AJANS-YORUM-MATBAA HİZMETLERİ-(0224-7110828)
İlk Kez İnegöl´de Uygulandı
İnegöl Belediyesi, daha önce Bursa bölgesinde hiç denenmemiş bir uygulamayı hayata geçirdi. Maliyeti asfalta göre yüzde 40 daha uygun olan beton yol, ilk kez Mesudiye-Alanyurt bölgelerini birbirine bağlayacak 2 buçuk kilometrelik yolda uygulandı.
Tarih: 3.10.2019 18:07:05

Planlama çalışmaları uzun süredir devam eden Mesudiye Mahallesi ile Alanyurt bölgesini birbirine bağlayacak 2 buçuk kilometrelik bağlantı yolunda genişletme ve alt temel malzemesi serim çalışmaları tamamlandı. Yolun kaplama çalışmalarına da başlandı. İnegöl Belediyesi, burada bir ilki de gerçekleştirerek Bursa bölgesinde ilk defa beton yol uygulamasını pilot bölge olarak belirlenen Mesudiye-Alanyurt bağlantı yolunda kullandı.

 

Kısa bir süre önce beton yol kaplama çalışmasının başladığı bölgede, Perşembe günü mini bir tören düzenlendi. Belediye Başkanı Alper Taban, Başkan Yardımcıları, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Ersan ve protokol üyelerinin katılım gösterdiği törende, bir kısmı tamamlanan beton yolun hem uygulama aşaması hem de tamamlanmış bölümü davetliler tarafından incelendi.

 

BAŞARILI BİR İŞ ÇIKARILDI

Burada çalışma hakkında bir açıklama yapan Belediye Başkanı Alper Taban, başarılı bir iş çıkarıldığını kaydederek; “Bugün aslında denemesini yaptığımız ve Bursa bölgesinde bir ilki gerçekleştirdiğimiz, uzun zamandır da arkadaşlarımızın üzerinde çalıştığı beton asfalt uygulamasını yerinde görmek için geldik. Arkadaşlarımız başarılı bir iş çıkardı. Bu konuda çok ciddi bir emek ve gayret sarf ederek belirli tespitler, araştırmalar gerçekleştirerek öncelikle konuyu olgunlaştırmaya çalıştık. Daha sonrasında uygulanabilir mi uygulanamaz mı noktasında değerlendirmeler yapıldı ve nihayet belirlediğimiz pilot bölge üzerinde Mesudiye ile Alanyurt bölgesi arasında önemli bir ihtiyacımız olan çalışmayı beton yol çalışmasıyla ilk denememizi gerçekleştirmiş oluyoruz” dedi.

 

AVRUPA´DA KASABA, KÖY VE ŞEHİR İÇİ YOLLARIN YÜZDE 60´INDA KULLANILIYOR

Bursa´da ilk kez beton yol uygulamasının İnegöl´de gerçekleşmiş olduğuna da vurgu yapan Taban, “Değişim ve dönüşümü her fırsatta takip ettiğimizi ifade etmiştim. Yenilikleri aramak zorundayız. Tabi yaptığımız işlerin her birinin kaynağa ihtiyacı var. Asfalt uygulamaları da hem dışa bağımlı uygulamalar hem de hepsi petrol türevi olduğu için maliyetli işler. Ancak bu sıcak asfalt kaplamalarından daha sağlam ve sağlıklı olan uygulamalar var. Bunlar biliyorsunuz Avrupa´da oto yollar haricinde köy, kasaba ve şehir içi yollarda yüzde 60 uygulanıyor. Dolayısıyla biz de bunu şehrimizde uygulayabilir miyiz düşüncesiyle bazı çalışmalar yaptık. Arkadaşlarımız tamamen yerli sermaye olan, yerli üretimlerle gerçekleşen ve Sayın Cumhurbaşkanımızın da her fırsatta ifade ettiği gibi milli ve yerli üretimleri tercih etmiş oluyoruz. Yaptığımız bu harcamaları da ülke ekonomisine geri döndürmüş oluyoruz” diye konuştu.

 

YÜZDE 40 DAHA TASARRUFLU

Başkan Taban, beton asfalt uygulamasının maliyet olarak da daha tasarruflu olduğunu kaydederek şöyle devam etti: “Yapılan bu uygulamanın tam adı Silindirle Sıkıştırılmış Beton (SSB) uygulaması. Bu yeni bir uygulama ve gerçekten diğer asfalt uygulamasına göre yüzde 40 tasarruf sağlayan bir uygulama. Hatta bazı bölgelerde yere, atılacak betona göre değişkenlik arz ederek yüzde 50´ye kadar tasarruf sağlayabilecek bir uygulama. Bana göre bu çok ciddi bir tasarruf imkanı. Bunu inşallah biz ilkini gerçekleştirerek devamını da getirmiş olacağız.”

 

TÜRKİYE´YE ÖRNEK OLACAK

“Burada bizlere destek olan Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği var. Onların bu konudaki tecrübelerinden istifade etmeye çalıştık. Yine Karayolları 14. Bölge Müdürlüğümüz, Sayın Müdürümüz başta olmak üzere kıymetli mühendislerimize, Ergünler Yol Yapı, Cihan Grup ve Bursa Beton yetkililerine teşekkür ediyorum. Hepsinin tecrübe ve bilgi birikimlerinden faydalanmış olduk. Uygulama yeni olduğu için herkes merak ediyor. Biz de bu konuda bilgi birikimi ve tecrübesi olan kurumlardan istifade etmeye çalıştık. İnanıyorum ki bu alanda yaptığımız uygulama sadece şehrimizde değil ülkemize örnek olacak. Kaynaklarımızın doğru kullanılması noktasında katkı sağlayacaktır.”

 

STANDARTLARIN ÜZERİNDE SONUÇ ELDE EDİLDİ

“Arkadaşlarımız burada 2,5 kilometrelik alanda uygulama yapıyorlar. Burada aynen normal sıcak asfalt uygulamasında olduğu gibi alt zemin hazırlıkları yapılıyor. Devamında da asfalt yerine beton uygulaması kaplanmış oluyor. Görmüş olduğunuz teknolojik makine ve ekipmanla bu çalışmalar gerçekleştiriliyor. Burada arkadaşlarımız gerekli altyapıları oluşturdular. Beraberinde betonu sıkılaştırdılar silindirlerle, sonrasında da belirli noktalardan örnekler alarak standart değerlere erişip erişmediğini gördüler. Arkadaşlarımızın söylediği, standart değerlerin de üzerine çıktığımız ve daha başarılı bir sonuç elde edildiği yönünde. Yüzde 97 oranında sıkılaşmanın gerçekleştiğini arkadaşlarımız ifade etti.”

 

BAŞARILI OLURSA FARKLI ALANLARDA DA UYGULANACAK

“Beton asfalta göre daha dayanıklı. Şehrimizde de baktığımızda aslında bu ihtiyaç nerede hasıl oldu dersek çok fazla kaplanması gereken alanlarımız var. Bu uygulamanın başarılı olması durumunda bizler de bunu yaygınlaştırabiliriz düşüncesiyle burada pilot uygulamamızı gerçekleştirdik. Ben emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bu proje hem ilçemize hem ülkemize örnek olacak bir projedir. Aynı zamanda Alanyurt ve Mesudiye Mahallemizi de en güzel şekilde gerçekleştirmiş oluyoruz. Bölgemize hayırlı olsun.” Dedi

Haber Merkezi
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İnegöl Uygulandı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Barış Pınarı Harekâtına Bir Destek Daha
Barış Pınarı Harekâtına Bir Destek Daha
Fırat´ın doğusunda düzenlenen Barış Pınarı Harekatı´na Eğitim-Bir-Sen İnegöl Şubesinden destek geldi. Türkiye´nin terör örgütleriyle olan mücadelesini uluslararası hukuktan kaynaklanan en tabii hakkı olduğuna işaret eden Eğitim-Bir-Sen İnegöl Şube Başkanı Sinan Aktaş, Türkiye´nin daha önce bölgede gerçekleştirdiği operasyonlarda olduğu gibi bu sefer de uluslararası hukuk çerçevesinde hareket ettiğinin altını çizdi.
İnegöl´de Takdire Şayan Farkındalık
İnegöl´de Takdire Şayan Farkındalık
Griffin Turizm Sahibi Burak Balkan, fuar süresince firmalara çiçek ve çelenk göndermek yerine Tema Vakfından yapmış olduğu fidan bağışlarını hediye ederek farkındalık oluşturdu.
Engellilerden Duygulandıran Klip
Engellilerden Duygulandıran Klip
İnegöl´de Barış Pınarı Herakatı´na katılan Mehmetçiklerimiz ve şehitler için engelliler tarafından çekilen klip sosyal medyada büyük beğeni toplandı.
Zekayi Akyürek toprağa verildi
Zekayi Akyürek toprağa verildi
Geçtiğimiz gün hayatını kaybeden İnegöl Emlak Müşavirleri Derneği´nin Kurucu Başkanı Zekayi Akyürek, son yolculuğuna uğurlandı.
 Yek vücut olmalıyız
Yek vücut olmalıyız
Sultan Abdülhamid Han Kültür ve Eğitim Derneği Başkanı Turgay Yazıcı, yaptığı yazılı açıklama ile Türk Silahlı Kuvvetlerimizin sürdürdüğü Barış Pınarı Harekatına destek verdi.
OKYANUS KOLEJİNDEN BİRİNCİLİK
OKYANUS KOLEJİNDEN BİRİNCİLİK
Amatör Sporlar Haftası Etkinlikleri Kapsamında İnegöl Ortaokullar Arası Masa Tenisi Turnuvasında İnegöl Okyanus Koleji Ev Sahipliği Yaptı.
Okyanus Kolejinden Dev Adım
Okyanus Kolejinden Dev Adım
Türk basketbolunun dev markası Anadolu Efes ve Türkiye´nin Eğitim markası Okyanus Kolejinden dev adım.
Kent Konseyinden  ‘BARIŞ PINARI HAREKATI´na Tam Destek
Kent Konseyinden ‘BARIŞ PINARI HAREKATI´na Tam Destek
İnegöl Kent Konseyi STK Meclisi yönetimi, başlatılan Barış Pınarı Harekâtına tam destek verdiklerini açıklayarak; “Ordumuzun daha önceki operasyonlarda olduğu gibi Barış Pınarı Harekâtında da başarılı olacağına yürekten inanıyoruz.” İfadeleri kullanıldı.
İnegölspor´da maaş ve primler tamam
İnegölspor´da maaş ve primler tamam
İnegölspor Kulüp Başkanı Münür Kanar ve yönetim kurulu üyeleri, personelin geçmişten kalan maaşları ile oyuncuların Şanlıurfaspor primlerini dağıttı.
ESKİ KAVŞAKLAR SIKINTI YAŞATIYOR
ESKİ KAVŞAKLAR SIKINTI YAŞATIYOR
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Belediye ve İnegöl AVM bölgesinde yapılan akıllı Kavşaklar, trafik akışını önemli ölçüde rahatlatırken, bazı caddelerde düzenlenmeyen kavşaklar ise sürücülere zor anlar yaşatıyor.
İGİAD´dan harekâta tam destek
İGİAD´dan harekâta tam destek
İnegöl Genç İş Adamları Derneği´nden (İGİAD), Türk Silahlı Kuvvetlerinin, ülkemizin Güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlattığı Barış Pınarı Harekatına tam destek geldi.
“Siyasi tartışmalar son bulmalı”
“Siyasi tartışmalar son bulmalı”
İnegöl Çerkes Adige Kültür Derneği Başkanı Şevket Coşkun, Barış Pınarı Harekatına destek verdiği açıklamasında, “Türk Silahlı Kuvvetleri, sefere çıkmışsa siyasi tartışmalar bu nokta itibariyle son bulur” dedi.
Eksikleri gidermeye çalışıyoruz
Eksikleri gidermeye çalışıyoruz
Akıncılar Mahallesinde devam eden parke taşı uygulama çalışmasını yerinde inceleyen İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, “116 mahallemizin tamamındaki eksikleri gidermek için genç ve dinamik ekibimizle çalışıyoruz” dedi.
Kurucu başkan hayatını kaybetti
Kurucu başkan hayatını kaybetti
İnegöl Emlak Müşavirleri Derneği kurucu başkanı Zekayi Akyürek hayatını kaybetti.
STK´LAR UYUYOR MU?
STK´LAR UYUYOR MU?
42´inci Modef EXPO mobilya fuarı 7 Ekim´de kapılarını açarken, İnegöl´ün çeşitli yerlerinde yer alan billboardlarda Kayseri mobilya fuarının reklamının yapılması sosyal medyada mobilyacıların tepkilerine neden olurken, MODEF Yönetimi Kurulu Başkanı Yavuz Uğurdağ ile Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan´ın sessizliği şaşırttı.
İnegöllü işadamı hayatını kaybetti
İnegöllü işadamı hayatını kaybetti
İnegöllü eski siyasetçilerden ve işadamı olan Turgut Şen hayatını kaybetti. Şen, öğle namazına müteakip İshakpaşa camiinde kılınan cenaze namazının ardından Mahmudiye Mezarlığı´nda toprağa verildi.
Açıklama Geldi
Açıklama Geldi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın 42 modef Expo Fuar ziyaretinin iptal edilmesi ile alakalı ilk açıklama Bursa AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman´dan geldi
Cumhurbaşkanının İnegöl Ziyareti İptal Edildi.
Cumhurbaşkanının İnegöl Ziyareti İptal Edildi.
Ekim Çarşamba günü Modef Expo fuarı ziyareti için İnegöl´e gelmesi beklenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın İnegöl ziyareti iptal edildi.
I RUN´DA ENERJİ LİMAK´TAN
I RUN´DA ENERJİ LİMAK´TAN
Limak Enerji, “Sağlıklı Yaşam İçin Koş” mototuyla bu yıl 6´ncısı düzenlenen Eker I Run koşusunda spor tutkunları ile buluştu. 7´den 70´e birçok yaş kategorisinde yarışan katılımcılardan oluşan etkinliğe enerjik bir imza atan şirket, koşunun pek çok farklı bölümünde yer alan enerji noktalarıyla da sporculara destek verdi.
320 Aileye Gıda Ve Temizlik Yardımı
320 Aileye Gıda Ve Temizlik Yardımı
İnegöl Belediyesi Umuteli Sosyal Yardım Merkezinden faydalanan aileler, artık gıda marketinde bulunan gıda ve temizlik ürünü alışverişini farklı marketlerden temin edecek.
Her Koşulda İşlerinin Başındalar
Her Koşulda İşlerinin Başındalar
Geçtiğimiz gün gece saatlerinde İnegöl Belediyesi Temizlik İşleri personelinin Pazartesi Pazarı alanında yağmur altında gerçekleştirdiği temizlik çalışmaları, vatandaşlar tarafından takdir topladı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ