Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Özel Öğrencilerden Sergi
İnegöl Halk Eğitim Merkezi tarafından Girişimcilik haftası münasebetiyle 23 yaş üstü engelli öğrenciler tarafından el sanatları sergisi düzenlendi. ‘Engelsiz Girişimci´ temalı sergide öğrencilerin yaptıkları ürünler davetlilere satışa sunuldu.
Tarih: 8.3.2019 12:07:14

Sergiye katılan 23 yaş üstü özel öğrencilerin, İstiklal Marşının okunduğu esnada asker selamı vermeleri güzel görüntüler ortaya çıkardı. Programda ilk olarak konuşan Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ömer Göktürk; “Biliyorsunuz daha önceleri bu özel öğrencilerimiz özel insanlarımız evlerinde dört duvarın arasında toplumdan izole edilmiş bir şekilde yaşamlarını sürdürürken son zamanlarda devletimiz tarafından adeta devrim niteliğinde ki kararlarla bu öğrencilerimiz topluma entegre edildiler. Yararlandıkları eğitimlerle toplumun bir parçası haline gelmişlerdir. Bizlerde İnegöl Halk Eğitim Merkezi olarak Halk Eğitim Merkezi Müdürlükleri arasında Türkiye´de ilk defa 23 yaş üstü özel öğrencilerimize yönelik olarak 5 kurs merkezinde yaklaşık 65 öğrenciye bu hizmeti sunmaktayız. Bizim buradaki amacımız bu değerli özel çocuklarımızı topluma entegre ederek sosyalleşmelerini sağlamak yeteneklerini ortaya çıkarmak. El sanatları ürünlerini satarak en azından kendilerine ufakta olsa ayakta durmalarını sağlamaktır. Tabi bizim bu öğrencilere yönelik yaptığımız hizmetler sadece el sanatlarına yönelik değil bazı kurs merkezlerinde okuma yazma çalışmaları ve KPSS hazırlık kursları ile öğrencilerimizi hayata hazırlamaktayız ”dedi.

“Onların her zaman yanında var olduğumu bilmelerini istiyorum”

Öğrencilerle gördüğü her yerde kucaklaştığını ifade eden İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, “Regaip kandili inşallah hayırla vesile olsun ve güzelliklere vesile olsun. Bugünde inşallah ortaya koydukları eserleri hep birlikte göreceğiz ve alış veriş yapacağız. Ben onları ayrı ayrı kutluyorum, onların her zaman yanında var olduğumu bilmelerini istiyorum. Gerçekten birlikte gülüyoruz, eğleniyoruz, hasret gideriyoruz, bir belediye başkanından ziyade ağabeyleri olarak yanlarında olmaya çalıştığımı ifade ediyorum. Emeği geçen bu uğurda çalışan başta kaymakamımız olmak üzere kendisini de her bulunduğumuz ortamda ifade ediyorum nerede bir öksüz yetim görse gider başını okşar, onlar için ne yapabiliriz diye mücadele eder.” diye konuştu.

Bu çocuklar bizim bu çocuklar özel

 İnegöl İlçe Kaymakamı Şükrü Görücü ise “ Bu çocuklar bizim bu çocuklar özel. Belki bundan 10-15 sene önce hiç birisi bilinmiyordu. Bilinse bile aileler bu çocuklarımızı kimseye göstermek istemezdi. Bugün devletimizin sunduğu imkânlarla bu çocuklarımızın hep birlikte eserlerini göreceğiz. Halk Eğitim Merkezi müdürlüğümüz 23 yaş üstü çocuklarımıza devlet olarak her türlü imkânı sunuyor. Devletimiz de size engelliler ile alakalı her türlü hakları veriyor. Belki yeterli değil ama bunu daha da arttırıyoruz arttırmaya da devam edeceğiz. Bizim için en önemli olay insana yapılan yatırımdır. Çünkü bu insanlar bizim, bu çocuklar bizim. Ama bazı yerlerde zaman zaman sıkıntılar olduğunu görüyoruz. Şimdi duymayan görmeyeni bilmez, görmeyen yürümeyeni bilmez, ama toplum engelliyse bunların hiç birini bilmez. Ama biliyoruz ki yolda gider ayağın takılır düşersin sende olursun bir engelli. Bunları unutmamamız lazım. Bu çocukların annelerinin babalarının neler çektiğini ben çok iyi biliyorum. Bunlara hizmet etmenin ibadet ile eş değer olduğunu da ben kabul ediyorum. Bu çocuklar bizim sayıları da küçümsenmeyecek kadarlar. Devletimiz zaman zaman işe yerleştiriyor her türlü desteği veriyor. Bu kardeşlerimizin başı dara düştüğünde biz her zaman yanlarında olacağız” ifadelerini kullandı.

Haber ve Fotoğraf:Osman GÜRBAŞ
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Özel Öğrencilerden Sergi
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yaşlılar Haftasını Kutladılar
Yaşlılar Haftasını Kutladılar
Vehbi Koç İlköğretim Okulu 3/K öğrencileri, Yaşlılar Haftası´nı kutladı. Yaşlılara Saygıya dikkat çekmek için 3/K Sınıf Öğretmeni Selma Küçük, öğrencilerinin büyükbaba ve büyükannelerini okula davet etti. Büyükbaba ve büyük annelerine torunları tarafından hediyeler takdim edildi.
Artık diploma yeterli değil
Artık diploma yeterli değil
Kariyer günleri programı çerçevesinde İnegöl Meslek Yüksek Okulu ÖĞRENCİLERİ İLE BULUŞAN Belediye Başkanı Alper Taban, “Kendinize hedef koyun. Bu işte en iyisi ben olacağım deyin. Yaptığınız iş her neyse en iyisini yapın, en iyisini yapmak için çalışın” dedi.
Üniversite Ve Meslek Tanıtım Günleri Başladı
Üniversite Ve Meslek Tanıtım Günleri Başladı
İnegöl´deki 11 ve 12´nci sınıflarda eğitim gören öğrencilere yönelik düzenlenen Üniversite ve Meslek Tanıtım Fuarı törenle açıldı.
İshakpaşa´da okuma kampanyası
İshakpaşa´da okuma kampanyası
İshakpaşa İlkokulu Okulu müdürlüğü tarafından desteklenen ve 3 ile 4. sınıflar tarafından organize edilen, “İshakpaşa okuyor” kapsamında gerçekleştirilen program cuma günü okulun çok amaçlı salonun gerçekleştirildi.
Finallerde İnegöl´ü Temsil Edecek
Finallerde İnegöl´ü Temsil Edecek
12 Mart İstiklâl Marşı´nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü münasebetiyle düzenlenen “İstiklâl Marşı´nı güzel okuma” yarışmasında Necip Fazıl Kısakürek Anadolu İmam Hatip Lisesi 10-B sınıfı öğrencisi Merve Alkan, İnegöl orta öğretim okulları arası yapılan yarışmada birinci olarak, ilçemizi Bursa´da yapılacak olan finallerde temsil edecek.
Okyanus Koleji Masa Tenisi Bursa Şampiyonu
Okyanus Koleji Masa Tenisi Bursa Şampiyonu
Okyanus Koleji Masa Tenisi Yıldız Kızlar Takımı Bursa şampiyonu olarak Bursa ilimizi Türkiye finallerinde temsil etmeye hak kazandı. Okyanus Koleji Erkek Yıldızlar Masa Tenisi takımı da Bursa 4´üncsü olarak ilçemizi gururlandırdılar.
Okyanus Koleji Görkemli Gösteri İle Andı
Okyanus Koleji Görkemli Gösteri İle Andı
12 Mart 2019 Pazartesi akşamı Okyanus Koleji konferans salonunda 12 Mart İstiklal Marşı´nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u anma programı gerçekleştirildi. Program açılışında İnegöl Mehter Takımının görkemli gösterisi seyircilerin gönlünü fethetti.
Okyanus Koleji  Öğrencileri Münazara Yapıyor
Okyanus Koleji Öğrencileri Münazara Yapıyor
İnegöl ve Nilüfer Okyanus Ortaokul 7. Sınıf öğrencileri “Kitaplar mı Film mi? Hangisi daha iyi ve eğiticidir?” konusu üzerine tartıştılar.
Gençlerden anlamlı yardım
Gençlerden anlamlı yardım
İnegöl Turgutalp Anadolu Lisesi 10-D sınıf´ının 35 öğrencisi harçlıklarından biriktirdiği paralar ile ihtiyaç sahiplerine vermek amacıyla iki adet tekerlekli sandalye aldılar.
BİLGİ YARIŞMASINDA 1. OLDULAR
BİLGİ YARIŞMASINDA 1. OLDULAR
Her yıl İnegöl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan İnegöl´deki tüm ortaokulların katıldığı Genel Kültür ve Bilgi Yarışması ön elemesi 6 Mart 2019 tarihinde Yunus Emre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde yapıldı.
MİNİK ÖĞRENCİLER İSHAKPAŞA CAMİSİNİ ZİYARET ETTİ
MİNİK ÖĞRENCİLER İSHAKPAŞA CAMİSİNİ ZİYARET ETTİ
İnegöl Belediyesi´nin sosyal belediyecilik adına hayat geçirdiği en güzel örnek projelerden biri olan İnegöl Belediyesi Beşinci Mevsim Kreşinde çocukların kişilikli, karakterli, inançlı, dini ve ahlaki değerleri yüksek bir birey olarak yetiştirmeleri için verilen değerler eğitimi dersi kapsamında İshakpaşa Camisi ziyaret edildi.
İnegöllü Öğrenci Türkiye 3´üncüsü Oldu
İnegöllü Öğrenci Türkiye 3´üncüsü Oldu
Belediye Başkanı Alper Taban, 6 ay önce başladığı kick boks sporunda katıldığı ilk resmi müsabakasında Türkiye 3´üncüsü olma başarısı gösteren Ortaköy Süleyman Ezim Ortaokulu öğrencisi Sıla Yavaş´ı makamında kabul ederek hediye takdim etti.
Kosova´lı öğrenci şampiyon oldu
Kosova´lı öğrenci şampiyon oldu
Kosova Eğitim Kurumları 8.sınıf öğrencisi Esin Vataner 3 Mart 2019 tarihinde Kestel´de düzenlenen Okullar Arası Karate Şampiyonasında Marmara Bölge Şampiyonu oldu.
Minik Öğrenciler Yeşilay Haftasını Kutladı
Minik Öğrenciler Yeşilay Haftasını Kutladı
Vehbi Koç İlköğretim Okulu öğrencileri Yeşilay Haftasını kutladı.
 KOSOVA KOLEJİ ULUDAĞ´DA
KOSOVA KOLEJİ ULUDAĞ´DA
Özel Devrim Kosova Fen Lisesi 9.Sınf öğrencilerİ Uludağ´a gittiler.Uludağ´da kayak öğretmenlerinden kayak eğitimi alan öğrenciler 1 saatlik acemiliğin ardından Telesiyej ile doruklara çıkıp kayarak aşağı indiler.
“Sıfır Atık Projesi” Görücüye Çıktı
“Sıfır Atık Projesi” Görücüye Çıktı
Yunus Emre Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından, atık maddeler değerlendirilerek yapılan çeşitli tasarımlar, ´Sıfır Atık Projesi´ kapsamında sergilenen projeler görücüye çıktı.
“Her kesimi önemsiyoruz”
“Her kesimi önemsiyoruz”
Uludağ Üniversitesi İnegöl İşletme Fakültesi ve İŞKUR İnegöl Şube Müdürlüğü işliğinde düzenlenen kariyer günlerine katılan Belediye Başkanı Alper Taban, İnegöl´de yaşayan her kesimi önemsediklerini söyledi.
Masa Tenisinde Şampiyonlar Belli Oldu
Masa Tenisinde Şampiyonlar Belli Oldu
Bursa´nın en önemli spor organizasyonu arasında yer alan Okullar Arası Spor Festivalinde ilk heyecan Masa Tenisinde yaşandı.
Erasmus+ Öğrencilerinden Anlamlı Ziyaret
Erasmus+ Öğrencilerinden Anlamlı Ziyaret
Erasmus+ programı kapsamında 24 Şubat´ta Avusturya´ya gidecek olan Ömer Osman Çağlayan Özel Eğitim Meslek Okulu´nun proje katılımcısı Öğrencileri ile sorumlu yönetici ve Öğretmenleri İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Bilican´ı ziyaret etti.
Yağmur altında kitap okudular
Yağmur altında kitap okudular
İnegöl´de faaliyet gösteren Ateş Karıncaları Gençlik Hareketi Derneği´ndeki gençler, yağmur altında kitap okudular.
HEM´de Planlama toplantısı yapıldı
HEM´de Planlama toplantısı yapıldı
İnegöl Halk Eğitim Merkezi toplantı salonunda eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi, planlanması ve ortaya çıkan güçlüklerin değerlendirilerek merkezler arası işbirliğinin sağlanması amacıyla Hayat Boyu Öğrenme, Halk Eğitim Planlama ve İşbirliği Komisyonu toplantısı yapıldı.