Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
HALK MÜZİĞİ SES YARIŞMASI BAŞLIYOR
İnegöl Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenecek İnegöl´ün Sesi Liseler arası Halk Müziği Ses Yarışması başlıyor.
Tarih: 28.11.2018 14:23:34

Tamamı TRT arşivinde kayıtlı bulunan eserlerin orijinaline bağlı kalınarak yapılacak organizasyonda 10 Ocak 2019 tarihine kadar her lisenin kendi birincisi belirlendikten sonra, 17 Ocak 2019 tarihinde okul birincileri arasından büyük finalde yarışacak yarışmacılar İnegöl Belediyesinin oluşturacağı seçici kurul tarafından belirlenecek. Büyük bir titizlikle belirlenen İnegöl´ün Sesi olmaya aday genç sesler, 27 Şubat 2019 tarihinde Beşinci Mevsim KSM´de yapılacak büyük finalde birinci olmak için yarışacaklar. Gençlerin öz kültürlerine sahip çıkmaları için düzenlenen bu anlamlı yarışmada birinciyi 1.500, ikinciyi 1.000 ve üçüncü olan yarışmacıyı ise 500 TL´lik para ödülü bekliyor.

 

“KÜLTÜR VE SANAT ARACILIĞIYLA AKLIMIZ, RUHUMUZ ZARAFET KAZANIYOR”

Gençlerin günden güne dezenformasyona uğrayan ve kaybolma riski ile karşı karşıya kalınan öz kültürümüzün bir yansıması olan Türk Halk Müziğine sahip çıkmalarının planladığı İnegöl´ün Sesi Liseler arası Halk Müziği Yarışması hakkında açıklama yapan Belediye Başkanı Alper Taban, geleceğimiz olan gençlerimizin her açıdan donanımlı, kendi öz benliklerini en iyi şekilde ifade etmeyi başaran bir birey olmaları adına ellerinden gelen her türlü çalışmayı yapmaya hazır olduklarını belirtti. Taban, “İnegöl halkının sosyal hayatını renklendiren çalışmalara imza atma gayreti içerisindeyiz. Bu kapsamda konserlerden tiyatro oyunlarına, söyleşilerden seminerlere, sergilerden imza günlerine kadar pek çok alanda farkındalık ortaya koyan etkinlikler ile İnegöl halkını buluşturmaya çalışıyoruz. Tüm yaş gruplarına hitap eden etkinlik ve faaliyetler ile ilçe halkının kazanımlarını artırırken,  geleceğimiz olan gençlerimizin zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmeleri adına farklı birçok aktiviteyi sunmanın mutluluğunu da yaşıyoruz. Kültür ve sanat aracılığıyla aklımız, ruhumuz zarafet kazanıyor” şeklinde konuştu.

 

“GENÇLERİMİZE ÖNEM VERMELİYİZ”

Yarınların daha anlamlı ve güzel olması için gençlerimize önem verilmesi gerektiğine vurgu yapan Başkan Taban, “Belediye olarak her alanda gençlerimizin daha donanımlı, daha perspektifi geniş düşünen, özgüvenleri gelişmiş bireyler olarak yetişmeleri adına farkındalık ortaya koyacak birçok etkinlik ve çalışmaya imza atıyoruz. Bu anlayışla

son olarak İnegöl´de okuyan liseli gençlerimize yönelik İnegöl´ün Sesi Liseler arası Halk Müziği Yarışması düzenliyoruz. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte gerçekleştireceğimiz bu yarışma ile gençlerimizin öz kültürlerine daha da yaklaşmalarını ve kendi kültürlerine ait olan bu güzel değerlerimize sahip çıkmalarını arzuluyoruz” dedi.

 

BÜYÜK FİNAL 27 ŞUBAT 2019´DA

10 Ocak 2019 tarihine kadar her lisenin kendi birincisini belirleyeceğini ifade eden Taban, “Tamamı TRT arşivinde kayıtlı bulunan eserlerin orijinaline bağlı kalınarak yapılacak organizasyonda 17 Ocak 2019 tarihinde okul birincileri arasından büyük finalde yarışacak yarışmacıları belediyemizin oluşturacağı seçici kurul belirleyecek. Büyük bir titizlikle belirlenen İnegöl´ün Sesi olmaya aday genç sesler, 27 Şubat 2019 tarihinde Beşinci Mevsim KSM´de yapılacak büyük finalde birinci olmak için yarışacaklar. Gençlerimizin öz kültürlerine sahip çıkmaları için düzenlenen bu anlamlı yarışmada birinciye 1.500, ikinciye 1.000 ve üçüncü olan yarışmacıya ise 500 TL´lik para ödülü verileceğini buradan özellikle belirtmek isterim” açıklamasında bulundu.

 

Taban son olarak, “Geleceğimiz olan gençlerimizin kültürlerine yakınlaşmalarını, ona sahip çıkmalarına vesile olacak böylesi anlamlı ve özel bir yarışmayı düzenlemekten dolayı mutlu olduğumuzu belirtirken, bizi biz yapan öz kültürümüze ait bu zenginliği korumak, sanat aracılığıyla ifade edilmesine zemin hazırlamak için elimizden gelen tüm özveri ve gayreti göstermeye devam edeceğimizi buradan bir kez daha ifade ediyor, yarışmaya katılacak tüm liseli gençlerimize şimdiden sonsuz başarılar diliyorum” dedi.

Haber ve Fotoğraf: Osman GÜRBAŞ
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: HALK MÜZİĞİ YARIŞMASI BAŞLIYOR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
“100 yıldır aynı oyun oynanıyor”
“100 yıldır aynı oyun oynanıyor”
İnegöl Belediyesi´nin düzenlediği “Yeni Dünya Düzeninde Kadim Güç Türkiye” konulu söyleşide konuşan Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil; “Bu milleti ezmek, yok etmek, inancını sarsmak kolay değil. 100 senedir oynanan bu oyunlar başka milletin üzerinde oynansa inanın tozu toprağı kalmaz” dedi.
ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU
ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU
İnegöl Belediyesi´nin 4 ayrı kategoride düzenlediği Edebiyat Yarışması sona erdi. Kategorilerinde dereceye giren 17 öğrenci, ödüllerini düzenlenen törenle aldı.
Kitap Günleri Kapılarını Açtı
Kitap Günleri Kapılarını Açtı
İnegöl Belediyesi tarafından bilginin tek değişmez unsuru olan kitap ile buluşma adına bu yıl 3´üncüsü düzenlenen ‘İnegöl Kitap Günleri´ törenle kapılarını açtı.
Korodan tasavvuf konseri
Korodan tasavvuf konseri
İnegöl Belediyesi tarafından Bursa İl Müftülüğü ve İnegöl ilçe Müftülüğü ile birlikte düzenlenen 14 Şubat “Sevgililer Sevgilisi” Peygamber Efendimizi anma programı büyük bir beğeni ile izlenildi.
“Bavul” İnegöllüleri Kırdı Geçirdi
“Bavul” İnegöllüleri Kırdı Geçirdi
Senaryosunu Sam Bobrick´in yazdığı, usta yönetmen Levent Tülek´in uyarlayıp yönettiği “Bavul” isimli yetişkin tiyatro oyunu, BMKSM´nde İnegöllülerle buluştu. Çaresiz ve huysuz bir adamın bavulunun havaalanında yalnız ve meraklı bir kadının bavulu ile karışması, ardından tuhaf ve komik olayların birbirini kovalamaya başlamasıyla devam eden oyun, İnegöllüleri adeta gülmekten kırdı geçirdi.
Kitap günleri başlıyor
Kitap günleri başlıyor
İnegöl Belediyesi´nin bu yıl 3´üncüsünü düzenleyeceği İnegöl Kitap Günleri için geri sayım başladı. 115 yayın evi ve yaklaşık 100 yazar ile 1 milyon kitabın İnegöllülerle buluşacağı 3. Kitap Günleri, 15 Şubat Cuma günü kapılarını açacak. 24 Şubat´a kadar açık kalacak fuarda hedef 75 bin ziyaretçi.
Kısa film yarışması başlıyor
Kısa film yarışması başlıyor
İnegöl Belediyesi´nin Kent Konseyi ile birlikte geçen yıl ilkini düzenlediği Kısa Film Yarışması, bu yıl Bursa´nın tüm ilçelerini de kapsayacak şekilde yapılacak. “Önyargı” konulu yarışmada başvurular 22 Mart´a kadar alınıp, 29 Mart tarihinde de final programı gerçekleştirilecek.
İnegöl´de sıra gecesi
İnegöl´de sıra gecesi
İnegöl Belediyesi, Türk Halk Müziği Korosu, sıra gecesi konseptiyle düzenlenen konserle ilçe halkının karşısına çıktı. Eğlencenin tavan yaptığı gecede çiğ köfte ikramları yapılırken, seslendirilen türkülerle Anadolu´nun dört bir yanı hatırlatıldı.
Belediye, 260 bin kişiye ulaştı
Belediye, 260 bin kişiye ulaştı
İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü´nün 2018 yılı içerisinde 146 programda toplam 260 bin 800 kişiye ulaştığını söyledi.
“Karagözün Altınları´´ İnegöl´e Geliyor
“Karagözün Altınları´´ İnegöl´e Geliyor
Geleneksel Türk tiyatrosunun örneklerinden olan karagöz gölge oyununun “Karagözün Altınları ”adlı oyunu İnegöllü çocuklar ile buluşuyor.
Müzede Minyatür Resim Sergisi
Müzede Minyatür Resim Sergisi
Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik/Heykel Bölümü mezunu olan ve 25 yıl önce bir süre İnegöl´de yaşayan minyatür resim sanatçısı Seval Keleş´in 26 eserden oluşan “Seval Keleş ve Minyatür” isimli sergisi Kent Müzesi sergi salonunda izlenime sunuldu.
İNEGÖL BELEDİYESİ MİNİKLERİ SANATLA BULUŞTURDU
İNEGÖL BELEDİYESİ MİNİKLERİ SANATLA BULUŞTURDU
İnegöl Belediyesi, kültür sanat etkinlikleri kapsamında düzenlediği çocuk tiyatrolarıyla Ocak ayında küçük sanatseverleri 4 farklı tiyatro gösterisiyle buluşturdu.
Animasyon film günleri başladı
Animasyon film günleri başladı
İnegöl Belediyesi, 15 tatil sürecinde çocukların keyifli zaman geçirebilmeleri adına 3 gün süren Animasyon Film Günleri düzenledi.
İnegöl Belediyesi´nden Fotoğraf Yarışması
İnegöl Belediyesi´nden Fotoğraf Yarışması
İnegöl Belediyesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesi İFSAD işbirliği ile “Emekçi Kadınlar” konulu fotoğraf yarışması düzenliyor. Yarışmada dereceye giren ve sergileme alan fotoğraflar, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde Kent Müzesinde açılacak sergiyle görücüye çıkacak.
 Erdinç Çelikkol´a Ahde Vefa
Erdinç Çelikkol´a Ahde Vefa
Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kent Konseyi ve Erdinç Çelikkol´a Ahde Vefa TSM Korosu Derneği işbirliğiyle Türk Musikisinin duayen isimlerinden Erdinç Çelikkol anısına konser düzenlendi.
POSOFLULARDAN ELFENE GECESİ
POSOFLULARDAN ELFENE GECESİ
İnegöl Posoflular Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından geleneksel hale getirilen ‘´Elfene gecesi´´ İnegöl Posoflular Kültür ve Yardımlaşma Derneği binasında yapıldı.
Roman orkestrası çaldı, Başkan Aktaş söyledi
Roman orkestrası çaldı, Başkan Aktaş söyledi
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Çalgıcı Mektebi Roman Orkestrası eşliğinde düzenlenen Muhtarlar Korosu´nun konserinde, istek üzerine sahneye çıkıp, ‘Telgrafın Telleri´ adlı eseri seslendirdi.
İNESMEK´TE 691 KURSİYER SERTİFİKASINI ALDI
İNESMEK´TE 691 KURSİYER SERTİFİKASINI ALDI
İnegöl Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kurslarında (İNESMEK) ara dönem sertifika töreninde 64 ayrı branşta eğitim gören 691 kursiyer sertifikasını aldı.
İNEGÖL SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANDI
İNEGÖL SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANDI
İnegöl Belediyesi, Sarıkamış Harekâtının 104. Yılı nedeniyle “İnegöl Şehitlerini Anıyor” ismiyle Sarıkamış Şehitlerini anma programı düzenledi.
Barış Manço´yu unutmadılar
Barış Manço´yu unutmadılar
Halil İnalcık Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri 1 Şubat 1999 tarihinde vefat eden Barış Manço´yu anma programı düzenledi.
İNEGÖLLÜLERE “KONTRAFAGOT” KONSERİ
İNEGÖLLÜLERE “KONTRAFAGOT” KONSERİ
Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, sıra dışı müzik enstrümanı “Kontrafagot” ile İnegöllü sanatseverlerin karşısına çıktı.