AJANS-YORUM-MATBAA HİZMETLERİ-(0224-7110828)
Mucit Öğrencilerden İnegöl´de Muhteşem Şov
Bursa Teknik Üniversitesi Uzay, Havacılık ve Savunma Sanayii Topluluğu ve İnsanlık Yararına Teknoloji Topluluğu üyesi öğrencilerin geliştirdiği dronelar, sabit kanatlı insansız hava araçları ve sualtı araçları, İnegöl Belediyesi´nin düzenlediği etkinlikle İnegöl´deki öğrencilere sunuldu.
Tarih: 15.10.2019 18:22:17

Bir yandan şehri geleceğe taşıyacak projeleri hayata geçirirken bir yandan da geleceğimizi inşa edecek gençlere doğru yön verme adına farklı etkinlikler düzenleyen İnegöl Belediyesi, bu kapsamda Bursa Teknik Üniversitesi işbirliği ile İnegöl´de Drone Şov düzenledi. Amacı BTÜ´nin başarılar elde etmiş öğrencilerinin kendi imkanlarıyla yaptığı drone, insansız hava aracı ve sualtı aracı gibi teknolojileri İnegöl´deki öğrencilere de göstererek bu anlamda öğrencilerin cesaretini arttırmak, kendilerinin de bu başarıları elde edebileceğini göstermek olan etkinlikte, BTÜ öğrencilerinin aynı zamanda bir millileşme hareketi olan kendi geliştirdikleri teknolojik araçlar Atatürk Anıtı önündeki alanda izlenime sunuldu.

 

İNEGÖL TANITILDI

Bursa Teknik Üniversitesi, Rektör Prof. Dr. Arif Karademir ile birlikte öğretim görevlileri ve Havacılık ve Savunma Sanayii Topluluğu ile İnsanlık Yararına Teknoloji Topluluğu üyesi öğrencilerin katılımıyla yaklaşık 40 kişilik bir grupla İnegöl´e geldi. BTÜ heyeti, heykel önünde yapılan etkinlik öncesi Oylat, Oylat Mağarası ve DOSTUM tesislerini gezme fırsatı da buldu. Bu sayede öğrencilere İnegöl tanıtılmış oldu.

 

YEMEKTE PROTOKOLLE BİR ARAYA GELDİLER

Oylat turu sonrası BTÜ heyeti DOSTUM tesislerinde öğle yemeği yedi. Yemekte gruba Kaymakam Şükrü Görücü, AK Parti Bursa Milletvekili Vildan Yılmaz Gürel ve Belediye Başkanı Alper Taban da eşlik etti. Yemek sonrası öğrencilerle sohbet etme imkanı da bulan protokol üyeleri, yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi aldı.

 

16.00´da ise Bursa Teknik Üniversitesi Havacılık ve Savunma Sanayii Topluluğu ile İnsanlık Yararına Teknoloji Topluluğu üyesi öğrencilerin kendi imkanlarıyla yaptıkları drone, insansız hava aracı ve sualtı araçları Atatürk Anıtı önündeki alanda sergilendi. Burada vatandaşlara çay ikramları da yapıldı. Okullardan gelen öğrenciler, BTÜ öğrencilerinin hazırladığı araçlar ilgiyle inceleyerek bilgiler aldılar. Dronelarla gösteri uçuşları da yapıldı.

 

GENÇLERİMİZİ DESTEKLEMELİYİZ

Burada bir açıklama yapan Belediye Başkanı Alper Taban, “Bugün heykel önünde Bursa Teknik Üniversitemizin öğrencilerinin yaptığı gösterileri izledik. Biliyorsunuz Bursa Teknik Üniversitemiz öğretim hayatında yeni ama başarılarıyla bundan sonra kısa zamanda adından sıkça söz ettirecek bir üniversite. Çok yakın zamanda da Teknofest´e katılarak 10 üniversiteden biri olarak orada yer aldılar. Özellikle drone, uçak ve sualtı kameralı sistemleriyle orada hünerlerini, başarılarını sergilediler. Biz de Bursa Teknik Üniversitemizin öğrencilerinin, teknik ekibin bu güzellikleri şehrimize gelerek buradaki öğrencilerimizle paylaşsınlar istedik. Çünkü artık gerçekten bunu yapabilecek olan jenerasyon genç neslimiz ve bu konuda eğitim almış arkadaşlarımız. Dolayısıyla onları her türlü desteklemek ve örnek teşkil etmesi adına üniversitemizi İnegöl´de ağırlamış olduk. Aynı zamanda Oylat´ı, Oylat Mağarasını ve DOSTUM tesislerimizi de gezdirerek şehrimizi tanıtma fırsatı bulduk. Ben çok kıymetli Rektörümüze, yöneticilerimize ve öğrenci kardeşlerimize teşekkür ediyorum. İnşallah bunları gören diğer öğrenci kardeşlerimize de bunlar özendirici olur ve faydaya dönüştürürler” dedi.

 

ÖZEL İHTİYAÇLARA GÖRE DRONE ÜRETİMİNE BAŞLADILAR

Bursa Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Lekesiz ise “Biz burada Bursa Teknik Üniversitesi Uzay, Havacılık ve Savunma Sanayii Topluluğu ve İnsanlık Yararına Teknoloji Topluluğu olarak bulunmaktayız. Genellikle Teknofest yarışması kapsamında milli teknoloji hamlesine katkıda bulunmak için insansız hava araçları, sualtı araçları ve robotlar tasarlıyoruz. Bunları da yarışmalarda yarıştırıyoruz. Şimdi artık yavaş yavaş profesyonelleşmeye doğru adım atıyoruz ve özel ihtiyaçlara göre Harita Mühendislerinin, emniyetimizin ve diğer kurumların ihtiyaçlarına göre kişiye özel, göreve özel drone tasarlama faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bu anlamda Bursa Teknik Üniversitesi adına İnegöl Belediyesine de teşekkür ediyoruz davetleri için” diye konuştu.

 

BİZ BU İŞİ MİLLİLEŞTİRMEK İSTİYORUZ

Konuşmasında milli teknoloji hamlesi vurgusu da yapan Lekesiz; “Rektörümüzün de sürekli olarak vurguladığı gibi bu teknolojileri üretecek olan gençlerimizin bu teknolojilere elleri dokunarak kendilerinin bir şeyler yaparak oluşturmasını sağlıyoruz. Şuan tabi ki istediğimiz noktada değiliz. Aslında planladığımızın çok gerisindeyiz ama bunlar birer hamledir. Teknofest´in sloganında olduğu gibi milli teknoloji hamleleridir. Biz artık bu işi millileştirmek istiyoruz. Bu amaçla çalışmalarda bulunuyoruz. Görmüş olduğunuz tüm bu ürünler de bunun neticesidir. Bunları hepsi projesinden tasarımına kadar öğrencilerimizin kendi yaptığı çalışmalar. Bu çalışmaları gençlerle buluşturmak da bizim için çok önemli” açıklamalarında bulundu.

Haber Merkezi

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ÖĞRENCİLERİN İÇİNİ ISITAN JEST
ÖĞRENCİLERİN İÇİNİ ISITAN JEST
İnegöl Belediyesi, vize haftasına girilen UÜ İnegöl Yerleşkesinde üniversite öğrencilerinin sınav yoğunluğunda kahvaltı hazırlamakla vakit kaybetmemeleri ve günün en önemli öğünü olan kahvaltılarını ihmal etmemeleri adına 2 hafta boyunca kampüs alanında çorba ikramı yapacak.
Vergi dilimi sabitlenmeli
Vergi dilimi sabitlenmeli
Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen ilçe başkanı Sinan Aktaş, “Devletin, gelir vergisinde hem matrah oyunu, hem de ücretlilerin maaşlarından daha fazla gelir vergisi tahsil etme huyu artık değişmelidir” dedi.
Genç Kızılay İlk Faaliyetini Gerçekleştirdi
Genç Kızılay İlk Faaliyetini Gerçekleştirdi
Kızılay İnegöl Şubesi bünyesinde faaliyet gösteren Genç Kızılay 29 Ekim haftası kapsamında Bursa Uludağ Üniversitesi İnegöl Meslek Yüksekokulu´nda “İstiklal Harbinde Hilal-i Ahmer” temalı fotoğraf sergisi düzenledi.
İDH´de diyabete dikkat çekildi
İDH´de diyabete dikkat çekildi
14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle İnegöl Devlet Hastanesi´nde düzenlenen programda, tiyatro eşliğinde diyabete dikkat çekildi.
Uygunsuz yapılara af yok
Uygunsuz yapılara af yok
İnegöl Belediyesi, kural dışı imar uygulamalarına karşı denetimlerini sürdürüyor. İmar planına aykırı yapılar tek tek kaldırılıyor.
Dursun Ali Erzincanlı ile şiir dolu gece
Dursun Ali Erzincanlı ile şiir dolu gece
İnegöl Belediyesi, Mevlidi Nebi Haftası etkinlikleri kapsamında Dursun Ali Erzincanlı´yı İnegöllülerle buluşturdu. Şiir dolu gecede, Erzincanlı anlatımlarıyla da gönülleri okşadı.
Köylünün pişmanlığı!
Köylünün pişmanlığı!
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı´nca, ülke genelinde gerçekleşen tapu kadastro tarlaları birleştirme ve düzleme işlemleri ile Devlet Su İşleri´nin çalışmaları köylüleri isyan ettirdi.
10 ayda 2,6 milyar dolar ihracat
10 ayda 2,6 milyar dolar ihracat
Türk mobilya sektörü, 179 ülkeye 2019´un ilk 10 ayında yaklaşık 2,6 milyar dolarlık ihracat yaptı. İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, gerçekleşen mobilya ihracatının yaklaşık yüzde 64´ünün Marmara Bölgesi´nden karşılandığını söyledi.
Uzun Süre Ambulansın Gelmesini Bekledi
Uzun Süre Ambulansın Gelmesini Bekledi
Bursa-Ankara karayolu üzerinde meydana gelen kazada PTT´de görevli motosiklet sürücüsü yaralandı. Yaralıya ilk müdahaleyi ise nöbetten çıkan ve evine kendi aracıyla giden bir 112 çalışanı yaparken, 112 ambulansının olay yerine geç gelmesi tepkilere neden oldu.
İDH´DE DİYABETE DİKKAT ÇEKİLDİ
İDH´DE DİYABETE DİKKAT ÇEKİLDİ
Uzmanlar tarafından çağın vebası olarak adlandırılan diyabet pek çok kişinin yaşamını olumsuz etkiliyor. 14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle İnegöl Devlet Hastanesinde program düzenlenerek tiyatro eşliğinde diyabete dikkat çekildi.
Eğitimci Yazar Geylani Akan İnegöllülerle Buluştu
Eğitimci Yazar Geylani Akan İnegöllülerle Buluştu
İnegöl Belediyesi´nin AHİD işbirliğiyle düzenlediği Evlilik Okulu kapsamında gerçekleştirilen seminerlerin bu hafta ki konuşmacısı Eğitimci Yazar Geylani Akan oldu. “Salih Evlat Nasıl Yetiştirilir” konulu seminer Sani Konukoğlu Konferans Salonunda gerçekleştirildi.
İlki Çanakkale´de açılacak
İlki Çanakkale´de açılacak
NDesing´in Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güleç, 11 Kasım Ağaçlandırma Seferberliğine 11 Hatıra Ormanı oluşturarak destek vereceklerini duyurdu.
Esentepe´nin Yeni Yaşam Alanı Hizmete Girdi
Esentepe´nin Yeni Yaşam Alanı Hizmete Girdi
İnegöl Belediyesi, Alanyurt bölgesi Esentepe Mahallesinde içerisinde; çocuk oyun alanı, fitness alanı, koruluk alan, otopark ve oturma alanlarının yer aldığı 2 bölümden oluşan yaşam alanını hizmete açtı.
Elif Azra Desteklerinizi Bekliyor
Elif Azra Desteklerinizi Bekliyor
Lenf Kanseri hastalığına yakalanan Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi 2. Sınıf öğrencisi Elif Azra Bulut (20), donör bağışı bekliyor. Bursa Uludağ Üniversitesi TIP Fakültesi´nde tedavisi süren Elif Azra´nın babası Tahir Bulut, konu ile ilgili açıklamalarda bulunarak, “Tüm insanlığa lazım. Herkesin Kök Hücre bağışlamasını istiyorum.” dedi.
Pazarcıları mağdur edersiniz
Pazarcıları mağdur edersiniz
İnegöl Meyveciler, Sebzeciler ve Pazarcılar Odası Başkanı Vehbi Durgut, Pazartesi pazarının farklı bir güne kaydırılması halinde esnafın mağdur olacağını söyledi.
Vatandaşlar fiyatlardan memnun
Vatandaşlar fiyatlardan memnun
Sebze ve meyve fiyatlarındaki düşüş hem pazarcı esnafının hemde alışverişe gelen vatandaşları memnun etti.
Otopark ve çamur sorunu çözülüyor
Otopark ve çamur sorunu çözülüyor
İnegöl Belediyesi, Mahmudiye Mahallesi Yeşil Dere Sokakta mezbelelik haldeki alanın zemin değişim çalışmasının startını verdi. Çalışma neticesinde bölge hem otopark kazanacak hem de çamur ve tozdan kurtulacak.
TEMİZ HAVA İÇİN TOPYEKÜN MÜCADELE
TEMİZ HAVA İÇİN TOPYEKÜN MÜCADELE
Belediye Başkanı Alper Taban, hava kirliliğine çözüm bulmak adına yaptıkları çalışmalar neticesinde öncelikle kirliliğe sebep olan unsurların tespit edildiğini ifade ederek, kirliliğin temel sebebinin kullanılan yakıtlar olduğunu söyledi.
Hamsi fiyatları kafaları karıştırdı
Hamsi fiyatları kafaları karıştırdı
İnegöl´de hamsi fiyatları kırmızı etle yarışıyor. 40 TL´ye kadar çıkan hamsi pazarda ise tezgahları iki böldü. Pazarda kimi tezgahta hamsi 30 TL kimi tezgahta ise 10 TL. Durum böyle olunca balık alacakların kafası karıştı. Hamsi alırken nelere dikkat edilmeli, 10 TL´lik aldığınız Hamsi, hamsi değil.
Mobil PTT hizmete başladı
Mobil PTT hizmete başladı
Baykoca (TOKİ) Mahallesinde PTT binasının olmaması nedeniyle yaşlılık ve emeklilik maaşlarını alan vatandaşlara mobil araçla hizmet verilmeye başlandı.
MTAL´NİN BURSA BAŞARISI
MTAL´NİN BURSA BAŞARISI
Hacı Sevim Yıldız Mesleki Eğitim Kampüsünde eğitim ve öğretim çalışmalarını sürdüren Hacı Sevim Yıldız-1 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi son yıllarda ülkemizde gelişen, ilgi duyulan ve benimsenen bir spor dalı olmayı başaran Bocce´de Bursa´da 1. oldu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ