HALK MÜZİĞİ SES YARIŞMASI BAŞLIYOR
İnegöl Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenecek İnegöl´ün Sesi Liseler arası Halk Müziği Ses Yarışması başlıyor.
Tarih: 28.11.2018 14:23:34

Tamamı TRT arşivinde kayıtlı bulunan eserlerin orijinaline bağlı kalınarak yapılacak organizasyonda 10 Ocak 2019 tarihine kadar her lisenin kendi birincisi belirlendikten sonra, 17 Ocak 2019 tarihinde okul birincileri arasından büyük finalde yarışacak yarışmacılar İnegöl Belediyesinin oluşturacağı seçici kurul tarafından belirlenecek. Büyük bir titizlikle belirlenen İnegöl´ün Sesi olmaya aday genç sesler, 27 Şubat 2019 tarihinde Beşinci Mevsim KSM´de yapılacak büyük finalde birinci olmak için yarışacaklar. Gençlerin öz kültürlerine sahip çıkmaları için düzenlenen bu anlamlı yarışmada birinciyi 1.500, ikinciyi 1.000 ve üçüncü olan yarışmacıyı ise 500 TL´lik para ödülü bekliyor.

 

“KÜLTÜR VE SANAT ARACILIĞIYLA AKLIMIZ, RUHUMUZ ZARAFET KAZANIYOR”

Gençlerin günden güne dezenformasyona uğrayan ve kaybolma riski ile karşı karşıya kalınan öz kültürümüzün bir yansıması olan Türk Halk Müziğine sahip çıkmalarının planladığı İnegöl´ün Sesi Liseler arası Halk Müziği Yarışması hakkında açıklama yapan Belediye Başkanı Alper Taban, geleceğimiz olan gençlerimizin her açıdan donanımlı, kendi öz benliklerini en iyi şekilde ifade etmeyi başaran bir birey olmaları adına ellerinden gelen her türlü çalışmayı yapmaya hazır olduklarını belirtti. Taban, “İnegöl halkının sosyal hayatını renklendiren çalışmalara imza atma gayreti içerisindeyiz. Bu kapsamda konserlerden tiyatro oyunlarına, söyleşilerden seminerlere, sergilerden imza günlerine kadar pek çok alanda farkındalık ortaya koyan etkinlikler ile İnegöl halkını buluşturmaya çalışıyoruz. Tüm yaş gruplarına hitap eden etkinlik ve faaliyetler ile ilçe halkının kazanımlarını artırırken,  geleceğimiz olan gençlerimizin zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmeleri adına farklı birçok aktiviteyi sunmanın mutluluğunu da yaşıyoruz. Kültür ve sanat aracılığıyla aklımız, ruhumuz zarafet kazanıyor” şeklinde konuştu.

 

“GENÇLERİMİZE ÖNEM VERMELİYİZ”

Yarınların daha anlamlı ve güzel olması için gençlerimize önem verilmesi gerektiğine vurgu yapan Başkan Taban, “Belediye olarak her alanda gençlerimizin daha donanımlı, daha perspektifi geniş düşünen, özgüvenleri gelişmiş bireyler olarak yetişmeleri adına farkındalık ortaya koyacak birçok etkinlik ve çalışmaya imza atıyoruz. Bu anlayışla

son olarak İnegöl´de okuyan liseli gençlerimize yönelik İnegöl´ün Sesi Liseler arası Halk Müziği Yarışması düzenliyoruz. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte gerçekleştireceğimiz bu yarışma ile gençlerimizin öz kültürlerine daha da yaklaşmalarını ve kendi kültürlerine ait olan bu güzel değerlerimize sahip çıkmalarını arzuluyoruz” dedi.

 

BÜYÜK FİNAL 27 ŞUBAT 2019´DA

10 Ocak 2019 tarihine kadar her lisenin kendi birincisini belirleyeceğini ifade eden Taban, “Tamamı TRT arşivinde kayıtlı bulunan eserlerin orijinaline bağlı kalınarak yapılacak organizasyonda 17 Ocak 2019 tarihinde okul birincileri arasından büyük finalde yarışacak yarışmacıları belediyemizin oluşturacağı seçici kurul belirleyecek. Büyük bir titizlikle belirlenen İnegöl´ün Sesi olmaya aday genç sesler, 27 Şubat 2019 tarihinde Beşinci Mevsim KSM´de yapılacak büyük finalde birinci olmak için yarışacaklar. Gençlerimizin öz kültürlerine sahip çıkmaları için düzenlenen bu anlamlı yarışmada birinciye 1.500, ikinciye 1.000 ve üçüncü olan yarışmacıya ise 500 TL´lik para ödülü verileceğini buradan özellikle belirtmek isterim” açıklamasında bulundu.

 

Taban son olarak, “Geleceğimiz olan gençlerimizin kültürlerine yakınlaşmalarını, ona sahip çıkmalarına vesile olacak böylesi anlamlı ve özel bir yarışmayı düzenlemekten dolayı mutlu olduğumuzu belirtirken, bizi biz yapan öz kültürümüze ait bu zenginliği korumak, sanat aracılığıyla ifade edilmesine zemin hazırlamak için elimizden gelen tüm özveri ve gayreti göstermeye devam edeceğimizi buradan bir kez daha ifade ediyor, yarışmaya katılacak tüm liseli gençlerimize şimdiden sonsuz başarılar diliyorum” dedi.

Haber ve Fotoğraf: Osman GÜRBAŞ
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: HALK MÜZİĞİ YARIŞMASI BAŞLIYOR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
TABAN, ENGELLİLER GÜNÜNÜN KAHRAMANLARINI AĞIRLADI
TABAN, ENGELLİLER GÜNÜNÜN KAHRAMANLARINI AĞIRLADI
Belediye Başkanı Alper Taban, İnegöl´de Dünya Engelliler Günü nedeniyle yaptıkları sosyal deney medyada ve sosyal medya büyük yankı uyandıran İnegöl Ertuğrulgazi Kültür ve Yaşatma Derneği Gençlik Komitesini konuk etti.
Kürşat Ve Thm Korosu Kulakların Pasını Sildi
Kürşat Ve Thm Korosu Kulakların Pasını Sildi
İnegöl Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu, dün akşam düzenlediği konserle İnegöllüleri Anadolu´nun farklı yörelerine ait türkülerle diyar diyar gezdirdi. THM´nin güçlü sesi Kürşat´ın da sahne aldığı konserde, adeta kulakların pası silindi.
HEDEFİMİZ İNEGÖL´Ü EN GÜZEL YERE GETİRMEK
HEDEFİMİZ İNEGÖL´Ü EN GÜZEL YERE GETİRMEK
İnegöl Kütahyalılar ve Domaniçliler Derneği´nin gerçekleştirdiği ziyarette konuşan Belediye Başkanı Alper Taban, şehirdeki tüm STK´ların baş tacı olduğunu ifade ederek; “Bu şehri hep birlikte el birliği ile en güzel yere getirmek hedefimizdir.” dedi.
Ertuğrulgazi Derneği Yönetiminden  Başkan  Alper Taban´a Ziyaret
Ertuğrulgazi Derneği Yönetiminden Başkan Alper Taban´a Ziyaret
Kısa bir süre önce olağan genel kurulunu gerçekleştirerek yeni yönetimini belirleyen İnegöl Ertuğrulgazi Derneği, protokol ziyaretleri kapsamında Belediye Başkanı Alper Taban´ı ziyaret etti.
“Yemediğin bir şeyi cildinize sürmeyin”
“Yemediğin bir şeyi cildinize sürmeyin”
İnegöl Belediyesi´nin AHİD işbirliğiyle düzenlediği Evlilik Okulu kapsamında İnegöllülerle buluşan Dr. Ahmet Saçu, “Helal ve Doğal Beslenmenin Ailede Yeri ve Önemi” konulu seminer verdi.
Sefa Doğanay İnegöllüleri Kahkahaya Boğdu
Sefa Doğanay İnegöllüleri Kahkahaya Boğdu
İnegöl Belediyesi´nin düzenlediği kültür sanat etkinlikleri kapsamında ilçe halkıyla buluşan ünlü komedyen Sefa Doğanay, taklitleri ve esprileri ile kahkaha tufanı estirdi.
“Ziyafet Sofrası” Tam Not Aldı
“Ziyafet Sofrası” Tam Not Aldı
İnegöl Belediyesi Kasım ayı kültür sanat etkinlikleri kapsamında Tiyatro Külliyenin sahnelediği ‘Ziyafet Sofrası´ isimli tiyatro oyununu İnegöllü tiyatro severler ile buluşturdu.
Özdilek Drama Atölyesi Devam Ediyor
Özdilek Drama Atölyesi Devam Ediyor
Özdilek İnegöl Alışveriş Merkezi tarafından bu yıl 8´incisi düzenlenen Özdilek Kültür Sanat Atölyesi, öğrencilerini ağırlamaya devam ediyor.
Genç sanatçılardan minyatür sergisi
Genç sanatçılardan minyatür sergisi
İnegöl Belediyesi Çocuk Sanat Atölyesi öğrencileri Ali Bora Akçay ve Azra Baştürk´ün hazırladığı ‘Lego ve Minyatür Sergisi´ düzenlenen törenle Kent Müzesi Serdar Rubacı Sergi Salonunda izlenime sunuldu.
6. Atatürk Resim Sergisi Açıldı
6. Atatürk Resim Sergisi Açıldı
İnegöl Rotary Kulübü tarafından gelenek haline getirilen Atatürk Resim Sergisi´nin 6´ncısı İnegöl AVM Sergi Salonu´nda gerçekleştirildi.
Tiyatro Uğultu Sahneye Çıkıyor
Tiyatro Uğultu Sahneye Çıkıyor
Uğultu Sanat Derneği, 26 ve 27 Ekim´de 18.00 ve 21.00 saatlerinde 4 seans olmak üzere "Eniştenin Suçu Ne" adlı oyunla İnegöl Kent Müzesinde sergilenecek.
Tırtıl Kıtır, Kahkahaya Boğdu
Tırtıl Kıtır, Kahkahaya Boğdu
İnegöl Belediyesi kültür sanat etkinlikleri kapsamında düzenlenen çocuk tiyatro gösterilerinde bu hafta, “Tırtıl Kıtır” isimli tiyatro oyununu İnegöllü çocuklar ile buluştu.
Kent müzesinde ahşap yakma sanatı sergisi
Kent müzesinde ahşap yakma sanatı sergisi
İnegöllü yakma sanatı ustası Selçuk Algurdağ, şehrin sembolleri arasında yer alan yapıları yakma sanatıyla ahşaba işledi. Usta sanatçının İstanbul ve İnegöl´den farklı bölgeleri işlediği 38 eser, İnegöl Kent Müzesi sergi salonunda izlenime sunuldu.
By Cku´dan Resim Sergisini
By Cku´dan Resim Sergisini
İnegöllü resim sanatçısı Cemal Kuş (By Cku), 2 yılda hayata geçirdiği kolaj karışık teknikteki 50 eseri İnegöl AVM Sergi Salonu´nda beğeniye sundu.
Kardeşlerin sergisine büyük ilgi
Kardeşlerin sergisine büyük ilgi
Göksel Bibican ve Kenan Alkış kardeşler, 5 yıl önce başladıkları yağlı boya çalışmaları sonucunda hayata geçirdikleri 45 eseri, İnegöl AVM´de düzenlenen sergide beğeniye sundul
Kardeş şehire ziyaret
Kardeş şehire ziyaret
İnegöl Belediyesinin kardeş şehri olan Rustavi´nin 70. kuruluş yılı etkinlikleri ve Festivaline İnegöl delegasyonu katılım gösterdi.
Halk Dansları Ekibi Balkanları Fethetti
Halk Dansları Ekibi Balkanları Fethetti
İnegöl Belediyesi çatısı altında 2011 yılından beri çalışmalarına devam eden Belediye Halk Dansları Topluluğu, 27 kişilik bir ekiple Makedonya, Kosova Mitroviça ve Karadağ´daki festival ve etkinliklere katılarak İnegöl´ü ve Türkiye´yi en iyi şekilde temsil etti.
Abdülhamid Han Derneği Açılıyor
Abdülhamid Han Derneği Açılıyor
Kültür ve eğitim alanında Türkiye´de ilk defa kurulan Abdülhamid Han Kültür ve Eğitim Derneği İnegöl´de açılıyor.
Çinili Camii Cemaatinden Tarihe Yolculuk
Çinili Camii Cemaatinden Tarihe Yolculuk
Orhaniye Mahallesi Çinili Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından düzenlenen, Osmanlı´ya ait tarihi izlerin yaşatıldığı Edirne ve Çanakkale tarihi gezisi başarılı ile tamamlandı.
Gemlik´te İnegöl Rüzgârı
Gemlik´te İnegöl Rüzgârı
Gemlik Belediyesinin organize ettiği ve bu yıl 8´incisi düzenlenen Geleneksel Hemşeri Şenlikleri başladı. 15 Eylül Cuma akşamına kadar sürecek şenlikler kapsamında Salı akşamı İnegöllüler Derneği köfte ikramları ve düzenlediği etkinliklerle şenliğe renk kattı.
“12 Eylül Ilımlı İslam Projesidir”
“12 Eylül Ilımlı İslam Projesidir”
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) İnegöl İlçe Başkanı Birol Atay, “12 Eylül Askeri Darbesi, görünürde ‘Atatürkçülük´ adına yapılmış gibi sunulsa da, asıl amaç Türkiye Cumhuriyeti´nin Atatürkçü çizgiden uzaklaştırılarak ılımlı İslam rotasına çekmekti” dedi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi