Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İNEGÖL´E BÖLGE ÜNİVERSİTESİ KURULMALI
İnegöl Müzakere Cemiyeti´nin düzenli olarak gerçekleştirdiği toplantıların bu ayki gündemi ‘eğitim´ oldu.
Tarih: 30.1.2019 09:03:59

Planlama şimdiden yapılmalı

Toplantıda konuşan BUÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, İnegöl ilçemizde Yenişehir ve İznik´i de katarak bir bölge üniversitesinin kurulması gerektiğini belirterek, “Bunu diğer ilçelerimiz için de söylüyorum. Her geçen gün nüfusu artan bir kentten söz ediyoruz. Yarının planlarını bugünden yapmak gerekiyor. Kent yöneticileri şimdiden planlamalarını yapmalı, üniversite arazilerinin yerini belirlemeleri gerekiyor. Burada bölümlerin kapanmasını değil, yeni bölümlerin açılmasını konuşmamız lazım. Geleceği şimdiden hayal etmeden, planlamadan ilerlememiz mümkün değil. İnegöl´de mobilyacılık ön plana çıkmış. Tekstil ve hayvancılık alanları da Yenişehir´i dâhil ettiğimiz zaman önümüze geliyor. Dolayısıyla bugün yapılacak planlamaların içerisinde İnegöl´ün merkez alındığı büyük bir üniversitenin alınması gerektiği kanaatindeyim” diye konuştu

------------------------------

İnegöl Müzakere Cemiyeti´nin düzenli olarak gerçekleştirdiği toplantılar serisinin bu ayki konusu ‘eğitim´ oldu.

İnegöl´de eğitimin geliştirilmesi adına atılması gereken adımların görüşüldüğü toplantı, Uludağ Üniversitesi İnegöl Yerleşkesi´nde gerçekleştirildi. Toplantıya; AK Parti Bursa Milletvekili Vildan Yılmaz Gürel, BUÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, İnegöl Kaymakam Vekili Suat Seyitoğlu, İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yavuz Uğurdağ, İnegöl İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ferhat Pirinççi, İnegöl MYO Müdürü Prof. Dr. Mürsel Alper, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, mobilya üreticileri ve akademisyenler katıldı.

EĞİTİM ALANINDA ATILMASI GEREKEN ADIMLARI KONUŞACAĞIZ
İnegöl Müzakere Cemiyeti´nin kuruluşuna öncülük eden AK Parti Bursa Milletvekili Vildan Yılmaz Gürel, İnegöl´ün daha iyi yerlere gelebilmesi adına tüm sorunlarının ele alınacağı toplantılar serisine devam ettiklerini söyledi. Kentin her kesiminden temsilcinin katıldığı toplantının bu ayki gündeminin eğitim olduğunu belirten Milletvekili Gürel; “Hepimiz İnegöl için farklı yerlerde farklı durumlarda çalışıyoruz. Hepimiz İnegöl´ü seviyoruz. Birçok ortak noktalarımız olabilir ama her birimizin tek ortak noktası İnegöl. Bu anlamda kent yöneticilerinin ve sivil toplum kuruluşlarının da hazır bulunduğu farklı sektörlerle alakalı toplantılar yapmak ve bu toplantılardan çıkacak sonuçların hayata geçirilmesi için çalışmalar gerçekleştirmeyi arzu ediyoruz. Bugün yapılacak toplantıda da eğitim alanında da atılması gereken adımları konuşacağız. İnşallah faydalı kararlar alacağız ve bu kararların takibini gerçekleştirerek İnegöl´ü daha iyi noktalara birlikte taşıyacağız” dedi.

İNEGÖL´E BÖLGE ÜNİVERSİTESİ KURULMASI ELZEMDİR
BUÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay ise konuşmasında yaklaşık 45 yıllık tarihi olan Bursa Uludağ Üniversitesi´nin Türkiye´de adını duyurmuş ve belli konularda ön plana çıktığını söyledi. Bursa Teknik Üniversitesi´nin yeni kurulduğunu, bunca yıldır Uludağ Üniversitesi´ne kentte bir rakip bulunmadığının altını çizen Rektör Ulcay; “Rakibi olmayan bir üniversite büyüyemez ve gelişemez. Bursa´da başka üniversitelerin kurulması mümkün. Bugün toplantısını gerçekleştirdiğimiz İnegöl ilçemizde Yenişehir ve İznik´i de katarak bir bölge üniversitesi kurulması elzemdir. Bunu diğer ilçelerimiz için de söylüyorum. Her geçen gün nüfusu artan bir kentten söz ediyoruz. Yarının planlarını bugünden yapmak gerekiyor. Kent yöneticileri şimdiden planlamalarını yapmalı, üniversite arazilerinin yerini belirlemeleri gerekiyor. Burada bölümlerin kapanmasını değil, yeni bölümlerin açılmasını konuşmamız lazım. Geleceği şimdiden hayal etmeden, planlamadan ilerlememiz mümkün değil. İnegöl´de mobilyacılık ön plana çıkmış. Tekstil ve hayvancılık alanları da Yenişehir´i dâhil ettiğimiz zaman önümüze geliyor. Dolayısıyla bugün yapılacak planlamaların içerisinde İnegöl´ün merkez alındığı büyük bir üniversitenin alınması gerektiği kanaatindeyim” diye konuştu.

İNEGÖL TÜRKİYE´NİN GÖZBEBEĞİ
Toplantıda İnegöl Kaymakam Vekili olarak yerini alan Yenişehir Kaymakamı Suat Seyitoğlu da İnegöl´ün Türkiye´nin göz bebeği bir ilçe olduğunu aktardı. Gerçekleştirilen toplantıyı çok önemsediğini vurgulayan Kaymakam Seyitoğlu; “Bir kaymakam olarak da insan olarak da İnegöl´ü yıllardır yakından takip ediyorum. Toplantımızda görüşülecek konuların son derece önemli olduğunu düşünüyorum. Alınacak kararların da büyük bir önemi bulunduğuna inanıyorum. Eğitim konusunda yapılacak toplantılarda bana göre gündemin iki temel konusu olmalı; birincisi eğitimin kalitesi, ikincisi de istihdamdır. Öğrenciyi ilçeye çekecek ve onu teşvik edecek konuların başında istihdam garantisi gelmektedir” şeklinde konuştu.

İNEGÖL´DE KAYNAK ÇEŞİTLENDİRMESİ YAPMAK ZORUNDAYIZ
Gerçekleştirilen toplantının amacının İnegöl´de faaliyet gösteren sektörlerin eğitim alanındaki ihtiyaçlarının tespit edilmesi olduğunu açıklayan İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban; “Bugün burada ilçemizde faaliyet gösteren sektör temsilcileri, milletvekilimiz, üniversite rektörümüz ve sivil toplum kuruluşlarımızın temsilcileriyle bir araya geldik. Amacımız İnegöl´ün eğitim alanındaki eksiklerinin giderilmesi konusunu ortak bir zeminde görüşmek ve yapıcı kararlar almak. İlçemizde farklı sektörlerin de gelişmesi gerektiğine inanıyorum. İktisatta kaynak çeşitliliği diye bir tabir vardır. Biz de İnegöl olarak kaynak çeşitlendirmesi yapmak zorundayız. Savunma sanayii, yazılım sektörü, otomotiv sektörü gibi pahada değerli olan sektörlerin de İnegöl´de faaliyet göstermesini arzu ediyoruz. Yaptığımız bu toplantılarda da ortak akıl sayesinde alınacak kararların uygulanması için İnegöl Belediyesi olarak elimizden gelen gayreti göstereceğiz” dedi.

Toplantının son bölümünde sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de görüşlerini katılımcılarla paylaştı. Toplantıda aktarılan görüşlerin geliştirilmesi ve yapılacak çalışmaların netleştirilmesi amacıyla bir sonraki toplantının en kısa sürede yapılması kararı alındı.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Bursa´da tanzim satışlar başladı DARISI İNEGÖL´E
Bursa´da tanzim satışlar başladı DARISI İNEGÖL´E
Son dönemde sebze meyve fiyatları üzerinde yaşanan spekülatif fiyat artışları karşısında vatandaşların mağdur olmaması amacıyla hükümet politikası olarak gündeme gelen tanzim satış uygulaması Bursa´da ilk etapta üç noktada başladı.
2019 Yılı için projelerini açıkladı
2019 Yılı için projelerini açıkladı
Gazelli Gürcü Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı İsmail Bayrak ve yönetimi düzenlemiş oldukları kahvaltılı basın toplantısında 2019 yılı için hazırladıkları projeleri açıkladılar.
Başkan Taban, Cami Cemaatiyle Buluştu
Başkan Taban, Cami Cemaatiyle Buluştu
İnegöl Belediyesi´nin her hafta Cuma sabahı farklı bir camide düzenlediği “Bereket Sofrası Halk Günleri” etkinliği, bu hafta Hacı Yusuf Şahin Camisinde kuruldu.
AFETLER KAPIMIZDA
AFETLER KAPIMIZDA
İnegöl Doğal Afetler Arama Kurtarma Ekibi İNDAK, 13 Şubat 2019 Çarşamba günü Nene Hatun Kız Meslek Lisesinde öğrencilere yönelik "Afetlere Hazır Olma" semineri düzenledi
“E-Devlet Uygulamasında Bursa´da İlk Sıradayız”
“E-Devlet Uygulamasında Bursa´da İlk Sıradayız”
Bilgi İşlem Müdürlüğünün 2018 yılı içerisinde gerçekleştirdiği çalışmalar hakkında İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban Bilgi verdi.
Belediyeden Refah Sokakta Temizlik Operasyonu
Belediyeden Refah Sokakta Temizlik Operasyonu
Belediyeden Refah Sokakta Temizlik Operasyonu
Çiftçilere Meyvecilik Eğitimi Verildi
Çiftçilere Meyvecilik Eğitimi Verildi
Belediyesi´nin kış sezonunu verimli geçirebilmek adına başlattığı çiftçi eğitim seminerleri kapsamında Kıran Mahallesinde ‘Meyve Hastalıkları ve Zararları´ konulu eğitim verildi. Eğitime bayan çiftçilerin ilgisi de yoğun oldu.
Ek gösterge yeniden umut oldu
Ek gösterge yeniden umut oldu
Eğitim Bir-Sen İlçe Başkanı Sinan Aktaş, sendikal mücadelede önemli kazanımlar elde etmek için mücadelelerinin devam ettiğini açıkladı.
 HAYDİ, SENDE ÖYKÜ İÇİN UMUT OL
HAYDİ, SENDE ÖYKÜ İÇİN UMUT OL
İnegöl Belediyesi, “Öykü Arin´e ve tüm lösemili çocuklara umut ol” sloganıyla kan bağış kampanyası düzenledi.
Dünya Hayvanlarla Anlamlı
Dünya Hayvanlarla Anlamlı
İnegöl Belediyesi, Bursa İl Hayvanları Koruma Kurulu´nun 2019 yılı ilk toplantısına ev sahipliği yaptı.
Çelik, sözünü tutu
Çelik, sözünü tutu
İnegöl Ziraat Odası´nın katkıları ile ilçemizdeki çiftçiler, İzmir Fuarı´nı ziyaret etti.
YENİCE KÖPRÜLÜ KAVŞAĞINA ALTERNATİF YOL AÇILIYOR
YENİCE KÖPRÜLÜ KAVŞAĞINA ALTERNATİF YOL AÇILIYOR
İnegöl Belediyesi, Yenice köprülü kavşağının Akhisar istikametinde Yeni İnegöl bölgesine ulaşımı sağlayan caddeye giriş için alternatif bir yol açmak için çalışmalara başladı. 600 metre uzunluğundaki yolda çalışmalar sürüyor.
“Beşikten mezara hizmet ediyoruz”
“Beşikten mezara hizmet ediyoruz”
Belediye Başkanı Alper Taban, gerekli özen ve itinayı göstererek sosyal belediyeciliğin gerektirdiği tüm imkânları vatandaşlara sunduklarını söyledi.
Yaralı Şahin´e Ziraat Odası Sahip Çıktı
Yaralı Şahin´e Ziraat Odası Sahip Çıktı
Hasanpaşa mevkiinde bir aracın çarpması sonucunda yaralanan şahine İnegöl Ziraat Odası yaralı şahine sahip çıktı.
İnegöl´de bir araya geldiler
İnegöl´de bir araya geldiler
1954 ila 1980´li yıllar arasında Kayseri´de Kayseri Hava İndirme Tugayında Komanda olarak vatani görevini yapan askerlerden oluşan Erciyes Mavi Kartalları Dayanışma Yardım ve Kültür Derneğinin üyeleri 45 yıl sonra İnegöl´de bir araya geldiler.
İsaören doğalgaza kavuştu
İsaören doğalgaza kavuştu
İNGAZ Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalarla İnegöl´ün bazı kırsal mahalleleri doğalgaza kavuşmuştu. Doğalgaza kavuşan son kırsal mahalle ise İsaören oldu.
İNDAK kış kampını tamamladı
İNDAK kış kampını tamamladı
İnegöl Doğal Afetler Arama Kurtarma Ekibi (İNDAK), 2 günlük kış kampını tamamladı. 16 kişilik ekip, zorlu şartlarda gerçekleştirdiği kampta, başarılı çalışmalarıyla adeta şov yaptı
Mehmetçikten annelere teşekkür
Mehmetçikten annelere teşekkür
İnegöllü annelerin el emeği göz nuru ile örüp, ülkemizin farklı bölgelerinde vatani görevlerini yapan Mehmetçiklere gönderdiği boyunluklar için, Mehmetçiklerden teşekkür mektubu geldi.
Başkan Taban, “hayallerim müthiş”
Başkan Taban, “hayallerim müthiş”
İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban önümüzdeki 5 yılda kaldırımıyla, tretuvarıyla, yeşil alanlarıyla, çocuk oyun alanlarıyla müthiş bir İnegöl´ü hayal ettim. İnşallah bunu da hayata geçirmek istiyoruz.”dedi.
Seyyarlara izin verilmeyecek
Seyyarlara izin verilmeyecek
Belediye Başkanı Alper Taban, Halk sağlığını tehlikeye düşüren açık ve seyyar olarak satış yapanlara kesinlikle izin verilmeyeceğini söyledi.
Şubat Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı
Şubat Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı
İnegöl Belediyesi´nin Şubat ayı olağan meclis toplantısında 16 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı.