Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Geri dönüşebilen atığa karşılık alışveriş kartı
İnegöl´de faaliyet gösteren Balyoz geri dönüşüm firması İstaş Kentaş Ortaokulu´na koyduğu geri dönüşüm konteynırına, geri dönüşebilen atık getiren öğrenciler anlaşmalı okul kantininde ve bazı mağazalarda geçerli alış veriş kartı kazanıyor.
Tarih: 7.2.2019 12:37:26

Ülke genelinde başlatılan sıfır atık projesi çeşitli projeler ile sürdürülürken İnegöl´de faaliyet sürdüren Balyoz geri dönüşüm firması İstaşKentaş Ortaokulun geri dönüşüm konteynırı koydu.

Konteynıra geri dönüşebilir atık getiren öğrenciler, tartılan atıkların karşılığında anlaşmalı okul kantinlerinde ve bazı mağazalarda geçerli alışveriş kartı kazanıyor.

Projeyle ilgili açıklama yapan Geri dönüşüm firması sahibi Serdal Özkan, “Geri dönüşüm konteynırın Amacı : kağıt atıkları,  plastik atıklar , cam ve kutu atıklar ile kullanılmış evsel atık yağların toplanarak tekrar işlenmesini sağlamaktır. Aynı zamanda personel bulundurma zorunluluğu olması hasebiyle hem doğayı koruyan ,  aile bütçesine katkı sağlayan , istihdam ile aynı zamanda ekonomiye katkı sağlamanın yani sıra hammadde de cari açığı azaltarak ithalatı düşürmede katkısı olacağını düşündüğümüz çok kapsamlı bir geri dönüşüm konteynırıdır. Geri dönüşüm konteynır 6 bölümden oluşmaktadır. Personel bölümü ve giriş kapısı iki bölümden oluşmaktadır.Üst kısım olan kapı, üst tarafa acılan amortisör sistemi ve merkezi kilit´e sahip güneş ve yağmurdan personelin  etkilenmemesi için koruma görevi sağlamaktır. Kapı alt girişi , manüel kilit sistemine sahip yarım kapı görevi görmekte olup elektronik barkodlu terazinin konulması için kapı iç tarafına katlanıp sabitlenme özelliğine sahip, tartı bulundurma görevi için sehpa görevi  görmektedir. Personel bölümünün en önemli amacı ise, personel istihdam edilmesi için yer sağlamaktır. Personel bölümünün diğer amacı personelin gelen atıkları görerek ve tartarak ilgili geri dönüşüm bölümüne aktarılmasını sağlamaktır. Atıkların geri atık fabrikalarına gönderilmesini sağlamak ve gelen toplam atıkları cinsine göre raporlanması ve hava şartlarından personelin etkilenmemesi için muhafaza özeliği sağlamaktır.Atık pil bölümü : 50x50x45 ebatlarında kutu şeklinde olup üstü personelin rahat edebilmesi için sünger ve üstü kumaş ile kaplanmıştır. Konulduğu yer personel bölümüdür. Kâğıt atık bölümü kapasitesi 3x3´tür. Personel bölümünde , 30cmx40cm ebatlarında depoya atık atma kapağı bulunmaktadır. Depo içerisinde herhangi koku olması halinde havalandırma fanı ve ışıklandırma sistemi bulunmaktadır.Geri dönüşüm konteynırın arka tarafında atıkların, atık aracına rahat yüklenebilmesi için  dışarı acılan merkezi kilide sahip kapak bulunmaktadır. Plastik atık bölümü kapasitesi 3x3 tür.Personel bölümünde 30cmx40cm ebatlarında depoya atık atma kapağı bulunmaktadır. Depo içerisinde herhangi koku olması halinde havalandırma fanı ve ışıklandırma sistemi bulunmaktadır.Geri Dönüşüm Konteynır arka tarafında atıkların, atık aracına rahat yüklenebilmesi için  dışarı acılan merkezi kilide sahip kapak,bulunmaktadır. Cam ve kutu atık bölümü,  kapasite 1 metreküptür. Personel bölümünde , 30cmx30cm ebatlarında depoya atık atma kapağı bulunmaktadır. Depo içerisinde herhangi koku olması halinde havalandırma fanı ve ışıklandırma sistemi bulunmaktadır. Geri Dönüşüm Konteynır arka tarafında atıkların, atık aracına rahat yüklenebilmesi için  dışarı acılan merkezi kilide sahip kapak bulunmaktadır” dedi.

Alış Veriş Fişi Kazanıyorlar

"Evsel yağ atık bölümü, depo 100 litre kapasitede olup vana sistemine sahip depo kapağı personel bölümünde olup, atık yağ deposu cam ve kutu atık bölümünün alt kısmına yerleştirilmiştir " diyerek konuşmasını sürdüren Özkan, "Depo dolduğunda boşaltım kapağı depo üstünde bulunmaktadır. Bu konteynır BİODİZEL tesislerin oluşması için altyapı görevi görmektedir. Geri Dönüşüm Konteynır, atıkları vatandaştan para ile toplama amaçlı olup aile bütçesine katkı sağlamak, anlaşma yapan mağazalar ve alış veriş merkezlerinde kullanılmak üzere vatandaşa barkodlu tartım fişi verilmek suretiyle, anlaşma yapılan okullar ve 200m2 üzeri olan  mağazalarda kullanılması amaçlanmaktadır. Bu projede geri dönüşüm teşviği ile direk kayağında, öğrenci ve vatandaşa bilinçli çevre alışkanlığı kazandırmaktır. Aynı zaman da Okullar için ek gelir kaynağı ve mağazaların da istihdam teşvikinde katkıda bulunmasını ve oluşan aile bütçesi ile alışverişte hareketliliği sağlamaktadır. Bu projenin patent başvuruları ile noterden tasdik taahhütnamesi tarafımca yapılmıştır" ifadelerini kullandı.

Yıllardır Proje Üretiyoruz

Daha sonra konuşan İstaşKentaşOrtakolu Müdürü Orhan Erdoğan ise, “Ülkemizde sıfır atık projesi kapsamında çalışmalar yürütülüyor. Biz de okul olarak yıllardır çevreye duyarlı projeler üretiyoruz. Ekonomiye kazandırılabilecek, cam, şişe, sıvı atık, kağıtları okulumuzda toplayacağız. İnşallah bu geri dönüşüm projesiyle örnek olacağız” dedi. Kağıt toplayıp gelen öğrenci Talha Şahin, “Kağıt topladım geldim. Bunları teslim edeceğim. Karşılığında kantinden alışveriş yapacağım. Harçlığımı kazanıyorum” dedi.

Haber ve Fotoğraf:Osman GÜRBAŞ
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Bursa´da tanzim satışlar başladı DARISI İNEGÖL´E
Bursa´da tanzim satışlar başladı DARISI İNEGÖL´E
Son dönemde sebze meyve fiyatları üzerinde yaşanan spekülatif fiyat artışları karşısında vatandaşların mağdur olmaması amacıyla hükümet politikası olarak gündeme gelen tanzim satış uygulaması Bursa´da ilk etapta üç noktada başladı.
2019 Yılı için projelerini açıkladı
2019 Yılı için projelerini açıkladı
Gazelli Gürcü Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı İsmail Bayrak ve yönetimi düzenlemiş oldukları kahvaltılı basın toplantısında 2019 yılı için hazırladıkları projeleri açıkladılar.
Başkan Taban, Cami Cemaatiyle Buluştu
Başkan Taban, Cami Cemaatiyle Buluştu
İnegöl Belediyesi´nin her hafta Cuma sabahı farklı bir camide düzenlediği “Bereket Sofrası Halk Günleri” etkinliği, bu hafta Hacı Yusuf Şahin Camisinde kuruldu.
AFETLER KAPIMIZDA
AFETLER KAPIMIZDA
İnegöl Doğal Afetler Arama Kurtarma Ekibi İNDAK, 13 Şubat 2019 Çarşamba günü Nene Hatun Kız Meslek Lisesinde öğrencilere yönelik "Afetlere Hazır Olma" semineri düzenledi
“E-Devlet Uygulamasında Bursa´da İlk Sıradayız”
“E-Devlet Uygulamasında Bursa´da İlk Sıradayız”
Bilgi İşlem Müdürlüğünün 2018 yılı içerisinde gerçekleştirdiği çalışmalar hakkında İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban Bilgi verdi.
Belediyeden Refah Sokakta Temizlik Operasyonu
Belediyeden Refah Sokakta Temizlik Operasyonu
Belediyeden Refah Sokakta Temizlik Operasyonu
Çiftçilere Meyvecilik Eğitimi Verildi
Çiftçilere Meyvecilik Eğitimi Verildi
Belediyesi´nin kış sezonunu verimli geçirebilmek adına başlattığı çiftçi eğitim seminerleri kapsamında Kıran Mahallesinde ‘Meyve Hastalıkları ve Zararları´ konulu eğitim verildi. Eğitime bayan çiftçilerin ilgisi de yoğun oldu.
Ek gösterge yeniden umut oldu
Ek gösterge yeniden umut oldu
Eğitim Bir-Sen İlçe Başkanı Sinan Aktaş, sendikal mücadelede önemli kazanımlar elde etmek için mücadelelerinin devam ettiğini açıkladı.
 HAYDİ, SENDE ÖYKÜ İÇİN UMUT OL
HAYDİ, SENDE ÖYKÜ İÇİN UMUT OL
İnegöl Belediyesi, “Öykü Arin´e ve tüm lösemili çocuklara umut ol” sloganıyla kan bağış kampanyası düzenledi.
Dünya Hayvanlarla Anlamlı
Dünya Hayvanlarla Anlamlı
İnegöl Belediyesi, Bursa İl Hayvanları Koruma Kurulu´nun 2019 yılı ilk toplantısına ev sahipliği yaptı.
Çelik, sözünü tutu
Çelik, sözünü tutu
İnegöl Ziraat Odası´nın katkıları ile ilçemizdeki çiftçiler, İzmir Fuarı´nı ziyaret etti.
YENİCE KÖPRÜLÜ KAVŞAĞINA ALTERNATİF YOL AÇILIYOR
YENİCE KÖPRÜLÜ KAVŞAĞINA ALTERNATİF YOL AÇILIYOR
İnegöl Belediyesi, Yenice köprülü kavşağının Akhisar istikametinde Yeni İnegöl bölgesine ulaşımı sağlayan caddeye giriş için alternatif bir yol açmak için çalışmalara başladı. 600 metre uzunluğundaki yolda çalışmalar sürüyor.
“Beşikten mezara hizmet ediyoruz”
“Beşikten mezara hizmet ediyoruz”
Belediye Başkanı Alper Taban, gerekli özen ve itinayı göstererek sosyal belediyeciliğin gerektirdiği tüm imkânları vatandaşlara sunduklarını söyledi.
Yaralı Şahin´e Ziraat Odası Sahip Çıktı
Yaralı Şahin´e Ziraat Odası Sahip Çıktı
Hasanpaşa mevkiinde bir aracın çarpması sonucunda yaralanan şahine İnegöl Ziraat Odası yaralı şahine sahip çıktı.
İnegöl´de bir araya geldiler
İnegöl´de bir araya geldiler
1954 ila 1980´li yıllar arasında Kayseri´de Kayseri Hava İndirme Tugayında Komanda olarak vatani görevini yapan askerlerden oluşan Erciyes Mavi Kartalları Dayanışma Yardım ve Kültür Derneğinin üyeleri 45 yıl sonra İnegöl´de bir araya geldiler.
İsaören doğalgaza kavuştu
İsaören doğalgaza kavuştu
İNGAZ Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalarla İnegöl´ün bazı kırsal mahalleleri doğalgaza kavuşmuştu. Doğalgaza kavuşan son kırsal mahalle ise İsaören oldu.
İNDAK kış kampını tamamladı
İNDAK kış kampını tamamladı
İnegöl Doğal Afetler Arama Kurtarma Ekibi (İNDAK), 2 günlük kış kampını tamamladı. 16 kişilik ekip, zorlu şartlarda gerçekleştirdiği kampta, başarılı çalışmalarıyla adeta şov yaptı
Mehmetçikten annelere teşekkür
Mehmetçikten annelere teşekkür
İnegöllü annelerin el emeği göz nuru ile örüp, ülkemizin farklı bölgelerinde vatani görevlerini yapan Mehmetçiklere gönderdiği boyunluklar için, Mehmetçiklerden teşekkür mektubu geldi.
Başkan Taban, “hayallerim müthiş”
Başkan Taban, “hayallerim müthiş”
İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban önümüzdeki 5 yılda kaldırımıyla, tretuvarıyla, yeşil alanlarıyla, çocuk oyun alanlarıyla müthiş bir İnegöl´ü hayal ettim. İnşallah bunu da hayata geçirmek istiyoruz.”dedi.
Seyyarlara izin verilmeyecek
Seyyarlara izin verilmeyecek
Belediye Başkanı Alper Taban, Halk sağlığını tehlikeye düşüren açık ve seyyar olarak satış yapanlara kesinlikle izin verilmeyeceğini söyledi.
Şubat Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı
Şubat Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı
İnegöl Belediyesi´nin Şubat ayı olağan meclis toplantısında 16 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı.