Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Müzede Minyatür Resim Sergisi
Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik/Heykel Bölümü mezunu olan ve 25 yıl önce bir süre İnegöl´de yaşayan minyatür resim sanatçısı Seval Keleş´in 26 eserden oluşan “Seval Keleş ve Minyatür” isimli sergisi Kent Müzesi sergi salonunda izlenime sunuldu.
Tarih: 7.2.2019 12:49:58

İçerisinde barındırdığı tarihi mirasın yanı sıra Serdar Rubacı Sergi Salonuyla ilçemizdeki sanatseverleri farklı dallarda sergilerle buluşturan İnegöl Belediyesi, bugün yeni bir serginin açılışını gerçekleştirdi. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik/Heykel Bölümü mezunu olan ve 25 yıl önce bir süre İnegöl´de yaşayan minyatür resim sanatçısı Seval Keleş´in 26 eserden oluşan “Seval Keleş ve Minyatür” isimli sergisi, 14.30´da düzenlenen törenle İnegöllülerin beğenisine sunuldu.

Yaşadığı Şehirlerde Sergiler Açıyor

2010 yılında Uşak´ta ve 2011 yılında İznik´te kişisel sergiler açan Seval Keleş´in minyatür sergisinin açılışına; Belediye Başkanı Alper Taban, AK Partili bazı yöneticiler ve meclis üyeleri ile vatandaşlar katıldı. Serginin açılış konuşmasını yapan sanatçı Seval Keleş, “Çalışma hayatımın yoğunluğu içinde çok az da olsa resim yapıyordum. Ancak 2009´dan itibaren yoğun bir şekilde resim yapmaya başladım. Başlangıçta yaptığım resimlerde renk, kullandığım malzemeler çok önemli değildi. Zamanla serbest çalışmanın verdiği rahatlıkla kendi tarzımı oluşturmaya başladım. Neden İnegöl diyecek olursanız; bugüne kadar 20*25´ten 35*50 ebatlarına kadar 26 adet minyatür yaptım. Bu resimleri şuana kadar hiçbir yerde sergilemedim. Çünkü yaptığım resimleri sergileyeceğim ortam da önemliydi benim için. Ve aklımda olan, daha önce yaşadığım yerlerdi. Ben de minyatür resim sergisi zincirine 25 yıl önce yaşadığım İnegöl´de başlamaya karar verdim. Serginin açılışında katkı ve desteklerini esirgemeyen İnegöl Belediyesi ve Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Müzenin 108´inci Sergisi

Belediye Başkanı Alper Taban ise “Bugün Seval Hanımın düzenlemiş olduğu ve bizim de ev sahipliğimizde sergileyeceğimiz minyatür sergimize hoş geldiniz. 2009 yılında hayata geçirdiğimiz Kent Müzemizde bu tür sergileri sıklıkla yapmaya çalışıyoruz ki bu sergi de 108´inci sergimiz. Dile kolay. Her sergi bizim için ayrı bir özellik içeriyor. Bunun bilincinde, bunun önemini kavramış şekilde bu sergileri gerçekleştiriyoruz” dedi.

Belediyeler İnsana Yatırım Yapmalı

Belediyelerin insana yatırım yapması gerektiğini ifade ederek konuşmasını sürdüren Taban, “Belediye denince; belediyeler alt yapı yapar, yollar yapar, üst yapı faaliyetleri yapar ama bir taraftan da insana yatırım yapmamız gerekiyor. Bu bence hepsinin üzerinde bir konu. Tabi ki burada işbirlikleriyle bunu hayata geçiriyoruz. Beraberinde meslek edindirme kurslarımızla orada hayata daha sağlam bakan bireyler yetiştiriyoruz, meslek sahibi yapıyoruz. Hobi olarak bunları yapan vatandaşlarımız da var. Bir taraftan sanatseverlerimizle paydaş olarak onların hünerlerini açığa çıkararak vatandaşımızın beğenisine sunuyoruz. Mutlaka bu sergileri gezip görmek isteyen, buralardan esinlenerek kendisini de bu sanatın içerisine çekebileceğimiz hemşerilerimizin olduğunu düşünüyorum. Hep birlikte daha güzele doğru bu adımları atıyoruz. Ben emeklerinden dolayı sanatçımıza teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Taban, konuşmasının sonunda serginin 24 Şubat´a kadar açık kalacağını da duyurdu. Ardından kurdele kesimi ile sergi açılışı gerçekleştirildi. Davetliler eserleri ilgiyle inceledi.

 

Haber ve Fotoğraf :Osman GÜRBAŞ
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Müzede Minyatür Resim Sergisi
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
“100 yıldır aynı oyun oynanıyor”
“100 yıldır aynı oyun oynanıyor”
İnegöl Belediyesi´nin düzenlediği “Yeni Dünya Düzeninde Kadim Güç Türkiye” konulu söyleşide konuşan Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil; “Bu milleti ezmek, yok etmek, inancını sarsmak kolay değil. 100 senedir oynanan bu oyunlar başka milletin üzerinde oynansa inanın tozu toprağı kalmaz” dedi.
ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU
ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU
İnegöl Belediyesi´nin 4 ayrı kategoride düzenlediği Edebiyat Yarışması sona erdi. Kategorilerinde dereceye giren 17 öğrenci, ödüllerini düzenlenen törenle aldı.
Kitap Günleri Kapılarını Açtı
Kitap Günleri Kapılarını Açtı
İnegöl Belediyesi tarafından bilginin tek değişmez unsuru olan kitap ile buluşma adına bu yıl 3´üncüsü düzenlenen ‘İnegöl Kitap Günleri´ törenle kapılarını açtı.
Korodan tasavvuf konseri
Korodan tasavvuf konseri
İnegöl Belediyesi tarafından Bursa İl Müftülüğü ve İnegöl ilçe Müftülüğü ile birlikte düzenlenen 14 Şubat “Sevgililer Sevgilisi” Peygamber Efendimizi anma programı büyük bir beğeni ile izlenildi.
“Bavul” İnegöllüleri Kırdı Geçirdi
“Bavul” İnegöllüleri Kırdı Geçirdi
Senaryosunu Sam Bobrick´in yazdığı, usta yönetmen Levent Tülek´in uyarlayıp yönettiği “Bavul” isimli yetişkin tiyatro oyunu, BMKSM´nde İnegöllülerle buluştu. Çaresiz ve huysuz bir adamın bavulunun havaalanında yalnız ve meraklı bir kadının bavulu ile karışması, ardından tuhaf ve komik olayların birbirini kovalamaya başlamasıyla devam eden oyun, İnegöllüleri adeta gülmekten kırdı geçirdi.
Kitap günleri başlıyor
Kitap günleri başlıyor
İnegöl Belediyesi´nin bu yıl 3´üncüsünü düzenleyeceği İnegöl Kitap Günleri için geri sayım başladı. 115 yayın evi ve yaklaşık 100 yazar ile 1 milyon kitabın İnegöllülerle buluşacağı 3. Kitap Günleri, 15 Şubat Cuma günü kapılarını açacak. 24 Şubat´a kadar açık kalacak fuarda hedef 75 bin ziyaretçi.
Kısa film yarışması başlıyor
Kısa film yarışması başlıyor
İnegöl Belediyesi´nin Kent Konseyi ile birlikte geçen yıl ilkini düzenlediği Kısa Film Yarışması, bu yıl Bursa´nın tüm ilçelerini de kapsayacak şekilde yapılacak. “Önyargı” konulu yarışmada başvurular 22 Mart´a kadar alınıp, 29 Mart tarihinde de final programı gerçekleştirilecek.
İnegöl´de sıra gecesi
İnegöl´de sıra gecesi
İnegöl Belediyesi, Türk Halk Müziği Korosu, sıra gecesi konseptiyle düzenlenen konserle ilçe halkının karşısına çıktı. Eğlencenin tavan yaptığı gecede çiğ köfte ikramları yapılırken, seslendirilen türkülerle Anadolu´nun dört bir yanı hatırlatıldı.
Belediye, 260 bin kişiye ulaştı
Belediye, 260 bin kişiye ulaştı
İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü´nün 2018 yılı içerisinde 146 programda toplam 260 bin 800 kişiye ulaştığını söyledi.
“Karagözün Altınları´´ İnegöl´e Geliyor
“Karagözün Altınları´´ İnegöl´e Geliyor
Geleneksel Türk tiyatrosunun örneklerinden olan karagöz gölge oyununun “Karagözün Altınları ”adlı oyunu İnegöllü çocuklar ile buluşuyor.
İNEGÖL BELEDİYESİ MİNİKLERİ SANATLA BULUŞTURDU
İNEGÖL BELEDİYESİ MİNİKLERİ SANATLA BULUŞTURDU
İnegöl Belediyesi, kültür sanat etkinlikleri kapsamında düzenlediği çocuk tiyatrolarıyla Ocak ayında küçük sanatseverleri 4 farklı tiyatro gösterisiyle buluşturdu.
Animasyon film günleri başladı
Animasyon film günleri başladı
İnegöl Belediyesi, 15 tatil sürecinde çocukların keyifli zaman geçirebilmeleri adına 3 gün süren Animasyon Film Günleri düzenledi.
İnegöl Belediyesi´nden Fotoğraf Yarışması
İnegöl Belediyesi´nden Fotoğraf Yarışması
İnegöl Belediyesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesi İFSAD işbirliği ile “Emekçi Kadınlar” konulu fotoğraf yarışması düzenliyor. Yarışmada dereceye giren ve sergileme alan fotoğraflar, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde Kent Müzesinde açılacak sergiyle görücüye çıkacak.
 Erdinç Çelikkol´a Ahde Vefa
Erdinç Çelikkol´a Ahde Vefa
Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kent Konseyi ve Erdinç Çelikkol´a Ahde Vefa TSM Korosu Derneği işbirliğiyle Türk Musikisinin duayen isimlerinden Erdinç Çelikkol anısına konser düzenlendi.
POSOFLULARDAN ELFENE GECESİ
POSOFLULARDAN ELFENE GECESİ
İnegöl Posoflular Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından geleneksel hale getirilen ‘´Elfene gecesi´´ İnegöl Posoflular Kültür ve Yardımlaşma Derneği binasında yapıldı.
Roman orkestrası çaldı, Başkan Aktaş söyledi
Roman orkestrası çaldı, Başkan Aktaş söyledi
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Çalgıcı Mektebi Roman Orkestrası eşliğinde düzenlenen Muhtarlar Korosu´nun konserinde, istek üzerine sahneye çıkıp, ‘Telgrafın Telleri´ adlı eseri seslendirdi.
İNESMEK´TE 691 KURSİYER SERTİFİKASINI ALDI
İNESMEK´TE 691 KURSİYER SERTİFİKASINI ALDI
İnegöl Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kurslarında (İNESMEK) ara dönem sertifika töreninde 64 ayrı branşta eğitim gören 691 kursiyer sertifikasını aldı.
İNEGÖL SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANDI
İNEGÖL SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANDI
İnegöl Belediyesi, Sarıkamış Harekâtının 104. Yılı nedeniyle “İnegöl Şehitlerini Anıyor” ismiyle Sarıkamış Şehitlerini anma programı düzenledi.
Barış Manço´yu unutmadılar
Barış Manço´yu unutmadılar
Halil İnalcık Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri 1 Şubat 1999 tarihinde vefat eden Barış Manço´yu anma programı düzenledi.
İNEGÖLLÜLERE “KONTRAFAGOT” KONSERİ
İNEGÖLLÜLERE “KONTRAFAGOT” KONSERİ
Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, sıra dışı müzik enstrümanı “Kontrafagot” ile İnegöllü sanatseverlerin karşısına çıktı.
İnegöllü tiyatrocular salona sığmadı
İnegöllü tiyatrocular salona sığmadı
Gemlik Belediyesi ve Gemlik İnegöllüler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği işbirliği ile birlikte Uğultu Tiyatro Topluluğu´nun organize ettiği “Eniştenin Suçu Ne?” isimli tiyatro oyunu Gemlik´te büyük ilgi gördü.