AJANS-YORUM-MATBAA HİZMETLERİ-(0224-7110828)
İlk E-İmza Başkan Taban´dan
İnegöl Belediyesi kısa adı EBYS olan ´Elektronik Belge Yönetim Sistemi´ne geçerek, elektronik imza(e-imza) ve mobil imza(m-imza) uygulamalarına 13 Nisan 2018 tarihinden itibaren start verdi. Uygulama sayesinde belgelerin elektronik olarak üretilmesi, imzalanması ve arşivlenmesi sağlanabilecek.
Tarih: 20.4.2018 11:59:01

Yeni sisteme geçmeden önce günlük 70 imzalı belge çıkarma ve bu belgelerin imzalanması için 4 belediye personeli görevlendiren İnegöl belediyesi, elektronik arşiv ve imza ile desteklenmiş yenilikçi “Birlikte Çalışma” aracı olan E-Masa uygulamasının web ve mobil çözümlerini kullanarak elektronik ve mobil imzası ile sistemde üretilen evrakları imzalama dönemine geçiş yaptı. İnegöl Belediyesi, elektronik imza, dijital arşiv, süreç yönetimi ve iş zekası raporlaması için hayata geçirilen bu proje ile operasyonel verimliliğin artırmasını amaçlarken, ayrıca yeni sistemle şeffaf belediyeciliğin bir gereği olarak evrakların ne aşamada olduğu evrak sahipleri tarafından da takip edilebilecek.

 

İLK E-İMZA BAŞKAN TABAN´DAN

Belediye ile ilgili tüm işlemlerin artık elektronik ortam üzerinden gerçekleşeceği yeni sistemde Belediye Başkanı Alper Taban Elektronik Belge Yönetimi Sistemi (EBYS) aracılığıyla ilk e-imzasını attı.

 

HEDEF; ÖNCÜ BELEDİYE OLMAK

Ortak Akıl, teknoloji ve inovasyon kavramlarını birleştirerek kendine yeni bir hizmet prensibi oluşturan İnegöl Belediyesi yeni hizmet binasına geçmeden önce çalışma prensibini günümüz şartlarına uygun olarak yenileyerek, Yeni nesil Belediyecilikte önemli bir adımı gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyor. Verimlilik, bilgi güvenliği ve tasarrufun ön planda olduğu bu sistemin devreye girmesi sonucunda İnegöl Belediyesi yeni hizmet binasıyla birlikte “Akıllı Belediyecilik”te Türkiye´nin öncü belediyeleri arasında yer almayı hedefliyor.

 

YENİ UYGULAMAYA 13 NİSANDAN İTİBAREN GEÇİLDİ

Yeni Nesil Belediyeciliğin önemli bir adımı olan elektronik imza(e-imza) ve mobil imza (m-imza) uygulamaları hakkında açıklama yapan Başkan Taban, “Belediyemizde Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS), Elektronik İmza (E-İmza) ve Mobil İmza (M-İmza) uygulamaları 13 Nisan 2018 tarihinden itibaren başlamış bulunmaktadır. Uygulama sayesinde belgelerin elektronik olarak üretilmesi, imzalanması ve arşivlenmesi sağlanabilecek” şeklinde konuştu.

 

VERİMLİLİK, BİLGİ GÜVENLİĞİ VE TASARRUF SAĞLANACAK

EBYS´nin, bilişim teknolojindeki gelişmelere uygun olarak daha etkin, verimli bilgi ve iş akışı düzenini sağlayan ve evrakların elektronik imza ile oluşturularak yönetildiği bir uygulama olduğunu belirten Taban, “Uygulama ile 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu´na uygun olarak evrakların kâğıt ortamında ve ıslak imza ile üretilmesinden vazgeçilerek e-imza ile imzalanabilmesi sağlanmıştır. EBYS ve E-İmza uygulamalarına geçiş sonrasında; bilgi ve evrak dolaşım sürecine hız kazandırılarak verimlilik; evrakların ilgilileri dışındakilerce görülmesi önlenerek bilgi güvenliği; posta ve kurye gibi aracılar, kâğıt ve toner gibi masrafların azalması sonucu zaman ve para tasarrufu ile doğanın korunmasına katkıda bulunulması sağlanmıştır” dedi.

 

KURUM İÇİ VE DIŞI ENTEGRASYON SAĞLANDI

Projenin geliştirilmesi çalışmaları kapsamında, belediyenin tüm birimleri ile kamu kurum ve kuruluşları arasında oluşturulan entegrasyon sonucunda daha hızlı ve düşük maliyetli e-belge iletim altyapısı oluşturulduğunu belirten Taban, “Yeni sisteme geçmeden önce günlük 70 imzalı belge çıkarma ve bu belgelerin imzalanması için 4 belediye personeli görevlendiren belediyemiz, E-Masa uygulamasının web ve mobil çözümlerini kullanarak elektronik ve mobil imzası ile sistemde üretilen evrakları imzalama dönemine geçiş yaptı. Bu kapsamda belediyemize inegolbelediyesi@hs01.kep.tr isimli kep hesabı alınarak, KEP entegrasyonu bulunan diğer kamu kurumlarıyla da e-belge alışverişine hazır hale gelinmiştir. Ayrıca SDP standartlarını destekleyen ve TSE 13298 belgeli E-Masa uygulaması ile kurumumuza ait dokümanlar ve iş akışlarımız kontrol edebilir, izleyebilir ve raporlanabilmektedir” ifadelerini kullandı.

 

TÜM YAZIŞMALAR ELKTRONİK ORTAMDA YAPILACAK

Yeni sistemle şeffaf belediyeciliğin bir gereği olarak evrakların ne aşamada olduğu evrak sahipleri tarafından da takip edileceğini belirten Taban, “Vatandaşların belediye ile olan işlemlerini kolaylaştırdık. Vatandaşlar belediye olan herhangi bir işlem için dilekçe verdiklerinde, dilekçenin takibi telefonlardan yapılabilecek. Elektronik Belge Yönetim Sistemiyle belediye hizmetlerinin vatandaşlara daha hızlı ve kontrol edilebilir bir şekilde sunmayı amaçlıyoruz. "EBYS sayesinde belediyenin tüm yazışmaları elektronik ortamda yapılacak. İş ve işlemler için yapılacak uygulamalar kağıt yerine elektronik ortamda takip edilecek” dedi.

 

EĞİTİMLER VERİLDİ

Yeni sistemin entegrasyonu sırasında kurum içinde eğitimleri verildiğini ifade eden Taban, “EBYS(Elektronik Belge Yönetim Sistemi) sunum ve eğitim programlarına yaklaşık 150 kişinin üzerinde personel katılımı oldu. Bilgi İşlem Müdürlüğümüz tarafından Sistemin canlı gösteriminin yapıldığı EBYS sunumunun sonrasında tüm kullanıcılar için yerinde birebir eğitimlere başlandı. Yeni sistemi kullanacak olan belediyemizin tüm personeli eğitimden geçirilerek yeni sistemi uygulamalı olarak kullanmayı öğrendi. Artık belgelerimiz, 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu´na uygun olarak Güvenli Elektronik İmza ile üretilecek” diye konuştu.

 

İŞLEMLER BUNDAN SONRA DAHA KISA SÜREDE, KOLAY VE GÜVENLİ OLACAK

Yeni sistemin karar sürecini hızlandırırken, kuruma karşı olan güven duygusunu da artıracağını belirten Taban, “ Vatandaş İnternet altyapısının olduğu herhangi bir yerden https://ebelediye.inegol.bel.tr üzerinden başvurusunun hangi aşamada olduğunu da takip edebilecek. Belediye yöneticileri de yine elektronik imza yöntemi ile mekandan bağımsız olarak evrakları onaylayabilecek. Elektronik Belge Yönetim Sistemi´ne geçen belediyemizde bundan sonra işlemlerinizi daha kısa sürede, kolay ve güvenli biçimde gerçekleştirebileceksiniz” şeklinde konuştu.

 

Haber ve Fotoğraf: Kurum Bülteni
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İmza Başkan Taban
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Bitlisliler kahvaltıda buluştu
Bitlisliler kahvaltıda buluştu
İnegöl Bitlisliler Kültür ve Yardımlaşma Derneği yönetimi ve üyeleri kahvaltıda buluştu.
Hamzabey´de Yeniden Hizmete Girecek
Hamzabey´de Yeniden Hizmete Girecek
Hamzabey mahallesi muhtarı Sadullah Arda´nın girişimleri ile atıl vaziyette olan sağlık evi hayırseverlerin destekleriyle yenilenerek kısa bir süre sonra mahalle halkının hizmetine açılacak. Sağlık Evine kadrolu hemşire ataması yapıldı.
Ispanak Zehirlenmelerine Tepki Gösterdiler
Ispanak Zehirlenmelerine Tepki Gösterdiler
Türkiye´nin çeşitli noktalarında ıspanağın içerisinde bulunan yabancı otların tüketilmesi ile çok sayıda vatandaşın zehirlenmesi üzerine çıkan haberlere tepki gösteren üreticiler ile ziraat odası başkanı Sezai Çelik, “Ben kendimi bildim bileli çiftçilikle uğraşıyorum ilk kez böyle bir olayla karşı karşıyayız ama bence bunların tek sebebi var para yapan ıspanağın fiyatlarını düşürmek.” diye konuştu.
Şampiyon İnegöl Vergi Dairesi
Şampiyon İnegöl Vergi Dairesi
Bursa Maliyeciler Derneği tarafından düzenlenen Bursa Vergi Dairesi Sonbahar Turnuvası´nda şampiyon İnegöl Vergi Dairesi oldu.
Vizyoner19 kapılarını açıyor
Vizyoner19 kapılarını açıyor
Türkiye´nin en büyük ve küresel ölçekte en yaygın sermaye platformu MÜSİAD tarafından iki yılda bir düzenlenen “VİZYONER Zirvesi” “Dijital Gelecek” temasıyla 27 Kasım 2019 tarihinde 3.kez kapılarını aralıyor.
Vergi dairesi müdürü uyardı
Vergi dairesi müdürü uyardı
Verdi Dairesi Müdiresi Beyhan Balta, “Birikmiş vergi borçlarınız varsa dairemize gelip ödeyebilecekleri şekilde taksitlendirme yapsınlar, biriken borçlar sebebi ile yasal işleme düşmesinler.”dedi.
İhracatçıya yeşil pasaport müjdesi
İhracatçıya yeşil pasaport müjdesi
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Yavuz Uğurdağ, Resmi Gazete´de yayımlanan “İhracatçıya Yeşil Pasaport limit indirimi” kararı ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Mobilyacılardan HEM Ziyareti
Mobilyacılardan HEM Ziyareti
İnegöl Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan AYHAN ve yönetim kurulu üyeleri İnegöl Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ömer GÖKTÜRK´ü makamında ziyaret etti.
Doğal afetlerle mücadele için komisyon kuruldu
Doğal afetlerle mücadele için komisyon kuruldu
İnegöl Belediyesi, şehirde deprem başta olmak üzere doğal afetlerle daha etkin mücadele için Uludağ Üniversitesi ve Bursa Teknik Üniversitesi´nin de destekleriyle akademik isimlerin de yer aldığı Doğal Afet ve Riski İle Mücadele Eylem Planı Komisyonu´nu kurdu. Komisyon bugün yapılan toplantıyla kamuoyuna tanıtıldı.
Kuşaklar arası dayanışma güçleniyor
Kuşaklar arası dayanışma güçleniyor
İnegöl Belediyesi, Halil İnalcık Sosyal Bilimler Lisesi, Yenice Rehabilitasyon Merkezi ve İnegöl Müftülüğü işbirliğinde hayata geçirilen “Birlikte Daha Mutluyuz” projesi kapsamda, Huzurevi sakinleri, lise öğrencileri ve engelli öğrenciler Müftülük ev sahipliğinde öğlen namazı ve ardından düzenlenen yemekte bir araya geldi.
İnegöl´de ilki başardı
İnegöl´de ilki başardı
İnegöl´e bağlı kırsal Gündüzlü Mahallesinde yaşayan Ali Turhan namı diğer Dijital Ali İnegöl´e bağlı 100 Mahallenin tamamını karadan ve havadan fotoğraf, video çekerek İnegöl´de bir ilki başardı.
Siyer-i Nebi´de Süre Uzatıldı
Siyer-i Nebi´de Süre Uzatıldı
Anadolu Gençlik Derneği´nin (AGD) düzenlediği Siyer-i Nebi Yarışması´nda, başvuru süresinin 2 Aralık´a kadar uzatıldığı açıklandı.
ÖĞRENCİLERİN İÇİNİ ISITAN JEST
ÖĞRENCİLERİN İÇİNİ ISITAN JEST
İnegöl Belediyesi, vize haftasına girilen UÜ İnegöl Yerleşkesinde üniversite öğrencilerinin sınav yoğunluğunda kahvaltı hazırlamakla vakit kaybetmemeleri ve günün en önemli öğünü olan kahvaltılarını ihmal etmemeleri adına 2 hafta boyunca kampüs alanında çorba ikramı yapacak.
Vergi dilimi sabitlenmeli
Vergi dilimi sabitlenmeli
Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen ilçe başkanı Sinan Aktaş, “Devletin, gelir vergisinde hem matrah oyunu, hem de ücretlilerin maaşlarından daha fazla gelir vergisi tahsil etme huyu artık değişmelidir” dedi.
Genç Kızılay İlk Faaliyetini Gerçekleştirdi
Genç Kızılay İlk Faaliyetini Gerçekleştirdi
Kızılay İnegöl Şubesi bünyesinde faaliyet gösteren Genç Kızılay 29 Ekim haftası kapsamında Bursa Uludağ Üniversitesi İnegöl Meslek Yüksekokulu´nda “İstiklal Harbinde Hilal-i Ahmer” temalı fotoğraf sergisi düzenledi.
İDH´de diyabete dikkat çekildi
İDH´de diyabete dikkat çekildi
14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle İnegöl Devlet Hastanesi´nde düzenlenen programda, tiyatro eşliğinde diyabete dikkat çekildi.
Uygunsuz yapılara af yok
Uygunsuz yapılara af yok
İnegöl Belediyesi, kural dışı imar uygulamalarına karşı denetimlerini sürdürüyor. İmar planına aykırı yapılar tek tek kaldırılıyor.
Dursun Ali Erzincanlı ile şiir dolu gece
Dursun Ali Erzincanlı ile şiir dolu gece
İnegöl Belediyesi, Mevlidi Nebi Haftası etkinlikleri kapsamında Dursun Ali Erzincanlı´yı İnegöllülerle buluşturdu. Şiir dolu gecede, Erzincanlı anlatımlarıyla da gönülleri okşadı.
Köylünün pişmanlığı!
Köylünün pişmanlığı!
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı´nca, ülke genelinde gerçekleşen tapu kadastro tarlaları birleştirme ve düzleme işlemleri ile Devlet Su İşleri´nin çalışmaları köylüleri isyan ettirdi.
10 ayda 2,6 milyar dolar ihracat
10 ayda 2,6 milyar dolar ihracat
Türk mobilya sektörü, 179 ülkeye 2019´un ilk 10 ayında yaklaşık 2,6 milyar dolarlık ihracat yaptı. İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, gerçekleşen mobilya ihracatının yaklaşık yüzde 64´ünün Marmara Bölgesi´nden karşılandığını söyledi.
Uzun Süre Ambulansın Gelmesini Bekledi
Uzun Süre Ambulansın Gelmesini Bekledi
Bursa-Ankara karayolu üzerinde meydana gelen kazada PTT´de görevli motosiklet sürücüsü yaralandı. Yaralıya ilk müdahaleyi ise nöbetten çıkan ve evine kendi aracıyla giden bir 112 çalışanı yaparken, 112 ambulansının olay yerine geç gelmesi tepkilere neden oldu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ