Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Hedef; Engelsiz Kent İnegöl
İnegöl Belediyesi, engelli vatandaşların kimseye muhtaç olmadan kendi yaşamını rahatlıkla sürdürebilmesi adına şehirde bu alandaki eksikleri gidermek için çalışmalara başladı. Belediye Başkanı Alper Taban, hedeflerinin ‘Engelsiz Kent İnegöl´ü oluşturmak olduğunu söyledi.
Tarih: 3.11.2018 09:21:56

İnegöl Belediyesi, engelli vatandaşların kimseye muhtaç olmadan kendi yaşamlarını sürdürebilmeleri adına onların şehir içerisinde rahat şekilde hareket edeceği bir ortam oluşturma hedefiyle çalışmalara başladı. Engelli vatandaşlar ve ailelerinden gelen talepler üzerine ‘Engelsiz Kent İnegöl´ sloganıyla harekete geçildi.

İlk adım olarak kaldırımların engelli rampalarıyla ilgili çalışma başlatıldı. Belediye Başkanı Alper Taban, bugün Vehbi Koç okulunun bulunduğu Ören Sokak üzerinde kaldırımlarda devam eden engelli rampaları düzenleme çalışmalarını yerinde inceledi. Engelli vatandaşlar ve ailelerinin de davet edildiği incelemede, ‘Engelsiz Kent İnegöl´ çalışmasına ilişkin açıklamalar yapıldı.

İnceleme sonrası bir açıklama yapan Başkan Taban, “Göreve geldiğimiz günden beri şehrimize içinde bulunduğumuz zamanda nasıl faydalı oluruz konusunda çalışıyoruz. Tabi devam eden projelerimiz var ama bunun yanı sıra daha ne yapabiliriz düşüncesiyle pek çok programlar gerçekleştirdik. Vatandaşlarımızın yönetime ortak olmasını çok önemsiyorum. Bunu da her fırsatta yineledim, tekrarladım. Bugün teknolojiden faydalanarak, iletişim kanallarından yararlanarak vatandaşlarımız bize erişiyor. Bizzat kapıdan gelen de var, 153 ve whatsapp hatlarımızdan ulaşanlar da var, mail atanlar da var. Ama kim hangi kanalı kendine yakın görüyorsa bizlere bildirimde bulunuyor. Şehre dair, yaşadığı sorunlara dair, yapmak istediği eleştiriye dair bize bunları iletiyor. Biz de bunları proje ofisimizde değerlendiriyoruz ve bunlarla ilgili eksikler nedir, yapılması gereken nedir çalışıyoruz” dedi.

ENGELSİZ KENT İNEGÖL

Bugün bir araya gelmelerinin sebebinin şehrimizi ‘engelsiz kent İnegöl´ haline dönüştürme istediği olduğunu dile getiren Taban; “Bununla ilgili ciddi anlamda yapılması gereken işler olduğunu düşünüyoruz. En başta kendi kurumumuza bakıyoruz. Özeleştiri yapıyoruz. Bulunduğumuz bina şuanda engelli bir vatandaşımızın ikinci kata çıkacağı asansör yok. Bunları bir özeleştiri haline dönüştürerek biz kurumlarımızda, sokaklarımızda, parklarımızda ne yapmalıyız? Bu belki küçük bir dokunuşla bir çırpıda hayata geçmez ama bunun farkına varmak bile bir başlangıçtır. İnşallah en kısa zamanda engelli ailelerimizle, çocuklarımızla bir araya gelerek bu sorunu bizzat yaşayanlarla görüşmek istiyoruz, fikirlerini almak istiyoruz. Bizlere bugüne kadar bildirilen sorunlar belli. En başta kaldırımlarımız. Bugün arkadaşlarımız burada bir çalışma başlattılar. Bunu niçin yapıyoruz? Kimse kimseye muhtaç olmadan kendi başına hayatını devam ettirebilsin” diye konuştu.

EL BİRLİĞİ İLE YAPACAĞIZ

Engelsiz kent İnegöl hedefine ulaşmak adına yapılması gereken çok iş olduğunun farkında olduklarını da kaydeden Taban; “Şöyle bir hayal kurduk; ben bugün bir engelli birey olsam bununla alakalı bu şehirde nasıl yaşarım. Hayalimizde bile pek çok engelle karşılaştığımızı gördük. Fiiliyata geçtiğimizde de yine aynı şekilde şehrimiz her geçen gün büyüyor gelişiyor ama bu eksikleri de tamamlamamız gerekiyor. Bu eksikleri tamamlamak için de bir eylem planı oluşturmak adına çalışma başlattık. Hedefimiz inşallah en kısa süre içerisinde engelsiz kent İnegöl haline dönüşmek. Biliyorsunuz şehrimiz birçok alanda mesafeler kat etmiş. Mobilyada, köftede, kaplıcada, tarımda önemli adımlar atılmış. Şimdi de diyoruz ki engelsiz kent olalım. Bununla ilgili farkındalıklarımızı arttıralım. Bugün bir engelli rampası olmayan kaldırımımız olduğu gibi bu rampaların önüne park etmiş araçlar da görebiliyoruz. Bu süreci el birliği ile götüreceğiz. Sizlerin de desteğiyle inşallah bunları da bir bir aşmak istiyoruz” ifadelerinde bulundu.

 

Haber ve Fotoğraf: Osman GÜRBAŞ
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Hedef Engelsiz Kent İnegöl
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Bu kadrolar hizmet etmek için kuruldu
Bu kadrolar hizmet etmek için kuruldu
İnegöl Belediyesi´nin her hafta Cuma sabahı farklı bir camide düzenlediği “Bereket Sofrası Halk Günleri” etkinliği, bu hafta Fatih Camisinde gerçekleştirildi.
Köse, Ziraat Odasına Aday Oldu
Köse, Ziraat Odasına Aday Oldu
İnegöl Ziraat Odası Delegesi Ali Osman Köse, Şubat ayında yapılacak genel kurulda başkan adayı olduğunu açıkladı.
“BÜYÜKLERİMİZİN HER ZAMAN YANINDAYIZ”
“BÜYÜKLERİMİZİN HER ZAMAN YANINDAYIZ”
İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, “Yeniceköy Mahallesi´nde geçtiğimiz yıl hizmete giren Fatma Göztepe Huzurevimizden faydalanan vatandaşlarımıza 5 yıldızlı otel konforu sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.
ÖĞRENCİLERE ÇORBA JESTİ
ÖĞRENCİLERE ÇORBA JESTİ
İnegöl Belediyesi, final haftasına girilen UÜ İnegöl Yerleşkesinde üniversite öğrencilerinin sınav yoğunluğunda kahvaltı hazırlamakla vakit kaybetmemeleri ve günün en önemli öğünü olan kahvaltılarını ihmal etmemeleri amacıyla 2 hafta boyunca kampus alanında çorba ikramı yapacak.
İNGADEM YARINLARI İNŞA EDİYOR
İNGADEM YARINLARI İNŞA EDİYOR
İnegöl Belediyesi tarafından 2017 Aralık ayı içerisinde açılışı gerçekleştirilen İnegöl Gençlik ve Aile Destek Merkezi(İNGADEM) emin adımlarla yoluna devam ediyor.
KENDİ VATANINDA ESİR KALDI
KENDİ VATANINDA ESİR KALDI
2008 Yılında Almanya´dan Türkiye´ye gelerek İstanbul´a yerleşen Thomas Georg HELLMUTH, bir ay önce geldiği İnegöl´de mahsur kaldı. Dönüş için Kaymakamlık ve Belediye´ye başvuran Thomas Georg Hellmuth sonuç alamadı.
“TEMİZLİK KONUSUNDA ÖRNEK BELEDİYEYİZ”
“TEMİZLİK KONUSUNDA ÖRNEK BELEDİYEYİZ”
Temiz şehir, marka kent İnegöl olabilmesi ve nihayetinde temiz şehir unvanını alabilmek için çalışmalarına devam eden İnegöl Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü 2018 yılı içerisinde ortaya koyduğu çalışmalar ile çevre dostu bir belediyecilik anlayışı ortaya koydu.
Buzağı desteklemelerinde son gün 18 Ocak
Buzağı desteklemelerinde son gün 18 Ocak
İnegöl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada, buzağı desteklemelerinin 18 Ocak 2019´da sonra ereceği bildirildi.
Anteni düzeltirken çatıdan düştü
Anteni düzeltirken çatıdan düştü
Kemalpaşa Mahallesi´nde meydana gelen olayda evin çatısından düşen bir kişi hayatını kaybetti.
BAŞKAN TABAN´DAN DUYARLILIK İÇİN BASINA TEŞEKKÜR
BAŞKAN TABAN´DAN DUYARLILIK İÇİN BASINA TEŞEKKÜR
Belediye Başkanı Alper Taban, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü´nde ‘Daha temiz bir İnegöl´ sloganıyla video çeken basın mensuplarını makamında kabul etti.
YAĞMURDAN ÇÖKEN YOL ONARILIYOR
YAĞMURDAN ÇÖKEN YOL ONARILIYOR
İnegöl´e bağlı Çayyaka Mahallesinde yağmur nedeniyle çöken yol, İnegöl Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından onarılıyor.
Taban´a sürpriz karşılama
Taban´a sürpriz karşılama
AK Parti Bursa İl Teşkilatı tarafından düzenlenen aday tanıtım töreninde adı İnegöl Belediye Başkan Adayı olarak açıklanan Alper Taban, Bursa dönüşü İnegöl´de coşkulu kalabalık tarafından karşılandı.
MÜSİAD´IN YENİ BAŞKANI MEHMET DÖNGEL OLDU
MÜSİAD´IN YENİ BAŞKANI MEHMET DÖNGEL OLDU
MÜSİAD İnegöl Şubesi´nin 19. Olağan Genel Kurulu´nda, başkanlığa Mehmet Döngel seçildi. Döngel, teşekkür konuşmasında, “Bursa´mızın ve ülkemizin ekonomik anlamda daha fazla gelişmesi noktasında var gücümüzle çalışacağız.”dedi.
KEMALPAŞA MAHALLESİNE YENİ OTOPARK
KEMALPAŞA MAHALLESİNE YENİ OTOPARK
İnegöl Belediyesi, Kemalpaşa Mahallesi Soyuak ve Kanarya Sokakların kesişiminde bulunan koruluk alan etrafında 25 araçlık otopark oluşturulması için çalışmalara başladı.
 “HAYVAN DOSTU BİR BELEDİYEYİZ”
“HAYVAN DOSTU BİR BELEDİYEYİZ”
Hayvanların korunması ve ihtiyaçlarının karşılanması gerektiğini bilerek çalışmalarına aralıksız devam eden İnegöl Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü, 2018 yılı içerisinde ortaya koyduğu hizmetleri ile can dostların her zaman yanında olmayı başardı.
“AFETLERE KARŞI BİZDE VARIZ”
“AFETLERE KARŞI BİZDE VARIZ”
İnegöl Doğal Afetler Arama Kurtarma Ekibi (İNDAK), İnegöl Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren, kapı ve dekorasyon üretimi konusunda sektörün öncü firmalarından Kapı Dünyası Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Özdemir´i ziyaret ederek, afetlere karşı nasıl bir yol izlenebileceği konusunda istişare ettiler.
İNEGÖL´DE HUZUR OPERASYONU
İNEGÖL´DE HUZUR OPERASYONU
İnegöl Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı ekipler tarafından huzur operasyonu yapıldı. Üç saat süren operasyona toplam 150 polis katıldı.
ÇİFTÇİLER EĞİTİMDEN GEÇTİ
ÇİFTÇİLER EĞİTİMDEN GEÇTİ
İnegöl Belediyesi´nin çiftçi eğitim seminerlerine, Edebey Mahallesinde ‘Bitki Hastalıkları ve Zararları ile mücadele´ konulu eğitimle devam etti.
Birlikte mücadele edeceğiz
Birlikte mücadele edeceğiz
İnegöl Kaymakamı Şükrü Görücü 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü nedeniyle İnegöl´de görev yapan basın mensupları ile bir araya geldi.
DOĞAL HAYATA DESTEK
DOĞAL HAYATA DESTEK
İnegöl Belediyesi, Orman İşletme Müdürlüğü ve hayvan severlerin de destekleriyle soğuk kış günlerinde yaşam mücadelesi veren yabani hayvanlara destek olmak amacıyla ormanlık alanlara; kuru mama, marul, lahana, buğday gibi yiyecekler bırakıyor.
Nalcı´dan Gazeteciler Günü Kutlaması
Nalcı´dan Gazeteciler Günü Kutlaması
Diş Hekimi Serdar Nalcı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü nedeniyle İnegöl´de faaliyet gösteren basın mensuplarına yönelik program düzenlendi.