İstihdam Merkezi Hizmete Girdi
İnegöl Belediyesi´nin iş arayan vatandaşlarla işverenleri buluşturacak İstihdam Merkezi Ofisi hizmete girdi. Belediye Başkanı Alper Taban, iş arayan vatandaşlara yardımcı olmak istediklerini ve bu sebeple bu merkezi hayata geçirdiklerini söyledi.
Tarih: 7.11.2018 12:16:03

İnegöl Belediyesi, iş arayan vatandaşlarla işverenleri buluşturacak İstihdam Merkezi projesini hayata geçirdi. Merkez belediye binası zemin katta oluşturulan İstihdam Merkezi Pazartesi günü itibariyle hizmet vermeye başladı.

 

EKSİK GÖRDÜĞÜMÜZ NOKTALARI TAMAMLIYORUZ

2 personelin görev aldığı merkezin açılışını kamuoyuna duyuran Belediye Başkanı Alper Taban, burada yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Bugün yine bir yeniliği paylaşmak adına sizlerle bir araya gelmiş bulunuyoruz. Biliyorsunuz 8 Kasım itibariyle göreve gelişimizin 1´inci yılını doldurmuş olacağız. Bu süreç içerisinde eksik gördüğümüz, daha neler katabiliriz dediğimiz diyebileceğimiz her ne varsa bunları hayata geçirmeye çalıştık. Bunlardan biri de İstihdam Merkezimiz. Benim de bulunduğum Belediye merkez binamız içerisinde yer alan İnsan Kaynakları Müdürlüğümüzü Beşinci Mevsim Kültür Merkezimize taşıdık. Buradaki odamızda bundan sonra 2 arkadaşımız İstihdam Merkezi olarak hizmet verecekler.”

------------------------------------------------------------------------

 

İŞ ARAYAN VATANDAŞLARIMIZA YARDIMCI OLMAK İSTİYORUM

“İnegöl nüfusuyla, ekonomisiyle gerçekten ciddi kazançlar sağlayan bereketli topraklar. Aslında istihdam denildiği zaman eksi istihdamdan bahsedebileceğimiz bir yer. Sadece kişilerin meslekleri ve yeteneklerine göre iş bulma pozisyonları noktasında iş bulma konusunda sıkıntılar yaşandığını düşünüyorum. Göreve geldiğimiz ilk günlerde 2017 Kasım ayında İstihdam Fuarı düzenlemiştik. Sonrasında yine İstihdam Fuarının ikincisini de düzenlemiştik. Bunun üzerine bir İstihdam Merkezimiz olsun istedik. Bunu da şöyle açıklamak istiyorum; bir Belediye Başkanı katıldığı açılışta, herhangi bir gittiği ziyarette önüne bu tür konular çok fazla geliyor. Sayın Başkanım ben iş arıyorum, iş bulmak istiyorum. Ben de bu konuda bir Belediye Başkanı olarak halkımıza, hemşerilerimize yardımcı olmak istiyorum. Ancak tabi iş deyince sadece belediyede veya bir kamu kurumunda iş bulmak değil. Özel sektör İnegöl´de çok güçlü. Fabrikalarımız var, imalatlarımız var, atölyelerimiz var, esnaflarımız var, pek çok iş yerimiz var. Bu gücü derli toplu olarak nasıl kullanırız noktasında düşündüğümüzde böyle bir istihdam ofisini açmanın faydalı olacağını düşündük.”

 

İŞKUR SİSTEMİ DE KULLANILACAK

“İş arıyorum diyen vatandaşlarımızın öncelikle başvuracağı İşkur Merkezimiz var. Devletimizin oluşturduğu bir kurum burası. İş ve iş arayanların bir araya geldiği bir kurum. Biz de bunun bir benzerini hayata geçireceğiz burada. Ben küçük notlar alarak kim iş arıyordu, adı neydi demekten ziyade ya da bana bir CV getir demekten ziyade; benim İstihdam Merkezime uğramanızı istiyorum diyerek burada kayıtlarını da alalım istiyorum. Ben burada bir teşekkürü de İşkur Müdürümüze yapmak istiyorum. Sağ olsun o da İşkur ekranlarını, panelini bizlere açarak bizim burada açık iş pozisyonlarını görmemizi de sağlıyor. Dolayısıyla biz burada İşkur üzerinden sunulmuş imkanları da bizlere gelen kişilere teklif etme şansını yakalamış olacağız. Ama tabi bunun yanı sıra özel sektördeki insan kaynaklarıyla da koordineli çalışarak onlardaki iş ihtiyaçlarını da tespit ederek oralara da yönlendirme yapmak istiyoruz. Yani mevcuttan daha yararlı hale nasıl gelirizin hesabını yapıyoruz.”

 

BUGÜNDEN DAHA FAYDALI OLACAĞIZ

“İstihdam Merkezimize gelen kişilerin yaş grupları, cinsiyetleri, meslekleri, tecrübeleri, ne tür iş aradıkları gibi tüm detayları alarak bunlar üzerinden bir analizde gerçekleştirelim istiyorum. Örneğin; yaptığımız analiz neticesinde diyelim ki 25-40 yaş aralığında bayanlar iş arıyorlar. Genelde de eğitim seviyeleri birbirine yakın. Şöyle yapabiliriz; bizim de mobilya sektörümüz var burada atölyelerimizde dikiş kursları açarak bu mesleği onlara edindirerek bu mesleği icra etmelerini sağlayabiliriz. Dolayısıyla sanayideki dikiş atölyelerinin ihtiyaçlarını bizim de görmüş olduğumuz iş arayan kişilerle birleştirerek daha faydalı olabileceğimizi düşünüyoruz. Bu ve bunun gibi analizlerle bugünden daha fazla faydalı olabileceğimizi düşünüyorum. Onun için bu merkezi kurduk. İnşallah bu merkez bugünden itibaren hizmet vermeye başlayacak. 2 arkadaşımızı da burada görevlendirdik. Burada toplayacağımız bilgilerle reel durumu da yakalamış olacağız. Bütün detayları burada kullandığımız program sayesinde görmüş olacağız. Merkezimizin hayırlı olmasını diliyorum. Arkadaşlarıma da kolaylıklar diliyorum. Halkımıza en güzel hizmeti buradan vermiş olacağız.”

 

Haber ve Fotoğraf: Osman GÜRBAŞ
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İstihdam Merkezi Hizmete Girdi
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Mobilya´ya İnegöl Damgası
Mobilya´ya İnegöl Damgası
İTSO Başkanı Yavuz Uğurdağ, ülke üretiminin yüzde 40´ını İnegöl´ün gerçekleştirdiğini söyledi.
Boyaya büyük zam
Boyaya büyük zam
İnegöllü boya firması sahibi Murat Balakuş, boya ve yan ürünlerinde geçtiğimiz yıldan bu yıla kadar yüzde 110´a varan zamlarla karşılaşıldığını dile getirdi.
İnşaatta düşüş yaşanıyor
İnşaatta düşüş yaşanıyor
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mahmut Demirtaş, inşaat sektöründe satışların geçen yıla oranlar yüzde 20-30 oranına düşüş yaşadığını belirtti.
Kadın Girişimcilerden Kaymakam Görücü´ye Ziyaret
Kadın Girişimcilerden Kaymakam Görücü´ye Ziyaret
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO), Kadın Girişimciler Kurulu Üyeleri, İnegöl´de kısa süre önce göreve başlayan Kaymakam Şükrü Görücü´yü ziyaret etti.
Arapların Göz Bebeği Oldu
Arapların Göz Bebeği Oldu
Eurolux firma sahibi Şemi Savaşçı tarafından üretilen Apollon modeli, giyinme odasını yatak odası ile birleştirdi. Türkiye´de ilk olarak üretilen bu ürün, özellikle fuara gelen Arap müşterilerin gözbebeği oldu.
40. MODEF EXPO Açıldı
40. MODEF EXPO Açıldı
40. Uluslararası İnegöl Mobilya ve Dekorasyon Fuarı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank´ın katılımı ile açıldı.
Yenice OSB´de Yönetim Değişti
Yenice OSB´de Yönetim Değişti
İnegöl Yenice Organize Sanayi Bölgesi´nde (Yenice OSB) Hasan Altunbaş´ın görevden ayrılması üzerine Yönetim Kurulu kendi arasında yeni görev dağılımı yaptı.
İZGÖREN´DEN ALTIN ÖĞÜTLER
İZGÖREN´DEN ALTIN ÖĞÜTLER
İnegöl Genç İşadamları Derneği´nin (İGİAD) düzenlediği “Tecrübe Alıyoruz” söyleşisinin konuğu olan Kişisel Gelişim Uzmanı Yazar Ahmet Şerif İzgören, “Değerlerle Yönetmek; Başarı, Hayat ve Liderlik” konularında katılımcılara altın değerinde öğütler verdi.
Timur Han´dan olay sözler
Timur Han´dan olay sözler
Mobiliyum AVM Yönetim Kurulu Başkanı Talha Timur Han, 06-11 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek olan Furniture İstanbul Mobilya Fuarı reklamlarının Mobiliyum AVM´de yapılmasına ilişkin MODEF Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Uğurdağ´ın yaptığı açıklamalara sert tepki gösterdi.
Kadın girişimci ve kuyumculara satış eğitimi
Kadın girişimci ve kuyumculara satış eğitimi
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası´nda (İTSO) odanın Kadın Girişiciler Kurulu üyeleri ve odanın üyesi kuyumculara Etkin Satış Teknikleri Eğitimi düzenledi. Önceki gün Oda hizmet binasında atölye çalışması şeklinde yapılan eğitimde, eğitmen Gökhan Yenipazar tarafından katılımcılara satış süreci ve teknikleri uygulamalı bir şekilde anlatıldı.
   Mobilya markaları ABD´de buluştu
Mobilya markaları ABD´de buluştu
İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği, dünyanın en önemli fuarlarından biri olan Highpoint 2018 Sonbahar Mobilya Fuar´ında Türk mobilyasını tüm dünyaya tanıttı. 13-17 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen fuarda yabancı ziyaretçilerin Türk mobilyasına ilgisi büyük oldu.
İnegöl mobilyasına övgü
İnegöl mobilyasına övgü
Kocaeli Sanayi Odası´nın (KSO) Mobilya Meslek Komitesi üyeleri İnegöl´e gelerek ilçedeki mobilya sektörü hakkında, İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası´ndan (İTSO) bilgi aldılar. İTSO Başkan Vekili Kenan Kender ile görüşen KSO heyeti İnegöl´ün mobilya sektöründeki başarıları gıpta ile takip ettiklerini söylediler.
İTSO´da bir ilk
İTSO´da bir ilk
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Yönetim Kurulu, Odanın 19 ayrı Meslek Komitesine kayıtlı üyeleri ile İTSO Merkez Binası´nda istişarelerde bulunmak üzere bir dizi toplantı düzenliyor.
İTSO Üyelerine Seminer
İTSO Üyelerine Seminer
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası´nda (İTSO) düzenlenen toplantıda inşaat sektöründe faaliyet gösteren oda üyeleri İmar Barışı konusunda bilgilendirildi.
MOSFED´den İndirim Kararına Destek
MOSFED´den İndirim Kararına Destek
Hazine ve Maliye Bakanlığının açıkladığı Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı kapsamında açıklanan yüzde 10 indirim uygulamasına birçok sektör ve marka katılırken, Türkiye mobilya sektörünün çatı kuruluşu Mobilya Dernekleri Federasyonuna (MOSFED) bağlı derneklerin üye firmaları aktif destek veriyor.
MOBİPAK´tan Uğurdağ´a Ziyaret
MOBİPAK´tan Uğurdağ´a Ziyaret
Mobiliyum AVM´de faaliyet gösteren perakende satış temsilcilerinin bir araya gelerek oluşturdukları Mobiliyum Perakendeciler Komitesi temsilcileri, önceki günlerde İnegöl Ticaret ve sanayi Odası Başkanı Yavuz Uğurdağ´ı makamında ziyaret ettiler.
Erdoğan´ı sansürlediler
Erdoğan´ı sansürlediler
MÜSİAD İnegöl Şubesi tarafından düzenlenen programla İnegöl´e gelen Gazeteci, Yazar, Analist Fatih Tezcan, darbe girişiminin yapıldığı 15 Temmuz gecesi Anadolu Ajansı ve TRT´nin Cumhurbaşkanı Erdoğan´ı sansürlediğini ileri sürdü.
Bakan Varank´a Davet
Bakan Varank´a Davet
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) heyeti, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank´ı ziyaret etti. İTSO Başkanı Yavuz Uğurdağ, Bakan Varank´ı 23-28 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan İnegöl Expo Fuarı´nın açılışına davet etti.
Fuar yerine festival
Fuar yerine festival
Mobiliyum AVM Yönetim Kurulu Başkanı Talha Temur Han, Ertuğrulgazi Mobilyacılar Derneği, İMOS, MODEF ve İTSO ile beraber hem yurtiçi, hem yurtdışında festivaller düzenlemekistediklerini açıkladı.
İhtiyaç sahibi öğrencilere yardım
İhtiyaç sahibi öğrencilere yardım
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO), 2018-2019 eğitim öğretim yılında da eğitim desteklerini sürdürüyor. İTSO, gelenek haline getirdiği eğitim destekleri kapsamında İnegöl´deki ilk ve ortaokullarda eğitim gören ihtiyaç sahibi 800 öğrenciye verilmek üzere hazırlanan yardım kolilerini okul idarecilerine teslim etti.
“Hedef; Üretim, Millileşme ve İstihdam Olmalı”
“Hedef; Üretim, Millileşme ve İstihdam Olmalı”
MÜSİAD İnegöl Şube Başkanı Halil Malkaç, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak´ın açıkladığı yeni ekonomi programına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi