AJANS-YORUM-MATBAA HİZMETLERİ-(0224-7110828)
İşsizlere 8,5 milyonluk ödeme
İş-Kur İnegöl Şube Müdürü Ahmet Baştürk, 2017 yılında işsizlik maaşı bağlanan bin 672 kişiye 8 milyon 599 bin TL ödeme yapıldığını açıkladı.
Tarih: 21.6.2017 12:27:52

İş-Kur İnegöl Şube Müdürü Ahmet Baştürk, oluşturulan 2017 yılı rakamlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

KAYITLI İŞÇİ SAYISI 45 BİN 954

İnegöl´ün Bursa´daki nüfusu en yüksek ve en önemli sanayi merkezi olduğunu ifade ederek konuşmasına başlayan Müdür Ahmet Baştürk, “Mobilya ve tekstil başta olmak üzere, ağaç ürünleri sanayinde uzmanlaşılmış olup, son yıllarda mobilya üretimi oldukça gelişmiştir. İstihdam açısından incelendiğinde de ilimizde en yüksek sanayi istihdamı oranına sahip olan İnegöl ilçemiz, önemli miktarda işgücü barındırmakta olup, bu nedenle sürekli göç almaktadır. Hizmet merkezimize kayıtlı, İnegöl ve Yenişehir ilçelerinde (0-9), 10+ ve 50+ işletmelerde çalışan kişi sayısı 45 bin 954´dir. Ayrıca 687 engelli ve 9 hükümlü çalışmaktadır. İnegöl hizmet merkezimiz tarafından hizmet alanımızla ilgili olarak işgücü piyasası izlenerek, işveren talepleri, işgücü piyasası ile mesleklerdeki durum ve gelişmeler hakkında çalışmalar yapılmaktadır. İşgücü piyasası anket çalışmaları yapılmakta ve işgücü piyasası tarama faaliyetleri yapılarak ilgili birimlere bu bilgiler aktarılmaktadır. İstihdamdaki işgücü ile işyerlerinin eğitim politikalarını geliştirmelerine yardımcı olunmaktadır” dedi.

KAYITLI İŞSİZ SAYILARI HIZLA DÜŞÜYOR

Baştürk, “Çalışma Bakanlığınca 2008 yılından itibaren çalışanların işten çıkarılmalarını önlemek için süratle kısa çalışma ödeneği uygulaması başlatıldı. İstihdamla ilgili uygulamaya konulan teşvikler sonucu kayıtlı işsiz sayılarısürekli bir azalış gösterdi. 2012 yılında iş ve meslek danışmanlarımızın çalışmaya başlamalarıyla birlikte daha önceki yıllarda ulaşamadığımız işsizlere de ulaşılarak kayıt altına alınmasıyla kayıtlı işsiz sayımız biraz artış göstermiş fakat 2015 yılında tekrar 2012 seviyesine düşmüştür. 2016 yılı sonu itibariyle kayıtlı işsiz sayımız 7 bin 161 olarak gerçekleşmiştir. 2017 yılı 19 Haziran 2017 tarihi itibariyle kayıtlı işsiz sayısı erkek 3 bin 461, kadın 3 bin 337 olmak üzere toplam 6 bin 798´dir. İş arayanlara yönelik birebir danışmanlık hizmeti verilerek, bu kişilerin kendilerine uygun işe yerleştirilmesi veya meslek öğrenmek üzere kurslara yönlendirilmeleri yapılmaktadır. Bu bağlamda 2017 yılında 19 Haziran 2017 tarihi itibariyle 7 bin 612 kişiyle bireysel görüşme yapılarak iş ve meslek danışmanlığı hizmeti verilmiştir. 2017 yılında 19 Haziran 2017 tarihi itibariyle hizmet alanımız içerisinde faaliyet gösteren işyerlerinden 913 işyerine işyeri ziyareti gerçekleştirilmiş olup, kurum faaliyetlerimiz hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir. Vaki eleman talepleri ile işbaşı eğitimi programı talepleri karşılanmaya çalışılmıştır. İnegöl ve Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüşülerek planlama yapılmış ve 2017 yılında 19 Haziran 2017 tarihi itibariyle, 63 eğitim öğretim kurumu iş ve meslek danışmanlarımızca ziyaret edilerek kurum faaliyetlerimiz hakkında bilgilendirilmiş ve işbirliği olanakları hakkında bilgi alışverişinde bulunulmuştur. 2017 yılında 19 Haziran 2017 tarihi itibariyle İnegöl ve Yenişehir ilçelerinde bulunan ortaokul ve liselere sınıf/grup görüşmeleri yapmak üzere 48 sınıf ve grup görüşmesi gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmelerde lise son sınıf öğrencilerine, iş arama teknikleri ve özgeçmiş hazırlama semineri, 8. ve 9. sınıf öğrencilerine ise meslek ve alan seçiminin önemi semineri iş ve meslek danışmanlarımız tarafından verilmiştir” şeklinde konuştu.

BİN 430 KİŞİ İŞE YERLEŞTİRİLDİ

Baştürk, 2017 yılında 19 Haziran 2017 tarihi itibariyle hizmet alanları içerisinde faaliyet gösteren İnegöl ve Yenişehir ilçelerinde bulunan özel sektör işyerlerinden 4 bin 642 açık iş talebi alındığını ve bu açık iş taleplerinde bin 284 normal ve 146 engelli olmak üzere bin 430 kişinin işe yerleştirildiğini belirtti.

8 MİLYON 599 BİN TL İŞSİZLİK MAAŞI ÖDENDİ

İşsizlik ödemelerine değinen Ahmet Baştürk, “Kendi kusur ve iradesi dışında işten çıkarılan kişilere 2002 yılından itibaren işsizlik ödeneği ödemesine devam edilmektedir. İnegöl İŞKUR hizmet merkezimiz görev alanı içerisinde bulunan İnegöl ve Yenişehir ilçelerinde 2017 yılında 19 Haziran 2017 tarihi itibariyle 3 bin 172 kişi işsizlik sigortası için başvuruda bulunmuş, bunlardan bin 672 kişiye işsizlik maaşı bağlanmıştır. Bu kişilere 323 bin 783 ödeme gün sayısı karşılığı olarak toplam 8 milyon 599 bin 942,03 TL ödeme yapılmıştır. 2017 yılında 17 kişi yarım çalışma ödeneği hak etmiş, bunlara 416 gün karşılığı 23 bin 813,30 TL ödeme yapılmıştır. 2017 yılında, Kadın İstihdamını Destekleme Projesi kapsamında (Büyükanne Projesi) 75 kişi başvuruda bulunmuş, 3 kişi reddedilmiş ve 72 kişi ücret almayı hak kazanmıştır. Bu kişilere aylık net asgari ücretin yüzde 30´u tutarında 12 ay süreyle karşılıksız ödeme yapılmaktadır. İşverenlerin istihdam etmeyi planladıkları kişilerin mesleki eğitim programlarına alınmaları sağlanmakta olup, kursiyerlere cep harçlığı, GSS (Genel Sağlık Sigortası) ve iş kazası ve meslek hastalıkları primi ödemeleri yapılmaktadır. Kurslarda gerektiğinde eğitici desteği sağlanmaktadır. Ayrıca masrafları işsizlik sigortası fonundan karşılanarak istihdam garantili ve istihdam garantisiz kurslar düzenlenmektedir.  Kendi işini kuracak engelli ve eski hükümlülere yönelik olarak, masrafları engelli istihdam yükümlülüğünü yerine getirmeyen işverenlerden alınan idari para cezalarından karşılanmak üzere kurslar düzenlenmektedir” ifadelerini kullandı.

KAMUDA ENGELLİ AÇIĞI BULUNMUYOR

İş-Kur tarafından Halk Eğitim ve İNESMEK aracılığıyla düzenlenen kurslar hakkında da bilgi veren Baştürk, “19 Haziran 2017 tarihi itibariyle Engelli Çalıştırma Yükümlülüğü olan kamu işyeri sayısı İnegöl de 1 ve Yenişehir´de 1 olmak üzere toplam 2 işyeridir. Bu işyerlerinde çalışan engelli işçi sayısı 9 olup, kamuda engelli açığı bulunmamaktadır. Kamuda kontenjan fazlası olarak çalışan engelli sayısı 5´dir. Engelli çalıştırma yükümlülüğü olan özel sektör işyeri sayısı İnegöl de 133 ve Yenişehir de 7 olmak üzere toplam 140 işyeridir. İnegöl ve Yenişehir´de Yükümlülüğü olan işyerlerinde yaklaşık olarak 23 bin 324 normal ve 708 engelli olmak üzere toplam 24 bin 32 kişi çalışmaktadır. İnegöl ve Yenişehir ilçelerindeki özel sektör işyerlerinde toplam 49 engelli açığı bulunmaktadır. Bu işyerlerinde kontenjan fazlası 46 engelli istihdamı mevcuttur” açıklamalarında bulundu.

 

Haber ve Fotoğraf: Onurhan BAYRAKTAR
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İşsizlere milyonluk ödeme
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Çin, İnegöl Alasını Vurdu
Çin, İnegöl Alasını Vurdu
İnegöl´de ayçekirdeği üreticileri yer bulamadıkları için yıllardır aynı yöntemi kullanıyor. Üreticiler farklı bölgelerde çekirdeklerini asfalta sererek kurutuyor. Ancak üretecinin başı çin çekirdeğiyle dertte. Ülkemize çin çekirdeğinin girmesiyle birlikte ekimde azalma oldu.
Bilim Festivali´nde hedeflere ulaşıldı
Bilim Festivali´nde hedeflere ulaşıldı
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, çözüm üretmek için bir araya gelenlerin buluştuğu Turkish Airlines Science Expo´yu başarıyla tamamlamanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.
İkinci elde hareketlilik başladı
İkinci elde hareketlilik başladı
İnegöl Oto Galericiler Sitesi Kooperatifi Başkanı Serhat Erezsert, havaların ısınması ile beraber 2. el araç piyasasının hareketlendiğini ifade etti.
Pazarda fiyatlar el yakıyor
Pazarda fiyatlar el yakıyor
İnegöl Meyve ve Sebzeciler Odası Başkanı Vehbi Durgut, havalardaki değişmelerin sebze ve meyve fiyatlarını ciddi manada etkilediğini söyledi.
Çiftçiler Kanola´dan Umutlu
Çiftçiler Kanola´dan Umutlu
İnegöl´de son yıllarda ekim alanı artan Kanola İnegöllü çiftçilerin umudu oldu.
ZARAR BÜYÜK
ZARAR BÜYÜK
Mart ayında yaşanan don olaylarında İnegöl´e bağlı 25 köyde 900 hektarlık arazi zarar gördü.
 ‘Fiyat Artışına´ sıkı denetim
‘Fiyat Artışına´ sıkı denetim
İnegöl Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, ilçe genelinde kurulan semt pazarlarında satışa sunulan sebze ve meyvelerin alış ve satış fiyatlarını aralıksız kontrol ediyor.
Çimento zammına tepkiler büyüyor
Çimento zammına tepkiler büyüyor
Çimentoya yapılması planlanan yüzde 40 zammın geri çekilmesini değerlendiren İnegöl Müteahhitler Derneği Başkanı Yusuf Şehitoğlu, “Çimento´nun yüzde 40 zamlanacağına dair haberler sektörde tepkiye neden olmuştur” dedi.
KDV İNDİRİMLERİ ALIM GÜCÜNÜ YÜKSELTİYOR
KDV İNDİRİMLERİ ALIM GÜCÜNÜ YÜKSELTİYOR
Ertuğrulgazi Caddesi Mobilyacılar Derneği Başkanı Erdin Topal, KDV indiriminin vatandaşların alım gücünü yükselttiğini ifade ederek, "Müşteri geldiğinde yüzde 10´luk indirim haricinde KDV deki yüzde 8´lik indirimi de kullandığımızda, ürünlerimiz cazip hale geliyor. Dolayısıyla bu müşterinin alım gücünü daha yükseğe çekiyor" dedi.
Özcan´dan KDV talebi
Özcan´dan KDV talebi
KDV indiriminin bitmesine son bir hafta kala açıklamalarda bulunan İnegöl Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan, "Bu KDV indiriminin mümkünse Mart sonuna kadar uzatılmasını talep ediyoruz" dedi.
KDV İNDİRİMİ SATIŞLARI ARTTIRDI
KDV İNDİRİMİ SATIŞLARI ARTTIRDI
Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güleç, mobilyada KDV oranının yüzde 8´e düşürülmesinin üzerinden yaklaşık 1,5 ay geçtiğini anımsatarak satışların yüzde 30 arttığını belirtti
Çiftçinin umudu lahana
Çiftçinin umudu lahana
Çeltikçi Mahallesi´nde soğuk havada lahana hasadı başladı. Kilosu 40 ila 50 kuruştan satılan lahanada bu sene rekolte düşük.
2. OSB Hızla Büyüyor
2. OSB Hızla Büyüyor
İnegöl´de 2009 yılında kurulan Mobilya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi´nde fabrika sayısı yılsonunda 90´a ulaşacak.
Dolar dışı bir dünya kuruluyor
Dolar dışı bir dünya kuruluyor
Cumhurbaşkanlığı Akademik İstişare Kurulu üyesi Prof. Dr Kerem Alkin, “Şimdi yeni bir dünya geliyor. Amerika, yeni dünyanın kontrolünü sağlayamayacak. Dolar dışı bir dünya için hazırlık var. ” dedi.
Hedef İhracat 1 Milyar Dolar
Hedef İhracat 1 Milyar Dolar
Türkiye ekonomisi için önemli bir pazar olan Amerika Birleşik Devleti(ABD) ile ilişkilerin normalleşme sürecini değerlendiren İstanbul Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, ABD pazarının mobilya sektörü için önem arz ettiğini söyledi.
MODEF EKPO İkiye Katladı
MODEF EKPO İkiye Katladı
23-28 Ekim tarihleri arasında düzenlenen MODEF EXPO fuarını ziyaret eden yabancı ziyaretçilerin sayısı 2 bin 113 kişi olurken, bu rakam geçen yılki yabancı ziyaretçilerin iki katına yaklaştı.
Mobilya sektörü rekor kırdı
Mobilya sektörü rekor kırdı
Mobilya sektörünün buluştuğu önemli adreslerden biri olan Furniture İstanbul Fuarı´nın açılışında konuşan İstanbul Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, sektörün 2 milyar dolar dış ticaret açığı verdiğini söyledi.
   “Sesimize kulak verilmeli”
“Sesimize kulak verilmeli”
İnegöl Bakkallar Odası Başkanı Hakan İnkaya, TBMM´de görüşülmeye başlanan Kanun Teklifi´nde yer alan ´Kara paket´ ve ´Kapalı Dolap´ uygulamalarına ilişkin maddelerin tekliften çıkarılması çağrısında bulundu.
Dolar düştü, fiyatlar düşmüyor
Dolar düştü, fiyatlar düşmüyor
İnegöl Marangozlar ve Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan, dolardaki büyük gerilemeye rağmen hammadde ve mobilya yan ürünlerine getirilen zamlı fiyatlarda herhangi bir düşüş olmadığını belirterek indirim talebinde bulundu.
“Amerika ne derse desin”
“Amerika ne derse desin”
MOSFED Yönetim Kurulu Başkanı ve İstanbul Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güleç, “Millet-devlet bütünleşmesi olduktan sonra Amerika ne derse desin, bizim için çok önemli değil.”dedi.
Çiftçi Beklediğini Bulamadı
Çiftçi Beklediğini Bulamadı
İnegöl´de şeker pancarı üretimi gerçekleştiren çiftçiler, bu sezon pancarda yaşanan hastalık yüzünden istediğini alamadı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ