Müzede Minyatür Resim Sergisi
Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik/Heykel Bölümü mezunu olan ve 25 yıl önce bir süre İnegöl´de yaşayan minyatür resim sanatçısı Seval Keleş´in 26 eserden oluşan “Seval Keleş ve Minyatür” isimli sergisi Kent Müzesi sergi salonunda izlenime sunuldu.
Tarih: 7.2.2019 12:49:58

İçerisinde barındırdığı tarihi mirasın yanı sıra Serdar Rubacı Sergi Salonuyla ilçemizdeki sanatseverleri farklı dallarda sergilerle buluşturan İnegöl Belediyesi, bugün yeni bir serginin açılışını gerçekleştirdi. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik/Heykel Bölümü mezunu olan ve 25 yıl önce bir süre İnegöl´de yaşayan minyatür resim sanatçısı Seval Keleş´in 26 eserden oluşan “Seval Keleş ve Minyatür” isimli sergisi, 14.30´da düzenlenen törenle İnegöllülerin beğenisine sunuldu.

Yaşadığı Şehirlerde Sergiler Açıyor

2010 yılında Uşak´ta ve 2011 yılında İznik´te kişisel sergiler açan Seval Keleş´in minyatür sergisinin açılışına; Belediye Başkanı Alper Taban, AK Partili bazı yöneticiler ve meclis üyeleri ile vatandaşlar katıldı. Serginin açılış konuşmasını yapan sanatçı Seval Keleş, “Çalışma hayatımın yoğunluğu içinde çok az da olsa resim yapıyordum. Ancak 2009´dan itibaren yoğun bir şekilde resim yapmaya başladım. Başlangıçta yaptığım resimlerde renk, kullandığım malzemeler çok önemli değildi. Zamanla serbest çalışmanın verdiği rahatlıkla kendi tarzımı oluşturmaya başladım. Neden İnegöl diyecek olursanız; bugüne kadar 20*25´ten 35*50 ebatlarına kadar 26 adet minyatür yaptım. Bu resimleri şuana kadar hiçbir yerde sergilemedim. Çünkü yaptığım resimleri sergileyeceğim ortam da önemliydi benim için. Ve aklımda olan, daha önce yaşadığım yerlerdi. Ben de minyatür resim sergisi zincirine 25 yıl önce yaşadığım İnegöl´de başlamaya karar verdim. Serginin açılışında katkı ve desteklerini esirgemeyen İnegöl Belediyesi ve Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Müzenin 108´inci Sergisi

Belediye Başkanı Alper Taban ise “Bugün Seval Hanımın düzenlemiş olduğu ve bizim de ev sahipliğimizde sergileyeceğimiz minyatür sergimize hoş geldiniz. 2009 yılında hayata geçirdiğimiz Kent Müzemizde bu tür sergileri sıklıkla yapmaya çalışıyoruz ki bu sergi de 108´inci sergimiz. Dile kolay. Her sergi bizim için ayrı bir özellik içeriyor. Bunun bilincinde, bunun önemini kavramış şekilde bu sergileri gerçekleştiriyoruz” dedi.

Belediyeler İnsana Yatırım Yapmalı

Belediyelerin insana yatırım yapması gerektiğini ifade ederek konuşmasını sürdüren Taban, “Belediye denince; belediyeler alt yapı yapar, yollar yapar, üst yapı faaliyetleri yapar ama bir taraftan da insana yatırım yapmamız gerekiyor. Bu bence hepsinin üzerinde bir konu. Tabi ki burada işbirlikleriyle bunu hayata geçiriyoruz. Beraberinde meslek edindirme kurslarımızla orada hayata daha sağlam bakan bireyler yetiştiriyoruz, meslek sahibi yapıyoruz. Hobi olarak bunları yapan vatandaşlarımız da var. Bir taraftan sanatseverlerimizle paydaş olarak onların hünerlerini açığa çıkararak vatandaşımızın beğenisine sunuyoruz. Mutlaka bu sergileri gezip görmek isteyen, buralardan esinlenerek kendisini de bu sanatın içerisine çekebileceğimiz hemşerilerimizin olduğunu düşünüyorum. Hep birlikte daha güzele doğru bu adımları atıyoruz. Ben emeklerinden dolayı sanatçımıza teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Taban, konuşmasının sonunda serginin 24 Şubat´a kadar açık kalacağını da duyurdu. Ardından kurdele kesimi ile sergi açılışı gerçekleştirildi. Davetliler eserleri ilgiyle inceledi.

 

Haber ve Fotoğraf :Osman GÜRBAŞ
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Müzede Minyatür Resim Sergisi
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
23 Nisan Coşkusu Başladı
23 Nisan Coşkusu Başladı
İnegöl Belediyesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında Cumartesi günü Çocuk Sanat Atölyesi Etkinliklerinin yer aldığı bir program düzenledi.
İznik´te turizm günleri
İznik´te turizm günleri
Bursa Büyükşehir Belediyesi İznik´in UNESCO Dünya Mirası Listesi´ne alınması yönündeki çalışmalara hız verirken, İznik Alan Başkanlığı tarafından düzenlenen ‘İznik Turizminin Dünü Bugünü Yarını´ konulu panelde, İznik turizmi tüm yönleriyle ele alındı.
Geleneksel sanatlar festivalde buluşuyor
Geleneksel sanatlar festivalde buluşuyor
Büyükşehir Belediyesi´nin destekleriyle Bursa Kent Konseyi tarafından organize edilen, Kültür ve Turizm Bakanlığı´nın da desteklediği 4. Bursa Geleneksel El Sanatları Festivali, 24-28 Nisan tarihleri arasında Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi´nde kapılarını ziyaretçilere (Merinos AKKM) açıyor.
İnegöl Belediyesi´ne Çifte Ödül
İnegöl Belediyesi´ne Çifte Ödül
İnegöl Belediyesi, Atatürk bulvarı üzerinde “Bu Çöpler 1 Saatte Bu Caddeden Toplandı” şeklinde gerçekleştirdiği temizlik farkındalık billboardıyla A Awards Açıkhava Reklamları Yarışmasında Özel Uygulama ve Jüri Özel Ödülüne layık görüldü.
Çocuklar Sanatla Buluştu
Çocuklar Sanatla Buluştu
İnegöl Belediyesi, çocuk tiyatro gösterileri sezonunun finalini 13 Nisan´da sahnelenen “Karıncalar” isimli tiyatro gösterisiyle yaptı. Her hafta Cumartesi günü farklı bir oyunun minik sanatseverlerle buluştuğu gösterilere, sezon boyunca ilgi yoğun oldu.
‘SON ÇIKIŞ´ İnegöllü Sanatseverlerle Buluştu
‘SON ÇIKIŞ´ İnegöllü Sanatseverlerle Buluştu
Tiyatro Külliyen´in sahnelediği “Son Çıkış” isimli tek perdelik komedi gösterisi, Beşinci Mevsim Kültür Merkezinde İnegöllü sanatseverlerle buluştu.
Coşkun Sabah İnegöl´e Geliyor
Coşkun Sabah İnegöl´e Geliyor
Gençlergücüspor Kulübü 3 Mayıs Cuma günü ünlü sanatçı Coşkun Sabah´ın katılacağı Konser ve dayanışma Gecesi düzenleyecek.
‘KALEMİN BEREKETİ´ Kent Müzesinde İzlenime Sunuldu
‘KALEMİN BEREKETİ´ Kent Müzesinde İzlenime Sunuldu
Albaraka Sanat´ın hazırlamış olduğu “Kalemin Bereketi” isimli Hat ve Tezhip sergisi, İnegöl Belediyesi işbirliği ile Kent Müzesi Serdar Rubacı sergi salonunda sanatseverlerin beğenisine sunuldu.
İlk kafile yola çıktı
İlk kafile yola çıktı
İnegöl Belediyesi´nin her yıl farklı şehirlere düzenlediği kültür ve tarih gezileri kapsamında bu yıl ‘Kuruluştan Fethe İstanbul Kültür ve Tarih Gezisi´ sloganıyla düzenlenen İstanbul gezisi, Pazar gecesi ilk kafilenin yola çıkmasıyla start aldı.
Oyuncaklar diyarı görücüye çıktı
Oyuncaklar diyarı görücüye çıktı
İnegöl Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (İNESMEK) usta öğreticileri ve kursiyerlerinin 320 saatlik çalışma sonucu hazırladıkları Amigurimi modülünde 70 adet örgü oyuncak, Kent Müzesinde açılan sergide görücüye çıktı.
Gençlerden coşkulu konser
Gençlerden coşkulu konser
İnegöl Belediyesi THM Gençlik Korosu, “İki Ses Bir Avaz” isimli konserle dinleyicinin karşısına çıktı. Konuk sanatçılar Elif Avcı ve Ünal Zorer´in de sahne aldığı gece, büyük coşkuya sahne oldu.
Dünya Tiyatro Günü “OCAK” İle Kutlandı
Dünya Tiyatro Günü “OCAK” İle Kutlandı
İnegöl Belediyesi, 27 Mart Dünya Tiyatro Gününde İnegöl Belediye Tiyatrosunun sahnelediği “Ocak” isimli yetişkin tiyatro oyununu ilçe halkıyla buluşturdu. Gösteri sonunda Dünya Tiyatro Günü nedeniyle pasta kesimi gerçekleştirildi.
Muhtarlar İnegöllüler İçin Sahne Aldı
Muhtarlar İnegöllüler İçin Sahne Aldı
Bursa Büyükşehir Belediyesi Orkestrası bünyesinde kurulan ve tamamı muhtarlardan oluşan koro, BMKSM´nde düzenlenen konserde İnegöllülerle buluştu.
Gece Yolcuları Gurubu Coşturdu
Gece Yolcuları Gurubu Coşturdu
Millet ittifakı İyi Parti İnegöl Belediye Başkan Adayı Hakan Özdemir´in sponsorluğunda düzenlenen Gece Yolcuları Konseri, İnegöl kapalı spor salonunda İnegöllüleri coşturdu.
Kafkas yeni yüzüne kavuştu
Kafkas yeni yüzüne kavuştu
İnegöl Kafkas Folklor ve Kültür Derneği restorasyon çalışmalarının ardından yenilenen yüzüyle bugün yapılan görkemli açılışla eski yerinde hizmete girdi. Çok sayıda davetlinin katıldığı açılışta Kafkas Dansları Folklor ekibinin sunmuş olduğu gösteri büyük alkış aldı.
Türkü ve Halaylar ile Açıldı
Türkü ve Halaylar ile Açıldı
İnegöl Bitlisliler Kültür ve Yardımlaşma Derneği, türküler ve halaylar eşliğinde coşkulu bir kalabalık ile açıldı.
‘Yalan Dolan´ Sanatseverlerle Buluştu
‘Yalan Dolan´ Sanatseverlerle Buluştu
İnegöl Belediyesi, Cengiz Küçükayvaz Tiyatrosunun sahnelediği “Yalan Dolan” adlı 2 perdelik komedi oyununu kültür etkinlikleri kapsamında İnegöllü sanatseverlerle buluşturdu.
Gece yolcuları bu akşam İnegöllüler ile buluşacak
Gece yolcuları bu akşam İnegöllüler ile buluşacak
Ünlü müzik grubu gece yolcuları bugün saat 17:00 da İnegöl kapalı spor salonunda İnegöllüler ile bir araya gelecek ve ücretsiz konser verecek.
Okyanus Koleji Çanakkale Destanını Yaşattı
Okyanus Koleji Çanakkale Destanını Yaşattı
Özel İnegöl Okyanus Koleji öğrencileri ve Sinema, Dizi ve Tiyatro Oyuncusu Ahmet Yenilmez´in katılımıyla Çanakkale Zaferinin 104. Yıl dönümünde görkemli bir programla velilerin gönlünü fethetti.
Kültür ve tarih gezileri başlıyor
Kültür ve tarih gezileri başlıyor
İnegöl Belediyesi´nin her yıl farklı şehirlere düzenlediği kültür ve tarih gezileri kapsamında bu yıl ‘Kuruluştan Fethe İstanbul Kültür ve Tarih Gezisi´ sloganıyla İstanbul gezisi düzenlenecek. Yarın (20 Mart) kayıtları alınmaya başlayacak gezilerin son kayıt tarihi ise 30 Mart olarak açıklandı.
Erkekler Tasavvuf Korosundan 3 Aylara Özel Konser
Erkekler Tasavvuf Korosundan 3 Aylara Özel Konser
İnegöl Belediyesi Erkekler Tasavvuf Korosu, 3 ayların başlangıcına özel bir konserle sanatseverlerin karşısına çıktı. Bestekar Amir Ateş´in eserlerinden oluşan konserde, Kuran-ı Kerim tilaveti ve dualar da yapıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ