Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Harf Devrimi Türkçeyi Özgürleştirdi
1 Kasım Harf Devrimi´nin 90. yılını kutladıklarını belirten Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Necmi Demir, “Harf Devrimi, Türkçe üzerindeki boyunduruğu kaldırmak için atılan güçlü bir adımdır” dedi.
Tarih: 2.11.2018 10:01:55

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan CHP İlçe Başkanı Necmi Demir, “1 Kasım 1928´de yapılan Harf Devrimi, Türkçe üzerindeki boyunduruğu kaldırmak için atılan güçlü bir adımdır. 90 yıl öncesini düşündüğümüzde Türkçe Arapça-Farsçanın sözcükleriyle kurallarının da baskın olduğu, yüzyıllarca kullanılan Osmanlıca Arap abecesiyle yazılıyordu. Y ani Arap harfleri Türkçe ile uyumlu değildi.Arap abecesi Türkçenin seslerini yansıtmıyordu. Örneğin Türkçenin 8 sesli harfine karşılık bir tane bile harf yoktu. Ünsüzler de birkaç harfle karşılandığından ünlülerde olduğu gibi bunlarda da öğretme ve öğrenme zorluğu yaşanıyordu. Öteki ünsüzlerin yazılışındaki benzerlik de yazma ve okuma güçlüğü yaratıyordu. Yazılıştaki benzerlik, üstteki alttaki nokta sayıları nedeniyle bazı harfleri özellikle el yazısında karıştırma olasılığı yüksekti.Yüzyıllarca Türkçenin ekleri, kökleri ve tamlama oluşturma özelliği unutulmuş, yine öğretme-öğrenme zorluğu olan Arapça-Farsçanın kuralları gelmişti; bazı seslerin ne zaman, hangi ünsüzden sonra uzatılarak ya da inceltilerek okunacağının yanı sıra sözcüklerin tekil-çoğul kullanımında da zorluk söz konusuydu.Geçmişte kullanılan Arap abecesi aracılığıyla halkın inançları kullanılmış, görünüşü Kur´an alfabesine benzediğinden dinsel anlam yüklenerek ve her metin kutsallaştırılarak çoğunluğu okuryazar olmayan halk kandırılmıştır. İşte 2018 Türkiye´sinde yaşanan birçok sıkıntının, devrimlerle hesaplaşmanın temelinde yatan da budur.90 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk´ün öncülüğü ve öngörüsüyle yaşama geçen Harf Devrimini, kendilerine ‘âlim´ denenlerin ‘Bir gecede cahilleştirildik´ diyerek halkı kandırmalarının sebebi bireysel ve siyasal çıkarlarıdır. Bu nedenle Arap abecesinin Türkçe ile uyumu olup olmadığını bilmeden atıp tutanları ve özellikle de bilip de bilmezden gelenleri bir kez daha uyarmak isteriz. ‘Bir gecede cahilleştirildik´ diyenlerin çoğunun kullandıkları dilin çirkinliğine abuk sabuk açıklamalarına baktığımızda Türkçenin tarihsel akışının yanı sıra Arap abecesinin özelliklerini de hiç bilmediklerini anlayabiliyoruz.Şimdi asıl eleştirilmesi, bilimsel verilerle tartışılması gereken 21. yüzyılda Türkçe yazılanları anlamayan, kendini anlatamayan, Atatürk´ün çağdaş uygarlık hedefinin dışına itilen çocuk ve gençler de,bilerek ve isteyerek oluşturulan bilgisizliktir. Bugün asıl tartışılması gereken Harf Devrimi değil, cahillerin cesaretidir.”

TÜRK DEVRİMLERİNE SONSUZA DEK SAHİP ÇIKACAĞIZ

“Harf Devrimiyle her yaştaki yurttaş çabucak okuma yazmayı öğrenmiş, Cumhuriyetin getirdiği yeniliklerle geçmişteki yaşamını karşılaştırma olanağı bulmuştur. Harf Devrimiyle çocukların kendi kendine öğrenebildiği yeni yazımız kültürel değerlerimizi araştırmamızı, doğru anlamamızı sağlamış; geçmişle bağları sağlamlaştırmıştır. Harf Devrimiyle Türkçenin olanaklarını görme ve kullanma bilincimizi güçlendiren Mustafa Kemal Atatürk´ü; Atatürk´ün öncülüğünde devrime emek veren Emin Erişirgil, İhsan Sungu, Fazıl Ahmet Aykaç, Ragıp Hulusi Özden, Ahmet Cevat Emre, İbrahim Grandi Grantay, Falih Rıfkı Atay, Ruşen Eşref Ünaydın ve Yakup Kadri Karaosmanoğlu´nu saygıyla anıyoruz.Biz, Atatürk´ün kurduğu 95 yaşındaki Laik Cumhuriyetimize olduğu gibi Atatürk´ün başlattığı Harf ve Dil Devrimi de dâhil tüm Türk devrimine de sonsuza dek sahip çıkacak, her durum ve koşulda Türk Devrimini bilimsel akılla savunacağız! Ayrıca bugün, ‘Türkiye Büyük Millet Meclisi´nin, hukuku hâkimiyet ve hükümranının mümessili hakikisi olduğuna dair´ adlı kararnamesi ile1 Kasım 1922´de Hilafet ve Saltanat birbirinden ayrılarak Saltanat kaldırıldı. Egemenlik artık Türk milletinindir.Kulluktan vatandaşlığa, ümmetçilikten millet olmaya, hurafeden uygarlığa, karanlıktan aydınlığa çıktığımız günün başlangıcıdır.Büyük bir gururla Harf Devriminin ve Saltanatın Kaldırılmasının yıldönümlerini kutluyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Haber ve Fotoğraf: Osman GÜRBAŞ








Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
REFAH PARTİSİ İLÇE BAŞKANI ‘BAYKAN´ OLDU
REFAH PARTİSİ İLÇE BAŞKANI ‘BAYKAN´ OLDU
Erbakan Vakfı İnegöl Şube Başkanı İlhan Baykan, Yeniden Refah Partisi İnegöl İlçe Başkanlığı´na atandı.
Aktaş, taraftar gruplarıyla buluştu
Aktaş, taraftar gruplarıyla buluştu
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursaspor taraftar grupları ile bir araya geldi. Bursaspor´un şehrin en önemli değerlerinden biri olduğunu vurgulayan Başkan Aktaş, Spor-Toto Süper Ligi´nin ikinci yarısına Fenerbahçe galibiyeti ile başlamak istediklerini söyledi.
Ak Parti´yi üzecek anket!
Ak Parti´yi üzecek anket!
Avrasya Araştırma İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Adana, Aydın, Balıkesir, Hatay ve Denizli´de yaptığı yerel seçim anketi sonuçlarını yayınladı.
Aktaş, o haberi yalanladı
Aktaş, o haberi yalanladı
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Muradiye Su Fabrikası´nın İsrailli bir gruba satıldığına yönelik haberlerin gerçek dışı olduğunu belirterek, "Seçim öncesi algı oluşturmak için yapılmış yalan bir haber. Muradiye Su Fabrikası güzel çalışmalar yapıyor.
Hasan Aksu´dan Sürpriz Çıkış
Hasan Aksu´dan Sürpriz Çıkış
Yenice´nin son belediye başkanı Hasan Aksu, 31 Mart seçimlerinde İnegöl Belediye Başkanlığına aday olabileceğinin sinyallerini verdi.
BURSA´YA 16 HASTANE KAZANDIRDIK
BURSA´YA 16 HASTANE KAZANDIRDIK
AK Parti Bursa İl Başkanı Ayhan Salman, Türkiye´nin son 16 yılda sağlık alanında önemli reformlar yaptığını ve birçok ülke tarafından örnek alındığını söyledi.
AK Parti aday adayları ile bir araya geldi
AK Parti aday adayları ile bir araya geldi
Cumhur İttifakı İnegöl Belediye Başkan Adayı olarak açıklanan Alper Taban, AK Parti´den aday adaylığı başvurusunda bulunan diğer isimler ile bir araya geldi.
GÖZLER MUHALEFETTE
GÖZLER MUHALEFETTE
AK Parti ile MHP´nin içerisinde yer aldığı cumhur ittifakının İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban oldu. Gözler şimdi millet ittifakının adayında…
Taban´a ittifak hatırlatması
Taban´a ittifak hatırlatması
Cumhur ittifakının İnegöl Belediye Başkan Adayının Alper Taban olmasının ardından, sosyal medya hesabından bir açıklama yapan MHP´li Uğur Bayram, "Belediye Başkan Adayı Sayın Alper Taban´a başarılar diliyor, kendisinin sadece Ak Parti´nin değil, Cumhur İttifakının adayı olduğunu naçizane hatırlatmak istiyorum" dedi.
AK PARTİ ‘TABAN´ DEDİ
AK PARTİ ‘TABAN´ DEDİ
AK Parti ile MHP´den oluşan Cumhur ittifakının İnegöl Belediye Başkan Adayı AK Parti´li Alper Taban oldu.
Milletvekili Gürel´de kutlama mesajı
Milletvekili Gürel´de kutlama mesajı
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yazılı açıklamada bulunan AK Parti Bursa Milletvekili Vildan Yılmaz Gürel, çalışan gazeteciler gününü kutladı.
SAADET PARTİSİ BEZ POŞET DAĞITTI
SAADET PARTİSİ BEZ POŞET DAĞITTI
Saadet Partisi İnegöl Gençlik Kolları üyeleri Atatürk Bulvarı üzerinde vatandaşa bez poşet dağıttı.
Ak Parti Adayları Yarın Açıklanacak
Ak Parti Adayları Yarın Açıklanacak
AK Parti´nin ilçe belediye başkan adayları yarın düzenlenecek törenle açıklanacak.
Basın ne kadar özgürse…
Basın ne kadar özgürse…
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle açıklamalarda bulunan Saadet Partisi İnegöl İlçe Başkanı Hasan Eroğlu, ".Bir ülkede basın ne kadar özgürse, o ülke o kadar hür şartlarda yönetiliyor demektir.”
MHP´li Bayram gazeteciler ile buluştu
MHP´li Bayram gazeteciler ile buluştu
Milliyetçi Hareket Partisi İnegöl Belediye Başkan Aday Adayı Uğur Bayram 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü nedeniyle basın mensupları ile bir araya geldi.
Akhisar Mahallesi´nde Kaza
Akhisar Mahallesi´nde Kaza
Akhisar Mahallesi´nde meydana gelen trafik kazasında servis aracı ile otomobilin çarpışması sonucu bir kişi yaralandı.
GAZETECİLİK KUTSAL BİR MESLEKTİR
GAZETECİLİK KUTSAL BİR MESLEKTİR
10 Ocak gazeteciler günü nedeniyle kutlama mesajı yayımlayan İYİ Parti İnegöl Teşkilatı Basın Sözcüsü Av. Cemal Örenli, Gazeteciliğin tüm dünyada ve ülkemizde dürüst, ilkeli, tarafsız haber alma hakkının en önemli ayağı olduğunu söyledi.
CHP´den Gazeteciler günü kutlaması
CHP´den Gazeteciler günü kutlaması
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir mesaj yayımlayan Cumhuriyet Halk Partisi İnegöl İlçe Yönetimi açıklamada, "Tüm gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günlerini kutluyor, bu zorlu yolda her birine ayrı ayrı selam ve sevgilerimizi sunuyoruz
BAŞKAN TABAN´DAN ANKARA´YA ÇIKARTMA
BAŞKAN TABAN´DAN ANKARA´YA ÇIKARTMA
Belediye Başkanı Alper Taban, AK Parti Bursa Milletvekili Vildan Yılmaz Gürel ve AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Ersan ile birlikte Ankara´ya giderek bir dizi ziyaretler gerçekleştirdi.
Basın, olmazsa olmaz
Basın, olmazsa olmaz
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Bursalı gazetecilerle bir araya gelen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “İyi şeylerin ortaya çıkması adına basın, olmazsa olmaz” dedi.
GAZETECİLERE PASTALI KUTLAMA
GAZETECİLERE PASTALI KUTLAMA
AK Parti İnegöl İlçe Başkanı Mustafa Ersan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü nedeniyle basın mensupları ile bir araya gelerek pasta kesti.