Harf Devrimi Türkçeyi Özgürleştirdi
1 Kasım Harf Devrimi´nin 90. yılını kutladıklarını belirten Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Necmi Demir, “Harf Devrimi, Türkçe üzerindeki boyunduruğu kaldırmak için atılan güçlü bir adımdır” dedi.
Tarih: 2.11.2018 10:01:55

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan CHP İlçe Başkanı Necmi Demir, “1 Kasım 1928´de yapılan Harf Devrimi, Türkçe üzerindeki boyunduruğu kaldırmak için atılan güçlü bir adımdır. 90 yıl öncesini düşündüğümüzde Türkçe Arapça-Farsçanın sözcükleriyle kurallarının da baskın olduğu, yüzyıllarca kullanılan Osmanlıca Arap abecesiyle yazılıyordu. Y ani Arap harfleri Türkçe ile uyumlu değildi.Arap abecesi Türkçenin seslerini yansıtmıyordu. Örneğin Türkçenin 8 sesli harfine karşılık bir tane bile harf yoktu. Ünsüzler de birkaç harfle karşılandığından ünlülerde olduğu gibi bunlarda da öğretme ve öğrenme zorluğu yaşanıyordu. Öteki ünsüzlerin yazılışındaki benzerlik de yazma ve okuma güçlüğü yaratıyordu. Yazılıştaki benzerlik, üstteki alttaki nokta sayıları nedeniyle bazı harfleri özellikle el yazısında karıştırma olasılığı yüksekti.Yüzyıllarca Türkçenin ekleri, kökleri ve tamlama oluşturma özelliği unutulmuş, yine öğretme-öğrenme zorluğu olan Arapça-Farsçanın kuralları gelmişti; bazı seslerin ne zaman, hangi ünsüzden sonra uzatılarak ya da inceltilerek okunacağının yanı sıra sözcüklerin tekil-çoğul kullanımında da zorluk söz konusuydu.Geçmişte kullanılan Arap abecesi aracılığıyla halkın inançları kullanılmış, görünüşü Kur´an alfabesine benzediğinden dinsel anlam yüklenerek ve her metin kutsallaştırılarak çoğunluğu okuryazar olmayan halk kandırılmıştır. İşte 2018 Türkiye´sinde yaşanan birçok sıkıntının, devrimlerle hesaplaşmanın temelinde yatan da budur.90 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk´ün öncülüğü ve öngörüsüyle yaşama geçen Harf Devrimini, kendilerine ‘âlim´ denenlerin ‘Bir gecede cahilleştirildik´ diyerek halkı kandırmalarının sebebi bireysel ve siyasal çıkarlarıdır. Bu nedenle Arap abecesinin Türkçe ile uyumu olup olmadığını bilmeden atıp tutanları ve özellikle de bilip de bilmezden gelenleri bir kez daha uyarmak isteriz. ‘Bir gecede cahilleştirildik´ diyenlerin çoğunun kullandıkları dilin çirkinliğine abuk sabuk açıklamalarına baktığımızda Türkçenin tarihsel akışının yanı sıra Arap abecesinin özelliklerini de hiç bilmediklerini anlayabiliyoruz.Şimdi asıl eleştirilmesi, bilimsel verilerle tartışılması gereken 21. yüzyılda Türkçe yazılanları anlamayan, kendini anlatamayan, Atatürk´ün çağdaş uygarlık hedefinin dışına itilen çocuk ve gençler de,bilerek ve isteyerek oluşturulan bilgisizliktir. Bugün asıl tartışılması gereken Harf Devrimi değil, cahillerin cesaretidir.”

TÜRK DEVRİMLERİNE SONSUZA DEK SAHİP ÇIKACAĞIZ

“Harf Devrimiyle her yaştaki yurttaş çabucak okuma yazmayı öğrenmiş, Cumhuriyetin getirdiği yeniliklerle geçmişteki yaşamını karşılaştırma olanağı bulmuştur. Harf Devrimiyle çocukların kendi kendine öğrenebildiği yeni yazımız kültürel değerlerimizi araştırmamızı, doğru anlamamızı sağlamış; geçmişle bağları sağlamlaştırmıştır. Harf Devrimiyle Türkçenin olanaklarını görme ve kullanma bilincimizi güçlendiren Mustafa Kemal Atatürk´ü; Atatürk´ün öncülüğünde devrime emek veren Emin Erişirgil, İhsan Sungu, Fazıl Ahmet Aykaç, Ragıp Hulusi Özden, Ahmet Cevat Emre, İbrahim Grandi Grantay, Falih Rıfkı Atay, Ruşen Eşref Ünaydın ve Yakup Kadri Karaosmanoğlu´nu saygıyla anıyoruz.Biz, Atatürk´ün kurduğu 95 yaşındaki Laik Cumhuriyetimize olduğu gibi Atatürk´ün başlattığı Harf ve Dil Devrimi de dâhil tüm Türk devrimine de sonsuza dek sahip çıkacak, her durum ve koşulda Türk Devrimini bilimsel akılla savunacağız! Ayrıca bugün, ‘Türkiye Büyük Millet Meclisi´nin, hukuku hâkimiyet ve hükümranının mümessili hakikisi olduğuna dair´ adlı kararnamesi ile1 Kasım 1922´de Hilafet ve Saltanat birbirinden ayrılarak Saltanat kaldırıldı. Egemenlik artık Türk milletinindir.Kulluktan vatandaşlığa, ümmetçilikten millet olmaya, hurafeden uygarlığa, karanlıktan aydınlığa çıktığımız günün başlangıcıdır.Büyük bir gururla Harf Devriminin ve Saltanatın Kaldırılmasının yıldönümlerini kutluyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Haber ve Fotoğraf: Osman GÜRBAŞ
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Sedat Öpçiner Aday Adayılığını açıkladı
Sedat Öpçiner Aday Adayılığını açıkladı
AK Parti Belediye Meclis Üyesi Sedat Öpçiner, AK Parti´den İnegöl Belediye Başkan Aday Adayı olarak dosyasını partisine teslim etti.
Bayram, başvurusunu yaptı
Bayram, başvurusunu yaptı
AK Parti İnegöl Belediyesi Meclis üyesi Nedim Bayram, İnegöl Belediye Başkanı Aday Adaylığı için AK Parti İlçe yönetimine başvuruda bulundu
Hasan Aydın, yeniden aday adayı
Hasan Aydın, yeniden aday adayı
İmam Hatip Camiasının sevilen isimlerinden Hasan Aydın, AK Parti´den İnegöl Belediye Başkan Aday Adaylığı parti yönetimine teslim etti.
Asuman Akçay Sakallı başvurusunu yaptı
Asuman Akçay Sakallı başvurusunu yaptı
AK Parti İnegöl Belediye Meclis Üyesi Asuman Akçay Sakallı, İnegöl Belediye Başkan Aday Adaylığı dosyasını AK Parti İlçe Teşkilatına teslim etti.
Umut Ortakçı, AK Parti´den Aday Adayı Oldu
Umut Ortakçı, AK Parti´den Aday Adayı Oldu
İnegöllü işadamı Umut Ortakçı, AK Parti´den İnegöl Belediye Başkan aday adaylığını açıkladı.
İYİ Parti´de Görev Değişimi
İYİ Parti´de Görev Değişimi
İYİ Parti İnegöl İlçe Başkanlığında Müfit Besler, sağlık sebepleri dolayısı ile başkanlık görevini Eray Soral´a devretti.
“Atatürk´ü Anlamamız Gerekiyor”
“Atatürk´ü Anlamamız Gerekiyor”
Demokrat Parti İlçe Başkanı Murat Balakuş, “Atatürk´ün, öngörüsü ile tarihte eşi az rastlanan bir lider olduğunu ve bu günleri yas günleri olmaktan çıkarıp, Atatürk´ü anlaşılması için vesile bilinecek günler olarak değerlendirmek gerekmektedir” dedi.
“Tüm İnegöl´ü Kucaklayacağım”
“Tüm İnegöl´ü Kucaklayacağım”
İnegöl eğitim hayatının önemli isimleri arasında yer alan Devrim Kosova, AK Parti İnegöl Belediye Başkanı Aday Adaylığı için dosyasını parti yetkililerine teslim etti.
“Atatürk´ü Anlamaya Çalışıyoruz”
“Atatürk´ü Anlamaya Çalışıyoruz”
Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Necmi Demir ve yönetim kurulu üyeleri, Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün vefatının 80. yıldönümü münasebetiyle Atatürk Anıtı önünde anma programı gerçekleştirdiler.
 “Kreşi Belediye Mi Kiraya Verdi?”
“Kreşi Belediye Mi Kiraya Verdi?”
Cumhuriyet Halk Partisi İnegöl İlçe Sekreteri Yasemin Soydan, 1 yaşındaki Melisa Tuana bebeğin yaşamını yitirdiği kreşle ilgili gerekli takibin yapılacağını belirterek yetkililere sorular yöneltti.
İlk Başvuru Adem Demirel´den
İlk Başvuru Adem Demirel´den
AK Parti İnegöl Belediye Başkan Adaylığı için AK Parti eski İlçe Başkanı Adem Demirel ve Ayşe Kuş Taşkın ilçe teşkilatına giderek başvuruda bulundu.
Gürel, TBMM´de konuştu
Gürel, TBMM´de konuştu
TBMM Genel Kurulu´nda Down Sendromu, otizm ve diğer gelişim bozukluklarının tespiti ve çözümleriyle ilgili söz alan AK Parti Bursa Milletvekili Vildan Yılmaz Gürel, “Onlar bizim bebek kalan evlatlarımız, huzurumuz, şükrümüz” dedi.
MHP´nin adaylık şartları belli oldu
MHP´nin adaylık şartları belli oldu
Milliyetçi Hareket Partisi İnegöl İlçe Başkanı Aytekin Torun, Belediye Başkanlığı Aday Adaylığı ve Belediye Meclisi Aday Adaylığı şartlarının belli olduğunu ifade etti.
Belediye asfalt ücretinden vazgeçti
Belediye asfalt ücretinden vazgeçti
İnegöl Belediye Meclisi, 2015, 2016 ve 2017 yıllarında yapılan 24 milyon TL´lik yol harcamalarında vatandaşa düşen 2 milyon 400 bin TL´lik payın alınmamasına karar verdi.
“Ecevit´i rahmetle anıyoruz”
“Ecevit´i rahmetle anıyoruz”
DSP İlçe Başkanı Halil Büyükışıklar, DSP´nin merhum lideri Bülent Ecevit´i ölümünün 12´inci yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.
İYİ Parti´de Eray Soral Dönemi
İYİ Parti´de Eray Soral Dönemi
İYİ Parti, Bursa´da yeni ilçe başkanlarının tanıtımı için toplantı düzenledi. Toplantıya İYİ Parti Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu, il yöneticileri, ilçe başkanları ve partililer katıldı. Toplantıda İYİ Parti İnegöl İlçe Başkanlığına Eray Soral getirildi.
Lösemi bulaşıcı değildir
Lösemi bulaşıcı değildir
2-8 Kasım Lösemi Haftası kapsamında açıklamalarda bulanan Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Necmi Demir; “Onları sadece bu hafta da değil, hastalıkları son buluncaya kadar yanlarında olduğumuzu hissettirmek devlet olarak asli görevimizdir” dedi.
Gürel´den 16. Yıl mesajı
Gürel´den 16. Yıl mesajı
AK Parti Bursa Milletvekili Vildan Yılmaz Gürel, AK Parti´nin iktidara gelişinin 16.yılında bir mesaj yayımladı.
Minik Yürekler Örnek Olacak
Minik Yürekler Örnek Olacak
İnegöl Belediyesi, insan eliyle gerçekleşen çevre kirliliğini önlemek adına İstaş Kentaş Ortaokulu öğrencileri işbirliğiyle bir farkındalık çalışması gerçekleştirdi. Öğrenciler okullarının bölgesinde sokağa inerek, çevredeki çöpleri topladı. Belediye Başkanı Alper Taban´ın da katıldığı temizlik etkinliğiyle okul etrafı pırıl pırıl oldu.
En hızlı çalışan kurumuz
En hızlı çalışan kurumuz
Belediye Başkanı Alper Taban, “İddia ediyorum şuanda bölgesinde en hızlı çalışan, telefonları en hızlı şekilde cevaplayan ve konuları sonuçlandırmaya çalışan kurum haline geldik” dedi.
Turan, aday adaylığını açıkladı
Turan, aday adaylığını açıkladı
İnegöl Galatasaraylılar Dernek Başkanı Mehmet Turan, yerel seçimlerde Büyük Birlik Partisi´nden belediye başkan aday adayı olduğunu açıkladı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi