AJANS-YORUM-MATBAA HİZMETLERİ-(0224-7110828)
İki ayrı festival yapılacak
İnegöl Belediyesi, tarım değerlerimiz olan şeftali ve yaban mersini için festival hazırlığına başladı.
Tarih: 12.7.2019 10:56:20

Tarıma verdiği önemle üreticileri her alanda desteklemek adına faaliyetlerini sürdüren İnegöl Belediyesi, İnegöl Tarımının iki önemli değerini ulusal çapta duyurmak adına harekete geçti. İnegöl, yaban mersini üretiminde Türkiye´nin en büyük yaban mersini bahçesine sahip ilçe unvanını taşıyor. Şeftali üretiminde de Türkiye´de şeftalinin başkenti olarak ifade edilen Bursa´da bu bölgenin toplam üretiminin yüzde 55´i İnegöl´de yapılıyor.

İki Ayrı Festival Yapılacak

Bu iki önemli tarım değerini ulusal ve uluslararası çapta duyurmak, aynı zamanda tarım şehri olan İnegöl´ün tarımsal marka değerlerini çeşitlendirmek adına yaban mersini ve şeftali festivalleri düzenlenecek. İnegöl Belediyesi organizasyonuyla yapılacak festivallerin ilki olan yaban mersini festivali 21 Temmuz Pazar günü Tuzla Mahallesinde, şeftali festivali ise 28 Temmuz Pazar günü İsaören Mahallesinde yapılacak.

Yenilik ve İnovasyon Çabası İçerisindeyiz

Belediye Başkanı Alper Taban, beraberindeki Başkan Yardımcısı Eşref Yiğit, Belediye Meclis Üyesi Burcu Keskin, İnegöl Belediyesi Muhtarlıklar Müdürü Sinan Kağan, Tuzla Mahallesi Muhtarı Yusuf Sarıkaya, İsaören Mahallesi Muhtarı Fikri Türk ve İsaören Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Erhan Ulu ile birlikte festivallere ilişkin basın toplantısı düzenledi. Belediye Encümen Salonunda gerçekleştirilen basın açıklamasında, Başkan Taban yenilikler ve farklılıklar oluşturabilmek adına çaba içerisinde olduklarını ifade ederek; “Şehrimizde sürekli olarak yenilik, gelişim, inovasyon, farklılık ve şehrimizde yeni yeni şeyler söyleyebilmek adına çaba ve gayret içerisindeyiz. Bunu da yaparken hep birlikte konunun tarafları ve muhataplarını da içerisine alacak şekilde programlar icra etmeye çalışıyoruz. Bugün Yaban Mersini ve Şeftali festivallerimizin duyurusunu yapmak için toplandık” dedi.

Neden İnegöl yaban mersininin ilk ihracatını yapan şehir olmasın?

Her şehrin kendine özgü özellikleri, değerleri, fırsatları ve imkanları olduğunu vurgulayarak konuşmasını sürdüren Başkan Taban, “Bunlardan istifade etmek lazım şehir adına, üreten adına… Bu güzellikleri ortaya koymak lazım. Biz yaban mersini adına geçmiş dönemlerde de Kırsal Müdürlüğümüz, beraberinde Büyükşehir Belediyemizin katkı ve destekleri, muhtarlarımızın, ilgili odalarımızın destek ve katkılarıyla adımlar atmıştık. Bunu gerçekten önemsiyoruz. Farklı bir festival olacağını düşünüyoruz. Arkadaşlarımız bunlarla ilgili gerekli hazırlıklarını yaptılar. Nihayetinde inşallah yaban mersini festivalini 21 Temmuz Pazar günü saat 11.00´da Tuzla Mahallemizde gerçekleştireceğiz. Yaban mersini dünya pazarında artık yeri mevcut olan, satışında da değerli ve pahalı olan, sağlık sektöründe önemli yeri olan bir ürünümüz. Doğal bir yaşam kaynağı. İnegöl´ümüz neden bunun ilk ihracatını yapan şehir olmasın. Dolayısıyla biz bu değerlerimizin fakrına vararak, bunun arkasında da emek sarf ederek, bir taraftan üreterek bir taraftan da bunları değerli kılarak pazarlama faaliyetlerinde bulunmak istiyoruz. Kurmuş olduğumuz Üreten Çiftçiler Kooperatifiyle kırsal alanda üretim yapan çiftçimize destek olmak istedik. Bu destekler sayesinde de pazarlama kabiliyetimizi arttıralım, depolama kabiliyetimizi arttıralım. Sonrasında da gerekirse paketleme gibi, kurutma gibi diğer alanlarda da çiftçimizin yanında olalım istedik. Dolayısıyla bu festival de bunun yeni bir başlangıcı olarak düşünülebilir” diye konuştu.

 

Türkiye´nin En Büyük Yaban Mersini Bahçesi İnegöl´de

Yaban mersininin mavi yemiş olarak da bilindiğini hatırlatan Taban, “Bu bitkinin son yıllarda ilçemizdeki ekiliş alanı gittikçe çoğaldı. Şuanda Türkiye´nin en büyük yaban mersini bahçesi İnegöl´de yer alıyor. 130 dekarlık alanda yaban mersini yetiştirmiş oluyoruz. İnşallah buradan çıkan güzel ürünlerimizi de sektöre tanıtmış ve sunmuş olacağız” açıklamalarında bulundu.

 

Şeftalide Bursa Bölgesinin Yüzde 55´ini İnegöl Üretiyor

Şeftali festivali hakkında da bilgiler veren Başkan Taban, şöyle konuştu: “Bizim bir de şeftalimiz var. Şeftali enstrümanımızı da bundan sonraki süreçte daha iyi kullanmak istiyoruz. Dolayısıyla bununla ilgili de bir festival gerçekleştirmek istiyoruz. Şeftali pek çok yerde üretiliyor olabilir. Bunun açıdan bakıldığında çok dikkat çekici gelmiyor olabilir ancak Bursa bölgesinin yüzde 55´ini İnegöl şehrimiz üretiyor. Bu çok önemli. Ülke genelinde de zaten Bursa´nın yeri ortada. Dolayısıyla biz 13 bin dekarlık alanda 55 bin ton şeftali üretmekteyiz. Şeftali festivalimizi de İsaören Mahallemizde 28 Temmuz Pazar günü yine aynı saatte 11.00´da gerçekleştireceğiz. Festivallerimizi birer hafta arayla gerçekleştirmiş olacağız.”

 

Farklı, Yeni, Etkili Ve Nitelikli Programlar

“Burada ödül takdimleri yapmak istiyoruz. Düzenlenecek yarışmalarda dereceye girenlere verilecek ödüller sponsorlarımız tarafından sağlanacak. İki ayrı tarihte gerçekleşecek festivalde farklı etkinlikler yer alacak. Yaban mersini hasadı, halk dansları gösterileri, tarihi mehterimiz yer alacak. Ayrıca yarışmalar, ödül törenleri ve yetiştirilen ürünlerden ikramlarda bulunacağız. Farklı, yeni, etkili ve nitelikli güzel bir çalışma olacağını düşünüyorum. Yapılacak bu çalışmaların geri bildirimlerini de toparlayacağız. Sonuçlarına bakacağız. Burada amacımız bunları gelecekte şehrin önemli birer markası, argümanı haline dönüştürmek. Bu alanda da fayda sağlamak olacak. Ben emeği geçen muhtarlarımıza, çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”

 

Haber ve Fotoğraf:Osman GÜRBAŞ

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ayrı festival yapılacak
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ÜNLÜ BESTEKAR, ŞARKILARIN HİKAYELERİNİ İNEGÖL´DE ANLATTI
ÜNLÜ BESTEKAR, ŞARKILARIN HİKAYELERİNİ İNEGÖL´DE ANLATTI
İnegöl Belediyesi THM korosu, “Ustaya Saygı” konseptiyle düzenlenen konserde Bestekar Turhan Taşan´ın eserlerinden oluşan repertuvarlarla sanatseverlerin karşısına çıktı.
Kültür Sanat Sezonu Açıldı
Kültür Sanat Sezonu Açıldı
İnegöl Belediyesi, kış mevsimine girilmesiyle birlikte kültür sanat sezonunu açtı. Sezonun ilk gösteriminde “Bence Hiç Komik Değil” yetişkin tiyatro oyunu izleyiciyle buluştu. Kahkaha dolu geceye ilçe halkının ilgisi de yoğun oldu.
MÜZEDE HÜSN-Ü HAT SERGİSİ
MÜZEDE HÜSN-Ü HAT SERGİSİ
Mustafa Antika´nın Hüsn-ü Hat Sanatı sergisi, İnegöl Kent Müzesinde görücüye çıktı. Hat sanatının en güzel örneklerinin yer aldığı 36 eser, katılımcılardan büyük beğeni aldı.
Başkan Taban, Balkan Ekiplerini Ağırladı
Başkan Taban, Balkan Ekiplerini Ağırladı
Belediye Başkanı Alper Taban, Rumeli Derneğinin düzenlediği 1. Uluslar Arası Petla Şöleni için 6 ülkeden İnegöl´e gelen heyetleri meclis salonunda kabul etti.
97´nci yıla özel konser
97´nci yıla özel konser
İnegöl Belediyesi, İnegöl´ün düşman işgalinden kurtuluşunun 97´nci yılında kurtuluş etkinlikleri kapsamında kahramanlık türkülerinden oluşan bir konser düzenledi. Konser öncesi Büyükşehir Belediye Bandosu, şehrin merkezinde geçiş töreni yaptı.
 Kültür ve Tarih Gezileri Sona Erdi
Kültür ve Tarih Gezileri Sona Erdi
İnegöl Belediyesi´nin bu yıl “Kurtuluştan Fethe İstanbul Kültür ve Tarih Gezisi” sloganıyla düzenlediği kültür gezileri sona erdi. Nisan ayında başlayan gezilerden, hafta içi her gün iki otobüs ile toplamda 5836 kişi İstanbul gezisine katılarak tarihi yerinde görme fırsatı buldu.
İlk Kez Piknikte Buluştular
İlk Kez Piknikte Buluştular
İnegöl Posof Çakırkoç (MERE) Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği, geleneksel hale getirmek istedikleri eğlence seyranının ilkini Deydinler Mahallesi piknik alanında gerçekleştirdi.
Müzede resim sergisi
Müzede resim sergisi
15 yıl önce hobi olarak başladığı yağlı boya tablo sanatında kat ettiği gelişim ile dikkat çekerek farklı sergilerde eserlerine yer bulan Yüksel Kılıçoğlu´nun 38 çalışmasının yer aldığı kişisel sergisi, İnegöl Kent Müzesi Serdar Rubacı Sergi Salonunda görücüye çıktı.
Hayriye´de yayla şenliği
Hayriye´de yayla şenliği
Geleneksel olarak düzenlenen ve bu u yıl 8. gerçekleştirilen Hayriye Mahallesi Yayla Şenliği Çvemlevake yaylasında yapıldı.
Bosnaya Uğurlandılar
Bosnaya Uğurlandılar
Bosna-Hersek Derneği Folklor Ekibi kafilesi, Sarajevo (Saraybosna)´daki "NOMİNATİV Çocuk ve Gençlik Örgütü´nün 8-16 yaş grubu çocuklara yönelik 10.uncusu gerçekleştirilen Uluslararası Folklor Festivali´nde ülkemizi temsil etmek üzere Bosna´ya hareket etti.
Uğultu Yeni Yerine Taşıntı
Uğultu Yeni Yerine Taşıntı
2010 yılından beri faaliyet gösteren Uğultu Sanat Derneğinin yeni lokali, Kemalpaşa Mahallesi 1. Çilek sokak numara 10 adresinde düzenlenen törenle açıldı.
O Ünlü İnegöl´de
O Ünlü İnegöl´de
Televizyonların sevilen ve tanınan simalarından olan Çaycı Hüseyin lakaplı Alparslan Özmol, Gezmek için İnegöl´e geldi.
Erzurumlulardan Geleneksel Gece
Erzurumlulardan Geleneksel Gece
İnegöl Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen, ´Erzurumlular Gecesi´ bu yılda coşkulu bir şekilde gerçekleştirilecek. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ali Toprak, "Tüm İnegöl halkını geleneksel gecemize davet ediyoruz" dedi.
İnegöl´de Grup Seksendört Rüzgarı
İnegöl´de Grup Seksendört Rüzgarı
32. Uluslararası Kültür Sanat Festivali kapsamında düzenlenen halk konserinde, Grup Seksendört İnegöllülerle buluştu. Binlerce gencin alanları doldurduğu konserde, gece boyunca alanı dolduran gençler Grup Seksendört´ün şarkılarıyla coştu.
Festivale muhteşem final
Festivale muhteşem final
İnegöl Belediyesi´nin düzenlediği 32. Uluslararası Kültür Sanat Festivali, Cumartesi akşamı gerçekleştirilen Emre Aydın konseriyle son buldu.
Festivalle Kültürler Kaynaşıyor
Festivalle Kültürler Kaynaşıyor
Belediye Başkanı Alper Taban, 32. Uluslararası Kültür Sanat Festivali kapsamında İnegöl´e gelen misafir ekiplerin yöneticileri, yerel kültür derneklerinin temsilcileri, kültür komisyonu üyeleri ve yurt dışından gelen delegasyonlarla akşam yemeğinde bir araya geldi.
“Tüm Misafirlerimiz Başımızın Tacıdır”
“Tüm Misafirlerimiz Başımızın Tacıdır”
Belediye Başkanı Alper Taban, 32. Uluslararası Kültür Sanat Festivalin kapsamında yurt dışından gelen folklor ekiplerini meclis salonunda ağırladı. Burada konuşan Taban; “Buraya gelen tüm misafirler başımızın tacıdır. Onları burada en güzel şekilde ağırlamak ve beraberinde en güzel şekilde ülkelerine geri dönmelerini sağlamak en büyük arzumuzdur” dedi.
Kent Müzesinde Bir İlk Gerçekleştirildi
Kent Müzesinde Bir İlk Gerçekleştirildi
Festival için İnegöl´e gelen kardeş şehir Mitroviça´nın Kültür Müdürü Tafil Petsi, Kent Müzesi´nde bir ilk gerçekleştirerek Kent müzesinde ilk yabancı Kişisel Resim Sergisi açtı.
Kültür Şöleni Coşkuyla Sürüyor
Kültür Şöleni Coşkuyla Sürüyor
İnegöl Belediyesi tarafından bu yıl 32´ncisi düzenlenen Uluslararası Kültür Sanat Festivali yerel derneklerin halk dansları ekiplerinin gösterileriyle devam etti. Kültür şölenine dönüşen festivalde, yağış nedeniyle Çarşamba akşamı yapılan gösteriler kapalı spor salonunda gerçekleştirildi.
Rahvan Atları ‘15 Temmuz´ İçin Yarıştı
Rahvan Atları ‘15 Temmuz´ İçin Yarıştı
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü´ etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen ‘Rahvan At Yarışları´nda heyecanlı anlar yaşandı.
5000 YILLIK GELENEK YAŞATILIYOR
5000 YILLIK GELENEK YAŞATILIYOR
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 4´üncüsü yapılacak olan Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği, 19-20-21 Temmuz tarihlerinde Keles Kocayayla´da yapılacak. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, düzenlediği basın toplantısında Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği´ni kamuoyuna duyurdu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ