtir” dedi.
Tarih: 29.10.2018 11:22:33

İnegöl Belediyesi´nin Aile Hayatını İyileştirme Derneği (AHİD) işbirliğinde toplumun yapı taşı olan aile müessesesinin önemini ortaya koymak adına başlatılan Evlilik Okulu eğitimleri sürüyor. Eğitimler kapsamında Cuma akşamı Uzman Psikolog Abdülaziz Yılmaz İnegöllülerle buluştu. “Terbiyeli Çocuğum” konulu seminer, Sani Konukoğlu Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

 

Vatandaşların yoğun katılım gösterdiği konferansta, ailenin çocuk üzerindeki etkisi, güçlü aile yapısının önemi, iyi yetişmiş çocukların gelecek adına nasıl umut vaat ettiği konusunda bilgiler verildi. Hikayeler ve örneklemelerle süslenen seminerde Uzman Psikolog Abdülaziz Yılmaz; çocukla ilgili ne yapıyoruz, bugüne kadar ne yaptık, nasıl davranmalıyız konularında bilgi aktarımında bulundu. Yılmaz; “Niye çocuk eğitimi üzerinde durmalıyız? Bizim çocuğumuz iyi olursa, başarılı olursa, efendi olursa dünyada her şey değişir mi? Bu kötü gidişata dur demiş mi oluruz? Ben tek başıma ne yapabilirim diye düşünenlerin aslında kendi hanesine, kendi çocuğuna sahip çıktığı zaman millet ve ümmet olarak bütün bu yaşadığımız sıkıntılara yönelik bir birey olarak çok büyük bir mücadelenin içerisine girildiğini göreceğiz” dedi.

 

OSMANLI´NIN EN BÜYÜK GÜÇLERİNDEN BİRİ AİLEYDİ

Osmanlı´da aile ve çocuk eğitimi konusunda salondakilere bilgiler veren Yılmaz, şöyle devam etti: “Uzunca bir süre araştırdım ve Osmanlı´da aile eğitimi, çocuk eğitimi, nesil yetiştirmeye dair çok fazla bir kaynağımızın olmadığını gördüm. İncecik bir kitaba ulaştım Osmanlı´da Çocuk Eğitimi diye. Kitabın yarısından çoğu da yabancı yazarların Osmanlı´daki çocuk eğitimi araştırmalarından oluşuyor. Bir bakıma bizi dışarıdan gözlemleyenlerin yazılarından oluşuyor. Kitabın ilk sayfasında ilk sözlerden biri Osmanlı ailesi ve çocuk yetiştirme usulleriyle alakalı. Bütün dünyada aile yapılarını incelemiş bir yazarın sözleri bunlar. Şöyle diyor; bütün dünyadaki aile yapılarına baktım, ne zaman ki Osmanlı´ya, Anadolu´ya gelince fark ettim ki bizim karşımızdaki Osmanlı´nın Anadolu´nun en büyük gücü ailelerdir. Bu aileler onlarda var olduğu sürece ve bu nesilleri bizim karşımızda bu şekilde yetiştirmeye devam ettiği sürece biz onları asla cephede yenemeyeceğiz. Ama ne zaman ki onların aile yapılarını bizimkine benzetirsek, aile olmaktan bir haber aynı evde yaşayan bir grup haline gelirse işte o zaman bizim onlarla cephede uğraşmak gibi mecburiyetimiz kalmayacak ve kendiliğinden bize teslim olacaklar. Çok acı bir tespit. Bugün bizi biz yapan, bizi ayakta tutan, bizi bir kıl çadırdan 3 kıtaya ulaştıran; evet yeniçeriler vardı, evet önemli Padişahlar vardı, evet hadisi şerifle şereflenen Sultan Fatih´ler vardı ama onların arkasında onları yetiştiren bir aile, sağlam bir toplum vardı. En büyük güçlerden biri aileydi.”

 

VAR OLMAK YA DA TESLİM OLMAK

“Çocuk eğitimi dediğiniz şey sadece bir çocuğumuz olsun da bize hizmet etsin, yüzümüzü kara çıkarmasın mantığıyla hareket edilecek bir kavram değil. Bugün çocuk yetiştirmek var olmak ya da teslim olmak arasında yapacağımız tercihtir.”

 

EN BÜYÜK ETKEN HUZURSUZ AİLE VE KÖTÜ ÇEVRE

“Bugünkü nesil imkanlar içinde mutsuz, bir sürü desteğin içerisinde başarısız ve bugünkü nesil maalesef bir sürü mutlu olması gerekecek sebebin içerisinde bağımlılıkta mutluluğu arayan bir nesil olarak karşımıza çıkıyor. Bu durum iki sebebin sonucu olarak ortaya çıkıyor. Birincisi huzursuz aileler. Aileler huzursuz olunca çocuğa her türlü imkan sağlansa da mutsuz ve başarısız oluyor. İkincisi de psikolojide akran etkisi dediğimiz kötü arkadaşların etkisi. İyi bir sosyal çevresinin olmaması nedeniyle bu çocuklar kötü örnekler karşısında birbirine benziyor. Önce huzurlu bir aile, sonra iyi bir arkadaş çevresi lazım. Bu iki değeri sağlamazsak biz oradan verimli bir nesil çıkaramayacağız.”

 

Konferans sonunda Belediye Başkan Yardımcısı Eşref Yiğit sahneye davet edildi. Kısa bir selamlama konuşması yapan Yiğit, “Hocamıza vermiş olduğu bu kıymetli bilgiler için teşekkür ediyorum. Programın hazırlanmasında emeği geçen Aile Hayatı İyileştirme Derneği´nin Başkan ve yönetimine de teşekkür ediyorum. Faydalı bir program oldu. inşallah biz de bu akşam hocamızın anlattıklarından kendimize dersler çıkardık. Sizlere de katıldığınız için teşekkür ediyorum” dedi. Konuşma sonrası Eşref Yiğit, Uzman Psikolog Yılmaz´a üzerinde İnegöl´ün değerlerinin yer aldığı çini hediye etti.

 

Haber ve Fotoğraf: Kurum Bülteni
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Evlilik okulu eğitimleri sürüyor
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Okyonus´ta satranç turnuvası
Okyonus´ta satranç turnuvası
Türkiye Satranç Federasyonunun düzenlediği, “Atatürk´ü Anma Satranç Turnuvası”geçtiğimiz hafta sonu İnegöl Okyanus Kolejinin ev sahipliği ile gerçekleştirildi.
Öğrencilerden örnek davranış
Öğrencilerden örnek davranış
Zeki Konukoğlu Anadolu Lisesi öğrencileri, gönüllü olarak katıldıkları etkinlikte Yeniceköy Mahallesinde bulunan DOSTUM merkezinde çevre temizliği yaptı.
Kosovalı Öğrencilerinden Annelere Mektup
Kosovalı Öğrencilerinden Annelere Mektup
Kosova Eğitim Kurumları 4. sınıf öğrencileri, İngilizce yazdıkları mektuplarını annelerine gönderdiler.
İnegöl İlkokulu´ndan Örnek Davranış
İnegöl İlkokulu´ndan Örnek Davranış
İnegöl İlkokulu 3-A sınıfı öğrencileri, sınıf öğretmenleri Elif Gümüş eşliğinde, Kitap ve Kırtasiye Malzemesi Toplama kampanyası gerçekleştirdiler.
“Benimle Okur Musun İnegöl?”
“Benimle Okur Musun İnegöl?”
Vehbi Koç İlkokulu, okullarında uygulanan ‘Benimle Okur Musun?´ projesi gereği 2. kez Atatürk Heykeli önünde toplanarak okuma seansı gerçekleştirdi. Okuma seansına tüm okul velileri ve öğrenciler ile idareciler ve öğretmenler katılım gösterdiler.
Koşarer´den Geri Dönüşüme Destek
Koşarer´den Geri Dönüşüme Destek
Fikriye Koşarer Anaokulu, Sıfır Atık Projeleri çalışması kapsamında geri dönüşümle hazırlanan en güzel alışveriş çantaları yarışmasında ödüllerini dağıttı.
Gökmen Dede İnegöl´ün Başkanı Oldu
Gökmen Dede İnegöl´ün Başkanı Oldu
Hacı Sevim Yıldız-5 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Gökmen Dede, 139 okul temsilcisinin oy kullandığı seçiminde 38 oyla İnegöl Öğrenci Temsilcisi Başkanı seçildi.
Kosovalı Öğrenciler Kızılay´ı Tanıdı
Kosovalı Öğrenciler Kızılay´ı Tanıdı
Özel Devrim Kosova İlkokulu, her yıl 29 Ekim-4 Kasım tarihleri arasında kutlanan Kızılay Haftası kapsamında çeşitli etkinlikler düzenledi.
Altın Nesil Öğrencileri Üniversite Gezisinde
Altın Nesil Öğrencileri Üniversite Gezisinde
Özel Altın Nesil Anadolu Lisesi 12. sınıf öğrencileri, Cumartesi günü İstanbul´a üniversite gezisi düzenlediler.
Kocatepe´den farkındalık çağrısı
Kocatepe´den farkındalık çağrısı
Alanyurt Kocatepe Ortaokulu´nda eğitim gören1500 öğrenci,“Maskeni Giy, Lösemili Çocuklara Sahip Çık” sloganı kapsamında 2-8 Kasım Lösemi Haftası münasebetiyle maske giyerek okula geldiler.
Karadağlı öğrenciler memnun kaldı
Karadağlı öğrenciler memnun kaldı
30 Ekim-02 Kasım 2018 tarihleri arasında Kardeş Okul Projesi kapsamında Prof. Dr. Selçuk Yahşi Ortaokulu´nun misafiri olan Karadağlı öğrenci grubu, İnegöl´den memnun bir şekilde ülkelerine döndüler.
Kosovalı Öğrencilerin Tiyatro Heyecanı
Kosovalı Öğrencilerin Tiyatro Heyecanı
Özel Devrim Kosova Fen Lisesi öğrencileri, Uğultu Sanat Derneği etkinlikleri kapsamında sahnelenen “Eniştenin Suçu Ne?” isimli tiyatro oyununa yoğun ilgi gösterdiler.
Karadağlı Öğrencilerden İnegöl´e Ziyaret
Karadağlı Öğrencilerden İnegöl´e Ziyaret
Prof. Dr. Selçuk Yakşi Ortaokulu,“Kardeş Okul” projesi kapsamında Karadağ ülkesinin Rozaje Kenti 25 Mayıs Ortaokulu öğrencilerini ağırlıyor. İnegöl´de çeşitli protokol ziyaretleri gerçekleştiren heyet, akabinde şehrin tarihi bölgelerine ziyaretlerde bulunacak.
HEM Kurslarına Yoğun İlgi
HEM Kurslarına Yoğun İlgi
2018-2019 eğitim öğretim sezonunda Halk Eğitim Merkezi bünyesinde şuana kadar açılan 246 kursa 4 bin 566 vatandaş katılım gösterdi.
Yapıcı bir rol üstlenmeliyiz
Yapıcı bir rol üstlenmeliyiz
Milli Eğitim Bakanlığı 2023 Eğitim Vizyonu Belgesi´ni değerlendiren Eğitim-Bir-Sen İnegöl Şube Başkanı Sinan Aktaş, “Geleceğimiz açısından hep birlikte başarmak zorunda olduğumuz eğitim konusundaki ödevimiz, hepimizden paylaşma, dayanışma ve yapıcı rol üstlenmeyi beklemektedir” dedi.
Kosova´dan Liderlik ve Girişimcilik Semineri
Kosova´dan Liderlik ve Girişimcilik Semineri
Özel Devrim Kosova Fen Lisesi tarafından öğrencilere yönelik gerçekleştirilen Liderlik ve Girişimcilik Seminerlerinin bu ayki konuğu Sağlık Bilimleri Üniversitesi Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Cerrahisi Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Esra Özçakır oldu.
Bilal Erdoğan´ı İnegöl´e Davet Ettiler
Bilal Erdoğan´ı İnegöl´e Davet Ettiler
Abdülhamid Han Kültür ve Eğitim Derneği, Bilal Erdoğan´ı İnegöl´e davet etti.
Kaymakam Görücü´ye ziyaret
Kaymakam Görücü´ye ziyaret
Özel İnegöl Doğa Fen ve Anadolu Lisesi Müdürü Leyla Durmuş, İnegöl´e atanan Kaymakamı Şükrü Görücü´yü makamında ziyaret etti.
      Kırcalı MTAL´in başarısı ödüllendirildi
Kırcalı MTAL´in başarısı ödüllendirildi
Kitap Okuma Etkinliği Yarışması´nda başarılı olan Kırcalı MTAL´i öğrenciler, Milli Eğitim Müdürü Fatih Bilican tarafından ödüllendirildi.
“Kaliteli bir iletişime ihtiyacımız var”
“Kaliteli bir iletişime ihtiyacımız var”
İnegöl Belediyesi´nin AHİD işbirliğiyle düzenlenen ‘Aile İçi İletişim´ konulu konferansın konuğu Psikolog Yılmaz Gürkan oldu.
Kırcalı´da vefa etkinliği
Kırcalı´da vefa etkinliği
İnegöl Salih İbrahim Kırcalı Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğü geçtiğimiz Temmuz ayında vefat eden beden eğitimi öğretmeni Murat Sorguç´un anısına öğrencilerine pilav ikramında bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi