Köylünün pişmanlığı!
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı´nca, ülke genelinde gerçekleşen tapu kadastro tarlaları birleştirme ve düzleme işlemleri ile Devlet Su İşleri´nin çalışmaları köylüleri isyan ettirdi.
Tarih: 13.11.2019 19:20:06

Tapu Kadastro Müdürlüğü tarafından kırsal halka sunulan haritalar ve sözleşmelerle yapılacak olan düzenlemeler Yenişehir´e bağlı kırsal Akbıyık Mahallesi halkının ortak oyları ile kabul gördü, ancak sözleşme sonradan pişmanlığa yol açtı.

Çalışmalara tepki gösteren Çiftçi Ahmet Oğuz , “Tapu Kadastro Müdürlüğü´nün toplulaştırma çalışmaları büyük bir mağduriyete yol açtı. Tarlalarımızın kenarlarında bulunan ağaçları kesmek zorunda kaldık. Birçok meyve ağacı, ceviz, fındık ve kerestelik kavak ağaçlarımız kökünden söküldü. Çoğu çiftçiye tahsis edilen tarlalar taş, odun, diken pislikleri ile dolu. Yıllarca bakımını yaptığımız tarlalarımızdan olup, bakımsız ve kurak tarlalara geçmek zorunda kaldık. Bu çalışma beni ve birçok çiftçiyi zor durumda bıraktı.” şeklinde konuştu.

KAZANCIMIZ AZALACAK

İçerisinden yolların geçtiği tarlaların olduğunu belirten oğuz, “Yol sorunu yaşanan tarlalara geçiş imkanı sağlamaya çalışıyorlar. Ama tarlalar neredeyse yolun içinde bulunuyor. Tarla yolu değil sanki otoban yapıyorlar. Örneğin 10 dönümlük tarla varsa yaklaşık 1,5 dönümü yola gidiyor. Bu durum verimlilik anlamında da bizleri zora sokuyor. Bu yıl bu tarladan kazanacağım parayı gelecek yıl ürünün fiyatı aynı kalsa bile aynı geliri elde etmem mümkün değil. Tarlalarımızı bütün halde bizlerle verip daha az sorun yaşayacağımızı söylediler ama bunun tam tersi oldu.” dedi.

‘HALK TEPKİLİ´

Mahalle halkının sonradan tarla bütünleştirme projesine karşı çıktığını ama ellerinden bir şey gelmediğini söyleyen Oğuz, “Tapu Kadastro imzaları attıktan sonra bize yeni haritalar getirdi.  Haritayı inceleyip yapılan birleştirmeleri ve haritada çizilen yolları gördüğümüzde sözleşmeye itiraz ettik. Bir süre sonra müdüriyetten bize geri dönüş yaptılar. Yapılan geri dönüşte sözleşmenin imzalandığından ve artık geri dönüşünün olmadığından bahsettiler. Bu sözleşmeye sadece bizim mahallemiz değil çevre mahalleliler de karşı çıktı.” diye konuştu.

İşlerimizi Aksatıyor

Yapılan çalışmaların hala sürdüğünü söyleyen Ahmet Oğuz, “Tarla sınırlarını belirleme ve yol yapım çalışmaları iki ay önce başlamıştı. Çalışmaların devam etmesi bizim işlerimizi de aksatıyor. Geçtiğimiz yıl bu sıralar herkes ekim ve sürme işlerini bitirirdi. Bu sene yeterli yağışın olmaması ve tarla bütünleme çalışmalarının devam etmesi nedeniyle tarlalarımızı süremedik. İşlerimiz aksadı” açıklamasını yaptı.

 

DSİ İŞİNİ YAPMIYOR

 

Devlet Su İşleri´nin Çiçeközü Sulama Barajı´ndan döşedikleri sulama sistemlerinde de sorunlar yaşandığını belirten Oğuz, “Bir ay önce Akbıyık Mahallesi 204 ada 2 no´lu parselde bulunan tarlamı kontrol etmeye geldiğimde DSİ´nin döşediği sulama borusunun su kaçırdığını gördüm. Tarlamın bir bölümü hala su içinde. Bursa Bölge Müdürlüğü´nü aramama ve dilekçe yazmama rağmen bir onarım yapılmadı. Çalışanlar gelerek keşif yaptılar ama onarım için gelen olmadı. Gördüğünüz gibi tarla çamur içinde. Dün tarlamı sürmeye çalıştım fakat çamur izin vermedi. Buraya ekim yapsam bile sudan dolayı beklenen mahsulü alamayacağım. Su boruları döşeme esnasında tarlamdaki mahsul zarar gördü. Ayrıca DSİ´nin yaptığı bazı vanalar yolun ortasında yer alıyor.” ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Köylünün pişmanlığı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MOBİLYACILAR ODASINDAN İTALYA SEYAHATİ
MOBİLYACILAR ODASINDAN İTALYA SEYAHATİ
Mobilyacılar Odası ve Griffin Turizm işbirliğinde organize edilecek 2020 İSaloni Milano Fuar organizasyonu kayıtları başladı.
Mobilya Sektörü 2 Milyar Dolarlık İş Hacmi İçin Buluşuyor
Mobilya Sektörü 2 Milyar Dolarlık İş Hacmi İçin Buluşuyor
Türkiye mobilya sektörünün tüm paydaşlarını aynı platformda bir araya getiren İMOB, Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) ve Ticaret Bakanlığı işbirliği ile 16. kez kapılarını açmaya hazırlanıyor. 2 milyar dolarlık bir iş hacmi oluşturması beklenen organizasyon kapsamında konuşan MOSFED Başkanı Ahmet Güleç, başta Amerika ve Çin olmak üzere Avrupa, Asya, Afrika ve Orta Doğu´nun hedef ülkelerinden 50 bine yakın yabancı ziyaretçi beklediklerini aktardı.
İYİ PARTİ´DEN DOĞU TÜRKİSTAN AÇIKLAMASI
İYİ PARTİ´DEN DOĞU TÜRKİSTAN AÇIKLAMASI
İyi Parti İnegöl İlçe Başkanı Fikret Fidan, Doğu Türkistan´da devam eden Çin zulmü nedeni ile toplu katliamlara ve işkencelere maruz kalan Doğu Türkistanlı Müslümanların çektiği eziyetlere dikkat çekerek, “Doğu Türkistan´da soydaşlarımızın yaşadığı mezalim karşısında sözler kifayetsiz, tepkiler yetersiz kalır” dedi.
39 MİLYON TL İŞSİZLİK MAAŞI ÖDENDİ
39 MİLYON TL İŞSİZLİK MAAŞI ÖDENDİ
İŞKUR İnegöl Müdürlüğü 2019 yılında toplam 6 bin kişiyi, kamu ve özel sektörde çeşitli işlere yerleştirdi. Ayrıca çalışmayan vatandaşlara 39 Milyon TL işsizlik maaşı ödendi.
Müslüman Türkler Unutulmadı
Müslüman Türkler Unutulmadı
İnegöl Kafkaspor Kulübü, Kafkas Folklör Derneği ve Kafkas Sosyal Yardımlaşma Derneği tarafından Fatih Cami´nde Doğutürkistan´da işkence ile öldürülen Müslüman Türkler için Kuran-ı Kerim hatmi okudu.
Mahalleli İstan Etti
Mahalleli İstan Etti
Kış aylarında inegöl mobilya sanayi ve ağaç işlerinde bilinçsiz bir şekilde atıkların sobaya atılarak yakılması havamızı kirletiyor. Sobadan çıkan duman sokağı kaplarken göz gözü görmez oldu. Mahallede yaşayanlar ise bu durumdan oldukça rahatsız olduklarını belirterek, yetkilileri göreve çağırdılar.
Ekmekçi Ailesinin Acı Günü
Ekmekçi Ailesinin Acı Günü
İnegöl Belediyesinde yıllardır Başkan şoförlüğü yapan Adnan Ekmekçi´nin babası Mustafa Ekmekçi (70) geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.
“Yukarı bir ivme var”
“Yukarı bir ivme var”
İnşaat sektörüyle iligli gelişmeleri değerlendiren İnegöl Müteahhitler Derneği Başkanı Yusuf Şehitoğlu, “Piyasalarda önceki aylara göre yukarı bir ivme görüyoruz” dedi.
Ayak uyduramayan batar
Ayak uyduramayan batar
Bağımsız Denetçi-Mali Müşavir Sebahattin Temiz, sektörlerin dönüşümü ve firmaların sürekliliği açısından dijital dönüşüm ve bütçe planlamasına dikkat çekti.
ENGELLİLER KAMU SPOTU SİNEMADA İZLEYİCİYLE BULUŞUYOR
ENGELLİLER KAMU SPOTU SİNEMADA İZLEYİCİYLE BULUŞUYOR
Kent Konseyi´nin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü için hazırladığı ve Belediye Başkanı Alper Taban´ın da yer aldığı kamu spotu şeklinde hazırlanan klip, Pink Sinema Salonlarında film öncesi ve film aralarında izleyiciyle buluşuyor.
Engellileri coşturan organizasyon
Engellileri coşturan organizasyon
Uluslar Arası Mesleki Eğitim Derneği (UMED) Sosyal sorumluluk projeleri kapsamında, Özel Mimar Sinan Engelli Bakım Merkezi iş birliğinde engelliler haftası münasebetiyle bir dizi etkinlik düzenlendi.
Kurum içi eğitimler sürüyor
Kurum içi eğitimler sürüyor
İnegöl Belediyesi, hizmet içi eğitim seminerleri ile personelin kişisel gelişimini ve motivasyonunu artırmaya devam ediyor. Bu kapsamda iletişim ve resmi yazılarda uyulacak kurallar konulu iki ayrı eğitim düzenlendi.
Başkan Taban´ın izmarit tepkisi
Başkan Taban´ın izmarit tepkisi
Belediye Başkanı Alper Taban “İzmaritleri çöp olarak görmemiz için acaba daha ne kadar büyük olması gerekiyor? Atıyoruz, kirletiyoruz ama farkında değiliz” dedi.
İNEGÖL DEPREME HAZIR DEĞİL
İNEGÖL DEPREME HAZIR DEĞİL
Geçtiğimiz günlerde Balıkesir merkezli yaşanan depremin İnegöl´de de hissedilmesi, ‘İnegöl Depreme Hazır mı´ sorusunu bir kez daha akıllara getirdi.
Cinkarataş, son yolculuğuna uğurlandı
Cinkarataş, son yolculuğuna uğurlandı
Önceki gün hayatını kaybeden İnegöl basın sektörünün kurucularından Dursun Cinkarataş, son yolculuğuna uğurlandı.
Yetki belgesinde süre uzatıldı
Yetki belgesinde süre uzatıldı
İnegöl Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Melih Uçaravcı, taşınmaz ticaretiyle iştigal edenlerin bu faaliyetlerine devam edebilmeleri için gereken yetki belgesi alma süresinde uzatmaya gidildiğini belirtti.
BÜTÇE ONAYLANDI
BÜTÇE ONAYLANDI
Bursa Büyükşehir Belediyesi´nin 2020 mali yılı gelir bütçesi 2 milyar 800 milyon TL, gider bütçesi de 2 milyar 600 milyon TL olarak kabul edildi.
Hizmetlere sahip çıkılmıyor
Hizmetlere sahip çıkılmıyor
İnegöl Belediyesi´nin Kurşunlu Mahallesinde yapımını kısa bir süre önce tamamladığı ve Şehit Hüseyin Gencer´in adının verildiği çocuk oyun alanı, açılışı yapılamadan kendini bilmez kişilerce tahrip edilerek kullanılamaz hale getirildi.
PROJE ONAYLANDI
PROJE ONAYLANDI
İnegöl Belediyesi´nin tarıma ilişkin projeleri hakkında açıklama yapan Başkan Taban, üreten Çiftçiler Kooperatifi bünyesinde TKDK desteği ile kurulacak soğuk hava deposunun projesinin onaylandığını ifade etti.
 Gaziler madalyalarına kavuştu
Gaziler madalyalarına kavuştu
İnegöl´de Kıbrıs Barış Harekatı´na katılan 27 gazi için madalya ve berat tevcih töreni yapıldı. Gaziler ve aileleri, 45 yıl sonra madalyalarına kavuşmanın gurur ve mutluluğunu yaşadı.
İnegölspor´dan başsavcıya ziyaret
İnegölspor´dan başsavcıya ziyaret
İnegölspor Kulüp Başkanı Münür Kanar ile yönetim kurulu üyeleri, İnegöl Cumhuriyet Başsavcısı Zekeriya Alper İnanç´ı makamlarında ziyaret etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ