Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İstihdam Merkezi Hizmete Girdi
İnegöl Belediyesi´nin iş arayan vatandaşlarla işverenleri buluşturacak İstihdam Merkezi Ofisi hizmete girdi. Belediye Başkanı Alper Taban, iş arayan vatandaşlara yardımcı olmak istediklerini ve bu sebeple bu merkezi hayata geçirdiklerini söyledi.
Tarih: 7.11.2018 12:16:03

İnegöl Belediyesi, iş arayan vatandaşlarla işverenleri buluşturacak İstihdam Merkezi projesini hayata geçirdi. Merkez belediye binası zemin katta oluşturulan İstihdam Merkezi Pazartesi günü itibariyle hizmet vermeye başladı.

 

EKSİK GÖRDÜĞÜMÜZ NOKTALARI TAMAMLIYORUZ

2 personelin görev aldığı merkezin açılışını kamuoyuna duyuran Belediye Başkanı Alper Taban, burada yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Bugün yine bir yeniliği paylaşmak adına sizlerle bir araya gelmiş bulunuyoruz. Biliyorsunuz 8 Kasım itibariyle göreve gelişimizin 1´inci yılını doldurmuş olacağız. Bu süreç içerisinde eksik gördüğümüz, daha neler katabiliriz dediğimiz diyebileceğimiz her ne varsa bunları hayata geçirmeye çalıştık. Bunlardan biri de İstihdam Merkezimiz. Benim de bulunduğum Belediye merkez binamız içerisinde yer alan İnsan Kaynakları Müdürlüğümüzü Beşinci Mevsim Kültür Merkezimize taşıdık. Buradaki odamızda bundan sonra 2 arkadaşımız İstihdam Merkezi olarak hizmet verecekler.”

------------------------------------------------------------------------

 

İŞ ARAYAN VATANDAŞLARIMIZA YARDIMCI OLMAK İSTİYORUM

“İnegöl nüfusuyla, ekonomisiyle gerçekten ciddi kazançlar sağlayan bereketli topraklar. Aslında istihdam denildiği zaman eksi istihdamdan bahsedebileceğimiz bir yer. Sadece kişilerin meslekleri ve yeteneklerine göre iş bulma pozisyonları noktasında iş bulma konusunda sıkıntılar yaşandığını düşünüyorum. Göreve geldiğimiz ilk günlerde 2017 Kasım ayında İstihdam Fuarı düzenlemiştik. Sonrasında yine İstihdam Fuarının ikincisini de düzenlemiştik. Bunun üzerine bir İstihdam Merkezimiz olsun istedik. Bunu da şöyle açıklamak istiyorum; bir Belediye Başkanı katıldığı açılışta, herhangi bir gittiği ziyarette önüne bu tür konular çok fazla geliyor. Sayın Başkanım ben iş arıyorum, iş bulmak istiyorum. Ben de bu konuda bir Belediye Başkanı olarak halkımıza, hemşerilerimize yardımcı olmak istiyorum. Ancak tabi iş deyince sadece belediyede veya bir kamu kurumunda iş bulmak değil. Özel sektör İnegöl´de çok güçlü. Fabrikalarımız var, imalatlarımız var, atölyelerimiz var, esnaflarımız var, pek çok iş yerimiz var. Bu gücü derli toplu olarak nasıl kullanırız noktasında düşündüğümüzde böyle bir istihdam ofisini açmanın faydalı olacağını düşündük.”

 

İŞKUR SİSTEMİ DE KULLANILACAK

“İş arıyorum diyen vatandaşlarımızın öncelikle başvuracağı İşkur Merkezimiz var. Devletimizin oluşturduğu bir kurum burası. İş ve iş arayanların bir araya geldiği bir kurum. Biz de bunun bir benzerini hayata geçireceğiz burada. Ben küçük notlar alarak kim iş arıyordu, adı neydi demekten ziyade ya da bana bir CV getir demekten ziyade; benim İstihdam Merkezime uğramanızı istiyorum diyerek burada kayıtlarını da alalım istiyorum. Ben burada bir teşekkürü de İşkur Müdürümüze yapmak istiyorum. Sağ olsun o da İşkur ekranlarını, panelini bizlere açarak bizim burada açık iş pozisyonlarını görmemizi de sağlıyor. Dolayısıyla biz burada İşkur üzerinden sunulmuş imkanları da bizlere gelen kişilere teklif etme şansını yakalamış olacağız. Ama tabi bunun yanı sıra özel sektördeki insan kaynaklarıyla da koordineli çalışarak onlardaki iş ihtiyaçlarını da tespit ederek oralara da yönlendirme yapmak istiyoruz. Yani mevcuttan daha yararlı hale nasıl gelirizin hesabını yapıyoruz.”

 

BUGÜNDEN DAHA FAYDALI OLACAĞIZ

“İstihdam Merkezimize gelen kişilerin yaş grupları, cinsiyetleri, meslekleri, tecrübeleri, ne tür iş aradıkları gibi tüm detayları alarak bunlar üzerinden bir analizde gerçekleştirelim istiyorum. Örneğin; yaptığımız analiz neticesinde diyelim ki 25-40 yaş aralığında bayanlar iş arıyorlar. Genelde de eğitim seviyeleri birbirine yakın. Şöyle yapabiliriz; bizim de mobilya sektörümüz var burada atölyelerimizde dikiş kursları açarak bu mesleği onlara edindirerek bu mesleği icra etmelerini sağlayabiliriz. Dolayısıyla sanayideki dikiş atölyelerinin ihtiyaçlarını bizim de görmüş olduğumuz iş arayan kişilerle birleştirerek daha faydalı olabileceğimizi düşünüyoruz. Bu ve bunun gibi analizlerle bugünden daha fazla faydalı olabileceğimizi düşünüyorum. Onun için bu merkezi kurduk. İnşallah bu merkez bugünden itibaren hizmet vermeye başlayacak. 2 arkadaşımızı da burada görevlendirdik. Burada toplayacağımız bilgilerle reel durumu da yakalamış olacağız. Bütün detayları burada kullandığımız program sayesinde görmüş olacağız. Merkezimizin hayırlı olmasını diliyorum. Arkadaşlarıma da kolaylıklar diliyorum. Halkımıza en güzel hizmeti buradan vermiş olacağız.”

 

Haber ve Fotoğraf: Osman GÜRBAŞ








Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İstihdam Merkezi Hizmete Girdi
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
DARALMAYI İHRACATLA AŞTIK
DARALMAYI İHRACATLA AŞTIK
2018 yılı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan İnegöl Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan, ekonomik dalgalanmalar nedeniyle iç piyasada daralma olduğunu, ancak ihracat yönelerek hedeflenen başarının yakalandığını belirtti.
Nakliye sorununa çözüm
Nakliye sorununa çözüm
İnegöl´de kurulan Murat Transporter taşımacılık şirketi, İnegöl´den Avrupa´ya ürün göndermekte zorluk çeken mobilyacıların nakliye sorununu çözüyor.
Poşet satışları zincir marketlere yaradı
Poşet satışları zincir marketlere yaradı
İnegöl Bakkallar Odası Başkanı Hakan İnkaya, doğayı korumak için başlatılan ücretli poşet uygulamasının AVM ve zincir marketlerin kazanç kapısı olduğunu savundu.
Tuba Avm 3. Şubesini Açtı
Tuba Avm 3. Şubesini Açtı
Tuba Alış Veriş Merkezlerinin 3. Şubesi, geçtiğimiz Cuma günü Mesudiye mahallesi Birlik Sokak Numara 1 adresinde düzenlenen törenle hizmete açıldı. Açılışa İnegöl Belediye Başkan yardımcısı Eşref Yiğit ve İlçe Halkı katıldı.
Okan Güler Güven Tazeledi
Okan Güler Güven Tazeledi
5. olağan genel kurul toplantısını gerçekleştiren İnegöl Mobilya Sanayicileri Derneği´nde Başkan Okan Güler güven tazeledi.
Özdemir: “KDV İndiriminin Kalıcı Olmasını İstiyoruz”
Özdemir: “KDV İndiriminin Kalıcı Olmasını İstiyoruz”
Enflasyonla Topyekun Mücadele kapsamında başlatılan ÖTV ve KDV indirimlerinin yeni yılda 3 ay süreyle uzatılması özellikle mobilya sektörünü sevindirdi.
YÜZDE 8 HERKESE KAZANDIRIR
YÜZDE 8 HERKESE KAZANDIRIR
Mobil Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç, KDV indiriminin 3 ay daha uzatılması kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Mobiliyum 3. istişare toplantısını gerçekleştirdi
Mobiliyum 3. istişare toplantısını gerçekleştirdi
Türkiye´nin en büyük kapalı alana sahip Mobilya AVM´si ünvanını sahip Mobiliyum AVM´nin 3. istişare toplantısı gerçekleştirildi.
Ekonomiye odaklanmalıyız
Ekonomiye odaklanmalıyız
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası´nı ziyaret ederek İnegöllü sanayici ve işadamlarıyla istişarelerde bulundu.
   Asgari ücret artışına tam destek
Asgari ücret artışına tam destek
MOSFED Başkanı Ahmet Güleç Mobilya sektörü olarak asgari ücret artışını olumlu bulduklarının belirtti.
Üniversiteliler kapı dünyası´nda
Üniversiteliler kapı dünyası´nda
Uludağ Üniversitesi İnegöl İşletme Fakültesiİnegöl İşletme Topluluğu(İNİT) öğrencileri, kapı ve dekorasyon üretimi konusunda sektörün öncü firmalarından Kapı Dünyası´na teknik gezi düzenledi. Gezi sırasında Kapı Dünyası Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Özdemir tarafından öğrencilere bilgiler verildi.
Krizler bir imtihandır
Krizler bir imtihandır
MÜSİAD İnegöl Şubesi tarafından dost meclisi toplantıları kapsamında ´MÜSİAD Misyonu, dünyadaki yeri ve 2019 ekonomik beklentiler´ konulu konferansta konuşan Uluslararası İş Forumu (İBF) Genel Başkanı Erol Yarar, "Rızkımızı Allah veriyor. Her kriz bir imtihandır. Allah sizleri bizleri imtihan ediyor" dedi.
MÜSİAD´dan Avarlar İçin Çözüm Projesi
MÜSİAD´dan Avarlar İçin Çözüm Projesi
MÜSİAD İnegöl Şubesi Yönetim Kurulu ve MÜSİAD İnegöl Şubesi İnşaat Sektör Kurulu Üyeleri, Ertuğrulgazi Mobilyacılar Caddesi Derneği´niziyaret etti. Ziyarette Avarlar Kavşağı´nda yaşanan sorunlar ele alındı.
   Mobilyacılar seminerlere ilgisiz
Mobilyacılar seminerlere ilgisiz
İnegöllü mobilyacılara yönelik, Mobilyacılar Odası tarafından geçtiğimiz günlerde KOSGEB 2019 yılı desteklemeleri ile ilgili eğitim semineri düzenlendi. Düzenlenen seminere mobilyacıların ilgi göstermediği görüldü.
İGiAD AİLESİ YEMEKTE BULUŞTU
İGiAD AİLESİ YEMEKTE BULUŞTU
Organize ettiği etkinlikler ile adından sıkça söz ettiren İnegöl Genç İş Adamları Derneği (İGİAD) üyeleri ve aileleri yılın son etkinliğinde bir araya geldi.
LİMAK Enerji´ye ödül
LİMAK Enerji´ye ödül
Sektörünün öncü şirketlerinden Limak Enerji´nin, faturalarda kullanılan kağıtları doğaya yeniden kazandırmak amacıyla başlattığı “Yeşil Dönüşüm Ormanları” Projesi, 10. Kurumsal Sosyal Sorumluluk Zirvesi´nde ödüle layık görüldü.
Mobiliyum´da kutlama
Mobiliyum´da kutlama
12 Aralık Mağazacılar günü nedeniyle Mobiliyum AVM´de mağaza pazarlamacıları tarafından bir program düzenlendi.
Yeni başkan Erdin Topal
Yeni başkan Erdin Topal
Ertuğrulgazi Mobilyacılar Caddesi Derneği 2. Olağan genel kurulunu gerçekleşti. Devrin düğün salonunda tek liste ile gerçekleşen kongrede Erdin Topal başkanlığa getirildi.
Yeni Başkan Fatih Arıcı
Yeni Başkan Fatih Arıcı
Genç MÜSİAD İnegöl Şubesi 13. Olağan genel kurul toplantısı gerçekleştirildi. Mevcut Başkan Mustafa Coşkun´un yerine Başkanlığa Fatih Arıcı seçildi.
İnşaat sektöründe daralma var
İnşaat sektöründe daralma var
İnegöl Müteahhitler Derneği Başkanı Yusuf Şehitoğlu, “Türkiye genelinde inşaat sektörümüzde yüzde 70 civarında bir daralma var. Ancak İnegöl´de sektörümüz Türkiye ortalamasına göre biraz daha iyi”.
KDV indirimi kalıcı hale getirilmeli
KDV indirimi kalıcı hale getirilmeli
İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, KDV indirimi ile iç piyasanın yüzde 30 büyüdüğünü belirtti.