Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İHH, Emanetleri Yemen´e Ulaştırdı
9-16 Şubat 2019 İnegöl İHH öncülüğünde başlatılan Yemen için yardım kampanyasında toplanılan yardımlar, İnegöl İHH ekibi tarafından Yemen´e giderek teslim edildi.
Tarih: 26.2.2019 08:38:40

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan İHH İnegöl Şubesi Başkanı İlhan Tatlı, "401 yıl boyunca Osmanlı vilayeti olarak kalan, binlerce Osmanlının şehidi ve mezarının bulunduğu,yüz yılın insanlık krizinin yaşandığı,21 milyon insanın gıdaya ulaşmada sıkıntı yaşadığı,her 10 dakikada bir, bir çocuğun hayatını kaybettiği,insanların açlıktan ağaç yaprakları pişirerek yediği,binlerce insanın öldüğü,  milyonlarca insanın evini terk ettiği, sağlık sisteminin çöktüğü, birçok bölgede yolun, elektriğin, suyun, marketin, okulun ve caminin olmadığı, yokluk, yoksulluk, acı, ızdırap, keder ve ölümlerin bol bol olduğu bir ülkeden geliyoruz. Bu ülkenin ismi Yemen. 9-16 şubat tarihlerinde İnegöl halkının yemen için bağışladıkları yardımları çok zorlu, meşakkatli ve sıkıntılı bir yolculukla yerine ulaştırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bölgeye  32 saatlik bir yolculuktan sonra ulaştık. Dönüşümüz ise tam bir faciaydı. Uçaklarımız iptal edildi. Yemen´den sudan´a oradan da Türkiye´ye 52 saatte ancak ulaşabildik. Gerçekten çok zorlu, çok meşakkatli, çok sıkıntılı bir yolculuktu. Bu seyahati her ne kadar sıkıntılı ve meşakkatli kelimeleri ile geçiştirsek de, neler çektiğimizi ve neler yaşadığımız Allah biliyor. Bizler  bunun karşılığını ancak Allahtan umar ve bekliyoruz.Ama her ne olursa olsun İnegöl halkının bize bağışlamış oldukları bağışları yerine ulaştırmanın huzurunu yaşıyoruz.  Bölgede gerek sağlık, gerek gıda, gerek kurban yardım dağıtımlarımızı video ve fotoğraflarını sosyal medya hesabımız üzerinden halkımızla paylaştık.Hiçbir kurumun bu güne kadar giremediği ve girmeye cesaret dahi edemediği, yolların olmadığı, güvenliğin olmadığı ahrar vadisi, hanik bölgesi gibi sıkıntıların had safhada olduğu bölgelere giderek halkımızın emanetlerini ulaştırdık.Yemen´de kriz yeni değil. Yedi yıldır devam ediyor.Ülkede iç ve dış çatışmalarla birlikte kuraklık da baş gösterdi.Özellikle gıda ve su sorunu birçok bölgede etkisini sürdürüyor.Halk bir yandan açlıkla diğer yandan hastalıklarla mücadele ediyor.  Ziyaret ettiğimiz hastanelerde gıda yetersizliğinden dolayı kadınların çoğu erken doğum yapmakta. Ve erken doğan çocukları koymak için küvezler yetersiz bazen bir küvezde iki çocuk kalıyor. Bazen de yer sıkıntısından dolayı başka hastanelere nakil ediliyor. Artık yemen şartlarında bu çocuklar o hastaneye yetişir mi,  yada gittiği yerde yer var  mı, Kaçı yolda öldü, kaçı sağ kaldı, kaçı ulaştı meçhul.Kadınlar Beslenemedikleri için anne sütü oluşmuyor.Kadınların çoğu çocuklarını bu sebeple emziremiyor" dedi.

“Allah´ım Müslümanları sana şikayet ediyorum”

Tatlı devamında ise; "Yemen petrol bölgesi olmasına rağmen, petrolün fiyatı 7 kat arttı" diyerek konuşmasını sürdüren Tatlı, "Birçok bölgede elektrik yok. Başkent´te günde 18 saat elektrik kesintisi uygulanıyor.Himaye edilmeye, desteklenmeye muhtaç bir halk var. Birçok kurum personeline maaş veremediğinden dolayı, hizmetlerini yerine getirememektedir. Yemen´in yüzde 30´u devletten gelen düzenli maaş ile geçiniyordu ki bu maaşlar şuan verilememektedir.  2 milyondan fazla öğrenci eğitim dışında kalmaktadır. Tespitleri yapılamayan binlerce belki de yüz binlerce çocuk ciddi oran da kötü beslenmeden dolayı şiddetli hastalıklarla boğuşmaktadır.Ve en kötüsü de ilaç sıkıntısı had safhada.Bir çok bölgede ilaca ulaşılamıyor.Sizlerden rica ediyorum, çok değil azıcık empati yapalım sevdiklerimizin, yakınlarımızın, annemizin babamızın kardeşimizin eşimizin ve de çocuğumuzun gözlerimizin önünde, kollarımızın arasında  saat saat eridiğini, ve kısa bir zaman sonra son nefesin verdiğini bir düşünün. Acaba ne ve neler hissederiz.İşte yemen halkının durumu bu ve çaresizce dudaklarda dökülen cümle  Allah´ım Müslümanları sana şikayet ediyorum.Kimisi bizi öldürüyor, kimisi ölümümüze göz yumuyor.Yemen stratejik konumu ve dünyanın en zengin enerji bölgelerine yakınlığı ve dünya deniz ticaretinin yüzde 70inin bölgeden geçmesi sebebi ile geçmişten bu yana uluslararası güç odaklarının hedefinde .2015 yılında başlayan iç savaşla birlikte bir tarafta Amerika ve İngiltere destekli birleşik Arap emirlikleri Suudi Arabistan´ın başını çektiği Arap koalisyonu, diğer tarafta Rusya ve İran destekli Husi diye adlandırılın Yemenliler var.  Bölge adeta bomba ve füze yağmuruna tutulmuş vazitte. Milyon ve milyar dolarlarca silah satışı yapılıyor. Bölge adeta silah satış pazar yeri gibi nasıl olsa ölende Müslüman öldüren Müslüman çok mühim değil onlar için.Bizler İHH  olarak 2000´li yılların başından beri Yemen´de gıda, kurban, barınma malzemeleri, hijyen paketleri,  bebek maması, mobil sağlık klinik ve malzemeleri başta olmak üzere 20 milyon Euro civarında yardım dağıtımında bulunduk. Yemen´de şuan 5055 yetim çocuğa sponsor olduk ve yetimlere her ay düzenli olarak yardım ulaştırıyoruz..Halkımızın emanetlerini bizzat bölgeye giderek yerine ulaştırdık. Allah tüm bağışçılarımızdan milyon kere razı olsun.

Oradaki sıkıntılar devam ettiğinden dolayı, yardım Kampanyamız da aynen devam ediyor.İnegöl halkının desteklerini bekliyor saygılar sunuyorum." ifadelerini kullandı.

Tatlı konuşmasını şöyle sürdü, "Kampanyamıza destek vermek isteyenlerbagis.inegolihh.org.tr adresinden kredi kartı ile bağış yapabildiği gibi ister banka hesap numaralarımıza, ister derneğimize bizzat gelerek makbuz karşılığında bağışta bulunabilirler İnegöl iHH insani yardım derneği Kuveyttürk TR29 0020 5000 0950 9217 6000 01- Ziraat bankası TR58 0001 0000 6785 6294 8750 01."

Haber ve Fotoğraf:Osman GÜRBAŞ
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Emanetleri Yemen Ulaştırdı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Hayırseverlerden yardım bekliyor
Hayırseverlerden yardım bekliyor
İnegöl´e bağlı Ortaköy Mahallesinden 26 Ocak´ta meydana gelen yangında evleri tamamen yanan Kabakçı ailesi yardım bekliyor.
Yaban hayvanları aç kalmayacak
Yaban hayvanları aç kalmayacak
İnegöl´de çevre gönüllüsü Bekir Hamlakay ve arkadaşları yaban hayvanları için kışın doğaya ekmek ve kemik bırakıyor.
BURSA´DAKİ MÜZELER REKOR KIRDI
BURSA´DAKİ MÜZELER REKOR KIRDI
Bursa Büyükşehir Belediyesi´nin bünyesinde faaliyetlerini sürdüren müzeler, geçtiğimiz yıl rekor ziyaretçi sayısına ulaştı. Bursa´nın müzeleri, yerli yabancı 1 milyona yakın müze meraklısı tarafından ziyaret edildi.
Hava kirliliği tehdit ediyor
Hava kirliliği tehdit ediyor
Kimya Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Rengin Demiröz, dün yapılan ölçümlerde Osmangazi Yıldırım ve İnegöl´deki hava kalitesinin insan sağlığını tehdit eder düzeyde olduğunu söyledi.
Bitkisel hayattan sınava
Bitkisel hayattan sınava
Sakarya´nın Pamukova ilçesinde geçirdiği kazada ağır yaralanan ve aylarca bitkisel hayatta kalan 18 yaşındaki Beyzanur Altun, azmi ve dualarla tekrar hayata döndü. Altun, hedefindeki mimarlık mesleği için açık lise sınavlarına evinde girdi.
Ödül ve Sertifikalarını Aldılar
Ödül ve Sertifikalarını Aldılar
İnegöl Belediyesi´nin AHİD işbirliğiyle düzenlediği Evlilik Okulu kapsamında 8 haftalık eğitimler sona erdi. Eğitimlerin ardından yapılan sınavda dereceye giren çiftler için Cuma akşamı ödül töreni düzenlendi. Kursa katılanlar da sertifikalarını bu törende aldı.
Rukiye Türeyen´e destek
Rukiye Türeyen´e destek
AK Parti İnegöl Gençlik Kolları üyeleri, yüzde 98 engelli olan ve tek parmağıyla kitap yazan Rukiye Türeyen´e destek olmak amacıyla "Kanadı Kırık Melek´in Kanadına Takılanlar" adlı kitabından satın aldı.
O´nun Örnekliğine Ve Önderliğine Muhtacız
O´nun Örnekliğine Ve Önderliğine Muhtacız
İnegöl Belediyesinin Mevlid-i Nebi programı kapsamında İnegöl´e gelen Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, konferansına İnegöllüler yoğun ilgi gösterdi.
Ahıskalılardan sessiz yürüyüş
Ahıskalılardan sessiz yürüyüş
Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) ve İnegöl Ahıska Türkleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği işbirliğinde, Ahıska sürgününün 74. Yıldönümü münasebetiyle yürüyüş düzenlendi.
Çocuklardan dikkat çeken yürüyüş
Çocuklardan dikkat çeken yürüyüş
Teknoloji bağımlılığı yüzünden kendilerine vakit ayırılmayan çocuklar İnegöl´de yürüyüş gerçekleştirdi.
Turgutalp´in türbesine ziyaret
Turgutalp´in türbesine ziyaret
İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, Osman Gazi´nin silah arkadaşlarından İnegöl´ü fetheden komutan Turgutalp´in türbesini ziyaret etti.
İnegöl AVM´de Okula Dönüş Zamanı
İnegöl AVM´de Okula Dönüş Zamanı
Alışverişi sosyal yaşamın kalbine taşıyan İnegöl AVM, Eylül ayında düzenleyeceği etkinlik ve kampanyalarla okula dönüşü kutluyor.
Cansuyu´ndan 3 Kıtaya Yardım
Cansuyu´ndan 3 Kıtaya Yardım
Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği gönüllüleri, dünyanın dört bir yanına ümmetle bayramlaşmak için yola çıkıyor.
Enerjide yüzde 5 indirim imkanı
Enerjide yüzde 5 indirim imkanı
Limak Enerji, Türkiye´nin ilk online cüzdanı olan fastPay mobil uygulamasıyla elektrik faturalarını öderken müşterilerine yüzde 5 indirim kazandırıyor.
“Acı ve Adalet Arayışının Sembolü”
“Acı ve Adalet Arayışının Sembolü”
İnegöl Çerkez Adige Kültür Derneği Başkanı Şevket Coşkun, Srebrenitsa katliamının insanlık tarihinin en büyük soykırımlarından biri olduğunu ifade ederek katliamın 23. yılında yaşamını yitirenleri rahmetle andı.
Emin Acar Kabri Başında Anıldı
Emin Acar Kabri Başında Anıldı
Eğitim ve irşad faaliyetleri ile bilinen, Milli Selamet Partisi eski Milletvekili, Ankara´nın manevi önderlerinden Dr. Emin Acar, vefatının ikinci yılında doğum yeri olan İnegöl´e bağlı Deydinler mahallesindeki kabri başında anıldı.
   Vawelya Cafe&Bistro Hizmete Açıldı
Vawelya Cafe&Bistro Hizmete Açıldı
İnegöl´ün yeni yaşam merkezlerinden olan Vawelya Cafe & Bistro, düzenlenen açılış töreniyle hizmete açıldı
“Kudüs Müslümanların Ortak Davasıdır”
“Kudüs Müslümanların Ortak Davasıdır”
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) İnegöl Şubesi Başkanı Birol Atay, ABD´nin Kudüs´ü İsrail´in başkenti olarak görmesinin kabul edilemez olduğunu belirterek; “Kudüs Müslüman âleminin ortak davasıdır” dedi.
BUSMEK´ten Ebru Sergisi
BUSMEK´ten Ebru Sergisi
BUSMEK´in ‘Ebru´ branşı eğitmen ve kursiyerlerinin el emeği göz nuru eserleri, sanatseverlerden tam not aldı.
Bursa Belgeliği Görücüye Çıktı
Bursa Belgeliği Görücüye Çıktı
Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kültür A.Ş, 36.Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı´na damgasını vurdu. Fuarda “Bursa Kitapçısı” markası en çok ilgi gören stantların başında yer aldı.
İnegöl Güneşe Doyacak
İnegöl Güneşe Doyacak
Sonbaharın etkisi altında olan İnegöl´de bu hafta sıcaklıklar, 21 dereceye kadar yükselecek.