Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
negöl´de Huzur Hakim
2018 yılı adli yargı çalışmalarını değerlendiren İnegöl Cumhuriyet Başsavcısı Zekeriya Alper İnanç, "Demografik olarak birçok etnik kökenden vatandaşın bir arada yaşadığını da göz önüne aldığımızda, genel anlamda huzur ortamının ilçede hakim olduğunu söyleyebiliriz" dedi.
Tarih: 5.1.2019 13:00:59

2018 yılını değerlendiren ve hedefleri açıklayan İnanç,"İnegöl Adalet Sarayında 2018 yılında yapılan hakim-savcı ve zabıt katibi atamalarıyla personel eksikliği büyük oranda giderildi. Mesai arkadaşlarım adaletin tesisi hususunda özveriyle çalıştılar. 2018 yılında Başsavcılığımıza 12 bin 143 soruşturma dosyası geldi. Aynı dönemde 10 bin 786 dosya karara bağlandı. Geçen yıla göre soruşturma sayısında küçük bir artış oldu. 2019 yılında yapılacak atamalarla daha etkin hizmet vereceğiz" dedi.

242 PERSONELLE HİZMET VERİYOR

İnegöl Cumhuriyet Başsavcısı Zekeriya Alper İnanç, “Şu anda adliyemizde 13 Cumhuriyet savcısı, Ağır Ceza mahkemesi başkanımız, 20 hakim ve diğer personellerle birlikte toplam  242 kamu görevlisi bulunmaktadır. 2019 yılında yapılacak yeni atamalarla 15 Temmuz öncesindeki rakamlara ulaşmış olacağız” dedi.

YARGIDA HEDEF SÜRE UYGULAMASI BAŞLADI

Dava ve soruşturmaların ne zaman sonuçlandırılacağının öngörülmesinin sağlanması amacıyla, "Yargıda Hedef Süre" uygulaması yeni adli yılla birlikte başladı. Bu kapsamda, her bir dava ve soruşturma türü için hedef süreler belirlendi. 1 Ocak tarihi itibariyle dava ve soruşturma aşamalarında belirlenen hedef sürelerin taraflara bildirilmesi aşamasına geçildi. 

Hedef süreler; aralarında davalıların, davacıların, şikayetçilerin, suçtan zarar görenlerin, müdafilerin de bulunduğu taraflara, soruşturma ve kovuşturma aşamalarında hazırlanan belgelerle bildirilecek" ifadelerini kullandı.

Bu uygulamanın yargıya olan güveni artıracağını belirten İnanç, “2019 yılında, adaletin daha hızlı ve etkin tesis edilmesi adına elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

HUZUR ORTAMI HAKİM

2018 yılında yargı dosyalarının 2017 yılıyla benzer rakamları yakaladığını ifade eden İnanç, “Suç sayıları açısından 2017 yılına göre 2018 yılında büyük bir artış yaşanmamıştır.  Dolayısıyla aslında bu durum bize; her ne kadar İnegöl´ün nüfusu ve ekonomik hacmi artsa da demografik olarak birçok etnik kökenden vatandaşın bir arada yaşadığını da göz önüne aldığımızda genel anlamda huzur ortamının ilçede hakim olduğunu söyleyebiliriz” şeklinde konuştu. Başsavcı İnanç, 2018 yılında yürütülen soruşturmaların yüzde 65´ine yakınının takipsizlikle sonuçlandığını, mahkemelere 2400´e yakın kamu davası açıldığını söyledi.

 

TERÖR SORUŞTURMALARI SÜRÜYOR

Terör suçlarına değinen İnanç, 5235 sayılı yasa uyarınca soruşturmaların Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı ile koordineli olarak yürütülmekte olduğunu belirterek, 15 Temmuz´dan sonra İnegöl´de de FETÖ terör örgütüne yönelik soruşturmaların yürütüldüğünü, soruşturmaların halen sürdüğünü ifade etti. FETÖ soruşturmalarının devam edeceğini aktaran İnanç, 15 Temmuz´dan bu yana 700´e yakın soruşturma dosyasında işlem yapıldığını belirtti.

 

 

UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE SÜRÜYOR

2018 yılında işlenen suçları değerlendiren Başsavcı İnanç, “Uyuşturucu madde kullanımı ve ticaretine ilişkin suçlarda bir artış görmekteyiz. Uyuşturucu madde kullanımı bir önceki yıla göre %10 oranında arttı. İlçemizde artmakta olan uyuşturucu madde kullanımı ve ticareti suçlarının önünün kesilmesi için özellikle son dönemde Emniyet Müdürlüğü ekipleri ve jandarma ekipleri önemli operasyonlar gerçekleştirmişlerdir. Kendilerine titiz çalışmaları dolayısıyla teşekkür ederim. Suçun önlenmesi adına Kaymakamlığımız öncülüğünde önemli çalışmalar yapılmaktadır. Ben, bu hususta halkımızdan da destek istiyorum. 2019 yılında bu anlamda uyuşturucu ile mücadelede çok daha kararlı olunacaktır" dedi.

"UZLAŞTIRMA UYGULAMASI FAYDA SAĞLIYOR"

Ceza soruşturmalarında belirli suçlarda uzlaştırma kapsamında vatandaşların anlaşabileceği ve dava yoluna gitmeyeceğini bildiren İnanç, “Adliyemizde de uzlaştırma bürosu kuruldu. 2018 yılı içerisinde tarafımıza gelen dosyaların 492 tanesi uzlaşma ile sonuçlandı. Bu gerçekten çok önemli bir rakam. Uzlaştırma açısından çok iyi bir performans sergiliyoruz. Bu başarı dolayısıyla uzlaştırma savcımız ve personeline teşekkür ediyorum. 492 dosyanın uzlaşma yoluyla giderilmesiyle birlikte bu dosyalar mahkemelere gitmemiş oluyor, böylece hem mahkemelerin iş yükü azaltılmış oluyor, hem de mağdurun ve şüphelinin anlaşmasını sağlayarak, iki tarafı da memnun etmiş oluyoruz” diye konuştu.

ARABULUCULUK SİSTEMİ HELALLEŞMEYİ SAĞLADI

İnanç, "1 Ocak 2018´den itibaren 7036 sayılı İş Mahkemeleri Kanunu uyarınca iş davalarında arabuluculuk uygulaması devreye girdi.  Bu uygulamayla yıl içerisinde 274 dosyada taraflar anlaşma sağladı. Böylece işçi ve işveren arasında gerçekleşen bir çok uyuşmazlıkla ilgili olarak taraflar öncelikle dava yoluyla değil arabulucuya başvurarak, anlaşmazlığını arabulucu vasıtasıyla hallettiler. Bu yolla hem mahkemelerin iş yükü azaltılmış oldu, hem de davacı ve davalının helalleşmesi sağlandı" şeklinde konuştu.

 

Haber ve Fotoğraf: Osman GÜRBAŞ

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: negöl Huzur Hakim
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Sahipsiz Hayvanlar Bakım  Ve Tedavi Merkezi Törenle Açıldı
Sahipsiz Hayvanlar Bakım Ve Tedavi Merkezi Törenle Açıldı
İnegöl Belediyesi´nin Halhalca kırsal mahallesi yolu üzerinde 38 bin m2 alan üzerinde hayata geçirdiği 2 etaplı Sahipsiz Hayvanlar Bakım ve Tedavi Merkezi´nin açılışı, düzenlenen törenle gerçekleştirildi.
KAHROLSUN HRİSTİYAN TERÖRÜ
KAHROLSUN HRİSTİYAN TERÖRÜ
Yeni Zelanda´da camiye yapılan saldırıları sonucu şehit edilen 49 Müslüman için İnegöl İshakpaşa Camisi´nde öğle namazı sonrası gıyabi cenaze namazı kılındı.
Pazaryeri Törenle açıldı
Pazaryeri Törenle açıldı
Akhisar, Huzur ve Baykoca Mahallelerine hizmet veren kapalı pazaryeri törenle hizmete açıldı.
Bursa´da İlk
Bursa´da İlk
İnegöl Belediyesi, Sıfır Atık projesi kapsamında Bursa´da bir ilke imza atarak bu alanda koordinasyon ve icra görevlerini yerine getirecek Sıfır Atık Ofisini kurdu. Ofisin açılışı bugün düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Törende konuşan Belediye Başkanı Alper Taban, “İnşallah bu konuda ben samimi bir dille Türkiye´nin en iyisi olacağımızı iddia ediyorum” dedi.
Bereket Sofrası Boşnak Cami´de Kuruldu
Bereket Sofrası Boşnak Cami´de Kuruldu
İnegöl Belediyesi´nin her hafta Cuma sabahı farklı bir camide düzenlediği “Bereket Sofrası Halk Günleri” etkinliği, bu hafta Boşnak Camiinde kuruldu.
Osmaniye´ye yeni otopark
Osmaniye´ye yeni otopark
İnegöl Belediyesi tarafından Osmaniye Mahallesi Çağlar ve Çağdaş Sokakların kesiştiği noktada 2 etap şeklinde hayata geçirilen 32 araçlık otopark hizmete girdi.
İBELTAR İnegöllü Çiftçilere Tanıtıldı
İBELTAR İnegöllü Çiftçilere Tanıtıldı
Çiftçileri tek çatı altında toplayacak olan İBELTAR, (İnegöl Belediyesi Tarımsal Üretim Pazarlama ve Depolama A.Ş.) düzenlenen lansman toplantısında İnegöllü çiftçilere tanıtıldı.
7 Yılda 68 Ülke Gezdi
7 Yılda 68 Ülke Gezdi
İnegöl´de yaşayan fotoğraf tutkunu, 7 yılda gezdiği 68 ülkeden aldığı binin üzerindeki magnetlerle evinde müze kurdu.
Öztürkoğlu´na destek artıyor
Öztürkoğlu´na destek artıyor
Süleymaniye Mahallesi muhtar adaylarından Tekin Kurban, Karadeniz Güvenspor´un efsane ve onursal başkanı Metin Öztürkoğlu lehine, Süleymaniye Mahallesi muhtar adaylığından çekildi.
Türk Bayraklarınızı Alın Gelin
Türk Bayraklarınızı Alın Gelin
Ensar Vakfı ve Ateş Karıncaları ortaklığında 18 Mart akşamı Çanakkale Şehitlerini Anma Programı düzenlenecek.
Yaralı güvercin kurtarıldı
Yaralı güvercin kurtarıldı
Ayağına tel takılan ve bir gün boyunca kurtarılmayı bekleyen yaralı güvercin, İtfaiye Ekipleri tarafından kurtarıldı.
Dadaşlardan kurtuluş etkinliği
Dadaşlardan kurtuluş etkinliği
Erzurum´un düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıldönümü bir dizi etkinlikle kutlandı.
İnegöl Kur´an İle Buluştu
İnegöl Kur´an İle Buluştu
İnegöl Evrensel Hafızlar Derneği Temsilciliğinin,”Kuran´a Hizmet Şereftir” düsturu ile çıktığı yolda iki farklı program düzenledi.
“7/24 Hizmette Öncü Belediyeyiz”
“7/24 Hizmette Öncü Belediyeyiz”
İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, “Göreve geldikten sonra ilçe halkının her türlü istek, beklenti, tavsiye ve şikayetlerini ulaştırabilmeleri için oluşturulan çözüm merkezimiz ile 7/24 vatandaşların hizmetinde bulunarak bu alanda tüm belediyelere öncü olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.
Hizmet-İş´ten Başkan Taban´a Ziyaret
Hizmet-İş´ten Başkan Taban´a Ziyaret
Hizmet-İş Sendikası Bursa İl Başkanı Mustafa Yavuz, İnegöl Belediyesi sendika temsilcileri ile birlikte Belediye Başkanı Alper Taban´ı ziyaret etti.
Girişimcilik eğitimleri başlıyor
Girişimcilik eğitimleri başlıyor
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası, KOSGEB işbirliğinde 3-6 Nisan 2019 ve 1-4 Mayıs 2019 tarihlerinde düzenleyeceği Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerinde girişimci adaylarına yeni fırsatlar sunuyor.
Şehidimizin ismi alt geçide verildi
Şehidimizin ismi alt geçide verildi
2016 yılında PKK´lı teröristlerle girilen çatışmada şehit olan Uzman Çavuş Yavuz Mete´nin (26) ismi Mesudiye Alt geçidine verildi. Alt geçide tabelanın asılmasının ardından şehidimizin annesi ve babası duygusal anlar yaşadı.
Meclis üyelerine veda yemeği
Meclis üyelerine veda yemeği
Yapılan meclis toplantısının ardından düzenlenen yemekte, meclis üyelerine hizmetleri ve katkılarından dolayı teşekkür plaketi takdim edildi.
Galatasaraylılardan Öykü´ye Destek
Galatasaraylılardan Öykü´ye Destek
İnegöl Galatasaraylı Taraftarlar Derneği üyeleri, uygun donör aranan minik Öykü Arin için kan bağışında bulundu.
Siyasette özlenen tablo
Siyasette özlenen tablo
Son yıllarda ülke siyasetinde yaşanan gerginlik ve kutuplaştırma söylemlerinin aksine İnegöl Belediye Başkan adayları Türkiye´ye örnek poz verdi.
PES ETMEYECEĞİZ
PES ETMEYECEĞİZ
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Münasebetiyle İnegöl´deki STK´ların kadın birimleri İnegöl İHH´nın düzenlediği program ile İshak Paşa Camii´nde buluştu.