Geri dönüşebilen atığa karşılık alışveriş kartı
İnegöl´de faaliyet gösteren Balyoz geri dönüşüm firması İstaş Kentaş Ortaokulu´na koyduğu geri dönüşüm konteynırına, geri dönüşebilen atık getiren öğrenciler anlaşmalı okul kantininde ve bazı mağazalarda geçerli alış veriş kartı kazanıyor.
Tarih: 7.2.2019 12:37:26

Ülke genelinde başlatılan sıfır atık projesi çeşitli projeler ile sürdürülürken İnegöl´de faaliyet sürdüren Balyoz geri dönüşüm firması İstaşKentaş Ortaokulun geri dönüşüm konteynırı koydu.

Konteynıra geri dönüşebilir atık getiren öğrenciler, tartılan atıkların karşılığında anlaşmalı okul kantinlerinde ve bazı mağazalarda geçerli alışveriş kartı kazanıyor.

Projeyle ilgili açıklama yapan Geri dönüşüm firması sahibi Serdal Özkan, “Geri dönüşüm konteynırın Amacı : kağıt atıkları,  plastik atıklar , cam ve kutu atıklar ile kullanılmış evsel atık yağların toplanarak tekrar işlenmesini sağlamaktır. Aynı zamanda personel bulundurma zorunluluğu olması hasebiyle hem doğayı koruyan ,  aile bütçesine katkı sağlayan , istihdam ile aynı zamanda ekonomiye katkı sağlamanın yani sıra hammadde de cari açığı azaltarak ithalatı düşürmede katkısı olacağını düşündüğümüz çok kapsamlı bir geri dönüşüm konteynırıdır. Geri dönüşüm konteynır 6 bölümden oluşmaktadır. Personel bölümü ve giriş kapısı iki bölümden oluşmaktadır.Üst kısım olan kapı, üst tarafa acılan amortisör sistemi ve merkezi kilit´e sahip güneş ve yağmurdan personelin  etkilenmemesi için koruma görevi sağlamaktır. Kapı alt girişi , manüel kilit sistemine sahip yarım kapı görevi görmekte olup elektronik barkodlu terazinin konulması için kapı iç tarafına katlanıp sabitlenme özelliğine sahip, tartı bulundurma görevi için sehpa görevi  görmektedir. Personel bölümünün en önemli amacı ise, personel istihdam edilmesi için yer sağlamaktır. Personel bölümünün diğer amacı personelin gelen atıkları görerek ve tartarak ilgili geri dönüşüm bölümüne aktarılmasını sağlamaktır. Atıkların geri atık fabrikalarına gönderilmesini sağlamak ve gelen toplam atıkları cinsine göre raporlanması ve hava şartlarından personelin etkilenmemesi için muhafaza özeliği sağlamaktır.Atık pil bölümü : 50x50x45 ebatlarında kutu şeklinde olup üstü personelin rahat edebilmesi için sünger ve üstü kumaş ile kaplanmıştır. Konulduğu yer personel bölümüdür. Kâğıt atık bölümü kapasitesi 3x3´tür. Personel bölümünde , 30cmx40cm ebatlarında depoya atık atma kapağı bulunmaktadır. Depo içerisinde herhangi koku olması halinde havalandırma fanı ve ışıklandırma sistemi bulunmaktadır.Geri dönüşüm konteynırın arka tarafında atıkların, atık aracına rahat yüklenebilmesi için  dışarı acılan merkezi kilide sahip kapak bulunmaktadır. Plastik atık bölümü kapasitesi 3x3 tür.Personel bölümünde 30cmx40cm ebatlarında depoya atık atma kapağı bulunmaktadır. Depo içerisinde herhangi koku olması halinde havalandırma fanı ve ışıklandırma sistemi bulunmaktadır.Geri Dönüşüm Konteynır arka tarafında atıkların, atık aracına rahat yüklenebilmesi için  dışarı acılan merkezi kilide sahip kapak,bulunmaktadır. Cam ve kutu atık bölümü,  kapasite 1 metreküptür. Personel bölümünde , 30cmx30cm ebatlarında depoya atık atma kapağı bulunmaktadır. Depo içerisinde herhangi koku olması halinde havalandırma fanı ve ışıklandırma sistemi bulunmaktadır. Geri Dönüşüm Konteynır arka tarafında atıkların, atık aracına rahat yüklenebilmesi için  dışarı acılan merkezi kilide sahip kapak bulunmaktadır” dedi.

Alış Veriş Fişi Kazanıyorlar

"Evsel yağ atık bölümü, depo 100 litre kapasitede olup vana sistemine sahip depo kapağı personel bölümünde olup, atık yağ deposu cam ve kutu atık bölümünün alt kısmına yerleştirilmiştir " diyerek konuşmasını sürdüren Özkan, "Depo dolduğunda boşaltım kapağı depo üstünde bulunmaktadır. Bu konteynır BİODİZEL tesislerin oluşması için altyapı görevi görmektedir. Geri Dönüşüm Konteynır, atıkları vatandaştan para ile toplama amaçlı olup aile bütçesine katkı sağlamak, anlaşma yapan mağazalar ve alış veriş merkezlerinde kullanılmak üzere vatandaşa barkodlu tartım fişi verilmek suretiyle, anlaşma yapılan okullar ve 200m2 üzeri olan  mağazalarda kullanılması amaçlanmaktadır. Bu projede geri dönüşüm teşviği ile direk kayağında, öğrenci ve vatandaşa bilinçli çevre alışkanlığı kazandırmaktır. Aynı zaman da Okullar için ek gelir kaynağı ve mağazaların da istihdam teşvikinde katkıda bulunmasını ve oluşan aile bütçesi ile alışverişte hareketliliği sağlamaktadır. Bu projenin patent başvuruları ile noterden tasdik taahhütnamesi tarafımca yapılmıştır" ifadelerini kullandı.

Yıllardır Proje Üretiyoruz

Daha sonra konuşan İstaşKentaşOrtakolu Müdürü Orhan Erdoğan ise, “Ülkemizde sıfır atık projesi kapsamında çalışmalar yürütülüyor. Biz de okul olarak yıllardır çevreye duyarlı projeler üretiyoruz. Ekonomiye kazandırılabilecek, cam, şişe, sıvı atık, kağıtları okulumuzda toplayacağız. İnşallah bu geri dönüşüm projesiyle örnek olacağız” dedi. Kağıt toplayıp gelen öğrenci Talha Şahin, “Kağıt topladım geldim. Bunları teslim edeceğim. Karşılığında kantinden alışveriş yapacağım. Harçlığımı kazanıyorum” dedi.

Haber ve Fotoğraf:Osman GÜRBAŞ
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
23 Nisan Bayramınız Kutlu Olsun
23 Nisan Bayramınız Kutlu Olsun
İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladı.
Şenlik Havasında Bisiklet Keyfi
Şenlik Havasında Bisiklet Keyfi
Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Doğa Sporları ve Turizm Merkezi (DOSTUM) organizasyonu ile Bisiklet kullanımına dikkat çekmek amacıyla Bisiklet Şenliği gerçekleştirildi.
Altın Nesil Okullarından 23 Nisan Sürprizi
Altın Nesil Okullarından 23 Nisan Sürprizi
23 Nisan Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Altın Nesil Okullarında eğitim gören öğrencilerin, harçlıklarından biriktirdikleri paralarla ihtiyaç sahibi çocuklara bisiklet hediye etti.
ADD´den 23 Nisan Mesajı
ADD´den 23 Nisan Mesajı
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle yazılı basın açıklaması yaptı.
Makamlar çocukların oldu
Makamlar çocukların oldu
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramlarında geleneksel hale gelen, çocukların temsili olarak yönetici koltuğuna oturmaları töreninde Belediye Başkanı Alper Taban, makamını bir süreliğine TOKİ Mehmet Akif Ersoy İlkokulu öğrencisi Melis Aytürk´e teslim etti.
Sizde bir tüketim bağımlısı olabilirsiniz
Sizde bir tüketim bağımlısı olabilirsiniz
Türkiye´nin tüketim bağımlılığı İnegöl´de görev yapan Öğretim görevlisi tarafından araştırıldı. Çarpıcı sonuçların yer aldığı araştırma İnegöl TRT Muhabiri Yakup Diricanlı tarafından TRT haber´e taşındı.
Temel atma töreni ertelendi
Temel atma töreni ertelendi
İnegöl Şavşatlılar Derneği temel atma töreni 25 Nisan Perşembe tarihine ertelendi.
İntihar Eden Polis Memuru İnegöl´de Defnedildi
İntihar Eden Polis Memuru İnegöl´de Defnedildi
Görev yaptığı Bursa´da beylik tabancasıyla hayatına son veren Trafik Şube Müdürlüğü´nde görevli polis memuru, dün İnegöl´de düzenlenen törenle defnedildi.
“Söz konusu vatansa gerisi teferruattır”
“Söz konusu vatansa gerisi teferruattır”
İYİ Parti İnegöl Belediye Başkan adayı Hakan Özdemir sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla artık yerel seçimlerin unutularak, ekonomiye odaklanmak gerektiğini söyledi.
Yağmur altında temizlik
Yağmur altında temizlik
Geçtiğimiz gün gece saatlerinde İnegöl Belediyesi Temizlik İşleri personelinin yağmur altında gerçekleştirdiği temizlik çalışmaları, vatandaşlar tarafından takdir topladı.
MÜSİAD´TAN ÖRNEK ÇALIŞMA
MÜSİAD´TAN ÖRNEK ÇALIŞMA
MÜSİAD İnegöl Şube Başkanı Mehmet Döngel, Ramazan ayında yoksul ve ihtiyaç sahiplerine yönelik örnek iftar programlarına ve yardımlaşma çalışmalarına imza atacaklarını söyledi.
Moloz döken şahısa ağır ceza
Moloz döken şahısa ağır ceza
İnegöl Belediyesi´nin yaptığı tüm uyarılara rağmen Cerrah´ta boş alana moloz dökerken yakalanan kişiye 10 bin 298 TL para cezası kesildi.
E-Devlette Türkiye üçüncüsüyüz
E-Devlette Türkiye üçüncüsüyüz
E-devlet üzerinden verdiği hizmet sayısını 28´e çıkaran İnegöl Belediyesi, Türkiye genelinde üçüncülüğüne yükseldi.
Ödüller sahiplerini buldu
Ödüller sahiplerini buldu
Server Gençlik Derneği tarafından düzenlenen İnegöl´de ise İnegöl Çevre Ve Kültür Derneği organizasyonuyla gerçekleştirilen Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışmasının İnegöl Belediyesi sponsorluğunda hazırlanan ödülleri, düzenlenen törenle sahiplerini buldu.
Mehmetçikler dualarla uğurlandı
Mehmetçikler dualarla uğurlandı
İsaören kırsal Mahallesi´nde her yıl geleneksel olarak düzenlenen asker uğurlama töreni, bu yıl da gerçekleştirildi. Vatani görevlerini yapmak üzere askere gidecek olan 5 kişi için asker gecesi düzenlendi.
Bayraktar´ın arkasındayız
Bayraktar´ın arkasındayız
Bayraktar´ın arkasındayız
Turizm Haftası Kutlandı
Turizm Haftası Kutlandı
Her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası, tüm yurtta olduğu gibi İnegöl´de de Milli Eğitim Müdürlüğü uhdesinde gerçekleştirilen programla kutlandı.
Buğday geleceğin mahsulü olacak
Buğday geleceğin mahsulü olacak
İnegöl Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, “Türkiye´nin yılda en az 25 milyon ton buğday üretmesi gerekiyor. Ancak bunu girdiği maliyetlerinden dolayı yapamıyoruz.”dedi.
Sendika üyeleri taleplerini iletti
Sendika üyeleri taleplerini iletti
Eğitim Bir-Sen İnegöl temsilciliği tarafından sendika üyelerinin de katıldığı bir toplantı düzenlendi. Üyeler toplu sözleşme öncesi taleplerini iletti.
Ulaşım yatırımları hız kesmiyor
Ulaşım yatırımları hız kesmiyor
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından, daha kolay ulaşılabilir bir şehir hedefiyle gerçekleştirilen çalışmalar, 17 ilçede de tüm hızıyla devam ediyor.
Almanya´dan Bursa´ya dostluk köprüsü
Almanya´dan Bursa´ya dostluk köprüsü
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Almanya´dan gelen iş insanları ve yerel yöneticilerle bir araya gelerek, hem Türkiye ve Almanya, hem de Darmstadt ve Bursa arasındaki ticari ve sosyal ilişkilerin daha da gelişeceğini söyledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ