“Kaliteli bir iletişime ihtiyacımız var”
İnegöl Belediyesi´nin AHİD işbirliğiyle düzenlenen ‘Aile İçi İletişim´ konulu konferansın konuğu Psikolog Yılmaz Gürkan oldu.
Tarih: 15.10.2018 10:07:01

İnegöl Belediyesi´nin Aile Hayatını İyileştirme Derneği (AHİD) işbirliğinde toplumun yapı taşı olan aile müessesesinin önemini ortaya koymak adına başlatılan Evlilik Okulu eğitimleri sürüyor. Eğitimler kapsamında Cuma akşamı Psikolog Yılmaz Gürkan İnegöllülerle buluştu. “Aile İçi İletişim” konulu seminer, Sani Konukoğlu Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

 

Vatandaşların yoğun katılım gösterdiği konferansta aile kurumunun önemine vurgu yapan Psikolog Yılmaz Gürkan, katılımcılara; iletişim nedir, iletişim yöntemleri, iletişimin temel kuralları, anne baba ve genç arasında olumlu iletişimi engelleyen etmenler, neden dinlemeliyiz, nasıl daha iyi dinleriz, dinleme çeşitleri, etkin dinlemede sen-ben iletileri, iletişimde çatışma ve çözümleri konularında aktarımlarda bulundu.

 

Gürkan, ilişkinin niyetinin önemine de dikkat çekerek; “Nasıl bir düşünceyle başlıyoruz evliliğe? Anne baba olacağımızın garantisi yok. O yüzden bu ilişkinin niyetinde, bu ilişkiyi kurma ve sürdürmenin niyetinde herhangi bir problem yoksa, o anne babalıkta karı-kocalıkta çok iyi gidiyor. İlişkiyi sürdürmek için kaliteli bir iletişime ihtiyacımız var. O da beden diliyle, sözle bir birini anlamaya çalışmak, çok iyi dinlemekten geçiyor” dedi.

 

Sözsüz iletişimin sözlü iletişimden daha önemli bir husus olduğunun da altını çizen Gürkan, “Peki, iletişimde sözlü iletişim mi sözsüz iletişim mi daha önemlidir? Sözsüz beden dili daha önemlidir. Çünkü henüz ağzımızdan bir söz çıkmadan, göz göze geldiğimizde iletişim başlar. Yani önce beden dilimiz. Hiçbir şey söylemeden o kişinin hareketinden, kaşından, gözünden, elinden, kolundan biz bir anlam çıkarıyoruz. O yüzden yüzde 60-70 civarında daha önemli. Söz çok önemli değil aslında. Çocuklarla iletişimde de aslında sizin ne söylediğiniz değil ne yaptığınız önemli. Sigara içme diyoruz ama kendimiz içiyoruz. O söz boşta kalıyor. Önce biz davranışlarımızla ilgili bir takım değişiklikler yapacağız. Anne-babaların davranışlarındaki tutumlar, çocukta hemen etki gösteriyor. Akli yeteneklere sahip olan, daha iyi düşünen, daha iyi deneyimlere sahip olan yetişkinlerdir. Çocuk daha çocuktur adı üstünde. Ergenlik 12 ila 22 yaşları arasında. 25 yaşına kadar beynin gelişimi devam ediyor. Dolayısıyla 25 yaşından önce alınacak kararlar çok sağlıklı olmayabilir. Erkek evliliği düşünenler varsa, en azından 23´ü beklesinler. Çünkü henüz daha gelişim bitmiyor. Sağlıklı kararlar alabilme yeteneklerine sahip değiliz” şeklinde konuştu.

Çekirdek aile önemli

Yılmaz Gürkan, ailede dikkat edilmesi gereken bir diğer hususun da anne-babaların gereğinden fazla fedakarlık yapmaları olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Çocuklarını merkeze almaları ve bütün dünyalarını onların üzerine kurmaları. Evlilikte çocuk, evliliğin en önemli düşmanıdır aslında. Neden? Eğer sadece çocuk derseniz ve bütün dünyanızı onun üzerine kurarsanız evlilik sarsılmaya başlar. Çekirdek aile, o iki kişi ya da çocuk olursa üç kişi birbirine çok büyük bir bağlamla bağlanmalı.”

Konferans sonunda Belediye Başkan Yardımcısı Gülhan Şahin, kısa bir selamlama konuşması yaptı. Şahin, katılımcılara ve semineri veren Yılmaz Gürkan´a teşekkür etti. Konuşmanın ardından Psikolog Yılmaz Gürkan´a hediye takdimi yapıldı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Kaliteli iletişime ihtiyacımız
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Kosova Koleji´nde Dünya Diyabet Günü
Kosova Koleji´nde Dünya Diyabet Günü
14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle Kosova Eğitim Kurumlarında seminer düzenlendi. Kosova Eğitim Kurumları 8.sınıf öğrencilerinden Tip 1 Diyabetli olan Nisanur Kaya´nın uzman desteğinde hazırladığı sunumöğrencilerin ilgisini çekti.
Okyonus´ta satranç turnuvası
Okyonus´ta satranç turnuvası
Türkiye Satranç Federasyonunun düzenlediği, “Atatürk´ü Anma Satranç Turnuvası”geçtiğimiz hafta sonu İnegöl Okyanus Kolejinin ev sahipliği ile gerçekleştirildi.
Öğrencilerden örnek davranış
Öğrencilerden örnek davranış
Zeki Konukoğlu Anadolu Lisesi öğrencileri, gönüllü olarak katıldıkları etkinlikte Yeniceköy Mahallesinde bulunan DOSTUM merkezinde çevre temizliği yaptı.
Kosovalı Öğrencilerinden Annelere Mektup
Kosovalı Öğrencilerinden Annelere Mektup
Kosova Eğitim Kurumları 4. sınıf öğrencileri, İngilizce yazdıkları mektuplarını annelerine gönderdiler.
İnegöl İlkokulu´ndan Örnek Davranış
İnegöl İlkokulu´ndan Örnek Davranış
İnegöl İlkokulu 3-A sınıfı öğrencileri, sınıf öğretmenleri Elif Gümüş eşliğinde, Kitap ve Kırtasiye Malzemesi Toplama kampanyası gerçekleştirdiler.
“Benimle Okur Musun İnegöl?”
“Benimle Okur Musun İnegöl?”
Vehbi Koç İlkokulu, okullarında uygulanan ‘Benimle Okur Musun?´ projesi gereği 2. kez Atatürk Heykeli önünde toplanarak okuma seansı gerçekleştirdi. Okuma seansına tüm okul velileri ve öğrenciler ile idareciler ve öğretmenler katılım gösterdiler.
Koşarer´den Geri Dönüşüme Destek
Koşarer´den Geri Dönüşüme Destek
Fikriye Koşarer Anaokulu, Sıfır Atık Projeleri çalışması kapsamında geri dönüşümle hazırlanan en güzel alışveriş çantaları yarışmasında ödüllerini dağıttı.
Gökmen Dede İnegöl´ün Başkanı Oldu
Gökmen Dede İnegöl´ün Başkanı Oldu
Hacı Sevim Yıldız-5 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Gökmen Dede, 139 okul temsilcisinin oy kullandığı seçiminde 38 oyla İnegöl Öğrenci Temsilcisi Başkanı seçildi.
Kosovalı Öğrenciler Kızılay´ı Tanıdı
Kosovalı Öğrenciler Kızılay´ı Tanıdı
Özel Devrim Kosova İlkokulu, her yıl 29 Ekim-4 Kasım tarihleri arasında kutlanan Kızılay Haftası kapsamında çeşitli etkinlikler düzenledi.
Altın Nesil Öğrencileri Üniversite Gezisinde
Altın Nesil Öğrencileri Üniversite Gezisinde
Özel Altın Nesil Anadolu Lisesi 12. sınıf öğrencileri, Cumartesi günü İstanbul´a üniversite gezisi düzenlediler.
Kocatepe´den farkındalık çağrısı
Kocatepe´den farkındalık çağrısı
Alanyurt Kocatepe Ortaokulu´nda eğitim gören1500 öğrenci,“Maskeni Giy, Lösemili Çocuklara Sahip Çık” sloganı kapsamında 2-8 Kasım Lösemi Haftası münasebetiyle maske giyerek okula geldiler.
Karadağlı öğrenciler memnun kaldı
Karadağlı öğrenciler memnun kaldı
30 Ekim-02 Kasım 2018 tarihleri arasında Kardeş Okul Projesi kapsamında Prof. Dr. Selçuk Yahşi Ortaokulu´nun misafiri olan Karadağlı öğrenci grubu, İnegöl´den memnun bir şekilde ülkelerine döndüler.
Kosovalı Öğrencilerin Tiyatro Heyecanı
Kosovalı Öğrencilerin Tiyatro Heyecanı
Özel Devrim Kosova Fen Lisesi öğrencileri, Uğultu Sanat Derneği etkinlikleri kapsamında sahnelenen “Eniştenin Suçu Ne?” isimli tiyatro oyununa yoğun ilgi gösterdiler.
Karadağlı Öğrencilerden İnegöl´e Ziyaret
Karadağlı Öğrencilerden İnegöl´e Ziyaret
Prof. Dr. Selçuk Yakşi Ortaokulu,“Kardeş Okul” projesi kapsamında Karadağ ülkesinin Rozaje Kenti 25 Mayıs Ortaokulu öğrencilerini ağırlıyor. İnegöl´de çeşitli protokol ziyaretleri gerçekleştiren heyet, akabinde şehrin tarihi bölgelerine ziyaretlerde bulunacak.
HEM Kurslarına Yoğun İlgi
HEM Kurslarına Yoğun İlgi
2018-2019 eğitim öğretim sezonunda Halk Eğitim Merkezi bünyesinde şuana kadar açılan 246 kursa 4 bin 566 vatandaş katılım gösterdi.
Evlilik okulu eğitimleri sürüyor
Evlilik okulu eğitimleri sürüyor
İnegöl Belediyesi´nin AHİD işbirliğiyle düzenlediği Evlilik Okulu kapsamında ‘Çocuk Eğitimi´ konusunda “Terbiyeli Çocuğum” ismiyle düzenlenen konferansta konuşan Uzman Psikolog Abdülaziz Yılmaz, “Bugün çocuk yetiştirmek var olmak ya da teslim olmak arasında yapacağımız tercihtir” dedi.
Yapıcı bir rol üstlenmeliyiz
Yapıcı bir rol üstlenmeliyiz
Milli Eğitim Bakanlığı 2023 Eğitim Vizyonu Belgesi´ni değerlendiren Eğitim-Bir-Sen İnegöl Şube Başkanı Sinan Aktaş, “Geleceğimiz açısından hep birlikte başarmak zorunda olduğumuz eğitim konusundaki ödevimiz, hepimizden paylaşma, dayanışma ve yapıcı rol üstlenmeyi beklemektedir” dedi.
Kosova´dan Liderlik ve Girişimcilik Semineri
Kosova´dan Liderlik ve Girişimcilik Semineri
Özel Devrim Kosova Fen Lisesi tarafından öğrencilere yönelik gerçekleştirilen Liderlik ve Girişimcilik Seminerlerinin bu ayki konuğu Sağlık Bilimleri Üniversitesi Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Cerrahisi Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Esra Özçakır oldu.
Bilal Erdoğan´ı İnegöl´e Davet Ettiler
Bilal Erdoğan´ı İnegöl´e Davet Ettiler
Abdülhamid Han Kültür ve Eğitim Derneği, Bilal Erdoğan´ı İnegöl´e davet etti.
Kaymakam Görücü´ye ziyaret
Kaymakam Görücü´ye ziyaret
Özel İnegöl Doğa Fen ve Anadolu Lisesi Müdürü Leyla Durmuş, İnegöl´e atanan Kaymakamı Şükrü Görücü´yü makamında ziyaret etti.
      Kırcalı MTAL´in başarısı ödüllendirildi
Kırcalı MTAL´in başarısı ödüllendirildi
Kitap Okuma Etkinliği Yarışması´nda başarılı olan Kırcalı MTAL´i öğrenciler, Milli Eğitim Müdürü Fatih Bilican tarafından ödüllendirildi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi