Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İnegöl Belediyesi Artık Daha Hızlı
İnegöl Belediyesi, Flexcity yazılımı ile uygulamaya geçtiği Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS) ile artık daha hızlı bir yönetim şekli sunuyor.
Tarih: 3.11.2018 09:32:25

İnegöl Belediyesi´nde son dönemlerde teknolojik anlamda yapılan yatırımlar meyvesini vermeye başladı. Flexcity yazılımı ile teknolojik anlamda bir değişim ve dönüşüm içerisine giren İnegöl Belediyesi, Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS) ile şimdi daha hızlı bir hizmet anlayışıyla vatandaşlarına daha hızlı çözümler üretiyor.

MERKEZE İNSANI YERLEŞTİRDİK

Belediye Başkanı Alper Taban, EBYS ile ilgili dün makamında basın toplantısı düzenledi. Taban, burada EBYS´nin faydalarını ve kuruma sağladığı katkıları kamuoyu ile paylaştı. Basın toplantısında konuşan Taban, 1 yıl önce başladıkları çalışmalara hızla devam ettiklerini söyledi. Kısa bir süre önce e-belediyecilikle ilgili bir sunum yaptıklarını da anımsatan Taban; “Yine elektronik dönüşüm, kurumsallaşma çalışmaları adı altında başlattığımız çalışmalarımızla ilgili bunun Elektronik Belge Yönetim Sistemi ayağıyla ilgili olan kısmını da sizlerle paylaşmak istedik. Biliyorsunuz günün şartlarına uygun hareket etmemiz gerekiyor. Zaman, yönetim içerisinde en kıymetli olan unsur. Zamanı doğru yönetmemiz gerekiyor. Dolayısıyla yeni yazılımımız Flexcity ile beraber de Elektronik Belge Yönetimi ve yine beraberinde elektronik imza uygulamasına geçmiş olduk. Vatandaş odaklı, yani insan odaklı çalışmaya devam ediyoruz. Merkeze insanı yerleştirdik ve insana, insanlığa, vatandaşımıza daha hızlı nasıl çözümler üretebiliriz, onların bizlere ulaşmasını daha kolay nasıl sağlayabiliriz konusunda çalışıyoruz. Belediyeye gelmeden, oturduğu yerden çayını yudumlarken bizlere ulaşmalarını sağlamaya çalışıyoruz” dedi.

YENİ NESİL BELEDİYECİLİĞİN BİR PARÇASI

Elektronik belge yönetimiyle teknolojik alt yapıyı, bilgi teknolojilerini güçlendirmeye çalıştıklarını ifade eden Başkan Taban, “Beraberinde de elektronik belge yönetim sistemini hayata geçirdik. Bu, yeni nesil belediyecilik dediğimiz sistemin aslında bir parçasıdır. Artık kağıttan, basılı evraktan dijital ortama doğru geçiş yapıyoruz. Yine dijital ortama taşınan belgelerle hem iş süreçlerini hızlandırmış oluyoruz hem de beraberinde kırtasiye masraflarını da minimum düzeye indirerek ekstra iş yükünü de ortadan kaldırmış oluyoruz. Kağıt israfını önleyerek çevre temizliği ve insan sağlığına katkı sağlamış oluyoruz. 2018 yılında uygulamaya aldığımız EBYS sistemiyle ağaçların kesilmesini aynı zamanda önlemiş oluyoruz. Son 6 ayda yaptığımız bu değişimle birlikte zehirli gazlardan biri olan karbondioksitin yayılmasının bile önüne geçmiş oluyoruz detayına inersek. Yine kağıt üretiminde kullanılan su israfını da önlemiş oluyoruz. İş yükünü ortadan kaldırmış oluyoruz, masa başında oturan arkadaşlarımızla yine mobil çalışan arkadaşlarımız da aynı sistemin içerisine dahil oldular. Sahada çalışan arkadaşlarımıza da yine vereceğimiz tabletlerle, mobil telefonlarını da bunlara entegre ederek hem mobil çalışma özelliğini eklemiş oluyoruz hem de bulundukları alanda elektronik belgelere erişebilme, yazılımı kullanabilme, iş başlatabilme, iş emri oluşturabilme gibi kimseye muhtaç olmadan pek çok hizmeti bizzat masasının başındaymış gibi yapabilme imkanına sahip oluyor” diye konuştu.

EBYS´NİN SAĞLAYACAĞI FAYDALAR

EBYS´nin faydalarını da açıklayan Taban, şöyle devam etti: “Bu sistemin faydalarından bahsetmek gerekirse; işlem kuyrukları ve tamamlanma süreleri kısalmış oluyor. Yine karar verme süreçlerini de daha iyi hale getirmiş oluyoruz. Belediye hizmetlerine yönelik tüm başvuru ve iş emirlerinin durumunu, süreçte hangi aşamada olduklarını da elektronik ortamda sorgulayabilir hale gelmiş oluyoruz. E-belediyecilik kapsamında yine web gibi, sms iletişim merkezi gibi, sosyal medya ve çağrı merkezi aracılığıyla vatandaşa yönelik daha şeffaf ve hesap verilebilir bir geri bildirim hizmet anlayışını da aslında bu kurguyla oluşturmuş oluyoruz. Hangi birimden ne kadar yazı çıktığı, belgeler üzerinden ne kadar işlem yapıldığı, performans ve benzeri gibi istatistiklerin de aslında alınmasını bu sistemle beraber sağlamış oluyoruz. Sisteme girişlerin belirli yetkiler dahilinde olmasını, yetkisiz erişimlerin önüne geçilmesini de sağlıyoruz. Yine kurumlar arasında şehir dışından gelecek veya gönderilecek olan evraklar için de günlerce beklemek yerine kontrolü elektronik posta özelliğine sahip tüm kurumlarla bu gerekli yazışmaları dijital ortamda yapabiliyoruz. Kurum içinde de dağınık bir şekilde hizmet vermek durumundayız. Tahtaköprü´de, Yenice´de, Cerrah´ta, Alanyurt´ta, Mesudiye´de şantiyede birimlerimiz var. Buralarda çalışan arkadaşlarımızın da imzalarla ilgili her gün personellerin gidip gelmesi gerekiyor. Bunun da önüne geçmiş oluyoruz. Yine kağıt tasarrufuyla ilgili ilginç bir detay da var. Ülkemizde her yıl ormanların yüzde 3´ü kağıt üretiminde kullanılıyor. Bu miktar 6,5 milyon hektara denk geliyor. Bu 6,5 milyon hektar, dünyanın en büyük havalimanı olan İstanbul havalimanının 106 katına denk geliyor. Aslında yapılan iş ve işleyişin ne kadar önemli olduğunu da bu şekilde vurgulamak istedim.”

DAHA HIZLI HİZMET

Başkan Taban, yeni sistemle birlikte işleyişin daha hızlı hale geldiğine de dikkat çekerek; “Geçen yıl ile içerisinde bulunduğumuz seneyi karşılaştırdığım zaman; geçen yıl yıl boyunca 50 bin adet evrak dolaşıma girmiş. Şuanda elimizdeki 6 aylık veride 47 bin evrak tedahüle girmiş. Yani aslında bu hızlandığımızı, bekleme oranlarının azaldığını işaret eden bir durum. Geçen yıl Kasım ayında açtığımız iş emre 350 idi, bu yıl aylık 3500. 10 kat fazla iş üretmeye başladık. Yine bir evrakın hazırlanıp ilgili yere aktarılması 25 dakika sürerken, şuanda 1 ila 5 saniye. Tuşa bastığınızda evrak ulaşıyor. Aynı zamanda arada evrakı taşıyan birine de ihtiyaç yok. Bu söylediklerim ıslak imza zorunluluğu olmayan belgeler için geçerli. Zorunlu imzalanması gereken imzalar bunun dışında. Evrak kaybolma oranı yüzde 7,5´muş. Şuanda veri tabanından silmediğiniz sürece evrakın kaybolma ihtimali yok. Evrakın yanlış arşivlenme oranı yüzde 3 iken, şuanda yüzde sıfır. Yine yazışma standartlaşması açısından da önemli. Bu bir anlamda kurumsallaşmanın da getirdiği faktördür. Şuanda herkes standart evrak üretiyor. Bu da EBYS´nin getirdiği bir avantaj. Belgenin fiziksel yıpranması ve kaybolması bu sistemle ortadan kalkıyor. Kurum içi ve kurum dışı etkili ve hızlı iletişimi sağlıyor. Arşiv ve depolama anlamında da elektronik ortamda belleğinize bağlı. Fiziksel bir alana ihtiyacınız yok. Bunlar yaptığımız çalışmanın karşılığıdır. Ben zaman içerisinde daha da oturdukça bir kurum kültürüne dönüşeceğini ümit ediyorum. İnşallah elektronik belge yönetim sistemi gibi e-belediye ile e-devlet dediğimiz alanda da gerekli alt yapıyı oluşturduğumuzda en iyi şekilde kurumumuzu temsil edeceğiz” açıklamalarında bulundu.

 

Haber ve Fotoğraf: Kurum Bülteni
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İnegöl Belediyesi Artık Daha Hızlı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Bu kadrolar hizmet etmek için kuruldu
Bu kadrolar hizmet etmek için kuruldu
İnegöl Belediyesi´nin her hafta Cuma sabahı farklı bir camide düzenlediği “Bereket Sofrası Halk Günleri” etkinliği, bu hafta Fatih Camisinde gerçekleştirildi.
Köse, Ziraat Odasına Aday Oldu
Köse, Ziraat Odasına Aday Oldu
İnegöl Ziraat Odası Delegesi Ali Osman Köse, Şubat ayında yapılacak genel kurulda başkan adayı olduğunu açıkladı.
“BÜYÜKLERİMİZİN HER ZAMAN YANINDAYIZ”
“BÜYÜKLERİMİZİN HER ZAMAN YANINDAYIZ”
İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, “Yeniceköy Mahallesi´nde geçtiğimiz yıl hizmete giren Fatma Göztepe Huzurevimizden faydalanan vatandaşlarımıza 5 yıldızlı otel konforu sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.
ÖĞRENCİLERE ÇORBA JESTİ
ÖĞRENCİLERE ÇORBA JESTİ
İnegöl Belediyesi, final haftasına girilen UÜ İnegöl Yerleşkesinde üniversite öğrencilerinin sınav yoğunluğunda kahvaltı hazırlamakla vakit kaybetmemeleri ve günün en önemli öğünü olan kahvaltılarını ihmal etmemeleri amacıyla 2 hafta boyunca kampus alanında çorba ikramı yapacak.
İNGADEM YARINLARI İNŞA EDİYOR
İNGADEM YARINLARI İNŞA EDİYOR
İnegöl Belediyesi tarafından 2017 Aralık ayı içerisinde açılışı gerçekleştirilen İnegöl Gençlik ve Aile Destek Merkezi(İNGADEM) emin adımlarla yoluna devam ediyor.
KENDİ VATANINDA ESİR KALDI
KENDİ VATANINDA ESİR KALDI
2008 Yılında Almanya´dan Türkiye´ye gelerek İstanbul´a yerleşen Thomas Georg HELLMUTH, bir ay önce geldiği İnegöl´de mahsur kaldı. Dönüş için Kaymakamlık ve Belediye´ye başvuran Thomas Georg Hellmuth sonuç alamadı.
“TEMİZLİK KONUSUNDA ÖRNEK BELEDİYEYİZ”
“TEMİZLİK KONUSUNDA ÖRNEK BELEDİYEYİZ”
Temiz şehir, marka kent İnegöl olabilmesi ve nihayetinde temiz şehir unvanını alabilmek için çalışmalarına devam eden İnegöl Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü 2018 yılı içerisinde ortaya koyduğu çalışmalar ile çevre dostu bir belediyecilik anlayışı ortaya koydu.
Buzağı desteklemelerinde son gün 18 Ocak
Buzağı desteklemelerinde son gün 18 Ocak
İnegöl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada, buzağı desteklemelerinin 18 Ocak 2019´da sonra ereceği bildirildi.
Anteni düzeltirken çatıdan düştü
Anteni düzeltirken çatıdan düştü
Kemalpaşa Mahallesi´nde meydana gelen olayda evin çatısından düşen bir kişi hayatını kaybetti.
BAŞKAN TABAN´DAN DUYARLILIK İÇİN BASINA TEŞEKKÜR
BAŞKAN TABAN´DAN DUYARLILIK İÇİN BASINA TEŞEKKÜR
Belediye Başkanı Alper Taban, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü´nde ‘Daha temiz bir İnegöl´ sloganıyla video çeken basın mensuplarını makamında kabul etti.
YAĞMURDAN ÇÖKEN YOL ONARILIYOR
YAĞMURDAN ÇÖKEN YOL ONARILIYOR
İnegöl´e bağlı Çayyaka Mahallesinde yağmur nedeniyle çöken yol, İnegöl Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından onarılıyor.
Taban´a sürpriz karşılama
Taban´a sürpriz karşılama
AK Parti Bursa İl Teşkilatı tarafından düzenlenen aday tanıtım töreninde adı İnegöl Belediye Başkan Adayı olarak açıklanan Alper Taban, Bursa dönüşü İnegöl´de coşkulu kalabalık tarafından karşılandı.
MÜSİAD´IN YENİ BAŞKANI MEHMET DÖNGEL OLDU
MÜSİAD´IN YENİ BAŞKANI MEHMET DÖNGEL OLDU
MÜSİAD İnegöl Şubesi´nin 19. Olağan Genel Kurulu´nda, başkanlığa Mehmet Döngel seçildi. Döngel, teşekkür konuşmasında, “Bursa´mızın ve ülkemizin ekonomik anlamda daha fazla gelişmesi noktasında var gücümüzle çalışacağız.”dedi.
KEMALPAŞA MAHALLESİNE YENİ OTOPARK
KEMALPAŞA MAHALLESİNE YENİ OTOPARK
İnegöl Belediyesi, Kemalpaşa Mahallesi Soyuak ve Kanarya Sokakların kesişiminde bulunan koruluk alan etrafında 25 araçlık otopark oluşturulması için çalışmalara başladı.
 “HAYVAN DOSTU BİR BELEDİYEYİZ”
“HAYVAN DOSTU BİR BELEDİYEYİZ”
Hayvanların korunması ve ihtiyaçlarının karşılanması gerektiğini bilerek çalışmalarına aralıksız devam eden İnegöl Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü, 2018 yılı içerisinde ortaya koyduğu hizmetleri ile can dostların her zaman yanında olmayı başardı.
“AFETLERE KARŞI BİZDE VARIZ”
“AFETLERE KARŞI BİZDE VARIZ”
İnegöl Doğal Afetler Arama Kurtarma Ekibi (İNDAK), İnegöl Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren, kapı ve dekorasyon üretimi konusunda sektörün öncü firmalarından Kapı Dünyası Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Özdemir´i ziyaret ederek, afetlere karşı nasıl bir yol izlenebileceği konusunda istişare ettiler.
İNEGÖL´DE HUZUR OPERASYONU
İNEGÖL´DE HUZUR OPERASYONU
İnegöl Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı ekipler tarafından huzur operasyonu yapıldı. Üç saat süren operasyona toplam 150 polis katıldı.
ÇİFTÇİLER EĞİTİMDEN GEÇTİ
ÇİFTÇİLER EĞİTİMDEN GEÇTİ
İnegöl Belediyesi´nin çiftçi eğitim seminerlerine, Edebey Mahallesinde ‘Bitki Hastalıkları ve Zararları ile mücadele´ konulu eğitimle devam etti.
Birlikte mücadele edeceğiz
Birlikte mücadele edeceğiz
İnegöl Kaymakamı Şükrü Görücü 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü nedeniyle İnegöl´de görev yapan basın mensupları ile bir araya geldi.
DOĞAL HAYATA DESTEK
DOĞAL HAYATA DESTEK
İnegöl Belediyesi, Orman İşletme Müdürlüğü ve hayvan severlerin de destekleriyle soğuk kış günlerinde yaşam mücadelesi veren yabani hayvanlara destek olmak amacıyla ormanlık alanlara; kuru mama, marul, lahana, buğday gibi yiyecekler bırakıyor.
Nalcı´dan Gazeteciler Günü Kutlaması
Nalcı´dan Gazeteciler Günü Kutlaması
Diş Hekimi Serdar Nalcı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü nedeniyle İnegöl´de faaliyet gösteren basın mensuplarına yönelik program düzenlendi.