İDH´DE DİYABETE DİKKAT ÇEKİLDİ
Uzmanlar tarafından çağın vebası olarak adlandırılan diyabet pek çok kişinin yaşamını olumsuz etkiliyor. 14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle İnegöl Devlet Hastanesinde program düzenlenerek tiyatro eşliğinde diyabete dikkat çekildi.
Tarih: 13.11.2019 18:50:52

Diyabetin yani şeker hastalığının sıklığı ülkemizde ve dünyada gittikçe artıyor. Diyabeti modern çağın vebası olarak değerlendirmek hiç de yanlış olmayacağını kaydeden uzmanlar hareketsiz yaşam, sağlıksız beslenme ve genetik faktörlerin şeker hastalığının ortaya çıkmasına zemin oluşturduğuna dikkat çekti. 14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle, diyabet hakkında farkındalığının arttırılması ve öneminin vurgulanması için İnegöl Devlet Hastanesi ile İlçe Sağlık Müdürlüğü ortaklaşa program düzenledi. Hastanenin çok amaçlı salonunda yapılan program saygı duruşunun ardından İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Programın açılışında konuşan Hastane başhekimi Uzman Dr. Hayrettin Göçmen, “Çağımızın en önemli salgınlarından Bir tanesi olan Diyabete karşı korunmak ve diyabetle beraber yaşamayı öğrenmek adına etkinliklerin sunulduğu bu hafta içerisinde İlçe Sağlık Müdürlüğümüzle güzel bir organizasyon planladık. Umarım bu etkinlik faydalı oldu. Umarım kişilerde bir farkındalık kazandırır” dedi.

İlçe Sağlık Müdürü Enver Ünal ise, “Ülkemizde ve Dünya´da 14 Kasım Diyabet Günü olarak kutlanıyor. Diyabet Haftasının bu yıl ki teması “Diyabet ve Aile”dir. Bu temanın seçilme amacı ise diyabetin aile üzerindeki etkisi konusunda farkındalık yaratmak ve ve bu hastalıktan etkilenen aileleri desteklemektir. Günümüzde Dünya´da 425 milyondan fazla insan diyabetle yaşamaktadır. Diyabetin komplikasyonlarını önlemek ve sağlıklı sonuçlara ulaşmada erken tanı ve tedavi önemlidir” şeklinde konuştu.

Diyabetin halk dilinde şeker hastalığı olduğunu ifade eden Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Esma Kuzhan,“ Diyabet halk dilinde şeker hastalığı denilen hastalık, aslında ciddi bir sağlık sorunu hatta bir salgındır. Şuanda Dünya´da 455 milyon kişinin diyabet olduğu düşünülüyor.

Her iki kişiden biri diyabet hastası olduğunu bilmiyor. Hiç bir şikayetiniz yoksa her ay aile hekimine giderek şekerinizi kontrol ettirin” diye konuştu.

Biz diyabet denince sanki diyetten bahsediliyor gibi anıyoruz diyen Belediye Başkan Yardımcısı Rıdvan Kocaağa, “ Maalesef şeker hastalığı toplumun ciddi bir sorunu olmuş durumda. Herhangi bir şeker hastası konumuna gelmemek adına erken teşhis yaptırmanın önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Dahiliye doktoru Gülistan Alpağat, salonda bulunan dinleyicilere diyabet konulu slayt sunumunu anlattı.

Diyabet yani şeker hastalığı sıklığı ülkemizde ve dünyada gittikçe artıyor. Diyabet modern çağın vebası olarak değerlendirmek hiç de yanlış olmaz. Hareketsiz yaşam, sağlıksız beslenme ve genetik faktörler şeker hastalığının ortaya çıkmasına zemin oluşturuyor” diye konuştu. Vatandaşların çoğunun şeker hastası olduğunu bilmeden hayatını idame ettirdiğine dikkati çeken Dahiliye doktoru Gülistan Alpağat, “Türkiye´de çok fazla sayıda şeker hastası bulunuyor ve bunun büyük bir kısmı şeker hastası olduğunu bilmiyor. Şu anda diyabet dünyadaki ölüm nedenleri içinde 6´ıncı sırada. Asıl daha önemlisi dünyadaki ölüm nedenleri içinde, diğer ilk 5 sıradaki hastalığın 3 tanesinin bir numaralı sebebi. Böbrek hastalıklarının da aynı şekilde diyabet bir numaralı nedeni. Özellikle ailesinde diyabet öyküsü olan, hareketsiz yaşayan, sağlıksız beslenen ve vücut ağırlığı fazla olan kişiler diyabet hastalığı açısından risk grubunu oluşturuyor. Hastalığın belirtileri; sık idrara çıkma, ağırlık kaybı, halsizlik ve aşırı susama hissidir. En basit teşhis ise bir damla kan ile yapılabilen açlık kan şekeri ölçümü yaptırmak.” dedi.  Diyetisyen Yeşim Urhan da diyabet ve beslenme konulu sunum yaptı.

Daha sonra hastane tiyatro grubu, diyabet hastalığının vücutta oluşturduğu etkileri esprili dille tiyatro oyununu sahneledi.

Haber Merkezi
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: DİYABETE DİKKAT ÇEKİLDİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MOBİLYACILAR ODASINDAN İTALYA SEYAHATİ
MOBİLYACILAR ODASINDAN İTALYA SEYAHATİ
Mobilyacılar Odası ve Griffin Turizm işbirliğinde organize edilecek 2020 İSaloni Milano Fuar organizasyonu kayıtları başladı.
Mobilya Sektörü 2 Milyar Dolarlık İş Hacmi İçin Buluşuyor
Mobilya Sektörü 2 Milyar Dolarlık İş Hacmi İçin Buluşuyor
Türkiye mobilya sektörünün tüm paydaşlarını aynı platformda bir araya getiren İMOB, Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) ve Ticaret Bakanlığı işbirliği ile 16. kez kapılarını açmaya hazırlanıyor. 2 milyar dolarlık bir iş hacmi oluşturması beklenen organizasyon kapsamında konuşan MOSFED Başkanı Ahmet Güleç, başta Amerika ve Çin olmak üzere Avrupa, Asya, Afrika ve Orta Doğu´nun hedef ülkelerinden 50 bine yakın yabancı ziyaretçi beklediklerini aktardı.
İYİ PARTİ´DEN DOĞU TÜRKİSTAN AÇIKLAMASI
İYİ PARTİ´DEN DOĞU TÜRKİSTAN AÇIKLAMASI
İyi Parti İnegöl İlçe Başkanı Fikret Fidan, Doğu Türkistan´da devam eden Çin zulmü nedeni ile toplu katliamlara ve işkencelere maruz kalan Doğu Türkistanlı Müslümanların çektiği eziyetlere dikkat çekerek, “Doğu Türkistan´da soydaşlarımızın yaşadığı mezalim karşısında sözler kifayetsiz, tepkiler yetersiz kalır” dedi.
39 MİLYON TL İŞSİZLİK MAAŞI ÖDENDİ
39 MİLYON TL İŞSİZLİK MAAŞI ÖDENDİ
İŞKUR İnegöl Müdürlüğü 2019 yılında toplam 6 bin kişiyi, kamu ve özel sektörde çeşitli işlere yerleştirdi. Ayrıca çalışmayan vatandaşlara 39 Milyon TL işsizlik maaşı ödendi.
Müslüman Türkler Unutulmadı
Müslüman Türkler Unutulmadı
İnegöl Kafkaspor Kulübü, Kafkas Folklör Derneği ve Kafkas Sosyal Yardımlaşma Derneği tarafından Fatih Cami´nde Doğutürkistan´da işkence ile öldürülen Müslüman Türkler için Kuran-ı Kerim hatmi okudu.
Mahalleli İstan Etti
Mahalleli İstan Etti
Kış aylarında inegöl mobilya sanayi ve ağaç işlerinde bilinçsiz bir şekilde atıkların sobaya atılarak yakılması havamızı kirletiyor. Sobadan çıkan duman sokağı kaplarken göz gözü görmez oldu. Mahallede yaşayanlar ise bu durumdan oldukça rahatsız olduklarını belirterek, yetkilileri göreve çağırdılar.
Ekmekçi Ailesinin Acı Günü
Ekmekçi Ailesinin Acı Günü
İnegöl Belediyesinde yıllardır Başkan şoförlüğü yapan Adnan Ekmekçi´nin babası Mustafa Ekmekçi (70) geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.
“Yukarı bir ivme var”
“Yukarı bir ivme var”
İnşaat sektörüyle iligli gelişmeleri değerlendiren İnegöl Müteahhitler Derneği Başkanı Yusuf Şehitoğlu, “Piyasalarda önceki aylara göre yukarı bir ivme görüyoruz” dedi.
Ayak uyduramayan batar
Ayak uyduramayan batar
Bağımsız Denetçi-Mali Müşavir Sebahattin Temiz, sektörlerin dönüşümü ve firmaların sürekliliği açısından dijital dönüşüm ve bütçe planlamasına dikkat çekti.
ENGELLİLER KAMU SPOTU SİNEMADA İZLEYİCİYLE BULUŞUYOR
ENGELLİLER KAMU SPOTU SİNEMADA İZLEYİCİYLE BULUŞUYOR
Kent Konseyi´nin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü için hazırladığı ve Belediye Başkanı Alper Taban´ın da yer aldığı kamu spotu şeklinde hazırlanan klip, Pink Sinema Salonlarında film öncesi ve film aralarında izleyiciyle buluşuyor.
Engellileri coşturan organizasyon
Engellileri coşturan organizasyon
Uluslar Arası Mesleki Eğitim Derneği (UMED) Sosyal sorumluluk projeleri kapsamında, Özel Mimar Sinan Engelli Bakım Merkezi iş birliğinde engelliler haftası münasebetiyle bir dizi etkinlik düzenlendi.
Kurum içi eğitimler sürüyor
Kurum içi eğitimler sürüyor
İnegöl Belediyesi, hizmet içi eğitim seminerleri ile personelin kişisel gelişimini ve motivasyonunu artırmaya devam ediyor. Bu kapsamda iletişim ve resmi yazılarda uyulacak kurallar konulu iki ayrı eğitim düzenlendi.
Başkan Taban´ın izmarit tepkisi
Başkan Taban´ın izmarit tepkisi
Belediye Başkanı Alper Taban “İzmaritleri çöp olarak görmemiz için acaba daha ne kadar büyük olması gerekiyor? Atıyoruz, kirletiyoruz ama farkında değiliz” dedi.
İNEGÖL DEPREME HAZIR DEĞİL
İNEGÖL DEPREME HAZIR DEĞİL
Geçtiğimiz günlerde Balıkesir merkezli yaşanan depremin İnegöl´de de hissedilmesi, ‘İnegöl Depreme Hazır mı´ sorusunu bir kez daha akıllara getirdi.
Cinkarataş, son yolculuğuna uğurlandı
Cinkarataş, son yolculuğuna uğurlandı
Önceki gün hayatını kaybeden İnegöl basın sektörünün kurucularından Dursun Cinkarataş, son yolculuğuna uğurlandı.
Yetki belgesinde süre uzatıldı
Yetki belgesinde süre uzatıldı
İnegöl Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Melih Uçaravcı, taşınmaz ticaretiyle iştigal edenlerin bu faaliyetlerine devam edebilmeleri için gereken yetki belgesi alma süresinde uzatmaya gidildiğini belirtti.
BÜTÇE ONAYLANDI
BÜTÇE ONAYLANDI
Bursa Büyükşehir Belediyesi´nin 2020 mali yılı gelir bütçesi 2 milyar 800 milyon TL, gider bütçesi de 2 milyar 600 milyon TL olarak kabul edildi.
Hizmetlere sahip çıkılmıyor
Hizmetlere sahip çıkılmıyor
İnegöl Belediyesi´nin Kurşunlu Mahallesinde yapımını kısa bir süre önce tamamladığı ve Şehit Hüseyin Gencer´in adının verildiği çocuk oyun alanı, açılışı yapılamadan kendini bilmez kişilerce tahrip edilerek kullanılamaz hale getirildi.
PROJE ONAYLANDI
PROJE ONAYLANDI
İnegöl Belediyesi´nin tarıma ilişkin projeleri hakkında açıklama yapan Başkan Taban, üreten Çiftçiler Kooperatifi bünyesinde TKDK desteği ile kurulacak soğuk hava deposunun projesinin onaylandığını ifade etti.
 Gaziler madalyalarına kavuştu
Gaziler madalyalarına kavuştu
İnegöl´de Kıbrıs Barış Harekatı´na katılan 27 gazi için madalya ve berat tevcih töreni yapıldı. Gaziler ve aileleri, 45 yıl sonra madalyalarına kavuşmanın gurur ve mutluluğunu yaşadı.
İnegölspor´dan başsavcıya ziyaret
İnegölspor´dan başsavcıya ziyaret
İnegölspor Kulüp Başkanı Münür Kanar ile yönetim kurulu üyeleri, İnegöl Cumhuriyet Başsavcısı Zekeriya Alper İnanç´ı makamlarında ziyaret etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ