Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
negöl´de Huzur Hakim
2018 yılı adli yargı çalışmalarını değerlendiren İnegöl Cumhuriyet Başsavcısı Zekeriya Alper İnanç, "Demografik olarak birçok etnik kökenden vatandaşın bir arada yaşadığını da göz önüne aldığımızda, genel anlamda huzur ortamının ilçede hakim olduğunu söyleyebiliriz" dedi.
Tarih: 5.1.2019 13:00:59

2018 yılını değerlendiren ve hedefleri açıklayan İnanç,"İnegöl Adalet Sarayında 2018 yılında yapılan hakim-savcı ve zabıt katibi atamalarıyla personel eksikliği büyük oranda giderildi. Mesai arkadaşlarım adaletin tesisi hususunda özveriyle çalıştılar. 2018 yılında Başsavcılığımıza 12 bin 143 soruşturma dosyası geldi. Aynı dönemde 10 bin 786 dosya karara bağlandı. Geçen yıla göre soruşturma sayısında küçük bir artış oldu. 2019 yılında yapılacak atamalarla daha etkin hizmet vereceğiz" dedi.

242 PERSONELLE HİZMET VERİYOR

İnegöl Cumhuriyet Başsavcısı Zekeriya Alper İnanç, “Şu anda adliyemizde 13 Cumhuriyet savcısı, Ağır Ceza mahkemesi başkanımız, 20 hakim ve diğer personellerle birlikte toplam  242 kamu görevlisi bulunmaktadır. 2019 yılında yapılacak yeni atamalarla 15 Temmuz öncesindeki rakamlara ulaşmış olacağız” dedi.

YARGIDA HEDEF SÜRE UYGULAMASI BAŞLADI

Dava ve soruşturmaların ne zaman sonuçlandırılacağının öngörülmesinin sağlanması amacıyla, "Yargıda Hedef Süre" uygulaması yeni adli yılla birlikte başladı. Bu kapsamda, her bir dava ve soruşturma türü için hedef süreler belirlendi. 1 Ocak tarihi itibariyle dava ve soruşturma aşamalarında belirlenen hedef sürelerin taraflara bildirilmesi aşamasına geçildi. 

Hedef süreler; aralarında davalıların, davacıların, şikayetçilerin, suçtan zarar görenlerin, müdafilerin de bulunduğu taraflara, soruşturma ve kovuşturma aşamalarında hazırlanan belgelerle bildirilecek" ifadelerini kullandı.

Bu uygulamanın yargıya olan güveni artıracağını belirten İnanç, “2019 yılında, adaletin daha hızlı ve etkin tesis edilmesi adına elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

HUZUR ORTAMI HAKİM

2018 yılında yargı dosyalarının 2017 yılıyla benzer rakamları yakaladığını ifade eden İnanç, “Suç sayıları açısından 2017 yılına göre 2018 yılında büyük bir artış yaşanmamıştır.  Dolayısıyla aslında bu durum bize; her ne kadar İnegöl´ün nüfusu ve ekonomik hacmi artsa da demografik olarak birçok etnik kökenden vatandaşın bir arada yaşadığını da göz önüne aldığımızda genel anlamda huzur ortamının ilçede hakim olduğunu söyleyebiliriz” şeklinde konuştu. Başsavcı İnanç, 2018 yılında yürütülen soruşturmaların yüzde 65´ine yakınının takipsizlikle sonuçlandığını, mahkemelere 2400´e yakın kamu davası açıldığını söyledi.

 

TERÖR SORUŞTURMALARI SÜRÜYOR

Terör suçlarına değinen İnanç, 5235 sayılı yasa uyarınca soruşturmaların Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı ile koordineli olarak yürütülmekte olduğunu belirterek, 15 Temmuz´dan sonra İnegöl´de de FETÖ terör örgütüne yönelik soruşturmaların yürütüldüğünü, soruşturmaların halen sürdüğünü ifade etti. FETÖ soruşturmalarının devam edeceğini aktaran İnanç, 15 Temmuz´dan bu yana 700´e yakın soruşturma dosyasında işlem yapıldığını belirtti.

 

 

UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE SÜRÜYOR

2018 yılında işlenen suçları değerlendiren Başsavcı İnanç, “Uyuşturucu madde kullanımı ve ticaretine ilişkin suçlarda bir artış görmekteyiz. Uyuşturucu madde kullanımı bir önceki yıla göre %10 oranında arttı. İlçemizde artmakta olan uyuşturucu madde kullanımı ve ticareti suçlarının önünün kesilmesi için özellikle son dönemde Emniyet Müdürlüğü ekipleri ve jandarma ekipleri önemli operasyonlar gerçekleştirmişlerdir. Kendilerine titiz çalışmaları dolayısıyla teşekkür ederim. Suçun önlenmesi adına Kaymakamlığımız öncülüğünde önemli çalışmalar yapılmaktadır. Ben, bu hususta halkımızdan da destek istiyorum. 2019 yılında bu anlamda uyuşturucu ile mücadelede çok daha kararlı olunacaktır" dedi.

"UZLAŞTIRMA UYGULAMASI FAYDA SAĞLIYOR"

Ceza soruşturmalarında belirli suçlarda uzlaştırma kapsamında vatandaşların anlaşabileceği ve dava yoluna gitmeyeceğini bildiren İnanç, “Adliyemizde de uzlaştırma bürosu kuruldu. 2018 yılı içerisinde tarafımıza gelen dosyaların 492 tanesi uzlaşma ile sonuçlandı. Bu gerçekten çok önemli bir rakam. Uzlaştırma açısından çok iyi bir performans sergiliyoruz. Bu başarı dolayısıyla uzlaştırma savcımız ve personeline teşekkür ediyorum. 492 dosyanın uzlaşma yoluyla giderilmesiyle birlikte bu dosyalar mahkemelere gitmemiş oluyor, böylece hem mahkemelerin iş yükü azaltılmış oluyor, hem de mağdurun ve şüphelinin anlaşmasını sağlayarak, iki tarafı da memnun etmiş oluyoruz” diye konuştu.

ARABULUCULUK SİSTEMİ HELALLEŞMEYİ SAĞLADI

İnanç, "1 Ocak 2018´den itibaren 7036 sayılı İş Mahkemeleri Kanunu uyarınca iş davalarında arabuluculuk uygulaması devreye girdi.  Bu uygulamayla yıl içerisinde 274 dosyada taraflar anlaşma sağladı. Böylece işçi ve işveren arasında gerçekleşen bir çok uyuşmazlıkla ilgili olarak taraflar öncelikle dava yoluyla değil arabulucuya başvurarak, anlaşmazlığını arabulucu vasıtasıyla hallettiler. Bu yolla hem mahkemelerin iş yükü azaltılmış oldu, hem de davacı ve davalının helalleşmesi sağlandı" şeklinde konuştu.

 

Haber ve Fotoğraf: Osman GÜRBAŞ

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: negöl Huzur Hakim
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Bu kadrolar hizmet etmek için kuruldu
Bu kadrolar hizmet etmek için kuruldu
İnegöl Belediyesi´nin her hafta Cuma sabahı farklı bir camide düzenlediği “Bereket Sofrası Halk Günleri” etkinliği, bu hafta Fatih Camisinde gerçekleştirildi.
Köse, Ziraat Odasına Aday Oldu
Köse, Ziraat Odasına Aday Oldu
İnegöl Ziraat Odası Delegesi Ali Osman Köse, Şubat ayında yapılacak genel kurulda başkan adayı olduğunu açıkladı.
“BÜYÜKLERİMİZİN HER ZAMAN YANINDAYIZ”
“BÜYÜKLERİMİZİN HER ZAMAN YANINDAYIZ”
İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, “Yeniceköy Mahallesi´nde geçtiğimiz yıl hizmete giren Fatma Göztepe Huzurevimizden faydalanan vatandaşlarımıza 5 yıldızlı otel konforu sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.
ÖĞRENCİLERE ÇORBA JESTİ
ÖĞRENCİLERE ÇORBA JESTİ
İnegöl Belediyesi, final haftasına girilen UÜ İnegöl Yerleşkesinde üniversite öğrencilerinin sınav yoğunluğunda kahvaltı hazırlamakla vakit kaybetmemeleri ve günün en önemli öğünü olan kahvaltılarını ihmal etmemeleri amacıyla 2 hafta boyunca kampus alanında çorba ikramı yapacak.
İNGADEM YARINLARI İNŞA EDİYOR
İNGADEM YARINLARI İNŞA EDİYOR
İnegöl Belediyesi tarafından 2017 Aralık ayı içerisinde açılışı gerçekleştirilen İnegöl Gençlik ve Aile Destek Merkezi(İNGADEM) emin adımlarla yoluna devam ediyor.
KENDİ VATANINDA ESİR KALDI
KENDİ VATANINDA ESİR KALDI
2008 Yılında Almanya´dan Türkiye´ye gelerek İstanbul´a yerleşen Thomas Georg HELLMUTH, bir ay önce geldiği İnegöl´de mahsur kaldı. Dönüş için Kaymakamlık ve Belediye´ye başvuran Thomas Georg Hellmuth sonuç alamadı.
“TEMİZLİK KONUSUNDA ÖRNEK BELEDİYEYİZ”
“TEMİZLİK KONUSUNDA ÖRNEK BELEDİYEYİZ”
Temiz şehir, marka kent İnegöl olabilmesi ve nihayetinde temiz şehir unvanını alabilmek için çalışmalarına devam eden İnegöl Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü 2018 yılı içerisinde ortaya koyduğu çalışmalar ile çevre dostu bir belediyecilik anlayışı ortaya koydu.
Buzağı desteklemelerinde son gün 18 Ocak
Buzağı desteklemelerinde son gün 18 Ocak
İnegöl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada, buzağı desteklemelerinin 18 Ocak 2019´da sonra ereceği bildirildi.
Anteni düzeltirken çatıdan düştü
Anteni düzeltirken çatıdan düştü
Kemalpaşa Mahallesi´nde meydana gelen olayda evin çatısından düşen bir kişi hayatını kaybetti.
BAŞKAN TABAN´DAN DUYARLILIK İÇİN BASINA TEŞEKKÜR
BAŞKAN TABAN´DAN DUYARLILIK İÇİN BASINA TEŞEKKÜR
Belediye Başkanı Alper Taban, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü´nde ‘Daha temiz bir İnegöl´ sloganıyla video çeken basın mensuplarını makamında kabul etti.
YAĞMURDAN ÇÖKEN YOL ONARILIYOR
YAĞMURDAN ÇÖKEN YOL ONARILIYOR
İnegöl´e bağlı Çayyaka Mahallesinde yağmur nedeniyle çöken yol, İnegöl Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından onarılıyor.
Taban´a sürpriz karşılama
Taban´a sürpriz karşılama
AK Parti Bursa İl Teşkilatı tarafından düzenlenen aday tanıtım töreninde adı İnegöl Belediye Başkan Adayı olarak açıklanan Alper Taban, Bursa dönüşü İnegöl´de coşkulu kalabalık tarafından karşılandı.
MÜSİAD´IN YENİ BAŞKANI MEHMET DÖNGEL OLDU
MÜSİAD´IN YENİ BAŞKANI MEHMET DÖNGEL OLDU
MÜSİAD İnegöl Şubesi´nin 19. Olağan Genel Kurulu´nda, başkanlığa Mehmet Döngel seçildi. Döngel, teşekkür konuşmasında, “Bursa´mızın ve ülkemizin ekonomik anlamda daha fazla gelişmesi noktasında var gücümüzle çalışacağız.”dedi.
KEMALPAŞA MAHALLESİNE YENİ OTOPARK
KEMALPAŞA MAHALLESİNE YENİ OTOPARK
İnegöl Belediyesi, Kemalpaşa Mahallesi Soyuak ve Kanarya Sokakların kesişiminde bulunan koruluk alan etrafında 25 araçlık otopark oluşturulması için çalışmalara başladı.
 “HAYVAN DOSTU BİR BELEDİYEYİZ”
“HAYVAN DOSTU BİR BELEDİYEYİZ”
Hayvanların korunması ve ihtiyaçlarının karşılanması gerektiğini bilerek çalışmalarına aralıksız devam eden İnegöl Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü, 2018 yılı içerisinde ortaya koyduğu hizmetleri ile can dostların her zaman yanında olmayı başardı.
“AFETLERE KARŞI BİZDE VARIZ”
“AFETLERE KARŞI BİZDE VARIZ”
İnegöl Doğal Afetler Arama Kurtarma Ekibi (İNDAK), İnegöl Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren, kapı ve dekorasyon üretimi konusunda sektörün öncü firmalarından Kapı Dünyası Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Özdemir´i ziyaret ederek, afetlere karşı nasıl bir yol izlenebileceği konusunda istişare ettiler.
İNEGÖL´DE HUZUR OPERASYONU
İNEGÖL´DE HUZUR OPERASYONU
İnegöl Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı ekipler tarafından huzur operasyonu yapıldı. Üç saat süren operasyona toplam 150 polis katıldı.
ÇİFTÇİLER EĞİTİMDEN GEÇTİ
ÇİFTÇİLER EĞİTİMDEN GEÇTİ
İnegöl Belediyesi´nin çiftçi eğitim seminerlerine, Edebey Mahallesinde ‘Bitki Hastalıkları ve Zararları ile mücadele´ konulu eğitimle devam etti.
Birlikte mücadele edeceğiz
Birlikte mücadele edeceğiz
İnegöl Kaymakamı Şükrü Görücü 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü nedeniyle İnegöl´de görev yapan basın mensupları ile bir araya geldi.
DOĞAL HAYATA DESTEK
DOĞAL HAYATA DESTEK
İnegöl Belediyesi, Orman İşletme Müdürlüğü ve hayvan severlerin de destekleriyle soğuk kış günlerinde yaşam mücadelesi veren yabani hayvanlara destek olmak amacıyla ormanlık alanlara; kuru mama, marul, lahana, buğday gibi yiyecekler bırakıyor.
Nalcı´dan Gazeteciler Günü Kutlaması
Nalcı´dan Gazeteciler Günü Kutlaması
Diş Hekimi Serdar Nalcı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü nedeniyle İnegöl´de faaliyet gösteren basın mensuplarına yönelik program düzenlendi.