Hedef; Engelsiz Kent İnegöl
İnegöl Belediyesi, engelli vatandaşların kimseye muhtaç olmadan kendi yaşamını rahatlıkla sürdürebilmesi adına şehirde bu alandaki eksikleri gidermek için çalışmalara başladı. Belediye Başkanı Alper Taban, hedeflerinin ‘Engelsiz Kent İnegöl´ü oluşturmak olduğunu söyledi.
Tarih: 3.11.2018 09:21:56

İnegöl Belediyesi, engelli vatandaşların kimseye muhtaç olmadan kendi yaşamlarını sürdürebilmeleri adına onların şehir içerisinde rahat şekilde hareket edeceği bir ortam oluşturma hedefiyle çalışmalara başladı. Engelli vatandaşlar ve ailelerinden gelen talepler üzerine ‘Engelsiz Kent İnegöl´ sloganıyla harekete geçildi.

İlk adım olarak kaldırımların engelli rampalarıyla ilgili çalışma başlatıldı. Belediye Başkanı Alper Taban, bugün Vehbi Koç okulunun bulunduğu Ören Sokak üzerinde kaldırımlarda devam eden engelli rampaları düzenleme çalışmalarını yerinde inceledi. Engelli vatandaşlar ve ailelerinin de davet edildiği incelemede, ‘Engelsiz Kent İnegöl´ çalışmasına ilişkin açıklamalar yapıldı.

İnceleme sonrası bir açıklama yapan Başkan Taban, “Göreve geldiğimiz günden beri şehrimize içinde bulunduğumuz zamanda nasıl faydalı oluruz konusunda çalışıyoruz. Tabi devam eden projelerimiz var ama bunun yanı sıra daha ne yapabiliriz düşüncesiyle pek çok programlar gerçekleştirdik. Vatandaşlarımızın yönetime ortak olmasını çok önemsiyorum. Bunu da her fırsatta yineledim, tekrarladım. Bugün teknolojiden faydalanarak, iletişim kanallarından yararlanarak vatandaşlarımız bize erişiyor. Bizzat kapıdan gelen de var, 153 ve whatsapp hatlarımızdan ulaşanlar da var, mail atanlar da var. Ama kim hangi kanalı kendine yakın görüyorsa bizlere bildirimde bulunuyor. Şehre dair, yaşadığı sorunlara dair, yapmak istediği eleştiriye dair bize bunları iletiyor. Biz de bunları proje ofisimizde değerlendiriyoruz ve bunlarla ilgili eksikler nedir, yapılması gereken nedir çalışıyoruz” dedi.

ENGELSİZ KENT İNEGÖL

Bugün bir araya gelmelerinin sebebinin şehrimizi ‘engelsiz kent İnegöl´ haline dönüştürme istediği olduğunu dile getiren Taban; “Bununla ilgili ciddi anlamda yapılması gereken işler olduğunu düşünüyoruz. En başta kendi kurumumuza bakıyoruz. Özeleştiri yapıyoruz. Bulunduğumuz bina şuanda engelli bir vatandaşımızın ikinci kata çıkacağı asansör yok. Bunları bir özeleştiri haline dönüştürerek biz kurumlarımızda, sokaklarımızda, parklarımızda ne yapmalıyız? Bu belki küçük bir dokunuşla bir çırpıda hayata geçmez ama bunun farkına varmak bile bir başlangıçtır. İnşallah en kısa zamanda engelli ailelerimizle, çocuklarımızla bir araya gelerek bu sorunu bizzat yaşayanlarla görüşmek istiyoruz, fikirlerini almak istiyoruz. Bizlere bugüne kadar bildirilen sorunlar belli. En başta kaldırımlarımız. Bugün arkadaşlarımız burada bir çalışma başlattılar. Bunu niçin yapıyoruz? Kimse kimseye muhtaç olmadan kendi başına hayatını devam ettirebilsin” diye konuştu.

EL BİRLİĞİ İLE YAPACAĞIZ

Engelsiz kent İnegöl hedefine ulaşmak adına yapılması gereken çok iş olduğunun farkında olduklarını da kaydeden Taban; “Şöyle bir hayal kurduk; ben bugün bir engelli birey olsam bununla alakalı bu şehirde nasıl yaşarım. Hayalimizde bile pek çok engelle karşılaştığımızı gördük. Fiiliyata geçtiğimizde de yine aynı şekilde şehrimiz her geçen gün büyüyor gelişiyor ama bu eksikleri de tamamlamamız gerekiyor. Bu eksikleri tamamlamak için de bir eylem planı oluşturmak adına çalışma başlattık. Hedefimiz inşallah en kısa süre içerisinde engelsiz kent İnegöl haline dönüşmek. Biliyorsunuz şehrimiz birçok alanda mesafeler kat etmiş. Mobilyada, köftede, kaplıcada, tarımda önemli adımlar atılmış. Şimdi de diyoruz ki engelsiz kent olalım. Bununla ilgili farkındalıklarımızı arttıralım. Bugün bir engelli rampası olmayan kaldırımımız olduğu gibi bu rampaların önüne park etmiş araçlar da görebiliyoruz. Bu süreci el birliği ile götüreceğiz. Sizlerin de desteğiyle inşallah bunları da bir bir aşmak istiyoruz” ifadelerinde bulundu.

 

Haber ve Fotoğraf: Osman GÜRBAŞ
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Hedef Engelsiz Kent İnegöl
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
“Engelsiz Kent”için bir araya geldiler
“Engelsiz Kent”için bir araya geldiler
İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, ‘Engelsiz Kent İnegöl´ projesi kapsamında İnegöl´deki engelliler üzerine çalışmalar yürüten Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Kurumları, çeşitli dernek yöneticileri ile engelli vatandaşlar ve aileleriyle bir araya geldi.
Alternatif ürünler denenebilir
Alternatif ürünler denenebilir
İlçe Kaymakamı Şükrü Görücü, İnegöl çiftçisinin alternatif ürünleri deneyebileceğini söyledi.
İTSO Üyelerine MYB Sınavı
İTSO Üyelerine MYB Sınavı
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası´nın (İTSO), çalışanlarda mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu aranan ikinci el motorlu kara taşıtlarının ticaretiyle ilgili eğitim programı tamamlandı. Oda üyesi firmalarda çalışan 41 kişi, iki günlük eğitimin ardından teorik ve uygulamalı sınava tabi tutuldu.
Erçetin´den gazetemize ziyaret
Erçetin´den gazetemize ziyaret
İnegöl İlçe Emniyet Müdürü Ramiz Erçetin, kurum ve kuruluş ziyaretleri kapsamında gazetemiz Haber Yorum´u ziyaret ederek istişarelerde bulundu.
Dekan Pirinççi´den Başkan Taban´a Ziyaret
Dekan Pirinççi´den Başkan Taban´a Ziyaret
Ekim ayında UÜ İnegöl İşletme Fakültesi Dekanı olarak göreve başlayan Prof. Dr. Ferhat Pirinççi, İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban´ı ziyaret etti.
Oynanan Oyun Umut Veriyor
Oynanan Oyun Umut Veriyor
İnegölspor Teknik Direktörü Fatih Akyel, rakiplerine karşı etkili oynamalarına rağmen gole ulaşamamaları sonucu istedikleri puanları toplayamadıklarını belirterek; “Bu oyun ilerisi için bize çok büyük umutlar veriyor” dedi.
Belediye´den koordinasyon toplantısı
Belediye´den koordinasyon toplantısı
İnegöl Belediyesi´nin şehrimizde kazı yapan kurumların koordineli bir şekilde çalışmalarını yürütmeleri adına organize ettiği kurumlar arası altyapı koordinasyon toplantıları devam ediyor.
Öğrencilere altın öğütler
Öğrencilere altın öğütler
İnegöl Genç İş Adamları Derneği (İGİAD) ile Uludağ Üniversitesi İnegöl İşletme Fakültesi İnegöl İşletme Topluluğu tarafından düzenlenen “Önce Kendini Yönet” konulu söyleşi programında konuşan TÜGİK Genel Sekreteri Siyasal Bilimci-Sosyolog Tanzer Polat Yılmaz, öğrencilere önemli bilgiler aktardı.
Tandoğan caddesi onarılıyor
Tandoğan caddesi onarılıyor
İnegöl Belediyesi, Küçük Sanayi Sitesi Tandoğan Caddesi üzerinde zamanla çökerek çukurlar oluşan yolların tamir çalışmalarına başladı.
Mimarlar Odası´ndan Taban´a Ziyaret
Mimarlar Odası´ndan Taban´a Ziyaret
İnegöl Mimarlar Odası Başkanı İsmail Karakaşlı, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Belediye Başkanı Alper Taban´ı ziyaret etti.
Atatürk´e minnet borcumuz var
Atatürk´e minnet borcumuz var
İnegöl Gazeteciler Derneği Başkanı İhsan Balakuş, “Bir milletin hayatta kalmasını, Türk milletinin bugünlere ulaşmasını sağladığı için ona büyük bir minnet borcumuz var” diyerek Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ü vefatının 80. yıldönümünde saygıyla andı.
Uyuşturucuya Savaş Açtılar
Uyuşturucuya Savaş Açtılar
İnegöl´ün Gürcü camiası dernek başkanları, geleneksel olarak düzenledikleri istişare toplantılarının bu ayki gündemine gençleri aldılar. Gençlerin uyuşturucu ve kötü alışkanlıklardan uzak tutulması noktasında önleyici tedbirler alınmasına karar verildi.
   Yeni okul öğretime hazırlanıyor
Yeni okul öğretime hazırlanıyor
İnegöl Belediyesi, eğitim öğretime başlamak için gün sayan eski İnegöl Lisesi´nin bulunduğu alanda inşa edilen Bakyapı Hacı Ali Bakgör Ortaokulu´nda çevre düzenleme çalışmalarını sürdürüyor.
Taban Vali Canbolat´ı ziyaret etti
Taban Vali Canbolat´ı ziyaret etti
AK Parti Bursa Milletvekili Vildan Yılmaz Gürel, Belediye Başkanı Alper Taban ve AK Parti İnegöl İlçe Başkanı Mustafa Ersan, kısa bir süre önce Bursa Valiliği görevine başlayan Yakup Canbolat´a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.
Müdür Erçetin´den İGİAD´a Ziyaret
Müdür Erçetin´den İGİAD´a Ziyaret
İnegöl Emniyet Müdürü Ramiz Erçetin, İnegöl Genç İşadamları Derneği´ni (İGİAD) ziyaret ederek istişarelerde bulundu. Dernek Başkanı Hakan Özdemir, dernek olarak her konuna İnegöl Emniyetinin yanında olduklarını söyledi.
CHP´de ilk başvuru yapıldı
CHP´de ilk başvuru yapıldı
31 Mart´ta yapılacak olan yerel seçimler için CHP´de ilk başvuru yapıldı. Bir dönem CHP´de ilçe yöneticiliği yapan Hikmet Sallı, belediye meclis üyeliği aday adaylığı dosyasını, İlçe Başkanı Necmi Demir´e teslim etti.
Dev iş birliği
Dev iş birliği
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı ve Bursa Teknik Üniversitesi işbirliği ile İnegöl´de Mobilya Test Merkezi ve Malzeme Kütüphanesi kurulacak. İMOS´un da destek vereceği proje için ön protokol önceki gün imzalandı.
Yavi Şehitleri Unutulmadı
Yavi Şehitleri Unutulmadı
25 EKİM 1993 de Erzurum Çat ilçesi Yavi Beldesi Şehitleri dün gece Bursa Küçük Balıklı da Akasya düğün salonunda düzenlenen bir törenle 33 Şehitlerimiz anıldı.
Minik Melisa´ya Son Görev
Minik Melisa´ya Son Görev
İnegöl´de kreşte yemek yedikten sonra uyurken solunumu durması sonucunda hayatını kaybeden 1 yaşındaki Melisa Tuana Memiş, gözyaşları içinde toprağa verildi.
Diyetisyen Koçak AVM´ye Geliyor
Diyetisyen Koçak AVM´ye Geliyor
Alışverişi sosyal yaşamın kalbine taşıyan İnegöl AVM, Kasım ayına her yaşa hitap eden etkinlik ve kampanyaları ile merhaba diyor. İnegöl AVM, bu ayki özel söyleşide beslenme uzmanı, diyetisyen Dilara Koçak´ı konuk etmeye hazırlanıyor.
Seri yakalamak istiyoruz
Seri yakalamak istiyoruz
İnegölspor Teknik Direktörü Fatih Akyel, Sakaryaspor karşısında galibiyete ulaşarak seri yakalamak istediklerini ifade etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi