Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hava kirliliği tehdit ediyor
Kimya Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Rengin Demiröz, dün yapılan ölçümlerde Osmangazi Yıldırım ve İnegöl´deki hava kalitesinin insan sağlığını tehdit eder düzeyde olduğunu söyledi.
Tarih: 25.12.2018 12:26:08

Kimya Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Rengin Demiröz, Bursa´da sanayi ve ulaşım kaynaklı var olan hava kirliliğinin mevsim itibariyle ısınmanın da ilave olmasıyla sağlığı tehdit edici boyutlara ulaştığını belirterek, “Özellikle çocuklar, hastalar, yaşlılar ve tüm Bursalıların daha fazla sağlık risklerine maruz bırakmamak için hava kirliliği derhal çözülmesi gereken sorun olarak kabul edilip, gerekli önlemler alınmalıdır” dedi.

Kimya Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Rengin Demiröz, Bursa´nın havası ile alakalı basın toplantısı düzenledi. Bursa´da sanayi ve ulaşım kaynaklı var olan hava kirliliğinin mevsim itibariyle ısınmanın da ilave olmasıyla sağlığı tehdit edici boyutlara ulaştığını ifade eden Demiröz, “Hava kirliliğinin boyutu bilimsel verilere gerek kalmaksızın solunduğunda anlaşılıyor. Temiz hava solumak, kirli havanın sebep olduğu hastalıklardan korunmak tüm vatandaşların temel hakkıdır. Ancak kararlı ve halk sağlığının önemsendiği bir iradeyle bu yaşamsal temel hak Bursalılara tanınmış olacaktır. Bursa´nın havasının yaz ve kış aylarında kirli olduğunu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı´nın ölçüm istasyonlarındaki resmi veriler ortaya koymaktadır. Kış aylarında gerek doğal gaz fiyatlarındaki artışlar, gerekse yardım amaçlı kömür dağıtılması sonucunda doğal gazdan uzaklaşıp, kömür kullanımı artmıştır. Sanayide ve evsel kullanımda başta kömür olmak üzere fosil yakıtların kullanımının artması hava kirliliğini daha da arttırmıştır. Kömür kullanımını azaltmak adına yapılması gerekenler vardır. Kömür yardımı değil doğal gaz kullanımına yönlendirecek düzenlemeler ve destek söz konusu olmalıdır. Şehirlere, kalitesiz kömürlerin girişi denetlenerek engellenmelidir” dedi.

"Elektrostatik filtre sistemini çalıştırma zorunluluğu 2019´a ertelenmemelidir"

Demiröz, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Sanayi tesislerinde gerek enerji üretimi, gerekse endüstriyel proseslerden kaynakları zehirli gazların atmosfere salınımının yönetmeliğe uygunluğu denetlenmelidir. Hava kirliliğinin çok ciddi yaşamsal bir sorun olması sebebiyle Orhaneli Termik Santrali´nde olduğu gibi üretim maliyetini arttırıyor gerekçesiyle elektrostatik filtre sistemini çalıştırma zorunluluğu 2019´a ertelenmemelidir. Atmosferde yükseklik arttıkça sıcaklığın düşmesi gerekirken artması, bu olumsuz duruma örnek verilebilir. Bu durumda kirli havadaki tüm zehirli gazlar ve partiküller sürekli kümülatif artış hareketi içinde olacaktır. 20. yüzyıl ortalarında binlerce kişinin ölümüne yol açan hava kirliliği Londra´da yaşandı. 5 yıl boyunca 400 bin kişinin daha erken ölümüne yol açmıştır. Bu üzücü olayı merkezi, idari ve yerel yöneticiler hatırlamalı, unutmamalıdır.”

"Hava kirliliğine gerekli önlemler alınmalıdır"

24 Aralık Pazartesi günü saat 11.00´de Osmangazi hava izleme istasyonunun maksimum 50 olması gereken hava kalite indeksinin 141 olduğunu vurgulayan Demiröz, “PM 10, 24 saatlik ortalama değeri 230,5 miligram/metreküp olup, sağlıklı değerin neredeyse 5 katıdır. Sitedeki uyarı hassas gruplar için sağlıklı etkileri olabilir. Yürüyüş ve açık hava sporları için iyi bir hava değil uyarısı vardı. Aynı olumsuz hava koşulları ve uyarılar aynı gün ve saatte Yıldırım ile İnegöl istasyonlarında da mevcuttu. Özellikle çocuklar, hastalar, yaşlılar ve tüm Bursalıları daha fazla sağlık risklerine maruz bırakmamak için hava kirliliği derhal çözülmesi gereken sorun olarak kabul edilip, gerekli önlemler alınmalıdır” şeklinde konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Hava kirliliği tehdit ediyor
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Hayırseverlerden yardım bekliyor
Hayırseverlerden yardım bekliyor
İnegöl´e bağlı Ortaköy Mahallesinden 26 Ocak´ta meydana gelen yangında evleri tamamen yanan Kabakçı ailesi yardım bekliyor.
İHH, Emanetleri Yemen´e Ulaştırdı
İHH, Emanetleri Yemen´e Ulaştırdı
9-16 Şubat 2019 İnegöl İHH öncülüğünde başlatılan Yemen için yardım kampanyasında toplanılan yardımlar, İnegöl İHH ekibi tarafından Yemen´e giderek teslim edildi.
Yaban hayvanları aç kalmayacak
Yaban hayvanları aç kalmayacak
İnegöl´de çevre gönüllüsü Bekir Hamlakay ve arkadaşları yaban hayvanları için kışın doğaya ekmek ve kemik bırakıyor.
BURSA´DAKİ MÜZELER REKOR KIRDI
BURSA´DAKİ MÜZELER REKOR KIRDI
Bursa Büyükşehir Belediyesi´nin bünyesinde faaliyetlerini sürdüren müzeler, geçtiğimiz yıl rekor ziyaretçi sayısına ulaştı. Bursa´nın müzeleri, yerli yabancı 1 milyona yakın müze meraklısı tarafından ziyaret edildi.
Bitkisel hayattan sınava
Bitkisel hayattan sınava
Sakarya´nın Pamukova ilçesinde geçirdiği kazada ağır yaralanan ve aylarca bitkisel hayatta kalan 18 yaşındaki Beyzanur Altun, azmi ve dualarla tekrar hayata döndü. Altun, hedefindeki mimarlık mesleği için açık lise sınavlarına evinde girdi.
Ödül ve Sertifikalarını Aldılar
Ödül ve Sertifikalarını Aldılar
İnegöl Belediyesi´nin AHİD işbirliğiyle düzenlediği Evlilik Okulu kapsamında 8 haftalık eğitimler sona erdi. Eğitimlerin ardından yapılan sınavda dereceye giren çiftler için Cuma akşamı ödül töreni düzenlendi. Kursa katılanlar da sertifikalarını bu törende aldı.
Rukiye Türeyen´e destek
Rukiye Türeyen´e destek
AK Parti İnegöl Gençlik Kolları üyeleri, yüzde 98 engelli olan ve tek parmağıyla kitap yazan Rukiye Türeyen´e destek olmak amacıyla "Kanadı Kırık Melek´in Kanadına Takılanlar" adlı kitabından satın aldı.
O´nun Örnekliğine Ve Önderliğine Muhtacız
O´nun Örnekliğine Ve Önderliğine Muhtacız
İnegöl Belediyesinin Mevlid-i Nebi programı kapsamında İnegöl´e gelen Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, konferansına İnegöllüler yoğun ilgi gösterdi.
Ahıskalılardan sessiz yürüyüş
Ahıskalılardan sessiz yürüyüş
Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) ve İnegöl Ahıska Türkleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği işbirliğinde, Ahıska sürgününün 74. Yıldönümü münasebetiyle yürüyüş düzenlendi.
Çocuklardan dikkat çeken yürüyüş
Çocuklardan dikkat çeken yürüyüş
Teknoloji bağımlılığı yüzünden kendilerine vakit ayırılmayan çocuklar İnegöl´de yürüyüş gerçekleştirdi.
Turgutalp´in türbesine ziyaret
Turgutalp´in türbesine ziyaret
İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, Osman Gazi´nin silah arkadaşlarından İnegöl´ü fetheden komutan Turgutalp´in türbesini ziyaret etti.
İnegöl AVM´de Okula Dönüş Zamanı
İnegöl AVM´de Okula Dönüş Zamanı
Alışverişi sosyal yaşamın kalbine taşıyan İnegöl AVM, Eylül ayında düzenleyeceği etkinlik ve kampanyalarla okula dönüşü kutluyor.
Cansuyu´ndan 3 Kıtaya Yardım
Cansuyu´ndan 3 Kıtaya Yardım
Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği gönüllüleri, dünyanın dört bir yanına ümmetle bayramlaşmak için yola çıkıyor.
Enerjide yüzde 5 indirim imkanı
Enerjide yüzde 5 indirim imkanı
Limak Enerji, Türkiye´nin ilk online cüzdanı olan fastPay mobil uygulamasıyla elektrik faturalarını öderken müşterilerine yüzde 5 indirim kazandırıyor.
“Acı ve Adalet Arayışının Sembolü”
“Acı ve Adalet Arayışının Sembolü”
İnegöl Çerkez Adige Kültür Derneği Başkanı Şevket Coşkun, Srebrenitsa katliamının insanlık tarihinin en büyük soykırımlarından biri olduğunu ifade ederek katliamın 23. yılında yaşamını yitirenleri rahmetle andı.
Emin Acar Kabri Başında Anıldı
Emin Acar Kabri Başında Anıldı
Eğitim ve irşad faaliyetleri ile bilinen, Milli Selamet Partisi eski Milletvekili, Ankara´nın manevi önderlerinden Dr. Emin Acar, vefatının ikinci yılında doğum yeri olan İnegöl´e bağlı Deydinler mahallesindeki kabri başında anıldı.
   Vawelya Cafe&Bistro Hizmete Açıldı
Vawelya Cafe&Bistro Hizmete Açıldı
İnegöl´ün yeni yaşam merkezlerinden olan Vawelya Cafe & Bistro, düzenlenen açılış töreniyle hizmete açıldı
“Kudüs Müslümanların Ortak Davasıdır”
“Kudüs Müslümanların Ortak Davasıdır”
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) İnegöl Şubesi Başkanı Birol Atay, ABD´nin Kudüs´ü İsrail´in başkenti olarak görmesinin kabul edilemez olduğunu belirterek; “Kudüs Müslüman âleminin ortak davasıdır” dedi.
BUSMEK´ten Ebru Sergisi
BUSMEK´ten Ebru Sergisi
BUSMEK´in ‘Ebru´ branşı eğitmen ve kursiyerlerinin el emeği göz nuru eserleri, sanatseverlerden tam not aldı.
Bursa Belgeliği Görücüye Çıktı
Bursa Belgeliği Görücüye Çıktı
Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kültür A.Ş, 36.Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı´na damgasını vurdu. Fuarda “Bursa Kitapçısı” markası en çok ilgi gören stantların başında yer aldı.
İnegöl Güneşe Doyacak
İnegöl Güneşe Doyacak
Sonbaharın etkisi altında olan İnegöl´de bu hafta sıcaklıklar, 21 dereceye kadar yükselecek.