AJANS-YORUM-MATBAA HİZMETLERİ-(0224-7110828)
FESTİVAL BAŞLADI
İnegöl Belediyesi tarafından bu yıl 32´ncisi düzenlenen Uluslararası Kültür Sanat Festivali, Cumartesi günü yapılan kortej yürüyüşüyle başladı.
Tarih: 14.7.2019 19:38:58

İnegöl Belediyesi tarafından düzenlenen 32. Uluslararası Kültür Sanat Festivali, Cumartesi günü gerçekleştirilen kortej yürüyüşü ile start aldı. Festival için davet üzerine yurt dışından İnegöl´e gelen; Adige Cumhuriyeti, Arjantin, Azerbaycan, Bosna Hersek, Bulgaristan, Gürcistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kuzey Makedonya, Özbekistan, Polonya ve Ukrayna halk dansları ekipleri ile birlikte İnegöl´de kendi kültürlerini, örf ve adetlerini sürdürmek üzere çalışmalar yapan 9 yerel derneğin halk dansları ekipleri, İnegöl Belediyesi Halk Dansları Topluluğunun da katılımıyla İnegöl AVM önünden başlayıp Kültür Parkta son bulan kortej yürüyüşünde İnegöllüleri selamladı. Atatürk Bulvarı ve Park Caddesi üzerinden Kültür Parka ulaşan halk dansları ekibini kortej boyunca ilçe protokolü de yalnız bırakmadı.

Klasik Otomobiller de Korteje Katıldı

İnegöl Tarihi Mehteri, Osmanlı savaş kıyafetli giymiş okçular ve klasik otomobillerin de yer aldığı kortejde, ilçe halkı da festival coşkusuna ortak oldu. Renkli görüntülerin yaşandığı kortej vatandaşların da katılımıyla yoğun bir kalabalıkla gerçekleştirildi.

Muhteşem Gala

Kortej yürüyüşü ile başlayan festival coşkusu, akşam 21.00´da Kültür Park içerisinde bulunan Açık Hava Gösteri Merkezi´nde (AGM) gerçekleştirilen festival galasıyla devam etti. Gala Gecesi, AGM´yi dolduran vatandaşların yoğun tezahüratları ve alkışları eşliğinde yurt dışından gelen konuk ekipler ile yerel kültür derneklerinin halk dansları ekiplerinin tanıtılmasıyla başladı. İlçe halkının yoğun katılım gösterdiği gala gecesi, büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi.

13-20 Temmuz tarihleri devam edecek 32´nci Uluslararası Kültür Sanat Festivalinin gala gecesinde ekiplerin tanıtılmasının ardından sahneye davet edilen Belediye Başkanı Alper Taban, burada bir konuşma yaptı. Başkan Taban, bugün ziyadesiyle heyecanlı olduklarını ifade ederek; “Şehrimizde uzaklardan, yakınlardan buralara kadar gelen kıymetli misafirlerimiz var. Dolu dolu yaşayacağımız bir haftalık programımızla inşallah 32´nci Uluslararası kültür Sanat Festivalimizi gerçekleştireceğiz. Tabi ki bu festivalin geçmişi var. 32´ncinisini yaşıyoruz. Bundan önce Belediye Başkanlarımız bu festivali başlatıp bugünlere taşıdı. Hepsine teşekkür ediyorum. Benim için çok önemli bir festival. Uluslararası anlamda yapılan, hem ülke içerisinde hem dışarıdan kardeş şehir ilişkilerimizin olduğu, kültürel bağlarımızın olduğu şehirlerden, ülkelerden misafirlerimizi ağırlıyoruz. Bu ilişkilerin sürmesi açısından önemsiyoruz” dedi.

Yurt Dışından 11 Ekip

Konuk ekipler ve festival programı hakkında ad bilgiler veren Taban, şöyle devam etti: “Bugün 11 ayrı ülkeden misafirlerimiz var. Adige Cumhuriyeti, Arjantin, Azerbaycan, Bosna Hersek, Bulgaristan, Gürcistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kuzey Makedonya, Özbekistan, Polonya ve Ukrayna´dan gelen misafirlerimiz var. Yerelde de bu festivalin gerçekleştirilmesinde katkıları olan yerel kültür derneklerimiz var. İnşallah dolu dolu geçecek etkinliklerimiz olacak. Burada her akşam yerel derneklerimiz ve yurt dışından gelen konuk ekiplerimizin halk dansları gösterilerini izleyeceğiz. Altın Mobilya Halk Dansları Yarışmasının da 7´ncisini icra edeceğiz. Şehir içerisinde dış park gösterilerimizle folklor etkinliklerimiz devam edecek.”

15 Temmuz´da Festivale Mola

“15 Temmuz Pazartesi gecesine vurgu yapmak istiyorum. Biliyorsunuz bizim için önemli bir gün ve gece olarak anmak ve hatırlamak adına gerçekleştireceğimiz bir gece olacak. Bunu festivalden ayrı olarak planladık. İnşallah o gün dolu dolu devam edecek olan 15 Temmuz Birlik Beraberlik ve Dayanışma Gününe tüm ilçe halkımızı şimdiden davet ediyorum.”

Arı Gibi Çalışan Güçlü Bir Kadro Var

“Bu organizasyon büyük bir organizasyon. Ben sadece işin sunum kısmında var. Ama bu işin arka planında arı gibi çalışan güçlü bir kadro var. Ben kültür komisyonumuza, kültür işleri müdürlüğümüze, bizleri hiçbir programımızda yalnız bırakmayan kültür ve hemşeri derneklerimize teşekkür ediyorum. Bu yıl kortejde de bazı farklılıklar vardı. Klasik otomobilleriyle bizlere destek veren İşadamımız Abdullah Ezim´e de ayrıca teşekkür ediyorum. Festivalimize katkı veren sponsorlarımız var. Bunlar kimler; Çilek Mobilya, Sanko Holding, Area Mobilya, İTSO, Özdilek, Starwood, Fiba Grup İnegöl AVM, İMOTİM, CP, Cihangir, Weltew Mobilya, Uludağ İçecek, Serra Sünger, Mobiliyum AVM, Küçükçalık ve Freşa firmalarımıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum.”

Gönül Elçileri

“Kültür sanat bizim için önemli. İnşallah gelecekte biz bunu sosyal, ekonomik, ticari, turizm gibi pek çok alanda da işbirliğine döndürmek istiyoruz. Kültür sanat festivalimiz hayırlı uğurlu olsun. İnşallah en güzel şekilde konuklarımızı ağırlayıp onları ülkelerine birer gönül elçisi olarak uğurlayacağız.”

Başkan Taban´ın ardından konuşan Kaymakam Şükrü Görücü de “Böyle güzel bir ortamda sizlerle birlikte olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Bu gece kardeşlerin, dostların ve komşuların buluşmasını hep birlikte izliyoruz. Öncelikle tüm kardeşlerimize, dostlarımıza, komşularımıza hoş geldiniz diyorum. Bize bu güzel ortamı hazırlayan başta Belediye Başkanımız olmak üzere katkısı olan herkese teşekkür ediyorum” ifadelerinde bulundu.

Ekipler İlk Gösterilerini Yaptı

Gala gecesinde festival kapsamında İnegöl´e gelen kardeş şehir delegasyonlarından da Adige Bölgesi Tahtamukay Belediye Başkanı Neujrok Ali Şihamoviç ve Gürcistan Rustavi Belediye Başkanı Irakli Tabaghua tercümanlar yardımıyla konuşma yaptı. Konuşmaların ardından festivalin Galası gerçekleştirildi. Yurt dışından gelen tüm ekipler ve yerel kültür derneklerinin halk dansları ekipleri 3´er dakikalık gösterilerini İnegöllüler için sahneledi. 20 farklı halk dansları ekibinin gösterisini coşkuyla izleyen ilçe halkı, ayrıca festivalin bir diğer ayağı olan çadır etkinliklerine de yoğun katılım gösterdi.

Haber ve Fotoğraf: M.Salih KAYGUSUZ
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: FESTİVAL BAŞLADI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ÜNLÜ BESTEKAR, ŞARKILARIN HİKAYELERİNİ İNEGÖL´DE ANLATTI
ÜNLÜ BESTEKAR, ŞARKILARIN HİKAYELERİNİ İNEGÖL´DE ANLATTI
İnegöl Belediyesi THM korosu, “Ustaya Saygı” konseptiyle düzenlenen konserde Bestekar Turhan Taşan´ın eserlerinden oluşan repertuvarlarla sanatseverlerin karşısına çıktı.
Kültür Sanat Sezonu Açıldı
Kültür Sanat Sezonu Açıldı
İnegöl Belediyesi, kış mevsimine girilmesiyle birlikte kültür sanat sezonunu açtı. Sezonun ilk gösteriminde “Bence Hiç Komik Değil” yetişkin tiyatro oyunu izleyiciyle buluştu. Kahkaha dolu geceye ilçe halkının ilgisi de yoğun oldu.
MÜZEDE HÜSN-Ü HAT SERGİSİ
MÜZEDE HÜSN-Ü HAT SERGİSİ
Mustafa Antika´nın Hüsn-ü Hat Sanatı sergisi, İnegöl Kent Müzesinde görücüye çıktı. Hat sanatının en güzel örneklerinin yer aldığı 36 eser, katılımcılardan büyük beğeni aldı.
Başkan Taban, Balkan Ekiplerini Ağırladı
Başkan Taban, Balkan Ekiplerini Ağırladı
Belediye Başkanı Alper Taban, Rumeli Derneğinin düzenlediği 1. Uluslar Arası Petla Şöleni için 6 ülkeden İnegöl´e gelen heyetleri meclis salonunda kabul etti.
97´nci yıla özel konser
97´nci yıla özel konser
İnegöl Belediyesi, İnegöl´ün düşman işgalinden kurtuluşunun 97´nci yılında kurtuluş etkinlikleri kapsamında kahramanlık türkülerinden oluşan bir konser düzenledi. Konser öncesi Büyükşehir Belediye Bandosu, şehrin merkezinde geçiş töreni yaptı.
 Kültür ve Tarih Gezileri Sona Erdi
Kültür ve Tarih Gezileri Sona Erdi
İnegöl Belediyesi´nin bu yıl “Kurtuluştan Fethe İstanbul Kültür ve Tarih Gezisi” sloganıyla düzenlediği kültür gezileri sona erdi. Nisan ayında başlayan gezilerden, hafta içi her gün iki otobüs ile toplamda 5836 kişi İstanbul gezisine katılarak tarihi yerinde görme fırsatı buldu.
İlk Kez Piknikte Buluştular
İlk Kez Piknikte Buluştular
İnegöl Posof Çakırkoç (MERE) Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği, geleneksel hale getirmek istedikleri eğlence seyranının ilkini Deydinler Mahallesi piknik alanında gerçekleştirdi.
Müzede resim sergisi
Müzede resim sergisi
15 yıl önce hobi olarak başladığı yağlı boya tablo sanatında kat ettiği gelişim ile dikkat çekerek farklı sergilerde eserlerine yer bulan Yüksel Kılıçoğlu´nun 38 çalışmasının yer aldığı kişisel sergisi, İnegöl Kent Müzesi Serdar Rubacı Sergi Salonunda görücüye çıktı.
Hayriye´de yayla şenliği
Hayriye´de yayla şenliği
Geleneksel olarak düzenlenen ve bu u yıl 8. gerçekleştirilen Hayriye Mahallesi Yayla Şenliği Çvemlevake yaylasında yapıldı.
Bosnaya Uğurlandılar
Bosnaya Uğurlandılar
Bosna-Hersek Derneği Folklor Ekibi kafilesi, Sarajevo (Saraybosna)´daki "NOMİNATİV Çocuk ve Gençlik Örgütü´nün 8-16 yaş grubu çocuklara yönelik 10.uncusu gerçekleştirilen Uluslararası Folklor Festivali´nde ülkemizi temsil etmek üzere Bosna´ya hareket etti.
Uğultu Yeni Yerine Taşıntı
Uğultu Yeni Yerine Taşıntı
2010 yılından beri faaliyet gösteren Uğultu Sanat Derneğinin yeni lokali, Kemalpaşa Mahallesi 1. Çilek sokak numara 10 adresinde düzenlenen törenle açıldı.
O Ünlü İnegöl´de
O Ünlü İnegöl´de
Televizyonların sevilen ve tanınan simalarından olan Çaycı Hüseyin lakaplı Alparslan Özmol, Gezmek için İnegöl´e geldi.
Erzurumlulardan Geleneksel Gece
Erzurumlulardan Geleneksel Gece
İnegöl Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen, ´Erzurumlular Gecesi´ bu yılda coşkulu bir şekilde gerçekleştirilecek. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ali Toprak, "Tüm İnegöl halkını geleneksel gecemize davet ediyoruz" dedi.
İnegöl´de Grup Seksendört Rüzgarı
İnegöl´de Grup Seksendört Rüzgarı
32. Uluslararası Kültür Sanat Festivali kapsamında düzenlenen halk konserinde, Grup Seksendört İnegöllülerle buluştu. Binlerce gencin alanları doldurduğu konserde, gece boyunca alanı dolduran gençler Grup Seksendört´ün şarkılarıyla coştu.
Festivale muhteşem final
Festivale muhteşem final
İnegöl Belediyesi´nin düzenlediği 32. Uluslararası Kültür Sanat Festivali, Cumartesi akşamı gerçekleştirilen Emre Aydın konseriyle son buldu.
Festivalle Kültürler Kaynaşıyor
Festivalle Kültürler Kaynaşıyor
Belediye Başkanı Alper Taban, 32. Uluslararası Kültür Sanat Festivali kapsamında İnegöl´e gelen misafir ekiplerin yöneticileri, yerel kültür derneklerinin temsilcileri, kültür komisyonu üyeleri ve yurt dışından gelen delegasyonlarla akşam yemeğinde bir araya geldi.
“Tüm Misafirlerimiz Başımızın Tacıdır”
“Tüm Misafirlerimiz Başımızın Tacıdır”
Belediye Başkanı Alper Taban, 32. Uluslararası Kültür Sanat Festivalin kapsamında yurt dışından gelen folklor ekiplerini meclis salonunda ağırladı. Burada konuşan Taban; “Buraya gelen tüm misafirler başımızın tacıdır. Onları burada en güzel şekilde ağırlamak ve beraberinde en güzel şekilde ülkelerine geri dönmelerini sağlamak en büyük arzumuzdur” dedi.
Kent Müzesinde Bir İlk Gerçekleştirildi
Kent Müzesinde Bir İlk Gerçekleştirildi
Festival için İnegöl´e gelen kardeş şehir Mitroviça´nın Kültür Müdürü Tafil Petsi, Kent Müzesi´nde bir ilk gerçekleştirerek Kent müzesinde ilk yabancı Kişisel Resim Sergisi açtı.
Kültür Şöleni Coşkuyla Sürüyor
Kültür Şöleni Coşkuyla Sürüyor
İnegöl Belediyesi tarafından bu yıl 32´ncisi düzenlenen Uluslararası Kültür Sanat Festivali yerel derneklerin halk dansları ekiplerinin gösterileriyle devam etti. Kültür şölenine dönüşen festivalde, yağış nedeniyle Çarşamba akşamı yapılan gösteriler kapalı spor salonunda gerçekleştirildi.
Rahvan Atları ‘15 Temmuz´ İçin Yarıştı
Rahvan Atları ‘15 Temmuz´ İçin Yarıştı
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü´ etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen ‘Rahvan At Yarışları´nda heyecanlı anlar yaşandı.
5000 YILLIK GELENEK YAŞATILIYOR
5000 YILLIK GELENEK YAŞATILIYOR
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 4´üncüsü yapılacak olan Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği, 19-20-21 Temmuz tarihlerinde Keles Kocayayla´da yapılacak. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, düzenlediği basın toplantısında Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği´ni kamuoyuna duyurdu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ