Kadınlar her şeyin en güzeline layık
İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında “Yaşamın her alanında başarı ile görev alan kadınlarımız her şeyin en güzeline layık” dedi.
Tarih: 5.12.2018 12:01:37

İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 5 Aralık 1934 tarihinde “Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı” verilişinin 84.yılı nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladı.

“KADINLAR YARATILMIŞ EN NADİDE VARLIKLARDIR”

Taban mesajında; “Kadınlarımız, yalnız 5 Aralıkta ya da 8 Martta hatırlanmamalı, kadınlarımızın yılın her gününde tüm haklara sahip olduğu bilinmeli, karşılıksız sevginin, sonsuz hoşgörünün, emeğin ve sabrın ne demek olduğunu çocukluktan yetişkin birey olana kadar kendilerinden öğrendiğimiz kadınlar her şeyin en güzeline layıktır. Kadınlar sadece toplumumuzun yarısını oluşturdukları için değil, her şeyden önce birey ve sağlıklı nesillerin yetiştirilmesinde birinci derecede etkin oldukları için önemli ve değerlidir. Kadınlar yaratılmış en nadide varlıklardır. Kadınların, bir erkek kadar çalışkan, cesur ve bir o kadar da güçlü oldukları aşikardır” dedi.

İLK KADIN MİLLETVEKİLLERİNDEN İNEGÖLLÜ ŞEKİBE İNSEL

Avrupa, Amerika ve Asya´daki birçok ülkeden önce, 1934 yılında Türk kadının siyasi ve hukuki haklarına kavuştuğunu belirten Taban, “Ülkemizde kadınlara siyasetin kapısını aralayan Belediye Yasası, 03 Nisan 1930 yılında çıkarılmıştır. Böylece artık kadınlar belediye seçimlerinde seçme ve seçilme hakkı kazanmıştır. Kadınlara siyasetin kapısı tam anlamıyla 1934´te yapılan Anayasa değişikliği ile açılmıştır. Atatürk´ün önderliğinde kadınların iktisadi ve siyasal yaşama katılmaları yönünde 5 Aralık 1934´te kadınlara genel seçimlere katılma, milletvekili seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır. 08 Şubat 1935´te ise TBMM 5.dönem seçimleri sonucunda ise 17 kadın milletvekili ilk kez Meclis´e girmiştir. Bu hakkın verilmesinin ardından meclise giren ilk kadın milletvekillerinden birisi de İnegöllüdür. 1935 yılında yapılan milletvekili seçimlerinde İnegöl İsaören´den “Şekibe İnsel Hanım” Türkiye Büyük Millet Meclisi´ne giren ilk kadın milletvekillerindendir” açıklamasında bulundu.

VİLDAN YILMAZ GÜREL

Şekibe Hanım´dan sonra İnegöl´ün ikinci kadın milletvekilini çıkarmanın mutluluğunu yaşadığını belirten Taban, “Vildan Hanım, 24 Haziran 2018 seçimleri sonucunda 27.dönem Ak parti Bursa Milletvekili olarak, Şekibe İnsel´den sonra meclise giren İnegöllü ikinci kadın milletvekilimiz oldu. Kendisinin, İnegöl´ün hak ettiği hizmetleri alması noktasında elinden gelen tüm çabayı ve uğraşıyı verdiğini görmek bizleri ziyadesiyle mutlu ediyor” şeklinde konuştu.

“KADINLAR YAŞAMIN HER ALANINDA BAŞARIYLA GÖREV ALMAKTA”

1934 yılından bugüne kadar kadınlar, eğitimden sağlığa, yasama, yürütme ve yargıdan iş hayatına, siyasetten ekonomi ve spora kadar yaşamın her dalında başarıyla görev almışlar ve almaya da devam edeceklerdir diyen Taban, “ Bu kapsamda 1935 yılında Muallim Vahide Hanım İnegöl İdman Yurdu Spor Kulübünde başkanlığa seçilmiş ve bu bir ilk olarak tarihte yerini almıştır. Belediyemizin de ilk bayan başkan yardımcısı olan Gülhan Şahin ile teşviki mesai yapmamız ise bizler için bir onurdur. Bunların yanında farklı alanlarda İnegöl´de iz bırakan bayanları da kısaca hatırlayacak olursak; Bisiklet sporunda Türkiye birincilikleri olan Fidan Aşır, Boşnak Kızı Melço ve Rumeli Rüzgârları kitapları ile tanınan edebiyatçı –yazar Muzaffer Kaleoğlu ve İznik´teki Çini ve Seramik atölyesinde İznik, Kütahya çini ve seramik örnekleri, Bizans seramik objelerin imitasyonları konusunda farklı çalışmalar yapmaya devam eden Çini ve Seramik sanatçısı Nursen Güven ile daha burada ismini sayamadığımız İnegöllü kadınlarımız karşımıza çıkmaktadır” dedi.

Taban son olarak, “Fedakâr, vefakâr bu ülkeye kanını, canını veren kadınlarımızı, şükranla ve minnetle anarken, bu vesile ile başta ilçemiz ve ülkemiz olmak üzere tüm Kadınlarımızın 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Gününü ve Türk kadınlarının Cumhuriyetin ilanıyla beraber birçok Avrupa ülkesinden önce önemli siyasi ve sosyal haklar elde etmesinin 84. yılını kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

 

Haber ve Fotoğraf: Osman GÜRBAŞ

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Kadınlar şeyin güzeline layık
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İYİ Parti´ye 3 Aday Adayı
İYİ Parti´ye 3 Aday Adayı
31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilecek yerel seçimler için çalışmalarını sürdüren İYİ Parti İnegöl İlçe Başkanlığına, 3 isim belediye meclis üyeliği için başvuruda bulundu.
Bu zulmün hesabı sorulur
Bu zulmün hesabı sorulur
Saadet Partisi İnegöl İlçe Başkanı Hasan Eroğlu, evine odun kömür alamayan asgari ücretliden, başkalarının kaçak olarak kullandığı elektrik bedelini kayıp kaçak adı altında tahsil etmenin büyük bir zulüm olduğunu söyledi.
Hamzabeylilerin çilesi TBMM´YE taşındı
Hamzabeylilerin çilesi TBMM´YE taşındı
İnegöl- Yenişehir arası yapılan duble yol çalışması nedeniyle mahallelerine giriş yolu kapanan Hamzabeylilerin yaşadığı çile meclis gündemine taşındı.
Hakan Özdemir Sürprizi
Hakan Özdemir Sürprizi
İnegöl Başkanı Hakan Özdemir, İyi Parti İnegöl İlçe Yöneticileri ile yemekte bir araya geldi. Özdemir, İyi Parti, Hakan Özdemir´e İnegöl Belediye Başkan Adaylığı teklifinde bulundu.
Başkan Taban´dan Engelli Aileleri Evinde Ziyaret Etti
Başkan Taban´dan Engelli Aileleri Evinde Ziyaret Etti
İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, eşi ve kendisi görme engelli olan Mustafa Özdemir ile görme engelli Hasan İsmail´in ailesini evlerinde ziyaret etti.
İş yükümüzü 10 kat arttırdık
İş yükümüzü 10 kat arttırdık
İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, “İş yükümüzü geçmişe nazaran, yani bir yıl öncesine nazaran 10 kat arttırdık. 350 iş kaydı oluştururken, bugün itibariyle 2500 iş kaydı oluşturuyoruz.”dedi.
Belediye meclisi toplandı
Belediye meclisi toplandı
İnegöl Belediyesi Aralık ayı olağan Meclis Toplantısı bugün Belediye Ek Hizmet Binasında bulunan Meclis Salonunda gerçekleştirildi.
MHP´nin İlk Başkan Aday Adayı
MHP´nin İlk Başkan Aday Adayı
Ülkü Ocakları Eski Başkanı Uğur Bayram, Milliyetçi Hareket Partisi´nden İnegöl Belediye Başkan Adayı oldu.
Avrupa´da ilk sıradayız!
Avrupa´da ilk sıradayız!
Saadet Partisi İnegöl Kadın Kolları Başkanı Havva Şen, Türkiye´nin maden kazalarında dünyada 4´üncü Avrupa´da ilk sırada olduğunu söyledi.
Amacımız zihniyet dönüşümü
Amacımız zihniyet dönüşümü
İnegöl Belediyesi, yeni nesil belediyecilik kapsamında e-devlet kapısı olan www.turkiye.gov.tr üzerinde belediyenin mevcutta 5 olan hizmet sayısını 15´e yükselterek, Bursa´da bu hizmeti veren belediyeler arasında ilk sıraya yükseldi. Başkan Taban, “Amacımız bir zihniyet dönüşümü. Bu zihniyet dönüşümünü, yenilenmeyi her an, her saniye ve her dakika yapıyoruz.”dedi.
Başkan Taban, engelli personelle buluştu
Başkan Taban, engelli personelle buluştu
İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında İnegöl Belediyesi´nde görev yapan engelli personelle buluştu.
Seçme ve seçilme hakkı bir devrimdir
Seçme ve seçilme hakkı bir devrimdir
CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Ayşe Pakoğlu, “Türk Kadınına 84 yıl önce verilen seçme ve seçilme hakkının bir devrim olduğunu söyledi.
   Alper Taban´dan 112 Noktasına Ziyaret
Alper Taban´dan 112 Noktasına Ziyaret
Belediye Başkanı Alper Taban, 112 acil sağlık hizmetleri haftası nedeniyle İnegöl 2 No´lu acil sağlık hizmetleri istasyonunu ziyaret etti.
 DSP´ye başvurular devam ediyor
DSP´ye başvurular devam ediyor
Turizm sektöründe faaliyet gösteren Abdullah Gök Demokratik Sol Parti´den belediye meclis üyeliği başvurusunda bulundu.
Halkımızın umudu olmaya talibiz
Halkımızın umudu olmaya talibiz
DSP İnegöl İlçe Başkanı Halil Büyükışıklar, yerel seçimlerde halkın yine umudu olmaya talip olduklarını söyledi.
Kahyaoğlu, AK Parti´den aday adayı oldu
Kahyaoğlu, AK Parti´den aday adayı oldu
Cerrah Eski Belediye Başkanı Bekir Kahyaoğlu´nun oğlu, İşadamı Şemsettin Kahyaoğlu, AK Parti´den meclis üyeliği için başvuruda bulundu.
“Güzel bir şehir hayata geçirmek istiyoruz”
“Güzel bir şehir hayata geçirmek istiyoruz”
İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, “2019-2024 dönemi arasında inşallah en güzel ve en hızlı şekilde alt yapı sorununu çözümleyerek, beraberindeki üst yapı faaliyetlerini, kaldırımlarla ilgili, yollarla ilgili eksiklerimizi de tamamlayarak güzel bir şehir hayata geçirmek istiyoruz” dedi.
“Üretici para kazanamıyor”
“Üretici para kazanamıyor”
İnegöl Süt Üreticileri Birliği Başkanı Şaban Çetizli, süt üreticisinin yaşadığı sorunları dile getirmek için Ankara´ya gitti.
Yeni Pazar Alanının Kuraları Çekildi
Yeni Pazar Alanının Kuraları Çekildi
İnegöl Belediyesi´nin Akhisar, Baykoca ve Huzur Mahallelerine hizmet vermek adına yapımını tamamladığı ve kısa bir süre sonra hizmete girecek olan Yeni İnegöl Kapalı Pazar Alanının kura çekimi yapıldı. Pazarda yer alacak 110 esnafın yeri, yapılan kura çekimiyle belirlendi.
CHP´Lİ VE AK PARTİLİ BAŞKAN KARŞILIKLI ÇİFTETELLİ OYNADI
CHP´Lİ VE AK PARTİLİ BAŞKAN KARŞILIKLI ÇİFTETELLİ OYNADI
Yerel seçimler yaklaşırken, siyasetçiler de sokağa inmeye başladı. Bursa Mustafakemalpaşalılar Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği´nin düzenlediği geleneksel futbol turnuvasının ödül töreninde AK Partili Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ve CHP´li Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey karşılıklı çiftetelli oynadı
Önce İnegöl´ün Menfaati Gelir
Önce İnegöl´ün Menfaati Gelir
İnegöl´ün menfaatinin her şeyin önünde geleceğini belirten AK Parti İnegöl Belediye Başkan Aday Adayı İsmail Kösen, göreve seçildiğinde tuttuğunu koparan bir belediye başkanı olacağını söyledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi