Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Osmanlı´nın ilk şehidi 735. Yılında anıldı
Osmangazi´nin yeğeni, Savcı Beyin oğlu Baykoca, 735´inci ölüm yıldönümünde İnegöl´de adının verildiği Baykoca Mahallesinde düzenlenen törenle anıldı.
Tarih: 11.3.2019 12:18:17

Osmanlı Hanedanının ilk şehidi olarak kayıtlarda yer alan, 1284 yılında 16 yaşındayken Osmangazi´nin Bizans Tekfurları ile Ermeni Beli olarak adlandırılan, bugün Hamzabey Mahallesi´nin olduğu bölgede yaşanan muharebede şehit düşen Ertuğrulgazi´nin torunu, Osmangazi´nin yeğeni, Savcı Beyin oğlu Baykoca, vefatının 735´inci yılında düzenlenen törenlerle anıldı. İnegöl tekfuruna karşı yapılan seferler sırasında şehit düşen ve kabri Hamzabey Mahallesinde bulunan Baykoca´yı anma programı, Toki konutlarının bulunduğu bölgede adını taşıyan Baykoca Mahallesinde gerçekleştirildi.

Toki 1. Etap Site Yönetimi ve İnegöl Belediyesi işbirliği ile gerçekleştirilen anma programları, bugün 13.00´da Toki Hz. Ali Camisinde okunan mevlitle başladı. Mevlidin ardından cami önündeki alanda anma programı tertip edildi. Törene; Kaymakam Şükrü Görücü, Belediye Başkanı Alper Taban, İnegöl Cumhuriyet Başsavcısı Zekeriya Alper İnanç ile çok sayıda davetli ve vatandaşlar katıldı.

16 Yaşında Bu Topraklar İçin Şehir Düştü

14.00´da Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan anma töreninde, Toki 1. Etap Site Müdürü Murat Ağbayır bir konuşma yaptı. Ağbayır; “Bugün burada, mahallemizi ismiyle şereflendiren Baykoca´nın ebediyete intikalinin 735´inci yıl dönümünde Toki konutları ve İnegöl Belediyemiz ile el ele yürüttüğümüz, şerefle 1´incisini kutladığımız ‘Ceddimizi Yad Edelim Baykoca Anma Etkinlikleri´ için bir aradayız. Geçmişle yüzleşip tarihimize baktığımızda bize şeref veren nice kahraman ecdadımız vardır. Allah, resul, vatan ve bayrak uğruna gözünü kırpmadan şehadet şerbeti içen Osmanlı´nın ilk şehidi Baykoca da bu kahraman ecdadımızdan yalnız biridir. Kendisinin bizim gönlümüzde yeri apayrıdır. Doğum yerini bilmediğimiz Baykoca, 1268 yılında doğdu ve henüz 16 yaşındayken 1284 yılında bu topraklarda din, vatan ve bayrak uğruna şehadet şerbetini yudumlama şerefine nail olmuştur. Savcı Bey´in oğlu, Ertuğrulgazi´nin torunu ve Osman Bey´in yeğeni olması sebebiyle de bu şerefli sülalenin genç bir ferdidir Baykoca” dedi.

Baykoca inegöl seferine nasıl katıldı?

Baykoca´nın 16 yaşındayken İnegöl seferine katılmasına ilişkin anlatılan rivayetlerden örneklerle konuşmasını sürdüren Ağbayır, “Obada Bizans´ın İnegöl Tekfuruna karşı yapılacak zorlu bir seferin başlayacağının dilden dile yayılmasıyla, Osmangazi ve Gündüz Alp´in yeğenleri, Sarı Batu Savcı Beyin oğlu Baykoca koşarak Bey Otağına gelir. Osmangazi´ye Kayının genç bir Alp´i olarak sefere katılmak istediğini söyler. Osmangazi; ‘İznim yoktur. Sen daha çok küçüksün. Henüz bıyıkların bile terlememiş. Savaşın türlü halleri, kafirin türlü hileleri vardır. Rabbim biz kullarına daha çok gazalar ihsan buyuracaktır. Allah´ın izniyle sayımız da yeterlidir´ der. Bunun üzerine Baykoca; ‘Kayının bileği bükülmez, beli yere gelmez yiğit beyi, ben otağına yeğeniniz olarak gelmedim. Ben Kayı´nın bir neferi olarak sefere katılma arzumu Kayı Beyime aktarmak için geldim. Her şeyin bir ilki vardır. İlki ertelemek doğru olmaz. Ne olur beni de sefere götürün´ der. Ardından Osmangazi ‘Öyleyse yanımdan kopmak yok. Şimdi git büyüklerinin ellerini öp. Hazırlıklarını yap. Seni bu sefere aldım deyince dünyalar ona verilmiş gibi oluyor. Baykoca Bey, Osmanlı tarihinin ilk muharebesi olarak kabul edilen çarpışma sırasında şehit düşerek 3 kıtada at koşturan kutlu devletin ilk şehidi olmak gibi yüce bir makama ulaştı. Mahallemize adını veren Müslüman Türkün yaşı küçük gönlü derya olan aziz şehidi Baykoca ve ecdadımızı, bir kez daha rahmetle anıyoruz” diye konuştu.

Yeni İnegöl Baykoca İsmiyle Yeşeriyor

Ardından Belediye Başkanı Alper Taban kürsüye çıkarak bir konuşma yaptı. Güzel bir günde ve ilkine imza atılan güzel bir organizasyonda bir araya geldiklerini kaydeden Taban, şöyle devam etti: “Baykoca´yı anma etkinliklerinin 1´incisini tertip ediyoruz. Bu programı icra etmemizin sebeplerinden biri geçmişimizi yad etmenin yanı sıra; beraberinde gelecek nesillere onları anlatabilmek, yaşatabilmek. Bu anlamda eksiğimiz olduğunu düşünüyorum. Burada yeni bir İnegöl hayalimiz var. Yeni İnegöl´ü burada yeşertmeye çalışırken bu bölgenin ismini de Baykoca Mahallesi olarak belirledik. Biliyorsunuz ilk olarak buraya Toki konutlarımız yapıldı 1´inci ve 2´nci etap. İnşallah şimdi 3´üncü etabıyla ilgili de çalışmamız var. Buraları inşallah çok güzel mekanlar haline gelecek. Altyapısıyla, üstyapısıyla, sosyal donatı alanlarıyla güzel bir mekan haline dönüşecek. İnegöl´ün parlayan yıldızı olacak bu bölge. Mahallemizin ismini de Baykoca olarak belirlemiştik. Dün sabah itibariyle de türbesi başında dualar ederek ölüm yıldönümünü bugün burada sizlerle birlikte anarak minnet borcumuzu göstermiş oluyoruz.”

Bütün Vatandaşlarımız Şehit Olmaya Hazır

“Sadece Baykoca değil, beraberinde bu şehir için mücadele etmiş Turgut Alp´i, Samsa Çavuş´u, manevi önderlerimizden Kasım Efendiyi hatırlıyoruz, beraberinde Geyikli Baba ve gerçekten pek çok Allah dostu… Bu ülke için, bu vatan için, bu ülkenin birlik ve beraberliği için mücadele etmiş, bu uğurda şehit olmuş büyüklerimizi burada yad ediyoruz. Şehit olduğu tarihteki yaşı 16. Bugün çocuk diye bileceğimiz yaşlarda. Allah gani gani rahmet eylesin. Bu ülkeyi korumaya hazırız. Yeni yeni şehitler vermeye de hazırız. Rabbim inşallah bizleri bir daha vatanımızı savunmak durumunda bırakmasın. İnşallah yeni şehitler vermeyelim. Ama ihtiyaç durumunda bütün vatandaşlarımız vatanı, ülkesi, bağımsızlığı için şehit olmaya hazırdır.”

“Burada inşallah 1´incisini gerçekleştirdik ve devamını daha da geliştirerek, devlet büyüklerimizin de katılımını sağlayarak bunu geliştirmek istiyoruz. Göreve geldikten sonraki süreçte burada mahalle sakinlerimizle bölgemizin sorun ve problemlerini konuştuk, planlamalarımızı yaptık. Önümüzdeki dönemde de başta altyapı, yol çalışmaları, sosyal donatı alanları ve spor alanları gibi ihtiyaçlarımızı da gidermeye çalışacağız. Semt sahalarımızın ve bir koruluk alanımızın çalışmalarını da başlattık. Katıldığınız için sizlere de teşekkür ediyorum.”

Son olarak kürsüye çıkan Kaymakam Şükrü Görücü de böyle anlamlı bir organizasyonda bulunmaktan gurur ve mutluluk duyduğunu dile getirdi. Ardından Toki bölgesindeki Necip Fazıl Kısakürek ve Mehmet Akif Ersoy ilk ve ortaokullarında yapılan şiir yarışması, kompozisyon yarışması, resim yarışması, şiir okuma yarışması ve Kuran-ı Kerim tilaveti yarışmalarında dereceye giren öğrencilere Başkan Taban ve Kaymakam Görücü tarafından hediyeler takdim edildi. Müftü Kazım Güzel´in yaptırdığı dualar sonrası, anma programı helva ikramlarıyla son buldu.

Haber ve Fotoğraf: Osman GÜRBAŞ
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Osmanlı şehidi Yılında anıldı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Kültür ve tarih gezileri başlıyor
Kültür ve tarih gezileri başlıyor
İnegöl Belediyesi´nin her yıl farklı şehirlere düzenlediği kültür ve tarih gezileri kapsamında bu yıl ‘Kuruluştan Fethe İstanbul Kültür ve Tarih Gezisi´ sloganıyla İstanbul gezisi düzenlenecek. Yarın (20 Mart) kayıtları alınmaya başlayacak gezilerin son kayıt tarihi ise 30 Mart olarak açıklandı.
Erkekler Tasavvuf Korosundan 3 Aylara Özel Konser
Erkekler Tasavvuf Korosundan 3 Aylara Özel Konser
İnegöl Belediyesi Erkekler Tasavvuf Korosu, 3 ayların başlangıcına özel bir konserle sanatseverlerin karşısına çıktı. Bestekar Amir Ateş´in eserlerinden oluşan konserde, Kuran-ı Kerim tilaveti ve dualar da yapıldı.
“KORKMA” İnegöllü İzleyiciyle Buluştu
“KORKMA” İnegöllü İzleyiciyle Buluştu
Sinema, dizi ve tiyatro oyuncusu Ahmet Yenilmez´in “İstiklal Şairi” Mehmet Akif Ersoy´un hayatından kesitleri ve Çanakkale Destanı´nı anlattığı tek kişilik oyunu “Korkma” İnegöl´de izleyiciyle buluştu.
Tiyatro Sır Çanakkale Zaferini Sahneledi
Tiyatro Sır Çanakkale Zaferini Sahneledi
Tiyatro Sır tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar gününü ve 18 Mart Çanakkale Zaferi konulu tiyatro oyunu izleyiciler tarafından büyük beğeni topladı.
98. Yıldönümü İnegöl´de Kutlandı
98. Yıldönümü İnegöl´de Kutlandı
Artvin´in düşman işgalinden kurtuluşunun 98´inci yıldönümü düzenlenen etkinlikle kutlandı.
Kadınlar gününe özel konser
Kadınlar gününe özel konser
İnegöl Belediyesi TSM ve THM korolarının bayan üyeleri, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için sahne aldı. “Şarkılar Seni Söyler” isimli konsere ilgi yoğun oldu.
Uludağ´da kış gelişim eğitimleri verildi
Uludağ´da kış gelişim eğitimleri verildi
İnegöl Belediyespor dağcılık branşı, kış gelişim eğitimleri kapsamında Uludağ´da 2 gün süren bir eğitim programı gerçekleştirdi.
Her daim kadınlarımızın yanındayız
Her daim kadınlarımızın yanındayız
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO), 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısı ile kadın girişimcilere ve girişimci adaylarına yönelik olarak “Sosyal Girişimcilik ve Fark Yaratan Kadınlar” konulu seminer gerçekleştirdi.
Ödüller sahiplerini buldu
Ödüller sahiplerini buldu
İnegöl Belediyesi´nin Ocak ayında duyurusunu yaptığı “Emekçi Kadınlar” konulu fotoğraf yarışmasının sonuçları açıklandı.
Kitap fuarına rekor ziyaretçi
Kitap fuarına rekor ziyaretçi
Belediye Başkanı Alper Taban, İnegöl Belediyesi´nin bu yıl 3´üncüsünü düzenlediği İnegöl Kitap Günleri etkinliğini 110 bin kişinin ziyaret ettiğini açıkladı.
Uzaklaşmış kültürleri yakınlaştıracağız
Uzaklaşmış kültürleri yakınlaştıracağız
‘biz birlikte İnegöl´üz´ sloganıyla çıkılan yolda İnegöl Ertuğrulgazi Kültür, Yaşatma Derneği ve İnegöl Kafkas Folklor, Kültür Dernekleri ilk buluşmayı Çeltikçi Mahallesinde gerçekleştirdi.
“Özgür Kanatlar” Sergisi İzlenime Açıldı
“Özgür Kanatlar” Sergisi İzlenime Açıldı
Genç ressam Aslıhan Tiryaki´nin büyük emekler ile hazırlamış olduğu “Özgür Kanatlar” isimli sergi, İnegöl Kent Müzesi sergi salonunda İnegöllülerin izlenimine açıldı.
İnegöl´ün Sesi, Nazlıcan Atan Oldu
İnegöl´ün Sesi, Nazlıcan Atan Oldu
İnegöl Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen İnegöl´ün Sesi Liseler arası Halk Müziği Ses Yarışmasının final gecesi muhteşem bir performans ile gerçekleştirildi.
24 Yazar İnegöllülerle Buluştu
24 Yazar İnegöllülerle Buluştu
İnegöl Belediyesi´nin düzenlediği 3. Kitap Günleri etkinliği Pazar günü sona erdi. 10 gün süren kitap günlerinde, 12´si yerel yazar olmak üzere toplam 24 yazar İnegöllülerle buluştu.
İnsanca çalışan nesiller yetiştirmeliyiz
İnsanca çalışan nesiller yetiştirmeliyiz
İnegöl Belediyesi´nin 3. Kitap Günleri Kapsamında konuk ettiği Aile Danışmanı ve yazar Hatice Kübra Tongar, BMKSM´nde İnegöllü annelerle buluştu.
Kahraman Tazeoğlu, Okurlarıyla Buluştu
Kahraman Tazeoğlu, Okurlarıyla Buluştu
İnegöl 3. Kitap Günleri kapsamında İnegöl´e gelen yazar ve şair Kahraman Tazeoğlu, gündüz kitap fuarında akşam da BMKSM´nde düzenlenen şiir dinletisinde İnegöllü hayranlarıyla buluştu.
“100 yıldır aynı oyun oynanıyor”
“100 yıldır aynı oyun oynanıyor”
İnegöl Belediyesi´nin düzenlediği “Yeni Dünya Düzeninde Kadim Güç Türkiye” konulu söyleşide konuşan Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil; “Bu milleti ezmek, yok etmek, inancını sarsmak kolay değil. 100 senedir oynanan bu oyunlar başka milletin üzerinde oynansa inanın tozu toprağı kalmaz” dedi.
ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU
ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU
İnegöl Belediyesi´nin 4 ayrı kategoride düzenlediği Edebiyat Yarışması sona erdi. Kategorilerinde dereceye giren 17 öğrenci, ödüllerini düzenlenen törenle aldı.
Kitap Günleri Kapılarını Açtı
Kitap Günleri Kapılarını Açtı
İnegöl Belediyesi tarafından bilginin tek değişmez unsuru olan kitap ile buluşma adına bu yıl 3´üncüsü düzenlenen ‘İnegöl Kitap Günleri´ törenle kapılarını açtı.
Korodan tasavvuf konseri
Korodan tasavvuf konseri
İnegöl Belediyesi tarafından Bursa İl Müftülüğü ve İnegöl ilçe Müftülüğü ile birlikte düzenlenen 14 Şubat “Sevgililer Sevgilisi” Peygamber Efendimizi anma programı büyük bir beğeni ile izlenildi.
“Bavul” İnegöllüleri Kırdı Geçirdi
“Bavul” İnegöllüleri Kırdı Geçirdi
Senaryosunu Sam Bobrick´in yazdığı, usta yönetmen Levent Tülek´in uyarlayıp yönettiği “Bavul” isimli yetişkin tiyatro oyunu, BMKSM´nde İnegöllülerle buluştu. Çaresiz ve huysuz bir adamın bavulunun havaalanında yalnız ve meraklı bir kadının bavulu ile karışması, ardından tuhaf ve komik olayların birbirini kovalamaya başlamasıyla devam eden oyun, İnegöllüleri adeta gülmekten kırdı geçirdi.