Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
‘KALEMİN BEREKETİ´ Kent Müzesinde İzlenime Sunuldu
Albaraka Sanat´ın hazırlamış olduğu “Kalemin Bereketi” isimli Hat ve Tezhip sergisi, İnegöl Belediyesi işbirliği ile Kent Müzesi Serdar Rubacı sergi salonunda sanatseverlerin beğenisine sunuldu.
Tarih: 13.4.2019 09:08:29

Albaraka Sanatın katkılarıyla, geçmişten bugüne bozulmadan ve sürekli gelişerek yıllara meydan okuyan, şüphesiz geleneksel sanat anlayışımızın en önemli unsuru olan Hat ve Tezhip sanatının en güzel örneklerinin yer aldığı “Kalemin Bereketi” isimli Hat ve Tezhip Sergisi, bugün 14.30´da İnegöl Kent Müzesi Serdar Rubacı sergi salonunda düzenlenen törenle izlenime sunuldu.

İslam sanat anlayışında merkezi konumda yer alan kutlu bir sanat olan Hat ve Tezhip,  İlahî Kelam´ın görkem ve güzelliğini olağanüstü bir estetik duyarlılığa dönüştürmüştür. Hattatlar ve nakkaşlar yüzyıllar boyunca İlahi Kelam´ın güzelliğini yansıtma yolunda çok kıymetli eserler bırakmışlardır. İnegöl Kent Müzesinde bu güzelliklerin yer aldığı sergide, tefekkür ve gönül dünyasının derinliklerine nüfuz eden, beslendiği kaynaktan aldığı değerler sayesinde daha yüksek estetik seviyeye ve muhteva zenginliğine ulaşmış hat ve tezhip sanatının en güzel örneklerini ortaya koyan 32 eser yer alıyor. Aynı zamanda İnegöl Kent Müzesi´nin 112´nci sergisi olma özelliğini taşıyan sergi, Turizm Haftası münasebetiyle ilçe halkıyla buluşturuldu.

Farklı Ülkelerde Görücüye Çıktı

28 Nisan´a kadar açık kalacak serginin açılış törenine; Kaymakam Şükrü Görücü, Belediye Başkanı Alper Taban, siyasi parti temsilcileri, Albaraka Türk Genel Müdür Yardımcısı Nevzat Bayraktar, Albaraka Türk şube müdürleri ve temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı. Serginin açılış konuşmasını Albaraka Türk Genel Müdür Yardımcısı Nevzat Bayraktar yaptı. Bayraktar; “Albaraka Türk olarak geçmişi, geçmiş sanatımızı günümüze taşımak adına belli aralıklarla hat yarışmaları düzenliyoruz. Bu yarışmalardaki eserleri de bu tür sergilerde halkın beğenisine sunuyoruz. Bunu Türkiye ve çeşitli ülkelerde yapıyoruz. Bugün İnegöl´de de bunun için toplandık. Katılan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Kültür Sanattan Yoksun Bir Kişi, Yaşamın Her Noktasında Eksik Kalır

Belediye Başkanı Alper Taban ise Kent Müzesinde yeni bir serginin açılışında bir araya geldiklerini ifade ederek; “Bizler de aslında yeni bir döneme başlıyoruz. Ancak bu sabah Alanyurt bölgesinde devam eden çalışmaları yerinde incelerken, hakikaten hiç durmaksızın, kaldığımız yerden bütün projeleri hayata geçiriyoruz ve insanlara hizmet edecek, fayda sağlayacak, yararlı olacak işler yapmaya çalışıyoruz. İşin yaptığımız bu boyutu biraz daha insanların sosyal donatı ihtiyaçlarını karşılayacak türde ihtiyaç. Burada içerisinde bulunduğumuz organizasyon biraz daha kültürel ve sanatsal anlamda yaptığımız işlerden. Bunu da İnegöl Belediyesi hamdolsun dolu dolu gerçekleştiriyor. Bu dönem yenilenerek, tazelenerek oluşturduğumuz ekibimizle inşallah çok daha güzellikler imza atmak istiyoruz. Çünkü gerçekten kültür sanattan yoksun bir kişi üretim noktasında da, hayata bakış noktasında da veya diğer yaşamın her noktasında da eksik kalacağını düşünüyorum. Bu anlamda kültür sanat etkinliklerimizi daha da arttırmak istiyoruz” diye konuştu.

 

Kalemin Bereketi isimli tezhip ve hat sanatı sergisini paydaşlarla birlikte yaptıklarını ifade eden Taban, “Albaraka Türk´ün çok değerli yöneticileri buradalar. Müzemizde daha önce de dönem dönem sergiler gerçekleştirdik. Bugün 112´nci sergimizi açıyoruz. Her serginin arkasında bir emek, gayret, özveri var. Bugün de burada hat ve tezhip sergimizi aynı zamanda turizm haftası münasebetiyle açıyoruz. 28 Nisan tarihine kadar buradaki 32 eseri tüm sanatseverlerle buluşturmuş olacağız. Ben emeği ve katkısı olan herkese çok teşekkür ediyorum. Sergimizin hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

 

Geçmişini Bilmeyen Milletler, Geleceğine Yön Veremez

Kaymakam Şükrü Görücü de böyle güzel bir günde, böyle güzel bir serginin açılışında bulunmaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi. Görücü; “Gerek Genel Müdür Yardımcımız gerekse de Başkanımız serginin amacını ifade ettiler. Ben de serginin açılışında emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Geçmişini bilmeyen milletler, geleceğine yön veremez. Dolayısıyla bu sergi bizim açımızdan son derece önemli. Biz bu sergileri sadece ülkemizde değil, dünyanın değişik ülkelerinde de bizim neler yapabileceğimizi dünya ülkelerinin görmesi açısından son derece önemli. İçerisinde bulunduğumuz bina da çok önemli bir bina. Geçmişten günümüze İnegöl´ü en güzel şekilde tanıtan bir bina. Dolayısıyla biz daha buralarda çok birlikte olacağız” ifadelerinde bulundu.

 

Konuşmaların ardından Albaraka Türk Genel Müdür Yardımcısı Nevzat Bayraktar, Belediye Başkanı Alper Taban ile Kaymakam Şükrü Görücü´ye hediye takdiminde bulundu. Başkan Taban da Bayraktar´a hediye takdimi gerçekleştirdi. Daha sonra kurdele kesimi ile serginin açılışı gerçekleştirilerek eserler incelendi.

Haber ve Fotoğraf:Kurum Bülteni

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İnegöl Belediyesi´ne Çifte Ödül
İnegöl Belediyesi´ne Çifte Ödül
İnegöl Belediyesi, Atatürk bulvarı üzerinde “Bu Çöpler 1 Saatte Bu Caddeden Toplandı” şeklinde gerçekleştirdiği temizlik farkındalık billboardıyla A Awards Açıkhava Reklamları Yarışmasında Özel Uygulama ve Jüri Özel Ödülüne layık görüldü.
Çocuklar Sanatla Buluştu
Çocuklar Sanatla Buluştu
İnegöl Belediyesi, çocuk tiyatro gösterileri sezonunun finalini 13 Nisan´da sahnelenen “Karıncalar” isimli tiyatro gösterisiyle yaptı. Her hafta Cumartesi günü farklı bir oyunun minik sanatseverlerle buluştuğu gösterilere, sezon boyunca ilgi yoğun oldu.
‘SON ÇIKIŞ´ İnegöllü Sanatseverlerle Buluştu
‘SON ÇIKIŞ´ İnegöllü Sanatseverlerle Buluştu
Tiyatro Külliyen´in sahnelediği “Son Çıkış” isimli tek perdelik komedi gösterisi, Beşinci Mevsim Kültür Merkezinde İnegöllü sanatseverlerle buluştu.
Coşkun Sabah İnegöl´e Geliyor
Coşkun Sabah İnegöl´e Geliyor
Gençlergücüspor Kulübü 3 Mayıs Cuma günü ünlü sanatçı Coşkun Sabah´ın katılacağı Konser ve dayanışma Gecesi düzenleyecek.
İlk kafile yola çıktı
İlk kafile yola çıktı
İnegöl Belediyesi´nin her yıl farklı şehirlere düzenlediği kültür ve tarih gezileri kapsamında bu yıl ‘Kuruluştan Fethe İstanbul Kültür ve Tarih Gezisi´ sloganıyla düzenlenen İstanbul gezisi, Pazar gecesi ilk kafilenin yola çıkmasıyla start aldı.
Oyuncaklar diyarı görücüye çıktı
Oyuncaklar diyarı görücüye çıktı
İnegöl Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (İNESMEK) usta öğreticileri ve kursiyerlerinin 320 saatlik çalışma sonucu hazırladıkları Amigurimi modülünde 70 adet örgü oyuncak, Kent Müzesinde açılan sergide görücüye çıktı.
Gençlerden coşkulu konser
Gençlerden coşkulu konser
İnegöl Belediyesi THM Gençlik Korosu, “İki Ses Bir Avaz” isimli konserle dinleyicinin karşısına çıktı. Konuk sanatçılar Elif Avcı ve Ünal Zorer´in de sahne aldığı gece, büyük coşkuya sahne oldu.
Dünya Tiyatro Günü “OCAK” İle Kutlandı
Dünya Tiyatro Günü “OCAK” İle Kutlandı
İnegöl Belediyesi, 27 Mart Dünya Tiyatro Gününde İnegöl Belediye Tiyatrosunun sahnelediği “Ocak” isimli yetişkin tiyatro oyununu ilçe halkıyla buluşturdu. Gösteri sonunda Dünya Tiyatro Günü nedeniyle pasta kesimi gerçekleştirildi.
Muhtarlar İnegöllüler İçin Sahne Aldı
Muhtarlar İnegöllüler İçin Sahne Aldı
Bursa Büyükşehir Belediyesi Orkestrası bünyesinde kurulan ve tamamı muhtarlardan oluşan koro, BMKSM´nde düzenlenen konserde İnegöllülerle buluştu.
Gece Yolcuları Gurubu Coşturdu
Gece Yolcuları Gurubu Coşturdu
Millet ittifakı İyi Parti İnegöl Belediye Başkan Adayı Hakan Özdemir´in sponsorluğunda düzenlenen Gece Yolcuları Konseri, İnegöl kapalı spor salonunda İnegöllüleri coşturdu.
Kafkas yeni yüzüne kavuştu
Kafkas yeni yüzüne kavuştu
İnegöl Kafkas Folklor ve Kültür Derneği restorasyon çalışmalarının ardından yenilenen yüzüyle bugün yapılan görkemli açılışla eski yerinde hizmete girdi. Çok sayıda davetlinin katıldığı açılışta Kafkas Dansları Folklor ekibinin sunmuş olduğu gösteri büyük alkış aldı.
Türkü ve Halaylar ile Açıldı
Türkü ve Halaylar ile Açıldı
İnegöl Bitlisliler Kültür ve Yardımlaşma Derneği, türküler ve halaylar eşliğinde coşkulu bir kalabalık ile açıldı.
‘Yalan Dolan´ Sanatseverlerle Buluştu
‘Yalan Dolan´ Sanatseverlerle Buluştu
İnegöl Belediyesi, Cengiz Küçükayvaz Tiyatrosunun sahnelediği “Yalan Dolan” adlı 2 perdelik komedi oyununu kültür etkinlikleri kapsamında İnegöllü sanatseverlerle buluşturdu.
Gece yolcuları bu akşam İnegöllüler ile buluşacak
Gece yolcuları bu akşam İnegöllüler ile buluşacak
Ünlü müzik grubu gece yolcuları bugün saat 17:00 da İnegöl kapalı spor salonunda İnegöllüler ile bir araya gelecek ve ücretsiz konser verecek.
Okyanus Koleji Çanakkale Destanını Yaşattı
Okyanus Koleji Çanakkale Destanını Yaşattı
Özel İnegöl Okyanus Koleji öğrencileri ve Sinema, Dizi ve Tiyatro Oyuncusu Ahmet Yenilmez´in katılımıyla Çanakkale Zaferinin 104. Yıl dönümünde görkemli bir programla velilerin gönlünü fethetti.
Kültür ve tarih gezileri başlıyor
Kültür ve tarih gezileri başlıyor
İnegöl Belediyesi´nin her yıl farklı şehirlere düzenlediği kültür ve tarih gezileri kapsamında bu yıl ‘Kuruluştan Fethe İstanbul Kültür ve Tarih Gezisi´ sloganıyla İstanbul gezisi düzenlenecek. Yarın (20 Mart) kayıtları alınmaya başlayacak gezilerin son kayıt tarihi ise 30 Mart olarak açıklandı.
Erkekler Tasavvuf Korosundan 3 Aylara Özel Konser
Erkekler Tasavvuf Korosundan 3 Aylara Özel Konser
İnegöl Belediyesi Erkekler Tasavvuf Korosu, 3 ayların başlangıcına özel bir konserle sanatseverlerin karşısına çıktı. Bestekar Amir Ateş´in eserlerinden oluşan konserde, Kuran-ı Kerim tilaveti ve dualar da yapıldı.
“KORKMA” İnegöllü İzleyiciyle Buluştu
“KORKMA” İnegöllü İzleyiciyle Buluştu
Sinema, dizi ve tiyatro oyuncusu Ahmet Yenilmez´in “İstiklal Şairi” Mehmet Akif Ersoy´un hayatından kesitleri ve Çanakkale Destanı´nı anlattığı tek kişilik oyunu “Korkma” İnegöl´de izleyiciyle buluştu.
Tiyatro Sır Çanakkale Zaferini Sahneledi
Tiyatro Sır Çanakkale Zaferini Sahneledi
Tiyatro Sır tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar gününü ve 18 Mart Çanakkale Zaferi konulu tiyatro oyunu izleyiciler tarafından büyük beğeni topladı.
98. Yıldönümü İnegöl´de Kutlandı
98. Yıldönümü İnegöl´de Kutlandı
Artvin´in düşman işgalinden kurtuluşunun 98´inci yıldönümü düzenlenen etkinlikle kutlandı.
Kadınlar gününe özel konser
Kadınlar gününe özel konser
İnegöl Belediyesi TSM ve THM korolarının bayan üyeleri, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için sahne aldı. “Şarkılar Seni Söyler” isimli konsere ilgi yoğun oldu.