AJANS-YORUM-MATBAA HİZMETLERİ-(0224-7110828)
İnegöl´ü ayağa kaldıracak projeler
MÜSİAD İnegöl Şube Başkanı Mehmet Döngeloğlu ve yönetim kurulu üyeleri, basın mensupları ile sabah kahvaltısında bir araya geldi. Toplantıda konuşan Başkan Döngel, yaklaşan yerel seçimler öncesi, MÜSİAD´ın hazırladığı İnegöl´ü ayağa kaldıracak proje önerilerini açıkladı.
Tarih: 15.3.2019 18:47:41

MÜSİAD İnegöl Şube Başkanı Mehmet Döngeloğlu, yaklaşan yerel seçimler öncesinde MÜSİAD olarak önerilerini açıkladı.

İŞTE O ÖNERİLER;

Yeni Fuar Alanı

Önerileri ardı ardına sıralayan Başkan Döngel, şu ifadeleri kullandı: "Türkiye´nin ve dünyanın mobilya üretiminde önemli yere sahip olan İnegöl´e modern Fuar alanı ihtiyacı olduğunu her platformda belirttiğimiz gibi MÜSİAD İnegöl Şubesi olarak bu konuda gerek kendi raporlarımızda gerekse de konu ile ilgilenen kurum ve kuruluşlara her türlü desteği veriyoruz vermeye devam edeceğiz. Özellikle İnegöl´den Turan Köy´e kadar olan lokasyon da yeni ve profesyonel bir fuar alanı yapılabileceği noktasında önerilerimizi sunuyoruz. Örneğin İstanbul´da yapılan Mobilya Fuarına İnegöl´den fuar stand katılımı, otel konaklama ve yemek gibi harcamaları topladığımızda 50 Milyon TL´nin İstanbul´a gittiği görülüyor. Hal böyle iken İnegöl´de yapılacak Fuar alanı ile bu rakamın İnegöl ekonomisinde kalması sağlanabilir"

Hafif Raylı Sistem Yapılması

"Gelişen ülkeler ve marka şehirler incelendiğinde en önemli yatırımların şehir içi raylı sistemlere yapılan yatırımlar olduğu görülmektedir. Bu bağlamda İnegöl´ümüz için de hafif raylı sistem artık kaçınılmaz hale gelmiştir. Önerimiz; İnegöl-Alanyurt-2. OSB hattı ile yine İnegöl Huzur Mahallesi-Akhisar-Yeni İnegöl hattında hafif raylı sistem yapılmasıdır.( Bu öneriyi 2014 Yılında sunuşumuzdan sonra İnegöl-Alanyurt arası Projeye alınmış olmasını memnuniyetle karşılamakla beraber Projenin artık hayata geçirilmesini bekliyoruz) Raylı sistem uzun erimli ve yatırım maliyeti yüksek ulaşım projelerinden olduğundan bu konuda tarif edilen güzergahlarda proje ve tedbirlerin ivedilikle hayata geçirilmesi gerekmektedir"

Altyapı Ve Kanal İnegöl Projesi

"İnegöl´ü çevreleyen derelerin olmasına karşın yağmur sularının mevcut kanalizasyondan ayrı tutulmaması nedeniyle şehirde ciddi anlamda alt yapı sorunu yaşandığı görülmektedir. İnegöl´ün Büyükşehir Belediyesi sınırlarına dahil edilmesi ile birlikte alt yapı sorununa ciddi anlamda eğilmeli ve yağmur sularının ayırt edilerek Bedre deresi ve Kalburt derelerine aktarılması önerilmektedir.  Bu sayede şehrin ortasında kalan Bedre deresinin turizme kazandırılması mümkün olacaktır. Önerimiz; Bedre deresinin ıslah edilmesi ve yükseltilmesi ve yağmur sularının bu dereye salınmasıdır. Porsuk çayı ve Venedik örneğinde olduğu gibi içerisinde sandalların olduğu, etrafında ise kafeler ve yürüme yollarıyla cazip bir alana dönüştürülmesi önerilmektedir. Bu alanda yapılacak düzenlemeler cazibe bölgeleri oluşturarak kentsel dönüşüm ve iyileştirme çalışmalarına da katkı sağlayacaktır"

 

Turgutalp Şehir Meydanı

"Onlarca şehirden nüfus olarak büyük olmasına karşın İnegöl´ün en önemli eksikliklerinden biri gösteri-miting ve etkinliklerin yapılabileceği bir alana sahip olmamasıdır. Önerimiz; Yeni hastanenin faaliyete geçmesinin ardından eski İnegöl Devlet Hastanesi alanının hükümet meydanı ile birlikte tasarlanarak İnegöl´ün kimlik ve kültürüne hizmet edecek modern bir meydana dönüştürülmesidir.( Yeni Belediye Binasının önüne Sedir Kafe ve Hükümet Binasının yıkılarak onlara başka yer verilmesi, buradan doğacak alanları meydan olarak düzenlenmesi)

Oylat´ta Turizminin Canlandırılması

Türkiye´nin en önemli termal turizm merkezleri arasında gösterilmesine karşın Oylat´ımız turizm aktiviteleri ve değerleri açısından tam anlamıyla değerlendirilemeyen bir bölgedir..Bu alanın turizm potansiyellerinin değerlendirilmesi ve geliştirilmesi amacıyla MÜSİAD İnegöl şubesi olarak gündeme getirdiğimiz sağlık turizmi öncelikli olmak üzere doğal ve kültürel değerlerin geliştirilmesi ve turizm açısından kıymetlendirilmesi amacıyla önerilerimiz; Oylat mağarası üstünde yer alan Sarıalan ile oylat içinde Bozburun mevkii arasında teleferik hattı yapılması, Oylat mağarası üzerinde yer alan iki tepe arasında Bungeejumping alanın oluşturulması, Oylat´ta Özel Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Polikliniği veya Hastanesi yapılması, Alaçam bölgesinde Camping sahalarının oluşturulması, Alaçam bölgesinde sağlıklı yaşam evleri yapılması, Alaçam Bölgesinde yeni ve modern oteller yapılması, Alaçam bölgesinde futbol takımlarının kamp yapacağı futbol sahalarının oluşturulmasıdır"

İNEGÖL´E AQUA PARK

Yaklaşık 60 bin öğrencinin eğitim öğretim gördüğü İnegöl´ümüz genç nüfusuyla dikkat çekmektedir. Ancak genç nüfusa karşın İnegöl´de çocukların ve gençlerin gün boyu eğlenebileceği alanlar oldukça azdır. Kültürpark içerisinde yer alan Lunapark- AVM´lerdeki çocuk alanları ve mahallelere kurulan çocuk parkları yetersiz kalmakla birlikte 4 mevsim kullanılamamaktadır. Önerimiz; Yeni İnegöl mevkii yada Orhaniye Spor Sahası-Hayvan pazarı bölgesinde eğlenceli yüzme havuzları(Bursa AQUA park örneğindeki gibi), suni kayak merkezleri- akıllı oyun parkları- oyun salonları, çizgi film kahramanları mumya müzesi- minyatürk ve kafelerin yer aldığı açılıp kapanabilen 4 mevsim kullanılabilir AQUA park yapılmasıdır. Projenin Büyükşehir Belediyesi ya da özel sektör aracılığıyla yapılması önerilmektedir. Projenin Orhaniye mahallesinde uygun görülmesi halinde Orhaniye Sahasının kapatılması, Hayvan pazarının ise Alibeyköy-Kurşunlu arasında belirlenecek bir alana taşımasının uygun olacağı düşünülmektedir"

Yeni Nesil Merkezler

^"Nüfusu genç olan yerleşim birimlerinde Belediyelerin öncelikli hizmet alanlarından biri gençlere yapılan yatırımlardır. Özellikle İnegöl´ün lokomotif sektörü olan Mobilya alanında gençlere yapılan yatırımlar istenilen düzeyde değildir. İnegöl´ün önceliklerine göre yerel yönetimler ve STK işbirliği ile çalışma yapılması önerilmektedir.  Önerimiz; Özellikle ortaöğretim, lise ve üniversite çağında ki öğrencilerin kişisel becerilerini geliştirecekleri Bilim ve Teknoloji Merkezi ile Ar-ge ve Tasarım Merkezi kurulmasıdır. Söz konusu yatırımlar yapılması düşünülen ve bizlerinde desteklediği fuar alanı ile birlikte tasarlanabilir. Böylelikle Birden fazla yatırım ölçek ekonomileri açısından daha uygun rakamlara yapılırken, yapılan yatırımın kullanımı ve geri dönüşümü olabildiğince hızlandırılmış olacaktır"

Şehir İçi Trafik Sorununa Neşter

"Sürekli büyüyen ve gelişen İnegöl´ün en önemli sorunlarından biri trafiktir. Yaklaşık 50 bin tescilli aracın yer aldığı ilçede, ticaretin hareketliliğinden dolayı her gün Bursa başta olmak üzere çevre iller ve yurt genelinden yüzlerce araç girişi de olmaktadır. Şehir içinde bazı noktaların tek yön olması ve yeterli otopark alanı bulunmamasından dolayı sorunlar yaşandığı görülmektedir. Son yıllarda yerel yönetimin yeni otopark alanları oluşturma çabasına rağmen sorun istenilen düzeyde çözülememiştir. Yine İnegöl´ü çevreleyen bölgelerde(mahalleler-sanayi bölgesi) köprülerin yetersiz ve sağlıksız olmasından kaynaklanan sorunlarda tespit edilmiştir. Önerilerimiz;  Şehir içindeki trafiği rahatlatmak adına Kamu binalarının Yeni İnegöl (TOKİ) Bölgesine kaydırılması. -Bankalara sanayi bölgesinde yeni yer yapılması. Karadere köprüsünün ikinci kısmının tamamlanması. Ortaköy Kavşağına geçiş köprüsü yapılması. Mobilya Sanayi İçerisinde kalan Bedre Deresine Köprüler yapılması. Yeni hastane mevkiinde yer alan Cumartesi Pazaryeri´nin kaldırılarak, trafik yoğunluğunun olmadığı uygun bir alana taşınması. Pazartesi Pazaryeri´nin altı yada üstü otopark yapılarak kapalı pazaryerine dönüştürülmesi. Toki Bağlantı Yolunun çift şerit olarak düzenlenmesi, Sevim Yıldız Mesleki Eğitim Kampüsünün Bağlantı Yolunun çift şerit olarak yapılması. Karayolu kenarı servis yollarının yapılması. OSB ve Yeni İnegöl bağlantı viyadüğü ve devam yollarının yapılması. Alanyurt yeni gelişen çevre konut bölgesindeki ana yolların yapılması"

Enerji Santralleriyle Güçlü Belediye

Son yıllarda büyük eleştirilere neden olmasına karşın, yaygın bir şekilde özellikle özel müteşebbisler kanalıyla kurulan HES´ler için en uygun alanlardan biri İnegöl´dür. Güçlü su kaynakları olmasına karşın yerel yönetimler yenilenebilir enerji santralleri kurma noktasında beklenilen düzeyde projeler geliştirememiştir. Önerimiz; İnegöl Belediyesi ya da Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bir şirket kurularak, hidroelektrik santrali (HES) kurulmasıdır. Projeyle kendi elektriğini üretecek olan Belediye, enerji israfının da önüne geçecektir"

Akıllı Şehir İnegöl

"Günümüz dünyasında gelişmiş ve örnek gösterilen belediyelerin önemli yatırımlarının başında insan hayatını kolaylaştıran uygulamalar yer almaktadır. Son yıllarda ülkemizde ve ilçemizde de kısmen uygulanmaya başlayan projeler genişletilmelidir. Önerimiz; toplu taşıma araçlarının internet ve hızlı telefon şarjının bulunduğu akıllı otobüslere dönüştürülmesi. Engelli vatandaşların hayatını kolaylaştıracak olan akıllı duraklar yapılması. Trafik yoğunluğuna göre süresi uzayıp kısalan akıllı trafik ışıklarının yapılması. Akıllı kent otomasyon sisteminin kurularak vatandaşın tek noktadan belediyecilik hizmeti almasının sağlanması. Akıllı otoparklar yapılması."

Haber ve Fotoğraf:Osman GÜRBAŞ
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İnegöl ayağa kaldıracak projeler
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Azmi ile örnek oldu
Azmi ile örnek oldu
2 Yıl önce Genç Girişimci Kredisi kullanarak, İnegöl´e bağlı kırsal Tüfekçikonak Mahallesi´nde Tereyağı, peynir, reçel, erişte, tarhana, salça ve turşu üretimine başlayan Seda Özbek (21), üretimden gelen gelirin iyi olması nedeni ile bütün mahalle kadınlarının ticarete atılmasını sağladı.
Çalıştay Antalya´da gerçekleşti
Çalıştay Antalya´da gerçekleşti
Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri sektörü ihracatını artırmak için sorun ve çözüm önerilerinin tartışıldığı “Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri Sektör Çalıştayı” Antalya´da gerçekleştirildi.
Kırmızı elmasta son hasat
Kırmızı elmasta son hasat
Kurşunlu çileğinde yılın son hasadı başladı. Havaların iyi gitmesi ile bu yıl 8. kez toplanan yediveren cinsi çileğin, Aralık ayına kadar hasadı sürecek.
‘Çilek´ büyümeye devam ediyor
‘Çilek´ büyümeye devam ediyor
1996 yılında İnegöl´de kurulan Çilek, “Bir alanda uzmanlaşmak, her anlamda fark yaratmak” mottosuyla 20 yılı aşkın süredir ulusal ve uluslararası arenada başarılarını sürdürüyor.
MÜSİAD´tan Üyelerine İş Hukuku Semineri
MÜSİAD´tan Üyelerine İş Hukuku Semineri
Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği´nin üyelerine yönelik düzenlediği bilgilendirme toplantıları, iş hukuku semineri ile devam etti.
Büyüme Değil, Kalkınma Hedeflensin
Büyüme Değil, Kalkınma Hedeflensin
İnegöl Genç İş Adamları Derneği´nin (İGİAD) “Tecrübe Alıyoruz” programları kapsamında düzenlediği seminere konuşmacı olarak katılan Ekonomist-Akademisyen Yazar Prof.Dr. Emre Alkin, “Eğitim, özgürlükler ve hak ve adalet alanında yapısal reformlar en büyük önceliğimiz” dedi.
Teknolojiyi odak noktamıza almalıyız
Teknolojiyi odak noktamıza almalıyız
İstanbul Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, mobilya sektörünün hedefine ulaşması için teknolojiyi odak noktasına alması gerektiğini söyledi.
İhracatçılara “Eximbank” Semineri
İhracatçılara “Eximbank” Semineri
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası, Türk Eximbank ve İstanbul Mobilya Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçılar Birliği işbirliğinde “Türk Eximbank Kredi ve Sigorta Programı” konulu seminer düzenlendi.
MÜSİAD´tan barış harekâtına destek
MÜSİAD´tan barış harekâtına destek
Müsiad İnegöl Şube Başkanı Mehmet Döngel; “Barış Pınarı Harekâtı´nı bölgesel güvenliğin ve huzurun sağlanması adına önemli bir adım olarak değerlendiriyoruz.”dedi.
Büyüme süreci devam edecek
Büyüme süreci devam edecek
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İnegöl şube Başkanı Mehmet Döngel, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Eylül ayı enflasyon rakamlarına ilişkin yazılı bir değerlendirmede bulundu.
İNEGÖL FUARA HAZIR
İNEGÖL FUARA HAZIR
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) ve MODEF Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Uğurdağ, 7-12 Ekim tarihlerinde düzenlenecek olan 42. MODEF EXPO 2019 hazırlıklarının sürdüğünü belirtti.
MOBİLYACILAR ODASINDAN  INTERMOB FUARINA GEZİ
MOBİLYACILAR ODASINDAN INTERMOB FUARINA GEZİ
Mobilyacılar Odasının faaliyetleri tüm hızıyla sürüyor. 15 Ekim 2019 Salı günü 22. Uluslararası Mobilya Yan Sanayi, Aksesuarları, Orman Ürünleri ve Ahşap Teknolojisi Fuarlarına 2 otobüs kaldırarak üyelerine ücretsiz fuarı gezme imkanı sağlayacak.
Fuarda Katalog Dağıtma Fırsatı
Fuarda Katalog Dağıtma Fırsatı
Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan AYHAN, yaklaşan MODEF EXPO öncesi her sene oda olarak stant kurduklarını ve fuara katılamayan firmaların katalog dağıtımının yapılacağını söyledi.
İTSO´dan vergi çalıştayı
İTSO´dan vergi çalıştayı
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) ile Bursa Vergi Dairesi Başkanlığı işbirliğinde Vergi Çalıştayı düzenlendi.
VERBİS süresi uzatıldı
VERBİS süresi uzatıldı
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Yavuz Uğurdağ, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında yürürlüğe giren Veri Sorumluları Hakkında Yönetmelik gereği “Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemine (VERBİS)” istisna kapsamına girmeyen üyeler için kayıt süresinin 31 Aralık 2019´a kadar uzatıldığını belirtti.
Kantinlere 1 yıl süre
Kantinlere 1 yıl süre
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Yavuz Uğurdağ, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okullardaki kantin, kafeterya gibi gıda işletmelerinde satılacak hazır ambalajlı gıdalarda kullanılacak Okul Gıdası Logosuna 1 yıl süre tanındığını belirtti.
TİCARET ZİRVESİNE İNEGÖL DAMGASI
TİCARET ZİRVESİNE İNEGÖL DAMGASI
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Yavuz Uğurdağ, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu´nun ev sahipliğinde, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross´un da katılımıyla TOBB´da gerçekleştirilen Türkiye-ABD çalışma yemeğine katılım gösterdi.
Mesleki Yeterlilik Belgesi Seferberliği
Mesleki Yeterlilik Belgesi Seferberliği
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Yavuz Uğurdağ, makine ve metal sektörleri için zorunlu hale getirilen Mesleki Yeterlilik Belgesi için seferberlik başlattıklarını ifade etti.
Başkan Uğurdağ´dan VERBİS Uyarısı
Başkan Uğurdağ´dan VERBİS Uyarısı
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Yavuz Uğurdağ, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında yürürlüğe giren Veri Sorumluları Hakkında Yönetmelik gereği “Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemine (VERBİS)” istisna kapsamına girmeyen üyeler için kayıt süresinin 30 Eylül´de sona ereceğini belirtti.
İNEMDER Üyelerine Özel İndirim
İNEMDER Üyelerine Özel İndirim
Haber Yorum Gazetesi ile İnegöl Emlak Müşavirleri Derneği (İNEMDER) arasında ilan indirim protokolü imzalandı. İlan indirimlerden sadece dernek üyeleri istifade edebilecek.
İTSO´dan Üyelerine Özel Protokol
İTSO´dan Üyelerine Özel Protokol
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası, üyelerinin iş yerlerinde bulunan Basınçlı Kap ve Kaldırma Makinalarının periyodik kontrolleri için TMMOB Makine Mühendisleri Odası Bursa Şubesi ile görevlendirme sözleşmesi imzaladı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ