Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İNEGÖL FARKINI GÖSTERDİ
Mısır´da zalim sisi yönetiminin masum insanları bir bir idam etmesine yönelik tepkiler çığ gibi büyürken, dün İnegöl´de sivil toplum kuruluşları tarafından protesto yürüyüşü düzenlendi. Yürüyüşe binlerce İnegöllü katıldı.
Tarih: 4.3.2019 10:17:11

ZALİMLER İÇİN YAŞASIN CEHENNEM

Yürüyüş sonunda STK´lar adına açıklamalarda bulunan İnegöl İHH Başkanı İlhan Tatlı, “Mısır yönetimince, herhangi suç eylemine bulaşmamış olan 9 masum genç, sırf İhvan-ı Müslimi´ne yani Müslüman kardeşlere olan mensubiyetinden dolayı makul şüpheli olarak görülüp, işkenceler sonucu imzalatılan evraklar baz alınarak 10 gün önce idam edildi. Mısırda idam kararı veren hâkimlerin hepsi hukuk bilgisinden mahrum 2013´te gerçekleştirilen askeri darbeden sonra, Sisi tarafından muhaliflerin bertaraf edilmesi için kurulmuş olan terör mahkemesinin kiralık cellâtlarıdır. Darbecilerin talimatlarıyla çalışan mahkemeler, birer idam makinelerine dönüşmüş durumdadır. 8 günde 19 kişi, idam edilmişti. Bunu kaçımız takip ettik bilmiyorum. Yine 16 Şubat´ta 3 kişi daha idam edildi. Ve en son 20 Şubat´ta 9 kişi idam edildi. İnsani ilkelere, etik değerlere, insan haklarına ve uluslararası hukuka rağmen idam edildiler. Demokrasi ve insan hakları savunuculuğu yapan Batı´lı devletlerse sessizliğini koruyor. Peki ya biz. Bizimde onlardan pek farkımız yok. Ama İnegöl´de ki Müslümanlar bu gün farkını gösterdi.”

----------------------------------

İnegöl´de bulunan STK´lar, Mısır´da idam edilen Müslümanlar için yürüyüş düzenledi. Belediye önünde başlayan yürüyüş, heykel önünde dualarla son buldu.

Yürüyüş sonunda STK´lar adına açıklamalarda bulunan İnegöl İHH Başkanı İlhan Tatlı, şu ifadeleri kullandı: "Ne için buraya geldik, niçin bu kadar yürüdük, niye buraya toplandık. Burada para mı dağıtıyorlar. Burada menfaatimiz mi var? Bu Pazar günü aile dost ve arkadaşlarımızla daha güzel bir vakit geçirmek varken, bu soğuk havada hanım, çoluk, çocukla ne işimiz var burada? Takdir edersiniz ki; üstadın dediği gibi; cennet ucuz değil, cehennem dahi lüzumsuz değildir. ´Zulmedenlere meyletmeyin. Yoksa size ateş dokunur. Sizin Allah´tan başka dostlarınız yoktur´ Hud Suresindeki Ayetin emri doğrultusunda buradayız. ´Size ne oluyor da zayıf düşürülmüş erkekler, kadınlar ve çocuklar uğrunda savaşmıyorsunuz?" Nisa Suresindeki Allah´ın çağrısına uymak için buradayız. ´Ey iman edenler! Allah için hakkı ayakta tutan, adaletle şahitlik eden kimseler olun´  Maide Suresindeki emir üzere buradayız. ´Haksızlık karşısında susan, dilsiz şeytandır´ diyen bir Peygamberin ümmeti olduğumuz için haksızlık karşısında susmayacağımız belirtmek için buradayız. ´Zulme ve zalime destek çıkmak helâk sebebidir´ Diyen peygamberin ümmetiyiz. Helak olmamak için buradayız. Zalimlere karşı mücadeleyi emreden, zalimlere karşı mücadele etmemeyi de suç sayan bir Peygambere inandığımız için buradayız. Bizler ´Zülmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem´ diyen İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy´un torunları olarak buradayız. Bizler, Firavunlar, Nemrutlar, Ebu Cehiller ve küresel emperyalist güçler, yeryüzünde saltanat kurmasın, mazlumlar ağlamasın diye buradayız. Kendi hakkımızı nasıl koruyorsak, diğer Müslüman kardeşimizin de hakkını hukukunu korumak için buradayız. Diğer coğrafyalardaki mazlum halklar diyecekler ki; ´Türkiye´nin Bursa ilinin İnegöl ilçesindeki vicdanlı, ihlâslı, bilinçli bir grup Müslüman, bizler için yürüyüşler yaptı, mitingler düzenledi, ellerini semaya kaldırıp bizler için dua ettiler´ diyerek cesaret bulmaları ve yalnız olmadıklarını anlamaları için buradayız. Sessiz kalarak Firavun´un torunu olan Sisi´den yana olmadığımızı, ses vererek Hz Musa´nın torunu olan Muhammed Mursi ve Müslüman kardeşlerin tarafı olduğumuzu belirtmek için buradayız. Başka bir ifade ile tarafımızı belli etmek için buradayız. Arkadaş biz tarafız. Hakkın tarafı, hakikatin tarafı, adaletin tarafıyız. Zulme rıza göstermek zulümdür. Bizler zulme rıza göstermediğimiz için buradayız"

Tüm mazlumlar için toplandık

"Özelde Mısır genelde tüm mazlum coğrafyalar için buradayız. İslam coğrafyasının neresine dokunursanız bin ah işitirsiniz. Bakın Yemen´in haline; Yemen´i hatırladınız mı?  Birkaç aydır hep gündemde 10 gün önce ordaydım. 8 gün kaldım. 401 yıl boyunca Osmanlı vilayeti olarak kalan, binlerce Osmanlının şehidi ve mezarının bulunduğu, yüzyılın insanlık krizinin yaşandığı, 21 milyon insanın gıdaya ulaşmada sıkıntı yaşadığı, her 10 dakikada bir,  bir çocuğun hayatını kaybettiği, insanların açlıktan ağaç yaprakları pişirerek yediği, binlerce insanın öldüğü,  milyonlarca insanın evini terk ettiği, sağlık sisteminin çöktüğü, birçok bölgede yolun, elektriğin, suyun, marketin, okulun ve caminin olmadığı, yokluk, yoksulluk, acı, ızdırap, keder ve ölümlerin bol bol olduğu Müslüman bir ülke"

Arakan

"Başka tarafa bakınca karşımıza bu seferde Arakan meselesi çıkıyor. Birkaç ay önce İnegöl´den bir ekip olarak oradaydık. Arakandaydık. Dünyanın en nazik, dünyanın en masum, dünyanın en utangaç, dünya´nın en edepli halkı Rohingyalı Müslümanlardır. Yani Arakanlılardır. Hani konuşmalarımızda askeriyenin, şehrin, mahallenin merkezi deriz ya,  her şeyin bir merkezi vardır. Yokluğun merkezini sorarsanız Arkan derim"

Suriye

"Yine yan komşumuz Suriye´nin durumu içler acısı. Mart 2011 yılında başlayan Suriye krizi 8 sene oldu. Uluslararası güçlerin müdahalesi ile küresel hesaplaşma arenasına dönüştü. Suriye´de şimdiye kadar 500 bin kişinin hayatını kaybetti. Bu savaşta 2 milyon kişi sakat kaldı. Milyonlarca kişi de evini terk etti. İnegöl´de yaklaşık 20 bin Türkiye´de ise 4 milyona yakın Suriyeli kardeşimizi şehrimizde ve ülkemizde misafir ediyoruz"

Filistin

"Başka bir tarafa baktığımızda karşımıza Filistin meselesi çıkıyor. 2 milyon nüfusu ile yüzölçümüne göre dünyanın en yoğun şehirlerinden biri olan Gazze, yıllardır ambargo ve abluka altında nefes almaya ve yaşamaya çalışıyor. Mısır ve işgalci İsrail rejiminin sınır kapılarını kapalı tutarak bölgeyi adeta bir açık hava hapishanesine çevirmeleri, Gazze´de hayatı durdurma noktasına getirdi. Gazze Şeridi´ne uygulanan kara, hava ve deniz ablukası 13. yılında artarak devam ediyor"

Doğu Türkistan

"Başka bir tarafa baktığımızda karşımıza Çin zulmü... Doğu Türkistan, (resmi adıyla Sincan Uygur Özerk Bölgesi) Çin tarafından 1949 dan  beri  işgal altında . Doğu Türkistan´da büyük bir trajedi var. Çin, Doğu Türkistan´ın Müslüman halklarına karşı asimilasyon ve büyük bir vahşet yapıyor. Çin, Bütün Uygurları suçlu olarak kabul ettiği, din ve geleneklerine bağlı Uygurları ise terörist (extrimist) olarak  kabul ediyor.  Çin´nin toplama kamplarında mahkûmları su tanklarına daldırma,  tutukluların yüzlerinde ve vücutlarında sigara söndürme, elektrik verme, acı verici farklı nesnelerle dövülme, soğukta bekletme, yoğun ve parlak ışıkla körleştirme, uzun süre gergin pozisyonda tutma, uykusuz, aç ve susuz bırakma, günlerce kaplan koltuğu denen hareketsiz koltuklarda oturtma, elleri kelepçeli ve ayakları prangalı olarak dolaştırılma gibi kötü muameleler yapılmaktadır. Bu kamplardaki Uygurlar kendi inançlarını değiştirmeye ve Komünist Parti ideolojisine boyun eğmeye zorlanmaktadırlar. Camiler ve mescitlerin birçoğu yıkılmış, bazıları eğlence mekânlarına dönüştürülmüştür"

Mısır

"Mısır´a baktığımızda orada farklı bir tablo var. Mısır´da Şubat 2011´de Hüsnü Mübarek´in devrilmesinin ardından düzenlenen seçimlerde Muhammed Mursi cumhurbaşkanı seçilmişti. Temmuz 2013´te ise ordu, Muhammed Mursi´ye karşı bir darbe yaptı ve yönetime el koydu. Darbenin ardından Müslüman Kardeşler ve destekçilerinin düzenlediği eylemlere güvenlik güçleri sert şekilde müdahale etti ve binlerce kişi yaşamını yitirdi.  Mursi´nin devrilmesinden bu yana Müslüman Kardeşler´i hedef alan operasyon ve soruşturmalar sonunda açılan davalarda yüzlerce kişi idam cezasına mahkûm edildi. Müslüman Kardeşler yasa dışı ilan edilirken, yüzbinlerce binlerce üyesi de hapsedildi. Arapça adı ´İhvanül Müslimin´ olan Müslüman kardeşlerin yaptığı tüm faaliyetler barışçıl ve masumaneydi. Mısır´ın en eski ve en büyük Müslüman topluluğudur. Mısır´da devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, yargılandığı davada, müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Suçsuz, günahsız, mazlum Müslümanlarla doldurdukları hapishaneleri yavaş yavaş idam ettirerek boşaltmaya çalışıyorlar. Mısır yönetimince, herhangi suç eylemine bulaşmamış olan 9 masum genç, sırf İhvan-ı Müslimi´ne yani Müslüman kardeşlere olan mensubiyetinden dolayı makul şüpheli olarak görülüp, işkenceler sonucu imzalatılan evraklar baz alınarak 10 gün önce idam edildi. Mısırda idam kararı veren hâkimlerin hepsi hukuk bilgisinden mahrum 2013´te gerçekleştirilen askeri darbeden sonra, Sisi tarafından muhaliflerin bertaraf edilmesi için kurulmuş olan terör mahkemesinin kiralık cellâtlarıdır. Darbecilerin talimatlarıyla çalışan mahkemeler, birer idam makinelerine dönüşmüş durumdadır. 8 günde 19 kişi, idam edilmişti. Bunu kaçımız takip ettik bilmiyorum. Yine 16 Şubat´ta 3 kişi daha idam edildi. Ve en son 20 Şubat´ta 9 kişi idam edildi. İnsani ilkelere, etik değerlere, insan haklarına ve uluslararası hukuka rağmen idam edildiler. Demokrasi ve insan hakları savunuculuğu yapan Batı´lı devletlerse sessizliğini koruyor. Peki ya biz. Bizimde onlardan pek farkımız yok. Ama İnegöl´de ki Müslümanlar bu gün farkını gösterdi." İfadelerini Kullandı.

Haber ve Fotoğraf:Osman GÜRBAŞ

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İNEGÖL FARKINI GÖSTERDİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
“Toplumsal Bilinç Ortaya Koymalıyız”
“Toplumsal Bilinç Ortaya Koymalıyız”
Belediye Başkanı Alper Taban, Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü nedeniyle, Özel Altunkalp Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi öğrenci ve velilerini ağırladı.
Huzurevi sakinleri Oylat´ta ağırlandı
Huzurevi sakinleri Oylat´ta ağırlandı
Huzurevi sakinleri, Yaşlılar Haftası etkinlikleri kapsamında Oylat´ta düzenlenen programda ağırlandı.
YONCA KAVŞAK ÇALIŞMASI BAŞLADI
YONCA KAVŞAK ÇALIŞMASI BAŞLADI
Karayolları 14. Bölge Müdürlüğü, Yeniceköy köprülü kavşağında yonca tipi kavşak uygulaması için çalışmalara başladı. İnegöl Belediyesi´nin girişimcileri ve kamulaştırma desteği ile startı verilen projede ilk adım olarak Akhisar Mahallesi istikametinden Bursa´ya dönüş bölgesinde çalışmalar başladı.
Şehit ailesine ziyaret
Şehit ailesine ziyaret
Kaymakam Şükrü Görücü ve Belediye Başkanı Alper Taban, 2017 yılında Bingöl´de çıkan çatışmada şehit olan İnegöllü Uzman Çavuş Hüseyin Gencer´in ailesini ziyaret etti.
Ecdada vefa; ‘Mihraplı Şehitler Anıtı´
Ecdada vefa; ‘Mihraplı Şehitler Anıtı´
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaklaşık 15 dönümlük alanda hayata geçirilen ‘Mihraplı Şehitliği´nin ‘19 Eylül Gaziler Günü´nde ziyarete açılması hedeflenirken, ‘Şehitlik Anıtı´nın montajı yapıldı.
Gaziler ve Şehit aileleri yemekte ağırlandı
Gaziler ve Şehit aileleri yemekte ağırlandı
İnegöl´de 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü etkinlikleri kapsamında İnegöl Belediyesi ile İnegöl Kaymakamlığı işbirliğinde gaziler ve şehit aileleri için yemek tertip edildi.
KENT KONSEYİ KİTAP HEDİYE ETTİ
KENT KONSEYİ KİTAP HEDİYE ETTİ
Geçtiğimiz günlerde Kent Konseyi Başkanı Haydar Cerrah, yönetim kurulu üyelerinden Volkan Derman, Mine Çınar Atıcı, Mustafa Çevik ve Mehmet Sarı, Hocaköy İlk ve Orta Okuluna giderek 150 den fazla kitap hediye ettiler.
Vatandaşlara Çanakkale Menüsü İkram Edildi
Vatandaşlara Çanakkale Menüsü İkram Edildi
İnegöl Belediyesi, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri anma günü etkinlikleri kapsamında belediye önünde kurulan stantlarda vatandaşlara üzüm hoşafı, buğday çorbası ve ekmek dağıttı. Bu menüyle Çanakkale´de yokluk içerisinde vatan savunması yapan şehitlerimize vurgu yapıldı.
"Çanakkale´ye Sadece Şehitleri Gömmedik…”
"Çanakkale´ye Sadece Şehitleri Gömmedik…”
18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma günü münasebetiyle İnegöl Ateş Karıncaları Derneği ve Ensar Vakfının, İnegöl Kapalı Spor Salonu´nda ortaklaşa düzenledikleri Programda Çanakkale Şehitleri, İlahiyatçı Ömer Döngeloğlu´nun anlatımıyla gözyaşları ile anıldı.
Atatürk cumhuriyetini yeniden inşa edeceğiz!
Atatürk cumhuriyetini yeniden inşa edeceğiz!
18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitlerini anma haftası münasebetiyle yazılı basın açıklaması yapan Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) İnegöl Şubesi Başkanı Birol Atay; “Çanakkale, Emperyalist güçlerin, ülkemizin bulunduğu coğrafya üzerindeki, paylaşım projelerini bozguna uğratan bir büyük destandır.”Dedi
ANMA TÖRENİNDE DUYGU DOLU ANLAR
ANMA TÖRENİNDE DUYGU DOLU ANLAR
18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Zaferinin 104. yılı dolayısıyla, Garnizon Şehitliğinde anma programı düzenlendi.
Sahipsiz Hayvanlar Bakım  Ve Tedavi Merkezi Törenle Açıldı
Sahipsiz Hayvanlar Bakım Ve Tedavi Merkezi Törenle Açıldı
İnegöl Belediyesi´nin Halhalca kırsal mahallesi yolu üzerinde 38 bin m2 alan üzerinde hayata geçirdiği 2 etaplı Sahipsiz Hayvanlar Bakım ve Tedavi Merkezi´nin açılışı, düzenlenen törenle gerçekleştirildi.
KAHROLSUN HRİSTİYAN TERÖRÜ
KAHROLSUN HRİSTİYAN TERÖRÜ
Yeni Zelanda´da camiye yapılan saldırıları sonucu şehit edilen 49 Müslüman için İnegöl İshakpaşa Camisi´nde öğle namazı sonrası gıyabi cenaze namazı kılındı.
Pazaryeri Törenle açıldı
Pazaryeri Törenle açıldı
Akhisar, Huzur ve Baykoca Mahallelerine hizmet veren kapalı pazaryeri törenle hizmete açıldı.
Bursa´da İlk
Bursa´da İlk
İnegöl Belediyesi, Sıfır Atık projesi kapsamında Bursa´da bir ilke imza atarak bu alanda koordinasyon ve icra görevlerini yerine getirecek Sıfır Atık Ofisini kurdu. Ofisin açılışı bugün düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Törende konuşan Belediye Başkanı Alper Taban, “İnşallah bu konuda ben samimi bir dille Türkiye´nin en iyisi olacağımızı iddia ediyorum” dedi.
Bereket Sofrası Boşnak Cami´de Kuruldu
Bereket Sofrası Boşnak Cami´de Kuruldu
İnegöl Belediyesi´nin her hafta Cuma sabahı farklı bir camide düzenlediği “Bereket Sofrası Halk Günleri” etkinliği, bu hafta Boşnak Camiinde kuruldu.
Osmaniye´ye yeni otopark
Osmaniye´ye yeni otopark
İnegöl Belediyesi tarafından Osmaniye Mahallesi Çağlar ve Çağdaş Sokakların kesiştiği noktada 2 etap şeklinde hayata geçirilen 32 araçlık otopark hizmete girdi.
İBELTAR İnegöllü Çiftçilere Tanıtıldı
İBELTAR İnegöllü Çiftçilere Tanıtıldı
Çiftçileri tek çatı altında toplayacak olan İBELTAR, (İnegöl Belediyesi Tarımsal Üretim Pazarlama ve Depolama A.Ş.) düzenlenen lansman toplantısında İnegöllü çiftçilere tanıtıldı.
7 Yılda 68 Ülke Gezdi
7 Yılda 68 Ülke Gezdi
İnegöl´de yaşayan fotoğraf tutkunu, 7 yılda gezdiği 68 ülkeden aldığı binin üzerindeki magnetlerle evinde müze kurdu.
Öztürkoğlu´na destek artıyor
Öztürkoğlu´na destek artıyor
Süleymaniye Mahallesi muhtar adaylarından Tekin Kurban, Karadeniz Güvenspor´un efsane ve onursal başkanı Metin Öztürkoğlu lehine, Süleymaniye Mahallesi muhtar adaylığından çekildi.
Türk Bayraklarınızı Alın Gelin
Türk Bayraklarınızı Alın Gelin
Ensar Vakfı ve Ateş Karıncaları ortaklığında 18 Mart akşamı Çanakkale Şehitlerini Anma Programı düzenlenecek.